[ Odin D. @ 08.02.2012. 01:32 ] @
...da li bih ovdje mogao da skupim - recimo - 4-5-6-7 ljudi, koji bi bili voljni da se bakcu sa npr. STM32 (ili nekim drugim) mikrokontrolerima,
i kad bih bio rad da sponzorisem nabavku nekog od ovih kitova (ili nekih drugih) za tu grupu entuzijasta:

http://www.st.com/internet/evalboard/product/252419.jsp
http://www.st.com/internet/evalboard/product/250990.jsp
http://www.st.com/internet/evalboard/product/250863.jsp
(trebalo bi da svi imamo iste zbog razloga koji ce u nastavku teksta postati ocigledni),

a sa ciljem da se ovdje na neki, recimo timski, i relativno zajednicki usmjeren nacin (npr. kazemo: "ajde sad da vidimo kako da skockamo neki startup kod za ovaj uC", ili "ajde sad da vidimo kako da nakacimo taj i taj displej i napisemo touch-interfejs", ili "ajde da napravimo zig-bee komunikaciju izmedju dva modula", ili "ajde da napravimo taj i taj uredjaj", ili "ajde da uglavimo sada neki RTOS"...), a to sa ciljem da bi bavljenje ovim ucinili interesantnijim, laksim, brzim, jeftinijim u vremenu i trudu - jer su to sve prednosti timskog rada (zbog podjele posla, razmjene znanja, iskustva i informacija,...), elem sta sam ono htio reci...eh, da.. i sa ciljem da ovdje imamo vise nekih zajednickih tema/projekata o kojima bi mogli caskati i zajednicke koristi od toga imati...

- kakav bi bio odgovor/odziv?

Ima li zainteresovanih, ima li predloga, misljenja, smatranja, nekih drugih ideja...?

(mogao bih, za pocetak, da sponzorisem 6-7 gore navedenih kitova, ili nekih drugih u toj vrednosti)
[ bogdan.kecman @ 08.02.2012. 01:54 ] @
ja imam sva tri kita i raspolozen sam za zajednicke projekte ali samo "bez obaveze", dakle ako stignem nesto da posaljem, stignem, ako ne - nema ljutnje (posto ja imam slobodno vreme u naletima i nekad ga nema mesecima a i ovo mi je zabava, ako imam pritisak i deadline - nista od zabave :D )

inace

Citat:
startup kod


DONE

Citat:
ajde sad da vidimo kako da nakacimo taj i taj displej i napisemo touch-interfejs

DONE sa ITDB02-2.4D, ITDB02-3.2WC

Bez touch-a DONE sa ITDB02-2.2SP. Sada sam narucio par ITDB02-1.8SP (doduse direktno od prodavca za nize pare nego itead bez breakout plocke posto je kapton na kom je konektor dovoljno cvrst da ne mora da se koristi preko breakout-a). 1.8SP bi trebalo da je mnogo bolji (brzi) posto koristi poseban pin za comm/data umesto da kao 2.2SP trazi 9bitni SPI (koji je spooooooooooor)

Citat:
zig-bee


zigbee je preskup, ja predlazem NRFL module koji su znacajno jeftiniji, bolji, trose manje struje etc etc

Citat:
RTOS


DONE :D (ChibiOS/RT podrzava sva tri dev kita koja si spomenuo :D )

elem, ja sam vrlo zainteresovan "za dalje" .. doduse sad radim neki projekat koji ce da bude sa cpld (ili mozda fpga zavisi koliko pametno uspem da naguram sta) ali za arm uvek moze da se iskopa neki minut :D
[ bogdan.kecman @ 08.02.2012. 02:06 ] @
inace par informacija

- Atolic true studio LITE (dzaba verzija) podrzava Discovery plocke i podrzava njihov ST-Link, ali free verzija ne podrzava "pravi JTAG", znaci samo ST-Link radi (sto je dovoljno za razvoj, problem je ako koristite neku drugu plocku, ja recimo vise koristim ET-STM32F103 sa jtagkey kompatibilnim jtag adapterom nego sto koristim discovery plocice (mnogo prijatnije za rad, pinovi pristupacniji, 8 ledara, tasteri, sd kartica, baterija za rtos, usb ..

- Atolic true studio LITE radi samo na windozi, radi super pod XP-om u virtualbox-u, ali nece na linuxu sa wine-om

- CooCox radi do dzadza, ja sam prezadovoljan. Ima extra biblioteke i ok ide. Skroz je free. Radi nativno na windozi ali na linuxu radi bez problema pod wine-om. Problem je sto ne podrzava cortex m4, dakle od 3 plocice koje si naveo, ne podrzava STM32F4DISCOVERY (ostale su podrzane). Podrzani su svi moguci i nemoguci jtag adapteri (i st-link, swd, jtagkey, olimex ..)

- code sourcery kompajler radi 1/1 i na win i na lin ali je setovanje debagiranja prilicno "traljavo"

- Keil ubija kako lepo radi ali kosta isto toliko :( (ima lek za njega ali nekako mislim da bi bilo glupo praviti zajednicki poduhvat za kradenim kompajlerom kad vec postoje dzaba verzije)

- IAR mi se uopste ne svidja kako radi (a ni on uopste nije jeftinoca)

Ja licno trosim uglavnom coocox + jtagkey + ET-STM32F103 (stm32f103rbt8 mcu) ali se spremam ovih dana da se presmorim i ponovo (pravio prosle godine pa u medjuvremenu reinstaliro masinu) napravi "From scratch" ceo ide za linux. Ako uspem da uvatim vreme za to, mogu da dokumentujem pravljenje istog ako koga zanima

Da, inace, ja sam zainteresovan ako pisemo u C-u, bilo kakve kombinacije sa basic/pascal me ne interesuju. Takodje, za ARM postoji ARDUINO-like ide koji se zove MAPLE i razne ARM ploce bi se realno lako prebudzile da rade direkt sa tim ide-om (na primer ET-STM32F103 se pretvori u maple sa nekoliko zicki) ali me ni taj poduhvat ne interesira
[ Odin D. @ 08.02.2012. 02:31 ] @
Dobro ti - ti se ne racunas.
Salim se :)

Elem, cilj mi je animirati malo forum i odljepiti ga od "kako da upisem program u PIC16F84" (vjerovanto najponavljanija tema u istoriji forumovanja na srpskom jeziku), i eventualno pokrenuti nekolicinu ljudi koji bi bili voljni da, za pocetak, ucestvuju u prvim koracima sa npr. tom platformom (kako bi sa tim nekim laksim startom bilo omoguceno vecem broju ljudi da se ukljuci i krene "od pocetka"), a kasnije kako se ljudi budu uverzirali znace valjda sta im je raditi, i ako nekom bude trebala pomoc u radnoj snazi ili saradnja na projektu - znace gdje da je nadje.
Zbog toga sam mislio da to krene vise onako "skolski", zato sto ce neko ko je radio sa 8-bitnim PIC-evima i AVR-ovima imati problema i samo da napise blink_led i upuca ga u chip... Vec smo vidjeli to nekoliko puta ovdje.

Citat:
bogdan.kecman:  ali samo "bez obaveze", dakle ako stignem nesto da posaljem, stignem, ako ne - nema ljutnje (posto ja imam slobodno vreme u naletima i nekad ga nema mesecima a i ovo mi je zabava, ako imam pritisak i deadline - nista od zabave :D )

To je uglavnom slucaj sa svima nama. Ni kod mene nije nista bolje.
Ali upravo se o tome i radi - ako nas ima vise, veca je vjerovatnoca da ce neko u nekom momentu imati vremena/znanja da isceprka nesto sto treba i njemu i meni, a ja kad budem imao vremena dacu svoj doprinos i tako svima dobro.
Pogotovo je to slucaj ako se koliko-toliko vrtimo oko neke zajednicke stvari.

Sto se tice ostalog (hardvera, softvera), to nije problem - ima ga u izobilju, jedino mozda odabrati neku kombinaciju da to bude finansijski prihvatljivo za vecinu. Kao sto rekoh, ja sam rad da sponzorisem neki broj primjeraka da to krene, a poslije cemo da vidimo sta dalje...

No, vidjecemo sta ove ljenguze sto u ovo doba spavaju imaju jos da kazu... :)
[ bogdan.kecman @ 08.02.2012. 04:15 ] @
zato i rekoh, ja sam zainteresovan da pomognem .. i meni je muka od 16F84 ali pokusavam da ih ignorisem :D ...

ja nisam nesto super iskusan sa ovim armovima (zato sam si i dobavio discoveri plocke) tako da taman mozemo da obnovimo znanje radeci na kojecemu :D ... samo ako je neko zainteresovan za vise od 16F i basic-a ..
[ tomam @ 08.02.2012. 05:40 ] @
+ 1 :)
[ rsinisa @ 08.02.2012. 06:32 ] @
Meni nije muka ni od jednog kontrolera, ali sam uložio puno vremena i truda u PIC-eve i mislim da sa njima mogu da odradim ono što je meni potrebno - jednostavno ne vidim svrhu da u ovim godinama ponovo učim nešto što mi možda realno nije potrebno. Medjutim, ako bi me ubedio da treba da predjem na drugu platformu, zašto da ne, nisam ja ni obožavalac ni mrzitelj ni jedne familije kontrolera - za PIC sam se odlučio jer sam u tom trenutku imao dostupne informacije i neke primere i to je to. Takodje u to vreme je postojao samo ASM, tek nekoliko godina kasnije pojavio se BASIC, a tek onda C.

Pozdrav.
Sinisha
[ vos @ 08.02.2012. 10:32 ] @
Evo i ja sam zainteresovan! Takodje bih mogao da ucestvujem u sponzorisanju nabavke nekoliko ovih plocica. Uzeo bih jednu za sebe i jos nekoliko za ostale zaista zainteresovane na forumu. Imam iskustva, iako ne bas preteranog, sa PIC kontrolerima.... ali sam dobar programer...
Inace meni najvise smeta sto ovi ARM kontroleri imaju najmanje 64 i vise pinova ali sta da se radi...
[ Odin D. @ 08.02.2012. 10:55 ] @
@rsinisa

Ne radi se o PIC-u, nego o nivou i intenzitetu na kome se ovdje bavimo mikrokontrolerima, a PIC se sticajem okolnosti tu nasao - i on sasvim odgovara onome sto se ovdje radi :)
A ko je zadovoljan onim sto zna i sto ima - i ako mu to znanje i oprema vrsi posao za sve sto mu treba - pa taj nema nikakvog razloga da se bakce necim drugim.

Cortex M3/M4 sam predlozio zato sto otprilike svojom ponudom hardvera i softvera moze da pokrije maltene bilo sta sto nekom padne na pamet (a da bude lako dobavljivo i jeftino ili besplatno) i tendencija je da ce i u skorijoj buducnosti nastaviti u tom pravcu.
Sto se mene tice, moze i bilo sta drugo samo da bar priblizno nudi sto i Cortex (pa i neki PIC ako ima takvog).

Nije mi cilj da nekog u nesto ubijedjujem, nego da pronadjem ljude koji sami od sebe hoce da se uverziraju u ovim poslovima, i da se nekako organizujemo u neku grupu radi medjusobne podrske, pomoci i ostalog, kao sto je npr. zajednicko ucenje, razmjena iskustava, podjela poslova, zajednicka nabavka/narucivanje opreme, razmjena opreme, zajednicka izrada pcb-ova, i druge vrste uzajamne pomoci, pa makar to bilo i ubijanje dosade :)
Zelja mi je da imamo temu i platformu na "industrijskom" nivou (dakle C/C++, standardi, bla bla), i da je polako punimo ljudima, znanjem i informacijama.

Ko nema potrebu za time ili ne pronalazi tu sebe, ili ne vidi svrhu, sta god... - nema razloga da ga ja ili bilo ko drugi u nesto ubijedjuje i sili ili da mu nesto dokazuje. Ovo uopste nije tema sa tom svrhom.
Ja zelim da pronadjem ljude koji hoce, a ne da preobracujem nekog ko nece.
[ Odin D. @ 08.02.2012. 11:25 ] @
Citat:
vos: Inace meni najvise smeta sto ovi ARM kontroleri imaju najmanje 64 i vise pinova ali sta da se radi...

Obicno je smetnja mali broj pinova, al' dobro, pretpostavljam da je lemljenje u pitanju :)

Inace, hvala na interesovanju i podrsci!
Svako ko ima entuzijazma je dobrodosao, bez obzira na iskustvo, a ovi sto imaju iskustva dobrodosli su i bez entuzijazma :)
Svako znanje je korisno, ne mora nuzno biti o mikrokontrolerima: ako znas kako da usviras Eclipse i gnu kompajler za ARM tako da rade zajedno, ili znas da desifrujes C-deklaracije od pedlja duzine - bices mnogima od velike pomoci... :)

Da ne budem pogresno shvacen - nije potrebno biti neki strucnjak niti neko ko ce odmah da odgovara nekom na pitanja i rjesava probleme. Nije cilj ovoj inicijativi da okupljamo strucnjake - vec sve one koji su za ovo zainteresovani, bez obzira koliko o tome sada znaju ili uopste ne znaju. A strucnjaci ko' strucnjaci - dobrodosli su svuda :)

Elem, moram sad nesto i da radim. Vidimo se veceras u neko doba.
Hvala na dosadasnjim komentarima i podrsci.
Nadam se da ce izroniti jos neki broj zainteresovanih.

Pozdrav!
[ Darko_zed @ 08.02.2012. 11:37 ] @
Ja sam za takodje , ali biste morali da me vucete kao prikolicu u pocetku zato sto nisam bas na nekom naprednom nivou ali uz malo podrske i pomoci kao i nabavke tih test experimental ploca bi mogao lako nauciti .
Pa ako ste zainteresovani primite me u drustvo ako ne citacu i uciti iz onoga sto pisete jbg ne moze se drugacije zar ne
Inace sam imao dosta podrske od Sinise ,Sepe(Zorana) ,Stojana u pocetku i jos par ljudi ovde tako da su mi dosta dosta pomogli i dalje pomazu i na to sam im mnogo zahvalan. Veliki pozdrav
[ vos @ 08.02.2012. 11:40 ] @
Citat:
Odin D.: Obicno je smetnja mali broj pinova, al' dobro, pretpostavljam da je lemljenje u pitanju :)


Pa jeste lemljenje problem jednim delom ali vise je problem vezan sa nepotrebnoscu tolikog hardvera u svakoj aplikaciji. Recimo hteo bih da napravim uredjaj koji ce sa kamere skidati video stream, kompresovati ga u realnom vremenu i smestati na SD karticu, sa mogucnoscu remote download videa sa SD kartice. Za tako nesto mi je potrebno puno procesorske moci i minijaturan procesor (po dimenzijama, da bi ceo uredjaj bio sto manji) ali ne i 64 (da ne kazem 144) pina. Ali to je samo jedan primer i verovatno ovi kontroleri ne bi bili toliko dostupni da se prave u suvise razlicitih verzija. Tako da zaboravite na moj komentar i idemo dalje :). Znaci sada cekamo da se jave i ostali zainteresovani i krecemo u nabavku? :)
[ m51 @ 08.02.2012. 12:10 ] @

Drago mi je da neko pokreće ovakve teme. I tajming se što se tiče mene dobro namestio jer već izvesno vreme merkam ove ST ploče. Uz dužno poštovanje, potrebno je malo provetravanja. Pažljivo pratim dešavanja u svetu mikrokontrolera i više puta sam se pitao zbog čega i u Srbiji nema okupljanja na ovakvim temama. Sebe mogu da vidim u dve uloge:

1.Deo grupe pod uslovom da to nije neka elitistička zajednica, a iz Odinovog nastupa mi se čini da nije tako zamišljeno.

Dugo se opirem savladavanju ARM-ova (i ja sam počeo sa 8051 i asemblerom, pa je došao AVR). Čini mi se da će biti neophodno poznavanje dotičnih u narednim vremenima i da vredi truda. Što bi rekao Darko, malo će trebati više pomoći od iskusnijih u početku.

2.Vrlo zainteresovan kibicer u slučaju da ovo pod 1. nije moguće.

Verujem da začetnik teme ima već neku viziju kako bi to bar na početku išlo pa bi bilo interesantno da to podeli sa nama.

Znači, svakako sam zainteresovan.
[ mradomir @ 08.02.2012. 12:15 ] @
+1 uz jedno pitanje - koliko je ST nabavljiv kod nas.
Dakle ne varijante dobavljača, već da li ga neko ima na lageru i koje tipove.
Nažalost to je presudan faktor kojim se vodim u odabiru MCU-a, jer za rokove obično pitam - da li treba za juče ili preključe.
[ rsinisa @ 08.02.2012. 12:59 ] @
@ Odin
Imam utisak da sam pogrešno shvaćen - niti branim niti napadam ni PIC ni bilo koji drugi kontroler, niti tražim da me neko preobrati, samo sam hteo da kažem da sam ja u tom trenutku naišao na PIC i da sam se zadržao na njemu iz više razloga i da nisam imao potrebe da tražim nešto drugo.
Možda je bolje da moju poruku shvatiš kao molbu da pojasniš meni i svima šta sve nudi ta familija od hardvera, broja pinova, alata, itd, itd čisto da bi svi mi bili upoznati i možda se odlučili da udjemo u celu priču. Znam, ima to sve i na netu, ali ako si ti to već sve pročitao, biće lakše svima da ovde pročitaju sve to sažeto nego da se jure info po netu.
Eto, nadam se da sam sada bio jasniji.

Pozdrav.
Sinisha
[ vos @ 08.02.2012. 13:10 ] @
@rsinisa

Mislim da ukoliko sam nisi dosao u sitaciju da ti treba vise procesorske moci i hardvera u odnosu na PIC kontrolere da ti onda ARM za te aplikacije i ne treba. Mislim da nema smisla koristiti ARM u aplikacijama gde je 8-bitni (ili 16-bitni) PIC dovoljan. Jednostavno receno, ovi ARM procesori nisu zamena za PIC nego pruzaju mogucnost (jednostavnijeg/brzeg) razvoja drugacijih (zahtevnijih) aplikacija od onih koje je moguce uraditi sa PIC-om (mislim na 8-bitne i 16-bitne PIC-eve a one 32-bitne i ne poznajem bas).
[ Odin D. @ 08.02.2012. 13:11 ] @
Citat:
m51:  pod uslovom da to nije neka elitistička zajednica,

Upravo tako. Zamisljam da pocnemo od pocetka - a dokle cemo stici, to je mozda pitanje za neko kasnije vreme...

Citat:
m51: Verujem da začetnik teme ima već neku viziju kako bi to bar na početku išlo pa bi bilo interesantno da to podeli sa nama.

Pa otprilike sam vec rekao: grupa ljudi sa istim/slicnim interesovanjem koja nastoji da se medjusobno potpomaze i dijeli iskustva - kako bi to islo brze i lakse nego da svako za sebe sve radi sam, pogotovo kada je situacija takva da malo ko ima vremena da se posveti tome full-time, nego uglavnom krademo to vreme od nekih drugih obaveza.
Medjutim, uslov za to je da se otprilike okupimo oko neke zajednicke stvari - zbog toga sam htio da krenemo kao grupa svi sa istom platformom i istim hardverom (barem u pocetku dok se prebrode ove djecije bolesti) da bi mogli da reprodukujemo zbivanja, probleme i rjesenja 1/1 kod svakog.
Ako 10 ljudi radi na 10 razlicitih plocica i sa 10 razlicitih okruzenja - svako ce morati sam da rjesava svoje probleme na koje naidje, umjesto da kada kod jednog nesto proradi - svi ostali mogu istovremeno od toga imati koristi i krenuti dalje.
Znam da razliciti ljudi imaju razlicita interesovanja - neko bi da pravi daljinski, neko bi sat, neko bi step drajver, ali ja mislim pretezno da ovo pokrenemo u svrhu ucenja i napredovanja u poznavanju ovih tehnologija, pa bi - zarad "visih ciljeva" -neke trenutne licne interese druge prirode mogli ostaviti za neko drugo mjesto, a ovdje se usaglasiti oko neke putanje koja ce biti najkorisnija za pomenutu svrhu.
Ocekujem da uz malo organizacije i truda ne bi trebalo puno vremena da se neka grupica ljudi uverzira dovoljno dobro, tako da kasnije lako mogu odrzavati neki pristojan tempo desavanja u toj oblasti i biti sposobni za neke sledece korake...

Ono sto je najpotrebnije je da ima neki broj ljudi, neka kriticna masa, koja je neophodna da se taj proces odrzava i uvecava.
A posto, po mom misljenju, te kriticne mase nema - ja razmisljam kako bi je mogli napraviti, jer se sama od sebe sigurno nece stvoriti...
[ Odin D. @ 08.02.2012. 13:35 ] @
@rsinisa

Nije mi bila namjera raspravljati o PIC vs ostali, i ne bih da se ova tema pretvara u to ili bilo kakve analize "neki uC vs neki drugi uC". PIC sam sam naveo da ilustrujem monotona desavanja na ovom forumu, a i inace u ovoj oblasti na nasem podneblju, a svejedno je koji bi to uC bio. Sticajem istorijskih okolnosti je PIC, ali ne aludiram time na kvalitet istog.
I rekoh, nije mi cilj da ikog ubjedjujem niti da nekom nesto dokazujem, vec da nadjem ljude koji razmisljaju slicno i vide sebe u onome sto sam predlozio. Ostale nemam namjeru "nagovarati", niti vidim svrhu nagovaranja nekog da radi nesto drugo od onog sto njemu i za njegove potrebe, savrseno dobro radi posao.

Ja licno mislim, da je za ovu svrhu u koju sam ovo zamislio, STM32 jedan od boljih izbora. To se moze u nekoj mjeri naslutiti i samo iz raspolozivog asortimana hardvera i softvera koji su nekoliko puta pomenuti na ovom podforumu, ali ja sad moram da se vratim na radne zadatke, ne mogu dugo vremena da forumasim. Mozda moze neko drugi u medjuvremenu da napise nesto o tome, a ja se do veceras mogu samo sporadicno javljati, a za neke duze diskusije - tek veceras...

Pozdrav!
[ m51 @ 08.02.2012. 13:42 ] @
Još jednom da pohvalim ideju ujedinjenja snaga. Znači, ja sam za.
[ goran_68 @ 08.02.2012. 13:51 ] @
Podržavam ideju apsolutno i spreman sam da se uključim na svaki način. Moj predlog bi bio sledeći:

- Ograničiti se samo na potpuno besplatne alate.
- Odabrati ARM - što se mene tiče može nešto poput STM32F107RBT6 jer ima CAN, Ethernet, I²C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART, USB OTG i još svašta nešto a košta nešto preko 8 dolara.
- Uraditi razvojnu ploču npr pojednostavljenu verziju STM3210C-EVAL koja je inače preskupa. Izvući samo portove napolje kao i Ethernet, USB, RS232...periferije. Ostalo se dodaje po potrebi. Discovery je OK i jeftin ipak bi da razvojni sistem bude jači i bogatiji a opet dovoljno jeftin i za ostale koji bi se kasnije priključili. Sve razvojne pločice sam sam sebi radio i iz njih je uvek nešto proisteklo. Kupio sam EKK-LM3S8962 i stoji mi bezveze samo sam ga jednom uključio da vidim kako svetle diode i LCD.
Ukoliko većina ima drugačije mišljenje i pogled prihvatam i tu sam da pomognem.
[ Odin D. @ 08.02.2012. 13:51 ] @
Dobro, znaci 5-6 dobrovoljaca do sada, a jos se dan nije ni zavrsio :)
[ fLuXx @ 08.02.2012. 14:20 ] @
Evo, i ja se uključujem, ako me želite. Imam nešto malo iskustva sa ARM-om, uglavnom NXP lpc1766, ali nemam iskustva sa džabe alatima ni ništa slično. Naravno, ne mogu da obećam da ću se preterano posvetiti tome - koliko mi vreme bude dozvoljavalo.
[ HeYoo @ 08.02.2012. 14:22 ] @
Dobra ideja za ozivljavanje i otvaranje foruma posto ljudi koji vec nesto znaju nisu bas pricljivi (cast izuzetcima).
Sigurno bi diskusije bile na visem nivou pa bi mozda pali i neki projekti i tako to..
Mislim da cene nisu toliki problem vec sama nabavka necega sto nije avr ili pic.

Sto si odustao od msp430?
Licno o ARM znam samo toliko da postoji ali bi zeleo da naucim.
[ Odin D. @ 08.02.2012. 14:28 ] @
Citat:
goran_68: - Uraditi razvojnu ploču npr pojednostavljenu verziju STM3210C-EVAL koja je inače preskupa.

Ja bih za sami pocetak radije da izbjegnem rucnu radinost - nekom ce negdje popustiti lem i onda ce izgubiti mjesec dana ceprkanja po svemu okolo dok ne skonta zasto nesto "sad radi - a sad ne radi", pogotovo ako nema osciloskop i ostalo, a jos i ne poznaje cip.
Samostalna izrada plocica iziskuje u startu dodatan napor, i dodatne troskove oko programatora - faktori koji ce u startu odvratiti neki broj ljudi, a cilj je nakupiti ih i pokrenuti sto vise.
Drugo, zelio bih da svi budu ukljuceni od starta, a to nije moguce ako samo 2-3 razvijaju custom plocicu, a ostali cekaju dok to ne bude gotovo...
Da bi napravio custom plocicu za STM32 moras vec znati da radis sa STM32, zar ne? U cemu je onda poenta za ove koji jos ne znaju?

