[ maksvel @ 05.02.2012. 12:23 ] @
Blizi se pocetak semestra, a jos se nisam 100% odlucio koji distro da koristim u nastavi.
Rec je o kursu Operativnih sistema, gde se jedan dobar deo vezbi radi Linux. U pitanju su osnove administracije i koriscenja, nema previse egzotike.
Do sada sam koristio OpenSuse, vec nekih 5-6 generacija. Odgovara mi da to bude neki "normalan" distro, da vide da Linux moze da se koristi i u svakodnevici, ali da se upoznaju i sa fajl-sistemom, upravljanjem procesima, mreznim servisima i tako to. Rade u virtual-okruzenju.
Naravno, svaki distro moze da posluzi, u principu, ali bih da se zakacim za neki popularniji.
Morao bih malcice i da menjam materijale, mada vezbe i nisu toliko distro-dependant.

E, sad, evo nekoliko ideja:
- deka-Debian (lep, "cist" distro)
- CentOS (jedan od jacih, dug support)
- OpenSuse (mozda i ostanem na njemu na kraju :))
- Ubuntu
- Slackware (da, znam za tu izreku...)
- Fedora (mada, opet bolje CentOS :))
- Arch (iskreno, (jos) nisam bas "na ti" sa njim)

Svi konstruktivni predlozi su dobrodosli!
Thanks!
[ Srđan Pavlović @ 05.02.2012. 13:12 ] @
Arch :)

Kroz samo prolazenje instalacije (koja nije tako komplikovana)
se nauci dosta, sledi jednostavnu filozofiju "keep it simple", graficko
okruzenje se po potrebi lako instalira (metapaketi za sve),
medjuzavisnosti rade sasvim OK, pacman je dobar (mada meni
i dalje debian tu vodi sa svojim alatom)...

Ako treba brza instalacija, tipa 5 minuta sa USB-a, na kojoj
SVE radi odmah (multimedija), mislim da Mint po kvalitetu nema
alternativu :) Ne mora baš ova najnovija verzija, može jedna pre nje.
[ maksvel @ 05.02.2012. 13:19 ] @
Hehe, tacno sam znao da ce prvi predlog biti Arch, samo sam se pitao da l' ce da predlozi dany ili neko drugi :)
Hvala na javljanju..
Upisan glas za Arch, nastavlja se glasanje na talasima foruma eS :)
[ tdjokic @ 05.02.2012. 13:44 ] @
Obzirom na razne okolnosti, predlazem da se uvek ima vise distribucija na disku, u eksploataciji, u edukaciji.

Debian je klasa za sebe, ali je relativno nezgodan za pocetnike itd., ipak - jedan glas za njega.+

Ubuntu ne, jer zadnje vreme juri neke finese, bori se izgleda da postane "mali Microsoft" sto prelazi u neozbiljnost i to je velika steta. Ipak, zbog popularnosti sirom sveta, treba ga imati "pri ruci".+

Mint je primer prakticnosti i upotrebljivosti, obavezno.++

Mislim da su Arch i Slachware za one koji nece pitati da li da ih koriste, kad im se ucini da su na tom nivou sami ce se odluciti za njih. Za pocetak otpada.-

Da ne bi sve ostalo samo na debian baziranim distroima, obavezno i CentOS, pogotovu sto je to dobra vezba za Red Hat.+

Za OpenSuse nisam siguran sta reci, cini mi se relativno komplikovan i dosta varira u kvalitetu a koliko se secam nema ni brata, ni nikakvog rodjaka, za razliku od recimo Ubuntua, koji ih ima na desetine. ?

Mislim da je osnovno da ljudi pocnu da veruju da to moze da radi. Onda ce jedni ostati na tome i koristiti to sto znaju i umeju za neki drugi rad - arhitekturu, knjigovodstvo, ekonomiju. Drugima ce Linux postati sam sebi cilj, pa ce prosiriti izbor na Slackware, Arch, mozda i nesto drugo i to je to.

