[ Odin D. @ 01.03.2012. 18:39 ] @
ATMEL izbacio Studio 6 sa podrskom za njihove Cortex M mikrokontrolere koje prosiruje sa 40 novih cipova.
Studio 6 sadrzi C/C++ kompajler sa kompletnom CMSIS kompatibilnom bibliotekom za Cortex, kao i primjerima. Studio 6 je dzaba.
Citat:
Atmel Studio 6 significantly reduces the cost of creating new designs because it is free of charge, provides professional-quality development tools, and comes with Atmel Software Framework (formerly called AVR Software Framework). With Atmel Software Framework, designers get a large library of well proven and free source code—including about 1,000 project examples. Using this code, design engineers can eliminate writing most of the low-level source code for their projects, significantly reducing time to market while maintaining high-quality solutions. The software framework includes a full set of drivers for on-chip peripherals and external components, wired and wireless communication stacks, audio decoding, graphics rendering, and fixed- and floating-point math libraries. For Atmel’s ARM processor-based microcontrollers, the library provides full support for the Cortex Microcontroller Software Interface Standard (CMSIS). Atmel Studio 6 currently supports roughly 300 of the company’s MCUs.



Faster product development cycles combined with reduced cost for on-chip Flash and the advent of faster MCUs are driving more design engineers to write code in C and C++, rather than in assembly code. Atmel Studio 6 makes it easy for engineers to write, build and debug their C/C++ and assembly code. Atmel Studio 6 also brings together, in seamless fashion, an editor with assisted code writing, a wizard for quickly creating new projects, a GNU C/C++ Compiler, a powerful simulator, and a front-end visualization tool for all of Atmel’s Cortex-M series and AVR processor programmers and in-circuit debuggers. The simulator, currently available for AVR designs, accelerates application development by providing an accurate model of the AVR MCUs. The simulator not only models the CPU and interrupts but also the on-chip I/O modules, allowing complete application development without the need for actual hardware.


Fino bogami. Nadam se da ce ovo uticati i na druge proizvodjace Cortex-a da ponude neko besplatno okruzenje...

http://www.eetimes.com/electro...ex-M3-MCUs-?Ecosystem=embedded

http://www.atmel.com/tools/atmel_studio6.aspx?tab=overview

[ goran_68 @ 01.03.2012. 20:39 ] @
TI ima za Stellaris familiju okruzenje StellarisWare koji je besplatan i podrzava LM3S Cortex-M3.

Our StellarisWare® software is an extensive suite of software designed to simplify and speed development of Stellaris-based microcontroller applications. StellarisWare software includes:

Stellaris Peripheral Driver Library
Stellaris Graphics Library
Stellaris USB Library
Stellaris Code Examples
Stellaris In-System Programming Support
Stellaris IEC 60730 Support
ARM® Cortex™ Microcontroller Software Interface Standard (CMSIS)

Sa druge strane StellarisWare je koliko znam proizvod LuminaryMicro kojeg je kupio TI pa ne verujem da ce ga nesto razvijati dalje. TI ima svoj CodeComposer koji je u free verziji ogranicen na duzinu koda pa i nije neko resenje za duze staze. TI ima i Cortex-M4 doduse u nekom statusu PREVIEW a razvojni kit je 150USD sto je ogromna cifra u odnosu na nas DISCOVERY od ST.
Ovaj ATMEL i Studio 6 zaista izgleda kao dobar izbor.
[ bogdan.kecman @ 02.03.2012. 05:59 ] @
tesko, arm od prvog dana nudi dzabe razvojne alate i "hobby friendly" licence za sve biblioteke ... igraci koji igraju u istoj nisi nisu nista uradili po tom pitanju tako da .. tesko :(
[ Odin D. @ 02.03.2012. 10:42 ] @
Ma znam da nece to od "dobre volje" raditi nego zbog para :)
ST je ovim plocicama sigurno ciljao na hoby segment, a od jeftinog hardvera jedina stvar na koju hobisti jos vise lete ko muve na g.... je funkcionalan free-IDE. Pa ako ovak Atmel-ov pokusaj prodje, moguce da se i ostalima upale sijalice...
Jos je rano za nadanje, ali... :)
[ bogdan.kecman @ 02.03.2012. 12:11 ] @
mislim da ST finansira donekle free verziju atollic-a .. ako pogledas atollic nema free verziju za sve procesore .. tako da tesko da ce pravit nesto skroz dzaba
[ goran_68 @ 03.03.2012. 11:10 ] @
Infineon nudi besplatan DAVE™3 beta sa podrskom za XMC4000 Cortex-M4:

