[ Adil992 @ 09.03.2012. 20:49 ] @
Pozdrav svima. Trebala bi mi pomoc oko izrade automatike za okret jaja u inkubatoru, mislio sam koristiti vremensku uticnicu sa mikroprekidacima koji ce zaustavljati el. motor kada police dodju u krajnje polozaje pa molio bi ako ko ima kakvu semu za povezivanje da okaci. motor koji cu koristiti je iz el. stednjaka motor raznja. Znaci meni je potrebno da svaka 3 sata polica sa jajima ode u krajnji lijevi polozaj gdje ce je zaustaviti mikroprekidac na toj strani, zatim ponovno za 3 sata polica ce ici suprotnim smjerom dok je ne zaustavi drugi mikroprekidac smjer nije bitan to sam rijesio znaci bitno mi je samo kako to povezati da sve funkcionise. hvala
[ veselinovic @ 11.03.2012. 13:10 ] @
Za tu namjenu je idealan neki mikrokontroler, koji bi pored okretanja jaja vodio i temperaturu i vlaznost.
Inace moze se napraviti i skalamerija sa tim sato i par releja, ali to je skalamerija.
[ Horvat I @ 11.03.2012. 16:30 ] @
jednostavniji pouzdaniji i češće primenjivan način je sistem kao kod auto brisača.
Ali za to postoji poseban forum gde su obrađene i automatike režima rada, grejanja, hlađenja, vlaženja...
[ Adil992 @ 11.03.2012. 20:03 ] @
Ja bi ipak tu skalameriju jer na inkubatoru vec imam termostat digitalni i higrostat digitalni koji vodi brigu o vlazi u inkubatoru pa ako bi neko mogao pomoci kako napraviti na ovaj nacin okretanje automatsko puno bi mi pomogao. Znaci samo sema povezivanja i jos koji elemenat ako je potreban da sve funkcionise. A sto se tice drugog foruma tj svijet ljubimaca postavio sam pitanje i niko ne zeli dati odgovor, kao lakse kupiti gotov inkubator od nekog clana foruma, a ja zelim to svojim rukama uraditi. pozzz
[ Horvat I @ 12.03.2012. 16:50 ] @
Drago mi je što samostalno želiš uraditi, no i meni je promaklo da želiš upotrebiti roštilj motor koji se okreće samo u jednom smeru znači mora sistem brisača (ili radilice)
Kolko si "potkovan" elektronikom da nađemo nivo šeme.
[ Adil992 @ 12.03.2012. 21:55 ] @
Mislim koristiti sistem radilice po meni nije komplikovano a sve sam vec napravio na taj nacin i postavio mikroprekidace u krajnje polozaje. Sto se tice elektronike nisam potpuni laik znam osnove znaci komponente njihove funkcije povezivanje itd, ali ipak bi ako ima nesto jednostavnije da nije rijec o mikrokontrolerima. pozdrav
[ Horvat I @ 14.03.2012. 18:09 ] @
Naj jednostavnije za osnovni tajmer upotrebiti kinezke baterijske časovnike, na kazaljku časova nalepi tanki Al traku a po 2 žičice na svaka 3h.
Mikroprekidače krajnjeg položaja vezuješ standardno