[ woolfy @ 27.02.2012. 17:56 ] @
Imam procurve sa 8 portova. NEmam puno iskustva pa i ne znam kako da podesim ovo. Zelim da mi port dva bude dolazna konekcija, portovi 3-8 da budu za lan, a da port 1 bude trank za ove vlanove. Recimo da mi port 2 bude vlan 2, a ostale portove da stavim u vlan 3. Kako da trunkujem ove vlanove na portu1?
na taj port ide veza sa ruterom.
[ markovm @ 27.02.2012. 18:48 ] @
Daj oznaku I model,
Poz,
Milenko
[ woolfy @ 27.02.2012. 18:55 ] @
1700-8

Ima default podeseno da su svi portovi clanovi vlan 1. Napravio sam da je port 2 vlan 1, a svi ostali vlan 3.
E sad kad podesavam trunk, kako podesavam koji port mi je trunk (ne moze da bude port 8, on je gigabitni, ali njega mi ne daje u podesavanjima)

Evo sta mi je cilj. Da na port 1 dovedem internet, 6 portova da budu lan, i jedan da bude trunk, koji cu vezati na ruter.
[ markovm @ 27.02.2012. 20:08 ] @
Zdravo,

na ftp://ftp.hp.com/pub/networkin...700-MgmtCfg-Feb07-59916222.pdf imas 'users manual', strana 2-26 govori o konfiguraciji 802.1q i VLAN clanstvu za pomenuti model

Obrati paznju da svi osim cisco-a trunk zovu agregaciju vise interfejsa (kod Cisco-a etherchannel), a ono sto Cisco zove trunk ostali zovu tagged interface.

Poz,
Milenko.
[ woolfy @ 27.02.2012. 20:41 ] @
Nasao sam to pa sad lagano citam. Hvala.
Samo jedno pitanje. Kad sam dodelio vlanove i stavio portove u trunk, na kom portu mi je taj trunk? Negde sam procitao da je taj trunk na portu 8, ali ako switch podrzava 4 trunka, kako se ostali trunkovi podesavaju na koji port?

[Ovu poruku je menjao woolfy dana 27.02.2012. u 22:00 GMT+1]
[ acatheking @ 27.02.2012. 21:15 ] @
Nisam gledao manual doticnog uredjaja, ali obrati paznju na ovo sto ti je rekao markovm. Pojam "trunk" na ovakim switchevima znaci "sabiranje vise portova u jedan", sto je na cisku ekvivalent "etherchannel". Ukoliko zelis da taj 8. gbit-ni port proglasis za trunk (magistrala za sve vlanove), moras pojedinacno za svaki kreirani VLAN na tom switchu da definises kako ce se ponasati na svakom fizickom portu. Npr, ako zelis da ti VLAN 3 prolazi kroz trunk, moras ga na 8. portu oznaciti kao TAGGED, a na svim ostalim portovima kao UNTAGGED. Skoro sam se igrao sa nekim, HP ProKurvama :), trebalo ih je vezati na Cisco ruter, i to je proradilo bez greske.
[ woolfy @ 27.02.2012. 21:31 ] @
Evo sta zelim da uraadim: da napravim dva vlana, koja cu posle na tiku formirati, jedan vlan ce biti dolazna konekcija ka internetu, a drugi vlan ce biti lokalna mreza.

ovako izgleda web interface:





Vec postoji vlan1 kome pripadaju svi portovi, on se ne moze brisati i menjati.
Napravio bih vlan 2 za port 1 (u koji bi mi dolazio internet)
OStale portove bih stavio u vlan 3.
E sad zelim da trunkujem ta dva vlana, da bih sa jednim kablom isao do rutera. Ovo prvo znam kako da uradim ali ne znam kako da trunkujem ta dva vlana u jedno.
[ acatheking @ 27.02.2012. 23:03 ] @
- Dodaj na switch VLAN 2 i VLAN 3
- Port koji ce biti veza ka ruteru, podesi kao "Tagged Only"
- Sve ostale portove podesi da pripadaju nekom od dodatih VLAN-ova 2 ili 3 (Podesis odgovarajuci PVID)
- Ne treba ti opcija Trunk i LACP, to zaboravi.

