[ Rins @ 15.02.2012. 09:49 ] @

Novi paketi u MIX-u:

MIX S 10/1 1.490 din
MIX M 16/1.5 2.090-din
MIX L 24/2 2.790-din
MIX XL 40/2 3.590 din

Potvrdjeno u call centru!!!!!!!

Cena svih paketa se uvecava za 10 din......
[ calexx @ 15.02.2012. 10:37 ] @
Čudno, obično oni saznaju poslednji. ;)

Hm, ako 40/2 pređe u običan Mix paket, koje će brzine da budu u Turbo varijanti??
[ tdjokic @ 15.02.2012. 10:55 ] @
ZASTO STALNO PISETE LAZI? Ovo nije "novo povecanje" nego drugaciji paketi, pa prema tome ne moze da se vrsi poredjenje.

Imam FLATHOME S paket, uz vezivanje na 12 meseci: 1.520 din za 6Mb/s (6144/512)

Ovo novo sto se nudi MIX, kao prvo ima uslov istovremeno korišćenje D3 i Internet usluge u periodu od najmanje 24 meseca.

Zatim je prisutno sastavljanje dve usluge da bi se dobila krajnja cena:

ekvivalent moje dosadasnje usluge bi bio MIX S za 6 Mb/s (6144/512) cena 1.480 din

na to se dodaje D3 paket, koji je za Start verziju besplatan, pa bi to bilo neko pojeftinjenje, ali uz vezivanje na 24 meseci.

Sve ostale varijante predstavljaju neki oblik skuplje usluge. Naravno - "Napomena: u cene nije uključeno mesečno održavanje". Predpostavljam da je potreban i nesto drugaciji hardver za digitalni paket, bilo da ti oni dadu nekakav dodatak ili da sam kupis digitalni prijemnik.

Poenta mog posta je da se to eventualno povecanje brzina odnosi na odredjenu uslugu, ne na sve. I onda svi korisnici SBB usuluga treba da citaju nove postove, da bi videli da se to na njih ne odnosi.
[ Rins @ 15.02.2012. 11:28 ] @
Decko koji je tvoj problem? Citaj malo temu za pocetak- napisao sam novi MIX paketi.... ono sto si placao do sada placas i ubuduce samo ces dobiti brzi net....
[ calexx @ 15.02.2012. 11:35 ] @
Da nisi ti malo nervozan? Ovo nije zvanično obaveštenje a i ako bude, promašio si nekoliko detalja. Kao prvo, Mix paketi i paketi koje ti koristiš (uz ugovor na 12 meseci) uvek imaju iste brzine. Prema tome, ako je ovo tačno, onda će i tvoj paket da bude 10/1 pa će i tebi da bude povećana brzina. Ako hoćeš Mix paket tj i D3, onda je jedino što će da se promeni to da ćeš da dobiješ digitalni prijemnik na korišćenje što neće ništa da te košta (tj ima nekih plaćanja ko hoće malo bolje prijemnike ali su i tu najavili neke promene pa je bolje da sačekamo proleće i vidimo šta će da ponude) osim što ćeš da imaš ugovor na 24 a ne na 12 meseci. Naravno, ako neko pristane na duži period, dobije povlastice u obiliku veće brzine. Pomenuto održavanje se plaća za samo korišćenje SBB kabla i nema veze sa mix, d3 i ostalim.

Kako god, ako neko poveća brzinu samo za jedan paket, to i dalje može da se prijavi kao povećanje brzine. Nije valjda potrebno da svaki paket u svakom detalju bude ubrzan da bi se to tako nazvalo??
[ bachi @ 15.02.2012. 11:53 ] @
Ako će SBB da poveća brzine samo korisnicima mix paketa, onda im je cilj da navuku što više korisnika na ugovor od 24 meseca, jer znaju da kreće nuba/targo, ali ne znaju konkretne ponude, pa da se obezbede makar na te dve godine.

Moja poruka jeste da se ne navlačite na SBBovu ponudu, već da strpljivo sačekate 2 - 3 meseca i vidite šta će tada biti u ponudi.
[ calexx @ 15.02.2012. 12:38 ] @
Ponuda nije samo za nove korisnike, mi sa postojećim paketom (koji recimo meni ističe na jesen) ćemo takođe (ako su vesti tačne) da dobijemo ubrzanje. A opet, kod nas konkurencija ne znači mnogo, češće će da prepišu postojeće ponude nego da ponude preterano bolje. To već imamo u moblinoj telefoniji a i internet ima više oblika pa se niko baš i ne ističe. A nismo ni svi na 100m od optike pa da očekujemo nešto novo.
Ako to bude baš baš bolje, očekujem nove promene kod postojećih. Pored onih koji su već navučeni, uvek se očekuju novi a oni neće da dođu ako je konkurencija mnogo ispred.
[ bachi @ 15.02.2012. 12:43 ] @
Postojeći, novi, ne menja suštinu moje poruke, a to je da žele da vas vežu na 24 meseca kako ne bi prešli kod konkurencije. A što se konkurencije tiče, ne verujem da će pružiti brži download od SBBa, ali upload hoće sigurno.
[ Rins @ 15.02.2012. 13:02 ] @
Ja cu cekati ponudu Nube ( Targo telekoma)..... ne sumnjam da ce dati bolju ponudu za net ali me brine kakva ce im biti ponuda TV kanala imajuci u vidu eksluzive SBB-a?
[ Slobodan Milivojevic @ 15.02.2012. 13:13 ] @
Što se ADSL-a tiče ne znam kako mogu da ponude veći upload od 1Mbit/s i veći download od 6-10-16-24Mbit, zavisno od linije telefonske. Jedino da promene svu ADSL opremu - čitaj nemoguće, i da pređu na annex M.

E sad, cable, wireless, optika, je već druga priča, već za cenu najskupljeg SBB paketa ovde navedenog ja mogu da uzmem 16/4Mbit u ovom trenutku (uz ugovor na 12 meseci). A za 360din više od najmanjeg SBB paketa imam 8/2Mbit, tako da već što se uploada tiče imam bolji paket, a za download ipak moj trenutni ISP nudi manje. Nadam se da će malo korigovati ponudu, mada gledano sa druge strane jedino je SBB bolji od njih u downloadu, i to jedino ako računam pakete u MIX-u.

Za ADSL je fizički nemoguće ponuditi nešto mnogo bolje od ovoga sada, ali ostaje da se vidi... Ili da čekamo optiku. Što van BGD-a baš i neće skoro...
[ tdjokic @ 15.02.2012. 14:04 ] @
Nisam ja protiv nikoga, niti protiv poboljsanja. Ali kod ovako bogate ponude je apsolutno neprihvatljivo uopstavati kao sto je naslov "SBB-novo povecanje brzina od ...." a osim toga nije zvanicno. Za mene to povecanje jos uvek ne postoji, ja ga ne vidim, i ako smo odrasle i odgovrne osobe i institucije treba da pocnemo da pisemo i govorimo istinu a ne nagadjanje i "cuo sam od prijatelja koji je cuo od njegovog prijatelja".

Naravno, svako ima pravo da pise sta hoce, ali onda takvo pisanje treba da ima drugaciji naziv, moze ova povecanja brzina da idu u Mad zone recimo umesto u ISP. Onda bi bilo OK pisati po zelji.
[ waikiki @ 15.02.2012. 14:19 ] @
Umesto da se radujete vi se prepucavate!

A za SBB svaka cast...
[ adzo_ @ 15.02.2012. 14:19 ] @
Ja ovo vidim kao pokusaj SBB da nahvata sto vise korisnika na ugovor od 2god, posto bi ovo bila sasvim korektna ponuda(ukoliko je tacno)
Nuba se blizi kao i PTT fiber(trebalo bi da krenu od drugog kvartala - za pocetak samo BGD) a oni ce imati bas dobre pakete (ukoliko su tacni navodi sa drugih foruma) sto je i logicno obzirom na optiku
ADSL moze samo da idu cene nanize i tako da sire mrezu korisnika....
[ calexx @ 15.02.2012. 14:45 ] @
Mali broj korisnika nije pod ugovorom jer se tako dobijaju prilično veće brzine. Takođe je pitanje kod koliko korisnika pod ugovorom upravo sada prestaje pa će da se navataju na mamac. U svakom slučaju ne vidim ništa loše u povećanju brzine (koje će verovatno da snađe i one sa običnim internetom pa i one bez ugovora) jer ionako svi daju tako neke ponude. Ko očekuje veće, uvek može da čeka nešto bolje ... a šta ako posle Nube neko ponudi bolje pakete? Da čekamo i dalje? Ja sam inače u sasvim dobroj poziciji, SBB Mix mi ističe na jesen pa i ako se nešto pojavi (a neće sigurno u sledećih nekoliko dana pa i meseci) onda nemam mnogo da čekam.
A opet .. ako Nuba bude imala dobru ponudu, možda će ona da važi u tri naselja okolo i još dva ćoška. Ponuda SBB-a važi uglavnom za celu zemlju a onih koji mogu eventualno da uzmu tu Nubu (o čijoj ponudi se samo nagađa i nema nikakvih informacija) je verovatno toliko malo da je broj zanemarljiv.

E da, nadam se da ne očekujete da će da bude 100/100 za 10€. ;)
[ Nothingman @ 15.02.2012. 15:24 ] @
Ja od Nube ocekujem 10/5 za 12 evra i 100/50 za 50 evra :P
[ ironman @ 15.02.2012. 15:49 ] @
Ove pakete treba nazvati pravim imenom "Ubica ADSL-a "!
[ calexx @ 15.02.2012. 15:59 ] @
Citat:
Nothingman: Ja od Nube ocekujem 10/5 za 12 evra i 100/50 za 50 evra :P
Da li ima negde spisak pokrivenih područja? Ko će uopšte moći da uzme te pakete? O cenama ćemo kada se pojave.
[ dzonihsv @ 15.02.2012. 16:05 ] @
Citat:
calexx: Da li ima negde spisak pokrivenih područja? Ko će uopšte moći da uzme te pakete? O cenama ćemo kada se pojave.



http://www.nubanet.rs/metro-beograd.html

Za sad samo ovo. Slično sam i ja pitao u tebi o Nubi.
[ donbozone @ 15.02.2012. 16:07 ] @
E, bas htedoh sad da napisem da ima na sajtu nubanet srbija brosura u kojoj je nacrtana skica razvucene optike i detaljni prikaz Beograda. E sad, mene bi zanimalo kako ce da idu dalje do korisnika od tih zavrsetaka..npr, po onome sto vidim, ja sam nekih par kilometara od najblizeg kraka koji se zavrsava na uglu Batutove i Bul. Kralja Aleksandra.?

Brosura je na tabu kontakt.
[ calexx @ 15.02.2012. 16:12 ] @
Meni se ovo pomalo ne sviđa.
Citat:
Projektovana je tako da zadovolji potrebe svih korisnika – preduzetnika, malih i srednjih preduzeća, velikih kompanija i javnog sektora.
Kao da je plan da to bude neka biznis ponuda a da će obični korisnici malo da sačekaju.

I dalje mislim da će sve da bude tu negde kao i postojeće ponude, možda za nijansu povoljnije. Čisto sumnjam da će Telekom da dozvoli da tek tako krene mnogostruko bolja konkurencija pa da ugase ceo taj deo.
[ dzonihsv @ 15.02.2012. 16:15 ] @
Nuba, da.

Međutim, priča se da će Targo Telekom (navodno neki deo Nube) da radi privatne korisnike.

