[ tomarko @ 19.02.2012. 16:10 ] @
E ovako, problem je sledeci a ja sam nov u cnc svetu cad/cam programima (nije da se nisam trudio ali nista nisam uspeo).

Zamislite 3 ose X Y Z na svaki ide step motor i drajveri i bla bla bla.

X osa je osa koja nosi model, to znaci da se okrece, znaci na nju ide model tj materijal

Y osa se pomera celom duzinom X ose

Z osa se zabada u X osu a nju nosi Y osa

to je po meni neki cnc strug? ako gresim recite

Pitanje glasi: Da li je moguce da na takvoj masini napraviti model glave? Koji program korisiti za pravljenja toolpath-a da bi proizveo G cod a koji za pokretanje masine?

Nadam se odgovorima.

Hvala
[ bokisha @ 21.02.2012. 22:49 ] @
kod cnc struga Z osa ti prolazi kroz glavno vreteno ( osa obratka) , a x osa je upravna na z osu ( nosac alata, tj alat) sa takvim smerom da se dodavanjem y ose( iako se kod "klasicnih" cnc strugova ne koristi) formira zatvoreni dekartov koordinatni sistem. Davno bese, nadam se da me secanje dobro sluzi.
Da bi izradio glavu nije ti los koncept, mada bolje je kad se radi sa vise od 3 ose.
sto se tice programa, imas ih na "kilo" npr catia, SolidWorks, Creo Elements, SolidEdge, ArtCAM,... sve je u principu isto, u nijansama je razlika, tako da je stvar izbora u kom programu ces da radis.
[ enigma78 @ 22.02.2012. 16:23 ] @
Citat:
bokisha: ... sto se tice programa, imas ih na "kilo" npr catia, SolidWorks, Creo Elements, SolidEdge, ArtCAM,... sve je u principu isto, u nijansama je razlika, tako da je stvar izbora u kom programu ces da radis.


Samo jedna korekcija, tačnosti radi, SolidWorks, Solid Edge i Inventor nemaju CAM već postoje samostalni CAM programi koji unutar okruženja tih programa rade kao CAM moduli (SolidCAM, InventorCAM, NXCAM, CAMWorks, ...), što se tiče Creo Elements-a, to je prelazno rješenje u imenu za Pro/ENGINEER Wildfire 5 od datacode-a M065 pa nadalje ali samo za tu verziju, od novog programskog paketa PTC Creo 1 bivši Pro/ENGINEER se javlja pod imenom Creo Parametric. I samo da dodam u cijeloj toj paleti treba obavezno dodati program NX koji je kao i CATIA i Creo kompletno CAD/CAM/CAE programsko rješenje.

Lijep pozdrav!
[ tomarko @ 24.02.2012. 19:55 ] @
Hvala na pomoci. Aj probacu i sa tim programima.
Ja sam probao ovako http://www.youtube.com/watch?v=7ClosyQ8ZYo ali nikako ne ide. A koliko vidim oni ovde koristi 3 ose.
Skinuo sam njihov program, utadio ono sto i oni ali Mach3 to ne vidi, a kazu da moze Mach3 da ga pokrene.
Imate li neku sugestiju, pomoc? Gde gresim?
[ cnc-project @ 25.02.2012. 10:32 ] @
kada učitavaš u MACH otvoriti opciju i za druge vrste datoteka , jer vidi samo jednu...

ako ti "to nešto".nc nevidi pa nemožeš učitati u Mach , onda ispod izabereš vrste datoteka ma "all..." dok nevidiš ime tog programa

Ako misliš neče da Mach uradi sumulaciju , moraš se prilagoditi osima kako je program napisan

