[ DusanSukovic @ 02.03.2012. 09:33 ] @
Vidim da dosta nasih hosting providera ima servere kod hetzner.de, zanima me kako poceti posao hostinga, a da su serveri kod hetzner.de?

[ Darklord @ 02.03.2012. 10:40 ] @
Prvo pitanje da li posedujes neko osnovno znanje za tu materiju ?

Danijel,
[ view @ 02.03.2012. 11:05 ] @
Citat:
DusanSukovic: Vidim da dosta nasih hosting providera ima servere kod hetzner.de, zanima me kako poceti posao hostinga, a da su serveri kod hetzner.de?


Vrlo jednostavno,narucis zeljeni server na hetzneru,narucis licencu neki dodatni software tipa control panel,autoinstaller.Odes u APR otvoris preduzece ili preduzetnicku radnju,u banci uzmes karticu za placanje preko interneta ili uplatis preko deviznog racuna.

Potreban ti je:
-domen koji mozes zakupiti kod bilo kog hosting/domen provajdera
-Sajt za prodaju hostinga
-Billing sistem za narucivanje,naplatu,upravljanje i statistiku (whmcs,clientexec)
-Knjigovodja
-Pocetni kapital (zavisi ali ne manje od 500eura za prvi ili mozda prva dva meseca)
-Novac za marketing kampanju
-Spremnost da radis sa gubitcima bar godinu dana pa tek ako ti se posreci sledeci godine da budes na nuli pa tek onda mozda trece godine da nesto zaradis.

Znam da se mozda neki nece sloziti samnom ali veruj mi ja sam prosao kroz sve to. i imao dosta srece a mnogi su pocinjali u vreme kad i ja pa ih sada vise nema na internetu.


Citat:
Darklord: Prvo pitanje da li posedujes neko osnovno znanje za tu materiju ?

Danijel,


Odgovaras pitanjem na pitanje :D
[ ZanLepen @ 02.03.2012. 11:14 ] @
Hteo je da pita šta ima od kurseva? :)))
[ Darklord @ 02.03.2012. 11:42 ] @
ZanLepen hosting geek pls mogao bi da iskuliras ponekad, ljudi te stvarno cudno gledaju ali dobro nisi ti tema ovog topic-a

Pa da ja recimo hocu da budem Guverner i ako moze da ne okolisam vec da me odmah zaposle pa cu ja to uciti i kontati usput :) ovo ovako ne moze , dolazimo u situaciju da ljudi zbog ovakvih servisa pljuju sve zivo sto dodje iz domace IT kuhinje.

Inace view koliko tacaka si ispunjavao kada si pocinjao ? Ja bi rekao ni trecinu :)
[ ZanLepen @ 02.03.2012. 11:56 ] @
Darklord,

pa nije ovo svemirski brod, pa da treba ekstremno veliko znanje. Neka krene polako i ako hoće za godinu laganog rada imaće dobro znanje. Ja sam kao klinac uz ujaka konstruktora, naučio većinu delova aviona Orao i Galeb, iz čiste radoznalosti.

Bitno je okvirno sve ovo što je naveo Željko, plus jaka volja da se uči i jaki živci (najvažnije)
[ view @ 02.03.2012. 12:11 ] @
@Darklord

Nisam ispunjavao sve te uslove jer sam krenuo da radim takoreci iz radoznalosti i nisam odmah pucao na dedicated servere u hetzneru...Darklord ti bas imas nekih problema sa razmisljanjem mnogo pametujes a od tvojih 450 moruka na prste jedne ruke moze da se nabroji da si nekog nesto posavetovao ili doneo neku korisnu vest na ovaj forum.

Ja sam bar sam svoj gazda i sve sam razradio sam bez pomoci drugih,finansiranja i raznih ortakluka kao sto je tvoj primer pa da si bio na mom mestu ne verujem da bi postigao to sto danas imas.
[ Darklord @ 02.03.2012. 13:42 ] @
Pricas napamet, ZanLepen da treba da znas, inace ljudi sticu znanje i iskustvo godinama dakle 5 - 10 godina. Na zalost view davao si ko zna koliko puta pogresne savete. Iako smo se raspravljali da who.is nije relevantan sajt za whois upit i da se whois upit ne zove who.is ti si svoju pricu sirio i dalje nadam se nisi naucio sta je kesiranje podataka.

Dakle dodje ti korisnik, ti njega naucis da pogleda podatke sa who.is upitom ( dakle to se tako zove ), korisnik promeni podatke i oni se na who.is-u pojavljuju tek posle sledece interacije kreiranja kesh-a. Podaci su stari i nisu one koje je korisnik zeleo. To je tvoja i ZanLepen skola.


Korisnik dodje kod n servisa i pita podrsku kako da promeni svoj who.is ( potrebno je odredjeno vreme da korisnika tehnicka podrska ubedi da to sto on zeli se zove whois i da moze tu i tu promeniti. Svi sretni i zadovoljni ) Vraca se posle 10 minuta, promenio je i nista se ne desava. Opet je potrebno objasniti korisniku da to sto je naucio ili gde su ga naucili nije to sto misli i da sajt who.is kesira podatke isto kao i domaintools i ko zna koliko sajtova. Ovo prvenstveno rade radi manjeg load-a a i broj upita whois servera je ogranicen.

