[ Dragi Tata @ 26.02.2004. 20:50 ] @
Ne nije B.G. Gledao sam sinoć intervju sa Larijem Elisonom, šefom Oracle-a. Čovek je lud 100%. On-line verzija:

http://www.cbsnews.com/stories/2004/02/23/60II/main601722.shtml

Moji omiljeni detalji:

Citat:

It’s an exciting game that’s going on right now. And it to some degree ,it is a game. Microsoft’s in first place. We’re in second place. We’re trying to catch them. They’re not making it easy," says Ellison.

"They’re an extraordinary company. They’re the most important company on earth … We’re far behind. They’re three times bigger than we are. They have a monopoly. We don’t. Darn it.”


Citat:

Ellison was a college dropout, working at various jobs in the computer business, when he read a report by IBM’s research department that described software that could analyze data.

IBM’s management had not acted on the idea.

“I said, ‘Oh my God, this is exactly what we need to do. We can beat IBM to market with IBM’s own technology,’” recalls Ellison. “Because IBM didn’t believe in their own idea.”

From that, Oracle was born.


Citat:

Japanese culture fascinates Ellison, who owns a priceless collection of 16th century Samurai armor -- fitting for a businessman whose favorite saying comes from the warrior Genghis Khan: “It’s not sufficient I succeed. Everyone else must fail.”

“That quote I actually got when I was working in Japan,” adds Ellison. “And a Japanese executive was describing a competition in Japan and how they take competition in Japan and the pursuit of market share. And this guy said, ‘Anything less than a 100, you know, a 100 percent market share was not enough. Every time we lose a deal, we feel that rice is being taken out of the mouths of our children.’”


Citat:

I suppose you can say to anyone who wants to win so badly, who am I winning for? Am I winning for Oracle shareholders or is this simply a matter of personal vanity? I admit to it, mea culpa. An awful lot of it is personal vanity. I think we are curious about ourselves,” says Ellison.

“We’re curious about our own limits and we try to discover our own limits. And a lot of what keeps me going and keeps my drive is I’m curious as to how far I can go, how far Oracle can go. They’re inextricably linked.”


Citat:

But does Ellison sometimes go too far? For instance, he flies his own planes, and sometimes, as the story goes, without good judgment. There is a story that he once flew a plane under the Golden Gate Bridge – but Ellison wouldn’t acknowledge if he actually did it.

“That would be against aviation rules,” he said. "So, of course not."

However, he admitted that – if he had done it – he would have taken one of his fighter planes out for the ride.
[ srki @ 28.02.2004. 05:09 ] @
Covek je legenda :-) Ima 18 milijardi dolara i nije mu dosta. Mada ja mislim da ce on po bogatstvu ubrzo prestici Bila Gejtsa jer on svoje bogatstvo raspodeljuje preko njegove fondacije (kao sto je i obecao pre desetak godina) a i on vise nije predsednik i CEO Majkrosofta od pre 4 godine.
[ Dragi Tata @ 28.02.2004. 06:39 ] @
Eh, mora Lari još da radi da stigne Bilija, koji je po najnovijim vestima 10-ti put uzastopno osvojio titulu najbogatijeg čoveka na svetu (preko 46 milijardi US$)

http://www.voanews.com/article...AB2-D170-45F4-A8ED9E915EC178CC

Zanimljivo je međutim da su obojica veliki filantropi i pokrovitelji medicinskih istraživanja koja inače nikad ne bi bila finansirana. Pre par meseci sam slušao zanimljivu emisiju o tome na NPR radiju. Država finansira uglavnom nisko-rizična istraživanja da ne bi rasipali pare poreskih obveznika. Međutim, tajkuni kao što su B.G. i L.E. nemaju takve obaveze prema biračima i finansiraju šta s njima učini zanimljivim. Mislim da su poslednjih godina njih dvojica uložila u medicinska istraživanja znatno više nego vlada SAD.
[ srki @ 28.02.2004. 13:18 ] @
Citat:
Dragi Tata:
Eh, mora Lari još da radi da stigne Bilija, koji je po najnovijim vestima 10-ti put uzastopno osvojio titulu najbogatijeg čoveka na svetu (preko 46 milijardi US$)

