[ StORM48 @ 13.03.2012. 12:26 ] @
Pa da probamo da JEDNOM podržimo akciju kojom se u nekim zemljama nanose ozbiljni gubici lihvarima:

Citat:
Poziv na bojkot kupovine goriva!

Autor: Tanjug 13.03.2012. - 09:59

Asocijacija potrošačkih organizacija Srbije APOS pozvala je danas potrošače u Srbiji da 15. marta, na Svetski dan potrošača, ne kupe nijedan litar goriva, u znak protesta što je cena goriva od početka godine porasla za 10 odsto.

To znači povećanje cena od čak pet odsto na mesečnom nivou, jer niko ne želi da se odrekne ogromnog dela dobiti, bilo kroz akcize i poreze, bilo kroz marže i zato neka Svetski dan potrošača bude dan kada će sve benzinske pumpe biti prazne - makar na jedan dan, poručuje APOS.

"Razumemo i svetsku krizu i rast cena sirove nafte na svetskom tržištu, ali ne možemo i nećemo da razumemo sopstvenu državu i trgovce naftnim derivatima koji nemaju nimalo sluha za običnog potrošača", navode u toj organizaciji.

Pozivajući građane na bojkot kupovine goriva, APOS je ukazao da se tako pokazuje odgovornost, solidarnost i što je najvažnije - spremnost da se reaguje, jer je to jedini način na koji gradjani mogu da deluju.

"Ovaj poziv znači istovremeno i ispit zrelosti za sve nas, kako bismo razumeli suštinu sopstvene snage kroz organizovano delovanje. Jasna poruka koju ćemo poslati imaće trajne posledice po sve koji kreiraju tržišnu ekonomiju ove zemlje", naveo je APOS.


LINK

Prenesi dalje!

Ne bi mi smetalo i da je skupo, ali da nije kao da sipam ebeni jogurt u auto! Stop tiraniji i lopovluku!
SMRT FAŠIZMU, SLOBODA NARODU!

Pozdrav
[ Milan M. Radovic @ 13.03.2012. 12:49 ] @
Pripremio sam slike i jedan baner, ne bi bilo lose da ES tim nadje prikladno meto makar do 15 marta, nece da bankrotiraju. Hvala!
468x60:


Veliki,za splashscreen:


[Ovu poruku je menjao Milan M. Radovic dana 14.03.2012. u 08:42 GMT+1]
[ popusicko @ 13.03.2012. 12:50 ] @
Pridruzujem se i sirim baner dalje!!!
[ Milan M. Radovic @ 13.03.2012. 13:14 ] @
Veliko hvala, ja pocinjem da sirim po auto-forumima. Pozdrav!
[ Shadowed @ 13.03.2012. 13:28 ] @
Cuj 15og. Evo, ja se solidarisem i necu kupiti ni litar goriva cele sedmice!
[ Milan M. Radovic @ 13.03.2012. 13:32 ] @
Da ti pravo kazem... mislim da ni ja necu kupiti do 1.,ali ne toliko zbog bojkota.... neeeee, vec nemam bre vise!
[ superbaka @ 13.03.2012. 13:40 ] @
necu da kupim svakako, imam za jos 5-6 dana u rezervoaru :)
[ Dexic @ 13.03.2012. 14:16 ] @
Kako necete??:) Sta god da kupite 15. u njemu je uracunato gorivo ;) Znaci kupujete gorivo, hteli ne hteli :)
[ Tamara_K @ 13.03.2012. 14:26 ] @
Citat:
Milan M. Radovic: Veliko hvala, ja pocinjem da sirim po auto-forumima. Pozdrav!

Milane, super je ovo, ja bih stavila na FB stranicu, ali ne znam kako ?
Kad kopiram kao sliku ili direct link neće .
[ timotic @ 13.03.2012. 14:35 ] @
Napunis rezervoar 14-og, pa onda kao bojkotujes 15-og.
[ jnk @ 13.03.2012. 14:42 ] @
Jedna od glupljih akcija.
[ mmmilan @ 13.03.2012. 15:00 ] @
Nije glupa akcija nego mi kao narod nismo slozni.
Cinjenica je da smo jedna od najsiromasnijih drzava u evropi.
Nije mi jasno kako onda narod nece da zagrize i da iskulira pumpe par dana.
Nesto ce se desiti, mora.
Kad su svi trcali za onim bagerom onda je bilo kul.
Na koliko treba da skoci gorivo da paori shvate?
[ Nabukodonosor @ 13.03.2012. 15:05 ] @
Nema to veze sa slogom. Meni kola trebaju bilo gorivo 140din, 240din ili 1000din po litru. Tacka. Evo ja cu da sutra napunim rezervoar, pa 15. necu da kupujem i pridruzicu se bojkotu, ali ne vidim sta to resava. Bas i jedne i druge nesto zabole za jedan dan slabijeg prometa. Oni nikada nece da propadnu jer imaju robu koja je najtrazenija.
[ boccio @ 13.03.2012. 15:25 ] @
Citat:
Nabukodonosor: Nema to veze sa slogom. Meni kola trebaju bilo gorivo 140din, 240din ili 1000din po litru. Tacka. Evo ja cu da sutra napunim rezervoar, pa 15. necu da kupujem i pridruzicu se bojkotu, ali ne vidim sta to resava. Bas i jedne i druge nesto zabole za jedan dan slabijeg prometa. Oni nikada nece da propadnu jer imaju robu koja je najtrazenija.

Gresis mnogo. Upravo zbog takvog nacina razmisljanja mi i imamo najskuplje i najlosije gorivo u Evropi. I to se nece promeniti dogod ti ne ustanes i kazes "e, po ovoj ceni necu da kupujem".

Naravno da nije jednostavno, jer se ne radi o tome da ces natankirati 14.og pun rezervoar i onda kao bojkotovati 15.ti :) Ali taj mali potez pokazuje da postoji volja i organizovanost da se na problem utice. A ako to ne da rezultate (a verovatno nece, jer kod nas se ne pridaje puno vaznosti javnom mnjenju sve dok bager ne izadje na ulicu), onda je sledeci korak da cele nedelje ne kupujemo gorivo. I da, ja bih bio spreman da pretrpim verovatno odredjene probleme jer nisam "motorizovan", da biciklom idem na posao, i odlozim neke druge akcije kolima jer znam da to radim za sebe - da me neko ne bi sledecih X godina pravio budalom i zaradjivao sumanutu marzu na meni.

Ja ti tvrdim, i mogu da se kladim u sta god hoces da kad bi nedelju dana stisli dupe i isli biciklima i autobusima na posao, naftna industrija bi se usrala.

Sta mislis, sta bi se desilo da su ameri nedavno razmisljali kao ti? Ne, oni su jasnom gradjanskom akcijom pokazali da su protiv SOPA-e, i taj predlog zakona je povucen. Naravno da nisu dobili rat, ali su dobili bitku, i sada ekipa iz industrije mora ipak malo da se oznoji i pomuci da izgura svoje na neka druga mala vrata, ne dozvoljava im se bas tako lako da prcaju koga oce i kako oce...
[ Milan M. Radovic @ 13.03.2012. 15:31 ] @
Citat:
Tamara_K: Milane, super je ovo, ja bih stavila na FB stranicu, ali ne znam kako ?
Kad kopiram kao sliku ili direct link neće :(.

Pa prekopiraj na komp onda pa uploaduj, i meni je pravilo slican problem.

Citat:
Nabukodonosor: Nema to veze sa slogom. Meni kola trebaju bilo gorivo 140din, 240din ili 1000din po litru. Tacka. Evo ja cu da sutra napunim rezervoar, pa 15. necu da kupujem i pridruzicu se bojkotu, ali ne vidim sta to resava. Bas i jedne i druge nesto zabole za jedan dan slabijeg prometa. Oni nikada nece da propadnu jer imaju robu koja je najtrazenija.