Ok ti kao svemocni koji si stvorio hosting svet, zasto posle tebe neko drugi mora da obrazuje korisnike, ima li to smisla? Lepo sam vam napisao da gresite i da ne pricate ljudima gluposti medjutim opet se naleti na vase who.is teme.

[ DusanSukovic @ 02.03.2012. 13:47 ] @
Citat:
Darklord: Prvo pitanje da li posedujes neko osnovno znanje za tu materiju ?

Danijel,



Pa ovako:

Prvi, osnovni Debian instalirao 1997 preko floppy diskova..cini mi se trebalo mi je dvadesetak njih :)
Batalio Linux oko 1999 kad sam presao na OpenBSD za koji smatram da je jedan od najlaksih server operativnih sistema za koristenje :P
Instalirao sam OpenBSD na Soekris ploce - 4501, 4801, X86 hardware, SPARC (tacnije sunfire v210)
FreeBSD na X86 hardware.
Studirao sam na visoj skoli u Danskoj Javu skoro tri godine..
Imam rudimentarnio znanje C, C++, shella
Osnovno znanje o Databazama..znaci manje vise da sam procitao El Masrijevu knjigu..
MySQL poznajem donekle, ali cenim PostgreSQL :)


[ DusanSukovic @ 02.03.2012. 14:07 ] @
View,

Hvala ti puno na konstruktivnom odgovoru! E sad mene zanima recimo proces sta se radi kada covek zeli na primer da hostuje svoju domenu kod mene? (Recimo da sam presao sve tacke koje si gore naveo sta treba za hosting)



1. Covek/firma kupuje domenu xyz.rs kod ovlascenog registrara za *.rs domen.
2. Kod registrara korisnik ispunjava podatke da upit za domenu xyz.rs bude odgovoren od strane mog nameservera- hetzner.de NS? (ovo lupam iz secanja)
3. Unosim u Apache httpd.conf file pod VirtualHost opcijom xyz.rs


Nemam jasniju predstavu, sve mi je maglovito :) Pomoc! :)











[ Darklord @ 02.03.2012. 15:08 ] @
Ok Dusane onda verujem da znas sta radis. Dakle stvar postaje jednostavnija, potrebno je negde da zakupis server prema svojim mogucnostima i zahtevima. Potrebno je neke osnovne stvari da posedujes a to je kontrolni panel tj ne potrebno nego pozeljno, neki sistem za korisnike, registrojes svoj nameserver. Pronadjes nacin gde ces i kako da vrsis registraciju domena i to je uglavnom to :) sto imas vece mogucnosti na svom servisu veca sansa da ce ljudi odabrati tvoj servis
[ view @ 02.03.2012. 22:00 ] @
@Darklord
E krenuo sam da t i pisem detaljan odgovor i na pola sam odustao,stvarno nemam volje da se raspravljam sa nekim ko lupa gloposti.

@DusanSukovic

O pa ti si onda stara garda,to je dobrosamo verujem da ces naici na mnogo novih stvari u svetu servera ioperativnih sistema...nekada se OS instalirao sa mnogo disketa a sada data centri nude rescue sistem u kojem imaju preinstalirane image svih poznatih operativnih sistema i tako se OS instalira za 10-ak minuta sa svim podesavanjem particija i hostname.

1. Domen .rs tvoj korisnik moze da kupi kod ovlascenog registra i usmeriti domen na tvoje name servere (svi ovlasceni registri nude opciju da radis za njih i prodajes .rs domene na svom sajtu)
2. Da,mozes koristiti hetznerove nameservere mada mozes podesiti i svoje nameservere.
3. Da,ali niko ti nece kupiti hosting a da nemas control panel a u control panelu se vrlo jednostavno dodaju domeni u dva klika.Najpopularniji control paneli su cPanel,DirecAdmin,Plesk oni se placaju mada ima i besplatnih kao sto su kloxo,webmin,ISPconfig,SYScp

Preporucujem ti da malo prodjes kroz ove teme http://www.webhostingtalk.com/forumdisplay.php?f=69
[ Darklord @ 02.03.2012. 22:05 ] @
Dobro ja lupam gluposti ali who.is teme su ipak ostale na forumu. I moj skype history :)
[ view @ 02.03.2012. 23:47 ] @
Ovo nije tema o whois upitima pa posto si ti expert a mi nemamo pojma bilo bi lepo da otvoris novu temu i objasnis nama neukima sta je to whois i uopste da nam ispricas sta ti koristis za whois.Jer koliko se ja secam postavljao si neke linkove do nekog whois servisa pa cu ja tu tvoju temu predloziti da udje u top teme ovog foruma da i ti das mali doprinos ovom forumu a ne samo da dajes sture odgovore u kojima maksimalno ispametujes a niko te nerazume od obicnih korisnika.