Citat:
dzonihsv

http://targotelekom.rs/

Ima l' nekih okvirnih procena oko pokrivenosti?

edit: Ova stranica radi - http://nepropustaj.rs/

[Ovu poruku je menjao dzonihsv dana 14.02.2012. u 20:56 GMT+1]


Ovo juče postavih u temi Nuba optika i Cogent. Sad šta će od toga da bude, bem li ga.
[ calexx @ 15.02.2012. 16:20 ] @
Pa ok, mada mi ne liči da firma koja nema ni svoju internet stranu nudi neki ekstra povoljan internet. Tek je osnivaju? Biće tašna-preduzeće? Da je nešto drugo pa da i ne moraju ali za internet??
[ dzonihsv @ 15.02.2012. 16:35 ] @
Detalje ne znam, tj. bolje reći slabo ko od nas ih zna.

Ne znam da l' si pratio, al' imaš na temi ''Nuba optika i Cogent'' iskustva nekih ljudi koji su pričali sa njima, tražili potpise da odrade kabliranje u zgradama, itd. Rekoše da će down/up biti 2:1 i da kreću na proleće.

Al' da ne offtopic-ujemo više... ima tema za Nubu.
[ Librabicboj @ 15.02.2012. 16:52 ] @
Pazite, SBB, moze u svakom trenutku da odgovori na vecinu "prozivki" drugih ISPova (tj. povecanja brzine),zbog svoje razgranate mreze po citavoj zemlji.
dok za Nuba (Targo Telekom), u ovom trenutku ne bi mogao da tvrdim, je niko nema informaciju o njihovoj infrastrukturi, sem za BG i medjunarodne konekcije sa drugim drzavama.
A opet za Telefonkabel, bi mozda i moglo da se kaze da bi mogao MOZDA da utice na SBB, je ipak ima svojih 3000Km razvucene optike po Srbiji.
Evo, u mom primeru imaju razvucene kablove prema Subotici, i prema Novom Sadu.
A takodje znam i da SBB ima tuda razvijenu optiku, tj da su "slicnom trasom" razvukli svoje kablove, a tu je opet i SatTrakt......

U svakom slucaju, povecanje ce nam dobro doci, a neka se ISPovi bore za nas korisnike...... :)
[ pajaja @ 15.02.2012. 17:14 ] @
Jedini problem je sto je posle proslog povecanja brzina doslo do potpunog raspada mreze na raznim mestima, i sto nesto od toga jos nije sredjeno.
[ StfnMM @ 15.02.2012. 17:37 ] @
Odgovor telekoma na povecanje SBB-a
Telekom Srbija @Telekom_Srbija

@nsretenovic U pripremi su novi promotivni paketi, sve ćemo vas obavestiti na vreme

[ waikiki @ 15.02.2012. 17:53 ] @
promotivni?!
znaci samo za nove!
[ calexx @ 15.02.2012. 18:08 ] @
Promocije kod Telekoma obično važe i za stare korisnike koji nisu pod ugovorom. Što se mene tiče, mogli bi malo da sačekaju jer sam pod letošnjim ugovorom 50% a ističe početkom juna ... pa bi tada dobro legla neka nova promocija.
[ Nothingman @ 15.02.2012. 18:13 ] @
Citat:
calexx: Da li ima negde spisak pokrivenih područja? Ko će uopšte moći da uzme te pakete? O cenama ćemo kada se pojave.


Sumnjam da postoji neki spisak jos uvek. Jedina cinjenica o pokrivenosti je ona koju mozemo videti ako prosetamo NBGD-om, jer tamo se vidi da je ukopana njihova optika na dosta mesta. U drugim delovima grada ih nisam primetio, tako da ce verovatno pokrivati samo NBGD u pocetku. Sto se tice cena, to sam napisao vise iz zezanja, s obzirom da sam cuo da ce im paketi imati odnos 2/1 (kao sto i dzonihsv napisa par postova ranije).

Ja i danas ne razumem zasto provajderi imaju ovako lose odnose dl/ul. Cuo sam vise teorija, ali mi danas vise nijedna ne deluje logicno. Uzmimo za primer SBB. Imaju svoj medjunarodni link, svoj backbone po Srbiji, kao i svoju lokalnu petlju.

a) Pretpostavljam da SBB iz inostranstva kupuje simetricnu vezu, tako da je njima cena downloada i uploada ista. (dakle nisam siguran, ali iz nekih drugih postova na forumu sam dosao do tog zakljucka)
b) DOCSIS 2 i DOCSIS 3 oprema koja se koristi na cvoristima u lokalnoj petlji ima u najgorem slucaju 4/1 odnos dl/ul (Obrazlozenje: 2/1 je dl/ul odnos za DOCSIS 2 opremu, dok za DOCSIS 3 ovaj odnos zavisi od odnosa u broju downstream i upstream kanala koje oprema poseduje. Odnos kanala je najcesce 1/1 ili 2/1, pa iz toga zakljucujem da je odnos dl/ul 2/1 ili 4/1 respektivno)

I sada ne razumem gde je problem da se puste paketi bar sa 4/1 odnosom? Sta od sledeceg je problem:

1) Lokalna petlja - Sa ovim odnosom petlja tesko moze biti usko grlo, jer bi oprema prema specifikaciji standarda trebalo da bez problema gura 4 puta manji upload od downloada.
2) Backbone - Da li je problem neki posrednik kroz Srbiju? Sumnjam, jer je SBB valjda izgradio svoju mrezu kroz Srbiju i vise ne zavisi od Telekoma. Mada, za ovo nisam potpuno siguran, tj. moguce je da jos uvek koriste i Telekom infrastrukturu kroz zemlju (neke njene delove), i da ih to limitira.
3) Moja pretpostavka pod a) je pogresna - Link ka inostranstvu nije simetrican, tj. upload je skuplji od downloada.
4) SBB (kao i drugi provajderi) namerno ne zeli da omoguci vece upload brzine korisnicima iz nekog drugog razloga - Ovde je bilo ranije milion teorija oko skype-a, videokonferencija, hostovanja i slicnih usluga, koje provajderi navodno zele da otezaju korisnicima kroz ogranicen upload, kako bi sami kasnije ponudili slicnu uslugu komercijalno. Meni ove teorije ne deluju preterano uverljivo u danasnje vreme.


Da li sam nesto propustio, ili pogresno napisao? Da li neko zna pouzdano u cemu je problem, i zasto kablovski provajderi u Srbiji imaju tako los dl/ul odnos. Za adsl je jasno, oni bolje i ne mogu. Ali u cemu je fora sa kablovskim netom?
[ bachi @ 15.02.2012. 18:19 ] @
Ma SBBova krov2krov mreža se raspada i na dosta mesta im je 1Mb uploada naučna fantastika, tako da ćete uskoro imati na papiru upload, a u praksi QPSK modulaciju, ping do krova i ogromna zagušenja. Bacite pogled na njihov polumrtvi forum gde se korisnici iz više gradova žale na kvalitet neta i sve će vam biti jasno.

Uzimaju 920 dinara mesečno na ime održavanja mreže, a kad treba da se uloži kinta u infrastrukturu, onda zvižde i prave se blesavi.
[ Nothingman @ 15.02.2012. 18:21 ] @
@bachi

U Bugarskoj je jos gora krov2krov verzija nego u Srbiji, pa opet imaju odlicne upload brzine. Iskreno sumnjam da je u tome problem.
[ bachi @ 15.02.2012. 18:32 ] @
Nothingman napisa:
> U Bugarskoj je jos gora krov2krov verzija nego u Srbiji, pa opet
> imaju odlicne upload brzine. Iskreno sumnjam da je u tome problem.

Ne znam za Bugarsku, ali znam da je SBB kupovao male kablovske
operatere na kilo i gledao da što jeftinije prođe sa podizvođačima
radova, pa se neretko dešavalo da iskabliraju kraj koaksijalnim kablom,
a onda tek kroz godinu - dve pusti i Internet, nakon rekonstrukcije
mreže.

To se radilo na brzinu i mimo zakona i na taj način su sjebali
PTT KDS koji je polagao kablove pod zemljom i sve radio po PSu (po
tadašnjim zakonima nije moglo drugačije) i zato je to sve loše rađeno,
pogotovo u početku, ali zahvaljujuči tome (kršenju zakona), SBB dominira
po pitanju kablovske infrastrukture.
[ rajco @ 15.02.2012. 18:37 ] @
Telekom bi trebao da odgovori sa VDSL-om za koji imam informaciju da je u pripremi na nekim lokacijama.
[ ZZ Top @ 15.02.2012. 18:53 ] @
Ubica ADSLa - nikako. Ja sam korisnik PTT ADSL 8/1 koji radi besprekorno i placam ga 1202 din. mesecno sa ugovorom od godinu dana. Samo da uslovi ove akcije postanu redovne cene i to je sasvim dovoljno kao odgovor. Ovo je sjajna vest za korisnike ADSLa jer ce akcije u leto biti preterano dobre.
[ Nothingman @ 15.02.2012. 18:59 ] @
@rajco

VDSL u Srbiji bi bio bacanje para. Prosecna duzina parice kod nas je prevelika da bi prednost VDSL-a osetila vecina korisnika. Ako se dobro secam, na duzini parice od 1.5 kilometar (i vise) VDSL2 postaje postaje prakticno ADSL2 koji sada imamo. Meni se ne cini pametno ulagati novac u novu opremu od koje vecina korisnika nece osetiti boljitak. Da bi VDSL2 imao smisla, bilo bi prvo potrebno izgraditi veci broj centrala, kako bi se njihova gustina povecala, a prosecna duzina parice smanjila.
[ calexx @ 15.02.2012. 19:01 ] @
Ne možeš da porediš promociju sa nekim regularnim povećanjem cena. Tek ako i kada to postane normalna ponuda, onda bi mogao. Opet, ne znam kakav bi odgovor mogao da dođe na paket 40/2 jer je ADSL malo tanak za tako nešto. ADSL je došao negde do plafona i nema dalje a osim toga, varijanta sa IPTV ograničava internet na 6/1 dok SBB nudi bilo koji internet sa digitalnom televizijom i to za više prijemnika bez problema. Posle ovoga će ADSL morati da nešto menja, ili da bitno obori cene ili da ide u paketu sa još nečim pa da koliko-toliko opravda cenu. Teško da će moći dalje da se podižu brzine.
[ waikiki @ 15.02.2012. 19:04 ] @
Jel ovo ubrzanje od 1.marta sigurno? Na SBB sajtu nema nikakve informacije!
[ StfnMM @ 15.02.2012. 19:16 ] @
A promocije se uglavnom tiču novih korisnika.
Direct message sent by Telekom Srbija

Stefan : Kada ce biti povecanje adsla za stare korisnike ?
Telekom Srbija : Do leta čini nam se da neće.

[Ovu poruku je menjao StfnMM dana 15.02.2012. u 20:43 GMT+1]
[ boki99 @ 15.02.2012. 19:58 ] @
Koja je poenta ovako velikih brzina kad sve torrente pogasise kao i megaupload??? Tako velike brzine a nemas odakle skidati? Evo pirate bay ima najavu da ce puci... smrc... Dzaba nam onda 50mb kad ostane samo fejs, forumi i stampa. Hubovi odavno ne rade kao sto su radili....Back to dial-up, cangr.. cangr...
[ bachi @ 15.02.2012. 20:06 ] @
N00bsteri, The Pirate Bay neće pući, već ćete umesto na Click to download .torrent kliknuti na Magnet link i odatle vam je sve isto, učita se uTorrent (ili koji već klijent koristite), malo se sačeka dok ne pokupi info i kreće download.


