[ Thugzsr @ 09.03.2012. 09:37 ] @
Radim redizajn jenog site-a, i traze mi izmenu flash menija, ali posto nisam bas vican flash-u da li bi mi neko mogao pomoci? treba da zamenim boju fonta i boju pri mouse-over kao font, imam *.fla file, ali ne znam tj ne znam kako na mouse over da ubacim neki dogadjaj...tacnije da promenim boju fonta pri mouse over, pa bih bio zahvalan na pomoci.
[ MenOfHonor @ 09.03.2012. 10:58 ] @
Moraš da daš malo više informacija o samom projektu. Za početak napiši koju verziju ActionScript-a koristiš 1/2 ili 3? Ukoliko koristiš AS3 i na pozornici imaš dinamičko tekst polje sa nazivom instance "dinamicki_txt", kôd bi trebalo da izgleda ovako:
Code:
dinamicki_txt.addEventListener(MouseEvent.MOUSE_OVER, postavljenMis);
dinamicki_txt.addEventListener(MouseEvent.MOUSE_OUT, pomerenMis);

function postavljenMis(event:MouseEvent):void
{
    dinamicki_txt.textColor = 0x0066CC;
}

function pomerenMis(event:MouseEvent):void
{
    dinamicki_txt.textColor = 0x000000;
}

Znači, ako ti je podrazumevana boja fonta crna onda ćeš tu boju dodeliti kada se kursor pomeri sa teksta, a kada se kursor postavi preko teksta boja će se promeniti u ovom primeru u plavu. Ovo je najjednostavniji način, a takodje možeš i da koristiš metodu setText Format() klase TextField ukoliko hoćeš da promeniš veći broj osobina teksta kao što su format, bold, veličina... U tom slučaju kôd bi izgledao ovako:
Code:
var podrazumevaniFormat:TextFormat = new TextFormat("Times New Roman",14,0x000000);
var promenjeniFormat:TextFormat = new TextFormat("Times New Roman",14,0x0066CC);

dinamicki_txt.addEventListener(MouseEvent.MOUSE_OVER, postavljenMis);
dinamicki_txt.addEventListener(MouseEvent.MOUSE_OUT, pomerenMis);

function postavljenMis(event:MouseEvent):void
{
    dinamicki_txt.setTextFormat(promenjeniFormat);
}

function pomerenMis(event:MouseEvent):void
{
    dinamicki_txt.setTextFormat(podrazumevaniFormat);
}

Takodje možeš i da onemogućiš selektovanje teksta tako da bude prikazan pokazivač miša kada se predje preko njega:
Code:
dinamicki_txt.selectable = false;
[ Thugzsr @ 09.03.2012. 11:43 ] @
ja koristim flash cs5, kada kliknem na layere i dodjem do action-a on otvori mi se prozor u kome pise samo
Code:
on (rollOver)
{
    gotoAndPlay(2);
}
on (rollOut)
{
    gotoAndPlay(11);
}
on (release)
{
    getURL("ovde je strana na koju vodi kada se klikne na dugme");
}

gde da nadjem tu funkciju gotoandplay? nemam to dinamicki_txt, niti bilo sta slicno, samo taj meni, a kada kliknem na neki od buttona otvori mi se sprite i onda opet kada kliknem 2 puta dodjem do 3 layera od kojih je jedan text tog buttona, a druga dva ne znam sta su.
[ MenOfHonor @ 09.03.2012. 11:58 ] @
To je AS2, a gotoAndPlay() je ugradjena funkcija i ne možeš da je "nadješ" već je koristiš da bi započeo ili nastavio reprodukciju filma sa nekog frejma (koji navedeš u zagradi). "dinamicki_txt" sam naveo kao primer, ti treba da pronadješ koji je naziv instance tog tekst polja u kome treba da se promeni boja teksta kada se postavi kursor. Najbolje je da postaviš taj projekat pa da pogledam.
[ Thugzsr @ 09.03.2012. 12:05 ] @
meni1.fla - 146.0 KB
na toj strani sam postavio file.
[ MenOfHonor @ 09.03.2012. 12:19 ] @
Dobro, pogledao sam i ovo funkcioniše. Koje boje treba da bude font kada se kursor postavi na tekst?
[ Thugzsr @ 09.03.2012. 12:22 ] @
osnovna boja slova treba da je bela, a kada se prevuce misem da je siva, ako bi mogao da mi objasnis kako da promenim to, posto imam jos dva takva file-a da izmenim...
[ MenOfHonor @ 09.03.2012. 13:44 ] @
Postoji više načina da to uradiš, a koliko će ti komplikovano izgledati zavisi od toga koliko poznaješ rad u Flash-u. Jedan od načina je da svakom tekst polju promeniš boju u belu a zatim da na svaki taster dodaš animaciju koja će menjati boju iz bele u sivu kada se na njega postavi pokazivač miša. Procedura je sledeća:
1. moraš da unutar svakog tastera koji se nalazi u MovieClip-u obrišeš drugi i treći ključni frejm sa trećeg lejera koji ima naziv "Layer 1" na kom se nalazi animacija
2. ukloni animaciju tako što ćeš dok je selektovan taj treći lejer pritisnuti desni taster miša i odabrati Remove Tween
3. dodaj animaciju tako što ćeš dok je selektovan taj treći lejer pritisnuti desni taster miša i odabrati Create Motion Tween
4. sada selektuj poslednji frejm (20) na trećem lejeru i otvori prozor Motion Editor (iz menija Window izaberi Motion Editor)
5. pronadji Property Color Effect, klikni na znak + pored njega i odaberi Tint
6. u novootvorenom delu Tint imaš polje Tint color pored koga se nalazi kocka; pritisni je i odaberi sivu boju
7. na kraju još ostaje da kopiraš animaciju tako što ćeš dva puta kliknuti na treći lejer dok svi frejmovi ne budu selektovani, pritisnuti desni taster miša i odabrati opciju Copy Motion
8. ostalo je još da primeniš animaciju na sve tastere tako što ćeš ući u MovieClip svakog tastera, selektovati treći lejer, pritisnuti desni taster miša i odabrati opciju Paste Motion

To je sve. Sada si dodao animaciju koja će se prikazati svaki put kada se predje mišem preko tastera tako što će se tekst iz bele boje postepeno menjati u sivu. Da bi ti bilo jasnije možaš iz priloga preuzeti gotov projekat.