To bi bilo idealno za neku sledecu fazu: zajednicki uraditi custom verziju sa nekim cipom iz high-end serije (ono 1MB flash i ti fazoni), dobro je dokumentovati, prosirivati i dodavati module,... tako da se svako moze lako ukljuciti...
Ali mislim da je za start nesto u rangu discovery plocica sasvim dovoljno.

^... Samo neka moja razmisljanja, mozda gresim... nadam se da se se i ostali ukljuciti...
[ milanmeh @ 08.02.2012. 14:36 ] @
Ovo je odlicna zamisao - podrzavam!

Do sada sam radio samo sa AVR, prvo u cvavr, ali sam se presaltao na GCC. ARM me izuzetno interesuje i sa cortexima sam poceo tek nedavno, ali vrlo malo, posto pisem dokumentaciju za master rad. Od demo plocica vec imam nesto, LPCXpresso sa LPC1769, prvi STM32 discovery, STM32F4 DISCOVERY. Radicu u CooCox IDE-u posto je odlicno skockan i podrzava gomilu debuggera, ukljucujuci i J-Link EDU koji posedujem.

Sto se tice dobavljivosti, skoro sve demo plocice se mogu uzeti od farnella preko lokalnih firmi ili ako neko moze u privatnoj reziji. STM32F4 sam uzeo iz farnella preko tagora, jer mu je cena vrlo lepa, izadje nesto malo skuplje sa svim dazbinama i marzama nego kod Digi-Key kad bi kupio u americi. U privatnoj reziji bi bilo jos jeftinije.



[Ovu poruku je menjao milanmeh dana 08.02.2012. u 16:06 GMT+1]
[ vos @ 08.02.2012. 14:52 ] @
Citat:
Odin D.: Ja bih za sami pocetak radije da izbjegnem rucnu radinost...


I ja se slazem. Kucna radinost ce doci kasnije kada lepo upoznamo ove kontrolere. Najednostavniji nacin za upoznavanje istih je kupovina gotove razvojne plocice. S'obzirom da je jeftina, mislim nema nijednog razloga zezati se i praviti nesto od nule u ovom trenutku.

Odin, kako si ti mislio da ih nabavimo? Da li si ti uopste u Srbiji (pretpostavljam ne)?
[ Odin D. @ 08.02.2012. 15:07 ] @
Citat:
vos: Odin, kako si ti mislio da ih nabavimo?

Ja sam u Austriji. Narucim koliko nam treba, donesem u Bg i ostavim kod nekog jataka dobrovoljca za licno preuzimanje ili rasposaljem postom, ako je nekom tako zgodnije.
[ vos @ 08.02.2012. 15:12 ] @
Po kojoj ceni po komadu mozes da nabavis? Recimo da kupujemo 10 komada.
[ Odin D. @ 08.02.2012. 15:27 ] @
A koju plocu tacno?
[ vos @ 08.02.2012. 15:33 ] @
Pa nisam siguran, jednu od ovih koje si predlozio. Kontam da su sve ok. Recimo ovu: http://www.st.com/internet/evalboard/product/252419.jsp , ili ovu: http://www.st.com/internet/evalboard/product/250863.jsp ?

Mozda Bogdan da preporuci? On ima sve tri.
[ Odin D. @ 08.02.2012. 15:45 ] @
STM32F4-DISCOVERY: 15,44€
http://at.farnell.com/stmicroe.../2009276?Ntt=stm32f4+discovery

STM32L-DISCOVERY: 15,39€
http://at.farnell.com/stmicroe...p/1876987?Ntt=stm32l+discovery

STM32VL-DISCOVERY: 11,49€
http://at.farnell.com/stmicroe...p/1824325?Ntt=stm32vldiscovery

Mozda F4, ima krkljanac pinova i 1MB flasha, + DSP jezgro,.. kontam - moze sluziti jos dugo i nakon starta...
[ vos @ 08.02.2012. 15:55 ] @
Slazem se. Moze onda F4 (http://at.farnell.com/stmicroe.../2009276?Ntt=stm32f4+discovery).

Evo ja cu finansirati kupovinu 5 komada. Jedan za mene a 4 za ostale zainteresovane (kada kazem zainteresovane mislim na zainteresovane za ideju predlozenu u ovoj temi a ne zainteresovane samo da nesto dobiju dzaba :) ).
[ goran_68 @ 08.02.2012. 16:20 ] @
Vidim da STM32F4DISCOVERY ima ST-LINK/V2 sto znaci da moze da sluzi i kao samostalni programer/debugger. Sa ostalim periferijama za te pare... divota. Ima moj glas iako sam u startu bio za nesto drugo.
[ New Village DC @ 08.02.2012. 16:26 ] @
Pozdrav svima!

Evo ja bih voleo da se prikljucim jednoj takvoj grupi. Vec duze vreme planiram da se uhvatim u kostac sa mikrokontrolerima, ali nikako da nadjem vremena i sto je mozda jos bitnije konkretnog projekta za vezbu i ucenje. Uskoro cu imati vise vremena, a ovo bi cini mi se bio pravi nacin za ucenje jer je motivacija jaka kroz ovakav rad. Imam neke osnove, kao sto se C programiranje, poznavanje osnovnih termina, sitstema, protokola. Ranije sam pravio neke programatore za PIC i upisivao neke vec gotove programe, dalje od toga nisam isao. Dakle totalni sam pocetnik, ali sam spreman da pratim grupu i da ucim. Pozz
[ Odin D. @ 08.02.2012. 16:29 ] @
Posto se F4 relativno skoro pojavio, ima li neko ko ga je vec probao i da zna kako stoji stvar sa dostupnim primjerima i podrskom za isti, da li dodatno DSP jezgro znacajno komplikuje stvari za pocetnike?

@vos
Dobro, i ja sam za, ucestvujem sa 6-7 komada donacije (moze i neki vise ako zapne).
Zasad imamo vise hardvera nego ljudvera, nadam se da ce se situacija izbalansirati.

Bio je neki podforum za mikrokontrolere na forumu automatika.rs, ali su otprilike imali par poruka mjesecno, kada sam ja tamo zadnji put gvirnuo da vidim sta se radi.
Pogledacu imal' mozda tamo nekih zainteresovanih, ili ako neko ima nalog na tom forumu zamolio bih ga da mahne nekom crvenom krpom tamo njima...
[ bogdan.kecman @ 08.02.2012. 16:35 ] @
vezano za ploce

STM32L-DISCOVERY - ovo je LOW POWER ploca, i cela je okrenuta tome da ne trosi struju. Nema preterano smisla za pocetnike posto prvo treba da se nauci kako sve to radi, kako funkcionisu magistrale, zasto se stvar uopste zove "core" etc etc pa tek onda da se bavi time "kako sada da napravim da moj program ne trosi struju sa ovim .. i ovim .. i ovom verzijom..."

STM32VL-DISCOVERY - ovo je najklasicniji Cortex M3. PCB je takav da se lako da zabosti u 2 breadboard-a. Dakle uzmete 2 solderles breadboard-a (ne znam kako se zove na srpskom, ono cudo sa rupama u koje gurnes cip .. nema lemljenja), jedan sa jedne drugi sa druge strane i tako se radi sa tim .. Ima klasicno Cortex M3 jezgro, ne previse io pinova i nema nikakav fancy hardware - OVAJ JA MISLIM DA JE NAJBOLJE RESENJE ZA OVAJ PROJEKAT !!
Sa ovom plocicom imamo sve sto pokriva svaki Cortex M3. Sutra ako neko hoce da koristi NXP ili Motorola ili ATMEL ili koji god drugi Cortex M3 mcu sve mu radi 1/1 kao i na ovom ... ono u cemu se razlikuju Cortex M3 kontroleri je perferija, a ovde nema neke "fancy" periferije svejedno ... dakle idealno za pocetak po meni

STM32F4-DISCOVERY - ovo je cortex M4. PCB ima jednu manu a to je da nema sanse da se bocne u breadboard posto ima dual hedere sa obe strane. Prednost mu je sto ima na sebi dosta hardwera (na primer na samoj ploci ima accelerometar, dac i slicno) no zasto ne preporucujem ovaj dev tool za projekat - ovo je cortex M4. M4 je mnogo manje rasprostranjen, mnogo je skuplji a slican je princip kao sa M3.... male Cortex M3 cipove cete sretati svuda i prilicno su jeftini, M4 nije toliko jeftin a nije ni toliko cest tako da mozda bolje zadrzati se na M3. Takodje ne podrzavaju svi alati Cortex M4 cipove.

E sad, ja bi licno vise voleo F4 posto
- nesto je zanimljiviji (ima vise ledova, ima audio izlaz ...)
- ja nisam sa F4 skoro nista radio (samo par sitnih projekata) pa bi meni bilo mozda zanimljivije
- F4 ploca ima ST-Link2 dok STM32VL-DISCOVERY ima ST-Link1 .. dvojka je bolja :D brza lepsa ..
- STM32VL-DISCOVERY nije bas linux friendly (Zbog tog starog ST-Link-a)

STM32L-DISCOVERY takodje ima ST-Link v2 i ako joj se skine onaj lcd moze da se ponasa kao klasican cortex m3 .. tako da je to mozda dobar middle ground .. ima jaci (STM32L152RBT6) mcu od VL verzije (STM32F100RB) ... pa kad se kupuje, mozda tih 5eur razlike nije znacajno .. ma opet, ako ide tih 5eur preko onda mozda bolje f4 ipak je najjaci i nafilovan periferijama ..

dakle .. kao sto vidis, nisam ni ja bas siguran sta je najbolje ... sami dev kitovi su vrlo jeftini (kako bi svaki mcu proizvodjac trebalo da radi!!!) ali posle kada treba kupiti te mcu-eve, ovi F4 nisu bas neka jeftinoca dok su cm3 vrlo jeftini
[ goran_68 @ 08.02.2012. 16:59 ] @
Tako je F4 nema jeftiniji u farnellu ispod 10 funti. S druge strane uz dodatak DP83848 Ethernet Physical Transceiver-a sa recimo
http://www.ebay.com/itm/DP8384...h=item3a6a6e682d#ht_1205wt_939
eto nam i etherneta da se igramo sto kod drugih nema. Ja bih recimo ovih sa linka donirao desetak komada.
[ Odin D. @ 08.02.2012. 17:01 ] @
Ako STM32L nema neke velike zapetljancije sa low-power modovima, tj. ako se mogu zanemariti u startu kao da ih i nema - mozda bi mogli sa tom verzijom...
[ bogdan.kecman @ 08.02.2012. 17:33 ] @
@goran, dok mi dodjemo do etherneta :D

@odin, sta znam, sa tom imam najmanje iskustva, generalno ako pogledas primere, ostale plocke pocinju sa startap kodom koji nasvira basove, hse, digne to na 70+MHz i vozi ... startal za L varijantu pocinje sa gasenjem svega zivog i definisanjem raznoraznih interapata i sleep modova .. mogu da uzmem ja sutra tokom dana (sad sam nesto zaboden) da probam da vidim kako se L ponasa sa klasicnim RCC-om pa da dojavim da li moze da se L tera "normalno", tj da skroz iskuliramo low power trip za pocetak :D
[ goran_68 @ 08.02.2012. 17:52 ] @
Dajmo mu malo zivota :) To je i ulaganje u buducnost.
[ maddog_srb @ 08.02.2012. 18:13 ] @
Evo i ja sam zainteresovan za ovaj poduhvat. Sa mC nemam nekog preteranog iskustva, ali uspevao sam da napravim neke manje programcice sa ATMEL-om i nekada davno LED diode sa MSP430.

Znaci totalni sam pocetnik, ali sam dugo razmisljao da krenem sa mC, i gledao koji je hardver najbolje kupiti, tako da mi je ova tema legla kao kec na desetku :D
Kada vi malo iskusniji odlucite sta od hardvera treba kupiti, ja cu sam uzeti za mene.
[ Branislav83 @ 08.02.2012. 18:58 ] @
Takodje zainteresovan za rad. Ne znam kakva je dobaljivost ovih razvojnih plocica. Imam solidno znanje o PIC i Silabs kontrolerima, pa se nadam da mogu nesto da pomognem.
[ bogdan.kecman @ 08.02.2012. 19:39 ] @
osim kolege HeYoo svi su na windozama ... zanimljivo .. mozda bi coocox bio najbolje resenje .. ima podrsku za ove procesore, ima odlicne biblioteke, ima rtos ..

svakako je prijatniji za rad od editpad-a shell-a :D

coocox umesto atolic-a posto je free (atolic ima osakacenu verziju samo koja je free)
[ Odin D. @ 08.02.2012. 20:07 ] @
Ja bih dao u pocetku prednost onom okruzenju koje zahtjeva najmanje baktanja sa samim okruzenjem i koje prouzrokuje najmanje problema, a kasnije moze i upgrade na nesto drugo.
Ne znam koliko je Atollic osakacen, ali ako izgurava 128K u C-u (a cini mi se da C u Atollicu nije uopste ogranicen) onda mozda nema razloga da nas ostala ogranicenja mnogo tangiraju.
Bitno je da IDE ne opterecuje pocetnike stvarima o kojima pocetnik ionako najcesce nema pojma i da ne brljavi sa upisom u flash i debuggerom.

Ako i Atollic i CooCox zadovoljavaju navedeno - onda je sasvim svejedno koji od ta dva. Samo nek je u startu sto jednostavnije i da ne odvlaci paznju i vreme od Cortex-a na bavljenje drugim stvarima, kao sto je npr. trodnevno rucno konfigurisanje gdb servera i tome slicne zatucancije... Ako je neko probao oba, bilo bi dobro da napise pros i cons.
(CooCox izgleda jos ne podrzava STM32L i STM32F4, ukoliko bi se odlucili za neku od tih varijanti....)

Citat:
Branislav83: Ne znam kakva je dobaljivost ovih razvojnih plocica.

Plocice cemo nabaviti bez problema.
[ elektrostudio @ 08.02.2012. 21:25 ] @
Pozitivno, prikljucio bih se ekipi koliko mi vreme bude dozvoljavalo
[ shpiki @ 08.02.2012. 21:35 ] @
Morao sam i ja da se javim...
Trenutno ne zelim da se prikljucim ekipi jer smatram da nemam dovoljno iskustva sa ovim stvarima i samo bih vas kocio, ali moram da pohvalim volju i zelju da se pokrene ovako nesto i kod nas na forumu.
SVAKA CAST i za ideju i za podrsku.
Kapa dole!

Pozdrav svima i zelim vam sve najbolje!
[ bogdan.kecman @ 08.02.2012. 21:42 ] @
Citat:
Odin D.: Ja bih dao u pocetku prednost onom okruzenju koje zahtjeva najmanje baktanja sa samim okruzenjem i koje prouzrokuje najmanje problema, a kasnije moze i upgrade na nesto drugo.


zato i predlozih CooCox :D

http://www.coocox.org/

Elem, ja imam neke projekte u coocox, neke u atolic a neke u makefile + gcc-avr (bez ide-a), i sve je "interchangeable" - svi oni koriste isti gcc-avr samo je organizacija "projekta" drugacija :) ... pogledaj primere imas "src" direktorijum gde su primeri i onda po jedan direktorijum za "projekat" za atolic, iar, mdk ... tako da koji god koristimo, prelazak na neki drugi je jednostavan, a coocox radi "iz prve", "skroz je free", "radi debagiranje" ... + ima lep gui sa lakim pristupom primerima :)

Citat:
Odin D.
Ne znam koliko je Atollic osakacen, ali ako izgurava 128K u C-u (a cini mi se da C u Atollicu nije uopste ogranicen) onda mozda nema razloga da nas ostala ogranicenja mnogo tangiraju.


ogranicenje je u debageru. Ako koristis bilo sta osim ST-Link - ne radi.


Bitno je da IDE ne opterecuje pocetnike stvarima o kojima pocetnik ionako najcesce nema pojma i da ne brljavi sa upisom u flash i debuggerom.

Citat:
Odin D.
(CooCox izgleda jos ne podrzava STM32L i STM32F4, ukoliko bi se odlucili za neku od tih varijanti....)


To je realno jedini problem. I CooCox i Atolic
- koriste codesourcery gcc-avr (dakle koriste identican kompajler)
- koriste gcc-gdb (gcc-gdb se kaci na debug proxy koji se kaci na debugger/programmer)
- koriste Eclipse kao bazu
- rade nativno na windozi

E sad, prednost CooCox-a je
- ima napisan debugger proxy koji radi sa svim mogucim i nemogucim jtag, swd i st-link adapterima (atolic free radi samo st-link)
- ima veliku bazu dodatnih biblioteka i primera kojima se lako pristupa
- mozes da se "registrujes" i onda i ti mozes da delis primere i biblioteke sa ostalima (npr par mojih primera je tamo dostupno svima)

Ova baza dodatnih biblioteka je ujedno i razlog zasto CooCox ne podrzava "sve" mcu-e, fora je tu tome oni za svaki mcu imaju recimo RCC biblioteku koja direktno odma podesi sve vrednosti na "full". Na Atolic-u to ne postoji, svejedno moras sve rucno da namestis... E sad, ako ces da siljis rucno, onda mozes i u CooCox-u da radis i sa F4 posto ce on svejedno da ga posalje na gcc-avr koji sve njih odradjuje kako treba.

Prednost Atolic-a je da vecina primera na netu i od proizvodjaca, modula etc etc dolazi za MDK (keil), IAR i Atolic. Nije neka mudrost prebaciti to u coocox ali opet ..

Pogledaj video za coocox: http://www.coocox.org/video/all.wmv bice ti jasno o cemu pricam :D pogledaj sa desne strane interaktivni help kako pici dok bira mcu ili posle kada bira biblioteke .. u poredjenju sa Atolic-om razbija :D. provali kako kada odaberes GPIO biblioteku on ti odma odabere i RCC i sta mu jos treba .. u 7 minuta je kreirao projekat, dodao biblioteke, napisao kod, izdebagirao ga na dva nacina direkt na hardweru :D i pritom pravio pauze da mi skontamo sta radi :)

Takodje ako pogledas verzije videces da se prilicno regularno razvija, izlaze nove verzije, dodaju se novi cipovi .. sta znam, ako idemo sa klasicnim ARM-om meni je on favorit, opet, ako cemo L ili F4 sto moze biti pametnije resenje (mozda je bolje imati jacu masinu pa koristiti samo nesto nego uzeti slabiju masinu) onda je atolic ipak zgodnoji posto nemamo nikakav benefit od coocox-a
[ zivadin_despot @ 08.02.2012. 21:56 ] @
Takodje sam za... Cortex M3 se moze cak besplatno dobiti u TI za 3 dana (govorim iz licnog iskustva). Sto se tice okruzenja, nemam mnogo iskustva, ali sam poceo sa coocox koji mi je Bogdan predlozio i mogu vam reci da sam odusevljen, za skoro svaku biblioteku postoji preimer i opsiran help.
Inace discovery plocice sam ja gledao preko sprinta u farnelu, i kostaju 1500din kad stignu... Najbolje bi bilo da se prvo usaglasimo u cemu ce se raditi, pa onda poceti, mozda neko glasanje...
Inace kod nas na faxu na 4toj god rade na arm-ovima nisam siguran kojim, ali bih mogao nabaviti odredjenu literaturu pa okaciti. Znam da rade razne drivere, tipa za serijsku, za LCD (razne fontove) i neke apliacije za lan...Rade u linux-u (C je u pitanju)
Nemam mnogo iskustva sa ARM-ovima, skoro nikakvo ali me interesuje..

Na ovom linku je materijal za ispit iz ARM-a pa mozda pomogne za pocetak...
Link
[ bogdan.kecman @ 08.02.2012. 22:49 ] @
btw, za CooCox

STM32L serija jos uvek nije podrzana i izgleda se jos ne radi na podrsci (vise)
STM32F4 serija jos uvek nije podzana ali se RADI na tome upravo navodno ce uskoro biti tu (ovde kazu da ce F4 biti podrzan posle prolecnih praznika)

[ Odin D. @ 08.02.2012. 23:07 ] @
Citat:
bogdan.kecman: svi oni koriste isti gcc-avr samo je organizacija "projekta" drugacija :)

Da, to znam, zato sam i htio da se u startu ratosiljamo tog aspekta, ili barem svedemo na najmanju mogucu mjeru.
Elem, nisam ceprkao Cortex neko vreme, ali kad sam pocinjao (to je bilo u ono vreme kad smo prvi put poceli pricati o njima, i kad smo otvorili neku temu), ja sam radio sa Eclipse i onim nesrecnikom (bar je tad takav bio, ne znam kakav je sad) OpenOCD-om, i bogami najveci problem je bilo nacerati prokletinju da radi.
Zato mi je to budzenje ostalo u losem sjecanju, jer sam tada izgubio dosta vremena samo oko alata.
Iz tog razloga bi neko provjereno out-of-the-box rjesenje bilo pozeljno.

Prema onome sto si o CooCox-u rekao i gledajuci onaj film, cini se sasvim ok za ovu pricu.
Sad cu ga instalirati da vidim kako fercera.

Izgleda da je onda STM32VL-Discovery logican izbor. Radice na CooCox-u iz prve, zanemarljivo je jeftin, a jedina mana je ST-link u prethodnoj verziji, ali to i vjerovatno i nije veliki nedostatak za ovu fazu.
Kad se to sazvace i stekne neka sigurnost u baratanju sa ovim cipom, onda mozemo u sledecoj fazi gledati da malo unapredimo opremu, ili pak skrpimo nesto po nasoj volji, ali otom potom...
(Sem toga, nesto kontam - STM32VL bi trebali biti pin-kompatibilni sa ostatkom familije, pa vjerovatno ne bi bilo prepreka da se postojeci odlemi i zalemi neki jaci ako bude stani-pani...)

Dobro, fala i ostalima koji se javljaju, nadam se da cemo nesto izgurati.


[ Odin D. @ 08.02.2012. 23:11 ] @
Citat:
bogdan.kecman: btw, za CooCox

STM32L serija jos uvek nije podrzana i izgleda se jos ne radi na podrsci (vise)
STM32F4 serija jos uvek nije podzana ali se RADI na tome upravo navodno ce uskoro biti tu (ovde kazu da ce F4 biti podrzan posle prolecnih praznika)


Ok, znaci ta dva jos vise u vazduhu. Onda, ako cemo ici sa ST-ovim plocicama preostaje zasad samo STM32VL.

Bogdane, da li mozes ovako napamet reci (da ne listam sad datasheet) da li je nesto u toj STM32VL liniji osakaceno (posto iz Cortex M3 jezgra moze dosta toga da se iscupa, zavisi sta proizvodjac oce da postigne), recimo memory protection unit ili tako nesto?
[ bogdan.kecman @ 08.02.2012. 23:22 ] @
VL je obican mcu na plocki, to je value line samo "discovery plocka" .. mcu jeste najslabiji STM32F100RB ali ne vidim da mu iz samog jezgra sta fali .. Ovaj malac nema neku znacajnu perferiju ali ..

Code:

Key Features
    Core: ARM 32-bit Cortex™-M3 CPU
        24 MHz maximum frequency,1.25 DMIPS/MHz (Dhrystone 2.1) performance
        Single-cycle multiplication and hardware division
    Memories
        16 to 128 Kbytes of Flash memory
        4 to 8 Kbytes of SRAM
    Clock, reset and supply management
        2.0 to 3.6 V application supply and I/Os
        POR, PDR and programmable voltage detector (PVD)
        4-to-24 MHz crystal oscillator
        Internal 8 MHz factory-trimmed RC
        Internal 40 kHz RC
        PLL for CPU clock
        32 kHz oscillator for RTC with calibration
    Low power
        Sleep, Stop and Standby modes
        VBATsupply for RTC and backup registers
    Debug mode
        Serial wire debug (SWD) and JTAG interfaces
    DMA
        7-channel DMA controller
        Peripherals supported: timers, ADC, SPIs, I2Cs, USARTs and DACs
    1 × 12-bit, 1.2 μs A/D converter (up to 16 channels)
        Conversion range: 0 to 3.6 V
        Temperature sensor
    2 × 12-bit D/A converters
    Up to 80 fast I/O ports
        37/51/80 I/Os, all mappable on 16 external interrupt vectors and almost all 5 V-tolerant
    Up to 12 timers
        Up to three 16-bit timers, each with up to 4 IC/OC/PWM or pulse counter
        16-bit, 6-channel advanced-control timer: up to 6 channels for PWM output, dead time generation and emergency stop
        One 16-bit timer, with 2 IC/OC, 1 OCN/PWM, dead-time generation and emergency stop
        Two 16-bit timers, each with IC/OC/OCN/PWM, dead-time generation and emergency stop
        2 watchdog timers (Independent and Window)
        SysTick timer: 24-bit downcounter
        Two 16-bit basic timers to drive the DAC
    Up to 8 communications interfaces
        Up to two I2C interfaces (SMBus/PMBus)
        Up to 3 USARTs (ISO 7816 interface, LIN, IrDA capability, modem control)
        Up to 2 SPIs (12 Mbit/s)
        Consumer electronics control (CEC) interface
    CRC calculation unit, 96-bit unique ID
    ECOPACK®packages


[ bogdan.kecman @ 08.02.2012. 23:24 ] @
elem, videcu ja ovih dana da uzmem i napravim brzi projekat u atolic i u coocox pa da vidim kolika je razlika .. atolic svejedno radi sa tim plockama .. (posto podrzava stlink) a dodatno primeri direkt rade u njemu ... tako da .. aj procicu ja kroz to, prodji i ti pa da vidimo sta je koliko lakse .. nekako mi F4 deluje primamljivije of LV-a
[ mradomir @ 08.02.2012. 23:43 ] @
Evo karakteristika za poređenje:

STM32L152RB
http://www.st.com/internet/mcu/product/248820.jsp
STM32F100RB
http://www.st.com/internet/mcu/product/216844.jsp
STM32F407VGT6
http://www.st.com/internet/mcu/product/252140.jsp

Lično mi je ovaj zadnji najzanimljiviji (CAN interfaces, SDIO interface, USB 2.0, 10/100 Ethernet, parallel camera interface).