Imam par primera gde su totalni laici za racunare mirno prihvatili rad pod Linuxom, gde sam im samo rekao kako se ukljucuje i iskljucuje i gde je web pretrazivac, ostalo ih ne zanima i mirno rade.
[ since1986BC @ 05.02.2012. 16:18 ] @
"If it works - stick with it."
Uopste nije bitan distro s obzirom da rade u virtuelnom okruzenju.
[ Tyler Durden @ 05.02.2012. 16:36 ] @
Arch ili Debian. Prednost drugom :)
[ lord_celtic @ 05.02.2012. 17:31 ] @
OpenSuse....
Ja ga koristim dugi niz godina i jednostavno nijedan drugi distro mi nije pruzio kombinaciju jednostavnosti windowsa(nadam sa da necu biti lincovan zbog ovoga) i pravog dozivljaja linuxa.
Jednostavno odlicna distribucija za pocetnike i jos bolja ditribucija za "napredne" korisnike.
Arch je odlican(mozda i bolji od OpenSuse-a) ali pomisao da se koristi u svrhe edukacije noob korisnika ce cini veoma suludim.
Ubuntu..................$%#^&&%
Fedoru sam koristio mnogooo davno tako da ni nemogu da komentarisem.
[ dany12 @ 05.02.2012. 17:59 ] @
Uzevsi u obzir da si radio na OpenSUSE do sada i da su ti predavanja prilagodjena njemu,ne vidim razlog zasto bi menjao distro,posto pretpostavljam iz navedenog da se tu prilicno povrsno uci linux.Da je u pitanju neko dublje proucavanje tematike(npr. ceo predmet samo o linux-u) onda bi Arch bio najbolji izbor.
[ weeboo @ 05.02.2012. 18:54 ] @
Debian - jer je jedna od nastarijih distribucija, sa najbogatijom istorijom, najboljim packet manager-om, na temelju ove distribucije izgrađeno je mnoštvo drugih distribucija, zajednica koja stoji iza Debiana je nevjerovatna i po svemu posebna, mnogo korišten i u serverskoj infrastrukturi, "Universal Operating System" tj. može se instalirati na sve od igle do lokomotive :) Postoji još mnogo drugih razloga, ali evo to je na brzinu ;)
[ Ixtis @ 05.02.2012. 19:00 ] @
Još jedan glas za deka Debiana!
[ combuster @ 05.02.2012. 20:26 ] @
'de si profo :)

IMHO, za ono sto oni uce sasvim je svejedno koji ce distro biti u pitanju. Preporuka bi bila da bude sto blizi upstream-u, bez neke egzotike. Meni su dolazili srednjoskolci pre neki dan, drzao im praksu i naravno pokazao im kako se instalira arch (netinstall + x + xfce). Tom prilikom sam im rekao da ne pamte uopste proces instalacije vec sam im kroz arch installer pokazao ono sto je bitno, osnovne postavke zajednicke za svaki sistem, strukturu fajlsistema, oznacavanje device-ova, particionisanje (sta je mbr, gde se nalazi, sta sadrzi, gde se nalaze informacije o logickim particijama itd...) i gde da vode racuna, od cega se jedan gnu linux distro sastoji, packet management i to sve za sat vremena.

Ja, da sam na tvom mestu, bih podigao tri distroa kroz virtualnu masinu. Jedan SysV, jedan SysD, jedan *BSD i na svakom po jedno od okruzenja GNOME - KDE - Xfce, pa odaberi - deb, rpm, tar.xz :) Tako da Debian sa gnome-om, SuSe sa KDE-om i Arch sa Xfce-om :) Buduci da je virtualka nece ti trebati puno vremena, odradis po jedan i onda image na ostale. Mislim da su one sadrzajne razlike upravo u ovome sto sam naveo, sve ostalo je poprilicno zajednicko i moze da gura bilo gde...
[ Srđan Pavlović @ 05.02.2012. 21:07 ] @
Pametno zbori ovaj combuster, djes' bre covece, 100 godina!

[ balavi @ 05.02.2012. 21:11 ] @
CentOS

100% je Red Hat

za koju se literaturu uvatis svi obradjuju Red Hat, a i prilikom trazanja posla mozes dosta naci ponuda gde se trazi rad na Red Hat-u, ovo su po meni dva razloga koja bi odlucila izbor distroa


[ weeboo @ 05.02.2012. 21:15 ] @
Welcome back combuster ;)
Mislim da smo svi saglasni oko toga da ne može da omane niti sa jednim distrom, jer će da ih podučava fundamentalnim stvarima koje su "distro independent", nego smo više davali predloge na osnovu nekih svojih ličnih preferencija i iskustava. Najbolje je da maksvel iskombinuje naše predloge, mislim da će tako biti najbolje ;)
[ maksvel @ 05.02.2012. 21:19 ] @
balavi, to je jedan od razloga zašto ozbiljnije razmatram CentOS.
Sa druge strane, tačno je da mi distro nije presudan, ali sam bio rad da vidim šta cenjeni ES-ovci misle, da malo ipak osvežim kurs itd.
Ovo što piše combuster je da kažem korisno, možda uradim tako, ali bih se držao jednog distroa kao ključnog, a na ostalima pokazao neke razlike i specifičnosti.