Piraterija na stranu, sve više je porodica koje imaju više uređaj koji idu na net, desktop računar, laptop, smartphone i kad svi navale na youtube, zaguši se mreža, tako da polako 10Mb downloada postaje neki minimum za kućne korisnike.
[ zverkons @ 15.02.2012. 20:24 ] @
Tesko da ce ikad moci da ukinu sve private torrent sajtove tako da se za njih ne brinem. Al' ko sto kaze bachi, danas dosta porodica ima 2 kompjutera ili cak i vise i sa ovim danasnjim brzinama itekako se oseti nedostatak istih. Kod mene npr. jedan komp i dva laptopa ako u isto vreme koriste net za cas posla 16mbps postanu malo.
[ boki99 @ 15.02.2012. 20:43 ] @
Citat:
Librabicboj: @ boki99


Naravno da ima takvih koji velike brzine koriste za nesto drugo osim piraterije ali je takvih 0.1%. Ovo za youtube je tacno i kad se koristi na HD zna da zagusi zestoko. Racunao sam na one koji koriste jedan modem na jedan kompjuter. A ako ces da pravis kucnu mrezu od 15 kompjutera normalno ni da ti 50mb nije dovoljno....
[ bachi @ 15.02.2012. 21:24 ] @
Pa nije 15 računara, ovo je moderno doba, sasvim je normalno da žena ima svoj komp, muž isto, kao i deca. Pa školarcima (prvacima) dele one netbookove iz opštine za dž, a gde su tu starija deca. Recimo, SBBov 6Mb paket je knap, dok je ADSLovih 1.5Mb više nego smešno za kućne korisnike.

Ako zaista bude 10/1 za 1500+ dinara, to će biti sasvim ok ponuda i ostali će morati to da isprate. 10Mb je sasvim ok ZA SADA za kućne korisnike.
[ Shon3i @ 15.02.2012. 23:23 ] @
Pa ovo ce biti opste veselje. Inace sto se mene tice sbb i treba da hrani one koji su se obavezali. Bilo bi lepo da ovakvi napredci budu cesca pojava
[ waikiki @ 15.02.2012. 23:35 ] @
Sta reci.. Rumunske brzine! Svaka cast za SBB!
[ pajaja @ 16.02.2012. 00:10 ] @
Bice svaka cast ako posle toga sledeca 3 meseca ne bude brdo ljudi sa packet lossom od 30% i pucanjem konekcije na svakih sat vremena.
[ telemajstor @ 16.02.2012. 00:36 ] @
Odgovor Nothingmanu na temu uploada
Tehnologija DOCSIS je takođe asimetrična tehnologija sa različitom frekvencijom, širinom kanala i modulacijom za downstream i upstream smer saobraćaja. Iz ugla današnjih Cable provajdera na CMTS strani:
- jedan DS port (downstream) ima modulaciju najviše QAM256 i sa njom se dobija nešto preko 50Mb kapaciteta za shared medijum.
- jedan US (upstream) port ima modulaciju od QPSK (do 5Mb) do QAM 64 koja ako ima duplo širi kanal dostiže i 30Mb opet za shared medijum. Ovo je osetljivija tačka za provajdere jer se u tim frekevncijama nalazi dosta i drugih izvora šumova pa je tu kalkulacija češće na manjim vrednostima tipa QAM16.
DOCSIS30 tu uvodi samo još load balance više kanala ali traži i DOCSIS30 modem na strani korisnika
Dakle nije samo DS/US broja portova na pločama =1:4 imao uticaja na te pakete mada se danas uveliko prodaju ploče sa jednakim brojem portova oba smera. E sad nije lako to sve u mreži menjati ili baciti.
U svakom slučaju odnos DS/US jeste tehnološki limitiran i na provajderu je da manipuliše sa svojom ponudom prema situaciji na tržištu.

Na temu Targo/Nuba/Telefonkabl i ostalih početaka FTTH provajdera u Srbiji:
Velika je to muka i investicija za svakog operatera a pogotovu za nekog novog koji ulazi na tržište. Njegovo je da ima 3 vrste servisa odmah i sa velikom ponudom i za prvih 10 korisnika i za planirane destine hiljada koje mu jedino dugoročno isplaćuju investiciju. A on mora da preotme te korisnike a ne da ih osvoji po prvi put. Na kraju sve te investicije u tehnologiju i infrastrukturu dođe tek mnogo veća investicija u Content prava i to iz godine u godinu. Ne mojte da očekujete čuda i brzo pokrivanje.
Uostalom u regionu postoji takav skoro ludi nastup u Sloveniji, firme T2 koja sada grca u dugovima i pošto su poverioci velike Slovenačke firme i banke svi su u problemu jer ne znaju kako će se iz toga izvući. T2 prihoduje da funkcioniše operativno ali bez dugova a to već nije biznis na koji se neko danas lepi u svetu.
Šema mreže na koju se pozivate na Nuba sajtu je plan šema kao investicija Nube i ni izbliza još nije toliko urađena. Sa druge strane to je šema metro kičme (potpuno neredundatne) a ne rezidencijalne kablaže koja je tek nešto započeta jesenas u Bloku 21 i Bloku 4.
Još nešto mogu da primetim hodajući po N. Beogradu i prateći nove optičke kablove. Za sada su to samo par blokova u radu ili raspitivanju kod stanara i to u reonima gde je od cable operatera PTT i Radijus Vektor, dakle nešto slabije alternativne ponude !

Što se tiče teme foruma, ponuda drma iz korena ADSL konkurenciju i svi smo ovako nešto željno očekivali. Zato svaka čast SBBu ovoga puta.
[ donbozone @ 16.02.2012. 01:08 ] @
Lepo objasnjeno, svaka cast.

Bice zanimljivo videti da li ce povecanje brzina ici samo za mix ili i za postpaid sa ili bez vremenskog vezivanja. Do sada su bile iste brzine za mix (2 godine) i postapid (12 meseci), s tim sto je cena za postpaid bila 1520, umesto 1480 za mix. Ne bi me sad iznenadilo da to promene u cilju povecanja broja sigurnih korisnika na dve godine.

Na sajtu su najavili i novu digitalnu platformu gde ce HD biti standardna ponuda - sta to znaci jos niko ne zna, ali ako nastave sa ovakvom politikom, da naplacuju instalaciju risivera 2000-4000 i plus mesecnu rentu, ne vidim da ce izazvati veliko odusevljenje publike.
[ dulsrules @ 16.02.2012. 01:45 ] @
Citat:
telemajstor: Za sada su to samo par blokova u radu ili raspitivanju kod stanara i to u reonima gde je od cable operatera PTT i Radijus Vektor, dakle nešto slabije alternativne ponude !



Jel se ovo odnosi na sve korisnike ptt kds-a ili samo na one koji su na teritoriji NBGD-a ? Bilo bi dobro da je za sve, jer ja na Vidikovcu umirem da mi kroz ptt kds napokon potece neka evropska brzina a ne kao sto je do sad bio slucaj sa ptt netom (kds).
[ rajco @ 16.02.2012. 07:21 ] @
Citat:
bachi
Ako zaista bude 10/1 za 1500+ dinara, to će biti sasvim ok ponuda i ostali će morati to da isprate. 10Mb je sasvim ok ZA SADA za kućne korisnike.

Zaboravlja se da veliki broj adsl korisnika koristi IPTV(ako su dva sd stb-a rezerviše se 10Mbps, a to je na dosta parica blizu maksimuma) i neće imati mogućnost za povećanje brzine interneta.
[ calexx @ 16.02.2012. 09:08 ] @
Ta najava da će HD da bude osnova je vrlo čudna. Teško da će da prođe varijanta da svako ko hoće da koristi D3 mora da kešira a posle još doplaćuje a ostaju i stari korisnici, da li ćemo mi sa SD prijemnicima da budemo kolateralna šteta? Šta sa hiljadama tih SD prijemnika, to će da se baci? Jedino ako je SBB našao gde da ih uvali, sigurno ima nekih koji će tek da počnu sa ovim pa im povoljna polovna oprema dobro dođe.

Mada mi spremamo ražanj a zecu još uvek ni traga.
[ zivanicd @ 16.02.2012. 10:02 ] @
Telekom pocinje DTH. Vec su u test fazi.

Mozda ce SBB da im uvali risivere :) :)
[ burex @ 16.02.2012. 10:22 ] @
A PTT CATV net i dalje čami sa starim cenama:
http://www3.ptt.rs/o_nama/cenovnik.php#kablovskicene

Koliko vidim, ADSL dostiže svoj limit... neće više biti povećanja brzina kada pola centrala ne može da izdrži 16Mbit, a još ako se u kombinaciju ubaci IPTV, onda sve ide k' vragu, tu će biti jedino nekih promocija, smanjenja cena i sl. Eventualno možda blago povećanje upload brzina. Nadam se da će SBB da potera ostale provajdere da nešto urade.
[ zivanicd @ 16.02.2012. 11:38 ] @
Odmah da kazem da od wireless provajdera koji imaju link od Telekoma ne ocekujete mnogo jer telekom ne planira da koriguje cene u VP.

Mi smo ratovali zadnjih 15 dana sa Telekomom vezano za cene u VP, ali ovog puta nisu zeleli da popuste. Nema boljih cena od 12-15 evra po megabitu na 100+ mega.

Za 1000+ mega cena je 10e... Sto je nenormalno skuplje nego kod provajdera koji se pojavljuju na VP trzistu (Cogento, Combridge, RomTelekom)
[ Nothingman @ 16.02.2012. 11:55 ] @
Citat:
telemajstor: Odgovor Nothingmanu na temu uploada
Tehnologija DOCSIS je takođe asimetrična tehnologija sa različitom frekvencijom, širinom kanala i modulacijom za downstream i upstream smer saobraćaja. Iz ugla današnjih Cable provajdera na CMTS strani:
- jedan DS port (downstream) ima modulaciju najviše QAM256 i sa njom se dobija nešto preko 50Mb kapaciteta za shared medijum.
- jedan US (upstream) port ima modulaciju od QPSK (do 5Mb) do QAM 64 koja ako ima duplo širi kanal dostiže i 30Mb opet za shared medijum. Ovo je osetljivija tačka za provajdere jer se u tim frekevncijama nalazi dosta i drugih izvora šumova pa je tu kalkulacija češće na manjim vrednostima tipa QAM16.
DOCSIS30 tu uvodi samo još load balance više kanala ali traži i DOCSIS30 modem na strani korisnika
Dakle nije samo DS/US broja portova na pločama =1:4 imao uticaja na te pakete mada se danas uveliko prodaju ploče sa jednakim brojem portova oba smera. E sad nije lako to sve u mreži menjati ili baciti.
U svakom slučaju odnos DS/US jeste tehnološki limitiran i na provajderu je da manipuliše sa svojom ponudom prema situaciji na tržištu.


