[ kun @ 03.03.2012. 21:12 ] @
Imam problem sa kupovinom preko ebaya,naime,prodavac ne zeli da mi proda jer naravno nemam confirmed paypal adress,ne poklapa mi se adresa jer je paypal i dalje nedostupan za Srbiju (ja je imam u Sloveniji).Treba mi neko sa idejom kako to da izvedem,ili jos bolje neko ko bi mogao da mi ucini i ima confirmed adresu i kupi za mene a ja mu pre toga dam ili posaljem novac,a ja cu ga castiti...sve sam probao jednostavno nemam nikog ko bi mogao to da kupi za mene,a placanje je jedino moguce preko paypala...najveci problem je cena koja je 399 dolara...unapred hvala za bilo kakvu pomoc
[ tdjokic @ 03.03.2012. 21:36 ] @
Postoji jednostavan i legalan nacin a kostalo bi te 9,9 dolara (mada za tako veliki iznos mozda bude jos nesto malo za troskove bankarske transakcije). Radi se o posrednicima, koje smo ovde vise puta spominjali i ja kupujem preko jednog od njih vec valjda trecu godinu (izgubio sam racunicu). Taj je iz Amerike a imas i jednog nasinca, kome mozes platiti ovde, dinarima, pa kako ti volja.

Prvi je www.forwardit.us a drugi je spamer. Kod ovoga sto ja kupujem preko njega, ako se javis direktno preko sajta, trebalo bi ti bar za pocetak opet PayPal, pa mu zato pisi direktno na mejl i posle mozes da mu placas preko Google checkout, koji prima skoro sve kartice (ima jedna ili dve koju ne prima, ali ne zbog Srbije, nego nesto zbog same kartice). Mejl je [email protected] ako se odlucis za njega.

Pises mu mejl sa tacnim podacima sta kupujes, adresu sajta, vrstu, boju, velicinu, sta vec spada u taj tvoj artikal, on proveri na sajtu i salje ti racun: cena sa sajta + njegova provizija 9.9 dolara. Ti platis, on poruci.

Kad mu roba stigne, on te obavestava i nudi ti razlicite vrste transporta, biras, obavestis ga mejlom, on ti ponovo salje racun za uplatu, ovoga puta za transport i to je to.

[Ovu poruku je menjao tdjokic dana 03.03.2012. u 22:49 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao Gojko Vujovic dana 09.07.2012. u 10:10 GMT+1]
[ kun @ 03.03.2012. 22:36 ] @
Prvo hvala puno...Interesuju me neke stvari,za ovog amera...Post kolko sam razumeo za ovog naseg on sam vec unapred naplacuje carinu a to ne bih,licno se nadam da cu proci bez(imati srece da ne pogledaju) ili dobro raspolozenje carinika...za amera,posto je ovo cena bez shippinga prodavac sa ebaya naplacuje 50 dolara za shipping za bilo koju zemlju,ukljucujuci i ameriku iz koje je on sam,jel to isto da racunam,tih 50 dolara ili ovaj moze nesto da sredi...drugo pitanje,jel naplacuje samo 9,9 dolara i posle shipping moje stvari? trece,dali je moguce da taj brajan ili frovardit napise manju cenu nego koju sam ja platio,naravno ne bih isao na 20 dolara nego na neku realniju,zbog carine? i zadnje,dali bih mogao njemu da posaljem tih 399 dolara + sve ostalo preko paypala?
[ tdjokic @ 04.03.2012. 01:35 ] @
Citat:
kun: Post kolko sam razumeo za ovog naseg on sam vec unapred naplacuje carinu
To ne znam. Mozda je naveo primer kako to ide.

Najjeftiniji nacin slanja je postom, USPS. Ako ovaj nas ide tako, onda mu posta automatski odradi carinu i to je verovatno to sto je on naveo. Posle unutar nase zemlje mislim da on koristi nasu kurirsku sluzbu, ali to vise nije frka, to je prosto, dinarima platis kad ti donesu.

Citat:
a to ne bih,licno se nadam da cu proci bez(imati srece da ne pogledaju) ili dobro raspolozenje carinika...
Nema sanse. Desavalo se da mi puste paket od 100 dolara a carine nesto sto je kostalo reda 10 evra, ali tebi da puste paket od 399 dolara, nema sanse!!!!!!!!!!! Ako neko misli da se varam, neka se javi.