Znači, da vidimo cifre :)
- deka-Debian Tyler, weeboo, Ixtis,
- CentOS balavi
- OpenSuse dany, Lord_celtic, since1986
- Ubuntu
- Slackware
- Fedora
- Arch Srki
- various distros Toma, combuster
[ combuster @ 05.02.2012. 21:21 ] @
De si Srki, nema ni tebe bas u etru puno :D

Elem, poenta je da je jedan semestar dovoljan da se udje malo dublje u celu pricu ali tu niko ne treba da se zavarava da ce nauciti kako se u najblazem smislu te reci admin-uje neki distro. Zato mislim da se ne treba vezivati za neku odredjenu distribuciju nego uopsteno sagledati sve aspekte (znam sta ti je Marjane palo na pamet :D) Linux baziranih operativnih sistema. Ako se jedno od njih 20-tak upeca - to ce biti uspeh i znas da si uradio pravu stvar i onda na osnovu onoga sto si im preneo ce sami moci da donesu odluku koji im distro najvise lezi.

Veliki pozdrav za ekipu sa TF-a !

/edit: Sad procitah, pa ako trazis distro na koji da se orijentises onda to moze da bude openSuSe jer materijal pretpostavljam vec imas ili da se okrenes centos-u ako mislis da ih ucis specificnostima koje su vezane za odredjene servise - tu mozda u buducnosti budu imali neke koristi kao sto rece balavi...

Pozdrav Boko :)
[ Aleksandar Đokić @ 06.02.2012. 07:05 ] @
to treba da bude distro koji se najvise koristi, da bi kasnije imali sto vise vajde
[ Panta_ @ 06.02.2012. 08:14 ] @
Ubuntu. Ima dobru dokumentaciju, jaku zajednicu, server/desktop varijantu, puno derivata za razlicite namene (Edubuntu, Ubuntu Studio, TV, Mythbuntu, idr.), dugorocnu podrsku (LTS izdanja), a ima i par knjiga/prirucnka na nasem jeziku za pocetnike sto moze da im bude od velike pomoci.
[ tdjokic @ 06.02.2012. 08:40 ] @
Citat:
guslac: to treba da bude distro koji se najvise koristi, da bi kasnije imali sto vise vajde
I Mint je tu daleko "najprviji" - na "Distrowatch" je ispred svih, i to ne za par glasova nego bas mnogo, prvi sledeci ima oko 70% manje glasova.

1 Mint 3512
[ Djetvan @ 06.02.2012. 10:31 ] @
Arch Linux samo ukoliko misliš da početnicima ogadiš Linux za sva vremena.
Arch je za napredne korisnike a ne za početnike.

Debian je tipični predstavnik Linuxa a njemu najbliži je Ubuntu zaključno sa verzijom Ubuntu 10.10.
Većina ostalih Linuxa su samo varijacije na istu temu.

Ako želiš da učenike zaintrigiraš onda im obavezno demonstriraš vizuelne efekte; rad na više radnih površina, rotirajuća kocka itd.

Najveći utisak bi na učenike ostavio najnoviji Ubuntu 11.10 u Unity okruženju, još kad bi na njemu bili prikazani i vizuelni efekti bio bi to pun pogodak.

[ lord_celtic @ 06.02.2012. 10:53 ] @
Problemi sa koristenjem linuxa pocinu sa pravim koriscenjem.
Navuci ih sa kockicama i sminkom nema smisla jer pravi problemi pocinju posle i interesovanje za isti naglo opada pod izgovorom "nije kao win".
Ako su ucenici voljni da stvarno udju u "materiju" Arch je pravi izbor, a ako se zeli postepeno uvoditi u svet linuxa tu je OpenSuse sa KDE(koji je vizualno veoma slican win-u).
Ovo govorim iz licnog iskustva jer sam mnogo lutao i mnogo puta sam odustajao od linuxa bas zbog izgovora "nije kao win". Ako se tranzicija sa sa windowsa na linux uraditi postepeno za okruzenjem slicnom win-u interesovanje za linux naglo raste bas zbog razlicitosti koju pruza ispod haube. Takvi korisnici kasnije su spremni da mnogo vise eksperimentisu sa drugim (mnogo tezim) distribucijama.
Ovo je vec odluka na maksvel-u, krenuti ispocetka ili uraditi postepeno....
[ Djetvan @ 06.02.2012. 12:09 ] @
Jedan od onovnih principa učenja je pricip: od lakšem ka težem.
Predlagati da se učenje počne od najtežeg nema apsolutno nikakvog utemeljenja jer se takvo učenje zapravo pretvara u mučenje.
Učenje kroz zabavu i igru je valjda najpoželjniji oblik učenja.

