[ anonimuss @ 27.02.2012. 01:22 ] @
nocas sam instalirao Dev-C++ i imam knjigu za pocetnike
presao sam nekih 75 strana od ukupnih 300 i do sad sam naucio kako da napravim kalkulator... to sam znao i ranije... u toj knjizi od 300 strana ima taj kalkulator i drugi primjer je graficki program gdje se iscrava krug.....

e sad mene interesuje par stvari ...
izgleda da sam odlucio da se posvetim programiranju dvoumio sam se izmedju programiranja i web dizajna i odlucio za programiranje(c++)

prije vise od 5 godina sam radio u visual basic.. zadnje sto sam radio u njemu je bilo kao neki programcic client/server za chat....

e sad me interesuje vase iskustvo sto se tice C++ dokle ste vi stigli u njemu tj sta ste uspjeli da napravite sa vasim znanjem, koliko vec programirate u c++ i da li neko zaradjuje za hljeb od njega :)
kako je placen taj posao ... i dje bi se moglo radit .. tj sta bi bio moj posao ako bi ja razbijao programiranje

... toliko za sad nadam se da ce se vise ljudi ukljuci
[ Mihajlo Cvetanović @ 27.02.2012. 09:22 ] @
Postoje drugi jezici koji su zamenili C++ kao jezik opšte namene. Tu su Java i C#, ali i Python i Perl. C++ sada koriste samo oni koji ga već dobro znaju i ne žele da prelaze na drugo, ili ako se radi na postojećem projektu koji je već pisan u C++. Jezik je ostao dobar za neke specijalne slučajeve. Što si bliže hardveru to je korisniji, ali čak i tada kad se opasno približiš hardveru (pišeš drajver) možda je C bolji od C++. U svim ostalim slučajevima bolje je odabrati jezike koji su udobniji za rad, i kojima se brže i jeftinije dolazi do rezultata.
[ anonimuss @ 27.02.2012. 10:43 ] @
hm zanimljivo nisam pratio u zadnje vrijeme je li sta mijenjalo eto izgleda da jeste prije 5 godina je bio aktuelan c++....

po vamam koji je najbolji, najisplativiji programski jezik za ucenje....
[ Mihajlo Cvetanović @ 27.02.2012. 10:48 ] @
Glavni jezik koji moraš da naučiš je engleski. Bez njega ti nema leba. Za ostalo nisam dovoljno upućen, ali Java i C# su po meni glavni kandidati. C# je organizovaniji, ali Java je besplatna i sveprisutnija.
[ Goran Arandjelovic @ 27.02.2012. 20:44 ] @
Citat:
Mihajlo Cvetanović: Postoje drugi jezici koji su zamenili C++ kao jezik opšte namene. Tu su Java i C#, ali i Python i Perl. C++ sada koriste samo oni koji ga već dobro znaju i ne žele da prelaze na drugo, ili ako se radi na postojećem projektu koji je već pisan u C++. Jezik je ostao dobar za neke specijalne slučajeve. Što si bliže hardveru to je korisniji, ali čak i tada kad se opasno približiš hardveru (pišeš drajver) možda je C bolji od C++. U svim ostalim slučajevima bolje je odabrati jezike koji su udobniji za rad, i kojima se brže i jeftinije dolazi do rezultata.


Ne bih mogao u potpunosti da se se složim.

C++ je nekada ranije bio težak za učenje što jer je skoro sve nasledio od C-a, a samim tim su i prvi koraci u njegovom učenju bili identični kao kod C-a. Još uvek se i na fakultetima primenjuje slična metodologija, tj. uči se kao da je u pitanju "C sa klasama".
Kako su se pojavljiavli VM jezici poput Jave i C#-a koji su u samom startu imali GC, imali bolja okruženja i framework-e sa GUI toolkitima, koji su korisnika oslobađali razmišljanja o pokazivačima, tako je C++ postajao sve manje popularan, što je u principu i normalno, ali se tu ipak i preterivalo (a i marketing je uradio svoje) pa je na kraju postao i bauk.

Međutim, ni veliki igrači (MS, Google, Facebook, ...) ga nisu napustili, šta više. Pored Qt-a kao odličnog cross-platform toolkita i novog standarda (nove mogućnosti jezika, još bolja izražajnost, nove biblioteke...) opet mnogima postaje izbor #1.

E sada, ono što definitivno treba promeniti, to je metodologija učenja (za počekat, putpuno izbacivanje C-olikog razmišljanja).

I da, čak i kad su low level poslovi u pitanju, i tu je C++ u opštem slučaju bolji od C-a (a to je prevashodno zbog mnogo čistijeg type sistema i postojanja templejta, statičkog polimorfizma...)

Daću dva primera:
1. Početnike još uvek uče da se dinamička alokacija vrši isključivo ovako:
Code:

Tip *x = new Tip;

i to treba znati, ali ako se forwardujemo u 2012. godinu imamo ovo:
Code:

auto x = make_shared<T>();


2. Jedna od stvari koje se još uvek uveliko uče u okviru mnogih C++ kurseva su pokazivači na funkcije i nekako neizbežni qsort. A poznato je da je std::sort višestruko brži od qsorta (koristi se specijalizacija templejta, functor-i ili lambde umesto pokazivača na f-je pa nema više nikakvih indirekcija... bolji inline koda, itd...)
[ Mihajlo Cvetanović @ 27.02.2012. 22:00 ] @
Onaj ko ima da pita koji jezik da uči bolje će proći ako počne sa Javom i C#-om. C++ omogućava programeru da se upuca u nogu na mnogo što jednostavnih, što maštovitih načina. Znam C++ bolje od C#, a opet sam pre par nedelja nagazio na jednu od raznih C++ mina. C# ti ne daje mine nego lego kockice da se igraš s njima. Nove projekte radije počinjem u C#, a C++ koristim samo kad moram.