"It is a complete free tools set including IDE, compiler, debugger and utilities like DAVE™Bench"

Njihov razvojni kit "XMC4500 Basic Kit" kosta 55Eura.
[ Odin D. @ 03.03.2012. 12:27 ] @
Ima jedna stvar u kojoj je Infineon nenadjebiv - dokumentacija.
U poredjenju sa Infineonim datasheetovima za mikrokontrolere - datasheetovi ostalih proizvodjaca izgledaju kao sabrana djela grupe sizofrenicara.
Imam par stampanih izdanja datasheetova za XC167 familiju i nekad sam ih koristio kao opustajuce stivo za pred spavanje...
Sjecam se kad sam prvi put radio sa I2C, ja uzeo data sheet nekog Infineonovog mikrokontrolera sa tom periferijom i odatle "ucio", bilo bolje objasnjeno nego na wiki-ju i ostalim tutorialima koji su se mogli naci po netu :)

Ako nadjem vremena, bas cu prolistati XMC4500 reference manual, da vidim jesi li jos na istom kursu :)
[ bogdan.kecman @ 03.03.2012. 12:48 ] @
XMC4500 je onaj petougaoni ili sestougani sa onim FX konektorima sa strane koje nigde ne mozes da kupis?

ja se razmisljao da trosim infineon kada sam kretao sa arm-om i odustao sam posto vecinu cipova nisam mogao da nadjem uopste na komad vec su svi bili na 500 ili vise + dodatno sve sto mi je bilo zanimljivo bilo je u bga pakovanjima ..
[ goran_68 @ 03.03.2012. 13:48 ] @
Mislim da je interesantan jos NXP (Philips). Kao i kod TI, Cortex-M4 jos nije u proizvodnom statusu (LPC43xx) a ima evaluation kit koji je preskup. Verovatno ima i nesto od besplatnih alata.
[ Odin D. @ 03.03.2012. 13:51 ] @
Infineon je okrenut ka industriji, isto kao Freescale, Renesas...
Vrhunski cipovi, ali za dubinske dzepove.
Slabo sta haju za hobiste i slobodne strelce. Eventualno naprave tu i tamo neki kit koji ce podjeliti studentariji na nekom faksu i ti fazoni.

Prije 3-4 godine mi je trebao neki kit za XC16x (tadasnjih ca. 150€ komad) i isto sam imao problem da ga dobavim, nesto kao moras biti firma da bi ga narucio od dobavljaca koji su to imali,...
Elem, i nadjem ja adresu nekog Infineonovog marketinskog predstavnistva u Becu, pa reko' sa'cu ja da vidim o cemu se tu radi.
Odem tamo, nadjem nekog lika u nekom sobicku nakon 150 metara hodnika. Rekoh mu: "Dobar dan, ja sam niko i nista u smislu firme, a ocu da dobavim XC16x kit. Kako?" On se okrenu, dohvati jedan XC167 i jedan XC164 kit iz neke vitrine iza sebe, pruzi mi i rece: "Evo."

Tako da, mrka kapa sa Infineonom sto se tice rekreativnog bavljenja ovim. A posto im ne ide lose (cini mi se da su izbili na prvo mjesto po broju prodatih mikrokontrolera u industriji) sumnjam da ce nesto mijenjati u dosadasnjoj politici.


[ Odin D. @ 03.03.2012. 13:57 ] @
Citat:
goran_68: Mislim da je interesantan jos NXP (Philips).

