[ DobroLeto @ 26.02.2012. 10:20 ] @
Novo slabljenje dinara, koji će od ponedeljka pasti na istorijski minimum u odnosu na evro, neminovno će se odraziti i na rast cena i posebno rata kredita. U narednom periodu trebalo bi očekivati poskupljenje manje - više svih proizvoda i sirovina koje uvozimo, a naročito onih najosnovnijih, poput nafte i hrane.

Link
[ Kawcek @ 26.02.2012. 10:39 ] @
mora to tako jer je 10 godina kreditima pumpan lazni standard gradjana.

ovo sto se sad desava je samo dovodjenje sele situacije u ravnotezu tj na realan nivo.

a realno kad kurs dodje na svoj realan nivo realna srpska plata bice 200 evra mesecno.

Tako to biva kad ljudi misle da se preko kredita i EU fondova moze precicom do boljeg zivota.

Ako je za utehu nismo ni prvi koji su tako nesto mislili a verovatno ni poslednji

sada nam sledi prvo dan totalne propasti a zatim godine ozdravljenja

nesto slicno sto je dozivela argentina pre 10 i nesto vise godina.

kao sto rekoh realan kurs dinara je 200-250 din mozda i citavih 300 din za 1 evro i on e dobija tako sto se na kurs od 60 din za 1 evro koliko je on iznosio pri formiranju evra , doda realna stopa inflacije za 10 godina

[ anon115774 @ 26.02.2012. 12:37 ] @
Citat:
Kawcek: kao sto rekoh realan kurs dinara je 200-250 din mozda i citavih 300 din za 1 evro


Mozes li sa nama da podelis matematiku kojom si dosao do tog iznosa?
[ p3j4 @ 26.02.2012. 18:32 ] @
Naravno da ne može jer lupa napamet i ponavlja prazne fraze kojima su ga naučili. Partijska trolčina na tajnom zadatku. Ja još nisam video da je ikome odgovorio i na jedno postavljeno pitanje.
Sve što radi je širenje histerije i raspirivanje opšteg nezadovoljstva stanjem u državi otkrivanjem tople vode i kafanskim argumentima. A kako je prosečan IQ ljudi koji se okupljanju na ES-u ipak veći od ekipe iz kafane ili zadruge ne sme direktno da hvali nazadnjake. Nadaju se nazadnjaci da će nekako kapitalizovati to opšte narodno nezadovoljstvo.

Citat:
Kawcek: kao sto rekoh realan kurs dinara je 200-250 din mozda i citavih 300 din za 1 evro i on e dobija tako sto se na kurs od 60 din za 1 evro koliko je on iznosio pri formiranju evra , doda realna stopa inflacije za 10 godina


Elem, nedeljno popodne i ne budem lenj, pa odem na sajt NBS i eurostat. Pokupim podatke o inflaciji u zadnjih 10 godina, uzmem u obzir razliku za koju je kurs trebao da raste, i voila:



Iz tabele se vidi da kurs, tj. njegovo slabljenje, skoro u potpunosti prati inflaciju. Nema govora o precenjenosti kursa zbog inflacije.

Sa druge strane, ako pogledamo realni rast BDP-a i zarada izraženih u evrima

[att_img]

očigledno je da su zarade rasle mnogo brže nego ekonomija i jasno je da su rasle uz pomoć kredita pre svega.
Pa ako se uzme da je ekonomija za 10god. porasla 31%, da nije bilo kredita, privatizacija, i da smo trošili samo ono što stvorimo, realna zarada danas bi bila 200 eur.
A kako je prosečna plata danas oko 40.000 din, jasno na kom nivou treba da bude evro da bi prosečna plata u evrima bila 200 eur.
Pitanje je samo da li će kurs naglo skočiti (mislim da je ovo verovatniji scenario) ili će par godina lagano kliziti ka ravnotežnom nivou.
[ Sceka @ 26.02.2012. 18:48 ] @
^ Svaka cast na trudu, nedeljom! Da je vise ovakvih primera verovatno bi se i ES iscistio od "nepozeljnih elemenata"! :)

To sto si napisao je tacno ono sto ja pricam stalno, ali me uzsno smara da to sto si ti uradio i sam uradim...


Pozdrav!
[ anon115774 @ 26.02.2012. 20:30 ] @
Citat:
p3j4: Naravno da ne može jer lupa napamet i ponavlja prazne fraze kojima su ga naučili. Partijska trolčina na tajnom zadatku. Ja još nisam video da je ikome odgovorio i na jedno postavljeno pitanje.


A, izvinjavam se, nisam znao da je to u pitanju.

Provaljujem da svaki gradjanin ove zemlje zna koliko je realno da bude kurs dinara sem mene pa sam zato pitao. Svi znaju a niko da mi objasni kako znaju :(
[ Dexic @ 26.02.2012. 20:40 ] @
@p3j4, za inflaciju OK, mada tesko cemo se svi sloziti sta je "realan" kurs. realan kurs je pre svega nesto gde bi osnovne namirnice po ovim dinarskim cenama bile jeftine u evrima ;) Koliko - to se ni ja sa sobom ne mogu dogovoriti :D

Sto se rasta plata tice... da li stvarno mislis da su plate zaista rasle?:) Nisu rasle zbog kredita i ko zna cega, rasle su mnogo manje od inflacije (pitaj bilo koga u javnom sektoru).
Medjutim, sve vise sive ekonomije i rada na crno je islo ka legalnim tokovima, tako da je sve vise tokova PRIJAVLJIVANO. To je jedino sto je realno povecalo plate.
[ Sceka @ 26.02.2012. 21:29 ] @
Citat:
Dexic: ...Sto se rasta plata tice... da li stvarno mislis da su plate zaista rasle?:) Nisu rasle zbog kredita i ko zna cega, rasle su mnogo manje od inflacije (pitaj bilo koga u javnom sektoru).
Medjutim, sve vise sive ekonomije i rada na crno je islo ka legalnim tokovima, tako da je sve vise tokova PRIJAVLJIVANO. To je jedino sto je realno povecalo plate.

Evo pitao sam suprugu sada, radi u velikom javnom preduzecu pa konkretno pitah. U zadnjih 7 godina je konkretno njena plata povecana ukupno oko 10%. Konkretno pre 5 godina i zadnja plata - razlika je tacno 11%.

Ista situacija je i sa drzavnim sluzbama, javnom sektoru (ima koleginice, drugarice, koje rade tamo pa i to zna jer i o tome se prica...).


Pozdrav!
[ Dexic @ 26.02.2012. 23:17 ] @
Eto... to je manje povecanje nego inflacija samo jedne godine a kamoli svih ovih 10-ak godina.
Znaci, te plate realno su se smanjile (kao i svugde u svetu...). Ali sa druge strane, prosecna plata je vise nego duplo veca... jedino ostaje da su se van javnog sektora povecale plate. To je uradjeno prevodjenjem u leglanu zonu poslovanja velikog broja ljudi koji su imali plate (mozda i vece) ali u sivoj zoni.