Citat:
za amera,posto je ovo cena bez shippinga prodavac sa ebaya naplacuje 50 dolara za shipping za bilo koju zemlju,ukljucujuci i ameriku iz koje je on sam,jel to isto da racunam,tih 50 dolara ili ovaj moze nesto da sredi...
Uh, sad se zakomplikovalo. 50 dolara je shipping do posrednika. Onda posrednik ponovo mora da ti naplati od njega do Srbije. Znaci, ako prodavac provereno salje ovamo onda je zaista bolje da trazis nekog da ti uplati preko PayPala, ali opet treba proveriti kako ti prodavac salje - ako koristi neku kurirsku sluzbu tipa DHL, Fedex, UPS, onda ce oni da ti uzmu jos prilicno para za spediterske usluge, a prodavci vole da salju tako, njima je lakse i navikli su na to.

Citat:
drugo pitanje,jel naplacuje samo 9,9 dolara i posle shipping moje stvari?
Ovo je gore odgovoreno.

Citat:
trece,dali je moguce da taj brajan ili frovardit napise manju cenu nego koju sam ja platio,naravno ne bih isao na 20 dolara nego na neku realniju,zbog carine?
Nista ne vredi, carinici su se izvezbali i za tili cas nadju cene na Internetu, ma u cent, ja se samo cudim kad vidim koliko su procenili robu koja mi stize, kao da su prepisali porudzbinu.

Citat:
i zadnje,dali bih mogao njemu da posaljem tih 399 dolara + sve ostalo preko paypala?
Ako se vec cimas sa PayPalom onda probaj da ti prodavac posalje direktno. Jos jednom upozoravam - proveri na koji nacin salje robu! Oni na to ne obracaju neku narocitu paznju, jer ne znaju kako nas deru sa spediterskim uslugama ovde.
[ kun @ 04.03.2012. 01:51 ] @
Mislio sam samo dali je to jedinih 9,9 dolara koliko on naplacuje,bez ikakvih procenata od kupljene stvari itd?Naravno ne racunajuci shipping koji bi ja birao...Sto se tice prodavca,proba sve pitao ali nema sanse da mi posalje,mora da je confirmed adres...posle 5,6 stvari koje sam kupio preko ebaya tek sad,evo pre 2 dana mi je naplacena prvi put carina.Bio kod carinice,delovala je stvarno kao fina zena,ne neka ljuta baba,i objasnila mi je da pola paketa koje dobiju,zbog kolicine,ni ne proveravaju.Rekla mi je da nisam imao srece :).Tako da mozda pre nego sto mi stigne paket dobije neko pice ili parfem :),sta mislite o tome,jel pametno to uopste?
[ tdjokic @ 04.03.2012. 04:44 ] @
Citat:
kun: Mislio sam samo dali je to jedinih 9,9 dolara koliko on naplacuje,bez ikakvih procenata od kupljene stvari itd?
Da, to je jedino sto on naplacuje meni, paketi su oko 100 dolara vredni. Napomenuo sam da ima jos nesto ako je veliki iznos, onda i njemu banka nesto uzme kao proviziju za transakciju pa moras i to da platis, nisam se previse interesovao jer nikad nemam toliko vredan paket. Cini mi se da je bilo jos nesto, najbolje je zbog velike vrednosti da proveris sa njim.

Za carinu ne znam nista da ti kazem, ja nikada nisam isao tamo, niti ih pitao. Nekad uzmu mnogo, nekad manje, kako kad. Jasno je da nekome moraju da naplate, da ne ostanu bez para. Da li na to moze da se utice zaista ne znam.

Znam da niko nece da ti posalje na tvoju nepotvrdjenu adresu, ali sam mislio ako nadjes nekog ko bi ti to odradio na svoju adresu onda bi ustedeo. Preko posrednika moras da platis i onaj shiping tamo od prodavca do posrednika, koji je verovatno manji nego sto ce posle morati da se plati od posrednika do Srbije. Ja sam pre neki dan platio oko 46 dolara od posrednika ovamo za neke sitnice, vrednost 30 dolara, tezina nema 3 kg sve zajedno sa amabalazom.
[ kun @ 04.03.2012. 14:21 ] @
Jedini covek koji je mogao da mi pomogne je takodje jedan preko ebaya preko koga sam kupovao neke stvari.On je voljan da mi pomogne,kupi,posalje,napise manju cenu itd.,ali problem je u tome da on moze jedino da primi novac od mene kao njegova firma a ne kao "person" i zbog toga bi mu naplacivali taxes.Jel imate mozda neku drugu ideju?
[ tdjokic @ 04.03.2012. 15:33 ] @
Da imam drugu ideju ne bi me carina drala kao jarca Znaci, das ovde oglas "Potrebno usluzno placanje PayPalom" pa vidis da li ce ti se neko javiti. Ako se ne javi, onda ti ne gine posrednik.
[ kun @ 06.03.2012. 02:29 ] @
Kontaktirao sam ovog Brajana.Jel moze da mu se veruje?ima li sanse da se paket izgubi itd,brzina?
[ tdjokic @ 06.03.2012. 08:18 ] @
Citat:
kun: Kontaktirao sam ovog Brajana.Jel moze da mu se veruje?ima li sanse da se paket izgubi itd,brzina?
Moze da mu se veruje. Ima sajt, koji stalno po malo unapredjuje, sad se nesto reklamira i preko Facebook-a, unapredjuje i nacine obavestavanja kupca i slicno. Zatim, osim onog njegovog mejla kojim te obavestava o cemu se radi, za placanje dobijes (u mom slucaju) zvanicni mejl od Google checkout i cim uplatis novac dobijas otuda isto tako zvanicnu potvrdu od Google checkout.

