[ anakin14 @ 27.02.2012. 15:30 ] @
Nov sam u php-u, i ono sto sam ja radio da prikazem druge strainceje get funkcija - npr: index.php?articleid=1
primetio sam recimo da sajtovi koriste direktorijume za prikazivanje clanaka, znam da ako kucam nekisajt.com/nesto dobijem prikazan index.php iz direktorijuma root/nesto, ali cemu sluzi nekisajt.com/index.php/nesto?

i da li je nacin sa get metodom i menjanjem parametra u linkovima najbolji nacin za prikazivanje drugih clanaka ili postoji bolji, recimo da svaki clanak ima svoj direktorijum i svoju index.php stranicu?

a vidim recimo na elitesexurity i kombinaciju / i ?nesto=nesto, u cemu je razlika i zasto recimo nije elitesecurity.org/index.php?tema=19213 nego je elitesecurity.org/tema123112, tj zasto je bolje da bude tema u novom direktorijumu, i da jos jedno pitanje, kako izbaciti index.php i ostaviti samo www.nekisajt.rs

Mozda su pitanja prosta, ali nikako nisam nasao odgovor guglanjem , hvala puno na odgovorima!
[ Predrag Supurovic @ 27.02.2012. 16:17 ] @
U stvari kakav god da je URL to se sve svodi na index.php?parameri. Ostale varijante se krosite zvog bolje optimizaciej za pretraživače.

Vidi primer na http://seo-url-tools.datavoyage.com/
[ plus_minus @ 01.03.2012. 00:45 ] @
Citat:
anakin14:
....
....
i da jos jedno pitanje, kako izbaciti index.php i ostaviti samo www.nekisajt.rs


Postoji još (po meni) lepša varijanta. Izbaciti samo ekstenziju a ostaviti naziv fajla,
po ugledu na YouTube linkove. :)

Već si naslutio da ima dosta opcija i da onaj ko pravi skripte sam odlučuje šta hoće a šta neće, što je prelepo. :)

Da bi izbacio samo ekstenziju iz url-a,

koristiš sledeće u .htaccess fajlu

Code:


RewriteEngine On
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME}.php -f
RewriteRule ^(.+)$ /$1.php [L,QSA]



Pre toga, pre nego što kreiraš .htaccess fajl u root direktorijumu i ubaciš ovaj deo, 'štikliraš' (ako koristiš wamp ili slično) ili osposobiš Apache ModRewrite ili Rewrite_module

Nakon toga, ako već imaš upisane linkove, prepraviš svaki.

npr.

/folder/page.php?show=pageOne

u

/folder/page?show=pageOne

__________________

Ako nemaš ništa već upisano,
krećeš da ih upisuješ bez ekstenzije u startu, logično.


[Ovu poruku je menjao plus_minus dana 01.03.2012. u 05:12 GMT+1]