Nije nesto sto ce preko noci doneti bolje ali za pocetak makara da "iskuliramo" pumpe a ne ko narkomani.
Citat:
mmmilan: Nije glupa akcija nego mi kao narod nismo slozni.
Cinjenica je da smo jedna od najsiromasnijih drzava u evropi.
Nije mi jasno kako onda narod nece da zagrize i da iskulira pumpe par dana.
Nesto ce se desiti, mora.
Kad su svi trcali za onim bagerom onda je bilo kul.
Na koliko treba da skoci gorivo da paori shvate?

Tacno... u razvijeni zemljama kad nesto skoci, ljudi bre odma izlaze na ulice, zato su tamo cene decenijama slabo korigovane. A gorivo je nesto sto pokrece sve:
Ako poskupi gorivo:
- Poskupece ugalj, zbog prevoza
- Hleb i ostala hrana, jer ce sem prevoza hleba i zemljoradnicima trebati vise para za usrani D2 koji se u razvijenim drzavama maltene poklanja.... ni ne moze se tociti na pumpama
- Medjumesni, gradski prevoz i ostali "divlji" prevoznici ce dici cene, kao i taksisti
- Postarine na pakete ce se podici
- Struja, zasto? pa oni ce vec smisliti razlog, verovatno zbog sluzbi koje non-stop idu kolima na teren
- Zapitajte se zasto hitna pomoc uvek dolazi mnogo kasnije, cuo sam iz prve ruke, da cekaju da se nakupi 10 poziva, pa onda posalju kola.... stede ljudi gorivo

Da bi trijumfovalo zlo, dovoljno je da dobar covek ne uradi nista.

Citat:
jnk: Jedna od glupljih akcija.

Smisli bolju i sprovedi je, ne trosi tastaturu na hejtovanje.
[ Jbyn4e @ 13.03.2012. 16:03 ] @
Sad jos da nateramo APOS da se ponasa po sopstvenim pravilima i da azurira svoj j***ni sajt na kome nema ni reci o bojkotu, vidite i sami:
http://www.apos.org.rs
[ Vasastajić @ 13.03.2012. 16:22 ] @
Iako već godinama ne vozim auto,baner je mailom prosleđen svima sa moje liste!
[ Nabukodonosor @ 13.03.2012. 16:49 ] @
Citat:
I da, ja bih bio spreman da pretrpim verovatno odredjene probleme jer nisam "motorizovan", da biciklom idem na posao


Ne, ajde ovako...ajde da uopste ne ides na posao. Jel moze tako? Nije bitno sto neces da zaradjujes i sto imas porodicu. Ajde da ne ides na posao. Jel moze?


Citat:
Upravo zbog takvog nacina razmisljanja mi i imamo najskuplje i najlosije gorivo u Evropi.


Uopste nemamo najskuplje gorivo u Evropi. Ne znam otkud ti ta dezinformacija. Mozda je medju losijim sto se kvaliteta tice, ali je daleko od najskupljeg. Ne znam zasto se ljudi neprestano loze na ovu glupost. Nemamo cak ni u regionu najskuplje gorivo. Evo ti cene pa malo prouci:

http://www.retailserbia.com/in...zel-eurodizel-eko-3-dizel.html

http://www.retailserbia.com/20...a-balkanu-bezolovni-dizel.html
[ bakara @ 13.03.2012. 17:29 ] @
Citat:
Nabukodonosor:Ne znam zasto se ljudi neprestano loze na ovu glupost. Nemamo cak ni u regionu najskuplje gorivo. Evo ti cene pa malo prouci:

Nije glupost, samo grcka i madjarska imaju skuplje gorivo od nas, ako je za utehu nemamo najskuplje ali je medju najskupljim.
[ Nabukodonosor @ 13.03.2012. 17:38 ] @
Ne znam o cemu pricas. Pa u Hrvatskoj i Sloveniji je gorivo skuplje nego kod nas. U Makedoniji takodje. U Bugarskoj i Albaniji takodje. Pogledaj one linkove sto sam postavio u prethodnoj poruci i uzmi kalkulator u ruke, euro je 110-111 otprilike.


Da ne pominjem celu zapadnu Evropu.


Ajde ti daj cenu goriva u nekoj zemlji da vidim gde je to jeftinije, naravno u Evropi.
[ etjen @ 13.03.2012. 17:42 ] @
evo, ako nešto znači i ja neću sipati 15-og
[ Nabukodonosor @ 13.03.2012. 17:50 ] @
Ma ne znaci, u tome i jeste fora. Mnogo to dublje ide od toga. Ogromne su tu pare u pitanju, i previse veliki mocnici su opetljani u sve to da bi dozvolili da se Pera i Zika umesaju u njihovu dobit.
[ Kovacevic Vladimir @ 13.03.2012. 17:52 ] @
Citat:
Milan M. Radovic:Tacno... u razvijeni zemljama kad nesto skoci, ljudi bre odma izlaze na ulice,


Nekog leta prošlog veka, bio sam blokiran u Trstu, jer je ceo saobraćaj stao i svi su legli na sirene!
Trajalo je do 12h, kada je Vlada donela odluku o vraćanju na stare cene, a u pitanju je bilo poskupljenje od 2%!!!!

Princip samoorganizovanja je u pitanju, što mi nikada nismo ni imali.

Pozdrav

[ Vasastajić @ 13.03.2012. 18:27 ] @
Citat:
Nabukodonosor:  i previse veliki mocnici su opetljani u sve to da bi dozvolili da se Pera i Zika umesaju u njihovu dobit.
Citat:
Kovacevic Vladimir:
Trajalo je do 12h, kada je Vlada donela odluku o vraćanju na stare cene, a u pitanju je bilo poskupljenje od 2%!!!!

Princip samoorganizovanja je u pitanju, što mi nikada nismo ni imali.
Pozdrav

Marjane,
misliš li da su manji moćnici bili u pitanju u Vladinom primeru?

Pa mi još reci možeš li "Peru i Žiku" da zamisliš u jednoj takvoj fantastično efikasnoj akciji,a ako ne,onda zašto?
[ cika dacha @ 13.03.2012. 18:32 ] @
pa vi opet glasajte za ove sto vladaju a nametnuli nam ovolike akcize i ostale harace! inace cena izlaznog goriva je 40 dinara za eurodizel! samo da se zna!
[ herzog @ 13.03.2012. 18:33 ] @
-nemamo komunikacije
-kad je imamo kojim slucajem, nismo slozni
-nasa dijaspora nam ne prica realno o uslovima pod kojima rade, posluju
i sa kakvim se problemima susrecju
-svako je najpametniji i to zeli i javno da iskaze

Nije ni cudo da smo tu gde smo

[Ovu poruku je menjao herzog dana 14.03.2012. u 08:37 GMT+1]
[ Odin D. @ 13.03.2012. 18:37 ] @
Citat:
Vasastajić: a ako ne,onda zašto?

Zato sto je ovaj narod sebi dozvolio da ga bombarduju u centru Evrope na pragu 21 vijeka.
Kad bi poceli da se nabrajaju redom po vaznosti goruci problemi - cijena benzina bi bila negdje na 830-om mjestu.
Kad se nista ne cini zbog onih 829 vecih problema ne vidim zasto se uzbudjivati oko benzina?!
[ Lavlja_Jazbina @ 13.03.2012. 18:51 ] @
Ovo sa gorivom pogadja one kojima je prevozno sredstvo osnovna delatnost.Recimo TAXISTI,pa neka
sada sa pravom zaglave grad,a ne kada im je malo para kilometar.A ostali,pa moze se uzeti i ta markica
koja je najjeftinija.Kolima do posla i jeste luksuz kod nas,ako se radi za neku prosecnu platu.Deca u obdaniste i lekar
pa onda i km je manje.
[ anon115774 @ 13.03.2012. 18:52 ] @
Pocinjem da bivam alergican na ljude koji kada god se pojavi neki problem krecu u pricu kako u ovoj zemlji ima vaznijih problema. A takvih je sve vise na zalost.
[ JankoNIS @ 13.03.2012. 19:04 ] @
Baner ima slovnu gresku. Molim ispravite.
[ component @ 13.03.2012. 19:29 ] @
Koliko vidim zima je prošla i dolaze nam sve lepši dani. Još uvek ne postoje akcize na bicikl, a i zdravije je
[ StORM48 @ 13.03.2012. 20:18 ] @
@Nabukodonosor
Pa ako u uzmemo u obzir da kod nas tek 70% u jednoj litri čini gorivo, a ostalo ko zna šta, onda kod nas gorivo jeste najskuplje i u relativnom i u apsolutnom smislu. Kad Ti taj drnč napravi štetu od 3000€ na autu, onda preračunaj da li je jeftinije ili skuplje nego okolo. Ja bre kad sipam gorivo bilo gde van Srbije (znači, uopšte to ne mora biti EU; može CG, Makedonija, Bosna), auto bi bre poleti, manje galami, manje troši...