Meni se do sada nije izgubio ni jedan paket, iako idem sa jednom od najjeftinijih varijanti transporta - preko poste, ne bas onu najjeftiniju varijantu bez ikakvog pracenja nego stepen vise - Priority Mail International (R) gde imas bas fino pracenje, mada ga oni zovu ograniceno i mom slucaju su cesto lenji pa ga ni ne pisu stalno i tacno (krivica do poste). Ali, kad paket stigne u centar za sortitanje i slanje ovamo on se onda pojavi na pracenju i tako znas da je kreno, kasnije kad stigne ovde on se pojavljuje i na nasem pracenju (PTT) i na sajtu USPS, i tada je cesto vise vidljivo na americkom sajtu, valjda nasi postari moraju tamo da javljaju gde je paket. Na taj nacin mozes znati da ti sledeceg dana stize paket na adresu.

Kad ti on javi da ti je poslao paket, taj paket putuje tamo zemaljskim transportom (voz?) nekoliko dana, zatim leti ovamo opet nekoliko dana i carina gnjavi par dana, kako kad. Od prilike 14 dana od Brajana do tebe je neki prosek ali se nekad desi da prodje i mnogo vise. Desavalo mi se da paket broj 2, porucen kasnije, prestigne paket broj 1 porucen ranije, bez veze. Ali to je tako.

Naravno, ko ima para on plati nekakav DHL pa mu to stigne za par dana, pa ga onda oderu na aerodromu itd., mozda prihvatljivo za izuzetne slucajeve i nesto super hitno ali za svakodnevnu upotrebu, za prosecnog gradjanina, preskupo.

Razlika u ceni prevoza ide i do 10 puta - obican paket 25 dolara, super brzo preko DHL, 250 dolara + troskovi na aerodromu, i ne treba zaboraviti da se i na prevoz placa carina / PDV sto automatski znaci sto skuplji prevoz, to veci i konacni trosak.
[ kun @ 06.03.2012. 12:58 ] @
Nudi mi- USPS express 49,40, USPS priority 42,70, USPS FIRST CLASS 24,16, ovi ostali su galaksija sto se tice cene... Mislio sam da uzmem ovaj first class od 24 dolara?Kazu inace da je USPS najbolji zbog carine?Sta vi mislite?
[ tdjokic @ 06.03.2012. 14:32 ] @
Citat:
kun: Nudi mi- USPS express 49,40, USPS priority 42,70, USPS FIRST CLASS 24,16, ovi ostali su galaksija sto se tice cene... Mislio sam da uzmem ovaj first class od 24 dolara?Kazu inace da je USPS najbolji zbog carine?Sta vi mislite?
Obrati paznju - on obicno uz ponudu daje ukratko i osobine tog nacina, dakle ono kad stize, pracenje, osiguranje posiljke. Tako je bar ranije radio, mozda sad ne radi.

Taj najjeftiniji nacin nema fiksnog roka kad stize. I ovi malo skuplji sto kao imaju pa nekad mnogo osciluje, zamisli onda ovo najjeftinije. I nema pracenje. Neces znati ni gde je, ni kad stize, nista, samo sedis i cekas. Rekao si da kupujes nesto prilicno skupo, nemoj onda za ovih oko 24 dolara da reskiras tu posiljku.

Ja imam najbolja iskustva sa Priority slanjem, verovatno je to neki najpopularniji nacin, ni previse skup, ni previse bez kontrole nad posiljkom.

