[ MirosIav @ 18.02.2012. 16:21 ] @
Prijatelj ima Nikon D40 sa kit objektivom ( 18-55mm F3.5-F5.6 ) i želeo bi objektiv s kojim može bolje da slika noću. Koliko shvatam, taj koji dolazi uz D40 nema stabilizaciju, pa pretpostavljam da bi samo to bio veliki napredak, ali bih voleo da mu predložim i nešto sa većom blendom.

Posle pretrage se izbor sveo na Tamron 17-50mm F2.8, Sigmu istih karakteristika i Sigmu 17-70mm F2.8-F4, sva tri sa stabilizacijom.

Ima li neko iskustva sa nekim od ta tri?
Koji je upotrebljiviji na F2.8, pošto bi mu je low light bila glavna namena? Tu pre svega mislim na oštrinu na 17mm F2.8.

Nikon 17-55 F2.8 nema stabilizaciju, pa otpada.

Pregledao sam i izbor prajmova, ali ne bih predlagao bilo šta iznad ekvivalnentnih 40mm. Iako novac nije problem, mislim da bi suludo za taj aparat kupovati Nikon 24mm F1.4. Imate li predlog za neki drugi prajm F2 ili brži koji na D40 daje ispod 40mm? Sigme tih osobina nemaju AF na D40, što takođe ne dolazi u obzir.

[Ovu poruku je menjao MirosIav dana 18.02.2012. u 17:32 GMT+1]
[ Backy @ 18.02.2012. 17:25 ] @
na primer nikon 35mm f1.8 g, mala je verovatnoća da će biti preuzak a pruža baš puno...
[ pajaja @ 18.02.2012. 18:27 ] @
Sta konkretno planira da slika nocu? Unutra ili napolju? Ljude ili nesto staticno?

Ove koje si nabrojao sam probao (na canonu doduse), u centru su svi slicni, ali u coskovima su 17-50ce (obe koje sam probao) bile osetno losije od 17-70. Problem sa 17-70 je sto nema fiksnu blendu tako da u principu kupujes zum koji ces koristiti samo na 17mm na koliko ima tih 2.8. Takodje ne znam koliko ce im stabilizacija na 17mm pomoci da bi to bio obavezni kriterijum, posebno ako su u pitanju pokretni subjekti.

Sve u svemu, ne mislim da je bilo koji od ta tri dobar izbor za ovo sto hoces i da bi 35mm koji ti je backy preporucio bio mnogo bolji izbor. Ako misli da mu je 35mm previse usko, neka proba par dana (po danu sa tim sto ima) da vidi dal mu odgovara. Za fotkanje na otvorenom, po gradu recmo, mu nece biti usko 35mm pa verovatno ni 50mm, a i uvek moze da se udalji ako je potrebno.
[ MirosIav @ 19.02.2012. 11:20 ] @
Hvala svima na odgovorima!

52.5mm tog 35mm mi baš izgleda usko. Slikao sam pre par nedelja sa njim na D60 po jednom prosečnom beogradskom stanu. OK je mi je bio za jednog do dva čoveka, ali za uhvatiti ceo sto nikako. Kako bi to odgovaralo nekom naviknutom na 18mm, ne znam. Možda bi Sigma 30mm F1.4 mogla da prođe ( neka iskustva sa njim ? )...

Cenim da bi čovek najviše slikao nalaženja sa prijateljima i porodicom i putovanja, ništa previše dinamično. Deca će, cenim, doći za par godina, ali će dok ona prohodaju već doći i vreme za menjanje tela foto aparata :), pa će se ići u mnogo više ISOe. Prema nekom mom iskustvu, ljude koji se "nameste" za slikanje je moguće bez zamućenja uslikati sa 1/10 i 1/8 s ( ako nema dovoljno svetla ), što je teritorija gde stabilizacija itekako pomaže.

Pitanje da li 17-50mm ili 17-70mm zavisi i od spremnosti čoveka da menja objektive. 17-70 je odlična zamena za kit, dobar all-in-one, savršen za nekog ko ne namerava da skida objektiv sa aparata. Definitivno moram da još jednom porazgovaram sa njim i da li bi mu odgovarao neki malo uži prajm i da li je spreman da nosi sa sobom još objektiva. Odluka mora pasti do Aprila, javljam šta je bilo.
[ pajaja @ 19.02.2012. 15:16 ] @
Ako su u pitanju uglavnom fotkanje unutra kod prijatelja itd, neka razmisli o eksternom blicu. Mislim da je to mnogo bolje resenje (u uslovima gde moze da se koristi naravno). Najbolje bi bilo oba, ali ako bih morao da biram izmedju nejga i zuma sa stabilizacijom sigurno bih izabrao blic.
[ Backy @ 20.02.2012. 11:11 ] @
meni ostaje samo da podržim predlog za blic :D po mogućstvu nikon, iako sa d40 neće imati wireless opciju, ttl jako dobro radi i praktično uopšte ne mora da razmišlja o ekspozciji u normalnim situacijama...

ukoliko se neko postavi kao protivnik blica, treba mu samo pokazati kako isti izgleda kad se odbije o plafon :D
[ MirosIav @ 20.02.2012. 13:36 ] @
Citat:
Backy: ukoliko se neko postavi kao protivnik blica, treba mu samo pokazati kako isti izgleda kad se odbije o plafon :D


Misliš kad se korisnik naljuti ;) ? Pomenuću i to kao opciju, ali mislim da zbog gabarita neće proći...

Što se mene tiče, uvek sam za brzi objektiv umesto blica, ali je uvek lepo imati dobar blic sa sobom ako svetlo nije povoljno... Moja rang lista rešenja za noćno slikanje:

1. velika blenda
2. stabilizacija
3. blic
4. visoki ISO

Naravno, svaka od tih stavki ima svoje prednosti i mane, mora se naći najbolje rešenje za datu situaciju...

[Ovu poruku je menjao MirosIav dana 20.02.2012. u 15:58 GMT+1]