[ psihomehanicar @ 02.03.2012. 12:12 ] @
Pozdrav

Volim da skupljam diskografije bendova(sve što su izdali) i u dilemi sam, da li je dovoljan kvalitet 192kbps i da li je velika razlika za ljudsko uho između 128, 192 ili 320kbps, to me već godina muči a kako se mnogo ne razumijem u to ne mogu da nađem odgovor pa vas molim da mi pomognete?

Hvala unaprijed!
[ calexx @ 02.03.2012. 12:37 ] @
Sve zavisi kako si smislio to sakupljanje. Da li da bude dobar zvuk bez obzira koliko dobro čuješ (a i još neko ko bi to možda slušao) ili hoćeš da uštediš ako već ne čuješ najbolje ... što se sa godinama i menja. Što se razlike tiče, to je tek relativno, veća je razlika kada ubaciš nove zavese na prozore, zvuk može još više da se promeni ako slušaš na drugim zvučnim kutijama ... a ponekad je to nebitno ako ti se muzika sviđa.

Ja sam menjao način razmišljanja kako se menjala ponuda a i internet brzine. Od bilo kakve kompresije sam došao do vbr0 a onda skrenuo u lossless vode i to ostaje za dalje i ubuduće. Naravno, najbolje je da se ima original disk jer je tu sigurno najbolji zvuk, malo može da se uštedi na parama ali ne i na kvalitetu ako se pređe na lossless dok je sve pakovano kompromis, iako u mnogim slučajevima nećeš da čuješ razliku u zvuku.

Ostaje i bitan detalj, na čemu slušaš tu muziku. Ako je neki komp zvučnik, onda ne razmišljaj o kompresiji, tu je sve dovoljno dobro.
[ mulaz @ 02.03.2012. 12:59 ] @
Bila su testiranja da covek ne cuje razliku izmedju 192kbit (sa dobrin enkoderom na high settingima) i lossless kodekom. Naravno uvek imas ljudi koji "cuju razliku" izmedju original cd-a, i direktne kopije istog tog cd-a... tako da je sve to vise-manje subjektivno.


Ako ti je bitno da imas 100% kvalitet, kodiraj sve u FLAC (lossless kodek), gde mozes uvek da vratis u original wav, ili po poterbi da prekodiras u mp3 da bi mogao da slusas na mp3 playeru/telefonu/...
[ nkrgovic @ 02.03.2012. 12:59 ] @
Znas kako kazu: Once you try FLAC you never go back :).

Samo lossless.
[ Milos911 @ 02.03.2012. 13:04 ] @
Ja se trudim da sve sto imam nabavim u lossless formatima. Ako ne mogu da nadjem ono sto trazim u tom formatu, onda skinem najbolji kvalitet koji mogu da nadjem. Racunam, kad - tad cu imati dovoljno dobre zvucnike za taj kvalitet, a i hdd prostor sad nije skup.
Citat:
psihomehanicar: da li je velika razlika za ljudsko uho između 128, 192 ili 320kbps
Ja primecujem veliku razliku izmedju 128 i (192 ili 320). Malo manju izmedju 192 i 320. Astronomsku izmedju 128/192 i nekog lossless formata.
[ calexx @ 02.03.2012. 13:11 ] @
Meni ne smeta i ako imam nešto sa slabijom kompresijom, razlika se čuje ako se poredi i često je nebitno ali za samo slušanje me nije briga. Kao što mi nekada nije smetalo da slušam izgrebane ploče ili kasete snimljene sa takvih ploča ... dok ne nađem nešto bolje. Pošto sada nije problem da se nađe lossless a ni prostor nije preskup, više volim da to bude bez gubitaka nego sa gubicima koje možda ne čujem. Više ne razmišljam ni o nekom najnovijem kodeku koji pravi još bolji kvalitet ... lossless je kraj takve priče.
[ Nabukodonosor @ 02.03.2012. 17:24 ] @
Mislim da sto kvalitetnija oprema na kojoj se slusa, to se lakse primeti razlika. Na nekom jeftinom sistemu mislim da skoro da nema sanse da primeti razliku izmedju kompresovane muzike i losslessa.
[ nkrgovic @ 02.03.2012. 18:18 ] @
Citat:
Nabukodonosor: Mislim da sto kvalitetnija oprema na kojoj se slusa, to se lakse primeti razlika. Na nekom jeftinom sistemu mislim da skoro da nema sanse da primeti razliku izmedju kompresovane muzike i losslessa.