Kad uračunaš sve te faktore PLUS cenu, videćeš da je gorivo kod nas još skuplje nego što se čini na osnovu cene po litri.

A inače, uspeh ove akcije zavisi samo od sloge. Iste takve akcije u Italiji, Francuskoj, pa i Grčkoj (dok ih nije strefilo ovo što gledamo) su bile neverovatno efikasne. Trpe i oni neko vreme, ali kad vlast pretera, oni izađu na ulice kao jedan i takva poskupljenja nikad ne prođu.

BTW, prvi put čujem da je gorivo skuplje u Makedoniji. Uvek je jeftinije, a sada je otprilike isto i to samo zato što je skočio evro kod nas. Svake godine se sit natankujem makedonskog goriva i rekao bih da znam kakve su cene.

Pozdrav
[ Odin D. @ 13.03.2012. 20:39 ] @
Citat:
Informer: Pocinjem da bivam alergican na ljude koji kada god se pojavi neki problem krecu u pricu kako u ovoj zemlji ima vaznijih problema. A takvih je sve vise na zalost.

Zbog tih alergicnih ce ova "akcija" i da prodje onako kako ce da prodje, a ti se javi 16-og pa nam ispricaj kako je proslo, jer ja ne znam ikog u istoriji svijeta ko se baveci posljedicama izljecio od uzroka.
No, ko je alergican na ucenje osudjen je ponavljanje gresaka i gubljenje vremena.
[ Braksi @ 13.03.2012. 23:00 ] @
za cenu goriva treba kriviti iskljucivo drzavu i nikoga vise posto je cena goriva bez drzavnih nameta manja od cene flasirane vode. Pumpadzijama takodje ostaje crkavica pa nije cudo ako muljaju na stetu svih nas.

Cena litra pre taxi u Italiji je 43 centa, a na pumpi 1.85. Nadjite mi litar vode za 43 centa...
[ Teratron @ 13.03.2012. 23:33 ] @
Bez bilo kakvog filozofiranja .... prikljucujem se akciji i sirim
[ Aleksandar Đokić @ 14.03.2012. 02:17 ] @
Citat:
Kad Ti taj drnč napravi štetu od 3000€ na autu


to i nije tako bitno kad uzmes u obzir koliko ljudi ima skuplji auto od 3000e
[ boccio @ 14.03.2012. 07:50 ] @
Citat:
Ma ne znaci, u tome i jeste fora. Mnogo to dublje ide od toga. Ogromne su tu pare u pitanju, i previse veliki mocnici su opetljani u sve to da bi dozvolili da se Pera i Zika umesaju u njihovu dobit.

Blago drzavi sa ovakvim narodom. Svako bi ga pozeleo... Nema resenja, sta god da ti urade. Cuti i trpi.

Citat:
Odin D.: Zato sto je ovaj narod sebi dozvolio da ga bombarduju u centru Evrope na pragu 21 vijeka.
Kad bi poceli da se nabrajaju redom po vaznosti goruci problemi - cijena benzina bi bila negdje na 830-om mjestu.
Kad se nista ne cini zbog onih 829 vecih problema ne vidim zasto se uzbudjivati oko benzina?!

Znas u cemu je fora, kad deceniju i jace ne izadjes da resis nijedan problem, malo je zajebato da odma zagrizes najveci. Ja bih iskreno bio presrecan da pokazemo malo gradjanske svesti i nacinimo korak ka resavanju 830-og problema po redu. Mozda, samo mozda onda budemo bili u stanju da pokusamo resiti i one ozbiljnije...
[ Milan M. Radovic @ 14.03.2012. 07:51 ] @
Citat:
JankoNIS: Baner ima slovnu gresku. Molim ispravite.

Ispravljeno :)
Citat:
Teratron: Bez bilo kakvog filozofiranja .... prikljucujem se akciji i sirim

Bas tako, manje pametovanja i filozofiranja i komentara tipa - ja imam bicikl, boli me uvo ili napunio sam do vrha i tome slicno... nas ne zanimaju svetski mocnici vec mi sami i treba da se borimo za to, jer nas deru i sto je najgore znamo da nas deru i bez obzira sto je cena na trzistu velika, opet mozemo da zavidimo bosni i i da se ugledamo da bude manje a ne vise i da stizemo grcku i madjarsku. Ali opet, nije nas problem, samo treba slozno da se dogovorimo koliko smanjenje trazimo a ne da posle neki ministar izadje pred medije i 10 dana hvali vladu kako je smanjila gorivo za 1.5 din a posle mesec dana poveca ponovo za 10 dinara... ali bre 3 poskupljenja za nedelju dana!!!!!!!! Ne zanima nas ni evro/din odnos, ni cene na trzistu - neka smisle - mi hocemo to i to. Kraj! Znate sta bi amerikanci uradili da im za $0.5 poskupi gorivo za nedelju dana? zapitajte se malo...

Znaci - borimo se za cenu kao u BiH jer mahom svi blizu granice tamo odlaze i toce, jer to je cena koja odgovara nasem novcaniku. amin.
[ Java Beograd @ 14.03.2012. 08:04 ] @
1. Ja sam ZA to da se cene upristoje a gulikože kazne.

2. Šta će se postići bojkotom kupovine na jedan dan ? WTF ? Pa onaj kome treba gorivo, kupiće ga sutra ? Ako 15-tog niko ne kupi gorivo, onda će 16-tog biti velike gužve i čekaću pola sata umesto 3 minuta ? Ukupna količina prodatog goriva za mesec dana neće biti umanjena. Tako da će svi trgovci derivatima biti na istom, samo će narod da se nervira.

WTF ?! Ko li smišlja ovakve nebulozne "kampanje" ?
[ jnk @ 14.03.2012. 08:06 ] @
[ anon115774 @ 14.03.2012. 08:24 ] @
Citat:
Odin D.: Zbog tih alergicnih ce ova "akcija" i da prodje onako kako ce da prodje, a ti se javi 16-og pa nam ispricaj kako je proslo, jer ja ne znam ikog u istoriji svijeta ko se baveci posljedicama izljecio od uzroka.
No, ko je alergican na ucenje osudjen je ponavljanje gresaka i gubljenje vremena.


Ne nego bas naprotiv. Mi koji smo alergicni na vas kojima je stalno nesto drugo vaznije cemo da se prikljucimo svakoj akciji jer je za nas svaki problem vazan. Neki je vazan manje a neki vise ali to ne znaci da cemo da se bavimo samo najvaznijim problemom a sve ostale da zanemarimo pod izgovorom "ima u ovoj zemlji vaznijih stvari" i da se okrecemo proslosti. Dok se ne napravi neki "time-machine" kojim cemo mi svi moci da se vratimo u proslost i izmenimo je nema svrhe vrteti prazne price o proslosti i o vaznijim problemima od svakog koji se pojavi.