Pretpostavljam da većina ljudi koji su se javili nisu potpuni početnici i da prva dva procesora nisu neki izazov.
Kada uspeš da upališ ugasiš diodicu, da li koristiš PIC, AVR ili ARM dalje nema neke veze.

Bitna stavka je da je M3 jezgro staro 8 godina, dok je M4 novija tehnologija.
[ Odin D. @ 08.02.2012. 23:48 ] @
Izgleda da ta value line linija cilja na aplikacije koje trenutno vozikaju 16-bitna braca... Jest 32-bitni, al' ko da nije :)

Pa dobro, taj F4 jeste skuplji, ali nije sad da cemo mi kupovati svaki dan saku toga.
Sa druge strane, moze biti zgodan za ucenje - jer na jednom mjestu imas SVE sto ti treba, ukljucujuci i DSP i uglavnom dovoljno pinova za vecinu stvari, tako da ne treba svako malo kupovati novu plocicu cim se zahtjevi malo povecaju.
Ovako otprilike uradis projekat sa F4, a onda vidis koliko si pinova potrosio, koliko si flasha potrosio, koje si periferije koristio - i onda kupis neki slabiji STM32 koji pokriva te "troskove". Prilicno zgodan "skresavajuci" pristup, bez mnogo stresa po glavu.

Osim toga, bas to sto jos uvijek nema mnogo primjera za njega moze biti i motivisuci faktor da se malo dublje zadubimo u proucavanje, umjesto googlovanja za gotovim primjerima.
Mada vjerujem da ce i to sve uskoro buknuti - u roku od par mjeseci F4 ce preplaviti forume isto kao sto je bilo i sa M3, cijene ce pasti kako se obim proizvodnje poveca i to je to...
[ Odin D. @ 08.02.2012. 23:59 ] @
Citat:
mradomir: Bitna stavka je da je M3 jezgro staro 8 godina, dok je M4 novija tehnologija.

M4 je otprilike isto sto i M3 samo je ubrzano dodatim "racunaljkama" :

wiki:
Citat:
Conceptually the Cortex-M4 is a Cortex-M3 plus DSP Instructions, and optional floating-point unit (FPU). If a core contains an FPU, it is known as a Cortex-M4F, otherwise it is a Cortex-M4.

st:
Citat:
The STM32 F4 series remains pin-to-pin and software compatible with the STM32 F2 series and features more SRAM, peripheral improvements such as full duplex I²S, improved RTC and faster ADCs.

Ne bi trebalo da bude problema da se nakon M4 radi i sa M3. Princip je isti, samo sto kad podjelis dva broja sa M3 znas da ce to trajati nesto duze nego sa M4. Ostalo bi trebalo da je isto.
[ mradomir @ 09.02.2012. 00:08 ] @
Dobro se nisam upiškio kada sam video ovo:
AN3990: Upgrading STM32F4DISCOVERY board firmware using a USB key
http://www.st.com/internet/com...PPLICATION_NOTE/DM00039672.pdf

E to bih voleo da probam.

Ili recimo:
AN3968: STM32F407/STM32F417 in-application programming (IAP) over Ethernet
http://www.st.com/internet/com...PPLICATION_NOTE/DM00036062.pdf
[ Odin D. @ 09.02.2012. 00:11 ] @
^^ Brale, dokle je nauka doprla! :)
[ bogdan.kecman @ 09.02.2012. 00:48 ] @
@odin, da zato i kazem da sam neodlucan vezano za M4 ...

@mradomir, yup, ima USB OTG na sebi :)
[ Odin D. @ 09.02.2012. 01:36 ] @
Citat:
bogdan.kecman: @odin, da zato i kazem da sam neodlucan vezano za M4 ...


Pa ja sam za to da probamo. Ne vjerujem da ima nekih drasticnih razlika u odnosu na M3 sto se tice "tezine" rada, a ako ima startup code za Atollic, mozemo proci kroz njega liniju po liniju i isceprkati sta se tu desava, prevesti to u CooCox i cerati dalje...
Mozda je i bolje da se u startu ne koristi onaj wizard iz CooCox-a, nego da se stvari rucno podesavaju, upoznali bi tako i biblioteku i hardver malo bolje.

168MHz i 1MB flasha svidja se meni.

Sad sam malo prosao kroz neke papirice od ST-a, cini se da nema nekog veceg mozganja u odnosu na M3, ima samo vise periferija (a to nije problem), a o DSP-u i FPU-u se izgleda brine kompajler, sa strane korisnika - pisanje koda je isto.

Baci pogled na ovu brosuricu:
http://www.ebv.com/fileadmin/p...ion_Customer_presentation_.pdf
[ Odin D. @ 09.02.2012. 01:55 ] @
Evo jos par stranica za info:

http://www.emcu.it/STM32F4xx/STM32F4xx.html

http://www.emcu.it/STM32F4xx/E...on_-_trainers_conspects_V2.pdf

http://www.emcu.it/STM32F4xx/STM32F4-Library/STM32F4-Library.html

[ bogdan.kecman @ 09.02.2012. 03:36 ] @
so far so NOT good.

drndam se sa Atolic-om vec nekoliko sati, nema sanse da se ukaci na ST-Link, na netu vidim da nisam jedini .. prvo sam mislio da imam problem sa virtual box-om ali onda vidim da nece ni sa lapa.

U medjuvremenu sam nasao par interesantnih tekstova vezano za atolic free verziju:

Citat:
source:
I am in particular referring to the number of code breakpoints supported, stated as being One (yes, 0x01)

...

The Atolic Lite does seeme to be very heavily crippled in a number of ways; eg, it also can't do printf, IIRC.
At that doesn't just mean that printf is not provided, so you have to write your own - they have totally locked-out the possibility of using pritntf at all!

...


sada sam iskompajlirao st-link gdb server za linux, i atolic ume da se okaci na njega (na remote debugging server) ali %@#$%@_& ne ume da mu uploaduje elf/hex ... da ne spominjem da je straaaaaaaaasno spor :(

sve u svemu .. meni ovo sa windoza ne radi kroz virtual box uopste (iako direkt iz st-link aplikacije mogu da uploadujem hex bez problema u plocku sto bi dalo reci da nema vbox veze sa tim) ... a sa lapa sam probao kratko i ne sljaka .. nisam se bas nesto mnogo cimao ....

tako da meni je ideja da mozda bolje da napravimo regularno okruzenje Eclipse + CDT + proxy + codesourcery ?

[ bogdan.kecman @ 09.02.2012. 03:58 ] @
hm, izdebagiro sam glupi gdb server na windozi i sad radi ...

1. namestis u atolic-u da se kaci na "remote" gdb server i kazes mu da se kaci na 127.0.0.1 na port 4242
2. startas gdb server ovako

Code:

ST-LINK_gdbserver.exe -p 4242 -e -d -l 1 -r 60


I onda sljaka :)

dakle samo treba rucno startovati gdbserver sa ovim parametrima (nisam uspeo da skontam sa kojim parametrima ga poziva atolic) minimizirati ga i nastaviti normalno rad sa atolic-om .. sve sljaka kako treba ... doduse limit za samo jedan break point je bas smor ali sta je tu je .. dzaba je .. mislim da je onaj printf limit ozbiljniji ako su uspeli da zalokuju da se ne moze pisati funkcija sa neodredjenim brojem parametara .. printf nam treba za serial mnogo, sprintf je ultra koristan za web i network generalno ...
[ goran_68 @ 09.02.2012. 07:27 ] @
Pretpostavljam da za početak limit od 32K kod MDK-LITE od Keil-a ne bi bio problem a kako piše radi sve i džaba je. Možda i to nije loše rešenje dok se ne nađe bolje.
[ grabik @ 09.02.2012. 09:12 ] @
Vidim da apetiti rastu na kub s vremenom kako je tema krenula;)

U svakom slucaju pratim iz prikrajka temu, "amaterski" programiram u C-u , presao sa PIC16F na 18F pa na DSPIC30F(30Mipsa) napuno ga 90% 48k (16K Instruction words • 2 Kbytes of on-chip data RAM).


[ Odin D. @ 09.02.2012. 09:32 ] @
Probao sam sinoc CooCox sa ST-linkom (obicnim, ne v2) i nekom plocicom od Olimexa sa STM32F103RB i radilo je ok.
Medjutim, nije radilo sa onim Olimex OpenOCD JTAG-om, ali to sam i ocekivao posto se u slucaju tog sokocala radi o jednom od najgorih prozivoda ljudske civilizacije, al' to nema ni veze posto cu ga iovako staviti ovih dana na sine da ga pregazi tramvaj, da oslobodim svijet bar jednog zla...

Citat:
bogdan.kecman:tako da meni je ideja da mozda bolje da napravimo regularno okruzenje Eclipse + CDT + proxy + codesourcery ?

Kazu neki na netu da ARM Eclipse Plugin radi bez problema sa Eclipse Indigo...
[ bogdan.kecman @ 09.02.2012. 12:18 ] @
@goran vezano za keil, skup je ko sam djavo, 32k nije problem za pocetak, ali nije bas fora da se naviknes na njega i onda kada oces da uradis nesto da te drkne po glavi sa cetvorocifrenom cenom... a na 32bitnim procesorima potrosnja flesh-a je mnogo veca nego na ovim malim...

@grabik, pa ne rastu, bolje da se smislimo pre nego krenemo sta je bolje na duze staze (koji sw podrzava sve kako treba, koja plocica nudi bolje mogucnosti ..) nega da kukamo posle 3-4 meseca

@odin, cudno, ja sam upravo probao ARM-USB-OCD i radi mi iz coocox-a ok .. doduse ne znam dal je moj -H verzija ili obicna, ne secam se a ne znam kako da proverim, ali nikad nisam imao problema sa njim (doduse obicno sam ga terao sa linuxa)
[ Odin D. @ 09.02.2012. 12:57 ] @
Citat:
bogdan.kecman: @odin, cudno, ja sam upravo probao ARM-USB-OCD i radi mi iz coocox-a ok .. doduse ne znam dal je moj -H verzija ili obicna, ne secam se a ne znam kako da proverim, ali nikad nisam imao problema sa njim (doduse obicno sam ga terao sa linuxa)

Meni je vazda pravio probleme, zato sam ga zamrzio (ko ce znati, mozda je neispravan). Sada se zali na svoje ime..., a mrzi me da gledam sta je posto imam fobije od njega odranije... (Ne znam ni ja sta sam ocekivao od sprave cije uputstvo od proizvodjaca sadrzi pregrst recenica u stilu "Sometimes it happens that this doesn't work...", "For some reason....", WTF su 'sometimes' i 'some reason', pa onda "If nothing else helps...", WTF is "else", "..you can try this, but on your own risk...", more mrs u @$#!*...)
Elem, nije ni vazno posto olimex nismo ni nisanili... Vazno je da ST-link radi.

Jesi li mozda uporedio blinkin-led projekte za STM32VL i STM32F4 na Atollicu i spazio u ovom potonjem neke bitne razlike/elemente odvracajuce prirode?

Ako ne, ja onda mislim da bi u nuzdi u pocetku mogli krenuti sa M4 i sa Atollicom, ionako nam u startu vjerovatno nece trebati neko napredno debagiranje, a usput gledati da skockamo Eclipse, a mozda u medjuvremenu ovima iz CooCox prodje taj proljecni raspust, taman dok mi vidimo sa cime imamo posla.
Posto izgleda da niko nema bas full-time na raspolaganju za ovo (sve pridruzeni i dopisni clanovi :), onda ce vjerovatno proci jos malo vremena dok nam Atollic ne postane skucen.

Nego, kakvo je misljenje i raspolozenje u gornjem domu parlamenta? Ima li sem ovih "ja sam za" i "podrzavam" jos kakvih smatranja?
[ vos @ 09.02.2012. 13:38 ] @
A da li biblioteke pisane za STM32VL (recimo za USB) rade i na STM32F4? Odnosno koliko su kod i biblioteke pisane za STM32VL portabilni na STM32F4?
[ bogdan.kecman @ 09.02.2012. 13:54 ] @
Citat:
Odin D.:
Jesi li mozda uporedio blinkin-led projekte za STM32VL i STM32F4 na Atollicu i spazio u ovom potonjem neke bitne razlike/elemente odvracajuce prirode?


STM32F4:
Code:

#include "stm32f4xx.h"
#include "stm32f4_discovery.h"

int main(void)
{
  volatile int i = 0;

  /* Initialize LEDs */
  STM_EVAL_LEDInit(LED3);
  STM_EVAL_LEDInit(LED4);
  STM_EVAL_LEDInit(LED5);
  STM_EVAL_LEDInit(LED6);

  /* Turn on LEDs */
  STM_EVAL_LEDOn(LED3);
  STM_EVAL_LEDOn(LED4);
  STM_EVAL_LEDOn(LED5);
  STM_EVAL_LEDOn(LED6);

  /* Infinite loop */
  while (1)
  {

      STM_EVAL_LEDOn(LED3);
      STM_EVAL_LEDOn(LED4);
      STM_EVAL_LEDOn(LED5);
      STM_EVAL_LEDOn(LED6);
      for (i=0;i<1000000;i++);
      STM_EVAL_LEDOff(LED3);
      STM_EVAL_LEDOff(LED4);
      STM_EVAL_LEDOff(LED5);
      STM_EVAL_LEDOff(LED6);
      for (i=0;i<1000000;i++);
  }
}

void EVAL_AUDIO_TransferComplete_CallBack(uint32_t pBuffer, uint32_t Size){
  /* TODO, implement your code here */
  return;
}

uint16_t EVAL_AUDIO_GetSampleCallBack(void){
  /* TODO, implement your code here */
  return -1;
}


dakle kao sto vidis - jednostavnije ne moze :D, stm32f4_discovery.h dolazi sa atolic-om a koliko se secam moze da se svuce sa paketom primera sa st sajta takodje

za STM32L to izgleda malo drugacije:
Code:

#include <stddef.h>
#include "stm32l1xx.h"
#include "discover_board.h"
#include "stm32l_discovery_lcd.h"

#define MESSAGE5   " program built with "
#define MESSAGE6   " Atollic TrueSTUDIO "

USART_InitTypeDef USART_InitStructure;

void Init_GPIOs (void);
void RCC_Configuration(void);
static volatile uint32_t TimingDelay;
RCC_ClocksTypeDef RCC_Clocks;

void Config_Systick()
{
   RCC_GetClocksFreq(&RCC_Clocks);
   SysTick_Config(RCC_Clocks.HCLK_Frequency / 1000);
}

int main(void)
{
  int i = 0;

  RCC_Configuration();
  /* Init I/O ports */
  Init_GPIOs ();

  /* Init Systick */
  Config_Systick();

  /* Initializes the LCD glass */
  LCD_GLASS_Init();
  LCD_GLASS_DisplayString((uint8_t*)"STM32L-DISCOVERY");
  LCD_GLASS_ScrollSentence((uint8_t*)"  ** Atollic TrueSTUDIO **  ",3,200);

  /* Switch on the leds at start */
  GPIO_HIGH(LD_PORT,LD_GREEN);
  GPIO_HIGH(LD_PORT,LD_BLUE);


  while (1)
  {
    i++;
    /* Check if the User Button is pressed */
    if ((GPIOA->IDR & USER_GPIO_PIN) != 0x0)
    {
      LCD_GLASS_DisplayString((uint8_t*)"BLUE   ");
      /* Toggle blue LED */
      GPIO_TOGGLE(LD_PORT,LD_BLUE);
    }
    else
    {
      LCD_GLASS_DisplayString((uint8_t*)"GREEN  ");
      /* Toggle green LED */
      GPIO_TOGGLE(LD_PORT,LD_GREEN);
    }
  }
  return 0;
}


/*
 * Minimal __assert_func used by the assert() macro
 * */
void __assert_func(const char *file, int line, const char *func, const char *failedexpr)
{
  while(1)
  {}
}

/*
 * Minimal __assert() uses __assert__func()
 * */
void __assert(const char *file, int line, const char *failedexpr)
{
   __assert_func (file, line, NULL, failedexpr);
}



void RCC_Configuration(void)
{
  /* Enable the GPIOs Clock */
  RCC_AHBPeriphClockCmd(RCC_AHBPeriph_GPIOA | RCC_AHBPeriph_GPIOB | RCC_AHBPeriph_GPIOC| 
                          RCC_AHBPeriph_GPIOD| RCC_AHBPeriph_GPIOE| RCC_AHBPeriph_GPIOH, ENABLE);

  /* Enable comparator clock */
  RCC_APB1PeriphClockCmd(RCC_APB1Periph_COMP | RCC_APB1Periph_LCD | RCC_APB1Periph_PWR,ENABLE);

  /* Enable SYSCFG */
  RCC_APB2PeriphClockCmd(RCC_APB2Periph_SYSCFG , ENABLE);

  /* Allow access to the RTC */
  PWR_RTCAccessCmd(ENABLE);

  /* Reset Backup Domain */
  RCC_RTCResetCmd(ENABLE);
  RCC_RTCResetCmd(DISABLE);

  /*!< LSE Enable */
  RCC_LSEConfig(RCC_LSE_ON);

  /*!< Wait till LSE is ready */
  while (RCC_GetFlagStatus(RCC_FLAG_LSERDY) == RESET)
  {}

  /*!< LCD Clock Source Selection */
  RCC_RTCCLKConfig(RCC_RTCCLKSource_LSE);
}


void  Init_GPIOs (void)
{
  GPIO_InitTypeDef GPIO_InitStructure;

  /* Configure User Button pin as input */
  GPIO_InitStructure.GPIO_Pin = USER_GPIO_PIN;
  GPIO_InitStructure.GPIO_Mode = GPIO_Mode_IN;
  GPIO_InitStructure.GPIO_PuPd = GPIO_PuPd_NOPULL;
  GPIO_InitStructure.GPIO_Speed = GPIO_Speed_2MHz;
  GPIO_Init(BUTTON_GPIO_PORT, &GPIO_InitStructure);


/* Configure the GPIO_LED pins  LD3 & LD4*/
  GPIO_InitStructure.GPIO_Pin = LD_GREEN|LD_BLUE;
  GPIO_InitStructure.GPIO_Mode = GPIO_Mode_OUT;
  GPIO_InitStructure.GPIO_OType = GPIO_OType_PP;
  GPIO_InitStructure.GPIO_PuPd = GPIO_PuPd_NOPULL;
  GPIO_InitStructure.GPIO_Speed = GPIO_Speed_2MHz;
  GPIO_Init(LD_PORT, &GPIO_InitStructure);
  GPIO_LOW(LD_PORT,LD_GREEN);
  GPIO_LOW(LD_PORT,LD_BLUE);

/* Configure Output for LCD */
/* Port A */
  GPIO_InitStructure.GPIO_Pin = GPIO_Pin_1 | GPIO_Pin_2 | GPIO_Pin_3 | GPIO_Pin_8 | GPIO_Pin_9 |GPIO_Pin_10 |GPIO_Pin_15;
  GPIO_InitStructure.GPIO_Mode = GPIO_Mode_AF;
  GPIO_Init( GPIOA, &GPIO_InitStructure);

  GPIO_PinAFConfig(GPIOA, GPIO_PinSource1,GPIO_AF_LCD) ;
  GPIO_PinAFConfig(GPIOA, GPIO_PinSource2,GPIO_AF_LCD) ;
  GPIO_PinAFConfig(GPIOA, GPIO_PinSource3,GPIO_AF_LCD) ;
  GPIO_PinAFConfig(GPIOA, GPIO_PinSource8,GPIO_AF_LCD) ;
  GPIO_PinAFConfig(GPIOA, GPIO_PinSource9,GPIO_AF_LCD) ;
  GPIO_PinAFConfig(GPIOA, GPIO_PinSource10,GPIO_AF_LCD) ;
  GPIO_PinAFConfig(GPIOA, GPIO_PinSource15,GPIO_AF_LCD) ;

/* Configure Output for LCD */
/* Port B */
  GPIO_InitStructure.GPIO_Pin = GPIO_Pin_3 | GPIO_Pin_4 | GPIO_Pin_5 | GPIO_Pin_8 | GPIO_Pin_9 \
                                 | GPIO_Pin_10 | GPIO_Pin_11 | GPIO_Pin_12 | GPIO_Pin_13 | GPIO_Pin_14 | GPIO_Pin_15;
  GPIO_InitStructure.GPIO_Mode = GPIO_Mode_AF;
  GPIO_Init( GPIOB, &GPIO_InitStructure);

#ifdef USE_ALL_LCD_SEGMENTS
/**
 * Note!
 * PB3 is connected to C, M, COLON, and DP segments for the second digit on the LCD
 * PB3 is also the SWO pin used for the Serial Wire Viewer (SWV)
 * If PB3 is used by LCD then SWV will not work for the STM32L_DISCOVERY board
 **/
  GPIO_PinAFConfig(GPIOB, GPIO_PinSource3,GPIO_AF_LCD) ;
#endif
  GPIO_PinAFConfig(GPIOB, GPIO_PinSource4,GPIO_AF_LCD) ;
  GPIO_PinAFConfig(GPIOB, GPIO_PinSource5,GPIO_AF_LCD) ;
  GPIO_PinAFConfig(GPIOB, GPIO_PinSource8,GPIO_AF_LCD) ;
  GPIO_PinAFConfig(GPIOB, GPIO_PinSource9,GPIO_AF_LCD) ;
  GPIO_PinAFConfig(GPIOB, GPIO_PinSource10,GPIO_AF_LCD) ;
  GPIO_PinAFConfig(GPIOB, GPIO_PinSource11,GPIO_AF_LCD) ;
  GPIO_PinAFConfig(GPIOB, GPIO_PinSource12,GPIO_AF_LCD) ;
  GPIO_PinAFConfig(GPIOB, GPIO_PinSource13,GPIO_AF_LCD) ;
  GPIO_PinAFConfig(GPIOB, GPIO_PinSource14,GPIO_AF_LCD) ;
  GPIO_PinAFConfig(GPIOB, GPIO_PinSource15,GPIO_AF_LCD) ;

/* Configure Output for LCD */
/* Port C*/
  GPIO_InitStructure.GPIO_Pin = GPIO_Pin_0 | GPIO_Pin_1 | GPIO_Pin_2 | GPIO_Pin_3 | GPIO_Pin_6 \
                                 | GPIO_Pin_7 | GPIO_Pin_8 | GPIO_Pin_9 | GPIO_Pin_10 |GPIO_Pin_11 ;
  GPIO_InitStructure.GPIO_Mode = GPIO_Mode_AF;
  GPIO_Init( GPIOC, &GPIO_InitStructure);


  GPIO_PinAFConfig(GPIOC, GPIO_PinSource0,GPIO_AF_LCD) ;
  GPIO_PinAFConfig(GPIOC, GPIO_PinSource1,GPIO_AF_LCD) ;
  GPIO_PinAFConfig(GPIOC, GPIO_PinSource2,GPIO_AF_LCD) ;
  GPIO_PinAFConfig(GPIOC, GPIO_PinSource3,GPIO_AF_LCD) ;
  GPIO_PinAFConfig(GPIOC, GPIO_PinSource6,GPIO_AF_LCD) ;
  GPIO_PinAFConfig(GPIOC, GPIO_PinSource7,GPIO_AF_LCD) ;
  GPIO_PinAFConfig(GPIOC, GPIO_PinSource8,GPIO_AF_LCD) ;
  GPIO_PinAFConfig(GPIOC, GPIO_PinSource9,GPIO_AF_LCD) ;
  GPIO_PinAFConfig(GPIOC, GPIO_PinSource10,GPIO_AF_LCD) ;
  GPIO_PinAFConfig(GPIOC, GPIO_PinSource11,GPIO_AF_LCD) ;
}




void Delay(uint32_t nTime)
{
  TimingDelay = nTime;

  while(TimingDelay != 0);

}


void TimingDelay_Decrement(void)
{

  if (TimingDelay != 0x00)
  {
    TimingDelay--;
  }
}




Kao sto vidis nije znacajno drugaciji ... stm32l_discovery_lcd.h je isto tu doduse kao da se ne koristi posto se cela inicijalizacija radi direkt u kodu ( Init_GPIOs() ) no RCC je ono sto bi trebalo da je drugacije, a ovde vidis ceo RCC za L i nije nista posebno (isti je kao za F1 .. za F4 ga ne vidimo ali isti je takav) tako da nema neke filozofije izgleda oko low power modova .. e sad, pitanje je da li L ili F4, F4 ce biti podrzan od strane coocox-a uskoro, L nece, oba rade isto na atolic-u i generalno arm-gcc, obe plocke imaju stlink2, L verzija ima lcd dok F4 verzija ima dsp, akcelerometar, mikrofon, bese ima i temperaturni senzor ... mislim da je bolje da idemo sa F4, cena je ako se dobro secam ista kao za L ..