Mislim da stvarno nema smisla da ti odgovaram na lupetanja,slobodno mi posalji linkove i log na pp pa cu ti objasniti detaljnije o cemu smo pricali jer sigurno citas na preskoke isto kao i sto objasnjavas kada zelis nekom da pomognes.
[ Darklord @ 03.03.2012. 01:20 ] @
Ti si pokrenuo pricu kakve sam ja korisne savete dao. Nemam vremena da delim savete ali imam da ispravljam savete koje ti i ZanLepen ( covek koji je naseo na sve moguce prevare ) dajete. Whois je skroz nebitan ali je dovoljan da se postavi pitanje koji su ostali saveti koje si dao tacni i korisni. Ljudski je gresiti, ja sam vam skrenuo na gresku koju pravite. Bilo ih je verovatno jos ali nemam volje ni vremena da se vracam na njih.

Zbog takvog nacina razmisljanja u Srbiji je sve vise "polovnih i nepotpunih servisa" koji teraju ljude da razmisljaju kako sve sto dolazi iz "domace" kuhinje ne valja. Razlog je ocigledan, ljudi se bave stvarima koje ne razumeju u potpunosti i vode se sa onim "i wanna be hosting", veoma je glupo postaviti pitanje kako da budem ISP, kako da budem hosting provajder itd itd.

Ja mislim da je cilj foruma da se ljudima pomogne oko neke dileme i nekog problema a ne da im se pravi biznis plan i koraci kako da nesto pocnes. Ako imas neku dilemu, problem ili trazis sugestiju slobodno je ostavi na forumu i neko ko ima iskustva na tom polju ce ti sigurno pomoci. Svako ima pravo da pokrene sta god hoce, ali nema pravo da prlja domace usluge, svojom uslugom "made in china".

Ko god ima pitanje kako da budem isp, hosting, dizajner, programer, voditelj, kuvar, automehanicar i sve ostale branse, neka batali pokretanje posla i neka uzme da radi ono sto zna i sto ga zanima, radi sebe i drugih ljudi koji ce tu "made in china" uslugu imati priliku da koriste.

Ovo ne znaci da je nekom zabranjeno da se bavi odredjenim poslom ili da ga pokrene. Potrebno je da ta osoba nauci neke osnovne stvari zanata kojim zeli da se bavi, uzmimo da je to hosting. Pre nego sto pocinjes da se bavis ovom vrstom posla pozeljno je da se uputis ili da zaposlis osobe koje su radile na tom polju i imaju iskustva.

Zeljko dokle god budes davao made in china savete ja cu da odgovaram na njih. Takodje ZanLepen mogao bi da promenis traku jer vec godinama vrtis istu o zvezdarskoj sumi fantom firmama i ostalo. Ako se vratimo na tvoje postove , gde smo se poceli raspravu firma ne firma ti si rekao da je skroz nebitno da li neko sam sebe zove firma ili ne. Danas vrtis drugu pricu i direktno prozivas "fantom" firme. Takodje najmanje imas prava da nekom delis savete, lepo je to da si ti kroz sve to prosao na zalost po tebe na bolniji nacin. Ali da li je moguce da si na svaku sarenu lazu naseo? Da li neko ko se opekao na vrelu ringlu to uradi jos 5 - 6 puta ?

Za Dusana

Moj predlog zarad tebe i ostalih , sobzirom da po tvojoj prici podlogu imas nauci jos neke osnovne stvari vezano za sistem rada, proveri iskustva drugih kako su oni resili neke stvari i mozes da pocnes. Ostavi konkretno pitanje ili neku dilemu ako je imas i neko ce ti sigurno dati odgovor.

Sledeci koji budu delili savete neka ostave neki argument, nema poente savetovati "to tako ne treba" , "uzmi tamo, uzmi vamo".


P.S ovo nije hejt post, ovo je samo jedan nacin da podignemo standard domace "IT" kuhinje. Na zalost u Srbiji je sve manje i manje proizvodi nas kapital je razvucen na sve strane. Ono sto ne mozes dobiti u nasoj zemlji moras da nabavljas u inostranstvu. Potrudite se da tok novca ostane u nasoj zemlji , kako sutra nebi bili u goroj situaciji nego sto jesmo. I na kraju kupujmo domace :)
[ DusanSukovic @ 03.03.2012. 04:18 ] @
Citat:
O pa ti si onda stara garda,to je dobrosamo verujem da ces naici na mnogo novih stvari u svetu servera ioperativnih sistema...nekada se OS instalirao sa mnogo disketa a sada data centri nude rescue sistem u kojem imaju preinstalirane image svih poznatih operativnih sistema i tako se OS instalira za 10-ak minuta sa svim podesavanjem particija i hostname.



Mator jesam,;) probao sam sve i svasta, ali to ne znaci da sam popio svu pamet ovog sveta, uvek ce se naci (bar u IT svetu) neko ko zna vise, bolje..



[ view @ 03.03.2012. 05:48 ] @
@Darklord Ma imas ti vremena,evo i u 3 ujutru odgovaras samo da bi ispao pametan...dobro si se setio da napises par recenica.Ja koliko se secam ti si ovde pokrenuo jednu temu o albanskim hakerima i nista vise a vecinu ostalih poruka si utrosio na to kada se ja ili ZanLepen javimo da da i ti ispametujes neku koja u dosta slucajeva nema veze sa temom.
Ako pogledas teme u nazad videces da sam se ja u nekim temama slozio sa tobom kad si potvrdio nesto normalno samo tuzno je sto toga nije bilo mnogo vec svega nekoliko puta a ostalo se svodilo na lupetanje.
Citat:
veoma je glupo postaviti pitanje kako da budem ISP, kako da budem hosting provajder itd itd.