[ tomarko @ 25.02.2012. 16:48 ] @
Ja kad radim g code, snimim ga kao tap file, i Mach ga vidi ali samo kao jednu liniju, a koliko sam skapirao ovi u delpotru rade u tri ose i to bas u Mahu. E sada da ne smaram da neko studira sve to, da li ima neko ideju da li bi toolpath mogao da se radi u nekom drugom programu i u njemu da snimim g code za Mach?
[ cnc-project @ 25.02.2012. 18:12 ] @
pa normalno da imaš "ništa" od programa (G koda) ako nemaš licence ili nisi izabrao dobar Post Procesor

drugi programi , skoro svi imaju tu vrstu obrade , ima ih mnogo pa biraj ako misliš na nelicencirane kako ti paše

to bi bilo kao TURN-MILL obrada


[ cirko @ 25.02.2012. 20:44 ] @
Tomarko
Znas li da radis u Mach3
[ tomarko @ 25.02.2012. 23:23 ] @
naveo sam da sam pocetnik, ali znam neke osnovne stvari. Zasto?
[ cirko @ 26.02.2012. 08:25 ] @
G kod moras prvo napisati ili generisati uz pomoc nekog CAM softvera
a zatim taj isti ucitati u MACH 3 .Konfigurisati MACH3 i poceti sa radom
Naravno podrazumeva se veza komp-up.jedinica-CNC masina i ti kao
operater.
[ tomarko @ 26.02.2012. 12:11 ] @
Cirko negde se nismo razumeli.
ja G code napravim u ovom deskprto programu ( ako se ne varam to je CAM softver ), posle taj G code uvedem u Mach ali ga Mach ne vidi kako treba. E sada mozda ne znam da konfigurisem Mach, pa ako moze malo pomoci. Opet ponavljam radi se samo o tri ose od kojih je jedna rotaciona da bi pravio model glave kao na linku koji sam postavio.
[ cnc-project @ 26.02.2012. 12:38 ] @
ajde okači taj fajl ! pa nečemo nagađati
[ tomarko @ 26.02.2012. 15:03 ] @
evo ima te tri slike. Prva kako izgleda kad napravim toolpath u tom programu, druga vidite u kom file se snima g code i treca kako to izgleda u Machu. Evo vami file pa ubacite u Mach pa recite, tj pomozite :) hvala


[ tomarko @ 26.02.2012. 15:13 ] @
file nije hteo da ucita
[ cnc-project @ 26.02.2012. 16:56 ] @
Mach3 nije FREEWARE ?

U DEMO modu je ograničen na 500 linija ?

nekad i manje učita

tvoj je DEMO
[ tomarko @ 26.02.2012. 17:35 ] @
Nije demo, radi preko 500 linija, i kada pustim da radi on vidi samo dve ose.
[ cnc-project @ 26.02.2012. 18:03 ] @
to je neki stari MACH3 ? jer novi imaju vidljivu licencu gore
ono kako ti izgleda prozor s programom jest upravo kada nije licenciran ! zato sam rekao da je DEMO

meni ovaj dio kako je MACH3 napravio toolpath ne upučuje na ništa osim da nema licencu

zakači 2.tap pa da vidim , mislim da trebaš samo extenziju promeniti da okačiš nisam siguran
[ tomarko @ 26.02.2012. 18:25 ] @
nece nikkao da ucita ovaj 2.tap file jel mogu nekako drugacije da ti posaljem

[Ovu poruku je menjao tomarko dana 26.02.2012. u 19:54 GMT+1]
[ cnc-project @ 26.02.2012. 18:56 ] @
jel ima više od 1M ?

evo vidiš da ide... sačekaj duže diže
[ tomarko @ 26.02.2012. 18:57 ] @
491 kb
[ tomarko @ 26.02.2012. 19:10 ] @
aj probacu, ali cekam i po 5 min, ali nista, a imam dobar net
[ tomarko @ 26.02.2012. 20:04 ] @
nece da ucita, cekao sam pola sata i menjao sam i naziv i ekstenziju i opet nista a slike od mal pre za sekund
[ cnc-project @ 26.02.2012. 20:35 ] @
možda jer si novi

odi na moj sajt pa pošalji mail
[ tomarko @ 26.02.2012. 20:57 ] @
poslao
[ cnc-project @ 26.02.2012. 21:18 ] @
pogledat ču malo sutra sada sam zauzet

i morat češ podesiti koja se os okreće je rje tu nešto zbrkano
dakle otvori setting portova i uključi 4 osi ! XYZA

X po njoj se pomiče dužinom
Y miruje
Z kao da je MILL UP-DOWN
A definiraj kao ROTACIJU

no ovo je početak ... da ti kako tako ispadne vidljivo



[Ovu poruku je menjao cnc-project dana 26.02.2012. u 22:55 GMT+1]
[ tomarko @ 26.02.2012. 21:30 ] @
OK, hvala.....