Elem, za VL (to je onaj prvi, naj-obicniji) .. kod izgleda isto ko za F4

Code:

#include <stddef.h>
#include "stm32f10x.h"
#include "STM32vldiscovery.h"

#define MESSAGE5   " program built with "
#define MESSAGE6   " Atollic TrueSTUDIO "

 USART_InitTypeDef USART_InitStructure;

int main(void)
{
  int i = 0;

  STM32vldiscovery_LEDInit(LED3);
  STM32vldiscovery_LEDInit(LED4);
  STM32vldiscovery_PBInit(BUTTON_USER, BUTTON_MODE_GPIO);
  STM32vldiscovery_LEDOff(LED3);
  STM32vldiscovery_LEDOff(LED4);


  while (1)
  {
    i++;
    if(0 == STM32vldiscovery_PBGetState(BUTTON_USER))
    {
      /* Toggle LED3 */
      STM32vldiscovery_LEDToggle(LED3);
      /* Turn Off LED4 */
      STM32vldiscovery_LEDOff(LED4);
    }
    else
    {
      /* Toggle LED4 */
        STM32vldiscovery_LEDToggle(LED4);
      /* Turn Off LED3 */
      STM32vldiscovery_LEDOff(LED3);
    }
  }
}

/*
 * Minimal __assert_func used by the assert() macro
 * */
void __assert_func(const char *file, int line, const char *func, const char *failedexpr)
{
  while(1)
  {}
}

/*
 * Minimal __assert() uses __assert__func()
 * */
void __assert(const char *file, int line, const char *failedexpr)
{
   __assert_func (file, line, NULL, failedexpr);
}




Dakle kao sto se da videti, VL vs F4 = kod izgleda isto :)
[ bogdan.kecman @ 09.02.2012. 13:59 ] @
Citat:
vos: A da li biblioteke pisane za STM32VL (recimo za USB) rade i na STM32F4? Odnosno koliko su kod i biblioteke pisane za STM32VL portabilni na STM32F4?


VL nema USB tako da "recimo za usb" nema smisla :D

elem, kod je vise manje kompatibilan, ono sto je nekompatibilno je periferija, tipa na F4 imas vise periferije nego na VL (na primer F4 ima usb, ima fpu, ima vise seriskih i spi portova ..) ...

Generalno inicijalizacija je sitno drugacija ali to je razlicito za svaki cip tako da svejedno moras da pogledas datasheet kada radis inicijalizaciju da bi namestio da radi onako kako ti hoces... biblioteke su generalno iste, dakle recimo biblioteka za pricu sa usartom je ista za F1, F2, L i F4 verzije STM32 mcu-a, sama biblioteka brine o tome "gde je periferija" ...
[ bogdan.kecman @ 09.02.2012. 14:00 ] @
btw za ove 3 plocke o kojima pricamo, samo F4 ima usb (onaj usb otg koji moze da bude i host i client), ove druge dve ploce VL i L nemaju usb. mini usb konektor koji je na plocama je SAMO DEBUGER, dakle to je ST-link i on nije spojen direktno sa procesorom na ploci
[ Odin D. @ 09.02.2012. 14:05 ] @
Pa ja onda ne vidim neki razlog zasto bi zaobilazili F4...

Sta misle ostali?
[ HeYoo @ 09.02.2012. 14:20 ] @
Mislim da je interesantnij F4 s obzirom na periferije pa tako ima u startu dosta vise prostora za igranje. Nedostatak lcd-a i nije neki veliki problem
[ Odin D. @ 09.02.2012. 14:25 ] @
Citat:
HeYoo: Nedostatak lcd-a i nije neki veliki problem

Pa onaj na STM32L-u i nije neka prednost, zato sto zauzme 28 pinova kada ga zabodes i vjerovatno zablokira 3/4 raspolozivih periferija (koje imaju veze sa tim pinovima).
Bolje bi bilo koristiti neki koji se kaci na SPI/I2C ili jednostavno slati poruke preko UART-a na PC.
28 pinova je stvarno puno za 4-5 karaktera...
[ elektrostudio @ 09.02.2012. 14:29 ] @
Ni ja ne vidim razlog zasto ne F4. Zverka ostaje zverka ma kako. Sto se tice hedera sa strane - nije problem posto se na taj nacin lako dodaje periferija - bilo kao board iznad, ispod ili pak kao uspravno (uzmu se hederi pod uglom za periferne uredjaje). Upravo citam PDF-ove... velika moc za sitne pare
[ vos @ 09.02.2012. 14:50 ] @
Bogdane hvala na pojasnjenjima :) I ja se slazem da idemo sa F4.
[ bogdan.kecman @ 09.02.2012. 15:43 ] @
Citat:
Odin D.: Meni je vazda pravio probleme, zato sam ga zamrzio (ko ce znati, mozda je neispravan).


ono sto sam reko - malo sam se ...
dakle ne radi ni ovaj moj olimex (arm-usb-ocd) sa coocox-om, radi mi pod linuxom super ali pod windozom jok ..(radi sa openocd i to je to) ... nego kada sam ja probao malopre on je samo "otkocio" arm-usb-ocd i ploca je krenula da trci pa sam ja skonto da radi, kad sad probah step a ono medjutim .. u svakom slucaju sa lindzom radi :D (cak sam njime pekao neke cpld-ove koristeci urjtag)

Citat:
F4


pa .. F4 it is :D ako se odin slozi....

elem, ja mogu da doniram SPI graficke lcd-e. Doduse mogu da doniram samo 4 komada (nemam vise), lcd-i su ovog tipa:
http://iteadstudio.com/store/i...Path=57_58&products_id=526
jedino sto ovi moji nisu na pcb-u vec samo imaju kapton konektor koji bi morao da se lemne na neku plocku. Ja cekam da mi stignu ti lcd-ovi pa cu napraviti ja za njih neki breakout ... trebalo bi da moze to da se ecne u kucnoj radinosti posebno ako neko radi foto, pa moze da nam napravi pcb-e (moguja od kineza ali to ce traje 4 nedelje min) a za jednostranu plocku steta kad moze i kod kuce :D

datasheet: http://iteadstudio.com/store/i...FT/TFTLCD_1.8SPI/ST7735_DS.pdf

[ Odin D. @ 09.02.2012. 16:08 ] @
Citat:
bogdan.kecman: pa .. F4 it is :D ako se odin slozi....

Ma ja se slazem, nego cekam 'oce li se jos ko izjasniti za/protiv...

Sto se tice lcd-ova, ja sam za 20€ nedavno pazario 5 komada nekkih 160x128 (ili 160x160) lcd-ova, cini mi se od Mauser-a, ne znam napamet koji su, pogledacu kad stignem kuci.
Imaju SPI, a ona traka sa kontaktima se lemi na pcb... Javljam detalje kad stignem kuci...

Citat:
bogdan.kecman: on je samo "otkocio" arm-usb-ocd i ploca je krenula da trci

A kod mene - zakoci!
Eto to ja pricam - milijadru ljudi ima problem sa tim prolivmexom, ali ne postoje dva covjeka sa istim problemom @#$%^!
[ goran_68 @ 09.02.2012. 16:11 ] @
Jos jedan glas za F4. Bogdane, mozes meni poslati taj breakout pa cu uraditi desetak komada.
[ Odin D. @ 09.02.2012. 16:22 ] @
^^ Prije nego pocnemo ista raditi, valjalo bi utvrditi koliko cega treba, pa onda eventualno dobaviti potreban broj ovih Bogdanovih lcd-ova (ili nekih drugih), i eventualno ostalog sto treba, pa onda praviti pcb-ove.
Kazem to zbog toga sto bi uz skoro neznatan trosak na istu pcb pored LCD-a mogli dodati i poneku diodicu, nekoliko prekidaca, SD-card slot i sl. tako da kasnije ne moramo da se zapetljavamo u zice i kablove kad ocemo dodati jos poneki prekidac...
[ bogdan.kecman @ 09.02.2012. 16:29 ] @
nemo gledas cenu tog na itead-u, to je samo isti tip, ovi moji isto imaju kapton koji se lemi na plocku ... pazi ja ove kupujem za 6$ od kineza na veliko (veliko == 10 kom) ali mi je 5kom vec "bezecovano" i 1 mi treba tako da mi ostaje jos 4 koja mogu da podelim ... ako bude bilo ljudi, lako ce narucimo jos .. lcd-i su do dzadza dobri (da, 60$ uplatim kinezu i on mi posalje 10 lcd-a u srbiju, postarina included)

gorane super, samo da nacrtam prvo break ... razmisljam se da mozda dodam jos nesto na njega, da se zabode F4 discovery u njega pa da ima osim lcd-a jos nesto (7seg? ledare? steker za 16x2? max232 i 9pin seriski port?) aj krenucu danas sutra da ga pravim pa cu postavljati ovde kako napreduje pa ko ima ideje neka uskoci :D
[ bogdan.kecman @ 09.02.2012. 16:29 ] @
great minds think alike :D
[ ZAS011 @ 09.02.2012. 16:43 ] @
Dobrovoljno se prijavljujem da izprojektujem/izrutiram (RUCNO) plockice, da budu funkcionalne i oku dopadljive
[ goran_68 @ 09.02.2012. 16:49 ] @
Ja ne mogu da projektujem/rutiram jer me mnogo muci ovaj KiCAD (prelazim sa Protela pa vezbam na nekoj svojoj ploci). Spor sam jbg. Prijatelj mi radi pcb foto postupkom i nije skup. Radio bih kod njega sve sto posaljete.
[ tomam @ 09.02.2012. 16:55 ] @
+ 1 za F4 :)
[ elaki @ 09.02.2012. 17:32 ] @
Pozdrav,
Imam iskustva u radu sa 8051 (uglavnom Silabs) i AVR, a ovu inicijativu vidim kao dobru priliku da naucim nesto novo. Sam bih finansirao hardver (razvojnu plocu) za koju se opredelite jer nisam siguran u kojoj meri cu moci da preuzimam obaveze u jednoj ovakvoj grupi, a mislim da cu ipak moci makar malo da doprinesem.
Dejan
[ goran_68 @ 09.02.2012. 18:36 ] @
Koliko vidim vec smo se opredelili za F4 :).
Za breakout kao dodatak predlazem:
7-segment displej - nesto kao LTC-4727JR ( http://search.digikey.com/us/e...TC-4727JR/160-1551-5-ND/408224 )
rotary encoder + switch - nesto kao EVE-JBBF2020B ( http://search.digikey.com/scri...ds=JBBF2020B&x=20&y=16 )
max3232 i 9 pin SUB-D
SD-card slot
par ledovki, buzzer, mozda neki switch...

Slicna razmisljanja i rasprava:
http://arduino.cc/forum/index.php/topic,75920.0.html


[Ovu poruku je menjao goran_68 dana 09.02.2012. u 21:02 GMT+1]
[ bogdan.kecman @ 09.02.2012. 20:10 ] @
sta je bitno za taj pcb .. sve mora da moze da se "ukaci/iskaci" ... dakle racunajte na dosta jumpera na ploci :D

ja cu da nacrtam nesto sutra/prekosutra pa dizem kako pravim .. za pocetak prvo mora da napravim simbol i footprint za F4 :D
[ Odin D. @ 09.02.2012. 20:51 ] @
Moze li par nekih crteza (dakle samo komponente rasporedjene na toj plocki), da vidimo kako bi to izgledalo i da malo onda prodiskutujemo?

Dakle, izgleda da smo onda nanisanili F4.
Ocemo li onda otvoriti neku listu za upis za narucivanje, jer STM32F4-Discovery mozemo naruciti odmah, i polako poceti sa tom plocicom, a ovaj nas veseli dodatak mozemo brusiti i praviti u hodu dok traje upoznavanje da Discoverijem...?
Ili da sacekamo jos malo sa listom i narucivanjem, pa da o istoj postarini ubacimo i jos poneku sitnicu za koju znamo da ce nam mozda zatrebati (mada bi trebalo da do kraja ove nedelje znamo otprilike koliko komada discoverija nam treba da bi ja na vreme narucio...)

[Ovu poruku je menjao Odin D. dana 09.02.2012. u 22:05 GMT+1]
[ mradomir @ 09.02.2012. 20:56 ] @
Citat:
bogdan.kecman: sta je bitno za taj pcb .. sve mora da moze da se "ukaci/iskaci" ... dakle racunajte na dosta jumpera na ploci :D

ja cu da nacrtam nesto sutra/prekosutra pa dizem kako pravim .. za pocetak prvo mora da napravim simbol i footprint za F4 :D

U čemu ćeš crtati?
I Šćepa se javio, pa ne bi bilo loše da se usklade programi, ako je dxp mogao bih i ja da pomognem.
[ ZAS011 @ 09.02.2012. 21:05 ] @
Protel 99SE SP6.

Altium Designer aka DXP to cita na 1.
[ maddog_srb @ 09.02.2012. 22:27 ] @
@Odin D.
Da li bi mogao da mi kazes, kada se odlucite naravno, odakle narucujes te komponente, kako bih i ja meni narucio jedan komplet, posto sam u DE.
[ Odin D. @ 09.02.2012. 23:15 ] @
Ja narucujem uglavnom od Farnell-a, a ono sto ne nadjem kod njih onda od Digikey-a, Mouser-a...

Za DE: http://de.farnell.com/
Za AU: http://at.farnell.com/

Uglavnom mi posalju isti dan, ako narucim u neko normalno doba, a ako narucim u nenormalno onda odma sutra ujutro. Stigne obicno drugi ili treci dan do 10-11 prijepodne. Plus sto mogu da platim kasnije, uplatnicom u banci, tako da ne moram da se mislim da li imam ili nemam para na elektronskoj kartici.
Znaci narucim, oni mi posalju opremu, pa mi poslije 7-8 dana posalju racun postom da platim do tamo nekog kozna kog datuma u buducnosti...
Samo vodi racuna da ono sto hoces da narucis bude na lageru kako bi mogli poslati odma' i da ne bude na nekom lageru u USA, zato sto ti tad lupaju neku pausalu za slanje od 20-tak evra, pa taman da narucis i jedan otpornik od 1 centa.
Vidi sliku ako je tekst zbunjiv.


[ bogdan.kecman @ 09.02.2012. 23:28 ] @
altium designer 10

za sada sam napravio footprint i simbol :D .. odvalio sam se od kucanja (i copy paste-a)
[ maddog_srb @ 09.02.2012. 23:28 ] @
Hehe, bez slike bi bilo ne zamislivo :D

Pa nista, kada sastavite spisak, kud svi tu i mali mujo...
Pozdrav, i svaka cast na ideji, bilo je mnogo projekata tipa "Ajde da se skupimo", ali ovaj mi deluje kao jedan koji moze da uspe...
[ Odin D. @ 10.02.2012. 00:01 ] @
@Bogdane,

jel' ti pravis footprint za discovery ili za uC?
Ako je za discavery, nesto se mislim, mozda ce biti problematicno zabadati i cupati preko 100 pinova, a da bi imali makar i malu fleksibilnost oko toga sta na koji pin uC-a da kacimo, moracemo imati brdo dzampera na veselom dodatku?

Sta mislis da na nasoj custom plocici izvucemo samo pin headere kao sto su i na discoveryju, a da ih medjusobno povezujemo onim zicetinama sto smo pravili od krimp-konektora i heat-sinkova?
Ja sam rucno napravio buljuk tih zica, al' kolko god da nastancam - uvijek nekako fali jos...
Vidio sam kod Kineza i na ebay-u da se moze jeftino kupiti citav naramak toga.
[ bogdan.kecman @ 10.02.2012. 00:17 ] @
ja sam napravio footprint za STM32F4DISCOVERY :D

stim da bi ja napravio 2 pcb-a, jedan pcb za "levu" i jedan za "desnu" stranu tako da vadis jedan 50 pinski heder jedino. I onda neki hw koji bi isao "levo" i neki koji bi isao "desno" a mozda bi napravio i jedan "full" pcb kao "dock" za discovery.

Generalno za pokaznu vezu i ovo sto sam ja svatio da bi se radilo treba nam brdo zicki

http://www.seeedstudio.com/dep...-pack-p-260.html?cPath=175_187
http://www.seeedstudio.com/dep...-pack-p-234.html?cPath=175_187
http://www.seeedstudio.com/dep...pack-p-1032.html?cPath=175_187

i jedan solderless ... spojis lepo discovery sa solderless breadboardom ili vozi misko .. ili ga spojis direkt sa nekim senzorom i slicno ...

generalno ovaj stm32F4 je "packed" .. imamo 4 ledare, usb i brdo senzora. ja bi krenuo sledecim putem

1. inicijalizacija -> blink led
2. blink 4 led u krug
3. citanje tastera (pali gasi led tasterom)
4. USB :D

dakle korak 4 je da se natera ovaj usb otg steker da prica sa PC-om kao CDC, tako da imamo serisku komunikaciju izmedju stm32f4 i pc-a. Onda nam dalje ne trebaju nikakve ledare, display-i i slicno, vec mozemo lepo sav info da saljemo preko usb-a.

Ako nam je prekomplikovano za korak4 da bude usb, onda u koraku 4 vezujemo lcd (na primer ove 6$ spi kineze) i taman ucimo SPI i lcd istovremeno .. za to nam treba 4 zice koje teoretski mogu da se naleme direkt na konektor od lcd-a, ne mora ni da se pravi pcb .. (u svakom slucaju taj pcb cu ja nacrtati cim mi stignu lcd-ovi pa moze da se izecuju na brzinu - to su one single sided koje sam spominjao, na njih ja ne bi gurao tastere, 7seg i slicno)
[ Odin D. @ 10.02.2012. 00:53 ] @
Citat:
bogdan.kecman: dakle korak 4 je da se natera ovaj usb otg steker da prica sa PC-om kao CDC, tako da imamo serisku komunikaciju izmedju stm32f4 i pc-a. Onda nam dalje ne trebaju nikakve ledare, display-i i slicno, vec mozemo lepo sav info da saljemo preko usb-a.

Tako sam nesto i ja mislio, bilo usb bilo UART. To bi bilo najjednostavnije, a i ratosiljalo bi nas posla oko organizacije, pravljenja, distribucije... tih plocica svima zainteresovanima, a mozda nekom ne bi odgovaralo ni zbog finansija, pa da ne pravimo nepotreban pritisak odma' u startu.

Preuzecemo USB komunikaciju iz biblioteke, vjerujem da nece biti veliki problem. Ima valjda vec osposobljena usb komunikacija sa PC-jem u nekom od primjera (pise tamo da F4-discovery sa tim svojim 3D-senzorom radi kao mis kad ga prikopcas na PC preko usb-a i mases njime...)
[ bogdan.kecman @ 10.02.2012. 00:59 ] @
ima nekih primera, ali iskreno ja ne mogu da iskopam nigde kabl koji bi utakao u go*no .. imam i onih adaptera i razlicitih kablova al nijedan mi ne pasuje :( mora se iscimam sutra, prekosutra da probam opet, nemoguce ... a to je za vezu sa kompom, za to da ovak CM4 radi kao host, takav kabl nikad nisam ni video :(
[ bogdan.kecman @ 10.02.2012. 01:09 ] @
ha, i samo sto sam napisao poruku, krenem ja da stavim telefon na punjenje, kad ja tamo a ono medjutim ... ovaj malisa ima isti steker ko ovaj usb na ovim "modernim" telefonima :D ... sad cu da probam ove usb primere da vidim kakva je vajda od toga
[ Odin D. @ 10.02.2012. 01:17 ] @
Ja mislim da moj telefon ima taj ....

... eh vidim sad dolje da si vec napisao... :)
[ bogdan.kecman @ 10.02.2012. 01:31 ] @
elem, imamo biblioteku za
- USB AUDIO
- USB CDC (seriski port)
- USB HID (tastatura, mis, joystick ..)
- USB MSC (mass storage - mozemo da glumimo usb stick ..)
- USB DFU (device firmware upgrade - standard za upgrade preko usb-a, oficijelni usb standard, nije kao sto na piconjama i slicno koristimo hid ili cdc bootloadere, ovo je slicno samo po "standardu" - nista posebno :D )


i imamo biblioteku za
- USB HOST (ne znam cemu sve mozemo da budemo host, znam da ume da cita usb flash sa fat-om na sebi)

Primere na zalost imamo samo za
- HID (youstick)
- USB HOST (cita muziku sa flash-a i pusta)

Nemamo primer za USB CDC ali ne verujem da je previse komplikovano obzirom da imamo biblioteku za CDC tako da bi trebalo da moze to brzo da se budzne :D

btw, slusam sad demo njegov koji peva u ovaj steker, ovo bre super zvuci :D
[ bogdan.kecman @ 10.02.2012. 03:42 ] @
iskopao sam ovo: http://mcu.cz/comment-n2800.html

lik ja zbudzio CDC demo, ali je morao da iskorpira sve h fajlove u root projekta, izgleda ova free verzija nece da doda include direktorijume iz project property-a .. ja sam doda lepo putanju za include i on ladno iskulira uopste ne posalje -Iovoono kompajleru ... bas me presmorilo do dzadza ovo sa atolic-om i limitima .. odo da probam da napravim sam neki ide koji radi
[ Odin D. @ 10.02.2012. 09:26 ] @
Mozda onda da probamo preko UART-a, da se ne zaglibljujemo u startu previse sa USB-om (sem ako ne pronadjemo neki gotovi primjer u medjuvremenu)?

Citat:
bogdan.kecman: ja sam doda lepo putanju za include i on ladno iskulira

Cek, zar i to spada u limite?
Koliko sam procitao na sajtu, C je kompletan, fali C++ i neki sporedni alati, ali da sad projekti ne ferceraju u potpunosti - to je bas cudno...

Pa jel' izbaci ikakvu poruku prilikom pokusaja kompajliranja, neki limit message, bilo sta, ili samo nako tunjavo bleji?
[ bogdan.kecman @ 10.02.2012. 13:12 ] @
usart je problematican u smislu da li svako ima neki usb 2 ttl usart adapter, inace je ok

za limite, namam pojma ali pazi foru, ja sam se drndo par h sa tim i nece, stavim lepo u project properties jos 2-3 include dir-a, sve izgleda ok, uradim build on lepo prosledi gcc-u sve one include dir koji su bili tu defaultno (-Iovo -Iono) a ove moje samo iskulira kao da ih nisam dodao ... tu sam ja mislio da sam ja nesto za*ro pa reko da vidim sta je ceh uradio, skinem taj usb primer, vidi covek prebacio sve h fajlove od usb-a iz biblioteke u svoj root .. ne pise zasto ali .. pretpostavljam da ni njemu nije radilo to sa include dirovima :D

verovatno moze da se edituje direkt makefile ili tako nesto, nemam pojma .. to nisam probao, sad mi je palo na pamet :D

doduse, meni je usart ok, ko se bavi sa mcu a nema usb2ttl fali mu osnovna oprema, za 2$ se isti daju dobaviti sa ebay-a ... ako dodamo ove spi display-e, to je valjda vise nego ok..
[ Odin D. @ 10.02.2012. 13:38 ] @
Nadjoh ovo na http://www.mikrocontroller.net/topic/240371
Citat:
also das scheint tatsächlich eine Einschränkung der Lite Version zu
sein: "graphical configuration of project and build settings". So wie
ich das sehe, ist die einzige Möglichkeit in den Properties unter
General -> Paths and Symbols die nötigen Pfade global einzustellen.
Vielleicht hilft es ja noch jemandem.


U prevodu, izgleda da se radi o ogranicenju Lite verzije, a sto ima neke veze sa "graphical configuration of project and build settings", (nemam Atollic kod mene, pa nemam pojma sta mu je to).
Gornji lik predlaze da se potrebna putanja globalno podesi u General -> Paths and Symbols i da to kao rjesava problem.

Jedan se zalio da uopste ne moze ni da podesava nista u Include-putanjama jer mu je taj dijalog "zasivljen" u Atollicu-Lite, pa ne moze nista ni da ukuca tu..
[ bogdan.kecman @ 10.02.2012. 14:05 ] @
kad bi samo znao koliko mrzim ogranicenja :D

elem .. nesto sam se juce cimao sa YAGARTO za windoze .. i nisam nesto srecan kako radi (kompajlira al nesto mi debagiranje ne mrda)
[ Odin D. @ 10.02.2012. 14:24 ] @
Ovdje jedan tvrdi da mu je poslo za rukom, doduse ne Yagarto, vec Eclipse Indigo i GNU ARM Eclipse Plugin, ali svejedno:

http://shareee.netne.net/wordpress/?p=5
[ Odin D. @ 10.02.2012. 14:45 ] @
@Bogdane, vidim po forumima da se spominje neka zackoljica sa promjenom imena iz startup_stm32f4xx.s u startup_stm32f4xx.S.
Jesi li mozda probao?
[ vos @ 10.02.2012. 15:06 ] @
A da probamo sa Atollic trial verzijom od 30 dana (koliko sam razumeo nema ogranicenja)? Pa tako jedno 2-3 puta dok ovi iz Coocox ne dodaju podrsku za F4.
[ bogdan.kecman @ 10.02.2012. 15:10 ] @
meni radi arm toolchain odavno na lindzi (makefile + vi :D i debagiranje direkt iz gdb-a) nego pokusavam da ga usiljim sada sa ovim nekim gui-em .. tako da mi je startup_stm32f4xx.S vec tamo :D ... iz nekog razloga ljudi izbegavaju indigo .. pa ga nisam ni probao, a i kako ovde svi vidim da trose njindoze, ja probo yagarto posto je on za windoze .. doduse i za njega mora da se koristi gdbserver iz atolic-a :D

trebalo bi da to radi sve na njindozi po tim uputstvima ..
[ Odin D. @ 10.02.2012. 15:15 ] @
To sa indigom je svjeze, kako vidim po datumima forumskih postova - tek odnedavno fercera. Mozda su ga ljudi zbog toga ranije izbjegavali.

Citat:
vos: A da probamo sa Atollic trial verzijom od 30 dana (koliko sam razumeo nema ogranicenja)? Pa tako jedno 2-3 puta dok ovi iz Coocox ne dodaju podrsku za F4.