NXP je imao neki mBED kit sa web-based IDE-om. Zanimljiv koncept, ali nisam probao, pa nemam pojma koliko je upotrebljiv u stvarnom zivotu.

http://mbed.org/nxp/lpc1768/

Mozda ce izbaciti nesto slicno i za Cortex-M4...
[ bogdan.kecman @ 03.03.2012. 14:51 ] @
mbed je tu i dalje, problem je sto je kompajler na netu, ja bas nisam ljubitelj toga + je sam cip poprilicno skup ... sve u svemu, ne bas tako iskusna prica
[ milanmeh @ 03.03.2012. 18:55 ] @
NXP isto ima sponzorisanu varijantu kompajlera, LPCXpresso IDE koga radi Code Red Tech. Podrzava sve LPC cortex-m0/3/4, i šačicu ARM7TDMI i ARM96x mikrokontrolera. Podrzava samo debugger koji dolazi na LCPXpresso pločicama i jos dva in house. IDE je baziran na ECLIPSE (klasika), nije obogaljen ko Atollic, nema C++, nema trace. Nema ograničenja na veličinu kompajliranog koda (ko bi rekao) ali ima ograničenje koliko koda može da se debaguje/snimi u mikrokontroler - 128k. LINK


[Ovu poruku je menjao milanmeh dana 03.03.2012. u 20:06 GMT+1]
[ ha_23 @ 03.03.2012. 20:44 ] @
Za mbed ima opciju Exporting to offline toolchains.
Podrzani su compajleri : uVision, Code Red, CodeSourcery, GCC ARM Embedded.
[ bogdan.kecman @ 04.03.2012. 07:25 ] @
taj export je vrlo diskutabilan po pitanju biblioteka (nije radio uopste kada sam ja prosli put probao, duduse to je bilo pre vise od godinu dana, mozda su se malo popravili od tada :D) .. da su napravili neki offline ide poput arduino (atmel)/chipkit (microchip)/maple (arm) bili bi mnogo iskusniji ... maple je inace odlican za pocetnike (arm cortex m3 + wiring ide)
[ Iggies @ 19.03.2012. 16:42 ] @
Citat:
milanmeh: NXP isto ima sponzorisanu varijantu kompajlera, LPCXpresso IDE koga radi Code Red Tech. Podrzava sve LPC cortex-m0/3/4, i šačicu ARM7TDMI i ARM96x mikrokontrolera. Podrzava samo debugger koji dolazi na LCPXpresso pločicama i jos dva in house. IDE je baziran na ECLIPSE (klasika), nije obogaljen ko Atollic, nema C++, nema trace. Nema ograničenja na veličinu kompajliranog koda (ko bi rekao) ali ima ograničenje koliko koda može da se debaguje/snimi u mikrokontroler - 128k. LINK


[Ovu poruku je menjao milanmeh dana 03.03.2012. u 20:06 GMT+1]


Milane, da li bi ste bili ljubazni da mi ostavite na PM vasu e-mail adresu kako bi' mogao da vas kontaktiram. Ovo mi je novi user, jer sam stari zaboravio, pa nisam uspeo da vam posaljem privatnu poruku jer zahteva starost naloga od bar 7 dana.
[ Odin D. @ 15.05.2012. 10:26 ] @
STM32 goes JAVA:
http://www.st.com/internet/evalboard/product/252535.jsp

STM32 Journal, broj 2:
http://www.st.com/internet/com/Learning/stm32_journal.jsp
[ ha_23 @ 26.07.2012. 22:15 ] @
Jedno pitanje!
Dali neko ima iskustvo sa mbed?
Dali mbed online (cloud) compiler podrzava private proekti ili
mora program da bude public.
Nemam mbed, samo pitam planiram uskoro da nabavim :)
[ bogdan.kecman @ 26.07.2012. 23:27 ] @
Citat:
ha_23:
Dali neko ima iskustvo sa mbed?

da, jako lose

Citat:
ha_23:
Dali mbed online (cloud) compiler podrzava private proekti ili

da, svaki projekat je privatan dok ga ti explicitno ne podelis. nisam citao nesto licence tacno, dal oni imaju pravo da ti maznu kod ili slicno, ali generalno ti kreiras projekat i ja ne mogu da mu pridjem i da vidim sta si radio dok ti to explicitno ne dozvolis a sta mogu likovi koji odrzavaju mbed projekat ne znam, imao sam vrlo losa iskustva sa njima pa sam batalio dalje celu pricu