Da, za carinu jeste najpovoljnije, jer se obavlja automatski i nema dodatnih troskova ali i dalje ostaje mogucnost da oni nadju pravu cenu koju si ti platio i da te u skladu sa propisima mozda oslobode, mozda ti naplate znacajnu carinu, to se ne zna sa njima, ali je svakako povoljnije nego onim drugim sluzbama. Dobar si izraz upotrebio, upravo galakticka razlika izmedju najjeftinije i onih skupih slanja + obavezni dodatni troskovi + mnogo veca carina zbog mnogo skupljeg transporta.
[ kun @ 06.03.2012. 15:31 ] @
Hvala puno na pomoci... Inace nije mi bitna brzina,bitno je da se sto pre plati...Jel u tih 20 i kusur dolara razlika samo u brzini ili takodje i u sigurnosti paketa? Ako je i u sigurnostionda se stvarno isplati,al ako je do brzine platicu jeftiniju.Ipak vec placam ovih 399 +...
[ tdjokic @ 06.03.2012. 17:36 ] @
Citat:
kun: Hvala puno na pomoci... Inace nije mi bitna brzina,bitno je da se sto pre plati...Jel u tih 20 i kusur dolara razlika samo u brzini ili takodje i u sigurnosti paketa? Ako je i u sigurnostionda se stvarno isplati,al ako je do brzine platicu jeftiniju.Ipak vec placam ovih 399 +...
Sad razmisljas na taj nacin ali kad bude ta stvar otuda krenula postaces nestrpljiv - cekas i cekas i nemas pojma kad ce stici, ni gde je, ni kako je, nema pracenja za taj najjeftiniji nacin. Dodas tih 20-tak dolara i onda lepo vidis kad je poletela posiljka, kad je usla na carinu, kad je zavrseno carinjenje i to mnogo znaci. Ne mogu da tvrdim da je veca ili manja sigurnost, ali mi se ipak cini da ako dobije broj za pracenje malo bolje paze postari i oni sto rukuju time. Dakle, i brze stigne i imas bar nekakvu kontrolu nad tim.
[ kun @ 06.03.2012. 19:43 ] @
To ste u pravu,samo sam bas knap sa novcem,ali videcu da dodam.Ovi ameri ispadaju mnogo jeftiniji od ovih nasih koji su malo na foru educana,al kao jeftiniji su nesto.Mnogo se vise isplati preko amera,zar ne?
[ tdjokic @ 06.03.2012. 21:06 ] @
To ne mogu da kazem, nista nisam radio preko ovih nasih. Gledao sam njihov cenovnik pre par meseci i izgledao je pristojno, sada ne znam kako je. Za sada se drzim onog coveka tamo i zadovoljan sam.
[ giveinfonet @ 06.03.2012. 21:46 ] @
pozz...

Moj savjet je da uzmes express mail, jer imas pracenje i brze ce ti paket doci....

Priority mail i first class jeste jeftiniji ali to je kao najobicnija posta... mozda ce biti skenirano pa ces znati gdje je ili ce se mozda zagubiti negdje a ti neces imati pojma gdje je zadnje bilo...


Saljem pakete iz US cesto , sto ebay sto ovako kad nekome treba pomoc... tih 20$ ce ti ustedjeti dosta zivaca...
[ tdjokic @ 06.03.2012. 22:12 ] @
Citat:
giveinfonet: Moj savjet je da uzmes express mail, jer imas pracenje i brze ce ti paket doci....
Ja sam primio gomilu paketa Priority i pracenje je bilo skoro u 100% slucajeva, samo sto ga za putovanje po SAD ne pisu uvek striktno, malo "zaborave" ali kad dodje u pretposlednju fazu - sortiranje za slanje u inostranstvo, onda obavezno napisu, i sledeci je korak "Obradjeno" dakle odletelo.

Jedini put kad se paket zaista sakrio je upravo Espress posiljka. Kupio neki telefon za ujaka i onda kao da se tudja stvar ne bi izgubila ja platio bolju postarinu i njega nema nikako, nigde, samo ga je jednog dana postar doneo na vrata. Nikad se nije video na pracenju.

Kad udje u Srbiju onda kontra - nasa posta je lenja, cuti o paketu sve do poslednjeg dana ali se zato na americkom sajut USPS vidi precizno.

First class posta ni ne nudi pracenje, to je tacno, a dodje kad dodje. Ja time ne bih slao nesto vrednije a sa Priority imam bas dobra iskustva. Cesto sam imao po 2 posiljke mesecno, skoro dve godine dana.
[ kun @ 07.03.2012. 01:07 ] @
E sad,jos jedna stvar me muci...provizija...Kaze mi amer da preko cega god da platim(paypal,moneybookers,google checkout),provizija na tranzakciju bi bila 3,9%.A sad sam malo cackao po netu i nigde ne vidim 3,9.Na paypalu pise 2,9% google checkout 1,9%.Ne verujem da bi me Amer lagao,?Uopste,koja bi me tranzakcija najjeftinije prosla,posto i to ipak ispadne 20ak dolara na ovih 399 dolara?
[ tdjokic @ 07.03.2012. 09:44 ] @
Buduci da nisam imao izbora i bio sretan da mogu da placam sa Google checkout, a kupovine nisu bile prevelikih iznosa, nisam se time uopste bavio. Meni licno je najveci problem tansport, jer cesto kupujem neke kabaste stvari a Priority prevoz mi dodje prosecno oko 13 dolar po 1 kilogramu robe, tako da meni ta provizija nista ne znaci. I cini mi se da si pogresno izracunao, 3,99 x 3, 9 je oko 15,5 dolara.