:d hoces da kazes da je @DusanSukovic glup sto je postavio takvo pitanje? Pa eto koliko vidimo dusan se razume u neke osnove i sta je tu glupo sto se covek raspituje za neke dodatne informacije a ako se hvatas za pravopis (i za pravopis pametujes u svakoj drugoj temi) ili nacin na koji je postavio pitanje ja mu ne bih zamerio jer je hteo da sto slikovitije objasni sta mu je potrebno

Citat:

Ja mislim da je cilj foruma da se ljudima pomogne oko neke dileme i nekog problema a ne da im se pravi biznis plan i koraci kako da nesto pocnes. Ako imas neku dilemu, problem ili trazis sugestiju slobodno je ostavi na forumu i neko ko ima iskustva na tom polju ce ti sigurno pomoci. Svako ima pravo da pokrene sta god hoce, ali nema pravo da prlja domace usluge, svojom uslugom "made in china".


Naravno da je to cilj foruma,drago mi je da si to shvatio i da si poceo da pises duze poruke valjda ces sada opravdati tvoje prisustvo na ovom forumu.Hoces da kazes da ja nemam dovoljno iskustva u svemu sto sam rekao Dusanu?
Ovu zadnju recenicu si opet nesto lupio,ne mogu da razmisljam sta si sa tim hteo da kazes.

Citat:
Ko god ima pitanje kako da budem isp, hosting, dizajner, programer, voditelj, kuvar, automehanicar i sve ostale branse, neka batali pokretanje posla i neka uzme da radi ono sto zna i sto ga zanima, radi sebe i drugih ljudi koji ce tu "made in china" uslugu imati priliku da koriste.


e.g. Ako neko odlicno zna da radi u photoshopu uz neki brzi kurs php-a ili slicno vrlo brzo moze da pocne da se bavi web dizajno,zasto mislis da taj neko nema pravo da postavi pitanje kao sto je "kako da postanem web dizajner"? naravno ti bi mu odgovorio nesto tipa kao i tvoj prvi odgovor u ovoj temi i uopste ne bih pomogao coveku kojeg treba usmeriti da se upozna sa nekim programskim jezicima ili obicnim html-om

Citat:
Ovo ne znaci da je nekom zabranjeno da se bavi odredjenim poslom ili da ga pokrene. Potrebno je da ta osoba nauci neke osnovne stvari zanata kojim zeli da se bavi, uzmimo da je to hosting. Pre nego sto pocinjes da se bavis ovom vrstom posla pozeljno je da se uputis ili da zaposlis osobe koje su radile na tom polju i imaju iskustva.


Za ovo bih imao dosta toga da ti napisem ali da ne duzim bas mnogo.Kao sto znas vecina ljudi koji zavrsi npr. pravni,ekonomski,poljoprivredni fakultet ne bave se svojim zanatom jer ih ima previse a posla malo i sad neka devojksa koja je zavrsila pravni fakultet i npr. zeli da pravi kolace da bi zaradila za zivot treba da zaposli nekoliko profesionalnih poslasticara da bi radila taj posao i zaradila da prezivi? A gde covek da se uputi,najlakse je pitati na forumu pa ti mozda neko pomogne a ako ne pomogne onda moze da se uputi u biblioteku pa da uzme nekoliko opsirnih knjiga i procita ali nadam se da si sad shvatio da je normalnije da bar pokusa da se obrati na forumu jer ce mozda ustedeti vreme ako se neko smiluje da pomogne.

Citat:
Zeljko dokle god budes davao made in china savete ja cu da odgovaram na njih.

Sta reci :)...Pa kako te nije sramota da non stop pricas gluposti mozda ovo neko cita ko te poznaje i zna materiju?A verovatno ljudi sa kojima se druzis neznaju nista o tvom hostingu pa ti ispadnes pametan sa ovim lupetanjem.

Podsecas me na SerbianFihtera sa bureka i on cesto nema volje da objasni i pomogne pocetnicima ali njega i razumem zasto to radi i skidam mu kapu jer je covek napravio nesto iza sebe sa svojih 10 prstiju i nesto vise kilograma :) a sta si ti Darklord uradio,ne stojis sam iza investicija i mozda si zavrsio neki ubrzani kurs pa si dosao ovde da pametujes...decko supalj si na sve strane.


[ Darklord @ 03.03.2012. 08:23 ] @
Ja sam rekao da je glupo postavljati takvo pitanje, ne da je taj ko ga postavlja glup. Gledaj opet pricas sta ne znas, uhvatio si se investicija pere djure i ostalih. Sto se 3 ujutro tice tada najvise volim nesto da cackam jer je mir i tisina.

Kada budes pisao a da prema tome znas o cemu pricas, ja cu rado da potvrim tvoj post ili ga samo dopunim. Do tada moram da te ispravim da nebi ljude ucio pogresnim stvarima. Sobzirom da si mlad imaces dosta vremena da konacno skontas o cemu ovde obicno pises pa ces se samo slatko nasmejati svojih prethodnim postovima.