Ako izgled os-a nije privlačan, nije nimalo atraktivan, teško će učenike motivisati da se bliže sa njime upoznaju.

[ balavi @ 06.02.2012. 13:07 ] @
odabereš neki Linux koji će da bude glavni u predavanjima, ove ostale navedeš .... ko je zainteresovan, sam će krenuti dalje

jeste da izgled igra dosta, ali ima toga tu još , pa onaj ko će da koristi Linux zbog posla, učenja, mislim valjda se zato i uče u školama, da se zaradi .... moraće da uče i ono što im se ne dopada ....

[Ovu poruku je menjao balavi dana 06.02.2012. u 14:18 GMT+1]
[ Srđan Pavlović @ 06.02.2012. 13:26 ] @
@Djetvan - u pravu si da treba ici od lakseg ka tezem,
ali tako moze da se uci i Arch. Osnovnu instalaciju i osnovno
konfigurisanje koje je dovoljno za rad sistema, sa sve instaliranjem
recimo GNOME-a, ili nekog drugog okruzenja, sa dodavanjem par parketa radi "efekata",
to sve nista nije toliko tesko, cak stavise, radi se o nekoliko koraka od kojih
svaki ima par "pod-koraka" i to je to. Instalacija, posle editovanje samo nekoliko
konf. fajlova, posle komanda za instalaciju GNOME-a, i jos par paketa za kompiz.

E, ako se neko zainteresuje dalje, drugi servisi kako rade, koji postoje,
kako se konfigurisu, itd... onda se prosiruje znanje o njima.
[ Zoran Milovanovic @ 06.02.2012. 13:33 ] @
Ne bih znao sta da preporucim, osim da radis na onome sto dobro poznajes (openSuse). Ja bih iskreno krenuo sa nekim Debi(l)anom, a neko drugi archom ili centom, a treci verovatno ubuntu, cetvrti slackware.. ;-)

Nego htedoh da pozdravim ovu dvojicu noobova (Srki & Ivan) ;-) Poz i za ostale. B)
[ Srđan Pavlović @ 06.02.2012. 13:50 ] @
Djes' Zorane, kuco stara!

E, a pozdrav i za Bojanuuuu, nasu Linux damuuu

sorry za malo off-a
[ burex @ 06.02.2012. 14:36 ] @
CentOS. "Standardan" je, ne previše zagađen i postoji već fina količina literature za isti (RedHat se na ovom polju trudi). Anaconda installer neće nikoga zbuniti. Mi smo za Operativne Sisteme na faksu koristili Fedoru (1 CD), a uglavnom smo čamili u Terminalu, pa i za taj distro nemam ružnih reči, ali CentOS prati RedHat distribucije u stopu i mnogo je konzistentnija (ne izlazi nova verzija posle svake kiše).

Ovo naravno važi samo ako pokušavaš da raju naučiš nešto iz *nix komandne linije... ali ako treba baš za GUI čačkanje, modžda neki drugi eye-candy distro je ipak bolji.
Nadam se samo da ćeš kasnije da objasniš da osim Gnomea postoji i KDE, Fluxbox, da osim YUM-a (npr.) postoji i apt, portage, da umesto bash-a postoji i sh, csh i sl. Da shvati masa da varijeteta ima i da je to dobro.

Naš profa je kasnije instalirao jednu Fedora mašinu i dao svima user pristup preko SSH, pa je tako mnogo lakše pokazivao kako funkcionišu filesystem dozvole - svako je imao svoj home folder, pa se isprobavalo. Naravno, sve je otišlo k'a vragu kada je prvi student skontao komandu "wall" ;)
[ Marko_R @ 06.02.2012. 23:40 ] @
Nekoliko puta sam pokušavao da radim nešto na CentOS-u, iz navedenih razloga, pre svega zato što je Red Hat mal' te ne standard za upotrebu u firmama i najviše ozbiljne literature ima za njega, ali sam svaki put bio strašno frustriran nedostatkom nekih vrlo bitnih softvera, jer mi se nije ulazilo u proces prevođenja iz izvornog koda. Mada postoje dodatna skladišta softvera za YUM, i dalje mnogo toga nedostaje, a pravi se velika zbrka prilikom mešanja tih skladišta. Ne znam koliko je to bitno za studente, ali čisto da se zna.

Osim toga, Debian APT sistem je vrlo moćan, ne samo za rad sa binarnim paketima, već i za prevođenje iz izvornog koda (jer bez obzira na prethodno nekad i to zatreba), a zajednica je mnogo veća od CentOS-a i mnogo voljnija da pomogne.