Ne znam sta zelis konkretno da uradis, ali nema svrhe da ti ide trunk do rutera, ako planiras da pustis Internet samo na VLAN 2.
Ima smisla jedino ako hoces da pustis i VLAN 3 na Internet, jer ces VLAN-ovima logicki razdvojiti mrezu.
Takodje, na ruteru moras da podesis odgovarajuci vlan interface, u ovom slucaju sa VLAN 2.
[ woolfy @ 28.02.2012. 18:15 ] @
Pa u sustini i ne znam sta mi treba :)
Jel ima razlike u vlan tagged i obicnim port based vlan?
Zelim da na svic vezem internet i kompove. Internet bi mi bio vlan2, a ostali portovi vlan3. Onda bih trunkovao ova dva vlana kroz jedan port i na mikrotiku napravio vlanove. Nadam se da sam bar malo pojasnio situaciju.
[ acatheking @ 28.02.2012. 20:03 ] @
VLAN-ovanje ima smisla ukoliko zelis logicki da razdvojis vise mreza spojenih na isti switch. Dodatno, ako zelis da te mreze spojis na Internet, potreban je trunk port ka ruteru i kreiranje odgovarajucih VLAN interfejsa na ruteru. Posto vidim da je ovo preveliki zalogaj za tebe, i da ja ne bih previse pametovao, savetujem prvo da se lepo upoznas sa materijom... stari dobri Google :)
[ woolfy @ 28.02.2012. 20:16 ] @
Pa ovo sto sam i pitao sam saznao konsultujuci gugl :)

Opet da ponovim. Meni treba da podesim da u jedan port ubodem koblovski modem, u drugi port da ubodem vezu izmedju rutera i switcha, a sve ostale portove da koristim za lan, koji ce sluziti skoro isklljucivo za deljenje interneta (samo brat i ja cemo medjusobno slati fajlove preko mreze).
Samo me zanima kako da podesim u ovom switchu ovo sto sam pitao. Ako moze pomoc super, ako ne, nista...
niko se naucen nije rodio :)

[Ovu poruku je menjao woolfy dana 28.02.2012. u 21:31 GMT+1]
[ acatheking @ 28.02.2012. 20:55 ] @
Ako bas hoces da komplikujes sa vlan-ovima, scenario moze da izgleda ovako:
- Dodas VLAN 2 i 3 na sw.
- 1. port na sw podesi kao trunk (Tagged Only). U taj port ubodi ruter
- 2. portu na sw podesi VLAN 2 i u taj port ubodi kablovsk modemi
- Svim ostalim portovima podesi VLAN 3

Ova problematika dalje povlaci i podesavanje VLAN interfejsa na ruteru, DHCP klijent, NAT, IP adrese. Pitanje je i koji ruter imas? Ako ruter ne podrzava vlanove, to znaci "cao zdravo" celoj prici. :)
[ woolfy @ 28.02.2012. 21:17 ] @
Imam mikrotik, podrzava vlanove. Instaliran je na thinclient, koji ima jedan nic. Koja je druga solucija, koja ne ukljucuje dodavanje lan kartice na thin client? U svakom slucaju, treba nekako da ovaj fizicki port na switchu prebacim kao logicki na mikrotik.
Hvala!

p.s. imam problema da podesim trunk na prvom portu. Podesio sam vlanove (samo ne znam dal treba da stavim i prvi port u vlan3? ), ali ne znam kako da podesim da prvi port bude trunk. Koje portove treba da stavim u trunk T1?

[Ovu poruku je menjao woolfy dana 28.02.2012. u 22:28 GMT+1]
[ nino1987 @ 01.03.2012. 14:38 ] @
U trunk stavljas port koji ces da vezes sa mikrotikom, taj port prograsis za trunk u switchu i tagaš vlanove koji ce ic preko tog trunka...
[ woolfy @ 01.03.2012. 21:02 ] @
Znam da to tako treba, ali ne znam kako se podesava trunk na nekom portu. Gore sam okacio slike interfejsa za podesavanje.
[ acatheking @ 01.03.2012. 21:27 ] @
Ocigledno ne citas sta ti drugi pisu.
[ woolfy @ 02.03.2012. 10:14 ] @
Cek, znaci da mi ne treba trunk??? Dovoljno je da kreiram vlan 2 portu 1 (za kablovski) a sve ostale portove da stavim u vlan 3 (2,3,4,5,6,7,8), i na portu 8 na stranisi "802.1q per port configuration" cekiram za port 8 "tagged only"?
[ woolfy @ 11.03.2012. 10:17 ] @
Uspeo sam sve da podesim :)
Port 2 mi je dolazni internet. Ostali portovi su lan, a port 8 je tagged port (trunk)
Napravio sam vlanove, vlan2 (port 2 i 8) i vlan 3 (portovi svi osim 2). Na tiku sam napravio vlan2 i vlan3 i sve sljaka super.