Hvala na odgovoru :)
Medjutim pogresno si protumacio kako sam dosao do odnosa 1:4 za UL/DL. Ja sam racunao da je odnos DS/US portova na plocama 2/1 ili 1/1 (jer su danas ta dva odnosa broja portova najcesca). Dalje sam racunao da je brzina DS porta 50 mbps, a US porta 27 mbps, pa sam tu zaokruzio na odnos 2/1 zbog lakse racunice. Kada se ovaj odnos izmedju brzina pomnozi sa odnosom broja portova na plocama, dobije se odnos 4/1 u najgorem slucaju :)

E sada, moja greska je sto sam pretpostavio da US portovi uvek koriste QAM64 modulaciju, sto se iz tvog posta vidi da je pogresna pretpostavka.
Dakle, iz ovog gore sto si napisao se moze zakljuciti da se kod nas uglavnom za US koristi QPSK ili QAM16 modulacija, sto bi se donekle i poklapalo sa trenutnom situacijom na terenu. Na primer: brzina DS porta 50 mbps (QAM256), brzina US porta oko 5 mbps (QPSK/QAM16). Dakle odnos je 10:1. Kada se pomnozi sa odnosom broja portova na ploci (2/1 ili 1/1), dobije se 20/1 u gorem slucaju. To je priblizno onome sto imamo u praksi. Mada, za Ikomovih 50/1 cak ni ovakva racunica nema smisla :D

[ waikiki @ 16.02.2012. 13:13 ] @
Informacija o ubrzanju je proverena.. sad sam zvao SBB call centar! Od 1.marta startuju novi MIX paketi:

MIX S 10/1 1.490 din
MIX M 16/1.5 2.090-din
MIX L 24/2 2.790-din
MIX XL 40/2 3.590 din

Dakle, nema vise dileme!
Ovo je i vise nego pristojna ponuda!
[ elektronskacigareta @ 16.02.2012. 13:15 ] @
Taman će da dobro dođe... isteko mi adsl pa će ovo biti ko poručeno za mene =)

[ ventura @ 16.02.2012. 13:18 ] @
Citat:
waikiki: Informacija o ubrzanju je proverena.. sad sam zvao SBB call centar! Od 1.marta startuju novi MIX paketi:

MIX S 10/1 1.490 din
MIX M 16/1.5 2.090-din
MIX L 24/2 2.790-din
MIX XL 40/2 3.590 din

Dakle, nema vise dileme!
Ovo je i vise nego pristojna ponuda!

To su brzine uz ugovor od 12 meseci?

[ calexx @ 16.02.2012. 13:27 ] @
Mix paketi su na dve godine ali su do sada iste brzine bile i za internet bez D3 uz ugovor na 12 meseci. Ne verujem da će da menjaju.
[ waikiki @ 16.02.2012. 14:47 ] @
Citat:
ventura: To su brzine uz ugovor od 12 meseci?

Meni to ne smeta!
Svakako nema nigde bolja ponuda uz vezivanje na 12 meseci!
[ Davor Vlajkovic @ 16.02.2012. 14:53 ] @
Ova ponuda je toliko dobra da ozbiljno razmišljam da se nakon 3 godine korišćenja ADSL-a vratim na SBB, i pored svih njihovih mana
[ calexx @ 16.02.2012. 14:56 ] @
Sad još samo da se pojavi neko i vikne ... moša.
[ stdlib.h @ 16.02.2012. 16:50 ] @
Citat:
calexx: Mix paketi su na dve godine ali su do sada iste brzine bile i za internet bez D3 uz ugovor na 12 meseci. Ne verujem da će da menjaju.

Ne bih da mracim, al ja se ne bih iznenadio ako to promene tj. ako se ubrza *samo* MIX a regularni paketi ostanu isti..

digiTV ponuda im jeste skupa: em imas setup, em imas mesecno placanje HD/DVR risivera (pa ako imas jos jedan TV, a vecina ima - sve to ^2, sto s analognom nije slucaj) + standardno odrzavanje; i sve to na dve godine!
+ Mix korisnici lako mogu da donose jos veci profit, kupovinom paid/HD kanala.. ovi na regularnim net paketima ne mogu, osim ako nemaju ne-MIXovan D3 uz to, sto je suludo

= Prekid tradicije da su brzine iste i pakovanje brzeg Neta *samo* za MIX moze da bud dobar nacin da se sve nabrojano kompenzuje
Videcemo/bilo bi dobro da gresim.. u protivnom ce velicanje SBBa (as ADSL killer-a) preko noci da se pretvori u gnev. /ili vec, broj MIX korisnika ce naprasno porasti, i svi srecni 'n' zadovoljni :)
[ calexx @ 16.02.2012. 17:53 ] @
Ovo je malo mešanje baba i žaba. Jedina (recimo) negativna stavka u Mix paketima u odnosu na običan internet pod ugovorom je 24 umesto 12 meseci ugovora. Sve ostalo je plus. Uz Mix paket se dobija besplatno priključenje digitalne televizije, SD prijemnik bez plaćanja takse i jeftiniji (nebitno što je sitno) internet, pa onaj ko neće bolji uređaj ili skuplje pakete, može i da ne koristi digitalnu televiziju, a dobija nove pakete (ako je sve ovo tačno). Sve i da internet pod ugovorom ne bude ubrzan, ne vidim zašto neko ne bi pristao na duži ugovor ako dobija veće brzine. Kao što se svuda vernost nekako nagrađuje.
Ako neko hoće HD/DVR, opet je to bolje da se uzme uz Mix paket a ne odvojeno.

Naravno, biće onih kojima neće da radi dobro kao što ima onih kojima i druge vrste interneta ne rade baš najbolja. A oni kojima bude sve u redu će već posle nekoliko dana/nedelja da traže da se najmanji paket promeni sa 10/1 na 20/4 ... da ponovim neku staru priču, kada je bilo 128/64 i počelo da se šuška o 2Mbps, mnogi su rekli ... ma neka jednom vidim 2Mbps kod sebe i nikada više neću da tražim bilo kakvo ubrzanje. A sada je 6/512 bilo premalo pa će 10/1 da bude u redu ... neko kraće vreme.
[ Slobodan Milivojevic @ 16.02.2012. 18:17 ] @
Ja mislim da je ovaj SBB potez samo odgovor na Telekom MIX. Doduse odlican odgovor!
[ waikiki @ 16.02.2012. 18:22 ] @
samo nek oni "odgovaraju" jedni drugima, bice bolje za nas korisnike!
[ donbozone @ 16.02.2012. 19:58 ] @
Znaci trenutno najveca nedoumica je sta ce biti sa potpaid-om na 12 meseci. Moja je prognoza da ce tu dati nekih 8/768, mada bi bilo extra da se drze dosadasnjeg odnosa brzina.
[ Rins @ 16.02.2012. 20:49 ] @
Cemu nedoumice kad svako moze da uzme telefon u ruke i okrene 3305252.... stvarno ne razumem??
[ donbozone @ 16.02.2012. 21:32 ] @
Zato sto ne verujem da i sami znaju. Cekacu zvanicni cenovnik.
[ mrkii @ 21.02.2012. 13:14 ] @
Citat:
Sad još samo da se pojavi neko i vikne ... moša.

MOSA!! :)

http://forum.benchmark.rs/show...12-)&p=2817882#post2817882
http://forum.sbb.rs/viewtopic....p;t=20047&p=205926#p205926
A mozda je i greska :)
[ petronilo @ 22.02.2012. 14:08 ] @
Samo neka ubrzaju, pa koliko god. Konkurencija je sjajna stvar. Imao sam kod Telekoma ADSL 1 Mb/s a SBB mi je tada ponudio 4 Mb/s za iste novce. Kada smo prešli podigli su brzinu na 6 Mb/s. Telekom je reagovao tek posle nekoliko meseci, možda je prošla i godina dana, više se i ne sećam.

A sada je u najavi kod SBB-a brzina od 10 Mb/s za iste pare? Šta reći osim SJAJNO. Možda mi i ne treba, ali volim da imam. :-)

[ Filip013 @ 22.02.2012. 16:20 ] @
Evo na zvaničnom sajtu http://www.sbb.rs/upload/document/sbb_cenovnik_g1_120301.pdf
[ waikiki @ 22.02.2012. 16:30 ] @

Moćno.. moćno.. Svaka čast za SBB!
Ovo je ULTRA ubrzanje!!
[ calexx @ 22.02.2012. 16:37 ] @
Eh, kako me zanima turbo XL paket ... to bi bilo dobro da se proba. ;) Mada ni običan XL nije za bacanje. A sada da razmislimo kako ovo da se iskoristi posle zločinačkog uništavanja P2P mreže.

Šta će sad da uradi konkurencija, prvenstveno ADSL? Kablom to može bez nekih problema, kako će plavo-belom žicom??
[ MaXo92bre @ 22.02.2012. 16:54 ] @
Da li postoji neki info sta li ce telekom da preduzme povodom ovoga...?
[ waikiki @ 22.02.2012. 16:58 ] @
Citat:
calexx:Šta će sad da uradi konkurencija, prvenstveno ADSL? Kablom to može bez nekih problema, kako će plavo-belom žicom??

Jako tesko..
Standard SBB najmanji paket (6/512) je 4 puta brzi od ADSL-a! Ugovor da ne pominjem.. 7 x brži
ADSL treba da ubrza za 400% da bi parirao SBB-u..
[ Slobodan Milivojevic @ 22.02.2012. 17:36 ] @
Pa sve i da hoće, do 10M možda i može da isprati i da ukine sve ostale pakete, mada i 10M je na dosta mesta teško moguće kroz ADSL.

Znači, ko mora ADSL (ili kome odgovara box iz ko zna kog razloga), ko ne mora na neki drugi vid interneta.
[ calexx @ 22.02.2012. 17:41 ] @
Upravo to, korisnici SBB-a koji se žale na loš kvalitet kablova do njih i K2K vezu uglavnom ne razmišljaju da i ADSL ima slične probleme. Čak i da su sve linije savršene, ostaju neka ograničenja koja ne mogu lako da preskoče. Ostaje da se ponude paketi sa IPTV, fiksnom i mobilnom telefonijom ali se to opet vraća kroz maksimalnu brzinu uz IPTV. To znači da će takvi paketi da budu sa maksimumom 6/1 i dva IPTV ... SBB sada ima i 100/4 a uz sve to verovatno nema smetnje da ide i nekoliko digitalnih televizija. Cena sada nije u prvom planu.
[ Slobodan Milivojevic @ 22.02.2012. 18:01 ] @
Ja nazalost ni u Pirotu ni u Nisu ne mogu da koristim SBB (nisam na pravoj lokaciji), al sta da se radi, snalazimo se, ja za sad zadovoljan, videcemo, bice i bolje od ovoga, damo vremena da razmisle i ostali provajderi. Mada ni ovo sto imam nije tako loš dil, u odnosu na ADSL je premija, u odnosu na SBB je iza, ali je idalje okej, ne treba očekivati čuda, već naći najbolje rešenje trenutno dostupno.
[ adzo_ @ 22.02.2012. 18:44 ] @
Zacudjujuce dobra ponuda SBB-a
Iskreno razmisljao sam o odlasku sad su me pokolebali
Uostalom videcemo sta ce biti za 7-8 meseci
Konacno su pustili malo vise upload-a
Kao lek da je
[ waikiki @ 22.02.2012. 20:44 ] @
Jos kad bi pustili malo lokala bilo bi savrseno!
Mada je i ovako premija!
[ calexx @ 22.02.2012. 22:34 ] @
Raspitivao sam se o tome ... lokal bi trebalo da bude brži od "normalnog" interneta ... misliš da bi ova instalacija podržala recimo 10Mbps lokala plus ovu brzinu? Lokal je imao smisla dok je internet išao 128/64 i malo brže, onda se doda još 1Mbps ili koliko lokala i sve je sasvim OK. Sada će da bude bar 10Mbps pa tu dodaj još toliko ili više lokala ... čisto sumnjam da bi to prošlo. Mnogi su se žalili da je sa poslednjim ubrzanjem počelo da radi loše ... ko zna kako će njima da bude od prvog marta. Ne verujem da tu ima mesta i lokalu.
[ dulsrules @ 23.02.2012. 01:41 ] @
Ma koji crni lokal. Bilo pa proslo. To mozda kad razvuku i oni optiku. Mada, danas koliko sam shvatio, nije skup opticki kabl, skupi su oni cmts ruteri, koji kostaju boga oca. Zato ne mogu da se bas razmasu sa tim uslugama van regularnog interenta. I ovako su na ivici. Videcemo posle 1. marta sta i kako.
[ Nothingman @ 23.02.2012. 12:36 ] @
@dulsrules

Meni se cini da si ti malo pomesao dve razlicite tehnologije (DOCSIS i FTTH) :)