Ne znam koji su uslovi za dobijanje tog trial-a, kad kliknes na Trial trazi tamo da ostavis podatke, pa ce te navodno kontaktirati neki atoliki sluzbenik "as soon as possible"...
To mi nekako ne zvuci bas podesno za ovih "jedno 2-3 puta" dok ovi iz kokosinjca ne zbudze F4.
[ bogdan.kecman @ 10.02.2012. 16:18 ] @
mozemo mi da uzmem i kreknutu verziju keil-a, ali nije u tome fora :)

fora je da nadjemo neki toolchain koji je jednostavan za rad, radi na windozi i ne kosta nista, a da pritom radi
- kompajliranje
- fleshovanje kroz st-link
- debagiranje kroz st-link

atolic je trenutno najblize tom cilju, sa jedinim problemom da je osakacem (string funkcije fale, promene u projekt propertiima ne menjaju makefile etc etc) ... coocox sve to radi super ali, ne podrzava za sada m4 ..

sad cu ja da probam i indigo .. imam malo vremena .. da vidim kako se on ponasa na windozi .. ovu windozu sam svejedno upropastio od svih ovih instalacija, sva sreca setio sam se da napravim snapshot u vbox-u pre nego sam krenuo tako da cu lako da odradim revert na "ispravan sistem" :D
[ Odin D. @ 10.02.2012. 16:52 ] @
Kako sam razumio, CooCox bi radio kompajliranje, nego se samo treba rucno petljati sa konfigurisanjem projekta, tj. nema onog Wizarda na pocetku, zar ne?
A sta mu treba da bi flashovao i debagirao? Da li bi se u onom fajlu za debug setup moglo samo podesiti ono sto tamo stoji (memory map, ovo-ono...) ili jok?
[ maddog_srb @ 10.02.2012. 17:07 ] @
@bogdan.kecman

ukoliko je problem Win, mislim da ne bi bilo tesko da se instalira i neki *nix? Ne znam kako je za ostale, ali meni to ne bi predstavljalo problem.
[ bogdan.kecman @ 10.02.2012. 17:08 ] @
Citat:
Odin D.: Kako sam razumio, CooCox bi radio kompajliranje, nego se samo treba rucno petljati sa konfigurisanjem projekta, tj. nema onog Wizarda na pocetku, zar ne?


ne bas bas ... za CM4 nemaju ni one osnovne biblioteke, nema crun/clib/c0 i slicno .. i nemaju ni osnovne h fajlove tako da bi to moralo da se kopira od negde, ima na forumu na coocox-u probao je neki lik to da ubudzi i posle 7 dana odustao :D ..tako da bice da nije toliko jednostavno :D
[ Odin D. @ 10.02.2012. 17:18 ] @
Pa dobro, mozemo jos probati to sa Eclipse, pa ako prodje-prodje, a ako ne, ... sta fali linuxu ako tamo fercera
Ne bi trebalo da je problem bilo kome da turi onaj Mint na neku particiju, bar tu nema velike zafrkancije u smislu klasicnog terminalskog linuxsasenja.

A u nuzdi mozemo i u Atollic-u rucno gurati .h i .c fajlove direktno u folder projekta, ko ga sljivi njega i njegov include path...
[ vos @ 10.02.2012. 17:37 ] @
Evo ja sam zatrazio trial od Atollica pa cemo videti sta kazu :)

Citat:
bogdan.kecman: mozemo mi da uzmem i kreknutu verziju keil-a, ali nije u tome fora :)


Pa posto cu ovo da koristim samo privremeno (dok ne izadje Coocox) i to samo za cisto ucenje (znaci cak ni za pravi hobi projekat) savest mi je mirna. Nekako mi se cini da bismo bez takvog pristupa (dok ne izadje Coocox) izgubili puno vremena zezajuci se sa samim okruzenjem umesto da se bacimo na ucenje samog kontrolera.
[ Sceka @ 10.02.2012. 21:56 ] @
Samo da kazem - cestitam na ideji i podrzavam svim srcem. Mnogo mi se dopada ideja a koliko vidim bice i realizacija. Da ima vise ovakvih stvari na ES-u umesto prepucavanja i ostalis cudnih pojava... Elem, ja nisam u fazonu i nemam pojma i nikako ne mogu da ucestvujem i to mi je krivo. Ja se bavim muzikom profesionalno, snimatelj i producent i u okviru toga mogu da ucinim sve sto se trazi od mene, pa ako u nekom trenutku nekako bude potrebe a ja mogu da pomognem ne ustrucavajte se da kazete! :)

Jos jednom, svaka cast, bicete praceni - tiho i sa strane... :)


Pozdrav!
[ ZAS011 @ 10.02.2012. 22:01 ] @
@Sceka
Mozes da pripomognes , pustaj nam dobru MUZIKU dok prenaprezemo male sive celije. Nemoj samo recitacije ili tupsa-tupsa
[ wity @ 10.02.2012. 22:28 ] @
Podrzavam ideju. Verovatno cu se i ja pridruziti, kad nabavim slobodnog vremena . Inace farnell izgleda nema iste cene za sve zemlje. Slovacki Farnel prodaje za 11.95e

http://sk.farnell.com/stmicroe...p/2009276?Ntt=STM32F4DISCOVERY
[ HeYoo @ 11.02.2012. 01:06 ] @
Citat:
Ne bi trebalo da je problem bilo kome da turi onaj Mint na neku particiju, bar tu nema velike zafrkancije u smislu klasicnog terminalskog linuxsasenja.

Mozda bi radilo i iz Vbox-a sto je jos manje njakanja. Ako moze da prodje bez nekih straobalnih kobasica u terminalu(mada Bogdan spominje vi i makefile) kontam da bi vecini bilo ok.
Sve u svemu mislim da ne bi trebali previse da se opterecujemo akrobatikom oko alata posto ce sve i da se odlucimo za neki IDE opet svi uzeti na kraju ono sta im licno najvise odgovara cak i ako je krekovano.
[ bogdan.kecman @ 11.02.2012. 01:20 ] @
Citat:
Odin D.: Pa dobro, mozemo jos probati to sa Eclipse, pa ako prodje-prodje, a ako ne


posle visecasovnog ... ja sam odustao .. dok sam napravio ovaj indigo da "koliko toliko radi" vise nema teorije da bi ja ponovio ovu instalaciju .. i na kraju svega, opet ne radi kako treba :(


Citat:
Odin D.... sta fali linuxu ako tamo fercera


i tamo nije "straight forward", ja na linuxu koristi VI za editovanje fajlova, pisem svoj Makefile, debagiram iz gdb-a, nesto ne verujem da bi to privuklo siroke narodne mase naviknute na IDE :D .. dodatno, ljudi uglavnom ne koriste linux (ovi lokalni elektronci) bojim se da ce duze trajati "kako da shareujem fajlove izmedju linuxa i win-a" nego "kako da brze prebacim pin sa spi hardwera na gpio magistralu" ...

Citat:
Odin D.A u nuzdi mozemo i u Atollic-u rucno gurati .h i .c fajlove direktno u folder projekta, ko ga sljivi njega i njegov include path...


Ja mislm da je ovo najbrzi nacin za rad ... uturimo fajlove u root i to ce sljakat .. inace izgubicemo previse vremena .. mozda projekti nece biti lepo struktuirani, ali kada dodjemo do toga da treba da projekte struktuiramo sa 200 biblioteka, vec cemo resiti problem na neki drugi nacin :D
[ Odin D. @ 11.02.2012. 02:15 ] @
Hm, pa ako je tako, onda Atollic. Pravo da ti kazem, ja sam imao visenedeljnu avanturu prvi put kad sam to pokusavao sa onim nesretnim olimexom i openOCD-om i nikako mi se ne prolazi ponovo kroz to - imam fobije, traume, komplekse i tikove kojih se jos nisam oslobodio.

Mozemo poceti sa Atollic-om, pa eventualno sa strane malo bacati pogled na ostale alternative, mozda ce neko zaludniji od nas u medjuvremenu nesto skockati, a mislim da bi nama bilo pametnije da se bavimo samim mikrokontrolerom, pa cak i ako budemo morali da kkaahh khghh kgghh zakasljah se nesto, pa zaboravih sta sam htio reci..., @vos podsjeti me molim te gdje sam ono stao... :)

Nego, bilo bi dobro da danas/sutra oni koji su zainteresovani za ovo posjete forum u toku dana, da vidimo koliko treba ovih discovery-ja da se nabavlja, pa bi ja to zavrsio u toku nedelje i dostavio tamo oko vikenda....
[ bogdan.kecman @ 11.02.2012. 06:59 ] @
dolazis iz jevropu u srbiju, tamo ti nije dovoljno ladno pa ce se dobacis vamo na restrikcije ...

definitivno za windoze atolic majka, najmanje cimanja a radi... dok mi dodjemo da nam treba usb, vec ce coocox proradit :D ..

[ zoran968 @ 11.02.2012. 07:40 ] @
Citat:
Odin D.:

Nego, bilo bi dobro da danas/sutra oni koji su zainteresovani za ovo posjete forum u toku dana, da vidimo koliko treba ovih discovery-ja da se nabavlja, pa bi ja to zavrsio u toku nedelje i dostavio tamo oko vikenda....


Pridruzujem se i ja ako me primite.. voleo bih da probam da zavrtim i nesto drugo sem pic-a. @Odin poslaces mi neki racun da izvrsim uplatu za nabavku..

[ Odin D. @ 11.02.2012. 08:04 ] @
Citat:
bogdan.kecman: ... vamo na restrikcije ...

Trebali smo onda STM32L.... :)

Citat:
zoran968:@Odin poslaces mi neki racun da izvrsim uplatu za nabavku..

Dobro, lako cemo za to...

Ja se vracam na forum za 5-6 sati, a oni kojima treba da se nabavlja STM34F4-DISCOVERY neka se pocnu polako ovdje prijavljivati, da bi smo znali koja je kolicina u pitanju i da bih vec sutra mogao poruciti. Trebalo bi da ih onda dobijem u toku sledece nedelje i da ih donesem sledeci vikend u SR, tacnije Bg.
Ono sto mogu dalje d'uradim je da ih razasaljem postom ili da ih ostavim kod nekog dobrovoljca u Bg, pa se onda nekako dovijajte za preuzimanje.

Prema tome, dabome, mozete poceti sa upisivanjem u tefter...

NAPOMENA: Molim da se sada definitivno prijave i oni koji su se vec ranije izjasnjavali "za". Pocinjem brojati prijave od ove poruke pa nadalje!!!

[Ovu poruku je menjao Odin D. dana 11.02.2012. u 09:35 GMT+1]
[ elaki @ 11.02.2012. 08:08 ] @
Ok, evo jos jedna prijava. Takodje i meni posalji uputstvo za uplatu.
Dejan
ps. Jel dovoljna, za pocetak Atollic Lite verzija - cisto da se polako upoznajem sa materijom :)


[Ovu poruku je menjao elaki dana 11.02.2012. u 09:44 GMT+1]
[ goran_68 @ 11.02.2012. 09:31 ] @
Stavi mene na spisak.
[ lazar00 @ 11.02.2012. 09:31 ] @
ok ovo me interesuje mnogo,pa hocu i ja da okusam svoju srecu i da naucim nesto!
jos jedna prijava.
[ yt3mm @ 11.02.2012. 09:50 ] @
Pozdravljam ovu ideju i prijavljujem se.


73 de YT3MM
[ m51 @ 11.02.2012. 11:27 ] @
Prijavljujem se

sam ću platiti svoju ploču ako je cena u rangu one sa sajtova (farnell, mouser), pa molim uputstvo za plaćanje.
[ elektrostudio @ 11.02.2012. 11:48 ] @
Prijava za 2kom, jedan meni - jedan sinu na poklon (ja placam oba)
[ Uruk @ 11.02.2012. 12:06 ] @
Racunajte i mene.
Nov sam ovde :)
[ mradomir @ 11.02.2012. 12:28 ] @
Plus jedna.
Jel imaš neki tekući u Srbiji, možda od prijatelja ili rodbine, dok dođeš
možemo ti već uplatiti.
[ maddog_srb @ 11.02.2012. 12:37 ] @
Prijava.

Ali ja cu sam uzeti. E da, nije STM34F4-DISCOVERY vec STM32F4-DISCOVERY, ali ako ovako budem nalazio i greske u kodu, ja dobar ;)
Ako mozes pogledaj samo da li je to to farnell cena je 15.44e

I da li treba jos neki kabal da se dokupi, ili to ide u kompletu?
[ foxhunter1 @ 11.02.2012. 12:38 ] @
I meni mi jedan primerak... + uputstvo za uplatu.
[ milanmeh @ 11.02.2012. 13:20 ] @
Samo neka se obrati paznja na cene plocica po razlicitim farnell sajtovima. Vidim da uk i slovacki farnell prodaju STM32F4-Discovery po daleko nizoj ceni nego nemacki i austrijski. Na 10 plocica kod SK ili UK dobije se skoro 3 plocice vise, tako da nije sve jedno.


P.S.
Ja sam vec imam plocicu, tako da mi ne treba. Cisto da ne bude zabune.
[ New Village DC @ 11.02.2012. 13:32 ] @
I ja se prijavljujem za narucivanje. Pozz
[ Odin D. @ 11.02.2012. 13:37 ] @
Citat:
milanmeh: Samo neka se obrati paznja na cene plocica po razlicitim farnell sajtovima...

Jel' to sa porezom ili jok?
Razlicite zemlje imaju razlicitu politiku prikazivanja cijena.
Sem toga ne mozes sa farnelovog slovackog sajta narucivati u DE ili negdje drugdje, cim stavis gdje si, odma te preusmjere na odgovarajuci lokalni sajt...
Probavao sam ja jednom iz UK-Farnella da narucim za Austriju nesto za jednog prijatelja (jer je prikazivalo da je tamo znatno jeftinije), ali nije moglo.
[ MilanCeNS @ 11.02.2012. 14:34 ] @
Pozdrav za društvo i za ideju naravno.
I ja se prijavljujem za jednu ploču.
I narvno uputstvo za uplatu.
[ Odin D. @ 11.02.2012. 14:35 ] @
Dakle, trenutno stanje, neka svako provjeri da li se nalazi gdje treba:


Code:

ZA NARUCIVANJE:                                  CEKA SE POTVRDA OD:
------------------------------------------------------------------------------
@zoran968                                        @tomam
@elaki                                           @vos
@goran_68                                        @Darko_zed
@lazar00                                         @fluXX
@yt3mm                                           @HeYoo
@m51                                             @Branislav83
@elektrostudio (2 kom.)                          @zivadin_despot
@Uruk                                            @ZAS011
@mradomir 
@foxhunter 
@New Village DC
@MilanCeNs
@Odin D.
-------------------------------------------------------------------------------
@maddog_srb narucuje sam,
@milanmeh i @bogdan vec imaju svoje primjerke.
-------------------------------------------------------------------------------

Za one koji su lijevo smatram da hoce sada da naruce.
Ovi desno su se izjasnjavali jos ranije "za", ali neka potvrde jos jednom da bi presli na "pravu" stranu :)
Provjerite svi da li se nalazite gdje treba i jesam li nekog izostavio ili greskom dodao.
[ vos @ 11.02.2012. 14:55 ] @
Ja potvrdujem.
[ Odin D. @ 11.02.2012. 15:01 ] @
Code:

ZA NARUCIVANJE:                                  CEKA SE POTVRDA OD:
------------------------------------------------------------------------------
@zoran968                                        @tomam
@elaki                                           
@goran_68                                        @Darko_zed
@lazar00                                         @fluXX
@yt3mm                                           @HeYoo
@m51                                             @Branislav83
@elektrostudio (2 kom.)                          @zivadin_despot
@Uruk                                            @ZAS011
@mradomir 
@foxhunter 
@New Village DC
@MilanCeNs
@Odin D.
@vos
-------------------------------------------------------------------------------
@maddog_srb narucuje sam,
@milanmeh i @bogdan vec imaju svoje primjerke.
-------------------------------------------------------------------------------
[ tomam @ 11.02.2012. 15:15 ] @
+1 PTVRDA
Bravo za organizaciju i ideju
[ tomam @ 11.02.2012. 15:17 ] @
P.S. Ja zivim u Beogradu , u penziji sam i imam puno vremena , ako bilo sta treba a mogu HOCU
[ Odin D. @ 11.02.2012. 15:25 ] @
Code:

ZA NARUCIVANJE:                                  CEKA SE POTVRDA OD:
------------------------------------------------------------------------------
@zoran968                                        ----
@elaki                                           ----
@goran_68                                        @Darko_zed
@lazar00                                         @ fluXX
@yt3mm                                           @HeYoo
@m51                                             @Branislav83
@elektrostudio (2 kom.)                          @zivadin_despot
@Uruk                                            @ZAS011
@mradomir 
@foxhunter 
@New Village DC
@MilanCeNs
@Odin D.
@vos
@tomam
-------------------------------------------------------------------------------
@maddog_srb narucuje sam,
@milanmeh i @bogdan vec imaju svoje primjerke.
-------------------------------------------------------------------------------
[ HeYoo @ 11.02.2012. 15:59 ] @
Baci i mene u levu kolonu
[ geniuxx @ 11.02.2012. 16:28 ] @
Ciaos! Sviđa mi se ideja, pokušaću da se uključim onoliko koliko mi vreme bude dozvoljavalo. F4 Discovery ću nabaviti sam, NE upisuj me u levu kolonu.

Odine, austrijski RS Components ti je 20% jeftiniji...

Bogdane, ako te ne mrzi još jedan pokušaj sa Eclipse-om:
- Setting up an Eclipse-based IDE
- Using ST-Link into an Eclipse environment
A tebe će zanimati i OVO.

Btw., na Coocox forumu piše da se podrška za F4 očekuje u prvom kvartalu ove godine.
[ Odin D. @ 11.02.2012. 17:30 ] @
Citat:
geniuxx: Odine, austrijski RS Components ti je 20% jeftiniji...

Moras imati firmu da bi od njih narucivao, i to je taman cijena bez poreza.
[ Odin D. @ 11.02.2012. 17:34 ] @
Dakle, trenutno stanje: 17 komada...

Code:

ZA NARUCIVANJE:                                  CEKA SE POTVRDA OD:
------------------------------------------------------------------------------
@zoran968                                        ----
@elaki                                           ----
@goran_68                                        @Darko_zed
@lazar00                                         @ fluXX
@yt3mm                                           ----
@m51                                             @Branislav83
@elektrostudio (2 kom.)                          @zivadin_despot
@Uruk                                            @ZAS011
@mradomir 
@foxhunter 
@New Village DC
@MilanCeNs
@Odin D.
@vos
@tomam
@HeYoo
-------------------------------------------------------------------------------
@maddog_srb narucuje sam,
@milanmeh i @bogdan vec imaju svoje primjerke.
-------------------------------------------------------------------------------
[ fLuXx @ 11.02.2012. 18:41 ] @
Izvinjavam se za neaktivnost, ali evo i ja potvrđujem konačno. Naravno, plaćam svoj primerak.
[ the_tosic @ 11.02.2012. 19:03 ] @
E super, ja sam kupio stm32f4discovery pre nekih mesec ipo, al nikako da stignem da se poigram, inace sam 100% pocetnik s mcu.

Iscitah temu pa da dodam ono sto znam:p:

Neko je pominjao one zicice za spajanje na bredboardu, ima ih na dx-u da se kupe, oni primaju domace kartice, meni je stiglo za neke 2 nedelje, da li je to pravilo ili izuzetak ne znam :) kvalitet nije neki
http://www.dealextreme.com/p/b...tronic-diy-70-cable-pack-80208
http://www.dealextreme.com/p/s...-set-50-pack-20cm-length-55454

Sto se USB CDC-a tice ja sam prepravio ovaj primer, ali mi se cini da ne funkcionise bas najbolje
http://das-labor.org/trac/brow...roller/src-stm32f4xx/serialUSB
[ bogdan.kecman @ 11.02.2012. 19:31 ] @
Citat:
geniuxx
Bogdane, ako te ne mrzi još jedan pokušaj sa Eclipse-om:
- Setting up an Eclipse-based IDE
- Using ST-Link into an Eclipse environment
A tebe će zanimati i OVO.

Btw., na Coocox forumu piše da se podrška za F4 očekuje u prvom kvartalu ove godine.


Atollic True Studio Lite - radi .. ima limite ali da se zaobici veci deo njih. Radi "iz prve", ono skines startas i sljaka. Mislim da je to mnogo bitno posebno sto vecina ljudi koji su se prijavili nisu nikad radili sa arm-om tako da ne treba i ide da ih za*

coocox kada bude bude, rekli su posle spring break-a, dosta ih je ljudi cimnulo zadnjih mesec dana za M4 tako da su izgleda vec poceli da rade. Fora za coocox koliko sam ja svatio je da su to ljudi okupljeni oko kineskog proizvodjaca mcu-a (Nuvoton) a onda su podrzali i sve ovo ostalo posto je "isti djavo" .. napravili su mnogo dobru stvar a reklamiraju Nuvoton svima ... (neke opcije na coocox-u kao sto je na primer CoSmart gui za graficko konfigurisanje mcu-a postoje samo za Nuvoton) koji je koliko ja vidim dosta jeftin tako da sutra ako krenem da radim na primer neki svoj projekat sa arm-om mozda odaberem da ga radim s Nuvoton mcu-om ..

ChibiOS sam vec probao ... ja teram chibios vec kod sebe na linux-u, to je odlican rtos za arm, terao sam ga i na VL i na F4 plockama... a taj njihov "setting up an eclipse + st-link" je prvi manual koji sam probao i kao sto rekoh, posle 5-6 sati nije radio kako treba pa sam odustao ... posebno sto ti opet moras da instaliras atolic posto svi ti na windozi da bi radili debugging moraju da se kace na atolic gdb server (osim coocox-a koji ima svoj).... kapiram da ako ja nisam za 5 sati uspesno naterao ide da radi, kako ce ga naterati neko ko nikad to nije radio u zivotu ..

a za busblaster, ja ga koristim regularno non stop sa ET-STM32F103 plocom koja na sebi nema debuger/programator, nema potrebe da ga koristim sa discovery plocama koje na sebi vec imaju ST-Link obzirom da texen ima odlican gdb server koji radi sa st-linkom (oba i 1 i 2)

Inace, za one koji ne znaju, SVI SMT32 cortex m3 i m4 mcu-i IMAJU UGRADJEN BOOTLOADER!!! dakle svaki taj mcu moze da se programira preko seriskog porta bez ikakvog programatora, ne moze da se debagira ali moze da se isprogramira... tako sam ja radio sa smt32F1 duuugo vremena dok nisam kupio jtag adapter
[ _str_ @ 11.02.2012. 22:35 ] @
Jos jedna prijava od mene, placam svoj primerak.
[ yt3mm @ 11.02.2012. 22:56 ] @
Da ne bude zabune i ja finansiram svoj primerak.

Pozdrav drustvu. yt3mm
[ Odin D. @ 12.02.2012. 00:14 ] @
Dakle, poslednje stanje:

Code:

ZA NARUCIVANJE:                                  CEKA SE POTVRDA OD:
------------------------------------------------------------------------------
@zoran968                                        ----
@elaki                                           ----
@goran_68                                        @Darko_zed
@lazar00                                         ----
@yt3mm                                           ----
@m51                                             @Branislav83
@elektrostudio (2 kom.)                          @zivadin_despot
@Uruk                                            @ZAS011
@mradomir 
@foxhunter 
@New Village DC
@MilanCeNs
@Odin D.
@vos
@tomam
@HeYoo
@fLuXX
@_str_
-------------------------------------------------------------------------------
@maddog_srb narucuje sam,
@milanmeh, @bogdan i @the_tosic vec imaju svoje primjerke.
-------------------------------------------------------------------------------

Znaci 19 komada do sada.

Cekamo jos potrvrdu od cetvorke desno.
Narucujem sutra (nedelja, 12. Feb) u 18:00h.
Ako je jos neko zainteresovan, neka se javi do tad.

Svi se otimate o to placanje, ima li nekog dobrovoljca za besplatan primjerak? (Naravno, platice ga kasnije u znoju :)
[ bogdan.kecman @ 12.02.2012. 04:57 ] @
wow, vise ljudi nego "in my wildest dreams" ...

da narucim ja one display-e, treba vreme da to stigne, ko zna mozda mi na 20kom spusti ispod 6$ po komadu :D ? ja cekam jos da mi stigne prva tura al tu ce biti samo 4komada viska, da narucim ja 20kom da svi imaju po jedan uz F4 ili ce usb da nam zavrsi ceo io? nekako mi lepse sa display-em :D
[ tomam @ 12.02.2012. 05:22 ] @
Nista nemam protiv poklona , ako nije obavezujuci :)
[ ZAS011 @ 12.02.2012. 07:05 ] @
Potvrdio
[ the_tosic @ 12.02.2012. 10:06 ] @
Citat:
bogdan.kecman: wow, vise ljudi nego "in my wildest dreams" ...

da narucim ja one display-e, treba vreme da to stigne, ko zna mozda mi na 20kom spusti ispod 6$ po komadu :D ? ja cekam jos da mi stigne prva tura al tu ce biti samo 4komada viska, da narucim ja 20kom da svi imaju po jedan uz F4 ili ce usb da nam zavrsi ceo io? nekako mi lepse sa display-em :D


Pa ne znam da li se ostali slazu, ja sam za :), jedino ne znam koliko je lako zalemiti za neku plocicu koju bismo posle boli u protobord
[ bogdan.kecman @ 12.02.2012. 10:39 ] @
kazu ljudi da je lako, ja jos cekam prvu turu tako da dok ne dobijem nista ne znam
[ Odin D. @ 12.02.2012. 13:52 ] @
Poslednje stanje, 20 komada.