Na kraju, stekao sam utisak da je Red Hat prilagođen za šablonsko korišćenje, tj. postoji više prepreka za pokušaje da se sistem u većoj meri prilagodi svojim preferencijama.

EDIT: Ne treba izgubiti iz vida ni bezbednost, jer CentOS ispravke dosta kasne, dok je Debian da kažem pristojan u tom pogledu, jer i dalje dosta kasni za plaćenim Red Hat-om. Drugo kad treba da se nadogradi neki softver iznad verzije iz distribucije, Debian daje mnogo veće mogućnosti (backports, testing/unstable, snapshots).
[ markojanjusevic @ 07.02.2012. 03:34 ] @
Dajem glas Mint-u. Pozdrav!
[ maksvel @ 07.02.2012. 11:11 ] @
100 ljudi - 100 ćudi
100 geekova - 200 distroa!


Na osnovu svega navednog, suziću izbor na
1. Debian
2. CentOS
3. OpenSuse

U suštini, sva tri su mi prilično dobro poznata, prva dva su mi nekako "najstandardnija", a Suse mi je odavno u igri.
Moguće i da završim sa sva tri u kombinaciji, uz dominaciju jednog.

Naravno, potrudiću se da generalno kurs bude bolji, manja je "odgovornost" tu na distrou

Hvala na javljanjima...
[ mkaras @ 07.02.2012. 14:43 ] @
On 7.2.2012 0:40, "Marko_R" wrote:
Citat:

Nekoliko puta sam pokušavao da radim nešto na CentOS-u, iz navedenih
razloga, pre svega zato što je Red Hat mal' te ne standard za upotrebu u
firmama i najviše ozbiljne literature ima za njega, ali sam svaki put
bio strašno frustriran nedostatkom nekih vrlo bitnih softvera, jer mi se
nije ulazilo u proces prevođenja iz izvornog koda. Mada postoje dodatna
skladišta softvera za YUM, i dalje mnogo toga nedostaje, a pravi se
velika zbrka prilikom mešanja tih skladišta.



Na šta misliš kada ovo kažeš? Šta to imaju drugi distroi a da CentOS nema ?
[ Sini82 @ 08.02.2012. 10:18 ] @
Debian.
[ Nenad Andrić @ 08.02.2012. 13:00 ] @
Ubuntu
-User friendly
-spada u popularnije distirbucije
-a čak ni Unitiy ne izgleda tako loše posle nekog vremena. Do verzije 12.04 ima sve da radi ko švicarski sat :)
-ili možda Kubutnu, ako ljudi baš ne vole Unity

I opensuse je dobar izbor. Što ga više koristim, sve bolje izgleda :D

[Ovu poruku je menjao Nenad Andrić dana 08.02.2012. u 16:50 GMT+1]
[ Srđan Pavlović @ 08.02.2012. 15:35 ] @
Nisam u toku trenutno, ali kad god bih uzeo da probam OpenSuSE,
smorio bi se posle njegovih pokusaja da razresi dependencies prilikom
nekih instalacija / updateova... inace je lepo uradjen, mislim da ako se
stavlja KDE, na OpenSuSE-u je lepo "utegnut", mada evo sinoc stavih
Mint 12 KDE da probam, radi odlicno...
[ Srđan Pavlović @ 08.02.2012. 18:09 ] @
Ali ne znam zasto si Arch izbacio, pacman je dobar alat za pakete,
a konfiguracija sistema je toliko streight, da jace ne moze biti :)

Nesto kao Slackware, prosta filozofija i odlican za ucenje, samo paket menadzment mnogo jaca strana.
[ maksvel @ 08.02.2012. 20:27 ] @
1. Imam već par dobrih opcija pre njega
2. Mnogo bolje poznajem sve ostale - u stvari o Archu znam prilično malo (nije rocket science instalirati/čačnuti/čitati, ali opet zahteva vreme)
3. Uglavnom nije predlagan ovde
[ combuster @ 08.02.2012. 22:39 ] @
Hehehe mene bi interesovao kako bi izgledao poll medju studentima - poprilicno random je moj glas :D
[ maksvel @ 08.02.2012. 22:46 ] @
Velika vecina studenata pre kursa nikada nije koristila nijedan sistem osim Windowsa, poneko Ubuntu i retko sta drugo, tako da bi bilo malo razlicitih odgovora.
Ne ocekujem da cu nekoga "preobratiti" da koristi Linux kao primarni sistem (ni sam to ne cinim). Ali.. tu su drugi ishodi:
- upoznavanje sa "necim drugim"
- upoznavanje sa osnovnim konceptima OS kroz primere
- osposobljavanje za izvodjenje osnovnih zadataka administracije sistema