ovo ja zanimljiva pricica o bogatstvu Bila:
Citat:
Consider that he made this money in the 25 years or so since Microsoft was founded in 1975. If you presume that he has worked 14 hours a day on every business day of the year since then, that means he's been making money at a staggering million dollars per hour, around $300 per second.
Which means that if, on his way into the office, should he see or drop a $1000 bill on the ground, it's just not worth his time to bend over and pick it up. He would make more just heading off to work.




Ali na kraju ce ga Lari stici Gejtsa jer Gejts deli pare mnogo vecom brzinom i mislim da sada manje zaradjuje jer nije vise CEO Majkrosofta a i dosta deonica je bio prodao pa kad on proda odjednom ogromnu kolicinu deonica padne i cena deonica. Sada ima 11.30% deonica Majkrosofta tako da ne moze da se smatra vlasnikom Majkrosofta. Secate se da se njegovo bogatstvo procenjivalo na skoro 100 milijardi? A sada se procenjuje na 46 dok je pre godinu dana bilo 56.
Ovde imate listu njegovih prodaja i kupovine deonica:
http://biz.yahoo.com/t/62/412.html
Mozete da kupite od njega deonice po ceni od 26$ po deonici dok je pre dve godine prodavao po $60.45 sto mozete da vidite i na toj listi. Znaci da je ogromno bogatsvo izubio zbog pada cene deonica.
Do sada je preko fondacije dao 5 i po milijardi dolara u dobrotvorne svrhe a ukupno je dao 17 milijardi. Svake godine daje 1,2 milijarde u dobrotvorne svrhe. On je nekad rekao da vecinu svog bogatstva da razdeli pre nego sto umre. Zaboravio sam koliko ce deci da ostavi. Da li 20 ili 200 miliona. Kao ostavlja im neki kapital sa kojim oni mogu sami da se potrude da ga pametno ulazu u biznis i stvore vece bogatstvo ako zele.

Citat:
Zanimljivo je međutim da su obojica veliki filantropi i pokrovitelji medicinskih istraživanja koja inače nikad ne bi bila finansirana.

To je potpuno tacno. Neka ostrazivanja mogu da finansiraju samo ljudi sa ogromnim bogatstvom. Ne verujem da bi neko drugi ulozio 200 miliona dolara u borbi protiv side ako mu se nece isplatiti. A i dali su dosta love za imunizaciju ljudi u Africi itd...

A tuzno je sto nikad niko nije zadovoljan.
Pazite ove komentare:
Citat:
Even giving 40,000 computers to libraries is seen by some as simply an effort to create a bigger customer base for Microsoft products.


A s druge strane neki se bune sto daje pare jer daje ljudima koji nisu zaradili sami. Najvise se bune neki biznismeni jer ce kao sada i od njih da se ocekuje da dele pare :-)
http://www.moraldefense.com/Ca...l_Should_Keep_His_Billions.htm

A Lari je car jer se ne folira i priznaje da je takmicarski raspolozen.
[ degojs @ 28.02.2004. 14:34 ] @
Citat:
On je nekad rekao da vecinu svog bogatstva da razdeli pre nego sto umre. Zaboravio sam koliko ce deci da ostavi.


Rekao je da će da ostavi 1% (ili beše 10%? Ipak, čini mi se da je ono prvo). Doduše, tada je imao skoro 100 milijardi USD.