Toliko o tome :)
[ Kawcek @ 26.02.2012. 23:20 ] @
Namerno sam rekao da je realna inflacija preko 15% godisnje

Evo da uzmemo na primer na ceni osnovnih zivotnih namirnica kao sto su hleb , mleko, kilovat cas struje

Hleb je kostao secam se dobro 2000te godine 3 dinara. Danas kosta 55 dinara

to je znaci povecanje cene od skoro 20 puta iliti 2000%

Mleko je kostalo 4 dinara litar danas kosta 80 dinara litar. Opet povecanje cene 2000%

Racun za struju tada me je kostao 10 maraka mesecno , sto je ekvivalent 5 evra , danas taj isti racun me kosta 70 evra znaci skoro 1500% vise

sad sto oni u presek prosecne inflacije racunaju razliku u ceni flapsova za Boing 747 mene ne interesuje

Ono sto ja znam jeste ad svake godine hleb, mleko, struja, gas, ulje, meso - kostaju 20% vise minimalno nego prethodne godine....
[ Kawcek @ 26.02.2012. 23:26 ] @
Citat:
Dexic: @p3j4, za inflaciju OK, mada tesko cemo se svi sloziti sta je "realan" kurs. realan kurs je pre svega nesto gde bi osnovne namirnice po ovim dinarskim cenama bile jeftine u evrima ;) Koliko - to se ni ja sa sobom ne mogu dogovoriti :D

Sto se rasta plata tice... da li stvarno mislis da su plate zaista rasle?:) Nisu rasle zbog kredita i ko zna cega, rasle su mnogo manje od inflacije (pitaj bilo koga u javnom sektoru).
Medjutim, sve vise sive ekonomije i rada na crno je islo ka legalnim tokovima, tako da je sve vise tokova PRIJAVLJIVANO. To je jedino sto je realno povecalo plate.


reallan kurs bi bio onaj kurs koji bi u potpunosti odredjivalo trziste bez mesanja NBS i drzave uz RKS na nivou evrozone i svajcarske - znaci 1-2-3% .

A sobzirom da je nasa NBS i drzava nas svake godine zaduzivala za 3-4 milijarde evra, da bi te evre pustali na bankarsko trziste ne bi li dinar ojacali, jasno je da kurs u Srbiji nije trzisan.

Da ne bi smo dalje licitirali sa time evo sta kaze profesor doktor ekonomije Mladjan Kovacevic

Citat:
Kurs nerealan još od 2001. godine

„Od 2001. godine devizni kurs je nerealan, odnosno precenjen, a za sve nedaće sa kojima se domaća privreda suočava kriva je nagla liberalizacija uvoza, a naročito precenjena vrednost dinara koji je u 2001. godini u odnosu na kraj 2000. skočio za 30 odsto“, kaže Mlađen Kovačević.

On navodi da je reč o situaciji kada je „domaća valuta bila toliko precenjena a carina na uvoznu robu svedena na devet odsto, pa je uvoz postao toliko cenovno konkurentan da je počeo da guši domaću proizvodnju“.

„Država je od prodaje preduzeća ostvarivala veliki devizni priliv što je na kraju dovelo da domaća valuta krajem 2008. godine bude veća 110 odsto nego osam godina ranije. Već tada je svima trebalo da bude jasno da se takav sistem ne može održati“, naglašava Kovačević.


Citat:
IZIT: Realan kurs 150 dinara za EUR
Izvor: Beta, Tanjug

Beograd -- Kurs dinara bi trebalo da bude najmanje 150 dinara za evro kako bi se pospešila domaća proizvodnja i izvoz, kaže beogradski Institut za tržišna istraživanja.


po meni realan kurs tj kurs koji deluje stimulaciono na proizvodnju i izvoz srbije bi bio oko 200 din za 1 evro.

znam da se mnogi nece samnom sloziti ,ali tako je.

Danas je u svetu aktuelan rat valuta, u kojem se glavne svetske ekonomije trude da STO VISE OSLABE svoje domace valute ne bi li tako pospesili izvoz i povecali sopstvenu konkurentnost u globalnim okvirima

Samo nasi "ekonomski strucnjaci" rade totalno suprotno. Zato smo tu gde jesmo.....
[ Emil Ranc @ 26.02.2012. 23:27 ] @
Citat:
Hleb je kostao secam se dobro 2000te godine 3 dinara. Danas kosta 55 dinara

to je znaci povecanje cene od skoro 20 puta iliti 2000%

Mleko je kostalo 4 dinara litar danas kosta 80 dinara litar. Opet povecanje cene 2000%

Racun za struju tada me je kostao 10 maraka mesecno , sto je ekvivalent 5 evra , danas taj isti racun me kosta 70 evra

Al' nema veze što su te cene bile strogo kontrolisane od države, često zamrznute i višestruko manje od realne vrednosti, a količina namirnica ograničena...
[ Odin D. @ 26.02.2012. 23:35 ] @
Citat:
Kawcek:Hleb je kostao secam se dobro 2000te godine 3 dinara. Danas kosta 55 dinara

to je znaci povecanje cene od skoro 20 puta iliti 2000%


Glupost. Cijena kilograma brasna 1993 godine je bila oko 18 000 000 dinara, a danas 100-njak dinara.
To znaci smanjenje cene za 180 000 puta iliti 18 000 000 %.
[ p3j4 @ 27.02.2012. 00:11 ] @
Citat:
Dexic: Sto se rasta plata tice... da li stvarno mislis da su plate zaista rasle?:) Nisu rasle zbog kredita i ko zna cega, rasle su mnogo manje od inflacije (pitaj bilo koga u javnom sektoru). Medjutim, sve vise sive ekonomije i rada na crno je islo ka legalnim tokovima, tako da je sve vise tokova PRIJAVLJIVANO. To je jedino sto je realno povecalo plate.