Code:

ZA NARUCIVANJE:                                  CEKA SE POTVRDA OD:
------------------------------------------------------------------------------
@zoran968                                        ----
@elaki                                           ----
@goran_68                                        @Darko_zed
@lazar00                                         ----
@yt3mm                                           ----
@m51                                             @Branislav83
@elektrostudio (2 kom.)                          @zivadin_despot
@Uruk                                            ----
@mradomir 
@foxhunter 
@New Village DC
@MilanCeNs
@Odin D.
@vos
@tomam
@HeYoo
@fLuXX
@_str_
@ZAS011
-------------------------------------------------------------------------------
@maddog_srb narucuje sam,
@milanmeh, @bogdan i @the_tosic vec imaju svoje primjerke.
-------------------------------------------------------------------------------


Jos 3 sata do kraja.
Poznaje li neko ava tri amigosa desno, da ih priupita sta planiraju?
[ zivadin_despot @ 12.02.2012. 14:19 ] @
Hteo bih i ja da se prijavim za tu turu narucivanja plocice, placam svoj primerak... Javite nacin placanja.
[ Odin D. @ 12.02.2012. 14:45 ] @
Ok, upisano, 22 kom do sada.

Code:

ZA NARUCIVANJE:                                  CEKA SE POTVRDA OD:
------------------------------------------------------------------------------
@zoran968                                        ----
@elaki                                           ----
@goran_68                                        @Darko_zed
@lazar00                                         ----
@yt3mm                                           ----
@m51                                             @Branislav83
@elektrostudio (2 kom.)                          ----
@Uruk                                            ----
@mradomir 
@foxhunter 
@New Village DC
@MilanCeNs
@Odin D.
@vos
@tomam
@HeYoo
@fLuXX
@_str_
@ZAS011
@zivadin_despot
@geniuxx
-------------------------------------------------------------------------------
@maddog_srb narucuje sam,
@milanmeh, @bogdan i @the_tosic vec imaju svoje primjerke.
-------------------------------------------------------------------------------


Citat:
zivadin_despot: Javite nacin placanja.

Ja bih da to odmah narucim, a za preuzimanje i placanje - kako kome bude odgovaralo...
Bilo bi dobro kad bih mogao nekom u Bg da ostavim to, pa da se onda dalje distribuira kako kome bude bilo zgodno - licnim preuzimanje, postom...
Trebalo bi napraviti spisak mjesta gdje putuju ove plocice, pa da se organizujemo da se to salje grupno u pojedinim pravcima...

[Ovu poruku je menjao Odin D. dana 12.02.2012. u 16:39 GMT+1]
[ geniuxx @ 12.02.2012. 14:51 ] @
OK, ipak me upiši kao 22. komad. Naravno, i ja očekujem detaljno uputstvo (for dummies ) za plaćanje. Pare dajem al' znoj štedim!
[ Odin D. @ 12.02.2012. 15:41 ] @
^Upisano.

Jos sat i po do kraja.
[ the_tosic @ 12.02.2012. 15:46 ] @
E da napomenem ne znam da li svi znaju. Uz discovery se ne dobijaju usb mini (potreban za programiranje) ni usb micro (potreban za komunikaciju sa usb-om).

Moguce da ove kablove vecina ima jer ih koriste svi noviji playeri i telefoni, al cisto da se zna, da ih nabavite na vreme:)
[ Odin D. @ 12.02.2012. 15:52 ] @
Citat:
the_tosic:  svi noviji playeri i telefoni,

... i fotoaparati.
[ tomam @ 12.02.2012. 16:16 ] @
Ja sam iz Beograda i imam vremena , mogu preuzeti plocice i distribuirati ih dalje
[ Propalitet @ 12.02.2012. 16:27 ] @
Pozdrav! Prije svega, htio bih da pohvalim samu ideju, ovakvih stvari je zaista sve manje i manje! Sad bih presao na pitanja i savjete. Naime, o mikrokontrolerima/programiranju istih ne znam nista. Programiranje, uopsteno govoreci, sam imao na fakultetu (uvod u programiranje, programski jezici, OOP), medjutim u to vrijeme bitno mi je bilo samo da polozim pa kako god. Znaci, neke osnove jezika C i C++, ajmo reci da poznajem, ali nista vise od toga. Tu dolazimo do prvog pitanja: da li ja uopste spadam u kategoriju "pogodnih" za ovaj projekat/ideju? Ne bih zelio da ikoga kocim ili pretjerano usporavam sa kojekakvim pitanjima i sl. stvarima, pa zato i pitam. Ako ipak spadam u kategoriju pogodnih, prijavljujem se za kupovinu! Naravno, sam placam svoj primjerak, pa kao i ostali koji su se javili u ovoj temi, zelio bih detaljna uputstva oko uplate novca i eventualnog preuzimanja. Ono sto bi moglo predstavljati problem je cinjenica da ja zivim u Republici srpskoj, mjesto Pale, ali u samom Beogradu imam dosta rodbine/poznanika koji bi mogli preuzeti robu u moje ime. Jos jednom pozdravljam i unaprijed se zahvaljujem ako me obradujete ohrabrujucim savjetima i odgovorima!
[ Odin D. @ 12.02.2012. 17:07 ] @
Citat:
tomam: Ja sam iz Beograda i imam vremena , mogu preuzeti plocice i distribuirati ih dalje

Hvala na pomoci. Dogovoricemo se onda svi zajedno sta i kako dalje.

@Propalitet
Nazalost, ne mogu ti dati neki precizan odgovor.
Najvise zavisi od toga sta ti hoces i koliko si spreman u to sve da se investiras.
Moje misljenje je da to sto neko nema nekog velikog (ili nikakvog) iskustva nije neka velika ni nepremostiva prepreka. Naravno, morace u pocetku mozda malo vise da se potrudi, shodno svom cilju i potrebama.
Ovo je zasad vise obrazovna nego radna grupa, tj. trebalo bi da se malo vise bavimo savladavanjem ove problematike i razmjenom znanja i iskustava, a ne izradom nekih projekata koji su spregnuti sa striktnim vremenskim i radnim obavezama.

Moja neka zamisao je da se nase zajednicko bavljenje ovim uvijek nekako dokumentuje, bilo u formi forumskih tema ili izrade neke .pdf dokumentacije/uputstava i sl., tako da se bilo ko moze bilo kad prikljuciti, i ako taj neko uzme i sedam dana po citav dan cita sta smo do tada uradili - da tako moze da stigne do istog nivoa kao i onaj sto je u proteklih 3 mjeseca ceprkao sat vremena dnevno...

U svakom slucaju, ako neko nije siguran, moze jos malo da osmatra kako ce se ovo kretati, sigurno ce u pocetku ici prilicno sporo, tako da se nista spektakularno nece desiti u prvih nekoliko nedelja, dok se ne iskobeljamo iz pocetnih koraka sa ovim alatima oko kompajliranja/debagiranja i sl., pa onda na osnovu onoga sto do tada uradimo i postignemo vidi da li mu odgovara da se bakce sa time i sa nama...

Ako se neko nije bas nikako bavio mikrokontrolerima, elektronikom i sl., mozda bi prvo trebao da nabavi nesto od osnovnog alata i materijala, jer se mirkokontrolerima ne mozes baviti bez toga, pa neko ko trenutno nema nista od toga ne bi ni imao sada od ove plocice neke narocite vajde.

Evo jos pola sata do zatvaranja spiska, da ostavim jos malo vremena da se smisle oni koji jos nisu.
Onda sledi narucivanje.

Dakle, trenutno vazeci spisak je onaj gore.
Ko misli da fali, neka se javi.
[ tomam @ 12.02.2012. 17:21 ] @
Ja sam penzioner i imam 60 godina .Stara garda :) samo da znate kome poveravate svoje igracke i novac :)

Svi koji su narucili plocice , bi mi poslali privatni mail sa imenom prezimenom adresom brojem telefona . Mislim da to nebi islo javno.

Ja bih im odgovorio sa mojim brojem telefona i adresom , eventualno nesto specificno ako ima.

Ideja za ove koji bi donirali , neka naruce veci broj plocica nego sto im treba , vec sutra ce nekome trebati sigurno(i kao podrska novim clanovima)

Pozdrav
[ Propalitet @ 12.02.2012. 17:43 ] @
@Odin D.
Hvala na odgovoru! Slazem se sa svime sto ste napisali i podrzavam sam nacin razmisljanja/plan da se sve na neki nacin dokumentuje. Da li je utopijsko razmisljanje da ce se na takav nacin moci prikljuciti ideji u svakom trenutku, naravno ostaje da se vidi. Da ne zaboravim, apsolutno stoji cinjenica da sve zavisi od covjeka do covjeka i njegove spremnosti za rad i pozrtvovanost. Sto se tice samog znanja iz oblasti elektronike, mislim da ga imam dovoljno (bar sto se teorije tice). Inace, studirao sam ETF (smjer elektroenergetika-elektronike i energetska elektronika su samo dio plana i programa, a njih nisam itekako ozbiljno "shvatao" za razliku od prije spomenutog "programiranja"! ). Sto se samog alata/instrumenata tice, toga ima na pretek! Otac mi je inzenjer elektrotehnike, pa se tu nadje i pokoji "Fluke", a ima boga mi mi i "Hameg-a" i "Tektronix-a". Elektronskih komponenti (pasivnih, aktivnih) takodje ne manjka. Zahvalio bih se jos jednom na odvojenom vremenu da mi neke stvari priblizite. Kontaktiracu vas za uputstva kako da pomenutu "plocicu" narucim i dopremim sam. Pozdrav!
[ Odin D. @ 12.02.2012. 18:28 ] @
Dakle, zatvaram spisak, sve ukupno: 22 komada.

Code:

Finalni spisak za narucivanje:                              
------------------------------
1.  zoran968                                        
2.  elaki                                           
3.  goran_68                                       
4.  lazar00                                         
5.  yt3mm                                           
6.  m51                                             
7.  elertrostudio (2 kom.)                          
8.  Uruk                                           
9.  mradomir 
10. foxhunter 
11. New Village DC
12. MilanCeNs
13. Odin D.
14. vos
15. tomam
16. HeYoo
17. fLuXX
18. _str_
19. ZAS011
20. zivadin_despot
21. geniuxx
------------------
Ukupno: 22 kom


Odo' da narucim.
[ lm741 @ 12.02.2012. 18:32 ] @
evo kad ne mogu da odolim,..

ako još uvek nije kasno prijavljujem se i ja i naravno sa uplatnicom,..

[ Odin D. @ 12.02.2012. 18:38 ] @
^ U zadnji cas... :)
[ lm741 @ 12.02.2012. 18:40 ] @
hvala,...
trudiću sa da nemate problema samnom
pošto mi je c totalno stran,..
[ Odin D. @ 12.02.2012. 19:09 ] @
Evo ga spisak onih za koje sam narucio.
Sve ukupno je prijavljeno 23 komada, narucio sam 24, nek se nadje 1 za svaki slucaj :)
Oni koji su na spisku neka se potrude da danas-sutra redovno posjecuju temu, kako bi smo se dogovorili kako ce ici dostavljanje.

Code:

Naruceno za:                             
------------------------------
1.  zoran968                                        
2.  elaki                                           
3.  goran_68                                       
4.  lazar00                                         
5.  yt3mm                                           
6.  m51                                             
7.  elertrostudio (2 kom.)                          
8.  Uruk                                           
9.  mradomir 
10. foxhunter 
11. New Village DC
12. MilanCeNs
13. Odin D.
14. vos
15. tomam
16. HeYoo
17. fLuXX
18. _str_
19. ZAS011
20. zivadin_despot
21. geniuxx
22. lm741
------------------
Ukupno: 23 kom


Slike narucivanja sa Farnell-a su okacene ispod.

24 komada sa porezom (20%) kosta €391.13, sto je onda €16 po komadu, tj. €15 da se ne bakcete oko sitnine.
Gledajte da se sto prije izdogovaramo oko preuzimanja, pa pratite temu redovno.
Sa moje strane: ja dolazim i donosim ploce u Bg, ostavljam ih kod nekoga ili kod nekoliko (zasada @tomam), a poslije toga kako god se vi medjusobno dogovorite.

[ mradomir @ 12.02.2012. 19:30 ] @
Dok čekamo - pogledajte nešto zanimljivo:
http://www.youtube.com/watch?v=PL3enedXTs4

Biblioteka i softver:
http://www.st.com/internet/com...ENT/FIRMWARE/stm32_gui_lib.zip
[ ksale321 @ 12.02.2012. 22:31 ] @
Prvo sve pohvale za ideju ...

ODIN kaze: '... 'Sve ukupno je prijavljeno 23 komada, narucio sam 24, nek se nadje 1 za svaki slucaj ...''

Ja se javljam za onu 24 - plocku , ako nije kasno ! ( naravno sam je placam )
[ Odin D. @ 12.02.2012. 23:11 ] @
^ Ok, "ko prvi pevaljci, njemu pevaljka" :)

Znaci, konacno konacan spisak:

Code:

Finalni spisak za narucivanje:                              
------------------------------
1.  zoran968                                        
2.  elaki                                           
3.  goran_68                                       
4.  lazar00                                         
5.  yt3mm                                           
6.  m51                                             
7.  elertrostudio (2 kom.)                          
8.  Uruk                                           
9.  mradomir 
10. foxhunter 
11. New Village DC
12. MilanCeNs
13. Odin D.
14. vos
15. tomam
16. HeYoo
17. fLuXX
18. _str_
19. ZAS011
20. zivadin_despot
21. geniuxx
22. lm741
23. ksale321
------------------
Ukupno: 24 kom
[ Odin D. @ 13.02.2012. 15:58 ] @
Farnell je poslao posiljku.

Ocemo li polako da pocnemo sa dogovaranjem oko preuzimanja?



[ ZAS011 @ 13.02.2012. 16:36 ] @
NPR. dobacis sve na jedno mesto pa se odatle razasalje , a ko je iz BGD, lepo dodje pa pokupi.
[ bogdan.kecman @ 13.02.2012. 18:17 ] @
tomam spomenu da ima vremena za baktanje sa rasturanjem plocica tako da ako i dalje to stoji .. mislim da je to najbolja varijanta ... btw ako ima zemunaca mogu da se jave unapred posto cu se ja svakako videti sa odinom pa oni mogu to od mene da uzmu (ali nikako nemam vremena da se bakcem sa postom i slicno)
[ _str_ @ 13.02.2012. 19:24 ] @
Ja mogu doci do Zemuna po svoj primerak, nadam se da primas pare. Mislim, pare za discovery... :)
[ lm741 @ 13.02.2012. 19:51 ] @
koliko ima za novi sad i okolinu,..?
zgodno bi bilo da jedan iz NS preuzme
a da ostali oreuzmu od njega (NS i bliža okolina)

[ elaki @ 13.02.2012. 20:14 ] @
Ajde juznjaci da se organizujemo...
[ MilanCeNS @ 13.02.2012. 20:16 ] @
MilanCe, Novi Sad.
Kao sto pise u naslovu.
Pozdrav
[ lm741 @ 13.02.2012. 20:57 ] @
eo primer
ja sam iz Žablja,..
ovih dana idem do NS
ako ima nekoga iz Zrenjanina za njega da ostavim lovu kod Milančeta
Milanče preuzme 1 paket i oma plati pouzećem za nas (onom prvom primaocu)
idem često za NS kad stigne "roba" pokupim je od Milančeta
ko je iz Zrenjanina preuzme paket od mene (ili mu ja pošaljem AKS-om)

ipak je to samo 1 paket onome ko je preuzeo od Odina
a taj ko preuzme od Odina prosledi lovu Odinu,...

tako nekako,..ipak bi to bilo 24 paketa (ili 15,..nebitno)
teško onom ko preuzme prvu turu,..ipak to treba upakovati pedantno i adresirati i,...

ali kako već bude,..
[ geniuxx @ 13.02.2012. 21:23 ] @
Citat:
Odin D.: Ocemo li polako da pocnemo sa dogovaranjem oko preuzimanja?

Odine, a uputstvo za plaćanje?
[ vos @ 13.02.2012. 21:26 ] @
I ja sam iz Novog Sada (ocigledno iz profila). Ne znam kako bismo izveli ovo slanje, pogotovo po pitanju placanja ali mozda bih ja mogao da prikupim novac za Novi Sad i da Odinu prenesem novac sa mog PayPal-a na njegov. To mi se cini najjednostavnije a vi ako imate neke druge ideje javite :)
[ ksale321 @ 13.02.2012. 21:42 ] @
Koliko sam ja izbrojao imamo 3 '"plocke"" za slanje u Nis : "

elaki ,
geniuxx,
ksale321

Jesam li nekog zaboravio - nek se sam javi ?
Kako organizovati preuzimanje i placanje - ideje ... ?


[ HeYoo @ 13.02.2012. 21:43 ] @
Zavisi kako coveku odgovara. Najjednostavnije je nekom brzom postom pa bi sve i sa placanjem bilo gotovo za 3 dana.
I ja bi mozda preuzeo u NS ako u to vreme budem dolazio, a ako ne moze i postom za Vrbas
[ mradomir @ 13.02.2012. 22:11 ] @
Što se tiče plaćanja, mislim da je najbolje da nekome uplatimo na tekući, da se ne jurimo.
Možda bi mogli Tomislavu (naravno ako se slaže), pa kada Odin ostavi ploče odmah pokupi i lovu.
Šta kažete Odine, Tomislave?

PS
Meni odgovara isto Novi Sad.
[ _str_ @ 13.02.2012. 22:47 ] @
Brza posta bi bila ekstra, cak i placanje pouzecem ili uplata na racun. Odin je platio u eurima tako da bi bilo uredu racunati po kupovnom kursu, kad nama opcije za direktno placanje u e. Mozda moze kod AKS-a?

[Ovu poruku je menjao _str_ dana 14.02.2012. u 00:15 GMT+1]
[ lm741 @ 13.02.2012. 22:51 ] @
AKS prima i predaje evriće,..
[ fLuXx @ 13.02.2012. 23:03 ] @
Što se mene tiče, ja sam iz Pančeva, ali radim u Beogradu i nije mi problem da preuzmem svoj komad i platim na licu mesta. Naravno, spreman sam da pomognem u distribuciji, ako zatreba. Pozdrav.
[ Odin D. @ 13.02.2012. 23:12 ] @
Sto se mene tice, meni je svejedno, a najbolje bi mi bilo kad ne bi morao bas mnogo oko toga da se cimam, tj. kad bi sve te uplate zavrsile na jednom mjestu, bilo kod nekoga ili na neki racun.
Pay-pal racun sam nekad davno radi necega otvarao, ali sam u medjuvremenu pozaboravljao sve oko toga. Mozda bi mogao da pogledam, da vidim jel' se ja tamo jos negdje 'vodim' kao da ga imam.

Citat:
_str_:  Mozda moze kod AKS-a?

A sta je to AKS?
[ lazar00 @ 13.02.2012. 23:18 ] @
Sto se tice Bg-a ima li neko da zivi kod Vukovog spomenika,u Zemunu nikad nisam bio,izgubicu se...
Usput u bg-u sam 27.2.
p.s. sto se tice placanja,kintu za to trenutno nemam-student,cim dodjem do nekih para platicu je posteno. nadam se da je ok,ako ne,molim da me ispravite.
[ _str_ @ 13.02.2012. 23:20 ] @
AKS je domaca kurirska sluzba.
[ tomam @ 13.02.2012. 23:40 ] @
Ja se slazem sa svakim dogovorom , a dao sam i ideju kako

Pakovanje je jednostavno postoje koverte oblozene iznutra onom puckavom plastikom

Odine kada ocekujes da plocice budu u Beogradu
[ Odin D. @ 13.02.2012. 23:52 ] @
Citat:
tomam: Odine kada ocekujes da plocice budu u Beogradu

Otprilike u subotu ili nedelju.
[ bogdan.kecman @ 14.02.2012. 00:10 ] @
discovery stize u plasticnoj kutiji (pet kutija vakuum formirana oko njega) tako da guranje istog u onu "puckavu" kovertu resava problem slanje kompletno. Ako tomam ima vremena i zelje najjednostavnije je da sve to lepo istovari odin kod njega, onda on to potrpa u koverte, zovde AKS ili post expres ili koga vec oni dodju, pokupe koverte i odnesu ljudima "o njihovom trosku", sto znaci da ce svako platiti jos nekih 150din kada mu stigne ta plocka za brzu postu (ili koliko sada izadje koverta .. ja mislim da je tu negde ispod 200din, 250din je paket)

za placanje, odin rece koliko ga je izasao svaki taj discovery, oni koji hoce da plate svoj neka se dogovore sa tomam odma kako da mu posalju pare (kursnu listu imaju na svakom drugom sajtu :D ) pa da ih on prosledi odinu za vikend kada preuzme plocke ...

kapiram da jednostavnije ne moze .. naravno ako tomam ima zelje i vremena .. (ja na primer nema sanse da bi imao kada time da se bavim) .. na taj nacim resavamo sve probleme, brza posta stize "sutra" i dolazi u najzabacenije krajeve srbije ..

ostaje nam samo kako da posaljemo iste za bosnu, ako se ne varam bilo je 2 zahteva za sarajevo ili sam ja omasio
[ New Village DC @ 14.02.2012. 00:33 ] @
Jos jedna plocica ide u Nis. Preporucujem slanje postexpressom (najozbiljniji su i najjeftiniji) i onda se nadjemo negde i razmenimo plocice, a sto se tice novca recite kako.
[ HeYoo @ 14.02.2012. 00:52 ] @
Pa moze i postekspres pouzecem. Ako se plocice posalju u ponedeljak novac ide posiljaocu do srede. Ako ne odgovara tako mozemo se ranije poslati novac da Odin moze odma da se raskusura.
[ tomam @ 14.02.2012. 01:07 ] @
Sto se tice novca , iz srbije udjes u prvu postu i posaljes das im broj telefona i novac je za sat vremena stigao

Ja kupim evre i dam odinu prilikom preuzimanja

[ yt3mm @ 14.02.2012. 05:48 ] @
Posto tomam prihvata obavezu da distribuira plocice,ajde onda da on svakome od nas posalje svoje generalije i da mi njemu saljemo pare a on nama ploce kada bude preuzeo.

pozz yt3mm
[ tomam @ 14.02.2012. 07:10 ] @
Posaljite mi mail sa imenom prezimenom adresom br. telefona(mobilni) nacinom na koji zelite da preuzmete

Ja cu vam odgovoriti sa svojim podacima

PS
Odine izvinjenje za malo o , navika da nikove kucam malim slovima
[ ksale321 @ 14.02.2012. 08:23 ] @
Tomam molim Vas da mi na [email protected] posaljete Vas e-mail - da bi Vam poslao moje podatke .
Ovi sa foruma ne dozvoljavaju slanje e- maila ili PP za one koji su skoro registrovani ...
[ elaki @ 14.02.2012. 08:45 ] @
Upravo sam poslao pp sa svojim podacima tomam-u.
Dakle, ima nas cetvorica (geniuxx, ksale321, New Village DC i elaki), za jednu posiljku. Ako ima jos nekog iz okoline neka se javi. Mi cemo u medjuvremenu da uplatimo kako nam tomam kaze.
Pozdrav
[ m51 @ 14.02.2012. 09:51 ] @
Pošto je tomam preuzeo velikodušno na sebe obavezu redistribucije pločica, poslao sam mu PP sa svojom adresom i upitom za instrukcije za uplatu. Molim da pogleda i odgovori.
[ tomam @ 14.02.2012. 10:18 ] @
Flood control: mora proci minimum 600 sec izmedju slanja 2 poruke

DA i ja imam ogranicenje , poslacu podatke na svaki mail ako mi ga data , ostali posle kontakta dobijaju moje podatke kao PP
[ tomam @ 14.02.2012. 10:28 ] @
Citat iz jednog maila , a taj sam stav vec izbnosio

Moj licni stav :

Odin je platio plocice i donece , trebamo sto vise biti korektni ,
dao sam ideju da meni posaljete novac i ja da kupim evre i dam mu ih prilikom preuzimanja , to je najlakse , uplatom u posti i davanjem mog broja telefona novac stize za 1 sat , cena vidite na furumu je preko 16 evra , Odin je rekao da se ne bakcemo sitninom 15 , ali ja sam za da zaokruzimo prilikom slanja nesto na gore (prodajno kurs puta ?) tako da ne bude da je platio sto nam je cinio uslugu jer 24 puta 1,5 je vec nesto

Pozdrav Tomislav

Ili ako Odinu vise odgovara da mu dam dinare
[ Uruk @ 14.02.2012. 10:37 ] @
Ja sam raspolozen za otplacivanje svog primerka u znoju, posto sam u besparici trenutno.
[ tomam @ 14.02.2012. 10:58 ] @
Mail od elaki

U medjuvremenu sam pokusao iz dve poste da posaljem novac. "Sistem im je u prekidu" i post net-om ne mogu da saljem novac (valjda se tako zove ta brza usluga slanja), takodje im ne funkcionisu tekuci racuni itd... Mogu da posaljem postanskom uputnicom i u tom slucaju bi novac u Beograd stigao sutra - ali, posto postuju preporuku vlade da ne rade u petak, novac bi stigao tek od ponedeljka. Pokusacu ponovo popodne. Da li da, ako im post net ne proradi, ipak novac posaljem na obican nacin (uputnicom)? Ili da trazimo drugo resenje?