Gorivo je poskupelo danas i danas treba svi da se pozabavimo tim problemom a slozni nismo upravo zbog vas koji bi da se bavite drugim problemima i da drzite slovo o nekim stvarima koje su se desile pre 10-12 godina. Zao mi je ali ja smatram da od tog vaseg posla nema nista. Ja cu ipak da se bavim onim sto ce da bude sutra.
[ ventura @ 14.03.2012. 08:32 ] @
A u čemu je poenta bojkota kupovine goriva samo na jedan dan?

Prvo sa tehničke strane, koliko to ima smisla? Ja koji prelazim više kilometara od većine taksista i kamiondžija u državi, sipam gorivo recimo jednom nedeljno...
Mogu da zamislim koliko često sipaju ovi što pređu 10-20 hiljada godišnje, pa to mu dođe svake prestupne godine... I u čemu je onda poenta bojkota, kad bi taj dan možda tek 1% tih koji bojkotuju inače sipalo gorivo?

Sa ekonomske strane, šta će jedan dan proizvesti? Ok, nećeš da sipaš gorivo 15-tog, ali ćeš zato nasuti 14tog ili 16tog? WTF? Ko tu ispada glup?

Ovaj bojkot bi imao smisla kada bi ovi što bojkotuju odlučili da ukinu, ili smanje koriščćenje automobila na najmanju moguću meru, tipa da od sada idu na posao javnim prevozom, biciklom, ili da nabave električni automobil ili tako nešto... Ali to treba da traje minimum mesec dana... Ove fore na 1 dan, 7 dana, 15 dana, su čisto zamazivanje očiju samom sebi, kao eto nešto sam uradio, a to što nema nikakvog efekta nema veze, važno da se ja lepo osećam i da sam nešto pokušao... Ako već ima tih koji bi da pokušaju bilo šta u cilju smanjenja cene goriva, samo da bi se lepše osećali, mogu da im organizujem neku baštu da okopaju, ili nešto slično, taman će se umoriti, a dobiće isti efekat kao i sa ovim, i kao bonus na to sve biće im toplo oko srca jer su uradili nešto za njihovu stvar..
[ boccio @ 14.03.2012. 08:39 ] @
^ ja kapiram da je to vise u fazonu upozorenja. jedan dan nema nikakav ekonomski efekat, samo salje poruku "u stanju smo da se organizujemo i resimo problem". sledeci korak bi onda trebao da bude konkretniji...
[ anon115774 @ 14.03.2012. 08:49 ] @
@ventura

Potpuno si u pravu.

Trebalo bi tog dana da se smanji potrosnja a ne kupovina.
[ Lavlja_Jazbina @ 14.03.2012. 08:58 ] @
Dobro da nema vise ovakvih.

http://www.kurir-info.rs/planeta/devojka-pije-benzin-191144.php
[ jnk @ 14.03.2012. 09:17 ] @
Bilo pre 20 godina u ipak se okreće kako neki cigani piju benzin a tad ga nije ni na pumpama bilo.
[ Braksi @ 14.03.2012. 10:09 ] @
nije mi jasno poenta protesta ako se ne zna protiv koga je uperen ???

90% ljudi uospte ni ne zna kako se formira cena benzina i koje i zasto kriv za ovakvu cenu.
[ Odin D. @ 14.03.2012. 11:01 ] @
Citat:
Braksi: nije mi jasno poenta protesta ako se ne zna protiv koga je uperen ???

Pa sustina je u onome sto je rekao Ventura:
Citat:
ventura: zamazivanje očiju samom sebi, kao eto nešto sam uradio, a to što nema nikakvog efekta nema veze, važno da se ja lepo osećam i da sam nešto pokušao...

To su oni sto kad "hoce" da smrsaju, umjesto da smanje jelo i povecaju fizicku aktivnost - kupe svakog mjeseca knjigu "Kako smrsati bez muke i gladovanja" od 500 strana koju citaju lezeci na kaucu i grickajuci nesto, i onda vicu "Pa vidis da hocu, evo kupio sam knjigu...."
Kad bi ovim benzincima neko rekao - zaejbi protest nego kupi biciklo 15-og i ne vracaj se u auto sve dok ne budes zadovoljan cijenom benzina, 99.9% njih rekli bi mu "Ali ja moram autom taj dan...". Pa kad mora onda neka placa, isto kao sto su svojevremeno neki u Sarajevu placali paklicu cigara 100 njemackih maraka, kad "moraju" da puse...

@Informer
Cijene benzina ne divljaju zato sto ljudi kupuju benzin 15-og u mjesecu, nego iz sasvim drugih razloga, tako da ti mozes preskakati kupovinu 15-og i zamisljati da nesto time cinis, to je tvoja stvar, ali uzroke divljanja cijena neces tako otkloniti.
A sto se tice alergicnosti - psiholozi kazu da su alergije uglavnom izazvane potiskivanjem problema sa kojima se osoba ne zeli suociti u podsvjest i projektovanjem stvarnih problema na neke sporedne, tj. izbjegavanjem suocavanja sa realnoscu.
[ deerbeer @ 14.03.2012. 11:17 ] @
^ Znaci ipak se slazes sa bojkotom samo je los nacin za njegovo izvodjenje .
Na pocetku teme si mi drugacije zvucao da je bojkot sam po sebi besmislen jer jelte ima jos 829 vaznijih stvari ..
[ zmau @ 14.03.2012. 11:36 ] @
Ma ljudi malo je taj jedan dan.
Ajde da se organizujemo na bar 2 godine.
[ Nabukodonosor @ 14.03.2012. 11:40 ] @
Citat:
Informer: Ne nego bas naprotiv. Mi koji smo alergicni na vas kojima je stalno nesto drugo vaznije cemo da se prikljucimo svakoj akciji jer je za nas svaki problem vazan.


Evo ja sam napravio akciju, da 16. marta svi 4 minuta stojimo na jednoj nozi i da se drzimo levom rukom za nos, a sve u znak protesta zbog cena goriva. Jel se pridruzujes akciji?

Ne znam kako ne kapiras da je akcija bez ikakvog smisla?! Ideja kao ideja da se svi organizujemo je odlicna, ali ako se vec organizujemo ajde da uradimo nesto smisleno, a ne neku glupost kao sto je ova akcija...ili ova moja na kraju krajeva....podjednako imaju smisla.
[ Odin D. @ 14.03.2012. 12:03 ] @
Citat:
deerbeer: ^ Znaci ipak se slazes sa bojkotom samo je los nacin za njegovo izvodjenje .
Na pocetku teme si mi drugacije zvucao da je bojkot sam po sebi besmislen jer jelte ima jos 829 vaznijih stvari ..

Naravno da se slazem da nesto treba mijenjati, i naravno da je ovakav bojkot besmislen, pa izmedju ostalog i zbog toga sto su tih 829 stvari uzork ovakve situacije sa benzinom, a i vecine drugih.
Drugi razlog je taj sto nikakvog bojkota ustvari i nema. To sto neko nesto nazove bojkotom ne znaci da to i jeste bojkot. Mogli su tu akciju nazvati i revolucija, rat, renesansa, oslobodjenje i kako god, ali to ne znaci da bi taj kilavi pokusaj promjene necega to zaista i bio, samo zato sto ga je neko tako imenovao.
Bojkot podrazumjeva odricanja, i to ozbiljna odricanja, a ne "akcije" koje nisu cak ni simbolicne.
Ja vozim biciklo i to iskljucivo biciklo, cak i po snijegu. Jedino vreme kada ne vozim biciklo je kada pada kisa - tad idem gradskim prevozom.
Idem na posao svaki dan. Naravno da bi bilo "lakse" autom, imam idealne uslove da to sve radim autom, ni 3 puta veca cijena goriva mi ne bi predstavljala nikakav problem.
Ali ja mogu da se svjesno odricem i da stojim iza toga gubitkom komfora. Zato valjda i izazivam alergije kod ovih koji ne mogu, ali vole da pametuju kako "bi mogli kad bi htjeli, samo da nije nas ostalih koji im smetaju".
Garantujem ti da je jedini razlog zasto Informer nece kupovati benzin 15-og taj sto ga ima u rezervoaru dovoljno do 16-og.
[ deerbeer @ 14.03.2012. 12:18 ] @
Kapiram i da je bojkot samo izlazak na ulice i protestvovanje opet bi velika vecina imala tada "pametnija posla" tih nekoliko sati dnevno,
a kamoli odricanje celog meseca (ili vise) bez automobila .
[ anon115774 @ 14.03.2012. 12:21 ] @
Nije tacno. Imacu dovoljno bar do 25-og.