Mislim da jesu rasle, i to ne samo nominalno, nego i realno. To najbolje pokazuje iznos plate u evrima. Zato sam i izvukao taj podatak, kao neku vrstu repera. A veća plata u evrima = veća kupovna moć (međutim bez pokrića), tu bar nema dileme. Opet, to su zvanični podaci. Nisu sveobuhvatni i samim tim 100% tačni, ali jesu dovoljno tačni i indikativni.
Sećam se Jelašić je još davnih dana pričao i upozoravao da plate rastu brže od BDP-a i da to dugoročno nije održivo
http://www.b92.net/biz/vesti/s...09&dd=29&nav_id=321148
Koliki će tačno biti kurs u narednom periodu to niko ne može sa sigurnošću da kaže... jedino što je sigurno je da sledi period prilagođavanja ekonomskoj realnosti i toga su svi svesni...
[ milivoje t @ 27.02.2012. 00:30 ] @
Citat:
Odin D.: Glupost. Cijena kilograma brasna 1993 godine je bila oko 18 000 000 dinara, a danas 100-njak dinara.
To znaci smanjenje cene za 180 000 puta iliti 18 000 000 %.
kako covek lako napravi gresku od 29 miliona %. cena kg brasna je 38 dinara.
:)
[ Kawcek @ 27.02.2012. 08:14 ] @
Citat:
Emil Ranc: Al' nema veze što su te cene bile strogo kontrolisane od države, često zamrznute i višestruko manje od realne vrednosti, a količina namirnica ograničena...


i sad su cene osnovnih zivotnih namirnica kontrolisane od strane vlasti.....

[ Dexic @ 27.02.2012. 08:18 ] @
Jesi procitao sta mislim o tom "rastu" plata?
Nisu one porasle, vec je ZVANICNA prosecna plata porasla, tako sto je vise ljudi bilo zvanicno prijavljeno na punu platu, tj. smanjenjem sive ekonomije.

@Kawcek.. da drzava ne kontrolise trziste, dinar bi vredeo nista. Svi bi presli na evro ;)
Rat valuta my a**. U svetu postoje dve valute, a to su dolar i evro. Sve ostalo su skroz kvazi valute i podje**vanje naroda.
U Srbiji vec godinama oni koji stvarno izvoze (a nisu neki drzavni opiljci) racunaju sve u evrima ili dolarima. Koliko konkretno dinar vredi njima je nebitno, on je tu samo dodatno zlo kroz koji moraju proci.

Citat:
p3j4: Mislim da jesu rasle, i to ne samo nominalno, nego i realno. To najbolje pokazuje iznos plate u evrima. Zato sam i izvukao taj podatak, kao neku vrstu repera. A veća plata u evrima = veća kupovna moć (međutim bez pokrića), tu bar nema dileme. Opet, to su zvanični podaci. Nisu sveobuhvatni i samim tim 100% tačni, ali jesu dovoljno tačni i indikativni.
Sećam se Jelašić je još davnih dana pričao i upozoravao da plate rastu brže od BDP-a i da to dugoročno nije održivo
http://www.b92.net/biz/vesti/s...09&dd=29&nav_id=321148
Koliki će tačno biti kurs u narednom periodu to niko ne može sa sigurnošću da kaže... jedino što je sigurno je da sledi period prilagođavanja ekonomskoj realnosti i toga su svi svesni...
[ Kawcek @ 27.02.2012. 08:29 ] @
Dexic,

znanje o valutama ti nije jaca strana cim mozes da tvrdis da u svetu postoje samo 2 valute

Evo na primer Japanci i Kinezi se ubise da oslabe svoj juan i jen prema dolaru i evru , a Amerikanci se ubise vrseci pritisak na iste, narocito Kineze da ga ojacaju.....

evo na primer pazi ovu vest

Obama preti Kini trgovinskim ratom ako veštački ne ojača juan prema dolaru

Citat:
Kina: Ne manipulišemo valutom
25. januar 2009. | 12:47 | Izvor: Beta
Peking -- Kineske vlasti odbacile su optužbu američkog ministra finansija Timotija Gejtnera da Kina manipuliše vrednošću svoje valute juana.

Gejtner je u četvrtak izjavio da predsednik Barak Obama, na osnovu zaključaka ekonomskih stručnjaka i analaza, smatra da Kina manipuliše vrednošću svoje valute. Viceguverner Narodne banke Kine Su Ning kazao je da je Gejtnerova optužba neosnovana i da nije u skladu sa činjenicama, zbog čega bi mogla da negativno utiče na napore za prevazilaženje svetske finansijske krize.

"Trebalo bi da izbegavamo bilo kakve izgovore koji bi mogli da dovedu do revitalizacije protekcionizma u trgovini. To neće doprineti suzbijanju krize, kao što neće pomoći ni zdravom i stabilnom razvoju svetske ekonomije", izjavio je Su, prenela je agencija Nova Kina.

Nova američka administracija predsednika Obame ne slaže se sa trgovinskom politikom Kine, dok su vlasti u Pekingu zabrinute zbog sve većeg protekcionizma na američkom tržištu.

Pojedini američki ekonomisti smatraju da kineske vlasti namerno drže nizak kurs juana, da bi održale niske cene i stvorile spoljnotrgovinski suficit.

To međutim, dovodi do neravnoteže u trgovinskim odnosima sa SAD koje sve više duguju svom najvećem stranom kreditoru - Kini.

Profesor Kineske akademije društvenih nauka Song Hong odgovara da neravnoteža nije posledica nerealno niske vrednosti juana, već posledica toga što Kina uvozi veliku količinu polufabrikata iz azijskih država koje zatim finalizira i izvozi kao gotov proizvod u svet.

"Moguće je da će doći do trgovinskog rata između dve zemlje (Kine i SAD). Čak i ako Amerika ne bude otišla predaleko u smislu protekcionizma, nova vlada će vršiti pritisak na Kinu, što bi moglo da izazove trgovinski sukob", naglasio je Song.


Pa dalje

Rat valuta u svetu

Citat:
Rat valuta u svetu

Roba iz zemlje sa jakom valutom je skupa ako se plaća slabijim valutama. Zato najčešće takva roba nema kupca. Otud mnoge velike države, poput Kine, održavaju nižu vrednost domaće valute, što posebno pogoduje izvozu.

Trka oko smanjenja kursa domaće valute

Kina ne devalvira svoju valutu, već jednostavno ne dopušta da ona postane jaka. To je izraz političke volje. Devizni kurs kineske valute u odnosu na američki dolar – određuje vlada. Holger Bar, ekonomista banke Deka kaže: „Kinezi imaju čvrst kurs u odnosu na Amerikance, što znači da taj kurs ima minimalne oscilacije. Jednom mesečno se kurs malo koriguje, ali u svakom slučaju, vlada, odnosno ministarstvo finansija, donosi odluke koje su u nadležnosti centralne banke. Kineska strana odnose dve valute održava onako kako joj odgovara kupovinom odnosno prodajom američkih državnih obveznica“.