Da ne primetis razliku izmedju 128K i Lossless treba ti jako jevtin sistem :).
[ Slobodan Milivojevic @ 02.03.2012. 19:27 ] @
Evo sad sam pustio da vidim razliku izmedju 192k i flac iste pesme, i postoji, doduse tacno na odredjenim tonovima al se primeti kad bas obratis paznju... Slusam na nekim custom kutijama s SONY pojacalom (neko STK kolo unutra).

Vecinu muzike imam u 320+ kbps mp3 (ponesto u 192) a samo neke prastare stvari u 128k (jos iz doba '97-'98).
[ Milos911 @ 02.03.2012. 22:19 ] @
Citat:
Nabukodonosor: Mislim da sto kvalitetnija oprema na kojoj se slusa, to se lakse primeti razlika. Na nekom jeftinom sistemu mislim da skoro da nema sanse da primeti razliku izmedju kompresovane muzike i losslessa.

+1
Kad sam kupio nove zvucnike, nisam mogao da verujem koliko se primecuje razlika. Pre sam bio u fazonu da vecina ljudi lupa gluposti kad kaze da primecuje drasticnu razliku, ali sam se uverio da nisam upravu.
[ Aleksandar Đokić @ 03.03.2012. 02:44 ] @
zavisi od zvucnika naravno, na onim obicnim kompjuterskim neces cuti razliku sigurno
[ nkrgovic @ 03.03.2012. 07:43 ] @
Citat:
guslac: zavisi od zvucnika naravno, na onim obicnim kompjuterskim neces cuti razliku sigurno

Izmedju 128K i lossless? Hoces, na iole boljim. Ima skroz dobrih zvucnika za racunar, uostalom.
[ diplodok @ 03.03.2012. 09:49 ] @
Ako voliš muziku, ako se uživljavaš, slušaš detalje i sl. - skupljaj FLAC. Ako nisi audiofil, nema potrebe za potrošnjom gigabajta na hard disku.

Na mojim zvučnicima od 50ak evra se primećuje razlika, jer pažljivo slušam muziku. Verujem da bi još više kada bi imao zvučnu karticu, a i ozbiljniji zvučni sistem.
[ calexx @ 03.03.2012. 10:38 ] @
Svi smo dali po predlog, još da se pokretač teme javi i napiše neki detalj pa da znamo u kom pravcu da nastavimo. ;)
[ psihomehanicar @ 03.03.2012. 14:57 ] @
Evo da se javi i autor teme ;), hvala vam na pomoći, ne planiram pustati muziku na razglas nego na kompu(imam HD zvučnike), većinu stvari imam u 192 i ponešto u 320 kbps, susretao sam se i sa FLAC-om ali pošto nisam mnogo znao o njemu, nisam ga ni uzimao za ozbiljno :D, poslije vaših sugestija prelazim na FLAC i slušam pijesme bez gubitaka ;)
[ Pioneer cdj 200 @ 03.03.2012. 17:00 ] @
Ja mislim i da tip muzike utječe na to. Što je zahtjevnija muzika (sa više detalja), po meni se i lakše osjeti razlika.

Zanima me samo jedno, to nikad nisam uspio odgonetnuti; znam da kad se muzika s Audio CD-a RIP-a u mp3 da se jako gubi na kvaliteti no vrijedi li suprotno? Ako ja mp3-cu pržim na Audio CD, da li se dobije na kvaliteti? Jer ja iskreno i ne osjetim neku razliku. Vjerojatno mi i moja vrsta muzike to "ne dopušta" budući da slušam pretežno komercijalu, techno, house, vocal trance, eurodance i ostatak.