Svojevremeno je ovde neki kolega dao precizniji cenovnik mog posrednika i tamo je stajalo nesto da za vece iznose mora da se plati dodatna provizija banci, ali ne znam da li je to u tvom slucaju bas ta dodatna provizija.

Sad kad si vec to pomenuo, otisao sam na Google checkout i pogledao kolika je njihova provizija prema meni. Nasao sam sledece:

"9. Service Fees

We do not charge a fee to use the Service as a Buyer. The financial institution that issues your Payment Instrument may charge a fee in connection with the debiting or charging of the Payment Instrument resulting from the Payment Transaction. You should consult the terms and conditions governing your Payment Instrument for more information about any such fees."

Gde si ti nasao proviziju na Checkout?
[ kun @ 07.03.2012. 13:27 ] @
Pa negde sam nasao...mislim na njihovom sajtu.Ne znam sta da radim,nesto ne verujem da je 3,9%
[ kun @ 07.03.2012. 14:29 ] @
Ako bi mogao samo neko detaljnije da proveri da li stvarno svi naplacuju 3,9% po transakciji,ipak,mozda ja ne gledam pravi procenat vec nesto drugo
[ tdjokic @ 07.03.2012. 14:39 ] @
Ja ono sto sam citirao sam nasao bas na Google checkout, mada nisam siguran da li je to za ceo onaj "novcanik" ili za checkout. A odnosi se na kupce.

Evo, sada sam iziricito trazio "checkout fees" i pise sledece:

Transaction processing fees

When you use Google Checkout to process your sales, you'll be charged rates as low as 1.9% + $0.30 per transaction. With Google Checkout, there are no monthly, setup, or gateway service fees.

To je na sajtu http://checkout.google.com/seller/fees.html i to je za prodavce. Ja uopste ne razume sada u cemu je problem i kako ste dosli do te dodatne provizije?

Onda sam trazio za kupce izricito "checkout fees for buyers": http://support.google.com/chec...swer.py?hl=en&answer=98966

Costs
Fees and Charges

Google Wallet is a free service. You only pay for your purchases, applicable taxes, and delivery fees. There are no additional costs for using Google Wallet.

A u desnom uglu pise da je checkout deo "novcanika":

Google Checkout is now part of Google Wallet.

Stvarno ne znam o cemu se radi. Ja recimo porucim robu za 100 dolara, provizija Brajanu 9,9, on mi posalje invojs za 109,9 dolara i ja platim Googlu toliko, ne znam gde se krije provizija za transakciju ako je ima, osim ako to nije za one velike iznose, pa banka mora da naplati nesto.
[ kun @ 07.03.2012. 14:56 ] @
Evo sta mi je napisao u 2 mejla...

Hello

PayPal takes 3.9%, which is already included in the price we sent you below.

Regards
Brian


And other methods,is there something cheaper?



Hello

No like I said the fee is fixed no matter what payment method you use.
Regards
Brian

On je verovatno na svih tih 400 i kusur dolara,zajedno sa shippingom itd.,izracunao 17,02 dolara,sto ispada 3,9%.
[ tdjokic @ 07.03.2012. 15:13 ] @
Zao mi je sto ne znam da ti pomognem, ali ja nagadjam da je to dodatak zbog velike vrednosti, kao sto je jednom ranije objavio jedan kolega, ono kad je dao precizniji cenovnik za Brajana nego sto ga ja poznajem.

Ne znam da li ima smisla pitati u nasoj banci, oni mozda znaju manje od ovde prisutnih ljudi.
[ tdjokic @ 07.03.2012. 17:13 ] @
Evo konkretnog primera pracenja. Od Brajana krenulo 01.03 i sad je stiglo u taj Kearny, gde imaju generalno sortiranje. Uskoro ce mi pisati da je upuceno u Internacionalno sortiranje ili nesto slicno i onda polece ovamo. Avion nekad stigne i za 2 dana, zavisi na koliko mesta se usput spusta i uzlece.

Scan History
Date Time Location Status
March 7, 2012 06:25:00 KEARNY, NJ 07032 PROCESSED THROUGH USPS SORT FACILITY
March 1, 2012 17:05:00 80123 Electronic Notification
[ giveinfonet @ 07.03.2012. 18:42 ] @
A taj fee je sasvim normalan, jer dok ebay uzme svoje, paypal svoje..
a on nekad te pare sto dobije mora cekati...
ja sam tako sa google checkout morao cekati 15 dana dok pare nisu legle sto je covjek poslao...( znaci platio sa svojim parama i onda cekao....)
[ kun @ 07.03.2012. 23:21 ] @
REsen problem.Rece mi Brajan da na 200 + dolara,uzima 3,9%
[ dragancesu @ 08.03.2012. 08:58 ] @
Ako se pitas da li stize onda znaj da stize.