Za tvoj primer sa devojkom koja hoce da pravi kolace, ne mora da placa profesionalca i kolaci su jednostavni za napraviti ali joj je verovatno potrebno iskustvo. Svoj problem ce resiti ako volontira u nekoj poslasticarnici.

Ko god pocinje svoje pitanje i wanna be pilot sta da uradim. Is takvog pitanja odmah se moze zakljuciti da ta osoba nema ama bas nikakve volje da se bavi tim poslom, da ga ima pre takvog pitanja prostudirala bi na netu vise.

Ne nisam isao na nikakve kurseve. I jedini ko je za sada supalj si ti, i svojim postovima pravis supalj i monoton deo foruma gde se vrte iste price, nema nijedan kvalitetan post vec samo ista pitanja na koje ti vrtis istu pricu.

Dakle cim jos malo ukapiras neke stvari i pocnes sa normalne i korisne stvari ja necu odgovarati na njih. Isto tako ako neko misli da sam negde pogresio moze mi skrenuti paznju sa argumentom i ja cu svoje misljenje morati da promenim ako je taj neko u pravu.


Ali mogu da te pohvalim da posteno i savesno radis svoj posao, ovo je verovatno i najbitnija stvar koja je potrebna.

[Ovu poruku je menjao Darklord dana 03.03.2012. u 09:37 GMT+1]
[ agvozden @ 03.03.2012. 14:55 ] @
Ljudi!!! Čovek je lepo pitao nešto.

Forum hostinga određeni ljudi ovde odavno koriste za lične promocije i prepucavanja. Muka mi je više od toga.

Molim moderatore da reaguju i penalizuju svaki pokušaj samo reklamiranja. Svaka tema ode u off topic.

----

A sada vezano za temu:

Hetzner nema prave servere. Ja imam jedan "server" tamo i odmah sam uzeo i hardverski RAID, u suprotnom dolaziš u opasnost da izgubiš podatke, što se mnogima i desilo.

Ukoliko hoćeš da uđeš u hosting vode, instaliraj linukse kući i vežbaj. Za ulazak u posao prvo počni sa reseler paketima. Napravi svoje klijente bez toga da se dođeš u opasnost da ti ne radi mejl server - ukoliko ti se to desi izgubićeš klijente za par sati.

Ne računaj da ćeš prvih par godina zaraditi nešto.
[ Darklord @ 03.03.2012. 15:22 ] @
Postoji software raid, doduse ako gurate sql server koji je poprilicno disk bound servis sa vecim opterecenjem, dosta cete usporiti CPU mogucnosti. Uglavnom za manju potrosnju radi servis i podaci su tu.

Kod rack servera primera IBM raid kontroler se kupuje posebno, nisam siguran da ako server nema raid kontroler nije "pravi server", server moze biti i neciji obican racunar na kojem se vrte servisi za klijent stanice itd. Medjutim ako se za ocenu da li je to pravi server ili ne, uzmu njegove specifikacije i namena oni definitivno su daleko od servera. Ali koliko para toliko muzike.
[ newtesla @ 03.03.2012. 17:47 ] @
Uff... šta znači pravi server, a šta pogrešan... nema veze... elem, podaci se čuvaju bekapom, a ne raid-om: raid podiže availability.

@postavljač teme: nauči i prouči apache, bind, dovecot, mysql (popularniji je), postfix, eventualno squirrelmail.
[ DusanSukovic @ 03.03.2012. 19:01 ] @
Sta mu dodje 'rescue system' na

http://www.hetzner.de/en/hosting/produkte_rootserver/x4

*edit* shvatio sam iz Zeljkovog posta sta je rescue, nazalost ima dosta 'suma' na threadu pa covek zaboravi korisne stvari ;)
?
Da li mogu da instaliram recimo OpenBSD koji ne stoji u izboru operativnih sistema na x4?

Thanks!
[ Jbyn4e @ 03.03.2012. 20:47 ] @
Ako im dostavis image openbsd-a, ili im barem kazes odakle da skinu, mozes pomicu LARA sistema da samostalno instaliras sistem. Da li ce openbsd da podrzi sve na racunaru, ne znam - ali to nije hetznerov problem. LARA kosta valjda bese 15 evrica za sat ili dva. Pomocu toga smo mi instalirali svoje windoze na masinu.
[ Mister Big Time @ 03.03.2012. 20:55 ] @
http://www.hetzner.de/en/hosting/produkte_rootserver/ex4


Intel® Core™ i7-2600 Quadcore
incl. Hyper-Threading Technology

RAM 16 GB DDR3 RAM
Hard disks 2 x 3 TB SATA 6 Gb/s HDD
7200 rpm (Software-RAID 1)
NIC 1 GBit OnBoard
connected at 100 MBit
Backup Space 100 GB


I sve to za 50 evra mesecno. :S

Kod domaceg velikog ISP-a dedicated kalibra Quad Core XEON 2.3 Ghz sa 4 GB rama kosta oko 200 evra mesecno. 250 GB hdd. :)

Jedina 'mana' HEtzneru je Once-off Setup fee 149 €, skuplja dara nego mera ako ti nesto ne bude odgovaralo...
[ view @ 03.03.2012. 22:25 ] @
Citat:
DusanSukovic: Sta mu dodje 'rescue system' na

http://www.hetzner.de/en/hosting/produkte_rootserver/x4

*edit* shvatio sam iz Zeljkovog posta sta je rescue, nazalost ima dosta 'suma' na threadu pa covek zaboravi korisne stvari ;)
?
Da li mogu da instaliram recimo OpenBSD koji ne stoji u izboru operativnih sistema na x4?