Jevtina kineska roba

Na taj način Peking održava vrednost juana na 20 do 30 odsto ispod nivoa koji bi odgovarao realnoj tržišnoj proceni. Takva politika pogoduje kineskom izvozu. Roba iz Kine je toliko jevtina da američki proizvođači ne mogu da drže korak sa kineskim – žale se Amerikanci, i odgovaraju devalvacijom svog dolara. Takva novčana politika bi trebalo da pomogne bankama da održe kredite jevtinim da bi bio podstaknut privredni rast. Štefan Rike, ekonomista banke BHF kaže: „Agresivna novčana politika SAD, usmerena na smanjenje nezaposlenosti i davanje impulsa privrednom rastu, odražava se i na devizne kurseve u susednim zemljama i onima koje su trgovinski partneri. Tamo valute postaju jake, što može dovesti do problema“.

Kako sniziti cenu novca?

Primer za to imamo u proceduri sa Brazilom: velika količina dolara koje u sistem upumpava američka nacionalna banka, moraju negde da se ulože. Zato su se investitori okrenuli Brazilu, gde dolare moraju da zamene za reale, odnosno, gde dolarima kupuju reale. A to dovodi do povećanja kursa reala. Brazilska vlada je pokušala to da spreči, pa je uvela porez na strane investicije – što je još jedan od načina da se smanji kurs domaće valute.

To, međutim, može da se postigne i intervencijom na tržištu deviza: jedna centralna banka prodaje sopstvenu valutu da bi joj snizila cenu. To su učinili Švajcarska i Japan. Nemačka se još dobro drži i pored povećanja vrednosti evra. Razlog tome je pre svega specifičnost i kvalitet nemačkih proizvoda.

Autori: M. Braun / S. Bojić

[ Kawcek @ 27.02.2012. 08:29 ] @
kurs dinara trenutno na medjubankarskoj berzi

09:21:43
111,3120

vec otisao preko 111
[ Braksi @ 27.02.2012. 08:51 ] @
Ono sto je sad meni cudno je, da i oni koji su trazili slabiji dinar (izvoznici) sada i njih hvata panika. Pp da se ljudi boje kolapsa koji im je izgledniji od nekog laganog klizenja dinara... ?
[ noreniou @ 27.02.2012. 08:51 ] @
Citat:
Kawcek: Namerno sam rekao da je realna inflacija preko 15% godisnje

Evo da uzmemo na primer na ceni osnovnih zivotnih namirnica kao sto su hleb , mleko, kilovat cas struje

Hleb je kostao secam se dobro 2000te godine 3 dinara. Danas kosta 55 dinara

to je znaci povecanje cene od skoro 20 puta iliti 2000%

Mleko je kostalo 4 dinara litar danas kosta 80 dinara litar. Opet povecanje cene 2000%

Racun za struju tada me je kostao 10 maraka mesecno , sto je ekvivalent 5 evra , danas taj isti racun me kosta 70 evra znaci skoro 1500% vise

sad sto oni u presek prosecne inflacije racunaju razliku u ceni flapsova za Boing 747 mene ne interesuje

Ono sto ja znam jeste ad svake godine hleb, mleko, struja, gas, ulje, meso - kostaju 20% vise minimalno nego prethodne godine....


Opet glupo poredjenje sa hlebom

Shvati da Hleb danas u Beogradu mozes da kupiš i za 31 dinar sto je manje od 55 ali i za 150 dinara zato sto imaš veoma velik izbor.
Mleko dugotrajno ti je 70 din, kratkotrajno svuda 55 po litri.
Racun za struju - struja socijalna kategorija + nije se ulagalo 10ak godina ništa u sistem + restrikcije nonstop.

Kako je Politika kostala pre 15ak godina par milijardi dinara a danas 35 din > Deflacija ?
[ Lavlja_Jazbina @ 27.02.2012. 08:52 ] @
Partijska trolčina na tajnom zadatku

Mozda je,ali cinjenice su mu bolje od te tablice nbs,koja je koliko se secam uvek trabunjala da inflacija nije dvocifrena.
Moze da se prica i prica,ali realnost je druga.Pre 4-5 godine u razgovoru sa Vladom Goatijem,i njegovim objasnjenjem
USLUGE-PROIZVODNJA,rekao sam da me zanima koliko mogu za kucu kupiti prehrambenih proizvoda za isto evra
od proslog meseca.Evro po kupovnoj moci je daaaaavnoo morao biti visi nego 60 rsd koliko je dugo odrzavan.
Pa onda objasnite strucno Kawceku kako nije sto jeste.
Citat:
Kawcek: Namerno sam rekao da je realna inflacija preko 15% godisnje

Evo da uzmemo na primer na ceni osnovnih zivotnih namirnica kao sto su hleb , mleko, kilovat cas struje

Hleb je kostao secam se dobro 2000te godine 3 dinara. Danas kosta 55 dinara

to je znaci povecanje cene od skoro 20 puta iliti 2000%

Mleko je kostalo 4 dinara litar danas kosta 80 dinara litar. Opet povecanje cene 2000%

Racun za struju tada me je kostao 10 maraka mesecno , sto je ekvivalent 5 evra , danas taj isti racun me kosta 70 evra znaci skoro 1500% vise

sad sto oni u presek prosecne inflacije racunaju razliku u ceni flapsova za Boing 747 mene ne interesuje

Ono sto ja znam jeste ad svake godine hleb, mleko, struja, gas, ulje, meso - kostaju 20% vise minimalno nego prethodne godine....


dodato
Pustimo tu pricu sa hlebom i cenom.Ja ga dobijam jabe,.
[ Kawcek @ 27.02.2012. 08:58 ] @
koji to izvoznici kukaju nesto nisam video?

mozda kukaju samo ovi sto su zaduzeni u evrima....
[ Dexic @ 27.02.2012. 09:15 ] @
Znas li ti o cemu pricas? Juan nije valuta, on je najbolji primer kvazi valute koju drzava enormno kontrolise.
Jen?:) Jen nije valuta. Jen je US Treasury 10/30yr bond :) Tj. raste i pada kao yield na americkim obveznicama.

Ako ti racunas juan kao valutu, onda si debelo zaglibio.

Citat:
Kawcek: Dexic,

znanje o valutama ti nije jaca strana cim mozes da tvrdis da u svetu postoje samo 2 valute

Evo na primer Japanci i Kinezi se ubise da oslabe svoj juan i jen prema dolaru i evru , a Amerikanci se ubise vrseci pritisak na iste, narocito Kineze da ga ojacaju.....

evo na primer pazi ovu vest

Obama preti Kini trgovinskim ratom ako veštački ne ojača juan prema dolaru
[ Dexic @ 27.02.2012. 09:16 ] @
Bilo ko iz IT sektora ko izvozi softver/usluge kuka.
Bilo koji poljoprivrednik. On je prodao u dinarima rod, ima dinare, sada mu ti dinare manje vrede za kupovinu potrepstina za sledecu setvu/zetvu.
Bilo koji proizvodjac koji koristi naftu na bilo koji nacin, jer ga ista vise kosta.
Itd.