Narucivao sam krajem prosle godine neke igracke, preko toj brajena. prodavac iz hoga konga, malo je potrajalo ali je stiglo. Posaljes id sa ebay sta ti treba i dobiije mail sa racunom, tamo link na google checkout, za minut gotovo. Onda potraje dok se stigne paket iz amerike. Posto su bile igracke nije naplacena carina.

Nema smisla sitnicu kupovati tako pa sam narucio za 90 $, ta provizija skoro 10, postarina 56. Moglo bi se reci da nije jeftino, ali ne verujem da bi preko nekog drugog bilo bolje.

Kad ovako kupujes nece moci artikli na aukciji nego oni koji imaju cenu, artikli sa Buy It Now.

[ tdjokic @ 08.03.2012. 09:18 ] @
Citat:
kun: REsen problem.Rece mi Brajan da na 200 + dolara,uzima 3,9%
E, to je ta "kvaka" koju ja nisam dobro poznavao jer nikad nisam isao toliko visoko sa cenom robe.
[ marris @ 08.03.2012. 11:33 ] @
zna li ko gde se kod nas obavlja carina ako ima potrebe za njom da li na aerodromu ili negde drugde
[ tdjokic @ 08.03.2012. 12:44 ] @
Citat:
marris: zna li ko gde se kod nas obavlja carina ako ima potrebe za njom da li na aerodromu ili negde drugde
Nadam se da imam pojma o tome, bar o ovom za obicne gradjane.

Posiljka moze da ti stigne na dva nacina - obicnom postom i preko kurirskih sluzbi.

Ako ide obicnom postom, onda se postupak carinjenja obavlja automatski, posta to ima uskladjeno sa carinskom sluzbom, i sve se "obavi samo" i tebi na kraju postar donese paket na kucnu adresu i onda paltis koliko su odredili - nekad nista, par stotina dinara za donosenje ili cak ni to, ili platis 5 - 10.000 dinara, ako si kupio nesto mnogo skupo i veliko itd.

Ako ide kurirskom sluzbom onda carinjenje obavljas sam. Kad posiljka stigne na aerodrom, tvoja kurirska sluzba te obavestava da ti je paket stigao i ti treba samo da dodje i podignes je. "Usput" te podsete da treba i da obavis administrativne poslove oko carinjenja, sto je zamrseno i komplikovano, pa ti ponude uslugu nekog svog speditera (= specijalizovano preduzece za te poslove). I tako imas situaciju da ako ti je neko iz zafrkancije poslao praznu kutiju iz Amerike, ti ces sa tom praznom kutijom na aerodromu imati nekoliko hiljada dinara troskova samo za pregled i jos neke tamo birokratske stvari.

Da li ima potrebe za carinom ili ne odredjuje neko tamo, ne znam ko i gde, ali sam ubedjen da svaku posiljku pogledaju - kako bi inace znali da li da je otvaraju i detaljno pregledaju?
[ kun @ 08.03.2012. 15:26 ] @
Ovo je takva otimacina para da je ovo strasno! Otisao sad na paypal,u currency,i posto mi ovo sve izadje 442 dolara,reko da vidim koliko evra mi to pokriva,kad ono zbog svog currency rate paypal mi opet krade.Umesto 330 sad treba da uplatim 345,sta je ovo ljudi bre!?!
[ bakara @ 08.03.2012. 15:50 ] @
Citat:
kun: Ovo je takva otimacina para da je ovo strasno! Otisao sad na paypal,u currency,i posto mi ovo sve izadje 442 dolara,reko da vidim koliko evra mi to pokriva,kad ono zbog svog currency rate paypal mi opet krade.Umesto 330 sad treba da uplatim 345,sta je ovo ljudi bre!?!


442$ je oko 350€ sta je pogresno?
[ kun @ 08.03.2012. 18:09 ] @
Izracunaj ponovo, 443 je 334 evra,ovde se radi o paypalu,koji na sve moguce nacine otima novac.Dok nemas posla sa njima ne znas koliki su lopovi,to svi mogu da potvrde koji su imali posla sa malo vecim iznosima.Kad kupujes nesto za 20 dolara ti njihovi fees-ovi su neprimetni,ovako...Mogu oni da kazu da je dolar evro 1:1 ako zele,al onda im zvanicno pise da su lopovi,to ne zele sigurno...
[ bakara @ 08.03.2012. 21:15 ] @
Citat:
kun: Izracunaj ponovo, 443 je 334 evra,ovde se radi o paypalu,koji na sve moguce nacine otima novac.Dok nemas posla sa njima ne znas koliki su lopovi,to svi mogu da potvrde koji su imali posla sa malo vecim iznosima.Kad kupujes nesto za 20 dolara ti njihovi fees-ovi su neprimetni,ovako...Mogu oni da kazu da je dolar evro 1:1 ako zele,al onda im zvanicno pise da su lopovi,to ne zele sigurno...