Ne znam da li je Larry baš car - da li imaš priliku da ga gledaš? Pa on većinu svojih izlaganja provede lično omalovažavajući Gejtsa, što je odavno već postalo smešno. Bio je i jedan od najvećih zagovornika da država podeli MS, da bi sad doživeo da mu država sprečava "hostile takeover" PeopleSoft-a (pored toga što upravni odbor iste glatko odbija ponudu). Malo preteruje sa svojom ljubomorom prema Gejtsu - previše to lično predstavlja: potpuno bih razumeo da priča uopšteno o MS, ali ovako je čak neukusno (npr. pričajući kako bi najbolje bilo uzeti avion i bombardovati Bilovu porodicu /tako nešto je izvalio/, a on je poznat po tome što pilotira u slobodno vreme. Sa druge strane, pitam se šta bi bilo da mu neko od nas pošalje email u kom predlaže da se isto uradi njemu i njegovoj familiji :).
[ Dragi Tata @ 28.02.2004. 17:39 ] @
Rekao je da će deci da ostavi po 1%, što mi je izgledalo vrlo čudno dok nisam seo i izračunao koliko iznosi taj 1%. Meni se čini da je B.G. postigao sve što je mogao da postigne na biznis planu i sad se uglavnom zabavlja.

Sa druge strane, L.E. je još uvek br. 2 i to mu jede želudac iznutra :) On ima više motiva nego B.G. i ne bi me čudilo i da ga prestigne jednog dana, samo ne bih rekao da je taj dan baš toliko blizu.
[ NikolaVeber @ 01.03.2004. 13:03 ] @
Ne mora to biti tako daleko. Ako Billy nastavi da deli, jos ako malo pojaca intenzitet tog deljenja, a L nastavi punom parom, ako ne rikne od srce ili ga ne pojede cir, eto njih rame uz rame. Bila bi fora da mu B.G. udeli koji milion
[ degojs @ 02.03.2004. 04:50 ] @
haha, stvarno je čovek ovaj Lari (šta rekoh ono gore oko države, Oracle, MS i PeopleSoft):

http://news.com.com/2100-1012_3-5167927.html?tag=nefd_top

In an ironic twist, Oracle revealed on Monday that it is seeking information from archenemy Microsoft to buttress its defense against an antitrust lawsuit filed by the U.S. Department of Justice.
[ euripyd @ 03.03.2004. 21:02 ] @
Citat:
Dragi Tata:
Zanimljivo je me?utim da su obojica veliki filantropi i pokrovitelji medicinskih istrazˇivanja koja inacˇe nikad ne bi bila finansirana. Pre par meseci sam slusˇao zanimljivu emisiju o tome na NPR radiju. Drzˇava finansira uglavnom nisko-rizicˇna istrazˇivanja da ne bi rasipali pare poreskih obveznika. Me?utim, tajkuni kao sˇto su B.G. i L.E. nemaju takve obaveze prema biracˇima i finansiraju sˇta s njima ucˇini zanimljivim. Mislim da su poslednjih godina njih dvojica ulozˇila u medicinska istrazˇivanja znatno visˇe nego vlada SAD.


6. Sankcije Evropske unije mogu naneti veliku sˇtetu
----------------------------------------------------------------------
Ekonomski rat koji se trenutno vodi izme?u Evropske unije i SAD mogao bi
naneti sˇtetu IT kompanijama od visˇe miliona dolara.

Evropska unija je nedavno uvela trgovinske sankcije americˇkim kompanijama,
kao odgovor na na poreske olaksˇice koje su americˇki izvoznici dobili od
svoje vlade. Velikim americˇkim izvoznicima, na primer kompanijama Microsoft
i Boeing, smanjene su izvozne takse tako da su po tom osnovu samo te dve
kompanije usˇtedele cˇetiri milijarde dolara
. Olaksˇice su odobrene na osnovu
zakona koji je josˇ 2000. godine potpisao tadasˇnji predsednik SAD Bil
Klinton, mada je Svetska trgovinska organizacija (World Trade Organization,
WTO) 2003. godine kvalifikovala taj postupak kao nacˇin za davanje ilegalnih
subvencija.