Samo drzavne kvazi-fabrike hoce slab dinar, ostalim izvoznicima je svejedno - samo je sto veca stabilnost bitna.

Citat:
Kawcek: koji to izvoznici kukaju nesto nisam video?

mozda kukaju samo ovi sto su zaduzeni u evrima....
[ anon115774 @ 27.02.2012. 10:24 ] @
Ako ce neko da poredi cenu hleba onda ne treba da poredi maloprodajnu cenu nego cenu proizvodnje. Lepo je to sto je 2000 godine hleb kostao 3 dinara ali pitanje je koliko je kostalo da se takav hleb napravi.
[ Dexic @ 27.02.2012. 10:53 ] @
To ce porediti neko ko je pametan i gleda cinjenice - ne neko ko vrti politicke flajere po forumu :D
[ Hapless joint @ 27.02.2012. 11:16 ] @
Pa toliko je i kostala.

350 gr. brasna T-500 = 3 dinara + par grama soli + malo vode iz cesme + malo struje = 4 dinara uvrh glave.

Koliko vi cenite da je kostala proizvodnja jednog hleba?


EDIT:

zaboravio sam kvasac ... ali i to moze da stane u tadasnja 4 dinara.
[ anon115774 @ 27.02.2012. 12:12 ] @
A radna snaga? Transport? Prostor? Odrzavanje? Marza pekare? Marza trgovaca?

Ja nisam pekar pa ne mogu da cenim koliko je kostalo ali mi je malo sumnjivo da sve ove tvoje i moje stavke mogu da stanu u tri dinara. Pre ce biti da je ta cena bila subvencionisana na stetu nekih drugih drzavnih preduzeca koja su jako dobro poslovala (eps, telekom) a zarad socijalnog mira.
[ deedee6 @ 27.02.2012. 12:22 ] @
Jel hleb za 3 dinara nije bio neka Tomina šnaps ideja?
[ vladd @ 27.02.2012. 13:12 ] @
Ali to nije primer nicega, sem velike inflacije i velikog broja nula na novcanicama.

Tada je brasno kostalo nesto manje od 0,2€, a sada je mal vise od 0,3. Sto i dalje ne govori o finansijama, vec o trzistu, tada je bilo zatvoreno, bilo je viska koji se nije izvozio(u znacajnim kolicinama) i normalno je da je trzisna cena niza.

Valjda je i vrapcima jasno, da se od 2001-e standard, plate i kojekakvi proseci, drze na kreditima i donacijama, i da prosek plata nema korelaciju sa proizvodnjom.

Statistika maze i laze, koriste se sitni i krupni trikovi, do pre neki dan najveci "izvoznik" je bio USSteel, ciji se bilans pripisivao drzavi.


Poz
[ proaktivan @ 27.02.2012. 13:37 ] @
Veoma je bitno reći jednu stvar: KURS DINARA PREMA EVRU JE SVE MANJE STVAR EKONOMSKE LOGIKE, A SVE VIŠE STVAR NERACIONALNIH POLITIČKIH ODLUKA. Da je sledio ekonomsku logiku, kurs bi verovatno bio na nivou od otprilike 140 RSD/EUR. Ali kurs se koristi za veštačko održavanje standarda građana, pa ga političari u saradnji sa bankama i stranim investitorima štimuju, zarad zadržavanja glasačkog tela.

Ovde treba imati na umu jednu političku odluku koja treba da se donese ovih dana: ODluka o kandidaturi Srbije u EU. Iako to nije nešto što se maže na hleb ili čime se mogu pokrenuti oronule fabrike, ukoliko ova odluka bude pozitivna, to može biti izgovor za jačanje dinara.

Kakav će biti mehanizam jačanja? EU će lobirati kod investitora da deo novca investiraju u dužničke HOV republike Srbije, što će ovi opet zarad svojih motiva morati prihvatiti.

Zašto bi EU to činila? Ukoliko joj iz nekih razloga odgovara da ova garnitura ostane na vlasti, ona će joj pomoći da se održi. Kako i oni sami vide da je ovoj vladajućoj garnituri jako pala popularnost, oni će možda baciti poslednjeg preostalog jakog aduta-kandidaturu.

Kakve su kratkoročne posledice? Jačanje dinara i dalje veštačko održavanje životnog standarda.

Kakve su dugoročne posledice? Zavisi koliko nam bog bude u pomoći. Ako se desi da priliv kapitala naglo poraste (posebno u realnu privredu) kurs će se stabilizovati i može doći do porasta standarda. Ako ne ostaje novo lobiranje za dalje zaduživanje ili rasprodaja preostalog porodičnog srebra (EPS, Telekom...). Ako ništa od ovog ne upali sleduje nam Argentinski scenario, jer dodatno uvećane dugove nećemo moći da vraćamo. Tada će umesto na sadašnjih realnih 140 RSD/EUR, dinar devalvirati na 250 RSD/EUR.

Zato draga gospodo, neka vas ništa ne čudi-ni ako narednih dana kurs ode na 120 RSD/EUR, niti ako se vrati na 100 RSD/EUR. Kurs dinara je u ovom trenutku čista politička odluka, i ne vredi nam razbijati glavu zdravom ekonomskom logikom.

Kada zub boli svaki zubar će vam reći da to nakon izvesnog vremena može prerasti u upalu desni. Ali on ne može predvideti za svakog pojedinca da li će postupiti racionalno i ići da rešava bolestan zub ili će to odlagati pa kasnije morati operisati upalu desni.
[ Kawcek @ 27.02.2012. 13:44 ] @
Citat:
Dexic: Bilo ko iz IT sektora ko izvozi softver/usluge kuka.
Bilo koji poljoprivrednik. On je prodao u dinarima rod, ima dinare, sada mu ti dinare manje vrede za kupovinu potrepstina za sledecu setvu/zetvu.
Bilo koji proizvodjac koji koristi naftu na bilo koji nacin, jer ga ista vise kosta.
Itd.

Samo drzavne kvazi-fabrike hoce slab dinar, ostalim izvoznicima je svejedno - samo je sto veca stabilnost bitna.


samo tatini i mamini paraziti na drzavnoj SISI hoce jaci kurs dinara

ovi sto su se zaduzivali u evrima i CHF-u njih mi tek nije nimalo zao. Sami pali - sami se ubili. Samo neko ko je naivan moze da misli da je u Srbiji moguce da valuta domaca bude stabilna 20-30 godina. Pa mi smo i u vremenu "boljitka" tj SFRJ imali konstantne devalvacije dinara i par puta smo bankrotirali . I kako onda da zalis te sto su na sebe preuzeli valutni rizik, jer primaju platu u dinarima a zaduzuju se u drugim valutama?