Poruke ovog tipa mislim da bi trebale biti javne , kao info ostalima
[ bogdan.kecman @ 14.02.2012. 11:03 ] @
srbistan :( palo malo snega i odjednom ne rade poste sta reci ..
[ elaki @ 14.02.2012. 11:04 ] @
Kakva je situacija po ovom pitanju u ostalim gradovima?
Nisam pretpostavljao da je to "globalnog" karaktera.
[ Odin D. @ 14.02.2012. 11:15 ] @
Stigli su.
Ko 'oce muzjaka, a ko zenku? :)

[ ksale321 @ 14.02.2012. 11:36 ] @
Tomam molim Vas da mi na [email protected] posaljete Vas e-mail - da bi Vam poslao moje podatke .
Na forumu ne dozvoljavaju slanje e- maila ili PP za one koji su skoro registrovani ...

Pozdrav !
[ yt3mm @ 14.02.2012. 12:19 ] @
Tomam poslah i mail i pp sa svojim podacima .Dali je to stiglo?
[ Uruk @ 14.02.2012. 12:37 ] @
tomam, mozete li i meni poslati mail na [email protected].
Opet napominjem, nemam novaca, izvinjavam se, ali cu rado donirati 8 komada 7seg displeja sa 4 cifre, ako nam bude trebalo.
[ elaki @ 14.02.2012. 14:04 ] @
Jedva zivu glavu izvukoh iz poste - proradio "sistem"!
(@tomam: pare stizu)
[ vos @ 14.02.2012. 14:07 ] @
E ljudi kako izvodite to placanje preko poste.? Sta trebam da uradim (i da li moram bas ja licno ako neko zna ili mogu da posaljem nekoga)?
[ lazar00 @ 14.02.2012. 14:11 ] @
je li nece biti problem da jedna ploca saceka u zemunu mene,jer ja sam kuci,a u beograd dolazim za par dana,cim ozdravim?
[ m51 @ 14.02.2012. 15:53 ] @
Uz duže čekanje u redu ja poslao novac (post-net usluga). Po rečima službenika odmah je dostupan. Slažem se da pošiljka iz Beograda ide pouzećem. Još jednom hvala Odinu i Tomam.
[ ksale321 @ 14.02.2012. 16:02 ] @
neka mi ako je moguce M51 ili ELAKI posalju e-mail g-dina TOMAM na [email protected]
[ geniuxx @ 14.02.2012. 22:11 ] @
@ tomam: Poslao sam Vam mail sa podacima, očekujem instrukcije za uplatu.


Citat:
Odin D.: Stigli su.
Ko 'oce muzjaka, a ko zenku?


Ženku, 110-55-90, molim.
[ lazar00 @ 14.02.2012. 22:44 ] @
da li bi neko bio ljubazan da mi odgovori na pitanja ? :/
[ lm741 @ 14.02.2012. 22:55 ] @
@toman,..poslati podaci,..šta dalje,..?
[ Odin D. @ 14.02.2012. 23:28 ] @
Citat:
lazar00: je li nece biti problem da jedna ploca saceka u zemunu mene,jer ja sam kuci,a u beograd dolazim za par dana,cim ozdravim?

Pa ako bas mora Zemun vidi sa @bogdanom da li je raspolozen da ti je pricuva, a inace @tomam je u Bg, pa ne bi trebalo da je neki problem da se dobacis do njega, kad si vec u Zemunu...
[ bogdan.kecman @ 15.02.2012. 01:18 ] @
ko je u munzeu neka se javi pa moze odin da ostavi kod mene, mada kada tomam vec salje svima ..
[ tomam @ 15.02.2012. 08:14 ] @
Posto svima bas sve nije jasno

Generalni dogovor je da Odin za Bg Srbiju ostavi kod mene plocice i da ih ja dalje distribuiram

Znaci PP meni sa vojim podacima Ime Prezime Adresa BR. telefona mail adresa i nacinom preuzimanja posta licno
posta == u ponedeljak cu odluciti sta mi bude najzgodnije ovaj onaj postonosa moze predlog
licno == znaci ja sam iz Beograda i licni dogovor sta kad kako(i Zemun je deo Beograda)

Predlog da pare posaljete meni za iste da bih ih mogao dati Odinu prilikom preuzimanja
Posto je drzavni praznik i nece svi biti u mogucnosti da to urade do subote dogovoricu se sa Odinom kako to resiti

Neki su mi vec dostavili novac znaci nije bilo spornih momenata

[ lazar00 @ 15.02.2012. 10:38 ] @
meni je stan na mirijevu,a odgovara mi da ploca bude kod bilo koga,samo da me saceka dok prebolim zauske.
nadam se da ne pravim previliki problem. :)
[ Odin D. @ 15.02.2012. 10:42 ] @
^ Nece plocica nigdje pobjeci, oni koji su na spisku dobijaju plocice, a preuzmite kad vam odgovara i to je to :)
[ mnn @ 15.02.2012. 13:03 ] @
Da li moze jos prikljucivanja grupi.Hoce li biti dodatnog narucivanja ili je ostala koja plocica viska za kupovinu?
[ Odin D. @ 15.02.2012. 13:34 ] @
^^ Ja sad donosim tacno onoliko koliko ima prijavljenih na spisku.
Uzeo sam bio jednu vise, ali neko se vec za nju naknadno javio.
U svakom slucaju, mogu naruciti jos, ali za sledecu turu.
Mozda i neko od ovih sa spiska u medjuvremenu odustane, pa sacekaj neki dan da vidimo sta se desava i kako ide...
[ mnn @ 15.02.2012. 13:43 ] @
Cekam.
[ Propalitet @ 15.02.2012. 16:01 ] @
Citat:
mnn: Cekam.


I ja. Pitanje: kada bi otprilike mogka biti ta slijedeca "tura"? Takodje bih molio Odin D. da mi posalje svoju mejl adresu. Moja je [email protected]. A moze i u privatne poruke.

Pozdrav.
[ bogdan.kecman @ 15.02.2012. 16:14 ] @
aj da vidimo kako ce da prodje prva tura :D nije bas da je jednostavno poslati to odavde na pale, ti si u drugoj drzavi.. jednostavnije ti je da narucis direktno iz farnela ili digikey-a ili mouser-a ..
[ vos @ 15.02.2012. 16:17 ] @
Evo ja idem preko Pala na Jahorinu za 10tak dana pa mogu da ti ponesem ako ostane viska.
[ Propalitet @ 15.02.2012. 17:10 ] @
Citat:
bogdan.kecman: aj da vidimo kako ce da prodje prva tura nije bas da je jednostavno poslati to odavde na pale, ti si u drugoj drzavi.. jednostavnije ti je da narucis direktno iz farnela ili digikey-a ili mouser-a ..


Ma jasno da nije! Ako bi se narucivalo, i moj primjerak bi se preuzimao na teritoriji Beograda (ili ja licno, ili jedan moj prijatelj). A ideja o samostalnom narucivanju mi se nekako ne svidja bas previse, nikad to nisam radio, a i lokalne firme nisu bas nesto "predusretljive" sto se toga tice...
Malo OT: sto se Jahorine tice, dolazite kol'ko je odmah! Gore je raj na zemlji!

Pozdrav.

[Ovu poruku je menjao Propalitet dana 15.02.2012. u 19:34 GMT+1]
[ zoran968 @ 16.02.2012. 17:09 ] @
Ajd da se oglasim i ovde u vezi uplate/preuzimanja.. @tomam sam slao i pp i email i cinimi se da sam ga smorio, ali jednostavno nemam i dalje uputstvo na koji racun da uplatim.

@tomam

da li si dobio podatke koje sam ti poslao?

[ Odin D. @ 16.02.2012. 17:57 ] @
Pa ako si u Bg, kao sto pise u profilu, zasto ne bi licno preuzeo?
[ vos @ 16.02.2012. 19:15 ] @
I ja sam poslao PP i email tomamu-u ali nikakvog odgovora jos uvek.
[ mradomir @ 16.02.2012. 19:49 ] @
I ja, isto.
[ zoran968 @ 16.02.2012. 20:01 ] @
Citat:
Odin D.: Pa ako si u Bg, kao sto pise u profilu, zasto ne bi licno preuzeo?


Trenutno nisam u Bg-u, i nije problem preuzimanje, mislio sam da novac stigne na vreme. A ja mogu da preizmem i dan dva kasnije..
[ lm741 @ 16.02.2012. 20:07 ] @
ja zvao na broj,..niko se ne javlja,..
[ geniuxx @ 16.02.2012. 22:30 ] @
I ja čekam odgovor od tomam...
OK, sinoć smo sve dogovorili. :)

[Ovu poruku je menjao geniuxx dana 18.02.2012. u 10:33 GMT+1]
[ elektrostudio @ 17.02.2012. 12:35 ] @
I ja cekam odgovor od tomam, nakon polucasovnog cekanja u posti dobio sam info da moram imati njegov broj telefona ili jmbg da bih uplatio a te podatke nemam - javio se tomam i poslao mi je podatke+++

[Ovu poruku je menjao elektrostudio dana 17.02.2012. u 15:22 GMT+1]
[ Odin D. @ 18.02.2012. 12:12 ] @
Pozdrav narode,

ja sam stigao jutros, pa cu se u toku dana dogovoriti sa Tomom da mu danas/sutra predam plocice.

Ajd zdravo, odo da lopatam :)
[ ZAS011 @ 18.02.2012. 12:15 ] @
Willcomen to Serbistan
[ fLuXx @ 18.02.2012. 13:21 ] @
Ja se nisam javio g. Tomam-u za preuzimanje. S obzirom da sam stalno u Beogradu, nadam se da nije problem lično preuzimanje i plaćanje u kešu. Pozdrav.
[ mradomir @ 18.02.2012. 18:18 ] @
Tek sada sam video da je gmail prebacio Tomin mail u spam.
Verovatno je još nekome ovo problem - pa proverite.
Uplata najranije u ponedeljak ujutru.
[ New Village DC @ 18.02.2012. 19:22 ] @
@:

elaki ,
geniuxx,
ksale321

Jel hoce neko od vas da preuzme paket za sve nas iz Nisa? Mogu i ja ukoliko ste za. Ja cu isto kontaktirati Tomu, a onda bi nam on mogao poslati na neciju adresu u jednom paketu?
[ elaki @ 19.02.2012. 08:14 ] @
Nemam nista protiv da ti preuzmes paket. Mogli bi da iskoristimo priliku i da se upoznamo - da se sva cetvorica nadjemo u isto vreme. Meni radnim danima odgovara popodne.
[ vos @ 19.02.2012. 11:57 ] @
Da li neko mozda ima da preporuci neku knjigu koja obradjuje ovaj F4 kontroler, ili generalno neku dobru knjigu koja obradjuje ARM kontrolere?
[ bogdan.kecman @ 19.02.2012. 12:37 ] @
Ubedjljivo najbolje sto sam ja nasao: Hitex insiders guide to STM32 ARM microcontrollers
[ ZAS011 @ 19.02.2012. 12:48 ] @
Page not found
[ goran_68 @ 19.02.2012. 12:59 ] @
Treba da je to ovo:
http://www.hitex.com/fileadmin...s/stm32/isg-stm32-v18d-scr.pdf
[ bogdan.kecman @ 19.02.2012. 13:15 ] @
jeste to je taj ... onaj stari link prestao da radi :( ali to je taj doc ...

SVI bi trebali da procitaju taj doc pre nego krenu da se zezaju sa ARM-om. Tu su neka objasnjenja o tome kako se ARM razlikuje od klasicnih mcu-a i slicno
[ foxhunter1 @ 19.02.2012. 18:11 ] @
Ne znam kako vi - ja jos uvek ne dobih odgovor/uputstvo od Tome, a u vezi STM32
Redovno proveravam e-mail, PP, proveravam i spam box na gmailu...
Tomo - proverite PP, poslao sam poruku sa mojim podacima jos 14.02. u 08:46.

Pozdrav,
[ bogdan.kecman @ 19.02.2012. 18:18 ] @
odin je upravo na putu ka tomi tako da ..
[ tomam @ 19.02.2012. 20:17 ] @
Plocice stigle :) jos jednom hvala Odinu u moje ime i u ime svih ostalih :)
Sutra cu ih poslati pouzecem svima koji su tako zeleli.Licno kontaktiraj te me za dogovor oko preuzimanja
[ geniuxx @ 19.02.2012. 22:55 ] @
Daklem, Eclipse Indigo je proradio... Karika koja nedostaje je bio plugin...

Redosled:
1. korak: Downloadovao sam GNUARM (direktan link) i instalirao na default lokaciju (c:\Program Files\GNUARM);
2. korak: Downloadovao i raspakovao Eclipse Indigo SR1 u c:\eclipse;
3. korak: Instalacija plugin-a: http://sourceforge.net/apps/me...php?title=Plug-in_Installation
Restartovati Eclipse. Nisam postavljao nikakve putanje, Eclipse je sve sam skontao:



I, naravno, podržava Cortex-M4:




E, sad, pokušao sam da iskompajliram Bogdanov Blink LED primer, ali sam dobio Error: bad value (cortex-m4) for -mcpu= switch. Nisam stigao da vidim šta je problem, možda još negde treba da podesim neki path, ili je nešto u vezi sa opcijama kompajliranja... Videću sutra šta je u pitanju...

Pozz.
[ bogdan.kecman @ 19.02.2012. 23:07 ] @
aj pokazi snapshot gde ti je ta greska, tj koji gcc je pokrenuo kada je dobio tu gresku, posto deluje da tu ne radi gcc tj da imas onaj bez podrske

EDIT: sad gledam, gnuarm, njemu fali ponesto, codesourcery ima najkompletniji gnu-arm toolkit ..

dalje sa gcc-arm nemas debagiranje (ne podrzava st-link niti jedan drugi debager za arm)
[ lazar00 @ 19.02.2012. 23:19 ] @
ljudi ja imam ubuntu 11.10,ima li nesto sto moze pod ovim da radi ili moram da postavljam xp ? :/
[ bogdan.kecman @ 19.02.2012. 23:24 ] @
atolic radi iskljucivo na windozi ... sa njim radi lepo debugging.

ja mogu da ti pokazem kako da nasetujes na linuxu env za programiranje ali ovako kako kod mene radi, moras iz externog programa da uploadujes hex u plocicu i nemas mogucnost debagiranja ... ako ti to radi posao mogu odma da pisem ... ja cu ovih dana da probam da napravim da radi debagiranje takodje sa linux-a pa cu onda da napisem tutorijal ..
[ Odin D. @ 19.02.2012. 23:38 ] @
Sto se tice literature, ima jedna knjiga o cortex m3 jezgru, ali vise orjentisana ka samom jezgru, nego ka mikrokontroleru (prekidi, procesorski modovi, pristup memoriji, asemblerske instrukcije...):

Joseph Yiu: "The Definitive Guide to the ARM Cortex-M3", 2nd edition

http://www.amazon.com/Definiti...Cortex-M3-Second/dp/185617963X

Ima da se "nabavi" ;) ako mogu tako da odrazim...
[ PedjaZ @ 20.02.2012. 00:16 ] @
Jaoj!
Pa gde sam bio svih ovih dana?
:(

Ako vam treba pomoc da se nesto odradi u Eagle-tu,
stojim vam na raspolaganju.

[Ovu poruku je menjao PedjaZ dana 20.02.2012. u 05:38 GMT+1]
----------
Ovo sam radio za sebe ali hajde da ne budem sebican - djoram dizajn za jednog Discovery-a

Prva ploca:
LCD 2x16
LED displej sto direktno, sto preko 4511, preko NPN ili PNP tranzistora
malo buzzera
malo LED-ova
...


Druga ploca:
tri H-mosta (darlington)
dva releja
4 izlaza preko mosfetova
4 izlaza HI (darlington)
4 izlaza LOW (darlington)
...


Poprilicno je nagurano ali moze da se razvrsta prema zahtevu vecine, da se izmeni nesto ili doda.

Pozdrav



[Ovu poruku je menjao PedjaZ dana 20.02.2012. u 05:40 GMT+1]
[ bogdan.kecman @ 20.02.2012. 06:50 ] @
izgleda ovaj gnuarm plagin ne radi uopste lose :) ..

elem, @pedjaz, imas malo vise iskustva sa eclipsetom? znas kako da eclipsetu kazem kroz parametre pri startovanju koji workspace ocu da koristi? i da li imas neki dobar spisak startup parametara za eclipse?
[ tomam @ 20.02.2012. 10:09 ] @
Finalni spisak za iporuku
------------------------------
1. zoran968 + licno
2. elaki + 2000 posta
3. goran_68 + 2000 posta
4. lazar00 + kod mene
5. yt3mm + posta
6. m51 + 1800 posta
7. elertrostudio (2 kom.) + posta
8. Uruk + gratis posta
9. mradomir + posta
10. foxhunter + posta
11. New Village DC + elaki
12. MilanCeNs + posta
13. Odin D. :)
14. vos + posta
15. tomam :)
16. HeYoo + posta
17. fLuXX licno
18. _str_ + 2000 posta
19. ZAS011 + licno
20. zivadin_despot + posta
21. geniuxx + elaki
22. lm741 + posta
23. ksale321 + 1900 elaki

+ kontakt
suma koju je poslao
nacin isporuke posta == pouzecem 1800 - suma koju je uplatio + troskovi slanja i povratak uplate oko 250 din (tako mi rekose :))
[ PedjaZ @ 20.02.2012. 10:27 ] @
Citat:
bogdan.kecman:
elem, @pedjaz, imas malo vise iskustva sa eclipsetom?


nula
Ucim od vas
Zasto nista ne moze da bude jednostavno? :)
[ bogdan.kecman @ 20.02.2012. 11:18 ] @
ok radi se sa "-data" ako nekom bude trebalo :D
http://help.eclipse.org/helios...%2Ftasks%2Frunning_eclipse.htm
http://help.eclipse.org/indigo...%2Fmisc%2Fruntime-options.html
[ shpiki @ 20.02.2012. 12:16 ] @
@offtopic
Vidim da se salje unaokolo, a ima dosta ljudi iz istog grada (Ni, Ns, itd) zasto ne biste poslali sve plocice za npr. NS na jednu adresu, onda se oni jedan dan nadju, upoznaju (ipak treba da rade ovde zajedno, jel?) i razmene plocice/novac, kasnije taj jedan posalje sav novac nazad i kraj...
Cini mi se da je tako mnogo bolje, nekako ce biti "blizi" jedni drugima, em su se videli licno, em se niko vise ne krije iza nekog nicka sa foruma...

Izvinjavam se za off.
Pozdrav.
[ lazar00 @ 20.02.2012. 16:07 ] @
Sledece sto cu pitati mozda je vec neko pitao,ali ja nisam uspeo da to nadjem u ovoj temi,pa se izvinjavam ukoliko se ponavlja pitanje.

Ima li neko neki *.pdf,po mogucnosti na srpskom, koji objasnjava kako se ovo cudo programira?
Znaci neku user manuall koji ce da objasni koliko-toliko rukovanje hardware-om i da objasni koja okruzenja mogu da se koriste za ovu plocu.
Znam da ste tek sada dobili ploce,ali reko da vidim da mozda neko nema nesto poblize objasnjeno?
E sada,ako nema na srpskom,daj sta das...moze i na engleskom ili ako nekome nije mrsko u kratkim crtama da objasni kako ovo sokocalo radi. :D

Ok,mogu da pretpostavim kakvi su vam izrazi lica dok ovo citate,ali vas molim da imate u vidu da sam apsolutni pocetnik.
[ HeYoo @ 20.02.2012. 16:54 ] @
Ako imas ikakvo znanje engleskog lako ga mozes prosiriti za citanje uputstava posto ista nisu Sekspirova dela vec imaju dosta ogranicen fond reci. Na srpskom je sve mrsavo sto se tice literature ali verovatno mozes naci prostom pretragom gugla opste stvari o mikrokontrolerima.
[ lazar00 @ 20.02.2012. 18:18 ] @
Ok,znaci ja treba da naucim princip rada mikrokontrolera da bih mogao ovo da koristim?
[ mnn @ 20.02.2012. 20:06 ] @
Na srpskome izdanje Mikroelektronike "PIC Mikrokontroleri" autor MIlan Verle
[ lazar00 @ 20.02.2012. 20:13 ] @
nasao sam pic 16f84 knjigu,moze li ona da posluzi ?
[ bogdan.kecman @ 20.02.2012. 20:26 ] @
> nasao sam pic 16f84 knjigu,moze li ona da posluzi ?
NE
[ bogdan.kecman @ 20.02.2012. 20:39 ] @
Citat:
lazar00: Ok,znaci ja treba da naucim princip rada mikrokontrolera da bih mogao ovo da koristim?


Ne, ti treba da naucis engleski ako planiras da se bavis elektronikom ili programiranjem, posto bez znanja engleskog si kao da zelis da pises knjigu a ne znas slova. Inzenjerski engleski je jednostavan, posle 2-3 kursa u lokalnoj skoli stranih jezika imaces dovoljno znanja da procitas svaki datasheet i svaki user manual i svako objasnjenje kako se sta pravi, programira, konfigurise ... bez znanja engleskog mozes samo da kopiras tudje projekte i da nikad nista ne naucis

Prehistoriske knjige (poput te o 16F84) ti znace za danasnju tehnologiju isto koliko bi ti uputstvo za upotrebu volovskih kola znacilo da upravljas supersonicnim avionom...
[ lazar00 @ 20.02.2012. 20:48 ] @
sto se tice programiranja i eng. solidan sam u tome,pascal i c sam savladao poprilicno dobro.

sto se tice knjiga...ajde onda preporuci neku koja bi bila kao uputstvo za upravljanje satlom ili buranom... :)
[ geniuxx @ 20.02.2012. 21:39 ] @
Koristan link

@Bogdan: Izbacio sam GNUARM (ne znam kako nisam odmah video da je poslednja verzija iz 2006. ??), a instalirao CodeSourcery Lite (zahteva registraciju, grrr), procedura ista.
Inače, ovo "Lite" samo znači da nema GUI, već su kompajler, debager itd. u command line verziji, drugih ograničenja nema.
Doduše, imam problem druge vrste sa kompajliranjem, ali rešiću to već.
[ bogdan.kecman @ 20.02.2012. 21:47 ] @
ako znas engleski, imas na prosloj strani 2 knjige preporucene. jedna free pdf od hitex-a a druga papirna knjiga na amazonu... obe su ok za ovaj mikrokontroler, ako te zanimaju neki drugi ima odlicna knjiga za pi32mx na primer
[ bogdan.kecman @ 20.02.2012. 21:47 ] @
@geniuxx pogledaj http://www.elitesecurity.org/t446290-STMF-setup-na-linux
[ aleksazr @ 20.02.2012. 23:18 ] @
Ja, inače, koristim Yagarto... ako vam šta znači... ima gcc 4.6.2.
[ bogdan.kecman @ 21.02.2012. 06:46 ] @
da li ti yagarto radi debagiranje st-link-a bez atolic gdb server-a?

cela za* sa svim tim windoze kombinacijama je sto
- coocox ima ceo toolchain koji radi (kompajler, ide, debager)
- atolic ima ceo toolchain koji radi (kompajler, ide, debager)

a svi ostali imaju nabudzen eclipse koji "jos malo pa radi" i debager koji radi tako sto instaliras atolic ili coocox i onda iz njih vadis delove ... ako vec moras da stavis atolic, onda bolje da koristis atolic posto radi bas dobro i za razliku od svih ovih budzevina podrzava direktno sve ove discovery plocke 1/1 i sav demo kod koji dolazi uz plocke se kompajlira 1/1 na atolic-u (za ove ostale moras da preuredis kod, iz po izprebacujes stvari tamo vamo).

Ja sam definitivno za to da ceo STM32F4 segment odradimo sa atolic-om, radi ok ... a ko se snalazi sa drugim ide-ima on ce lako da prilagodi sebi sve primere :D
[ aleksazr @ 21.02.2012. 08:25 ] @
Ne koristim debug uopšte... napišem program i nadam se da radi :)
Ploču nisam kupio, nego pravio, a nisam izvukao JTAG port, pa ništa od debug.

Spomenuo sam yagarto samo iz razloga što znam da uvek ima najnoviji GCC,
a čini mi se da sam ovde video da se spominje neka starija verzija.

Koliko znam, yagarto može da se namesti da ima i IDE i debug, ali ga ja samo koristim kroz makefile.
[ bogdan.kecman @ 21.02.2012. 12:38 ] @
to nije bas za pocetnike :( ...

[ _str_ @ 22.02.2012. 12:17 ] @
Samo da javim da je Discovery danas stigao, zahvaljujem Odinu, Tomi i svima koji su ucestvovali u ovoj akciji.
[ lm741 @ 22.02.2012. 12:33 ] @
isto da potvrdim i zahvalim ekipi,..
[ vos @ 22.02.2012. 12:35 ] @
I meni je stigao! Hvala Odinu i Tomislavu!
[ fLuXx @ 22.02.2012. 12:46 ] @
Ja se takođe javljam da potvrdim da sam preuzeo svoj primerak. Zahvaljujem se gospodinu Tomislavu na gostoprimstvu i vollji, kao i Odinu za entuzijazam za realizaciju ovog projekta. Sad ostaje da se organizujemo i da radimo nešto, da nam ne stoje pločice da skupljaju prašinu. Jel neko ima rešenje za IDE i toolchain pod windowsom, a da je džabe i da radi debug? Ja imam krekovan IAR, ali mislim da to nije poenta.
[ goran_68 @ 22.02.2012. 13:28 ] @
Jesmo li se odlucili za Atollic TrueSTUDIO® for STMicroelectronics® STM32™ Lite Version? Stiglo je i meni. Zahvaljujem se Tomi i Odinu!
[ elaki @ 22.02.2012. 16:40 ] @
Discovery "sleteo" i u Nis. Jos malo pa idem da podelim ploce.