Citat:
ha_23:
Nemam mbed, samo pitam planiram uskoro da nabavim :)


preskupo oces lagan 32bitni env za rad biraj os maple od leaflabs ili chipkit32 od digilenta (maple koristi arm cortex m3, chipkit32 koristi pic32mx, oba koriste arduino ide i c++, po meni je maple bolji ali .. imas ta dva pa biraj)
[ ha_23 @ 27.07.2012. 11:24 ] @
Citat:
bogdan.kecman: da, jako lose

Citat:
bogdan.kecman: imao sam vrlo losa iskustva sa njima pa sam batalio dalje celu pricu

U koji smisao lose iskustva?

Jeste oba su Arduino compatibilne, samo to sto za chipkit32 su preveli veliki broj biblioteka :ethernet, wifi.... i ostale shieldove, ali od druge strane (po meni bolje) maple koristi arm cortex m3.
Citat:
bogdan.kecman: preskupo oces lagan 32bitni env za rad biraj os maple od leaflabs ili chipkit32 od digilenta

Mislim i da nije toliko skupi mbed sa obzirom da ima ethernet, a za leaflabs ili chipkit32 potrebno e kupiti shieldove.
[ bogdan.kecman @ 27.07.2012. 12:23 ] @
Citat:
ha_23:
U koji smisao lose iskustva?


- bag u kompajleru (mnogo puta, na kraju sam zbog toga i odustao)
- bag u njihovom online $%^#^# (nestalo mi po 3-4 dana rada samo od sebe nekoliko puta) - to su mozda sada vec sredili ali ne verujem im nista
- na momente postanu jaaaaaaako spori

software as service, cloud i ostale kala*urcije koje su danas moderne imaju negde smisla za neke stvari, ali za vecinu stvari su totalni promasaj. cloud kompajler je jedna od takvih stvari (da ne spominjem debagiranje!!!)

Citat:

Mislim i da nije toliko skupi mbed sa obzirom da ima ethernet, a za leaflabs ili chipkit32 potrebno e kupiti shieldove.



dodas spi cip za eternet i vozi misko, po meni mnogo bolje nego imati to integrisano u cip .. ali to sam ja .. jeftinije, jednostavnije ... no, ja nemam bas cesto potrebu za eternetom na uredjajima koje pravim (citaj nikad, napravio sam par za test sa eth-om i to je to, kada mi treba eternet onda mi obicno treba i ceo komp tamo i onda lepo uzmem za 100 nemaca alix plocku imas rama koliko oces, stavs 4G SD karticu, instaliras linux i vozi misko, ako ti treba nesto vise od par gpio koliko ima alix stavis dodatni mikro na usb i to je to .. a alix je klasican pc tako da razvijas u svom omiljenom software-u, kliktaci mogu i u onom $#@%@ od visual basic-a da programiraju ako oce
[ ha_23 @ 27.07.2012. 13:28 ] @
Ok, fala za savete.
IPozdrav
[ milanmeh @ 17.09.2012. 21:25 ] @
ST planira da izbaci jos jednu Discovery plocuku, ovog puta sa mikrokontrolerom iz nove STM32F3 familije (koji ima izuzetno interesantne analogne karakteristike). Ono sto je meni izuzetno (tresao sam se ko dete u prodavnici slatkisa kada sam video podatke o ploci) su dva digitalna MEMS cipa, troosni ziroskop i troosni akcelerometar sa troosnim magnetometrom (samo jos fali GPS prijemnik i eto celog kompleta za autopilota bespilotne letelice). Slag na tortu je standardna cena od oko ~10$!!!! Ovo cudo izbija na vrh shoping liste za sledecu turu iz Farnella.
[ bogdan.kecman @ 17.09.2012. 21:30 ] @
ST je ozbiljan sa discovery plockama posto im je feedback odlican. F4 je takodje vrlo lepo napakovan, F3 ce isto biti .. cena je uvek tu oko 10$ .. tako da discovery plocke treba ispratiti ..