PAzi, mislim ako znamo proste matematicke operacije kao sto je sabiranje onda ...
..onda je to nesto sasvim drugo.
Daleko od filantropstva
[ Ivan Dimkovic @ 03.03.2004. 21:26 ] @
Ehm.. radi se o privatnom fondu familije Gates koja ulaze svoj novac u medicinska istrazivanja, ne o izvoznoj politici kompanije Microsoft... cisto da se zna, pre nego sto se ospe flame :)
[ Dragi Tata @ 03.03.2004. 22:34 ] @
Može biti da ja ne znam proste matematičke operacije, ali kakve veze imaju izvozne olakšice sa filantropskim delima B. Gatesa i L. Elisona? Da nećeš da kažeš da su američke firme dobile te povlastice zbog humanitarnih delatnosti B. Gatesa?
[ Ivan Dimkovic @ 03.03.2004. 23:37 ] @
Ma covek verovatno misli da su Gatesove pare u stvari Microsoftov korporativni kapital, pa kad on odluci da te pare nekom pokloni, to se smatra komercijalnim izvozom kompanije Microsoft - tj. spakuju i izvezu kofere sa novcanicama i stave im price tag :-)

Jeste, ali malo sutra..
[ srki @ 04.03.2004. 02:31 ] @
Ma ljudi jos nece da shvate da i pored toga sto ste rekli Bill Gates vise nije glavni baja u MS-u. Da hoce mogli bi i da ga otpuste. Bill je pre 4 godine krenuo masovno da prodaje akcije Microsofta i sada on nema najvise akcija MS-a a i nije predsednik MS-a kako mnogi misle.
[ filmil @ 04.03.2004. 09:10 ] @
"srki" wrote:
Citat:
Ma ljudi jos nece da shvate da i pored toga sto ste rekli Bill Gates vise nije glavni baja u MS-u. Da hoce mogli bi i
Vilijem Henri je chief software architect.

f

[ srki @ 04.03.2004. 15:51 ] @
Pa da, nije vise CEO od 2000. godine. Od tada je CEO Stiv Balmer. On je sad glavni baja tamo :-)
I ja verujem u to da je Vilijem Henri jednostavno postigao sve sta moze i da se od 2000. godine posvetio svojoj fondaciji a vodjenje MS-a prepustio drugom. A i tada je poceo da prodaje veliki broj svojih akcija u MS-u.
[ Ivan Dimkovic @ 04.03.2004. 16:43 ] @
biz.yahoo.com kaze sledece:

Number of Shares For - Withheld

William H. Gates III 9,091,941,264 - 262,764,184

Steven A. Ballmer 9,091,832,976 - 262,872,472

(hint: oduzmite totalni broj akcija ... dobicete broj 1 :-)

James I. Cash, Jr. 8,763,216,892 - 591,488,556

Raymond V. Gilmartin 8,823,242,145 - 531,463,303

Ann McLaughlin Korologos 8,815,461,873 - 539,243,575

David F. Marquardt 9,091,568,427 - 263,137,021

Charles H. Noski 9,089,298,739 - 265,406,709

Helmut Panke 9,090,402,253 - 264,303,195

Wm. G. Reed, Jr. 9,030,465,947 - 324,239,501

Jon A. Shirley 7,013,929,267 - 2,340,776,181



OFFICERS Pay Exercised
William Gates, III, 47 Chairman and Chief Software Architect $ 865.00K N/A
Steven Ballmer, 47 CEO, Director $ 871.00K N/A
John Connors, 44 CFO, Sr. VP N/A N/A
Craig Mundie, 54 Sr. VP, CTO, Advanced Strategies and Policy $ 1.03M $ 17.32M
David Vaskevitch, 51 Sr. VP, CTO, Bus. Platform N/A N/A


[ euripyd @ 05.03.2004. 08:51 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
Ehm.. radi se o privatnom fondu familije Gates koja ulaze svoj novac u medicinska istrazivanja, ne o izvoznoj politici kompanije Microsoft... cisto da se zna, pre nego sto se ospe flame :)



pardon, ja sam mislio da on radi za EI Nis....
[ Ivan Dimkovic @ 05.03.2004. 09:38 ] @
Euripyd,

Probaj da razdvojis licnu imovinu od firmine imovine - kakve veze ima to sto BillG nekom dotira 500 miliona dolara iz svoje licne fondacije sa USA izvoznim olaksicama za firmu u kojoj je on jedan od akcionara (pritom izvozne olaksice ne vaze samo za Microsoft)?