A audio sustav; kod kuće je staro RIZ pojačalo, hi-fi kutije RIZ (sve to iz ex-yu) + Kenwood kutije. U stanu (na faksu) Phillips micro linija od 350€.

No svakako je velika razlika između 128 i 320, a pogotovo u basu (tu mi najviše smeta, pošto sam gotovo pa basofil) a 64 neću ni spominjati; povraća mi se od onih kreštavih visokih tonova i plitkog basa.

Sve u svemu, nisam audiofil i ne slušam zahtjevnu muziku pa mi je 196 i 320 idealno. FLAC ne koristim iz dva razloga: prvo - jer ga nemogu reproducirati na liniji, na mobitelu, na mp3 playeru, na TV-u i ostalim USB playerima. Drugo: diskovi su mi već prepuni, da sam na FLAC-u, trebao bi mi još koji disk jer imam velik broj pjesama.
[ calexx @ 03.03.2012. 19:36 ] @
Gubitak je bespovratan, kada prebaciš audio CD na mp3, najbolje što možeš da dobiješ ako ga vratiš na audio CD je mp3 zvuk. Zato se i zove kompresija sa gubitkom dok su lossless ... kao što im ime kaže.
Šta će ko da prihvati zavisi od toga šta i kako voli da sluša, znam mnoge koji imaju 2-3 albuma hitova i njih uopšte ne zanima ni kvalitet ni veličina. Ja sam muziku napakovao na ... pa skoro bezbroj DVD-ja pa mi nije teško da i dalje to radim .. mada iskreno, sve je manje toga što me zanima a da nemam. ;)
[ Pioneer cdj 200 @ 08.03.2012. 17:57 ] @
Vidiš, DVD-i nisu loše riješenje :) To je i meni padalo na pamet no nepraktični su malo. Mogao bi ih slušati jedino na računaru i na liniji a i moraš ih stalno mjenjat i vucarat sa sobom. Ja svu kolekciju držim na malom 2.5 inčnom externom HDD-u od 500 GB... Samo se bojim da mi se ne ponovi slučaj kad mi je otišao externi i izgubio sam bio sve što sam dotad imao.
[ calexx @ 08.03.2012. 18:47 ] @
Ne može sve da se dobije. Napravi audio diskove i moći ćeš da ih slušaš skoro svuda ... ali je skupo i kabasto. Stavi na hard i uvek imaš rizik da iz bilo kog razloga svirne, kao što si već imao prilike da overiš, a i nije baš svuda upotrebljiv. Ja prebacujem na DVD, tu mi je nekako sigurno, za sada mogu da slušam samo na kompu (koji je povezan na liniju) a po potrebi ću da napravim audio CD ili konvertujem u nešto što svira gde je potrebno. Na hardovima imam ono što čeka na red i to mi je uglavnom dovoljno za slušanje mada nije problem da sa police uzmem neki DVD. Uz sadašnju cenu hardova mi se ne isplati da ih koristim jer bih morao celo bogatstvo da dam za nekoliko koliko bi mi bilo potrebno.
[ cyBerManIA @ 08.03.2012. 20:38 ] @
K'o sto sam vec pisao u nekoj temi, MP3 na 320kbps kad ne mogu da nadjem izvorno WAV ili FLAC.
Izvorni FLAC ostaje FLAC, dok izvorni WAV predje u FLAC. :)
No, ubi me disk space, pa sam namanjio download.
Inace, u velikoj vecini slucajeva izvori su mi free netlabel koji distribuiraju muziku u WAV/FLAC/MP3.