Sto se tice SBB lokala, on ima smisla kada provajdera spoljni bandwidth kosta vise nego ulaganje u lokalnu petlju, ili kada provajder ima veliki visak kapaciteta u lokalnoj petlji. Ni jedno ni drugo nije slucaj kod nas vec dugo vremena. Zapravo, ako malo razmislimo, postojanje lokala znaci da je provajder u lokalnu petlju ulozio mnogo vise nego sto mu je trenutno potrebno. To se moze opravdati jedino ako provajder ocekuje veliko povecanje broja korisnika ili veliko povecanje brzina u skorijoj buducnosti. A i jedno i drugo bi ponovo dovelo do ukidanja lokala :)
[ calexx @ 23.02.2012. 15:47 ] @
Razgovarao sam sa nekim ko se dobro razume a i spada u one koji o tome odlučuju, sigurno je jeftinije za SBB da se saobraćaj prebaci na lokal ali niti imaju preopterećenu mrežu prema spolja niti će veliki deo lokalnih instalacija da izdrži taj saobraćaj. Pošto je kod nas lokal bio povezan sa DC++, odmah bi bile startovane mreže i krenulo bi previše saobraćaja ... što trenutna K2K instalacije ne bi baš mogla da svari. A i sam lokal od recimo 1Mbps je bio interesantan kada je normalna brzina bila 128/64 ili malo brže a sada će da krene od 10/1 ... mislim da lokal više ne bi imao onu vrednost kao nekada.
[ Nothingman @ 23.02.2012. 18:31 ] @
Pa to i kazem :)
S tim sto nisu problem k2k instalacije, nego CMTS uredjaji. Trenutni CMTS kapaciteti cesto imaju problema i sa sadasnjim saobracajem (mnogo ljudi se zali na zagusenost cvorova), sta bi tek bilo kada bi pustili jos i lokal? :)

Racunica je prosta. Uzimimo sledeci primer sa okruglim brojevima radi preglednosti:

-cena koju SBB placa za 1 gbps interneta iz inostranstva je maksimalno 3000 evra (a verovatno manje, tj. blize 1000 evra).
-cena docsis 3 CMTS uredjaja koji ce SBB-u omoguciti 1 gbps u lokalnoj petlji je po mojoj nekoj racunici minimalno 50 000 evra.

Dakle, jasno je da bi SBB pustanjem lokala ustvario ustedu u ceni spoljnjeg saobracaja, jer bi verovatno mogao da uzme manje bandwidtha iz inostranstva. Recimo da lokal ustedi 50% saobracaja ka inostranstvu, to znaci da bi im link od 0.5 Gbps radio posao. Medjutim sada je problem sto umesto rute: korisnik - CMTS - inostranstvo, imamo rutu: korisnik - CMTS - CMTS2 - korisnik 2. Dakle smanjuje se saobracaj ka inostranstvu, ali se isto tako povecava opterecenje u lokalu. I ustedom spoljnjeg linka uzrokovali smo potrebu za prosirenjem lokalnih kapaciteta. Ustedeli smo (u slucaju cene od 3000 evra za 1 gbps i smanjenja spoljnjeg saobracaja od 50%) 1500 evra na mesecnom nivou, ali smo stavili sebi na vrat potrebu da trenutno i jednokratno ulozimo u petlju npr. 25 000 evra kako bi pojacani lokalni saobracaj funkcionisao bez problema.
I to sve pod pretpostavkom da je brzina u lokalu ista kao i brzina prema inostranstvu, sto samo po sebi ubija poentu lokala za krajnjeg korisnika.

Jednostavno se ne isplati :) Ovo jeste maksimalno uproscen primer, i ima tu sigurno jos mnogo faktora, ali cinjenica je da je danas usko grlo lokalna petlja, i to je ono sto najvise kosta kod bilo kakvog prosirenja.

Edit: Da je situacija kao nekada kada je samo Telekom mogao da ima inostrani link, pa da SBB mora da placa 10 000 evra i vise za 1Gbps, situacija bi bila potpuno drugacija.

[ dulsrules @ 23.02.2012. 19:52 ] @
Trebali su da preskoce docsis. Ne bi bilo ovih problema o kojima pricamo.
[ waikiki @ 23.02.2012. 22:26 ] @
Citat:
SBB od sada nudi prosek brzina interneta veći nego bilo gde u nekadašnjem Yu regionu i brzine iznad evropskog proseka koji iznosi 13,36Mb/s.

http://www.sbb.rs/Vesti/5221/S...brzi+internet+do+sada%21.shtml
[ gogi @ 29.02.2012. 05:49 ] @
sve pohvale za SBB, samo tako nastavite

[ calexx @ 29.02.2012. 08:42 ] @
Još samo da povećaju brzinu i da to radi kako bi trebalo. Kod mene je uglavnom sve dobro ali na njihovom forumu čitam da neki imaju ozbiljne probleme. Zagušena čvorišta ili loše instalacije ... nadam se da će da počnu da rešavaju i te probleme.
[ Sceka @ 29.02.2012. 19:12 ] @
Meni jos nisu povecali, prosli put su dan ranije - sada jos nista:



Pozdrav!
[ tdjokic @ 29.02.2012. 20:34 ] @
Meni veceras radi nesto brzo. Uradim speedtest a ono skoro da dostize 6 M, koliko i placam a retko radi toliko, stalno se vuce. Lokacija Beograd / Banjica.
[ MaXo92bre @ 29.02.2012. 22:58 ] @
Rece mi drug da su mu povecali. :)
[ waikiki @ 29.02.2012. 23:20 ] @
Ubrzano!!!

Paket MIX 10/1 1490 din.
[ dexkg @ 29.02.2012. 23:59 ] @
meni jos uvek nista :( Kragujevac
[ MaXo92bre @ 01.03.2012. 00:01 ] @
Ubrzace, tek su poceli.
[ dexkg @ 01.03.2012. 00:12 ] @
MIslim da nema veze ali ajde da pitam, da li to vazi za sve ja sam sada na onom paketu od 6 mb/ 512 kb sa osnovnim D3. To verovatno vazi i za taj paket
[ waikiki @ 01.03.2012. 00:23 ] @
isti paket.. Mix D3 plus 6/512... sad je to preslo u 10/1

[ dexkg @ 01.03.2012. 00:34 ] @
povecano

http://www.speedtest.net/result/1805370693.png
[ pajaja @ 01.03.2012. 00:37 ] @
Ocekivao sam da ce da se sve jos vise raspadne posle ovog povecanja brzina, ali za sad izgleda da (ne)radi isto kao i pre :)
[ calexx @ 01.03.2012. 01:08 ] @
Pa jel ti konačno malo bolje radi ili je i dalje raspad?
[ Sceka @ 01.03.2012. 07:33 ] @
Nisam mogao sinoc da vidim, dosli mi gosti u kasne sate, pa evo rezultat sada:


MIX M 16/1,5


Pozdrav!
[ krgo @ 01.03.2012. 07:45 ] @


mix s 10/1
[ pajaja @ 01.03.2012. 07:48 ] @
@calexx
Pa ne mogu sa sigurnoscu da kazem da je bolje ili losije posto se nekad desi da ceo dan radi savrseno a onda sledeci opet pocnu da se pojavljuju te serije izgubljenih paketa. Generalno se poboljsavaju stvari, obzirom da sad preko dana bar internet radi bez problema. Sada je uglavnom problem ujutru od 1am do 7-8am (i jutros je bilo isto), kada se desava da odjednom pocnu da se gube paketi i to traje oko 30tak sekundi, istripuje ili prekine tcp konekcije i posle radi savrseno neko vreme (pola sata-sat).
[ Sceka @ 01.03.2012. 13:14 ] @
Citat:
pajaja: @calexx
Pa ne mogu sa sigurnoscu da kazem da je bolje ili losije posto se nekad desi da ceo dan radi savrseno a onda sledeci opet pocnu da se pojavljuju te serije izgubljenih paketa....

Uz pretpostavku da si prijavljivao problem - sta kazu, jesu li bili...?

Dosta zavisi kako je uradjena instalacija a to se razlikuje od naselja do naselja, pa cak i u istom naselju nije isto. Ja sam u Kosutnjaku (Filmski Grad) i pazi ovo: u zgradi do moje a pre moje sto se tice "cvorista" nikako da imaju dobar signal ni za TV ni za Internet! A moja zgrada je posle njih, nekoliko dana posle njih su nas vezali, pet dana posle njih su nama pustili signal, kabl fizicki ide do njihove zgrade pa iz "kutije" koja je kod njih ide do nas... Sva logika govori da bi mi trebali da imamo po svim pitanjima bar slabiji signal (pa se onda mi zalimo...!) ali nije tako! Vise od godini dana se zale i nista. Bar desetak puta su bile neke ekipe i nista. Prosto neverovatno. Ali, pu, pu, pu... da ne ureknem ovo moje koje za sada radi k'o sat po svim pitanjima i to od prvog dana! :)


Pozdrav!
[ milorad @ 01.03.2012. 14:38 ] @


MIX bio 6/514 sada ovo
[ Marko_L @ 01.03.2012. 15:31 ] @
Povećano, ali čini mi se da je malo isforsirano sve to. Stari paket od 12Mbit je radio potpuno stabilno i uvek se držao tu oko 11.90. Sada sa ovim paketom od 16Mbit, nekako dođe i do 15, ali se češće zadržava oko 10 što je lošije od starog paketa. Upload je stabilan. Tako je barem po speedtest-u, koji nije uvek baš merodavniji. No, tek je počelo, sačekaćemo par dana da vidimo da li će se stabilizovati.
[ waikiki @ 01.03.2012. 15:58 ] @
kod mene na paketu 10/1 je ok..

[ pajaja @ 01.03.2012. 18:06 ] @
Citat:
Uz pretpostavku da si prijavljivao problem - sta kazu, jesu li bili...?

Prijavio sam vise puta (na forumu njihovom), proslede reklamaciju i to je to nisu mi se nikad javili. Ne verujem da je problem u instalacijama (svi parametri su sasvim dobri), pre bih rekao da je problem u losim congestion avoidance mehanizmima pa kad dodje do zagusenja tail dropuju sve. U svakom slucaju da ne gusim temu mojim problemima, zadovoljan sam sto stanje nije losije nego pre povecanja brzina (a i ubrzanjem iako su mi promasili upload tako da imam 768kbps umesto 1mbps )
[att_img]
[ Sceka @ 01.03.2012. 18:51 ] @
Citat:
pajaja:... iako su mi promasili upload tako da imam 768kbps umesto 1mbps )
...

A kako ti stoji kad udjes u modem, jel' pokazuje 1megabit UL? Mom komsiji je to bilo, malocas sam bio kod njega, pa ih je danas zvao i to im rekao i posle pola sata je bilo sve u redu.


Pozdav!
[ pajaja @ 01.03.2012. 19:25 ] @
Stoji 768kbps, znam da im se desava da nekad pogresno promene te stvari, zvacu sutra da im kazem, za sad mi je bitno samo da radi kako treba bez obzira na brzinu :D
[ Bančilo @ 02.03.2012. 06:34 ] @
Citat:
Marko_L: Povećano, ali čini mi se da je malo isforsirano sve to. Stari paket od 12Mbit je radio potpuno stabilno i uvek se držao tu oko 11.90. Sada sa ovim paketom od 16Mbit, nekako dođe i do 15, ali se češće zadržava oko 10 što je lošije od starog paketa. Upload je stabilan. Tako je barem po speedtest-u, koji nije uvek baš merodavniji. No, tek je počelo, sačekaćemo par dana da vidimo da li će se stabilizovati.