Objasni nam, posto ovde izgleda ti znas sto mi drugi zaista ne znamo?

Sta ti zapravo hoces da kazes?


[ euripyd @ 06.03.2004. 10:57 ] @
Ne kazem da vi ne znate, nego da veliki tokovi novca nisu samo tako nasumicni i vezani sa velikom filantropijom, kada se radi o milionima dolara onda je uvek rec o pogodbama, ucenama i sa svim ostalim "ispod zita" radnjama. Zasto onda Billy ne posalje 500 miliona deci u Iraku? Ako je toliki filantrop. Evo jedan jedini milion za neku bolnicu i Srbiji... A ne taj isti novac se obrce pa ponovo njemu u dzep. I drugo, koliko ja znam nije Billy prodavao naftu pa zaradio tolike pare nego sve preko MSa.
Kada je rec o milionima $ onda nema neke posebne ljubavi prema drugim ljudima. To za neke glupe amerikance izgleda obratno. I neko kad mi prica o Sorosu koji daje stipendije kako je on fin i dobar covek, a sa druge strane rusi Banca Italiana da bi zaradio par stotina miliona, pa su ga posle italijani najurili, ma to su price o filantropiji malo neumesne.
Nisu te price tako jednostavne, a pogotovo ne kao sto pise u novinama, niti svetski tokovi novca toliko naivni.

Preko svega mogu da predjem ali preko filantropije Billyja nikako. Eto samo to.
[ euripyd @ 06.03.2004. 11:01 ] @
I to sto BG nije vise sef MS, pa kakve to veze ima sa parama? Kakve to veze ima sa uticajima?
Jedino je u nasoj drzavi predsednik bio *glavni* i *najjaci*....
[ Ivan Dimkovic @ 06.03.2004. 11:10 ] @
Citat:
euripyd:
Ne kazem da vi ne znate, nego da veliki tokovi novca nisu samo tako nasumicni i vezani sa velikom filantropijom, kada se radi o milionima dolara onda je uvek rec o pogodbama, ucenama i sa svim ostalim "ispod zita" radnjama. Zasto onda Billy ne posalje 500 miliona deci u Iraku? Ako je toliki filantrop. Evo jedan jedini milion za neku bolnicu i Srbiji... A ne taj isti novac se obrce pa ponovo njemu u dzep. I drugo, koliko ja znam nije Billy prodavao naftu pa zaradio tolike pare nego sve preko MSa.
Kada je rec o milionima $ onda nema neke posebne ljubavi prema drugim ljudima. To za neke glupe amerikance izgleda obratno. I neko kad mi prica o Sorosu koji daje stipendije kako je on fin i dobar covek, a sa druge strane rusi Banca Italiana da bi zaradio par stotina miliona, pa su ga posle italijani najurili, ma to su price o filantropiji malo neumesne.
Nisu te price tako jednostavne, a pogotovo ne kao sto pise u novinama, niti svetski tokovi novca toliko naivni.

Preko svega mogu da predjem ali preko filantropije Billyja nikako. Eto samo to.


Ne pada mi na pamet da branim BillG-a ali covek jeste ulozio 500 miliona dolara u vakcinu protiv malarije koja godisnje ubije 3 miliona ljudi i izazove 500 miliona akutnih slucajeva. Ovako izgleda maliciozno, zajedljivo i tipicno balkanski - covek uopste nije morao da ulozi 500 miliona dolara u to, vec u neki daleko profitabilniji posao koji bi mu doneo mnogo veci turnover sa mnogo manje rizika. Prica o Sorosu je skroz bespredmetna - Soros je po profesiji berzanski spekulant sa americko-liberalnim politickim aspiracijama, koji u principu nije nicim doprineo razvoj covecanstva, pa se sa stipendijama "iskupljuje" kako ne bi bio zapamcen u istoriji kao najobicniji berzanski spekulant koji je uspeo da se obogati malo vise nego prosecni spekulanti.