Sto se razlike tice, pustim FLAC/WAV kod mene na zvucnicima uzasnog kvaliteta a zatim na sluskama malo boljeg kvaliteta koje sam dobio na west weekends zurkama i "progledam" delimicno. Odem kod druga i pustimo na studijskim monitorima i "progledam" totalno. Probam na sluskama, dodje mi da placem. Kao da sam pustio 64 Kbps MP3.
Sad sam se malo pocastio AKG sluskama, pa uzivam :D

Jedini problem je storage i kvalitet istog :/
[ Pioneer cdj 200 @ 08.03.2012. 21:02 ] @
Citat:
calexx: Ne može sve da se dobije. Napravi audio diskove i moći ćeš da ih slušaš skoro svuda ... ali je skupo i kabasto. Stavi na hard i uvek imaš rizik da iz bilo kog razloga svirne, kao što si već imao prilike da overiš, a i nije baš svuda upotrebljiv. Ja prebacujem na DVD, tu mi je nekako sigurno, za sada mogu da slušam samo na kompu (koji je povezan na liniju) a po potrebi ću da napravim audio CD ili konvertujem u nešto što svira gde je potrebno. Na hardovima imam ono što čeka na red i to mi je uglavnom dovoljno za slušanje mada nije problem da sa police uzmem neki DVD. Uz sadašnju cenu hardova mi se ne isplati da ih koristim jer bih morao celo bogatstvo da dam za nekoliko koliko bi mi bilo potrebno.


Zasad audio CD-evi sviraju svugdje no i oni će polako otići u zaborav, neefikasni su. Jedino di još koristim audio cd je u kolima, na fabričkom radiju, i to ubija. Spržim CD, slušam tjedan dana, dosadi i prži novi. Već se gušim CD-evima u autu, da svu kolekciju stavim na CD, mislim da bi manji grad napunio :D USB mi je najbolji i volio bi da ga i u kolima imam, jer napuniš stick i slušaš, kad treba promjenit pjesme odneseš u kuću i zamjeniš pa vratiš.

Nažalost, danas sve ide na štetu kvalitete. Nadam se da će uskoro početi linije i auto-radija da čitaju FLAC i da će opasti cijena diskova.
[ calexx @ 08.03.2012. 21:03 ] @
Dok je jeftinih DVD-jeva, nema storage problema. Ako mi na jedan DVD koji košta ~0,2€ stane 12-17 albuma u ful kvalitetu, lako je izračunati koliko košta po albumu ... toliko sam spreman da odvojim. ;) Hard je samo prolazni storage, dok se ne sredi i spremi za (dugo)trajno čuvanje. Ako nešto može da se nađe, skoro sigurno će da bude i u lossless obliku, baš baš retko nisam uspeo da se snađem.

Meni deluje da je optika pred gašenjem, budućnost je u fleškama ili memorijskim karticama. Kupiš 2-3 po recimo 16GB, napuniš ... toliko muzike na audio diskovima ne bi mogao u auto da smestiš. Još samo da počnu da čitaju lossless ... mada u kolima i mp3 završava posao, to već i ne može da se sluša ne znam kako.
[ Pioneer cdj 200 @ 10.03.2012. 20:38 ] @
Kartice su stvarno odlične, ja da kupujem radio za kola tražio bi i support za SD. A kad smo kod kola, može se slušati FLAC odnosno postoji radio koji svira, al je kineski :D

http://www.webstore.com/CAR-RA...074,auction_id,auction_details
http://desayauto.manufacturer..../1037652964/Car-MP5-Player.htm

E sada, u pitanje se dovodi kvaliteta samog uređaja. Uzalud ti loseless format ako imaš HU sa lošim pojačalom (što je uglavnom slučaj sa tim kineskim radijima).

A optika je svakako pred gašenjem. Danas je najvažniji faktor jednostavnost; ljudi su došli prelijeni za prženje CD-a/DVD-a i slično. Sve popularnije su kartice, USB-i i ostale flash memorije, internet radio i slično. Ja trenutno slinim za ovom spravicom, koja usput čita i FLAC, ali mi se cijena ne sviđa :D http://ronis.hr/denon/880/mrez...emium-silver/DNP-720AE_silver/