Svako treba da snosi posledicu sopstvenih odluka - je jedna od osnova kapitalizma

Tako i ovi u kreditima. A ne da 90% naroda koji nema nikakav kredit subvencionise ove bogatase koji ga imaju.


Ja spadam u IT sektor, izvozim svoje znanje i usluge po svetu i meni odgovara ko i svakom izvozniku sto slabiji dinar , jer sam automatski sa cenom konkurentniji plus moje devize koje donesem u zemlju vise vrede sa slabijim dinarom tj mogu vise da kupim.

Generalno meni je svejedno sto se tice kursa voleo bih da bude realan a ne kao sada da se odrzava uzimanjem konstantno kredita u inostranstvu pa zatim onda mi dignu poreze harace i akcize da bi se taj kredit vracao

takav jak kurs mi ne treba zato navijam da se sto pre ovaj parazitski model ekonomije urusi sam od sebe a da paraziti na drzavnoj sisi zavrse na ulici pa da moraju prvi put u zivotu nesto konkretno i korisno da rade.
[ Hapless joint @ 27.02.2012. 14:33 ] @
Citat:
Informer: A radna snaga? Transport? Prostor? Odrzavanje? Marza pekare? Marza trgovaca?

Ja nisam pekar pa ne mogu da cenim koliko je kostalo ali mi je malo sumnjivo da sve ove tvoje i moje stavke mogu da stanu u tri dinara. Pre ce biti da je ta cena bila subvencionisana na stetu nekih drugih drzavnih preduzeca koja su jako dobro poslovala (eps, telekom) a zarad socijalnog mira.




Ne pokriva se to ni danas iz cene ovog najjeftinijeg hleba.

To pekari "subvencionisu" iz pogacica, kifli, bureka, zu-zua i ostalih ɐɾuɐɹs koja u sustini kostaju (u proizvodnji po kilogramu) mozda 50% vise od hleba (jer se pridoda malo zejtina, nekog najjeftinijeg sira itd.), a koja ti na kraju platis npr. za 800 ili 1.000% skuplje od tog hleba.

Ona gore moja racunica je jos i preterana, zato sto su tada po ceni od 8 din./kg brasno T-500 prodavali privatni mlinari privatnim pekarima koji nisu bili u obavezi da proizvode hleb.

Drzavne, kao i privatne pekare - koje su tada imale ugovor sa drzavom, kojim su se obavezale da ce dnevno da ispeku toliko i toliko "narodnog" hleba - su dobijale brasno iz drzavnih rezervi po dosta nizoj ceni.

... A sto ti opet govori da su i ti privatni pekari imali neku sitnu racunicu da tada proizvode i prodaju taj "narodni" hleb po toj takvoj ceni, jer su svojevoljno potpisivali te ugovore.
Sto bi ovde na forumu rekli "niko ih nije terao".

Naravno, usput su malo i muckali ... pa umesto ugovorene obaveze od npr. 1.000 vekni dnevno, on ispece 800, a onaj ostatak brasna proda u kiflama koje po komadu kostaju koliko i hleb, ali su mnogo manje,
... ali to sve nije bitno.

[ Dexic @ 27.02.2012. 17:06 ] @
Citat:
Kawcek: samo tatini i mamini paraziti na drzavnoj SISI hoce jaci kurs dinara

Naprotiv - UVOZNICIMA samo odgovara jaci dinar.

Citat:
ovi sto su se zaduzivali u evrima i CHF-u njih mi tek nije nimalo zao. Sami pali - sami se ubili.

A gde sam ja njih pomenuo, 'leba ti?

Citat:
Ja spadam u IT sektor, izvozim svoje znanje i usluge po svetu i meni odgovara ko i svakom izvozniku sto slabiji dinar , jer sam automatski sa cenom konkurentniji plus moje devize koje donesem u zemlju vise vrede sa slabijim dinarom tj mogu vise da kupim.

Izvini, u kojoj ti to iluzornoj drzavi "Srbiji" zivis?;) Sve u ovoj zemlji je vezano za evro... ako je EURRSD veci, vece su i cene. Ti kao izvoznik dobijas q*** od slabijeg dinara. Dobijao bi da si u Rusiji recimo koja ima internu proizvodju i NAFTU, gde stvarno mogu od pocetka do kraja proizvodnje cene biti u rubljama, tj. lokalnoj valuti. Ali kod nas to nema smisla.
U prevodu, ti samo sebe zaludjujes da tebi odgovara "slab" dinar. NE POSTOJI slab dinar. Postoji samo manji/veci kurs evra prema dinaru i nista vise.

Dinar nije valuta, nije cak ni kvazi valuta. To je samo sredstvo kojim banke zaradjuju na necemu na cemu ne bi zaradjivale da smo otvoreno trziste stvarno i da moze bilo kojom devizom da se placa ako zeli. (kao sto recimo MOZE u Bugarskoj, Rumuniji, Grckoj, pa cak i u Francuskoj, Nemackoj.. ako naravno obe strane zele).


Neka me neko podseti, zasto gubim vreme u raspravi sa trolom uopste :D
[ Kawcek @ 27.02.2012. 18:28 ] @
to sto si rekao da je u srbiji skoro sve vezano za evro je problem srbije i njene vlasti a ne moj .

ja samo odbijam da finansiram dalju samoubilacku politiku ove vlasti koja mi zavlaci ruku u dzep i poskupljenjima i vecim porezima pokusava da odrzi ovaj sistem na samrti jos koji dan u zivotu

dali je tebi normalno da u srbiji koja je poljoprivredna zemlja secer i ulje kostaju 50% skuplje nego u nemackoj ? u zemlji gde poljoprivrednik zaradi 200 evra dok u nemackoj su seljaci najbogatija klasa i zaradjuju ne ispod 3-4000 evra mesecno ?

[ Sceka @ 27.02.2012. 18:33 ] @
Citat:
Dexic: ...Neka me neko podseti, zasto gubim vreme u raspravi sa trolom uopste :D

Iz dosade! Mada, ne vidim nista interesantno kad se raspravlja sa trolom, nista korisno u svakom slucaju.

Podsecam te da ga ignorises - mozda ce prestati da postoji tokom vremena!


Pozdrav!
[ Kawcek @ 27.02.2012. 18:54 ] @
Ocigledno se neko oseca indisponiranim :)

forum je mesto gde ljudi ukrstaju argumente cinjenice misljenja....

kao bokserski ring, samo sto u ringu bokseri ukrstaju pesnice....

ko nije spreman da ukrsta argumente cinjenice i misljenja treba da ide sa foruma a ne da forum troluje pozivom na ignorisanje.
[ Braksi @ 27.02.2012. 19:25 ] @
Citat:
dali je tebi normalno da u srbiji koja je poljoprivredna zemlja...


a po cemu je to Srbija poljoprivredna zemlja ?
[ Sceka @ 27.02.2012. 19:27 ] @
Citat:
Kawcekforum je mesto gde ljudi ukrstaju argumente cinjenice misljenja....

kao bokserski ring, samo sto u ringu bokseri ukrstaju pesnice....

ko nije spreman da ukrsta argumente cinjenice i misljenja treba da ide sa foruma a ne da forum troluje pozivom na ignorisanje.