Ali nije stvar u tome. Ako treba ja cu tog dana da idem pesaka na posao tako da cu ustedeti i imacu onda dovoljno do 26-og. Na taj nacin ce biti smanjena potrosnja a samim tim i profit naftnim kompanijama. Nadam se da ce se ostali sloziti sa mnom.
[ Odin D. @ 14.03.2012. 12:28 ] @
Citat:
Informer: Ako treba ....

Ako, ako....
Samo, ali, kad bi, u slucaju,....

Pretpostavljam da samo jos neko treba da te cvrsto ubjedi da treba, pa ces ti onda pjeske na posao taj dan.
A za sledeci dan ne treba ni pokusavati sa ubjedjivanjem.
[ negyxo @ 14.03.2012. 12:28 ] @
Sta je bilo sa onih milion dolara...

[flashback]
Ne, ne i ne. Apsolutna glupost je, kao sto su neki vec primetili, da se ovako vrsi neki "uticaj" na cenu goriva. Kao sto su vec rekli ljudi, ovim se nista ne postize. Postoji toliko tema na koje moze da se utice ali ne, zasto ne bi odmah krenuli od stvari za koje iz sadasnjeg stanja ne mozemo nista da promenimo. Ovo me podseca na onu pricu milion puta ovde vodjenu na ES-u, Srbija vs Zapad. U Srbiji je sve lose ali naravno krivac je zapad - toliko stvari koje mozemo sami da uradimo ali ne, problem je sto tamo neke sile nisu pravedne, imaju politiku dvostrukih arsina, i naravno sve to dopire do malo Perice u Donjim Cvarcima pa on jadan mora da bude korumpiran i ne moze da izdrzi pritisak da ne uvali jos jednog svog rodju na drzavnu si*u.

E tako i ovo. Nemoj te se ljutite, podrzavam svaku akciju koja smisleno nesto globalno zeli da promeni, ali pucanj u prazno samo trosi uzaludno i ovako vec napola izlapelu energiju.

Hocete nesto da promenite, onda vam za to treba prilicno dobra vecina, u ostalom, sto biste da menjate nesto ako je vecina protiv toga?

Drzava srbija se razbacuje sa parama, eto to je nesto na sta moze nekad i da se utice kroz gradjansku inicijativu i to da taj jedan dan ima efekat.

Sta je bilo sa onih milon dolara...

[/flashback]

...koja je Srbija bacila na Miladina Kovacevica. Sto tada nije narod izasao na ulice, da pokaze sta misli o trosenju para na tabadziju? Mislite da bi skupili bar 30% ljudi koji su spremni to da podrze i to samo formalno? Razmislite jos jednom, setite se price o USA tiraninu koji hapsi i radi sta hoce, i kako mali Perica nahebe samo zato sto je iz Srbije. Haha, da, da.... vecina.... ne znam sta jos da dodam osim srecno...

PS. Posao kada manjina treba da menja vecinu nije nimalo lak.
[ fanfon @ 14.03.2012. 12:53 ] @
Tih 900 000 USD je Srbija morala platiti jer je uslovljena od strane SAD da ce prestati slati onu godisnju pomoc od 30-tak miliona dolara
[ ventura @ 14.03.2012. 12:56 ] @
Srbija nije platila milion dolara zbog nekog tamo Miladina Kovačevića, već zbog toga što je njen diplomata izdao pasoš kriminalcu, suprotno svim državnim i međunarodnim zakonima i propisima.
[ negyxo @ 14.03.2012. 13:35 ] @
Nebitno koji je stvarni razlog placanja, zna se sta je uzrok. OK, nije Miladin kriv, ali iz budzeta je otislo milion, plus nacinjena je diplomatska steta drzavi Srbiji. Sto se tada niko nije okupio, da izvrsi protest na vladu da se neplati odsetata, neka se traze alternativna resenja - da podsetim, jedan od njih je i da se covek lepo vrati nazad na sudjenje... ah da, srbija ne izrucuje svoje gradjane... e pa onda molim lepo, neka onda krene rodbina i svi oni koji podrzavaju da iz svog dzepa placaju odstetu.... ili cek, da nije mozda da ipak vecina podrazava to, a ako vecina podrzava onda je logicno da drzava to i plati. Eto, problem resen.

Ali, sad mozemo onda da utvrdimo i sledece:

- vecina moze da utice na resavanje problema - ali problema i nema za vecinu
- vecina ne moze da utice na resavanje problema - ali vecina zeli da menja nesto

Suludo.

[ Braksi @ 14.03.2012. 16:47 ] @
Citat:
Srbija nije platila milion dolara zbog nekog tamo Miladina Kovačevića, već zbog toga što je njen diplomata izdao pasoš kriminalcu, suprotno svim državnim i međunarodnim zakonima i propisima.


Ne. Srbija je ovo platila direktno Stajnhaueru kao odstetu, a ne bi morala ni to ali bi onda Miladina morali izruciti.

Citat:
Tih 900 000 USD je Srbija morala platiti jer je uslovljena od strane SAD da ce prestati slati onu godisnju pomoc od 30-tak miliona dolara


Ovo su samo nagadjanja izvora bliskih vladi koji nikad zvanicno nisu potvrdjena. Neko bi mogao da ispita slucaj.

Shvatite: decko je imao vezu i u Washingtonu, pa sta je za njega Beograd ?
[ ventura @ 14.03.2012. 19:08 ] @
Citat:
negyxo: Nebitno koji je stvarni razlog placanja, zna se sta je uzrok.


Citat:
Braksi
Ne. Srbija je ovo platila direktno Stajnhaueru kao odstetu, a ne bi morala ni to ali bi onda Miladina morali izruciti.


Naravno da se zna šta je uzrok, i zbog čega je Srbija platila odštetu.

Da vas podsetim malo o događanjima, pošto vidim da imate veoma selektivno pamćenje:
Neki tamo Miladin Kovačević se pobio sa nekim tamo Štajnhauerom, pri čemu je ovaj drugi izvukao deblji kraj. Kovačević biva uhapšen, pri čemu mu je kao stranom državljanu oduzeta putna isprava do okončanja sudskog postupka. Do tog momenta apsolutno nebitan događaj i za državu Srbiju i za USA.
Međutim, diplomata, odnosno predstavnik države Srbije izdaje novu putnu ispravu Kovačeviću iako zna da se protiv dotičnog vodi sudski postupak u zemlji koja im je domaćin, i na taj način diplomata države Srbije opstruira sudski proces u USA i omogućuje osumnjičenom da pobegne i izbegne suđenje za delo koje je počinio.

U tom kontekstu Miladin Kovačević je apsolutno nebitan, i ono oko čega se digla cela frka je upravo taj postupak diplomate države Srbije.

[ stil @ 14.03.2012. 19:30 ] @
Toliko nebitan da su ga vadali po skupštini. Hm.
[ negyxo @ 14.03.2012. 19:50 ] @
@ventura

Pa ne zanima me toliko zbog cega je tacno placeno. On bre da se nije pobio ne bi svega toga ni bilo ali ajde da budemo precizni, covek "nema" nista sa tim sto je neko u drzavnoj administraciji prekrsio zakon. No problemo, lepo tog baju sto je lepo prekrsio, sve mu redirektovati, ali bas sve, pa nek se njih dvoje dogovaraju. No nije poenta u tome koje tacno odgovoran (bitno je i to da se razumemo) nego da je NEKO odgovoran, sad imas situaciju da ce neko bre da popusi otkaz, ej bre, za svesno takvo krsenje treba narod na ulice da izadje i da trazi i za njega i za sve tom procesu dozivotnu robiju.