Isti slučaj.
Lokacija Zemun.
[ Woodoo @ 02.03.2012. 13:07 ] @
mix 10/1 za sada sve ok

[ calexx @ 02.03.2012. 13:18 ] @
Do sada je bilo problema kod nekih a ako su sada komšije navalile da testiraju nove brzine, tek će da se javljaju problemi. Valjda će da urade nešto na rešavanju takvih problematičnih mesta, dovoljno su digli domaći zadatak pa sada mogu da pređu na kvalitet. ;)
Kod mene dobro radi M paket (kao što je uglavnom uvek dobro radio) a upload sam podigao na 190KBps i uglavnom je tu negde, testeriše od 170-190. Download sad i nemam čime da merim, ali neka ga za svaki slučaj. Eh, godine su potrošene sa 128/64 i posle pomalo više a sada nemam šta da dovlačim. ;)
[ bttp @ 02.03.2012. 18:42 ] @
Meni je juče i noćaš "štucao" sbb net, sad kao radi tih 10/1 Mbps, samo što prilikom downloada ili skidanja torenta ne postiže baš uvek full speed, al dobro, valjda će se stabilizovati.

Inače kad merim preko speedtesta, preko PC-a pokazuje OK rezultat dok preko mobilnog varira, čak mi i manje pokazuje nego do sada kad je bilo 6Mbps download. Upload je ok i na mobilnom.
[ Slobodan Milivojevic @ 02.03.2012. 19:36 ] @
Pretpostavljam da imas android telefon?

Meni speedtest aplikacija ne radi nikako, ne moze ni 3.5Mbit da izmeri od ovih 8Mbit (mozda je do ICS-a na Nexusu S). A kad otvorim mini test na speedtest.rs recimo, onda radi i izmeri svih 8/2Mbit.
[ Kurt2 @ 03.03.2012. 10:27 ] @
Niš
[ IT_DooX @ 03.03.2012. 13:12 ] @
Citat:
Slobodan Milivojevic: Pretpostavljam da imas android telefon?

Meni speedtest aplikacija ne radi nikako, ne moze ni 3.5Mbit da izmeri od ovih 8Mbit (mozda je do ICS-a na Nexusu S). A kad otvorim mini test na speedtest.rs recimo, onda radi i izmeri svih 8/2Mbit.


Ima dosta problema sa merenjem brzine na speedtest.net recimo turbo flat paketi, nema sanse da izmeri 80 megabita, mora da se pokrene simultano 3-4 testa i onda kada se saberu brzine dobije se 80 megabita, ali sa jednim nema sanse... To je bilo problema i na manjim paketima ranije, cak i na onom od 30 megabita. Imali smo i neki nas speedtest, ne znam jel jos uvek postoji http://speedtest.sbb.rs probaj pa vidi... Ali speedtest odavno nije neki merodavan sajt za test brzine, ja uvek savetujem merenje brzine skidanjem neke popularne linux distribucije preko torrenta. Recimo danas sam bas skidao Fedoru, imao sam 1MB/s konstantno, average speed je bio 1014 KB/s
[ pr0ceS @ 03.03.2012. 18:26 ] @
Pošto vidim da ovde ima ljudi iz SBB koji čitaju ovo prvo da pomenem da je super ovo povećanje i da bi realno trebalo pojačati upload još ali to su neke druge priče , a sad ona lošija strana ovog povećanja:

PANČEVO VAM SE RASPALO TOTALNO (naselje Strelište) Pingovi ka default gateway idu i po 200-300ms download i izvlači 16M ali upload ide od 100k-400k. Zvati tehničku da bi rekli pa signali su vam ok probajte da isključite modem iz struje i da ga uključite za pra minuta nema svrhe više. Isto je bilo i prošli put i nikada se zapravo i nismo oporavili što se pinga tiče ali ovo sada je totalna katastrofa. Nadam se da će barem neko od vas da pročita ovo i pogleda šta se dešava.
[ tdjokic @ 03.03.2012. 19:33 ] @
Ja sam "niko i nista", onaj obican, najjeftiniji paket, a izgleda da su i meni povecali!



Pa hvala lepo onda SBB-u, hvala! Prijatno iznenadjenje. Ja sam onaj sto uvek galami kad se povecava NOVIM korisnicima, pa neke promocije i tome slicno a starima sipak, ali ovo sada je vrlo fer i posteno, svaka cast!
[ technotize @ 04.03.2012. 00:00 ] @
ping 140? kabl ide podvodno ili se samo ovih dana otapa sneg preko njega? mnogo brate...
[ dzonihsv @ 04.03.2012. 00:23 ] @
Pogledaj server koji je pingovao.
[ tdjokic @ 04.03.2012. 01:09 ] @
Imam tamo jednog sto mi nesto salje, neke pakete, pa su se vec salili sa mnom ovde kako nadjoh bas Kolorado. Ali ovoga puta je Kolorado katastrofa, nesto 3,4 M je bilo, u vise pokusaja, dok je istocna obala bila OK, probao sam i Floridu (tamo imam jednog "dalekog" rodjaka - isti su nam otac i majka ) dok je recimo Ljubljana samo skakala i preko 10 M, tornado.

Hteo sam cak da otvorim neku novu temu, pa je ipak bez veze - kako moze da bude toliko velika razlika izmedju istocne obale SAD i Kolorada? Probao i Aljasku, i ona je OK, ali ova centralna Amerika bas je truba. Ko ce ga znati, mozda Aljaska ide odmah levo, preko Rusije ovamo?

Tokio - ping 287 ms, download 1,87 Mbps, upload 0,84 - onda je Kolorado jos i prihvatljiv!

Sidnej - 356 ms / 2,64 Mbps / 0,84 Mbps - uh, ala sam se nasetao
[ pr0ceS @ 04.03.2012. 01:37 ] @
PANČEVO





Inače od kako je povećana brzina ume da varira jako download od 4-5Mbit pa do punih 16Mbit a upload je samo prvi dan bio 1.2Mbit i posle toga kreće katastrofa a pingovi u lokalu šetaju od 8ms do 200/300ms...
[ calexx @ 04.03.2012. 08:58 ] @
Kod mene radi normalno, na M paketu (16/1,5) sam postavio upload na 180KBps i uglavnom* je toliko. Ping mi je najčešće oko 20 mada taj deo mene ne zanima, važno mi je da DL/UL idu očekivanim brzinama.
Koliko je SBB odgovoran za različite pingove prema Japanu, istočnoj ili zapadnoj obali? Koliko znam, SBB uzima link iz Frankfurta, odavde izlazi na Rumuniju pa ide dalje ... kakve onda veze ima sa linkom koji je dalje od Frankfurta?

*Poslednjih nekoliko dana stalno eksperimentišem sa operativnim sistemima i svaki čas prebacujem sa sedmice na mint i obrnuto. Često mi je na sedmici upload onako testerast, nekad padne pa to traje, nekad radi pristojno. Čim startujem linux, odmah skoči na maksimum i satima je tu negde, baš retko osciluje. Programe sam valjda slično podesio, ovde uTorrent, na linuxu kTorrent ... ali mi se čini da me tamo više hoće upload. Zašto je tako?? Jasno je da na torentima upload ume da bude loš ali bukvalno ako na pet minuta menjam OS, uglavnom će da bude kako sam opisao.
[ dulsrules @ 04.03.2012. 10:46 ] @
Mislim da si umislio. Ili je Marfi na delu :D
[ calexx @ 04.03.2012. 11:16 ] @
Jedino ako se neka sitnica u podešavanjima razlikuje pa bi dobro došlo da je potrežim i poboljšam rad u globalu ... mada uglavnom dobro radi pa nisam razmišljao u tom pravcu. Čim bude završilo tekuće dovlačenje, paziću kako se ponaša i ako počne da testeriše, idem da probam kako će ktorrent da se ponaša.
[ maksvel @ 04.03.2012. 11:29 ] @
Možda ti MTU nije isti na oba OS?
[ calexx @ 04.03.2012. 12:16 ] @
To utiče konkretno na bolji rad torenta ako sve ostalo radi bez greške?
[ tdjokic @ 04.03.2012. 13:02 ] @
Citat:
calexx: Koliko je SBB odgovoran za različite pingove prema Japanu, istočnoj ili zapadnoj obali?
Nismo se razumeli. Nisam ni mislio, ni rekao da je SBB odgovoran za razlike "tamo negde", bilo mi je zanimljivo samo po sebi, kao neki cudan fenomen. Ako SBB dovuce sa istocne obale SAD download malo ispod deklarisanih 10 M u mom slucaju - on je svoje odradio, svaka cast, ali me zbunjuje kako moze tamo, u tako IT i uopste "naj" zemlji da varira od jednog dela drzave do drugog za trecinu ili cak dve trecine, to mi se cini nenormalno.

Ali kad nema signala par sati i konekcija stigne samo od racunara do rutera na zidu onda je kriv SBB (ili Romi, koji su izvukli bakarne kablove, u slucaju ADSL). Pre 15-tak minuta obe konekcije mrtve, i pored 2 Interneta bez Interneta, uh ... Onda prvo dizem slusalicu na fiksnom telefonu - OK, palim TV, da vidim da li radi SBB uopste - OK itd .....
[ maksvel @ 04.03.2012. 13:30 ] @
Citat:
To utiče konkretno na bolji rad torenta ako sve ostalo radi bez greške?

Hm, e to ne verujem.
[ Sceka @ 04.03.2012. 13:37 ] @
Citat:
tdjokic:...Ali kad nema signala par sati i konekcija stigne samo od racunara do rutera na zidu onda je kriv SBB (ili Romi, koji su izvukli bakarne kablove, u slucaju ADSL). Pre 15-tak minuta obe konekcije mrtve, i pored 2 Interneta bez Interneta, uh ... Onda prvo dizem slusalicu na fiksnom telefonu - OK, palim TV, da vidim da li radi SBB uopste - OK itd .....

Zavisi u kom si delu grada. Znaci, zavisi od "cvorista", kablaze, splitera... od svega zavisi sam kvalitet signala. To prekidanje signala uglavnom zavisi od toga kako je uradjena kompletna mreza u zgradi, naselju, delu grada... Ne bi trebalo tako da bude ali je tako, provereno na mnogim lokacijama. Sve je to razumljivo, cak i mogu da razumem da SBB nema dovoljan broj ekipa koje saniraju probleme u radu, fizickog tipa.. Ali nikako ne mogu da razumem kad stave da se javlja neko ko blage veze nema sa tehniskim stvarima kako za TV tako i za Intermet! Za Internet retko ali se i to dogadja, narocito kad cujem zenski glas! Obicno u zadnje vreme samo prekinem vezu i zovem sutra, nadajuci se da je ta otisla kuci a bila kao zamena! Juce sam hteo da se raspitam kako stoji stvar sa tim da predjem na 40/2 na mesec dana pa da se vratim na 16/1,5 (@calexx - ti si kriv za ideju koju sam prihvatio na keca kad sam procitao, ne ovde ali tvoja ideja koja je do ]aja), sta se u tom slucaju desava sa modemom i slicne zavrzlame... ali me preusmerise na neki zenski glas koji po milioniti put hoce da mi uvali SUPER HD MIX ili makar DVR uredjaj!!! Bez obzira sta ja rekao - ona vrti i stalno pocinje recenicu sa "Ma razumem ja vas savrseno ali, zato ne bi uzeli..."?!?! :) Prosto neverovatno!

Inace, kod mene u kraju, konkretno u zgradi savrseno radi Internet po svim pitanjima.