Na kraju krajeva - ne razumem tvoju poentu, covek ulozi velike pare u nesto sto nije bas profitabilno i puno rizika (razvoj vakcina) - i opet je los... Ne postoji bolji sistem trenutno i BillG ni bilo ko uopste nije obavezan ni jedan svoj dolar da pokloni ili ulozi u takve projekte, stoga ne vidim razlog da se takve akcije smatraju losim, jer su upravo obrnute.

Citat:

I drugo, koliko ja znam nije Billy prodavao naftu pa zaradio tolike pare nego sve preko MSa.


Naravno, samo sto je za svaki svoj dolar koji je dobio od MS-a platio porez drzavi kao capital tax, i taj novac vise nije MS-ov vec njegov licni, pa samim tim i ne podleze bilo kakvim izvoznim olaksicama USA, koje pritom uopste nisu MS ekskluzivne vec vaze za svaku vecu IT firmu.

Dati novac za hranu jeste plemenita stvar, ali je takodje i najlosiji nacin da pomognes nekom ako imas mnogo novca, i mislim da to nije posao pojedinaca - hrana za gladne je posao specijalnih misija UN-a koji je placan od drzava clanica, tj. od poreza gradjana tih drzava, a na duze staze direktna kupovina hrane/plate/itd.. ne pomaze mnogo koliko razvoj industrije i novih radnih mesta koje indirektno povecavaju standard permanentno. Ako das novac direktno za hranu ti si, koliko god to paradoksalno zvucalo, odmogao na duze staze jer si devalvirao neke vrednosti tamo i povecao javnu potrosnju bez povecanja ekonomskog ucinka.

Sto se tice bolnica u Srbiji - Cisco Systems je donirao komunikacioni sistem bolnici u Tirsovoj - dobili su to za dzabe + instalaciju free - i sad imaju vrlo moderan sistem za komunikaciju izmedju lekara, novu telefonsku centralu, mogucnost snimanja operacija, itd..

Citat:

I to sto BG nije vise sef MS, pa kakve to veze ima sa parama? Kakve to veze ima sa uticajima?
Jedino je u nasoj drzavi predsednik bio *glavni* i *najjaci*....


Uticaj BillG-a na politiku MS-a je skroz irelevantna tema za ovu diskusiju. Novac Fondacije Gates nije novac MS-a i ne moze biti direktno vezan za bilo kakve izvozne olaksice, i to je bila poenta. Spekulacije ko sta radi bez nekih konkretnih dokaza ili smisla su potpuno nepotrebne i suvisne, tako mozes da pricas za bilo kog vlasnika bilo koje firme, pa ispada da su svi oni zli, losi, i ne znam ti ni ja sta - naravno da rade za licni profit, samo kad imas 50 milijardi, mozes daleko vise da odvojis za neke ideje koje mogu pomoci od nekog sa 50 hiljada ustedjevine. Poreske olaksice i slicno su dostupne svakom, a ne samo BillG-u.


[ euripyd @ 06.03.2004. 12:47 ] @
no comment...
(p.s.Procitaj jos jednom svoj text)
[ Dragi Tata @ 06.03.2004. 18:54 ] @
Meni samo nije jasno šta pokušavaš da dokažeš? Da B.G. u stvari zarađuje dajući novac na medicinska istraživanja (malarija, HIV, itd)? I "dokaz" za to su ti carinske povlastice koje je Buš dao svim američkim izvoznicima? Vrlo zanimljivo...
[ Ivan Dimkovic @ 06.03.2004. 19:04 ] @
Citat:
euripyd:
no comment...
(p.s.Procitaj jos jednom svoj text)


Jesam, i?

Sad si dokazao da si u pravu, jel? :)