Znam da je davno jedan kolega na prvom casu pokazao studentima kompajliranje kernela i kasnije drzao studente iskljucivo u terminalu, ali mislim da to definitivno nije pravi put ka ispunjavanju ciljeva... osim ako je cilj zaplasivanje
[ Srđan Pavlović @ 09.02.2012. 07:57 ] @
Citat:
osim ako je cilj zaplasivanje


Ili brza selekcija :)
[ djoka_l @ 09.02.2012. 08:36 ] @
Citat:
maksvel:
- upoznavanje sa "necim drugim"
- upoznavanje sa osnovnim konceptima OS kroz primere
- osposobljavanje za izvodjenje osnovnih zadataka administracije sistema


Ne znam koji je to fakultet na kojem držiš kurs OS, tj. profil tvojih polaznika, ali ako je to neki IT smer onda za mene nema dileme koji distro - CentOS ili OpenSuse (tj. Red Hat Enterprise Linux i Suse Linux Enterprise Server).

Ako se sretnu u praksi sa Linuxom, to će biti neka od ove dve Enterprise distribucije. Ne vidim onda svrhu da se na fakultetu obučavaju za nešto drugo. Ako je poenta kursa na prve dve tačke, onda je OK uzeti neku šarenu distribuciju, za profesionalce - RHEL.
[ BBS @ 13.02.2012. 16:38 ] @
Ono što mogu da nauče na Debianu koji je u zadnjoj izvedbi loš naučiće i na Mintu stim što je ova druga opcija za početnike dosta prijemčivija a jasno je i zašto.

Druga distribucija pre svega zbog servera i RH bi trebalo da bude CentOS mada pošto je reč o naučnoj instituciji zanimljiv izbor bi bio i www.scientificlinux.org/
[ maksvel @ 13.02.2012. 17:22 ] @
Upravo skidam poslednji Debijan, on mi je u uzem izboru.
Sta mu to uradise, zasto je los??
[ balavi @ 13.02.2012. 19:00 ] @
imam knjigu za Linux+

http://certification.comptia.o...fied/certifications/linux.aspx

ne znam gde sam je zaturio, da pogledam, ali koliko se secam , tamo su koristili Red Hat i Debian za obradu materije
e sad, ne secam se da li su koristili jos jednu distribuciju

ali to moze da se iskoristi u kom smeru da se ide sa materijom....
[ maksvel @ 13.02.2012. 21:17 ] @
OD Roderika Smita?
Baš gledam, prilično je distro-general.
[ balavi @ 13.02.2012. 21:24 ] @
Citat:
maksvel: OD Roderika Smita?
Baš gledam, prilično je distro-general.


da

http://knjige.kombib.rs/Linux.html

covece, 500 kinti, al joj pala cena, al je zato odlicna ...

±±±±±±±±± EDIT±±±±±±±±±±±±±

u knjizi Linux: priručnik za administratore, mikroknjiga, 1.izdanje iz 2001

http://www.mikroknjiga.rs/store/prikaz.php?ref=86-7555-231-9

materiju obradjuju na Red Hatu, SuSE-u i Debianu

dok u 4-tom izdanju, i zadnjem, iz 2010, pored UNIX-a (HP-UX, Solaris 11, Open Solaris 2009.6, AIX), obradjuju Red Hat Enterprise 5.5, openSUSE 11.2 i , umesto Debiana , Ubuntu 9.10 "Karmic Koala"



[Ovu poruku je menjao balavi dana 13.02.2012. u 22:57 GMT+1]
[ maksvel @ 14.02.2012. 14:11 ] @
Hm, stvarno "interesantno"...
Sve je to kao slicno, ali razlikice umeju da budu vrlo iritirajuce.
Evo, npr... OpenSuse (12.1, sad ga skinuo/instalirao) podrzava kratke sviceve za chkconfig, a CentOS ne...
Znam, Linux je Linux, ali ipak :\
[ BBS @ 14.02.2012. 14:36 ] @
Citat:
maksvel: Upravo skidam poslednji Debijan, on mi je u uzem izboru.
Sta mu to uradise, zasto je los??