Pozdrav!
[ mr. ako @ 04.03.2012. 14:02 ] @
Citat:
tdjokic: Nismo se razumeli. Nisam ni mislio, ni rekao da je SBB odgovoran za razlike "tamo negde", bilo mi je zanimljivo samo po sebi, kao neki cudan fenomen. Ako SBB dovuce sa istocne obale SAD download malo ispod deklarisanih 10 M u mom slucaju - on je svoje odradio, svaka cast, ali me zbunjuje kako moze tamo, u tako IT i uopste "naj" zemlji da varira od jednog dela drzave do drugog za trecinu ili cak dve trecine, to mi se cini nenormalno.


Zavisi od toga gde je taj server na kojem meris brzinu. Ko zna kakvu vezu ima, ko zna gde je i ko mu je provajder, ko zna kako se rutira saobracaj uostalom...
[ calexx @ 04.03.2012. 14:39 ] @
Raspitivao sam se o tome u ks ali ništa nisam uspeo da izvučem. Da li još nisu razmatrali takve ideje ili neće da šire ... nisu mi baš predlagali super HD pošto me poznaju, tu ne računam nekoliko tlf poziva u kojima mi nude nešto tako jer znaju da imam D3 a nemam internet, pa se iznenade kad kažem da imam ali nastave da me ubeđuju za nešto. Iako su do skoro davali docsis 3.0 za turbo pakete, sada nije nemoguće i da ostave stare, tek skoro sam video da docsis 2.0 ipak može i malo brže. Dobro je da spada u standardne mix pakete pa može da se na sajtu prijavi promena ... ali mi ne odgovaraju kako se to tehnički rešava, da li ostaje stara oprema, da li menjaju i ako to rade, kada ... neću još da se igram sa tim, sačekaću prolećne novosti u televiziji pa da sve u paketu pretumbam koliko se bude moglo.
Možda pre 25. marta prijavim promenu paketa na XL pa da vidim kako će da prođe. ;)
[ Sceka @ 04.03.2012. 14:39 ] @
Evo kako radi kod mene. Sada kad je, verujem, najveca guzva...:




Ja sam jako zadovoljan sa ovim novim povecanjem brzina, kao i sa tim kako kod mene SBB komlet funkcionise! :)


Pozdrav!
[ tdjokic @ 04.03.2012. 15:30 ] @
Nadam se da mi necete zameriti, ali zasto vecina ovde prisutnih meri brzinu u istom mestu? Nakon mojih cudnih rezultata za SAD pogledao sam malo kako ste vi ostali merili i uglavnom Beograd.
[ calexx @ 04.03.2012. 17:02 ] @
Najveći problem sa linkom može da bude od tebe do čvorišta i do provajderovog servera. Ono posle toga je manje bitno i uglavnom nije problem na tom delu. Ili je loše podešeno čvorište jer neko nije vodio računa o nekim novoprikačenim korisnicima ili je provajder pustio premalo linka za mnogo korisnika a oni su veliki cuclači ... mada se to svodi na prvi slučaj. Merenje prema Japanu ili južnoj Americi može da pokaže da li trenutno postoje smetnje na globalnom nivou i one uglavnom pogađaju sve redom.
SBB-ov link prema spolja kao i bilo čiji uglavnom ima dovoljno rezervnog linka pa on ne može da bude smetnja za ta merenja. Recimo da taj neki server na istočnoj obali ima trenutne smetnje i radi usporeno pa dobiješ loše mrenje sa njim ... kako to utiče na tvoj opšti internet? Ili moj internet a ja neću sigurno da mu pristupam?
[ mr. ako @ 04.03.2012. 22:35 ] @
Citat:
tdjokic: Nadam se da mi necete zameriti, ali zasto vecina ovde prisutnih meri brzinu u istom mestu? Nakon mojih cudnih rezultata za SAD pogledao sam malo kako ste vi ostali merili i uglavnom Beograd.

Meris brzinu do sebi najblizeg servera kako bi video da li je na toj relaciji sve ok. Najmanji ping ti daje najbolje sanse za postizanje max. brzine (sto je i osnovna namena SPEEDtesta. :) ) Merenje na necijem serveru sto je podigao u npr. Kaliforniji sa druge strane Planete rezultuje sigurno vecim pingom zato sto saobracaj prolazi kroz velik broj rutera da bi dosao do tamo i nazad. Dodatno je pitanje kakav je to server i kako ga i ko odrzava. Kao sto kaze calexx, provajderi imaju dovoljno spoljnog linka i tu neces imati pad brzine, ali je ping sa druge strane sigurno pogodjen zbog velikog broja hopova.
Realnu vrednost brzine je najbolje testirati skidanjem fajla sa nekog poznatog tipa Microsoft, Google ili neku distribuciju Linuxa.
[ tdjokic @ 05.03.2012. 05:46 ] @
17/10,02/0,96 - Beograd (ping/down/up)
57/11,29/0,94 - Ljubljana

Kako sad da razumem gornje rezultate? Test je uradjen sad odmah, jedan za drugim. Ljubljana ima prilicno veci ping ali i VECI download i neznatno slabiji upload. Zar je mom racunaru "blizi" server iz Ljubljane nego iz Beograda? I kad sa vise nego 3 puta vecim pingom imam VECI downlaod koliki bi mi tek onda bio download da mi je racunar u Ljubljani?

Ja priznajem da sam za ove stvari laik, ali zar je moguce da recimo u SAD dobijem solidan rezultat za istocnu obalu i Aljasku a onda neki grad u sredini Amerike ima cak za 2/3 slabiji rezultat, zar je moguce da bilo sta toliko opadne od istocne obale do sredine Amerike - odrzavanje, veze izmedju servera i slicno sto ste navodili. Ipak to nije Afrika, jednostavno ne mogu da verujem. Testovi su ponavljani vise puta, u razno vreme.

Cudno mi je takodje da su testovi za Ljubljanu i sredinu Amerike kontradiktorni. Ili ovaj speed.test nesto brlja ili to neki "mali zeleni" zezaju sve nas.

Nije nikakva frka, ali sam slucajno primetio i malo me to zbunjuje.

Inace proba sa skidanjem jednog ISO fajla je dala vrlo ujednacene rezultate, sto me raduje. Probao sam sirom sveta - Juznoafricku republiku, Kaliforniju, Svedsku, Japan. Malo se na pocetku razlikuje i muci ali se ubrzo stabilizuje na preko 1 MB/sec sto je SUPER.
[ calexx @ 05.03.2012. 08:19 ] @
Poslednja rečenica ti je odgovor, speedtest izmeri neki paketić i na osnovu toga ne možeš baš da imaš dobar podatak. Ako bi moglo da se podesi da speedtest meri 10 minuta, onda bi sigurno imao ujednačenije rezultate. Probaj prema jednom serveru (Ljubljana recimo) da meriš pet puta za redom i može da bude raznih rezultata.

Sve ovo je nebitno ako ti uobičajeni download radi kako bi trebalo, mada ima dece kojima je omiljen sport da mere speedtest i onda kukaju kako im internet slabo radi. ;) Kada meni fajl od gige prenese za očekivano vreme, apsolutno me ne zanima šta pokazuje neki test. A pošto ne koristim zahtevne komunikacije tipa igranje na internetu, ni ping mi nije baš bitan, uglavnom je oko 20 i ne obraćam pažnju na to.
[ mr. ako @ 05.03.2012. 17:01 ] @
Upravo to. Jedino sto je relevantno je skidanje fajla sa pouzdanog servera.

Ovaj test sa Ljubljanom i Bg ti upravno govori ono sto sam pisao u prethodnoj poruci, udaljeniji server = veci ping. To sto je ispalo da ti brze skida sa udaljenijeg servera ne mora da bude relevantno. Iako moze da bude tako, ne mora da znaci, jer kao sto rekoh previse je faktora koji uticu na broj koji ce ispisati speed test sto se tice realne brzine skidanja fajla. U stvarnosti ce to biti najcesce puna brzina, ma gde da je serv.

To za USA tek ne treaba da te iznenadjuje, jer ko zna kako je rutiran taj saobracaj tamo. To sto oni vaze sa IT silu, ne mora da ima veze sa mestom na kojem je taj server do kojeg ti meris, kako je odrzavan/podesen...

Kao i calexx ne koristim speedtest cesto, no ipak mi je ping bitan u slucaju VoIP Skype i sl, pa cak i surfu.

Btw, ovo http://www.visualroute.com/ ce ti biti interesantan alat mozda, videces kako se rutira saobracaj i ko pravi velik ping. :)





[ Sceka @ 06.03.2012. 14:05 ] @
Sad sam merio. prvi put na W8:



Sad mi je samo problem jer nemam neki merac koji bi mi bio stalno na ekranu, Windows Gadget nwsto nwcw da radi, nista ne pokazuje... Ima li neko predlog za neki merac protoka koji bi bio stalno ukljucen?


Pozdrav!
[ dzonihsv @ 06.03.2012. 14:40 ] @
Citat:
Sceka: Sad sam merio. prvi put na W8:


Sad mi je samo problem jer nemam neki merac koji bi mi bio stalno na ekranu, Windows Gadget nwsto nwcw da radi, nista ne pokazuje... Ima li neko predlog za neki merac protoka koji bi bio stalno ukljucen?

Pozdrav!


Ja koristim NetSpeedMonitor (klikni na link i vidi šta još nudi od opcija). Možeš čak da ga ušuškaš i na taskbar (prikazuje down/up protok).

Samo jedna napomena: pomoću njega ne meriš protok (kao speedtest sajt), on ti SAMO prikazuje trenutni protok kojeg tvoja internet konekcija ostvaruje.

Ovako to izgleda:

[ Vodomar @ 06.03.2012. 15:03 ] @
meni treba info.treba da uvedem sbb kablovdki priključak u stan i interesantan mi je ovaj mix m paket,jer mi treba i net.koliko ću plaćati mesečno?samo paket ili i paket plus 910 za održavanje?
[ calexx @ 06.03.2012. 15:21 ] @
Održavanje plus paket koji hoćeš.
[ Sceka @ 06.03.2012. 15:34 ] @
Citat:
dzonihsv: Ja koristim NetSpeedMonitor (klikni na link i vidi šta još nudi od opcija). Možeš čak da ga ušuškaš i na taskbar (prikazuje down/up protok). ...


Ne radi na W8. Trazim dalje...

Pozdrav!
[ calexx @ 06.03.2012. 15:43 ] @
Radi.
[ Sceka @ 06.03.2012. 15:57 ] @
Kako kad pri instalaciji kaze da ne radi sa W8?


Pozdrav!

EDIT
Nasao sam ovaj, radi na W8 a moze da bude jako veliki...

Network Meter Gadget
[ dzonihsv @ 06.03.2012. 16:02 ] @
Compatibility mod možda?
[ Slobodan Milivojevic @ 06.03.2012. 19:30 ] @
Citat:
Sceka: Sad sam merio. prvi put na W8:



Sad mi je samo problem jer nemam neki merac koji bi mi bio stalno na ekranu, Windows Gadget nwsto nwcw da radi, nista ne pokazuje... Ima li neko predlog za neki merac protoka koji bi bio stalno ukljucen?


Pozdrav!


Hmmm, da bi stalno merio kolko je dostupno, morao bi stalno da skidas i saljes do maksimuma, sto zahteva i neki server koji bi stalno slao tebi podatke, tako da to nije moguce. A i ako bi tako nesto bilo uvek ukljuceno, tebi bi sve ostalo bilo "zaguseno" od tog bezveznog protoka, i jos bi provajderu non stop trosio link.
[ donbozone @ 08.03.2012. 21:17 ] @
Pretpostavljam da nije mislio da sve vreme vuce nest, nego da u svakom momentu kada radi nesto, odnosno skida, vidi brzinu kojom to ide.
[ Sceka @ 09.03.2012. 10:59 ] @
Citat:
donbozone: Pretpostavljam da nije mislio da sve vreme vuce nest, nego da u svakom momentu kada radi nesto, odnosno skida, vidi brzinu kojom to ide.