Da, u pravu si, ali sto onda ne placas u USD?
[ kun @ 22.03.2012. 23:11 ] @
Sve se zavrsilo ok,hvala svima
[ shandu83 @ 31.10.2012. 00:17 ] @
Hteo bih da poručim neki item sa ebaya sa opcijom praćenja pošiljke. Dostava je besplatna ali se praćenje doplaćuje 2$: http://www.ebay.com/itm/200622...&_trksid=p3984.m1497.l2649

Kako da izvedem ovo : place this order with your other items together,do not buy only this one along?
[ bakara @ 31.10.2012. 09:29 ] @
Kupis robu sa free shipingom i stavis u napomenu da si platio i tracking kod, a odmah zatim platis i ovih dodatnih 2$ a u napomeni stavis za koju robu je.

[ shandu83 @ 31.10.2012. 11:37 ] @
Ali pise da tako ne treba, vec "together" a to ne znam kako da izvedem.
[ bakara @ 31.10.2012. 16:00 ] @
Ti si to preveo bukvalno

Tu pise da ne mozes da kupis samo broj za pracenje, vec da ga uzimas iskljucivo zajedno sa jos necim od istog prodavca.

U ostalom kontaktiraj prodavca.
[ shandu83 @ 31.10.2012. 20:03 ] @
Ima li smisla kupovati samo tracking broj? :)

Vise sam mislio na to kad bi moglo da se doda u korpu i zajedno da se plati sa item-om ali ne moze.
Pritisnuo sam na buy now i obavezao se jer sam negde procitao da moze onda da se ide na "pay all", ali ne mogu da nadjem tu opciju.

Prodavac se ne javlja drugi dan.
[ bakara @ 31.10.2012. 20:08 ] @
Citat:
shandu83: Ima li smisla kupovati samo tracking broj? :)

Veruj mi da ima, jer bi oni imali problem sa tim... ako se greskom pritisne tamo se ne moze samo jednostano ponistiti transakcija.
Zato stoji napomena.

Ako si vec kupio, kada budes placao imas opciju da stavis napomenu, iskoristi to, jer je to zavedeno prilikom transakcije.
[ shandu83 @ 22.11.2012. 18:31 ] @
Kupio sam oba itema i dobio sam tracking i sve je stiglo ok.

A sad bi da kupim nesto drugo ali nema mogucnosti pracenja posiljke. Pitao sam prodavca i on kaze:

"Dear buyer,

Sorry to tell you that there is no tracking no for the item, but the item is free shipping to reach you there, hope you do business with us."

Meni je tracking donekle garancija da je prodavac poslao posiljku uopste i da cu je primiti ili moci da dokazem da je nisam primio.

Sta se desava ako mi ne stigne posiljka a nema tracking? Kako se to resava na ebayu?
[ bakara @ 22.11.2012. 19:36 ] @
Citat:
shandu83: Kupio sam oba itema i dobio sam tracking i sve je stiglo ok.

A sad bi da kupim nesto drugo ali nema mogucnosti pracenja posiljke. Pitao sam prodavca i on kaze:

"Dear buyer,

Sorry to tell you that there is no tracking no for the item, but the item is free shipping to reach you there, hope you do business with us."

Nisi rekao da li je isti ili drugi prodavac, verovatno je drugi...

Verovatno je posiljka manje vrednosti (recimo ispod 15-20$) i njima se ne isplati da salju sa tracking brojem pa cak i da se ta posiljka izgubi.

Mozes da insistiras i trazis da platis extra broj za pracenje, ali te to sad nece kostati 2$ vec najmanje 5$ pa ti vidi dal` se isplati.
Obicno kada za to traze 5$ shvatis i sam da to ne vredi toliko za tu stvar.

Citat:
shandu83:
Meni je tracking donekle garancija da je prodavac poslao posiljku uopste i da cu je primiti ili moci da dokazem da je nisam primio.

Sta se desava ako mi ne stigne posiljka a nema tracking? Kako se to resava na ebayu?

Treking broj nije nikakva garancija vec sluzi samo da znas otprilike gde se nalazi posiljka, garancija na takvu posiljku nema, i ti nista ne potpisujes prilikom preuzimanja.