Thanks!



Sta da ti kazem,drage volje hocu da pomognem ali u ovoj temi imamo smetnje na vezi.Mozes slobodno da mi se javis na skajp ili mail ako bude trebala neka pomoc oko hetznera.

Citat:
Jbyn4e: Ako im dostavis image openbsd-a, ili im barem kazes odakle da skinu, mozes pomicu LARA sistema da samostalno instaliras sistem. Da li ce openbsd da podrzi sve na racunaru, ne znam - ali to nije hetznerov problem. LARA kosta valjda bese 15 evrica za sat ili dva. Pomocu toga smo mi instalirali svoje windoze na masinu.


Da,mada LARA consolu dobijas besplatno na koriscenje u periodu od dva sata pa tek posle toga doplacujes a mozes cak da prodjes i bez tog placanja ako nema zainteresovanih drugih korisnika za konzolu mogu da ti je ostave i duze.Meni je jednom priliko LARA konzola bila aktivna par dana dok im ja nisam poslao mail da je skinu i da sam odavno zavrsio posao.


Ima i opcija da ti narezu OS na dvd ili ti da im posaljes dvd postom ili kurirskom sluzbom i da to bude samo za tvoje potrebe pa kad ti nekad opet zatreba javis im da ti prikace dvd i ubace tvoj disk sa operativnim sistemom.
[ Darklord @ 03.03.2012. 22:54 ] @
View citas izgleda izmedju redova, Dusan je pitao sta je rescue sistem, to je pitanje na koje sigurno moze da dobije pomoc. Opet ti kazem wanna be hosting , isp i ostala pitanja nemaju smisla. Ovo sto pitao je sasvim ok, ti stvarno imas nekih ozbiljnih problema.

@newtesla znaci raid nema svrhe? Da bi imao konstantne podatke treba da drzis cron koji ce raditi rsync svakih 5 minuta na externu lokaciju ? Hmm nije li poenta da ti ne umru podaci raid ?

Backup/arhiviranje ima druge prednosti i svakako ne moze da zameni raid. Ili neko ima bolji zakljucak ? :)

[Ovu poruku je menjao Darklord dana 04.03.2012. u 00:23 GMT+1]
[ view @ 04.03.2012. 00:34 ] @
Jesi ti corav? :)

evo ti sta je dusan napisao u editu
Citat:
edit* shvatio sam iz Zeljkovog posta sta je rescue



A ovo se odnostilo na tebe koliko vidim jer si samo ti pominjao sumu :)
Citat:
nazalost ima dosta 'suma' na threadu pa covek zaboravi korisne stvari ;)


Tako da sam na tvom mestu ja bih ucutao i izvinio se sto sam uopste ometao temu.
[ Darklord @ 04.03.2012. 00:47 ] @
Sry nisam video taj odgovor ali eto pomogao si coveku. Ne ometam temu, samo sam je morao usmeriti na drugi pravac, a usput sam iskoristio priliku da napisem ono sto je vec duze vreme bilo potrebno i nadam se da ce se takve stvari manje ponavljati.

Ja sam samo napisao ono sto verovatno velika vecina misli ali nece da ulazi u diskusiju, i nadam se da ce gosn ZanLepen poceti sa kvalitetnijim postovima i argumentima ukoliko zeli da pomogne nekom svojim savetom. A to je pre svega da ako se neko raspitao za neciji servis da svoje recimo iskustvo u tom polju iskoristi i istrazi ( ako ima volje i vremena ) navedeni servis i da napise zasto je on protiv i sta vidi kao mogucu gresku ili krah tog servisa.

[ view @ 04.03.2012. 04:17 ] @
To kao "eto pomogao si coveku" zvuce kao "dobro je da si i ti nekom pomogao " :) daj prestani se blamirati vise.Pokusavas na agresivan nacin da se istaknes i stvoris sliku da si bolji i jaci od svih drugih.

To sto ZanLepen prica ima smisla i dokaza i koliko se secam njegova prica se nikad nije odnosila na tebe i tvoje usluge ali ti si sebi dao za pravo da se suprostavis ZanLepen-u jer si ga video kao idealnu priliku da nesto ispametujes tj da udaris neku kontru bez obzira da li to ima smisla...Zvezdarska suma,prevaranti,sto stolica i kompjuter sve tu to price sa ovog foruma koje su bile aktuelne u nekom periodu i to sto se ZanLepen vraca na te teme je njegov problem a ne tvoja...tu su moderatori da obrisu postove koji nisu u skladu sa temom a ne ti.Iskreno da ti kazem mislim da se mnogo cimas oko ZanLepen-ovih postova i da on namerno pusti buvu da bi se ti javio i nesto ispametovao.
[ DusanSukovic @ 04.03.2012. 06:13 ] @
Citat:
Sta da ti kazem,drage volje hocu da pomognem ali u ovoj temi imamo smetnje na vezi.Mozes slobodno da mi se javis na skajp ili mail ako bude trebala neka pomoc oko hetznera.