Tako je. Ali i dalje ne radi MS Gadget koji godinama koristim, steta jer je bas dobar.


Pozdrav!
[ Danilo Pantelić @ 14.03.2012. 03:46 ] @
Ja već godinama koristim ovaj i radi sve normalno

http://addgadget.com/network_meter/


Isto tako i ovaj SBB net 10/1 MB radi odlično

[Ovu poruku je menjao Danilo Pantelić dana 14.03.2012. u 23:47 GMT+1]
[ mantas @ 22.03.2012. 06:19 ] @
prva slika uvece druga ujutro..i to je tako ceo ovaj mesec...

[ Sceka @ 22.03.2012. 15:43 ] @
Od pre par minuta:



Inace, MIX M 16/1,5

Najbolji moj rezultat do sada. Ja sam zadovoljan SBB-om! :)


Pozdrav!
[ calexx @ 22.03.2012. 16:30 ] @
Jedina razlika u odnosu na prethodno merenje je što je DL sa 15,55 skočio na 15,56 i ti to moraš da prijaviš? ;) Moji su rezultati tu negde ... mada ping uglavnom bude oko 20 ... što mi verovatno ne znači ama baš ništa.
[ Sceka @ 22.03.2012. 21:54 ] @
Citat:
calexx: Jedina razlika u odnosu na prethodno merenje je što je DL sa 15,55 skočio na 15,56 i ti to moraš da prijaviš? ;) Moji su rezultati tu negde ... mada ping uglavnom bude oko 20 ... što mi verovatno ne znači ama baš ništa.

Ne, tek na tvoju primedbu sam to video. Inace, s' vremena na vreme postavljam rezultate cisto kao informaciju o standardno dobrom Internet-u, da i to postoji. Nisu bas tako losi SBB-ovci kao sto se iz postova ovde i na njihovom forumu moze zakljuciti. Da imam zamerki, imam i to prilicno ali su to uglavnom licne prirode i bazirane na licnim prohtevima pa to i ne pricam. Uopsteno sam jako zadovoljan kako sa Internet-om tako i sa televizijom. I, bez obzira na sve, mislim da su ipak daleko bolji od svih ostalih koji nude "istu robu", bar ovde kod nas. :)


Pozdrav!
[ mantas @ 23.03.2012. 03:39 ] @
imaju problem to je sigurno..i to sa vecim paketima jer na manjim protocima nema gubitaka isao sam do nekih prijatelja koji su isto korisnici sbb-a tamo saljaka ali to su kao sto sam rekao manji protoci.da li su bolji ili ne od drugih to je relativno ali po mojim merenjima to je daleko od dobrog..
[ Sceka @ 24.03.2012. 15:29 ] @
Citat:
mantas: imaju problem to je sigurno..i to sa vecim paketima jer na manjim protocima nema gubitaka isao sam do nekih prijatelja koji su isto korisnici sbb-a tamo saljaka ali to su kao sto sam rekao manji protoci.da li su bolji ili ne od drugih to je relativno ali po mojim merenjima to je daleko od dobrog..

Samo ne razumem sta su manji, odnosno sta se podrazumeva pod manjim a sta pod vecim paketima? Ako pod vecim paketima podrazumevas L i XL, odnosno, 24/2 i 40/2 onda mozda ima logike da je u pitanju modem. Sto onda otvara mnoga druga pitanja. Nije nelogicno obzirom na "vremesnost" modema koji su podeljeni na nasim prostorima...


Pozdrav!
[ mantas @ 24.03.2012. 19:06 ] @
da je modem onda ne bih nikada imao brzinu koju bih trebao da imam ili modem radi ujutro ,a uvece ne ili sta?? modem epc3212 cisco.

pozdrav
[ Sceka @ 25.03.2012. 11:46 ] @
A i dalje ne kapiram koji si paket, koja ti je placena brzina a koliko realno izmeris (koliko god da je to merenje realno, podrazumeva se speedtest kao referentan jer ga vecina koristi!)? XL? 40/2?


Pozdrav!
[ mantas @ 25.03.2012. 17:09 ] @
pogledaj moj post na strani 8,pa ce biti mnogo jasnije...
xl paket nedeljom u 18:00
[ elektronskacigareta @ 29.03.2012. 12:10 ] @
I kod mene je tako... trebalo bi da imam 10/1
ali realno na speed testu nikad ne izmeri toliko već prikaže 8,nešto / 0,8. Najrealnije merena brzina mi je bila preko ADSLa.
Medjutim download mi lepo recimo skida sa 1.1mb/sec bar tako u statusu prikazuje...
[ mantas @ 01.04.2012. 06:47 ] @
po merenjima u poslednjih dva dana sbb je verovatno resio problem sa nedostatkom protoka..
[ Sceka @ 03.04.2012. 10:48 ] @
@calexx - Jesi li se raspitao za varijantu da se predje na MIX XL pa posle mesec dana da se vrati na MIX M, da se za taj mesec dobije nov modem i da posle ostane za stalno? Ja pokusavam vec danima da u raznim smenama to saznam ali ne uspevam jer dobijam razne informacije sto govori da nemaju pojma. Nemam vremena da odem do njih a ortak mi je van grada jos dosta vremena pa si mi ti za sada jedina nada da dobijem neki smislen odgovor.

@mantas - Jel' se resilo za stalno, bar od zadnjeg posta?


Pozdrav!
[ calexx @ 03.04.2012. 15:00 ] @
Nisam, kada sam prvi put pitao nisu još znali a pre neki dan sam plaćao račun ali su bili u gužvi pa se nisam zadržavao. Vidim da modeme menjaju i ovima sa L paketima ali mi deluje da je to i dalje pomalo neorganizovano, negde nije jasno da li brzina nije po meri zbog modema ili zbog ostalog pa mi deluje da još eksperimentišu. Pošto meni M paket radi odlično, nisam siguran da bi mi nešto značio drugi modem (da ne malerišem, šta ako sa njim bude problema?) pa sam malo zaboravio na taj plan. Čekam najavljeni prolećni prelazak na HD digitalnu pa da se onda raspitam, upravo merkam neki monitor sa HDMI (kad već nemam para da kupim televizor) pa bih onda sve odradio u paketu.
[ Sceka @ 03.04.2012. 15:26 ] @
Citat:
calexx: .... Čekam najavljeni prolećni prelazak na HD digitalnu pa da se onda raspitam, upravo merkam neki monitor sa HDMI (kad već nemam para da kupim televizor) pa bih onda sve odradio u paketu.

Pa prolece je pocelo, sta sad cekaju?!



Pozdrav!
[ calexx @ 03.04.2012. 18:27 ] @
Pa napisali su da kreće na proleće, ne do proleća, pa je red da im dam foru bar do početka juna. Ipak je preterano da prvih dana proleća tražim nešto što je samo najavljeno. Da počnu 19. juna, opet bi održali reč. Nisam ja kao oni koji celo veče i noć okreću sve kanale pa ako na bilo kom nešto nije u redu sa titlom ili nešto štuca, odmah udare seriju tema ... ili danima mere ping i kada dobiju loše rezultate, odmah ih prepisuju. ;) Ja ipak internet koristim, ne dozvoljavam da on koristi mene. Zato i ne žurim sa modemom jer ovaj radi, sačekaću do pred kraj proleća i za HD.
[ Sceka @ 04.04.2012. 10:43 ] @
Ma ja sam u principu nestrpljiv. Kad nesto postoji, a svidja mi se, moram da ga imam/probam sada a sve ostalo je kasno. Kao kakav klinac! :) Ali da ima diabola - ima vise nego sto moze da se zamisli! Kad pomenu... 'si vid'o onog sto prepisuje gubitak paketa na sest strana, a ljut k'o ris?! :) Nema ga vec par dana, il' je crk'o od muke ili... :)))


Pozdrav!
[ mantas @ 06.04.2012. 11:32 ] @
@Sceka
za sada je ok



malo upstream zaostaje,ali kako je bilo sad je mnogo bolje.
[ eskimoDFS @ 22.05.2012. 17:30 ] @
Pozz svima, nameravam uskoro ako bude srece i para da predjem na sbb sa telekoma,
pa me interesuje jer nigde nisam mogao da nadjem, da li sbb daje wifi ruter uz njihov internet? Da li postoji ta opcija?
[ pajaja @ 22.05.2012. 17:43 ] @
Koliko znam uz kablovski internet dobijes modem, ne dobijas ruter uopste.

edit:
izgleda da postoji mogucnost ako to uradis do kraja maja:
Citat:

Svi korisnici koji u okviru ove akcije sklope ugovor, imaće mogućnost da dobiju wireless ruter na korišćenje, koji će im biti instaliran prilikom uvođenja interneta.

http://www.sbb.rs/Vesti/5246/S...ziju+za+samo+jedan+dinar.shtml
[ Mr One @ 22.05.2012. 18:09 ] @
Upravo tako. Novi korisnici koji se prijave do kraja maja dobijaju wifi ruter i prva 3 meseca ne plaćaju KTV i internet uz ugovor na 24 meseca. Uz ugovor na 12 meseci se ne dobija WiFi ruter.
[ eskimoDFS @ 22.05.2012. 18:45 ] @
Hvala, to je to ..
[ Teratron @ 22.05.2012. 18:46 ] @
Da . Stim sto na wi fi ruter mora da se saceka neki dan .Ja sam cekao 5 dana i dobio TP link http://www.nebo.co.rs/TP-Link-...lid=CMqv-qi5lLACFUFO3wodlU6LoA

vise na http://www.tp-link.com/en/prod...goryid=241&model=TL-WR740N

Radi izuzetno dobro - i izuzetno je lak za instalaciju - prezadovoljan sam

U SBB-u su zaista ispali carevi !
[ eskimoDFS @ 23.05.2012. 09:48 ] @
Mnogo sam se razocarao jer traze uvodjenje kablovske televizije koja mi uopste ne treba realno,
da bih uopste mogao da imam internet.. izadje me televizija 1000 + internet 2500, sto mi je mnogo...
[ calexx @ 23.05.2012. 11:37 ] @
Kako misliš da ti neki kablovski provajder dovede internet a usput ukine televiziju? Ni ADSL ne možeš da imaš ako ne plaćaš tlf pretplatu a možda ti i to nije potrebno. Usput, praktično fri možeš da dobiješ i digitalnu televiziju dok bi recimo kombinacija ADSL+ tlf+IPTV koštala više a dobio bi bitno sporiji internet. Mada ni to nije plaćanje televizije nego održavanja ali za te pare bar nešto dobiješ dok za tlf pretplatu praktično ne dobiješ ništa.
[ eskimoDFS @ 23.05.2012. 16:46 ] @
Komplikovana situacija poprilicno, da treba da se placa samo kablovska plus internet, ne bi bio problem..
[ Sceka @ 27.05.2012. 13:23 ] @
Citat:
eskimoDFS: Mnogo sam se razocarao jer traze uvodjenje kablovske televizije koja mi uopste ne treba realno,
da bih uopste mogao da imam internet.. izadje me televizija 1000 + internet 2500, sto mi je mnogo...

Citat:
eskimoDFS: Komplikovana situacija poprilicno, da treba da se placa samo kablovska plus internet, ne bi bio problem..

Malo ne razumem, dve poruke a kontradiktorno napisano?!


Pozdrav!
[ eskimoDFS @ 28.05.2012. 18:59 ] @
Pa moram da placam i fixni, plus postpaid telenor, izadje mnogo.. Bez televizije sve bi se uklopilo potman ...