Boldovano i podvuceno - Procitaj p a z lj i v o 100 puta, mozda i nesto ostane upamceno ako ne i svaceno!

Samo podvuceno - kazi kad i gde, pobicemo se ko ce da dodje!


Pozdrav!
[ Kawcek @ 27.02.2012. 19:51 ] @
Citat:
Braksi: a po cemu je to Srbija poljoprivredna zemlja ?


po tome sto je to glavni resurs ove zemlje.

ako mislis da nije ti reci sta mislis da jeste.
[ vladd @ 27.02.2012. 21:21 ] @
Nije bas, ali je jedini koji moze BRZO da se aktivira.

Da smo pametni da izgradimo dve nuklearke, regulisemo tokove, mozda jos koju hidrocentralu, to bi bio drugi "brzi" resurs.

Najveci resurs nam je saobracajni, eventualno bescarinska zona, ali babuni ne zele da se bave dugorocnom problematikom u jednom mandatu(cak su taj resurs tesko ostetili)...lakse je lapati kredite i zgrtati autorske honorare..


Poz
[ Sceka @ 27.02.2012. 22:18 ] @
Citat:
vladd: ..., eventualno bescarinska zona, ...

E, to je nesto sto sam ja pricao pre petnaestak godina u razgovoru sa nekim ekonomistima "na vrhu". Ja sam postavio kao varijantu "Beograd - bescarinska zona" kao i "Srbija - bescarinska zona" a oni, njih dvojica, su u startu bili protiv. Medjutim, ako se zanemare problemi koji glase "ne moze samo da se proglasi bescarinskom zonom..." ne postoji valjan razlog protiv! Posle celovecernje diskusije, jedan od njih je bio potpuno na mojoj strani ali drugi nije bio protiv nego neodlucan. Steta sto se ne secam argumenata koji su izvodjeni na pocetku a koje su sami pobijali na moju inicijativu i usmeravanje razmisljanja. Jedino to sam i mogao obzirom da se ne bavim ekonomijom ni na koji nacin, cak mi je to dosadno do zla Boga a i smarajuce...!

Kako god, i dalje mislim da bi bescarinska zona mogla da napravi pravo cudo od ove drzave!


Pozdrav!
[ Devanagari @ 28.02.2012. 02:30 ] @
Evro vrtoglavo raste, skaču cene i krediti, blato je do kolena, seljaci se bodu noževima.
[ Braksi @ 28.02.2012. 08:04 ] @
evo videli ste kako vristi od jutros Jevrosimovic, cist uvoznik.

Soskic nije jedini krivac, ali dobio je lepu platu da ga sad svi pljuju, a ne vlast pred izbore. Nadam se samo da nece od Jelasica praviti novog A. Markovica, a to su ljudi koji su (u saradnji sa vladama) i postavili neoliberalnu scenu koja nas je dotukla.
[ Braksi @ 28.02.2012. 08:08 ] @
samo jos nesto da dodam.

Mi dinar mozemo nastaviti da branimo deviznim rezervama, ali to se sve odmah salje u izvoz zato sto nasa drzava ima konstantan deficit u spoljnoj trgovini i sad ce devizne rezerve da ga pokrivaju. Nas deficit sa ovakvom proizvodnjom i dobro razradjenim uvoznim lobijima nema sanse da se popravi i sta kad jednog dana nestane i deviznih rezervi ?
[ vladd @ 28.02.2012. 14:34 ] @
Citat:
Sceka: E, to je nesto sto sam ja pricao pre petnaestak godina ...



Tada su jos bile sankcije, pa je svaka prica bila drugacija, drugi su razlozi bili protiv, ZA je besmizleno obrazlagati.

Elem, sada je kao kada bi gladnog pitao da li si za pasulj, kupus ili grasak..pa da krene obrazlaganje..more daj sta bilo, samo da se prezivi

Pre desetak godina, Irski i potajno Grcki model su bili prihvatljivi, ma kakvi prihvatljivi, san snova.

Problem je u babunima, i ovim sitnim sto zijaju na 1k€, i ovima gore, sto ne znaju dve recenice da sastave sami (a da nisu floskule i parole, davno napisane), a alavi su na pare, odmah i sada, za sebe i kumovu svastiku...

Pare bez motike, kao pokrivene projektima, realizacije ni na vidiku. Kada se povrsno pogleda, recimo Mrkonjic, to je za povracku, ali sustinski se (ipak je inzenjer) zalagao da se igra sa svojom strukom, da zida, da petlja, da se zanima.

Ostali su srecu videli u agencijama, telima, kancelarijama, koje ce kroz materijalne troskove da posrcu sav kapital.

Bilo je tu i alamunja, sa dobrim i manje dobrim informacijama, otvarale se banke(kao privatne) zatim se dobijale firme i trziste, pravljeni biznis klubovi, a sve to sa NEDOSTOJNIM ljudima. Imaju oni vise pameti od proseka, ali im je kolac i okruzenje preveliko. Jednostavno, ne znaju da funkcionisu pozitivno, u razvojnom smeru, nego ako mogu da naprave stetu od 1000miliona, da bi uzeli 2-3, ako mogu da preprodaju nesto, kupe za evro a prodaju za hiljadu, to je opseg u kojem funkcionisu.

Akumulacijom novca, napravili su da nema sanse za napredak i razvoj, i zaista je jedino izgledan bankrot drzave, obezvrednjavanje papirica koje imaju, i pocetak trzisno-robne privrede. Gde je roba, razvoj i osvajanje trzista imperativ, a ne neka zaradica da mogu da glumetaju male harambase. Posto ocito da nisu veliki, kada ih tranzira ko stigne, i spolja i iznutra.


Poz
[ Braksi @ 28.02.2012. 15:29 ] @
Mrkonjic je menadzer starog kova, ali izgleda da se fantasticno uklapa u novo vreme. Nase drustvo nikad nije izgradilo do kraja trzisnu ekonomiju vec je manje vise ostalo burazersko, partijasko....
[ milivoje t @ 28.02.2012. 17:44 ] @
@vladd

da li si nuklearke stavio u kontekst brze zarade, onodsno resursa koji se brzo eksploatise ? jer situacija je takva da su to strasno skupe investicije, koje se isplacuju duugorocno, tj. sporo. a bas za tu vrstu investicije, nuklearke, nastupila je nuklearna zima. odnosno investitori nisu radi da stave pare na tu kartu cak i za stolom za kojim igraju bogatije i sredjenije zemlje, sa postojecom infrastrukturom i iskustvom u upravljanju takvim postrojenjima i otpadom.

sto se tice saobracaja, velika je tuga i beda koliko se (ne)radi. da ne pricamo o medjunardnim koridorima, zaista nije potrebna velika investicija koja bi unutar zemlje povezala neke centre i postala brzo isplacena. kao sto bi recimo bilo spajanje novog sada i beograda...