@Odin: ima li mogucnosti da se organizuje jos jedna slicna akcija? Dvojica mojih prijatelja su zainteresovani za ove plocice a i ja razmisljam o rezervnoj. Moguce da ima jos nekog ko je zainteresovan.

Pozdrav
[ Odin D. @ 22.02.2012. 16:41 ] @
Citat:
elaki: @Odin: ima li mogucnosti da se organizuje jos jedna slicna akcija?

Ima.
[ elaki @ 22.02.2012. 17:21 ] @
@Odin: Ok, hvala i u moje i u njihovo ime. Javi kad sledeci put dolazis.

Sto se tice daljeg rada, mozda nije lose da se otvore podteme, npr: discovery-inicijalizacija (klok, magistrale...), discovery-tajmeri, discovery-uart, discovery-adc/dac itd.. naravno i discovery-softverski alati i platforme. Ne znam kako drugi zamisljaju organizaciju diskusije (mozda neka mejling lista?). Plasim se da ako ostanemo u ovoj temi moze da dodje do "haosa". Sad posto smo dobili ploce ocekujem zahuktavanje...
[ Odin D. @ 22.02.2012. 18:40 ] @
Pretpostavljam da nisu jos svi dobili svoje primjerke, pa bih predlozio da sacekamo dan-dva da se ta faza zavrsi prije nego krenemo dalje.
U medjuvremenu, ovi koji su nestrpljivi mogu isprobati plocice i razvojna okruzenja i pribiljeziti interesantne detalje na koje nalete, pa da ih objave kad za to dodje vreme.

Sto se tice mailing-lista, mislim da bi bolje bilo da diskusiju drzimo "javnom" na forumu, kako bi i oni koji hoce naknadno da se ukljuce mogli da dodju do potrebnih materijala.
Ne znam jos kako bi to sve valjalo organizovati, pretpostavljam da podforum STM32 necemo moci tako lako dobiti osim ako kolicina materijala/poruka ne pocne da tezi beskonacnosti i postojeci forum postane nepregledan.

Mozda bi mogli traziti da imamo jednu "Top" temu na prvoj strani, a onda u njoj da bude lista linkova ka zasebnim STM32 temama, jer nema smisla da se tura xx top tema na prvoj strani.

Mada, mozda je jos rano da brinemo o tome. Vjerovatno cemo imati bolji uvod u tu problematiku kad krenemo da radimo.
Ne znam.... sta vi mislite?

[ elektrostudio @ 22.02.2012. 18:45 ] @
Stiglo i meni, zahvaljujem Odinu i Tomi, Mladenu cu sutra odneti. Skinut atolic lite, prikljucen discovery i svetlucaju LED-ice
[ mradomir @ 22.02.2012. 20:15 ] @
E je....,
ne znam kako vi, ali ja sam zapeo u startu.
Instaliram Atolic, kreiram novi projekat, odaberem discovery, otvorim main, super - već ima kod da pali diodice.
Kompajliranje prođe, ali programiranje jok - neka greška sa stlink-om.
Izvadim one jampere na ploči gde piše ST-LINK, probam, prijavljuje drugu grešku ali se i Atolic nešto zakucao.
Ubijem ga po kratkom postupku, opet startujem, kad ono (izgleda) klot ecllipse - nigde se ne pominje ARM.
Deinstalacija pa opet instalacija, isto (nije kao kada sam instalirao prvi put).
Još jedna deinstalacija, ali isto, negde je zapisao nešto i to ne u direktorijumu gde se instalira.
Što mora jednostavno, kad...

Zaboravih da se zahvalim Odinu i Tomi.
[ m51 @ 22.02.2012. 20:27 ] @
Danas stiglo i meni. Zahvaljujem pre svega Odinu, a i Tomi, na dobroj volji i energiji koju su uložili.
[ Odin D. @ 22.02.2012. 20:32 ] @
Citat:
mradomir: ne znam kako vi, ali ja sam zapeo u startu.

Radis li 'napamet' ili sledis uputstva od ST-a?
[ ksale321 @ 22.02.2012. 20:33 ] @
Ti dzamperi ( koliko sam ja skapirao ) sluze da ST-LINK moze da se odvoji od ostatka ploce - i sluzi kao programator/debager za neki spoljni hardver ( preko konektora SWD ). Kada su dzamperi zatvoreni ST-LINK je prikljucen na diskovery plocku i sluzi za njeno prog/debag ...

Da ne zaboravim - stiglo moje parce hardvera - hvala Odinu i Tomamu !

A sad Grga brate treba dà se radi ...

[ mradomir @ 22.02.2012. 21:03 ] @
Citat:
Odin D.: Radis li 'napamet' ili sledis uputstva od ST-a?

Pročitao sam uputstvo, nema neke velike nauke - jamperi treba da su zatvoreni.
Neću da vas gnjavim, kada budem imao nešto pametno - javiću.
[ Odin D. @ 22.02.2012. 21:28 ] @
^^ Nisam mislio samo na jumpere. Negdje je bilo neko uputstvo sta treba raditi u Atollicu... Na to sam sam mislio.
[ MilanCeNS @ 22.02.2012. 21:37 ] @
Plocica stigla i do meneu NS.
Pozdrav za celu ekipu!
[ HeYoo @ 22.02.2012. 22:08 ] @
Takodje hvala Odinu i Tomi na trudu.

@mradomir
Meni je proslo iz prve bez ikakvih specijalnih podesavanja. Koju gresku izbaci?

Sto se tice foruma mozda bi bilo ok da se svakako razdvoje po podforumima familije(AVR, PIC..).Ako to nije moguce mozda ne bi bilo lose podici neki wiki sa uputstvima da ne bi necij trud bio zatrpan pitanje-odgovor temama.
[ mradomir @ 22.02.2012. 22:08 ] @
Ma ovo radi, ja sam malo pobrkao lončiće.
Treba samo u Run, Debug Cofigurations, Debbuger, Interface - odabrati SWD.
[ Odin D. @ 22.02.2012. 22:47 ] @
^^ Pa kazem ja - citati uputstvo :)
[ bogdan.kecman @ 23.02.2012. 02:48 ] @
btw, mislim da treba da "zatvorimo" sada ovu temu, dogovorili smo se da pocnemo, podelili plocke i slicno ... mislim da smo se slozili za ATOLIC TRUE STUDIO LITE za pocetak.

sada mislim da ostatak stvari radimo u zasebnim temama ... samo je korisno da se naslov svake teme zapocne sa STM32F4 kako bi bile lake za pretrazivanje ... pa da imam STM32F4 - Atolic true studio lite SETUP, STM32F4 - template blanko projekta, STM32F4 - inicijalizacija ARM jezgra ... etc etc
[ geniuxx @ 23.02.2012. 11:15 ] @
Daklem, pločica stigla sinoć - hvala na ideji i logističkom angažmanu Odinu, Tomi i Elakiju! U toku dana/večeri ću je svečano uštekati. :)
Pozz. svima!
[ yt3mm @ 23.02.2012. 11:20 ] @
Plocica stigla.Zahvaljujem se .


yt3mm
[ Odin D. @ 23.02.2012. 13:10 ] @
Prema mojoj evidenciji, jos fali da potvrde prijem:

@zoran968
@lazar00
@Uruk
@foxhunter
@New Village DC
@ZAS011
@zivadin_despot

Ako je moguce, javite cim dobijete plocice, pa da zavrsimo sa ovom fazom i krenemo u sledecu :)

Moj predlog za sledecu fazu je da naceramo Atollic da proradi kod svih - iskompajliramo i flashujemo neki blink_led projekt i uvjerimo se da debug funkcionise.
U tu svrhu predlazem da otvorimo zasebnu temu za tu svrhu (onako kako je @Bogdan predlozio) i da detaljno, korak po korak opisemo sve od instalacije okruzenja pa do pokretanja debug-a.
Bilo bi dobro, kad bi mogli imati neku "radnu" verziju jedne poruke na forumu (recimo prva poruka u temi) koja bi u sebi uvijek sadrzavala trenutnu verziju tog "zajednickog" uputstva, a da se diskusija odvija kroz ostale poruke na temi (ne znam da li je moguce da se poruka moze uvijek mijenjati - ili je ta mogucnost vremenski ogranicena? Mozda je neki moderator moze "otkljucati" po dogovoru?)

Ovo bi trebao biti jednostavan pilot-zadatak za pocetak, ali ce nam dobro posluziti da vidimo kako ove nase zamislu u praksi izgledaju/funkcionisu....

Nadam se da ce do kraja ove nedelje svi imati svoje plocice.
[ bogdan.kecman @ 23.02.2012. 14:17 ] @
usput, pre nego krenemo da radimo bilo bi iskusno da svi procitaju
http://www.hitex.com/fileadmin...s/stm32/isg-stm32-v18d-scr.pdf

moze i bez te knjige da se radi, ali bice sve mnooogo jednostavnije ako prvo procitate doticni pdf
[ zivadin_despot @ 23.02.2012. 15:57 ] @
Stigla je imeni plocica, sve pohvale za trud odinu i tomamu...
Moglo bi se i ovo pregledati... LINK
Pozdrav

[Ovu poruku je menjao zivadin_despot dana 23.02.2012. u 17:11 GMT+1]
[ zoran968 @ 23.02.2012. 16:33 ] @
Stigla ploca i do mene... uskoro cu da je probam.

I ja se ovom prilikom zahvaljujem Odinu i Tomi, za ideju, trud i dobru volju. Takodje pozdravljam i grupu.

Da dodam samo da je ploca probana i da radi, i akcelerator lepo radi... zanimljivo. Cekamo dalja uputstva

[Ovu poruku je menjao zoran968 dana 23.02.2012. u 22:36 GMT+1]
[ Uruk @ 23.02.2012. 17:33 ] @
I meni je stigla. Hvala! :)
[ Odin D. @ 23.02.2012. 19:52 ] @
Ok, @ZAS011 se javio na pp, on ce preuzeti plocicu licno.

Zna li neko sta je sa @lazar00, @foxhunter i @New Vilage DC ?
Jesu li uspostavili kontakt sa Tomom?
[ ksale321 @ 23.02.2012. 20:13 ] @
Koliko sam ja obavesten @New Vilage DC sutra polaze ispit - tako da trenutno nema vremena za forum. Plocku su dobili svi iz Nisa pa i on ...
[ New Village DC @ 23.02.2012. 20:16 ] @
Ima, ima :) Plocicu sam dobi juce, zajedno sa ostalim clanovima iz Nisa. Zahvaljujem se ovom prilikom svima koji su pomogli u lancu nabavke. A tebi Odine, hvala sto si sve ovo pokrenuo.

-Plocica povezana, ziva je :)
-Atollic instaliran, uspeo sam da bacim pogled malo. Sve manuale sa ST sajta sam pokupio.

Videcemo sta ce biti na dalje :)
[ lazar00 @ 23.02.2012. 22:07 ] @
U nedelju u 16:30 sam u beogradu,gledacu da oko 18 H prezumem plocicu od tomam-a,pa se javljam cim dodjem u stan !
[ Odin D. @ 23.02.2012. 22:26 ] @
Dobro, znaci jos samo da vidimo sta je sa @foxhunterom i onda smo svi kompletni... :)
[ zivadin_despot @ 24.02.2012. 02:43 ] @
Vidim da su skoro svi dobili plocice... E sad da li smo se na kraju odlucili u cemu cemo raditi ili ce se o tome jos vecati?
Pozdrav
[ Odin D. @ 24.02.2012. 08:50 ] @
Zasad je Atollic True Studio Lite prezivio kao neka zajednicka opcija za pocetak.
[ lazar00 @ 24.02.2012. 10:46 ] @
Je li postoji Atolic studio za linux? MIslim sta je bolje da koristim ubuntu ili win xp za ove stvari? o.O
[ fLuXx @ 24.02.2012. 10:55 ] @
Evo, ja sam probao na IAR EWARM 6.2.50 i radi dobro i radi debug normalno. Moja verzija je krekovana, ali pretpostavljam da bi kickstart takođe mogao da radi posao.
[ bogdan.kecman @ 24.02.2012. 11:11 ] @
ne postoji, vecina ljudi je ovde na winxp tako da smo to uzeli kao pocetnu poziciju. winxp pod vbox-om radi vise nego ok
[ bogdan.kecman @ 24.02.2012. 11:13 ] @
iar je mnogo losiji od keil-a tako da ako bi isli na krekovane verzije / verzije sa code limitom, ja bi radije isao sa keil-om nego sa iar-om (keil je za par klasa bolji) ... no mislim da necemo da radimo ni sa code size limit ni sa krekovanim alatima tako da ..
[ foxhunter1 @ 24.02.2012. 16:21 ] @
E danas stize i moja plocica, izgleda da je isla nekim zaobilaznim putem.
Tomi i Odinu hvala,
svaka vam se dala
[ Odin D. @ 24.02.2012. 17:08 ] @
Odlicno, znaci problem distribucije je zavrsen (dvojica preostalih preuzimaju licno).

Pa, gospodo, sto bi rekli stari Grci svake 4. godine: Neka igre pocnu!!!


Sledeci korak, odvija se na temi:

STM32F4 - win setup - ATOLLIC True Studio LITE -> http://www.elitesecurity.org/p3062960

Ovdje dalje postavljajte pitanja koja imaju veze sa nabavkom plocica, a za sve ostalo gledajte da otvorite odgovarajucu temu, a radi lakseg snalazenja i pretrazivanja predlazem da usvojimo @bogdanov predlog da naslov teme pocinje sa "STM32F4 - ", pa onda dodajte u nastavku o cemu se radi.
[ ZAS011 @ 24.02.2012. 18:19 ] @
Jedan preuzeo, ostaje jos jedan
[ bogdan.kecman @ 27.02.2012. 15:07 ] @
http://www.coocox.org/Forum/to...id=756&replies=8#post-3670
Citat:

We have started developing to support Cortex M4. We plan to add debugger support for Cortex M4 in the next version of CoIDE, which will be released in the middle of March.

...

We plan to support STM32 F4, Freescale M4, and NXP LPC4300. Now we only have STM32F4 board at hand. The specific time of the supports is uncertain yet.


Dakle CooCox ce biti dostupan za 2-3 nedelje za STM32F4 !!!

taman da malo udjemo u stos sa ATollic-om i eto ga coocox :D majstor ulece punom parom :)
[ HeYoo @ 27.02.2012. 15:56 ] @
Ako je neko probao neki rtos ne bi bilo lose da napise komentar.
Juce sam dotakao chibios, citao malo dokumentaciju i mogu reci da mi se svidja nacin na koji je sve skockano. Znam da rtos-u nije glavna namena "sakrivanje" hardvera ali integrisani hal mi se cini kao taman dovoljna mera da covek ne odlepi od konstantnog bauljanja po datasheetu
[ bogdan.kecman @ 27.02.2012. 16:09 ] @
chibi nije los, posebno sto direktno podrzava ovu plocku, malo je doduse zbdra zdola napakovan ... coocox rtos mi se vise svidja, mozda vise zbog dokumentacije nego zbog toga kako radi, ali na zalost za sada nema cortex m4, videcemo za koju nedelju sta ce sve od cm4 da podrze ..
[ lazar00 @ 27.02.2012. 16:16 ] @
evo da se javim da sam preuzeo plocicu!
pozdrav :D
[ fLuXx @ 28.02.2012. 14:31 ] @
Ajmo ljudi, polako da se zanimamo. Da krenemo redom. Jel ima neko kod za usb-cdc, da poteramo virtuelni com port? Jel ima neko neki dobar sajt sa primerima za stm32f4 discovery? Mene od svega najviše zanima USB, o kome znam najmanje. Ovde sam našao diskusiju o USB CDC, ali još nisam probao da li radi išta od toga. Ako ovih dana budem uspeo, postovaću ovde.
[ bogdan.kecman @ 28.02.2012. 14:36 ] @
aj prvo da svi upale i ugase led, lako cemo cdc, ima ovde ljudi koji ne znaju ni led da upale
[ lazar00 @ 28.02.2012. 15:22 ] @
prema ovom filmicu http://www.youtube.com/watch?v...pW3jU&feature=youtu.be,sve sam uradio,ali kada idem na debug izbaci mi gresku sledecu:
" 'Launching blink.elf' has encountered a problem.

(TARGET_CONNECT_ERR) Please check calibing and power to target."

sta sada da radim,plocica je ukljucena preko mini usb porta na racunar...blinka po onom programu sto je bio kao primer...

gde sam pogresio i sta mi ne valja ?

P.S. Radi sve,nije bio uredjaj instaliran...izvinjavam se !
[ Odin D. @ 28.02.2012. 15:23 ] @
Do sada su, kako sam informisan, sve plocice stigle do odredista.
Ja cu veceras imati par slobodnih sati da se pozabavim instalacijom Atollic-a i da probam kako to radi kod mene.

Bilo bi dobro da do kraja ove nedelje (ili one sledece...) zavrsimo poglavlje o instalaciji okruzenja, kao i startup codu za STM32F4 (clock, magistrale,...., Blinking_led) i da se to malo dokumentuje na odgovarajucoj temi, pa da vidimo kakav ce biti odziv.
Ne bi valjalo da nakon pocetnih poteskoca i komplikacija (kojih ce sigurno biti) 90% ljudi odlozi plocicu u fioku i onda nam se onda ideja ugasi.

@fLuXx
Mislim da je USB prevelik zalogaj za pocetak. Ako negdje ne nadjemo gotov kod koji radi, morali bi proucavati kompletan USB protokol da bi napisali svoju verziju, a tu racunaj vise stotina strana dokumentacije, a mozda i znatno vise.
Ako neko ima vremena i volje - samo napred, podrzavam, ali bi bilo dobro i da malo pripomogne oko ovih osnovnih stvari onima koji se tek ukljucuju (ne zaboravite da ima dosta i onih koji nisu radili sa C-om, pa ce ovi prvi koraci ici malo sporije dok se C malo ne prozvace...).
[ Odin D. @ 28.02.2012. 15:27 ] @
Citat:
lazar00: prema ovom filmicu http://www.youtube.com/watch?v...pW3jU&feature=youtu.be,sve sam uradio,ali kada idem na debug izbaci mi gresku sledecu:


Za ovakva pitanja koristite onu temu koju je @bogdan otvorio:
STM32F4 - win setup - ATOLLIC True Studio LITE: http://www.elitesecurity.org/p3062960
[ vos @ 03.03.2012. 20:15 ] @
Nisam siguran da li pisem u dobroj temi (jer nemamo otvorenu temu za to - mozda bi mogli otvoriti posebnu temu za I2C) ali imam pitanje u vezi Communication peripheral application library - CPAL (http://www.st.com/internet/com...URE/USER_MANUAL/CD00291090.pdf).

Da li je mozda neko od vas koristio tu biblioteku? Pruza znatno visi nivo apstrakcije prilikom koriscenja I2C periferije na STM32 kontrolerima u odnosu na standardni drajver. Skinuo sam tu biblioteku ali problem je sto se u folderu devices nalaze samo sledeci direktorijumi: stm32f10x, stm32f2xx i stm32l1xx u kojima je implementiran HAL za te serije kontrolera.

Ovo me navodi na pomisao da STM32F4 (jos uvek) nije podrzan jer bih inace ocekivao i direktorijum stm32f4xx? Ono sto me buni jeste sto se ta biblioteka moze skinuti i odavde (opis jednog od STM32F4 kontrolera):

http://www.st.com/internet/mcu...t/252134.jsp?referrer=70011740 (odaberete "Design support" i u dnu imate link ka STM32 I2C Communication peripheral application library

Sama biblioteka se nalazi u stm32_i2c_cpal.zip/STM32_I2C_CPAL_V1.1.0/Libraries/STM32_CPAL_Driver

[Ovu poruku je menjao vos dana 03.03.2012. u 21:31 GMT+1]
[ bogdan.kecman @ 04.03.2012. 07:33 ] @
Citat:
vos: Nisam siguran da li pisem u dobroj temi

ne

Citat:
vos:
jer nemamo otvorenu temu za to - mozda bi mogli otvoriti posebnu temu za I2C


sto ne otvoris? samo ispostuj kako smo poceli da ih nazivamo da bi bile lake za lokaciju i search


Citat:
vos:Da li je mozda neko od vas koristio tu biblioteku?

da, doduse sa stm32F1 plocom

Citat:
vos:
Ovo me navodi na pomisao da STM32F4 (jos uvek) nije podrzan jer bih inace ocekivao i direktorijum stm32f4xx? Ono sto me buni jeste sto se ta biblioteka moze skinuti i odavde (opis jednog od STM32F4 kontrolera):


vecina biblioteka za STM32F1 i F2 radi 1/1 sa F4, ako pogledas default startup_stm32f4xx.s koji je dakle za F4 u startu ima

Code:

  .cpu cortex-m3

:D

tako da, trebala bi da radi sa F4 bez problema, koliko se ja secam spi periferija na stm-u je identicna na cm0,1,2,3,4
[ vos @ 04.03.2012. 09:48 ] @
Citat:
bogdan.kecman: vecina biblioteka za STM32F1 i F2 radi 1/1 sa F4, ako pogledas default startup_stm32f4xx.s koji je dakle za F4 u startu ima

Code:

  .cpu cortex-m3

:D

tako da, trebala bi da radi sa F4 bez problema, koliko se ja secam spi periferija na stm-u je identicna na cm0,1,2,3,4


U devices direktorijumu te biblioteke se nalaze sledece HAL implementacije: stm32f10x, stm32f2xx i stm32l1xx. Sve su to serije Cortex-m3 kontrolera ali ipak imaju razlicite .h fajlove.... tako da pitanje je da li ce to da radi 1/1 na ovom nasem Cortex-M4 kontroleru. Ono sto cu probati da uradim jeste da prilagodim stm32f2xx HAL implementaciju (cpal_i2c_hal_stm32f2xx.h i cpal_i2c_hal_stm32f2xx.c) ovom nasem kontroleru, posto mi se cini da je on najblizi STM32F4xx pa cu javiti da li sam uspeo (u posebnoj temi) :)
[ aleksazr @ 26.03.2012. 16:53 ] @
Pošto sam ovde spomenuo Yagarto, moram da kažem da sam danas dobio mail od autora.
Kaže da je završio sa Yagartom i dao mi ovaj link kao eventualnu zamenu.

Inače, izašao je GCC 4.7.0.
[ bogdan.kecman @ 27.03.2012. 00:09 ] @
presmorio se covek ... code-sourcery je najjaci binary trenutno i dzaba je
[ ac1bd4 @ 20.04.2012. 00:53 ] @
Rekoste da se ovde nastavi priča o nabavci pločica pa rekoh da pitam je l zna neko najbrži način da u Srbiji, preciznije Beogradu, kupim ovu pločicu? Znam da mogu da je naručim ali ne znam koja bi firma to najbrže dobavila? Najbolje bi bilo ako neka firma već ima u ponudi ali predpostavljam da se za ovih mesec dva ništa bitno nije promenilo.
[ bogdan.kecman @ 20.04.2012. 03:43 ] @
koliko ja znam nema niko na lageru, ja sam moje narucivao preko technodis-a, jedini problem sa njima je sto je placanje iskljucivo preko firme tako da moras da nadjes neku firmu da ti to plati a ti njima das kesh (ne bi trebalo da je problem)
[ ac1bd4 @ 20.04.2012. 12:42 ] @
Upravo sam njih i pitao pa skontao da može samo preko firme. Koliko je naporno i sporo nabavljati elektroniku u Srbiji... Potražiću još pa ko bude najbrži.
[ bogdan.kecman @ 20.04.2012. 19:54 ] @
kada sam prvi put dobavljao te plocke (i obican m3, i lv i f4) ja sam trazio ponude od comet-a, technodis-a, elemete i tagora. Technodis je bio duplo jeftiniji od prve sledece ponude, dok je najskuplja ponuda bila 70eur za plocu od 10$
[ sale0011 @ 14.05.2012. 14:57 ] @
Pozdrav svima
posto nisam stigao da u prvom krugu da nabavim ovu plocu
pa ako ima zaintereovanih, mogli bi da napravimo novu listu
[ aleksazr @ 23.07.2012. 12:20 ] @
Citat:
aleksazr:
Pošto sam ovde spomenuo Yagarto, moram da kažem da sam danas dobio mail od autora.
Kaže da je završio sa Yagartom i dao mi ovaj link kao eventualnu zamenu.

Inače, izašao je GCC 4.7.0.


Opet, pošto sam ovde spomenuo Yagarto, moram da kažem da Yagarto opet radi, verzija od pre mesec dana je GCC 4.7.1. :)
http://www.yagarto.de/
[ ha_23 @ 25.07.2012. 10:57 ] @
Updejtovali su CooCoox, najnovija verzija e CooCox CoIDE V1.5.0 7/20/2012

[CooCox CoIDE-Improved]
Added: Support Driver Platform that designed for commit, download and update driver component for modules and sensors, etc.
Modified: Modified the example platform to support a example with several files
Added: Support Coniel Colink and CoLinkEx
Added: upload the CMSIS lib for ST STM32F4x, Nuvoton Nano1xx series, upgrade the cmsis lib for Holtek chips
Added: upload the CoX lib for STM32F1xx, Holtek HT32F125x, HT32F1755_2755 series.
Corrected: some bug about debug the project.
[ tma1717 @ 29.08.2012. 20:32 ] @
A ja tek sada videh...
pa kao što re par meseci neko reče "mogli bi da napravimo novu listu"
ili ako je neko odustao, nema vremena...
u svakom slučaju pratim sve što radite.

pozdrav svima