[ petardel @ 14.03.2012. 20:49 ] @


akcija vam je otprilike ovakva

ps otkud miladin kovacevic na ovoj temi?
[ Teratron @ 14.03.2012. 23:08 ] @
Meni nije jasno, zasto mesate gomilu stvari koje nemaju dodira sa temom ?
[ deerbeer @ 15.03.2012. 07:16 ] @
http://wap.mts064.telekom.rs/preview_story/161327/
[ negyxo @ 15.03.2012. 08:12 ] @
@Teratron
Kakve veze ima sa temom?

Pa ima, tamo gde ima smisla da se reaguje, jer je problem "lokalan", niko ne reaguje, ne vide ljudi problem. Ovde, gde vide problem, tj. samo manifestaciju problema ali ne i uzroke hoce nesto da urade. Kako mozes nesto da uradis tako sto jedan dan neces sipati gorivo? Kako mislite uopste da uticete na cenu koja se globalno formira, cak i da sva Srbija prestane da koristi naftu sutra se na svetskoj berzi ni za promil nece promeniti stanje. Pogledajte sta cini cenu goriva, prava adresa je ako vec mislite da cena treba nekako da se obori - vlada Srbije, ali ne bojkot nego protest, bas kao na ovom linku sto je deerbeer ostavio.
[ Vasastajić @ 15.03.2012. 09:06 ] @

E,pa neće moći...
...naš se precednik ne zove Susila Bambanga Judojonoa!
[ Braksi @ 15.03.2012. 13:22 ] @
da zavrsimo sa Miladinom:

nasa drzava nije morala da plati nikome nista vec je bilo dovoljno da izruci Miladina i kazni diplomate. Ali neko je negde odlucio da sloboda Miladina ima da nas kosta milionce.
--------------------


sto se tice cene goriva evo jednog clanka:

http://www.018info.biz/index.p...-tu-profiter-/menu-id-154.html

[ boccio @ 15.03.2012. 13:53 ] @
Bojkot je u potpunosti uspeo :PP Danas prodjoh pored ECO pumpe na nbg kod 30 bloka, ne moz' da se pridje kolika je guzva :P

ako... zaista, ovaj narod zasluzuje ovakvu vlast u svakom pogledu. smesno mi je samo sto se svi bune i traze da sjasi kurta i uzjasi murta ne bi li im bilo bolje, a ne shvataju da moraju sami da se bore za svoja prava... Nijedna vlast nece doneti boljitak, dok se sami za njega ne izborite. Tacnije, moguce da to ovaj plebs i shvata, ali su suvise lenji i raspali da bi bilo sta uradili.

Eto, sad onaj @nabukonodosor moze da bude super srecan jer je bio u pravu :) Zelim ti samo da ti se san ostvari i da zaista placas litar benzina 1000 din :)
[ jnk @ 15.03.2012. 14:41 ] @
Ili je možda kriva elita koja organizuje besmislene akcije?



[Ovu poruku je menjao jnk dana 15.03.2012. u 15:55 GMT+1]
[ Marko83 @ 15.03.2012. 15:04 ] @
Ma koliko da je besmislena akcija nama fali solidarnost
Ok svi se slazemo da ovo nece nista da promeni ali sigurno nece ni da odmogne
Malim koracima treba da krenemo napred a ne da tapkamo u mestu

Ako ne pravis nikakvu zrtvu zasto ne bi bio deo celine i ucestvovao u bojkotu
[ Odin D. @ 15.03.2012. 15:24 ] @
Citat:
Marko83: Malim koracima treba da krenemo napred a ne da tapkamo u mestu

Kad stojis ispred provalije od 6 metara, mali koraci unapred nece te daleko odvesti.
Treba da se vratis unazad 30 metara i raskrcis korov koji ti smeta da bi uhvatio dobar zalet i zbacis sa ledja teret od kojeg ne mozes ni da se kreces, a kamoli da trcis.

Ajde da vidimo sta bi bilo kad bi se drzava odrekla svog dijela kolaca od benzina:
1. Smanjio bi se priliv para u drzavnu kasu.
2. Drzava ne bi imala para da isplati plate svojim sluzbenicima.
3. Sledeci mjesec sluzbenici ne bi primili plate - udarili bi u strajk, a i kad ne bi - ne bi niko mogao da ih nacera da obavljaju posao koji ionako kilavo obavljaju.
4. Opstinske i drzavne sluzbe bi stale, sudovi bi stali, nastale bi guzve i problemi u svim sferama zivota jer sve ovisi o drzavnim sluzbama.
5. Nastupio bi haos u svakodnevnom zivotu.
6. Zbog povecane neefikasnosti, haosa i nesigurnosti - svako poslovanje bi bivalo otezano sto bi dovelo do povecanja svih cijena i smanjenja svih plata....
7. Ko zna sta dalje...

Eto, pa vi krecite sa rjesavanjem problema od repa, cackajte posljedice i zanemarujte uzroke, krecite malim koracima mecki na rupu...
[ Marko83 @ 15.03.2012. 15:45 ] @
Citat:
Odin D.:.............7. Ko zna sta dalje...
Eto, pa vi krecite sa rjesavanjem problema od repa, cackajte posljedice i zanemarujte uzroke, krecite malim koracima mecki na rupu...


Aha znaci situacija je katastrofalna i nista ne moze da se promeni(a sve zbog tih prokletih drzavnih sluzbenika)
Bez talasanja ubuduce...probudicemo uspavanu mecku a posle nam se lose pise....
Eh da nema tih drzavnih sluzbenika sve bi bilo lakse...

Odine mozes ti to i bolje
Ova akcija ionako ne bi smanjila priliv novca u drzavnu kasu(kako su pre mene jos par njih pametno zakljucili) ali bi pomogla u ujedinjenju ljudi koji zive ovde
Da se osecaju kao deo neke celine. Kao vid treninga za kasnije akcije
A bice i pametnijih akcija.....valjda....

[ deerbeer @ 15.03.2012. 15:53 ] @
Citat:

Eto, pa vi krecite sa rjesavanjem problema od repa, cackajte posljedice i zanemarujte uzroke, krecite malim koracima mecki na rupu...

Ovako sto je rekao @boccio nemas zube za veliki zalogaj a ni ovaj manji ne zelis da zagrizes jer ti nije dovoljno veliki sto ce reci status quo.
A kad bi se organizovao ozbiljan protest a ne ovo s**nje od bojkota mozda bi on pokrenuo lavinu nekih promena koje su ozbiljne.

Mislim evo ti kontra primer: Ni Izrael nije izgradio drzavu tako sto je rekao cekaj da prvo resim problem Gaze i Palestine pa ce tek onda da organizuje drustvo .



[ Igor Gajic @ 15.03.2012. 15:57 ] @
I ovo njesra od bojkota je odmah izdejstvovalo reakciju NIS-a, makar novinsku konferenciju. Da nije narod apatican, drugacije bi se ponasali...
[ Odin D. @ 15.03.2012. 16:00 ] @
Citat:
Marko83: Aha znaci situacija je katastrofalna i nista ne moze da se promeni(a sve zbog tih prokletih drzavnih sluzbenika)

Katastrofalna jeste, ali moze da se promjeni. Ali ako hoces da smanjis broj drzavnih sluzbenika i povecas efikasnost drzavne uprave onda idi da protestvujes bas zbog toga i radi toga, a ne igrati se izokola kao ajmo smanjiti porez na benzin kako bi se otarasili viska sluzbenika, kao neka djeca da se igraju, pa niko kao ne zna o cemu se radi.

Citat:
Marko83: Ova akcija ionako ne bi smanjila priliv novca u drzavnu kasu

Nego?! Oces reci da zakon odrzanja mase i energije ne vazi za novac?!
Onda bi beznin mogao i da se djeli dzaba ako to drzavi nista ne smeta.