[ Jagnjeca brigada @ 28.02.2012. 20:52 ] @
BEOGRAD 28. 02. 2012
PRESS
KOLIKO NAS KOŠTA OVAJ ČOVEK
Šoškić svakom 'uzeo' po 2.700 dinara
Dug privrede porastao na 1.546 milijardi dinara ... Pad standarda - Građanin sa prosečnom platom od 36.600 dinara koji plaća kiriju za stan ili ratu za kredit i vozi automobil, zbog dramatičnog pada kursa za ove troškove sada mora da izdvoji mesečno čak 2.700 dinara više nego prošle godine u isto vreme

Svaki građanin koji sa prosečnom platom od 36.600 dinara plaća kiriju za stan ili ratu za kredit i vozi automobil, zbog dramatičnog pada vrednosti dinara za ove troškove mesečno sada mora da izdvoji čak 2.700 dinara više nego prošle godine u isto vreme.
Takođe, zbog kursne razlike dug privrede bankama je za godinu dana porastao oko 194 milijarde, a građana za 55 milijardi dinara.
Dinar je za manje od godinu dana izgubio na vrednosti oko 13 odsto jer je u maju prošle godine evro bio 97,1 dinara, a danas je srednji kurs 110,4 dinara. Iako je NBS juče prodala čak 80 miliona evra na deviznom tržištu, dinar je nastavio da slabi, i to za oko 20 para u odnosu na prethodni dan.
Koliko je za građane poguban ovako drastičan pad dinara pokazuje Pressova računica. Nažalost, građanin Srbije sa prosečnim mesečnim primanjima koji plaća mesečnu kiriju ili ratu kredita za stan, a ima i troškove za benzin, došao je u situaciju da mu troškovi skoče za čak 2.700 dinara mesečno.
Naime, za stambeni kredit koji u proseku iznosi 30.000 evra, mesečna rata je oko 150 evra, koliko najčešće iznosi i kirija koju plaćaju podstanari. Zbog kursne razlike sada treba izdvojiti oko 2.100 dinara više za ratu kredita jer je evro pre godinu dana vredeo 97, a sada 110,4 dinara. Takođe, i cena benzina je drastično porasla. Tako je pre godinu dana litar benzina stajao 129,9 dinara, dok sada košta 143,9 dinara, pa ako se uzme da je mesečna potrošnja oko 40 litara, dobija se razlika od oko 600 dinara mesečno.
Računica Pressa

Da stvar bude gora, i plata prosečnog Srbina kada se preračuna u evre sada je osetno manja. Po kursu sa početka 2011. prosečna plata iznosila je 377 evra, a sada je samo 331 evro. Kako je dinar za nepunih godinu dana izgubio oko 13 odsto vrednosti, toliko je u domaćoj valuti porasla i zaduženost građana koji su uzimali zajmove u evrima. Građani na ime indeksiranih kredita bankama duguju oko 382 milijarde dinara, a zbog kursne razlike to je za oko 55 milijardi dinara više nego pre skoro godinu dana.

Međutim, ni privreda nije bolje prošla, pa je zaduženost preduzeća za manje od godinu dana porasla za fenomenalne 194 milijarde dinara. Ukupan dug privrede bankama iznosi oko 1.350 milijardi dinara i po kursu od pre godinu dana (97,06 dinara za evro) to je bilo 12,9 milijardi evra. Prema današnjem kursu od 110,4 dinara dug privrede je porastao na 1.546 milijardi dinara. Kada se tome doda dug građana, ukupno su dugovanja privrede i stanovništva porasla za čak 250 milijardi dinara.
Vlasnik kompanije „Metalac" Dragoljub Vukadinović smatra da sve veći pad domaće valute psihološki nije dobar za građane ni privredu.
- Postoji opravdana zabrinutost da li će kurs ostati u ovim granicama ili će, ipak, i dalje rasti. Stanovništvo će, naravno, pomeranja kursa osetiti jer cene stalno rastu. Pre svega, prehrambenih proizvoda. Tako ćemo i mi ukoliko srednji kurs evra ode preko 110 dinara morati da povećamo cene proizvoda koje proizvodimo - navodi Vukadinović.
Na pitanje Pressa zbog čega onda guverner Šoškić tvrdi da slabljenje dinara neće uticati na inflaciju, Vukadinović kaže da ne zna, jer je već svima jasno da utiče.

http://www.pressonline.rs/sr/v...27uzeo%27+po+2.700+dinara.html
[ Francuzzz @ 29.02.2012. 06:58 ] @
Ovaj tekst u Pressu je cista propaganda i haranga protiv Soskica

Nije Soskic kriv sto Srbija nema privredu i izvoz vec najgori rezim svih vremena u Srbiji - rezim Borisa Tadica i Demokratske Stranke koji je unistio nasu proizvodnju , destimulise izvoz a stimulise uvoz.

Soskic je tu samo u ulozi vatrogasca. A vatrogasac nije kriv sto je neka kuca trula, sto joj propadaju noseci stubovi i sto su elektroinstalacije stare i pale se.
[ Vasastajić @ 29.02.2012. 07:57 ] @
Ne lupaj...tako radikalno...
[ jnk @ 29.02.2012. 08:07 ] @
Ne nego je guverner kriv zbog pada evra jer slupao sve devizne rezerve zarad prividnog očuvanja kursa? A ne preterana javna potrošnja, budžetski deficit, pad izvoza i proizvodnje, pad direktnih stranih investicija i donacija...

Prosto mi nije jasno da ova najgluplja propaganda koja ima očigledan cilj da vrši pritisak na guvernera da troši devizne rezerve na nekoga pali. Tj. jasno mi je lupam.
[ Marko83 @ 29.02.2012. 09:07 ] @
Nekima uopste nisu potrebni argumenti u prici....bitno je samo u recenici staviti radikale...i eto argumentovane rasprave...
[ Vasastajić @ 29.02.2012. 10:04 ] @
Najbolje naplaćeno radno mesto u državnoj upravi,kao kompenzacija ulozi žrtvenog janjeta.
Kad čeprkaš po septičkoj jami,teško da ćeš ostati neumazanih rukava,pa sad ko i dalje misli da Šoškićevo izuzimanje iz "kolektivnog" čabra nije radikalno lupanje,šta ću mu ja.