Ako posiljka ne stigne, to resavas prvo sa prodavcem, on ce predloziti solucije, najpre je to da ti posalje novu posiljku.
[ shandu83 @ 22.11.2012. 19:51 ] @
Drugi je prodavac. Vrednost je oko 47$. A za prethodni item oko 35$ i za njega sam doplatio tracking 2$.

Nije mi to jasno oko resavanja eventualnih problema.

Npr. kad ne stigne posiljka, jer kad nema tracking, sta sprecava ove u posti da "zagube paket"?

Ili stigne mi posiljka a ja kazem prodavcu da nije stiglo nista, da mi posalje ponovo?

Kad ima tracking lepo se vidi da sam primio posiljku i ne mogu da tvrdim da mi nista nije stiglo.
[ ademare @ 22.11.2012. 23:34 ] @
Citat:
bakara: Treking broj nije nikakva garancija vec sluzi samo da znas otprilike gde se nalazi posiljka, garancija na takvu posiljku nema, i ti nista ne potpisujes prilikom preuzimanja.

Ako posiljka ne stigne, to resavas prvo sa prodavcem, on ce predloziti solucije, najpre je to da ti posalje novu posiljku.


Eh kad bi tako bilo niko ne bi uzimao tracking. Tracking je ono sto se u nasoj posti naziva preporucena posiljka i donosi postar na potpis. One bez treckinga samo ubacuje u sanduce. Tesko da ce prodavac za posiljku bez treckinga da trci da salje ponovo posebno ako je u ovom slucaju vrednost predmeta preko 40 $, pre ce biti da ce eventualno da nudi mogucnost da se istrazuje preko posti , sto je zalud kad nema pracenja.

@shandu83

Nemoj pristajati na takve uslove za tako skupu robu, bolje trazi dalje, nije valjda to jedini prodavac ne celom net-u. Za sitnije nesto prolazi i bez pracenja do 15 $ na primer, sve preko toga trazi pracenje.

[ bakara @ 23.11.2012. 08:47 ] @
Citat:
ademare: Eh kad bi tako bilo niko ne bi uzimao tracking. Tracking je ono sto se u nasoj posti naziva preporucena posiljka i donosi postar na potpis.

Od svih posiljki sa trekingom samo za jednu mi je trazen potpis, tako da to nije nikakvo pravilo.

Citat:
ademare:

Nemoj pristajati na takve uslove za tako skupu robu, bolje trazi dalje, nije valjda to jedini prodavac ne celom net-u. Za sitnije nesto prolazi i bez pracenja do 15 $ na primer, sve preko toga trazi pracenje.

Naravno, najbolje da trazi ponudu koja mu u potpunosti odgovara, mada obicno prodavac na insistiranje za treking brojem hoce da izadje u susret i to naplati dodatnih 5$.
[ ademare @ 23.11.2012. 12:20 ] @
Po pravilu bi svaka sa treckingom , morala na potpis, meni je do sada bila svaka. Pa na sajtu nase poste imas kod pracenja, na kraju ko je podigao posiljku, sto znaci da mora potis. Mada to kod nas dosta zavisi od postara, ovaj kod mene sto dolazi kao zamena stalnog, koji se drzi propisa kao sumanut, dok kad je na odmoru, bolovanju, menja ga neki mladi. Pa taj mladji dodje na vrata i kaze, evo ja vec potpisao !!! Potpisao covek ladno umesto mene.

Znaci u takvom slucaju kad postar "ubrzava" proceduru, moze da prodje bez tvog potpisa, ako se postuju pravila nikada. Takodje je moguce, da kad postar ne zatekne nikoga kod kuce, pa da ti "ucini uslugu" da ne ides do poste da podizes, ostavi u sanduce, ali opet on mora da potise, umesto tebe.
[ shandu83 @ 23.11.2012. 13:28 ] @
Ipak sam rizikovao i porucio item jer je oko 20$ jeftiniji nego na drugom mestu a i imao sam tacnu cifru uplacenu vec na entropay pa da ne "propadne".. :)

Valjda ce biti sve ok.

Inace i ja sam morao da potpisem posiljku samo kad sam isao licno u postu da podignem posiljku a inace je postar ostavljao bez problema jer nas poznaje.
[ bakara @ 23.11.2012. 18:13 ] @
Citat:
ademare: Po pravilu bi svaka sa treckingom , morala na potpis, meni je do sada bila svaka. Pa na sajtu nase poste imas kod pracenja, na kraju ko je podigao posiljku, sto znaci da mora potis.

Tacno je sve to sto kazes, cak i sam mislim da tako treba, ali vidis da su iskustva razlicita.

Citat:
shandu83
Valjda ce biti sve ok.

Bice sigurno, ja ne bih brinuo.