Ovde svi znaju da sam ljubitelj Debiana i Debianolikih distribucija ali je 6 totalno razočarenje. Taoliko se dugo budži i ispravlja sve zbog neke stabilnosti a onda na prvom koraku ko od šale se obori sistem. Naravno netreba ni pričati o tome kako se stabilnost izgubi s aprvim budženjima tj iole normalnim inovacijama da bi taj sistem danas bio upotrebljiv i komotan za rad. O gomili drugih problema ćeš se uveriti i sma posle iole ozbiljnije primene poslednje verzije

Ako ćeš Debiana bolja varijanta je 5 iako je sve arhaično
[ biske86 @ 16.02.2012. 17:07 ] @
Ja skoro završio faks i možda ima smisla da dam komentar.
Na početku sam koristio Slekver i njega sam koristio skoro 2 godine kao drugi operativni sistem, i tu sam puno naučio. Onda sam izbrisao sve distiribucije i neko vreme sam eksperimentisao sa raznim Linuksima. Posle toga sam na jednom projektu koji tera bazu podataka radio CentOS a od pre godinu ipo dana Ubuntu mi je primarni operativni sistem.
Svaki ima svoju svrhu ali moje mišljenje je da treba studentima ponuditi Ubuntu, pošto na njemu mogu da rade administraciju kucanjem u konzoli, ali dok to rade istovremeno možda se nekom učini da je to funkcionalan sistem, pa se navikne i ostane da radi sa njim. Meni se to upravo desilo. Pre nekih godinu ipo dana sam zbog projekta trebao da instaliram bazu podataka na neki Linuks. Projektni tim (studentski) je koristio CentOS, i ja sam ga probao ali mi nije odgovarao za desktop i instalirao sam Ubuntu. Prilikom rada na tom projektu zavoleo sam Ubuntu (tad je bila verzija 10.10) i danas ga koristim (u verziji 11.10).
[ casper.link @ 19.02.2012. 14:34 ] @
Kod nas su asistenti za taj isti predmet koristili Ubuntu 11.04 instaliran na serveru na fakultetu i pristupali smo mu preko SSH klijenta tako da se nismo ni upoznali sa GUI sve se svelo na kuckanje i administraciju preko konzole.
[ maksvel @ 19.02.2012. 14:37 ] @
Kako ste vršili operacije za koje su potrebna administratorska ovlašćenja?
[ casper.link @ 19.02.2012. 18:08 ] @
Nije ih bilo :) Sve sto smo radili je bilo upoznavanje za Linuxom uopste. Osnovne komande, promjena atributa fajlovima, razmjena poruka (msgn) i naravno shell skripte. Takav valjda plan i program kod nas na ETF u Istočnom Sarajevu. Doduse, to su samo lab. vjezbe.
[ maksvel @ 19.02.2012. 18:11 ] @
Ok.
Mi imamo na svakom racunaru po virtual-masinu i studenti mogu sve da isprobaju. Pa ako nesto i zeznu, kopiram VM i teramo dalje.
Pre smo radili na dual-bootu na starim racunarima, pod ogranicenim nalozima, ovo nam je sada mnogo bolje.

BTW, trenutno sam ipak najblizi Debianu... Malo cu jos da cacnem CentOS (a ionako treba da setujem jedan server na njemu), pa cu odluciti.
Mozda bude i bacanja novcica :)
[ BBS @ 20.02.2012. 12:49 ] @
Zašto Debian a ne Ubuntu ili Mint?
[ maksvel @ 20.02.2012. 12:59 ] @
Rudimentarniji je, taman na pola puta između našminkanih desktop-distroa i komplikovanijih verzija.

Nisam ignorisao tvoju opasku da je problematičan, još ću ga proveriti, ali za sada nisam video neke simptome.
[ IT_DooX @ 20.02.2012. 18:30 ] @
Citat:
Rec je o kursu Operativnih sistema, gde se jedan dobar deo vezbi radi Linux. U pitanju su osnove administracije i koriscenja, nema previse egzotike.


Samo zbog ovoga,i mog iskustva sa ovim distro. Arch bez GUI-a.
[ maksvel @ 24.02.2012. 09:59 ] @
Gotovo.
Napravio lep image CentOS-a i iskopirao na računare.
Nek' nam je sa srećom :)

Za ove potrebe isprobao: Debian 6, CentOS 6.2, Mint 12, Ubuntu Bussines Remix, OpenSuse 12.1.

Uff :)
[ BBS @ 25.02.2012. 02:44 ] @
Pričali neki ljudi ovde da je zbog RH CentOS dobar izbor;)

Ako se izuzme mali izazov manuelnog podešavanja onog što je ranije "išlo" lakše, detaljnije

http://docs.redhat.com/docs/en...ges-System_Configuration_Tools


[ Djetvan @ 26.02.2012. 08:27 ] @
CentOS,Debian i Ubuntu:različita imena za takoreći isto,tj. razlike su zanemarljive.
A kako će ko koji os raditi ne može se predvideti jer kod nekoga isti distro radi dobro a kod drugog jako loše tj. sa puno problema.
[ kljukana_dinastija @ 13.03.2012. 07:49 ] @
CentOS je najbolji izbor medju pingvinima, a za pravu nastavu jos bolji bi bio neki UNIX otvorenog koda.