Citat:
Marko83:Ova akcija ionako ne bi smanjila priliv novca u drzavnu kasu(kako su pre mene jos par njih pametno zakljucili) ali bi pomogla u ujedinjenju ljudi koji zive ovde
Da se osecaju kao deo neke celine. Kao vid treninga za kasnije akcije
A bice i pametnijih akcija.....valjda....

Ovo zakljucak na kraju naprosto zvuci kao da si sasvim svjestan da je ovo totalno glupa i neefikasna akcija, ali eto, da se ljudi osjecaju malo bolje, kao da su nesto uradili, iako znaju da nisu niti to ima ikakvog smisla i efekta, ali mozda ce nekad u buducnosti neko da smisli i nesto pametnije, pa da iz ove gluposti imaju neko iskustvo koje im moze pomoci ako se nekad bude radilo nesto pametnije...
Pa i ja upravo to i govorim, osim sto se ne slazem da cinjenjem gluposti ljudi mogu steci neko narocito korisno iskustvo, zato sto cinjenje gluposti - osim pozitivne strane toga sto te nauci sta ne treba ciniti - ima jos nekih negativnih nus pojava koje potpuno pretezu to korisno sto iz njih naucis.
[ Odin D. @ 15.03.2012. 16:18 ] @
Citat:
deerbeer: Ovako sto je rekao @boccio nemas zube za veliki zalogaj a ni ovaj manji ne zelis da zagrizes jer ti nije dovoljno veliki sto ce reci status quo.

Pa sta ces ga gristi ako ti nije dovoljan?! Samo prljas zube.
To sto vi pricate je nesto kao: nemam pusku da upucam mecku koja spava, ali zato imam prutic kojim je mogu cackati i razdraziti. Samo napred...

Ne kazem da ne treba nista pokusavati, nego samo da ne treba gubiti vreme i energiju na gluposti.
Citat:
deerbeer: Mislim evo ti kontra primer: Ni Izrael

Pusti ti Izrael. U izrealu danas raznesu pola kvarta, za sedam dana nove zgrade, kuce, prodavnice... kao da nista nije bilo.
Kod nas ne mogu vec 14 godina da poprave par zgrada u centru grada ostecenih od bombardovanja.

Srbi nemaju nista zajednicko sa Izraelcima, pa ne vidim u cemu je smisao navodjenja tog "kontraprimjera".
To je isto kao da si rekao: "Evo uzmimo za primjer Japan...."
Pa sto bi to uzimali za primjer kad to nema nikakve veze sa nama?
Kod planiranja akcija u Srbiji ne treba gubiti iz vida da u Srbiji zive Srbi(janci), a ne Izraelci, Japanci ili Holandjani.
[ Braksi @ 15.03.2012. 16:45 ] @
Odine, SKF !

(F-foka)
[ cozmo_im @ 15.03.2012. 18:55 ] @
Kod mene u ulici na pumpi je danas roknuo promet preko 50% dole. Komsija radi pa znam.

Inace je i skraceno vec radno vreme od 7 do 14h jer je promet svejedno opao za 30%... a u okolini je cca 50.000 stanovnika :)

Znaci ovih 50% na tih 30% dole.

NIS pumpa je u pitanju.
[ cika dacha @ 15.03.2012. 19:35 ] @
lepo je to postoji neko razmisljanje o bojkotu pumpi al ja sam vise za bojkot svega placanja sto drzava potrazuje! jer se samo tako nesto moze promenuti! a secam se na faksu nam je profa pokazao kako bih tadasnja scg pukla da 50% gradjana samo 3 meseca ne plate nista a da sve redovno trose! tako da bojkotovanjem goriva vi nista niste niti cete postici kad ti drzava to nadohnadi dizanjem cene ostalih nameta i troskova! jer drzava tebi naplati i kroz vidljive i kroz nevidljive namete! eto i internet je najskuplji i najlosiji pa nisam cuo da govorite o toj robi da se bojkutuje! :-)
[ Odin D. @ 15.03.2012. 20:36 ] @
Svaki bojkot koji se ne desava u tiranijskoj drzavi je besmislen i smijesan.
Cemu sluzi bojkot u demokratskoj drzavi u kojoj funkcionisu izbori, referendumi, delegiranje, gradjanske inicijative i redovne zakonske mogucnosti za promjenu bilo cega u toj drzavi, pa cak i prevremeni izbori svake druge nedelje ako narod tako hoce?!

Pa kad narod nije u stanju da popravi svoju drzavu i svoje zivote na sasvim fin i kulturan nacin - a sto mu niko ne brani - kako ocekivati da ce nesto uraditi gluvareci po ulicama?!
Ko brani ovom narodu da koliko sutra na vlast dovede one koji ce odgovarati njihovim nazorima?

To je isto kao kad je onaj otmicar uletio u kabinu putnickog aviona, uperio pilotu pistolj u glavu i rekao: "Ovaj avion ide za Honduras!".
Pilot ga pogleda i kaze: "Pa i inace idemo za Honduras."

Kad se posmatra lanac posljedica, uzroka i moci, ispadne na kraju da narod protestvuje sam protiv sebe jer nije u stanju da izabere medju sobom neke koji ce raditi ono za sta ih je sam narod ovlastio.
Kakvi protesti, kakvi bakraci, pa nije ovo Sirija, sta pravite sprdnju da vam se citav svijet smije...

[ Braksi @ 15.03.2012. 20:39 ] @
Citat:
Cemu sluzi bojkot u demokratskoj drzavi u kojoj funkcionisu izbori, referendumi, delegiranje, gradjanske inicijative i redovne zakonske mogucnosti za promjenu bilo cega u toj drzavi, pa cak i prevremeni izbori svake druge nedelje ako narod tako hoce?!


ako dolazis ovde da zaje8avas ljude, onda bolje nadji neku psihijatrisku ustanovu pa se leci.
[ Odin D. @ 15.03.2012. 20:47 ] @
^ Ne, to je samo moje misljenje. Moze da ti se svidja, a i ne mora.
Ako dolazis ovdje da bi vredjao ljude, onda si na pogresnom mjestu.
[ negyxo @ 15.03.2012. 20:47 ] @
Sto zahebava, covek govori cistu sustinu problema, ako neko ne moze da skapira to, moje neko misljenje je da je u pitanju cisto iracionalan stav, tipa "nismo mi krivi" iako naravno jesmo.
[ Braksi @ 15.03.2012. 20:48 ] @
naprotiv, ti uopste i nisi covek. Bar se ne ponasas tako. Samo te gledam kako iz posta u post vredjas inteligenciju normalnog sveta.

Svaki zivi post zasmrdis...
[ Odin D. @ 15.03.2012. 20:57 ] @
Citat:
Braksi:  gledam kako iz posta u post vredjas inteligenciju normalnog sveta.

'Normalni svijet' je sasvim subjektivan pojam, i tvoje shvatanje toga pojma ti ne bi trebalo davati za pravo da nekog objektivno vredjas.
[ cozmo_im @ 15.03.2012. 21:11 ] @
Kako smo slozni na forumu takva nam i drzava. Ako ne mozemo se slozimo i dignemo dzevu oko preskupog goriva a mogu u nekim drugim drzavama za koje mislimo da su tutumraci, onda...

Doveli smo monopoliste koji kontrolisu sve vrste goriva u zemlji (dobro, nismo mi, vec politicari), i prave rusvaj kakav oce, drzava zahvata kolko se cefne u dilu s njima da bi pokrila penzije i plate dzabalebarosa u javnom sektoru a jednog dana kad sve to pukne... nece biti lepo i prijatno.

Drzava - to ste vi. Vi kupujete to gorivo jer idete na poslove (i bus trosi gorivo) koji su produktivni (privatne kompanije i firme) i koji drzavi donose ogroman deo kolaca.

Kad bi to stalo na nekoliko dana da vidis kako moze sve.

Ali mi cutimo i trpimo, uvreda je reci da neces ili nemas, makar jeo pastete ceo mesec.