Hvala ti Zeljko! Vec si mi razjasnio dosta stvari, a i citao sam tvoje postinge iz pretrage ES sajta, informativni su i korisni.


[ Jbyn4e @ 04.03.2012. 08:16 ] @
Citat:
view: Da,mada LARA consolu dobijas besplatno na koriscenje u periodu od dva sata pa tek posle toga doplacujes a mozes cak da prodjes i bez tog placanja ako nema zainteresovanih drugih korisnika za konzolu mogu da ti je ostave i duze.


Nama niko nije ponudio besplatno. Tih 2 sata smo platili (mada je stajala i duze). A i koliko vidim u cenovniku, kosta 25 evrica jednokratni setup:
Citat:
Installation via LARA - - 25.00 €

a i kad pogledam invoice, naplatili su taman tih 25 evra minus pdv.

Nego, sad na robotu vidim da ima i nekakve aukcije za servere???
[ view @ 04.03.2012. 12:02 ] @
Citat:
DusanSukovic: Hvala ti Zeljko! Vec si mi razjasnio dosta stvari, a i citao sam tvoje postinge iz pretrage ES sajta, informativni su i korisni.


Nema na cemu.

Citat:
Jbyn4e: a i kad pogledam invoice, naplatili su taman tih 25 evra minus pdv.

Nego, sad na robotu vidim da ima i nekakve aukcije za servere???


Dobro nije to neka cifra ali za sledeci put da znas.Ulogujes se u robot,ides na Requests iz vertikalnog menija sa desne strane zatim iz padajuceg menija izaberes server za koji ces da trazis konzolu,kliknes na Server requests i stikliras Remote Console (LARA) i dobices ovaj tekst

Citat:
The remote console (LARA) allows you to administer you server remotely. The number of available LARAs in our data centres is limited.

If you apply for a LARA you will get it for two hours.

If the remote console is not scheduled for another customer after this time you can continue using it. If you need the LARA longer than two hours you can hire it for €10.00 (incl. 19 % VAT) per additional two hours (e.g. LARA for six hours = 2 x €10.00). For additonal information about our remote console take a look at our Wiki.

Here it is possible for you to specify a date for the use of a remote console. Please note, that this is solely a case of specifying a desired date. We shall try to adhere to your date as closely as possible, however we cannot guarantee it.


zatim izaberes vreme u koje ti treba lara i to je to pa ako ti ne treba duze od dva sata verovatno ti nece ni naplatiti,ja sam vise puta koristio tu besplatnu mogucnost.

Da ima aukcija https://robot.your-server.de/order/market ali za sada mi uopste ne deluje povoljno.Kao prvo nema klasicne aukcije pa da licitiras cenu nego njihova ponudjena cena i to je sve..Svaki server ima i cenu setupa i t o koliko je mesecna cena za server + jos toliko za setup...MOzda moze da se nadje nesto povoljnije za 100-ak eura od ove ponude servera i7-975 ili i7 - 980 sa hardware raid ili ssd diskovima ali ove jeftinije varijante AMD servera se ne isplate jer nisu nesto posebno jeftinije i to su korisceni serveri na koji imas manji nivo tehnicke podrska od vec malog nivoa podrske :)
Jedino dobro je sto ako ti ne bude odgovarao poruceni server sa aukcije mozes da ga otkazes u roku od 15 dana bez naknade u suprotnom ako predjes tih 15 dana procedura otkazivanja je 30 dana pre kraja meseca :) sto znaci ako bih danas otkazao neki server on bi zapravo bio otkazan tek 30.04.2012....

kada su to najavili mislio sam da ce biti neka prava aukcija gde ce serveri biti 1 - 10eura bez setupa i to bi imalo nekog smislajer za svaki server bi onda bila prava aukcija i ne bi tu niko kupio server za 10eura mesecno ali to bi privuklo mnogo ljudi da prate aukcije.
[ Jbyn4e @ 04.03.2012. 12:30 ] @
^^
Na opisani nacin smo i trazili LARA i bilo nam je naplaceno tih (prvih i jedinih) 2 sata. Mozda zato sto nismo reseller ili ne nudimo hosting (server je iskljucivo za potrebe firme) su to i naplatili, a tebi nisu. Tako da to nije pravilo vec si ti izuzetak iz nekog razloga.
[ Darklord @ 04.03.2012. 12:55 ] @
View je u pravu, 2 sata je besplatno. Verovatno je greskom naplaceno. Trebali ste ih kontaktirati da vidite gde je problem, po njihovim pravilima 2 sata je free.
[ view @ 04.03.2012. 13:03 ] @
Citat:
Darklord: View je u pravu, 2 sata je besplatno. Verovatno je greskom naplaceno. Trebali ste ih kontaktirati da vidite gde je problem, po njihovim pravilima 2 sata je free.