Studenti bi (valjda) trebalo a uce osnove funkcionisanja operativnog sistema, osnovne protokole i komande, a ne instalaciju i koriscenje razlicitih media player-a i codec-a, ili gresim? Tu je mnogo vazniji curriculum kursa od OS, a na netu se mogu naci curriculae uvoda u OS razlicitih univerziteta. Imas na bsdserbia i prevod jednog takvog na srpski, da ne izmisljas ponovo toplu vodu.

Mene svakako cudi da si za univerzitetski program savete trazio ovde i nikome ne bih preporucio da takav kurs pohadja pre nego sto njegov tvorac i predavac sa sobom rascisti sta predaje. U svakom slucaju, sareni desktop, slusanje muzike i gledanje video snimaka nije nesto za sta je potrebna univerzitetska diploma.
[ maksvel @ 13.03.2012. 08:33 ] @
Citat:
Mene svakako cudi da si za univerzitetski program savete trazio ovde i nikome ne bih preporucio da takav kurs pohadja pre nego sto njegov tvorac i predavac sa sobom rascisti sta predaje

Da li treba da uzimam ovu tvoju sugestiju za ozbiljno, pošto dolazi odavde?
;)
[ kljukana_dinastija @ 13.03.2012. 08:45 ] @
Citat:
maksvel: Da li treba da uzimam ovu tvoju sugestiju za ozbiljno, pošto dolazi odavde?
;)


Bravo za odgovor :D

Dobro, ne mislim da je ovo tvoje pitanje na ovom forumu pogresno, ali samo kao public opinion research. Na kraju si ipak napravio dobar izbor (arch bi bio moj drugi, a debian treci izbor).

Ipak, u svrhu nastave, mislim da bi svakom uvodu u operativne sisteme 2011/2012 fenomenalan dodatak bio:

-OpenBSD-ov OpenSSH, OpenNTPD i (mozda, ovo je malo mnogo advanced) OpenBGPD
-ZFS (originalno Solaris, sada dostupan na opensource OpenIndiana ili FreeBSD)
-DragonFlyBSD-ov Hammer
-Minix3-process handling (possibly next big thing)
-NetBSD-ov pkgsrc

No, to je samo moje misljenje, a ja sam ipak samo diletant.
[ balavi @ 13.03.2012. 09:08 ] @
Citat:
kljukana_dinastija: Bravo za odgovor :D

Dobro, ne mislim da je ovo tvoje pitanje na ovom forumu pogresno, ali samo kao public opinion research. Na kraju si ipak napravio dobar izbor (arch bi bio moj drugi, a debian treci izbor).

Ipak, u svrhu nastave, mislim da bi svakom uvodu u operativne sisteme 2011/2012 fenomenalan dodatak bio:

-OpenBSD-ov OpenSSH, OpenNTPD i (mozda, ovo je malo mnogo advanced) OpenBGPD
-ZFS (originalno Solaris, sada dostupan na opensource OpenIndiana ili FreeBSD)
-DragonFlyBSD-ov Hammer
-Minix3-process handling (possibly next big thing)
-NetBSD-ov pkgsrc

No, to je samo moje misljenje, a ja sam ipak samo diletant.


presiroko, jesu ovo odlicne stvari, ali ipak je to samo kurs ... pokaze studentima neke osnove a oni neka pice dalje ...
[ tdjokic @ 13.03.2012. 12:39 ] @
Citat:
kljukana_dinastija: Mene svakako cudi da si...
E pa sad ... Ali hajde, neka ti bude, vidi se da znas mnogo, sto je lepo. Posto smo vec resili "da ga merimo", evo citata iz prvog posta:

Citat:
Rec je o kursu Operativnih sistema, gde se jedan dobar deo vezbi radi Linux. U pitanju su osnove administracije i koriscenja, nema previse egzotike.


Mislim da ti je to promaklo. Ne radi se ovde o nekom super kursu, nego o osnovama.

Imam licno iskustvo za jedan drugi fakultet - povremeno dolazi covek iz SAD, doktor nauka, i predaje ovde u Beogradu doktorima nauka nesto. Ne razumem se mnogo, valjda o nekim metodama istrazivanja trzista, sta li, i to je bas dobar primer kursa koji zahteva vecu dubinu, kao sto si ti rekao. Nesto o statistici i slicnoj tematici.

Usput, doticni doktor je odavde ali dugo zivi i predaje tamo, pa su ovi sa ovdasnjeg fakulteta bas voleli da to bude covek koji govori i srpski i engleski itd.