Da,verovatno je neka greska.

Citat:
Jbyn4e: ^^
Na opisani nacin smo i trazili LARA i bilo nam je naplaceno tih (prvih i jedinih) 2 sata. Mozda zato sto nismo reseller ili ne nudimo hosting (server je iskljucivo za potrebe firme) su to i naplatili, a tebi nisu. Tako da to nije pravilo vec si ti izuzetak iz nekog razloga.


Nema veze nije to neka lova,za ubuduce nije lose znati da je 2 sata besplatno.Nisam ni ja hetznerov reseller i nemam poseban status u odnosu na obicnog korisnika.

[ Jbyn4e @ 04.03.2012. 16:35 ] @
Nije mi jasno kako je besplatno, kad pise da se placa "once setup fee"?

A nije me mrzelo, pa sam iskopao iz mailova chat sa njihovom podrskom:
Citat:
Matthias:
You can configure remotely with Lara, but you can have lara only for installation, and it will cost 25€ once. If you want to have remote access all the time you need to order an KVM-over-IP remote console. http://www.hetzner.de/hosting/produkte_rootserver/kvm-over-ip/


i drugi iz podrske:
Citat:
Alexandr : If you want another windows-version than the one we offer or if you want to use your own license, we need a link to an ISO-File and a proof that you have a license (e.g. a screenshot of a logged in Microsoft account).
You install OS yourself via remote console (LARA), which you get from us for installation, also we connect DVD drive to server. It costs 25 Euro extra once for each new installation.

Takodje i potvrda toga je bila kad smo zatrazili lara:
Citat:
Hello,

this is all possible but please confirm the the following costs.

2x 300GB SAS 2x 15€ per month
1x Remoteinstall via LARA 25€ once


Nije lose znati da, iako nude jos jedan NIC (mrezna karta) u masini, da on NE MOZE biti vezan na mrezu (trazili, dobili i posle se cudili sto ne radi, pa su nam objasnili da moze NIC u masinu, ali ne moze biti vezan na mrezu (???? koj' ce nam onda ???) pa smo dobili povrat novca i izvadili dodatni NIC. Dodatni NIC smo trazili jer microsoft za hyper-v preporucuje dve mrezne, jednu za host a drugu za VM-ove.
[ DusanSukovic @ 05.03.2012. 13:22 ] @
Iznajmio sam http://www.hetzner.de/hosting/produkte_rootserver/x3,
poslao kopiju vozacke kao verifikaciju, logovao se kao root na minimalisticki Debian server, otisao na robot stranicu, pod rescue zadao da mi postavi image za FreeBSD 8.2 nakon reboota, uradio to, sve proslo u najboljem redu. Za pocetak bih zeleo da moja buduca stranica pokazuje na hetzner.de NS server kako da to izvedem?

*edit* First things first! Prvo instalirati apache kao web server sa port sistemom..

[Ovu poruku je menjao DusanSukovic dana 05.03.2012. u 14:50 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao DusanSukovic dana 05.03.2012. u 17:29 GMT+1]
[ DusanSukovic @ 05.03.2012. 16:23 ] @
Instalirao sam apache na http://88.198.16.109/, ali ne mogu da mu pristupm preko FQDN tesla.microhost.rs

Domena je registrovana kod http://www.cri.rs, u njihovom kontrolnom panelu sam uneo koji su NS za domenu
microhost.rs:

ns1.first-ns.de.
robotns2.second-ns.de.

Ali ne mogu da pristupim tesla.microhost.rs, da li je ovo u redu ili treba neko vreme da se ova promena propagira do root servera na Internetu?


Hvala!
[ DusanSukovic @ 06.03.2012. 06:50 ] @
Radi..:) Trebalo je x casova..
[ Strale @ 09.06.2012. 05:06 ] @
Imam hosting paket level 4 i imam domen ali pored tog domena isao sam na add domain da bi drzo i drugi sajt na istom hostingu, zanima me kad mi istekne glavni domen koji sam dobio registrovao uz hosting paket da li taj dodatni domen koji sam stvorio na add domain moze postati glavni uz taj hosting paket jer onaj prvi domen kad mi istekne nece mi trebati vise jer sam samo neko vreme drzo sajt pod tim domenom i necu ga obnavljati? Ili cu morati da placam prvi domen i drugi jer mislim da ako ne obnovim prvi da ce mi automatski njihov sistem obrisati i drugi?
[ Dusan Filiferovic @ 09.06.2012. 11:13 ] @
Moci ce, obnovis samo hosting, pitas ih da ti promene glavni domen, trebalo bi da pristanu, ovaj pre toga uklonis iz addon domena, prebacis sajt u public_html iz public_html/drugidomen.com i to je to

naravno ovo uradis pre nego sto ti istekne bilo sta, jedno 10ak dana ranije da bi imao vremena da resis uplatu neku ako treba ili slicno

ili

ako ne daju tako kupis hosting za drugidomen.com, preselis sajt, povezes drugidomen.com sa novim hostom i to je to
[ Strale @ 11.06.2012. 00:46 ] @
hvala