Srbija.

[ Teratron @ 15.03.2012. 21:34 ] @
Citat:
cozmo_im:

Ali mi cutimo i trpimo, uvreda je reci da neces ili nemas, makar jeo pastete ceo mesec.

Srbija.


Medj sljivama zemllja ...

Srbija

Najboje tlo za udar asteroida ...
[ Vasastajić @ 15.03.2012. 22:04 ] @
Citat:
cozmo_im: a jednog dana kad sve to pukne... nece biti lepo i prijatno.

Davno,pa ima tome tridesetak godina,u tadašnjim Tv Novostima na srednjim stranama u rubrici Magnetoskop,bio je objavljen intervju sa izvesnim,našim vojnim starešinom,obaveštajne orijentacije,o budućnosti koja nas čeka.
Govorio je i o "trećem svetskom ratu",ali je čitaoce "umirio" činjenicom da taj rat neće biti vođen klasičnim sredstvima,već NOVCEM.
E sad,o tome se priča na jednoj drugoj temi,mada i ovde može da prođe,a ja ću se ovde osvrnuti samo još na viđenje tog oficira bezbednosti,problema klasnih/ekonomskih razlika i posledica koje iz toga slede.
Rekao je da nije klasna razlika kada neko vozi Mercedesa S klase,a neko fiću iz '68.-me,to su samo nijanse,već klasna razlika nastaje onog momenta kada jedan u ruci ima samo parče buđave proje,a drugi N I Š T A!
Tek u tim i takvim okolnostima se može očekivati spontani bunt i otimačina oko tog parčeta buđave proje!
E,sad,računajte kako god hoćete,primenite koju god hoćete progresiju,pa izračunajte kad će se tako nešto desiti sa ovim trendom pada standarda.
Čovek je u svom konformističkom pristupu životu hotimice ili ne odnegovao i izuzetan stupanj inertnosti/letargičnosti,kojom fantastično amortizuje sve udare na lični standard.

Dobro je,samo da ne bude gore!

I tako do poslednjeg parčeta buđave proje.

I sebe računam u tu gomilu,bez pardona,a iskreno bih se obradovao onome ko sebe ne nalazi u tome.
[ cozmo_im @ 15.03.2012. 22:08 ] @
[ Teratron @ 15.03.2012. 22:37 ] @





http://www.youtube.com/watch?v=10TfxcE1K4I
[ HeYoo @ 15.03.2012. 23:22 ] @
Sve i da smanje akcize na gorivo povecace harac na drugom mestu. Pa kad se ovi drugi pobune.. ponovo vratiti ovim prvim. Cudoviste se tovilo bez mere zadnjih desetak godina i sve je gladnije. Nece se usuditi da ga ostave gladnim.
Sad svi kukaju, a na izborima ih kupe na parole i vlazne snove. Izaci ce i ovi sto govore "Nikad vise!". Verovatno se potajno nadajuci da ce u novoj iteraciji nekom magijom nesto da se promeni, mozda nesto i od bajkovitih obecanja ispuni.
Mesec dana kasnije ce opet barikade redom (malinari, ratari, prevareni, bojkotasi..) da se izbore do svog plota. Za dalje nije njihova briga.
[ mihajilo @ 16.03.2012. 00:05 ] @
@Odin D. Pretpostavljam da si pomalo i ironican, jer ako nisi ni malo ironican, onda je to stvarno zalosno.

Dobar deo ljudi ne zna sta je koren ovog i vecine drugih problema, a problem treba resavati iz korena. Problem smo mi sami i nije nam kriva vlast jer imamo vlast kakvu zasluzujemo. Dzaba je nama bila revolucija kada nista nismo promenili, cak ni nova revolucija a ni demokratski izbori nece sami od sebe nista promeniti. Moramo svi poceti od sebe, da bi nesto promenili, ako nam "sazri" svest, ako postanemo drustveno odgovorniji, ako se obrazujemo(ovde ne mislim samo na obrazovanje po skolama) mozda cemo nesto i promeniti.
Sta je bila poenta ovog neuspelog "protesta"? Trebalo je pokazati "naftasima" da smo sposobni da ucinimo nesto, da postanu svesni toga. Nazalost pokazali smo im da smo drustveno neodgovorni i nesposobni, naravno i sebicni. To je njima dovoljan znak da mogu slobodno jos da dizu cenu, jer znaju da je narod nesposoban i da im se nece suprotstaviti. Desice se da ce jedan deo gradjana to i bojkotovati(verovatno samo iz razloga sto nece moci da plati), ali ce drugi i dalje kupovati i zahvaljujuci tome oni nece biti na gubitku(veca cena manji promet, ali opet bolja zarada). Tako i treba da bude.
Za ovakvu drustvenu neodgovornost ne postoji opravdanje, jednostavno smo takvi, sebicni, neodgovorni, nesposobni da bilo sta promenimo.
Postoji deo ljudi koje poskupljenje uopste ne pogadja, ti su najsebicniji jer nisu svesni da ih indirektno i te kako pogadja. Oni razmisljaju kako im je nebitno i da gorivo jos poskupi, cak i da svi proizvodi poskupe za na primer 50%, njih to nece nesto narucito dotaci. Ali ti isti nisu svesni okruzenja u kome zive, zbog svoje sebicnosti. Svi mi zivimo na Balkanu u zemlji koja je poznata kao bure baruta, sta ce se desiti kad to bure eksplodira, niko ne razmislja, a fitilj polako dogoreva. Videli smo sta se desilo u Grckoj, a znajuci nas, ovde ce biti mnogo gore ako do toga dodje i svi ce to osetiti na svojoj kozi koliko god mislili da su bezbedni i bezbrizni.
Ovo je mozda crni scenario koji se moze nama dogoditi u buducnosti. Ja kao optimista sa iskustvom se ipak nadam da do njega nece doci i da cemo se mi ipak u poslednjem trenutku trgnuti i promeniti nesto. Ali pocnimo sto pre da se suocavamo sa problemima kojih je vec sad mnogo, ajde da resimo bar jedan za pocetak cak i nama nebitan, ali i da drugima bude bolje, a ne samo nama, jer kad drugima bude bolje i nama ce biti bolje. "Budimo ljudi iako smo Srbi." (cast izuzecima).
[ Virked @ 16.03.2012. 00:19 ] @
Hteo nehteo da bojkotujem ja love za gorivo sve manje imam a sve vise idem pesaka ali to sam samo ja. Sa 1000-1500km na mesecnom nivou sam pao na 200-300km i to za godinu dana.
[ Odin D. @ 16.03.2012. 00:40 ] @
Citat:
mihajilo: @Odin D. Pretpostavljam da si pomalo i ironican, jer ako nisi ni malo ironican, onda je to stvarno zalosno.

Ako napises konkretno sta je to "stvarno zalosno" u onome sto sam napisao, potrudicu se da ti detaljnije objasnim sve eventualne nedoumice oko mojih tekstova.
[ Braksi @ 16.03.2012. 01:12 ] @
Citat:
Dobar deo ljudi ne zna sta je koren ovog i vecine drugih problema, a problem treba resavati iz korena. Problem smo mi sami i nije nam kriva vlast jer imamo vlast kakvu zasluzujemo. Dzaba je nama bila revolucija kada nista nismo promenili, cak ni nova revolucija a ni demokratski izbori nece sami od sebe nista promeniti. Moramo svi poceti od sebe, da bi nesto promenili, ako nam "sazri" svest, ako postanemo drustveno odgovorniji, ako se obrazujemo(ovde ne mislim samo na obrazovanje po skolama) mozda cemo nesto i promeniti.


Posto vidim da si moj zemljak ispricacu ti jednu pricu.

'96 u jeku studentskih demonstracija protiv Milosevica mi studenti smo bojkotovali i nastavu i ispite. Kako je rektor Univerziteta bila prof Hadzic (izuzetno casna zena i veliki naucnik, rodjena novosadjanka) naravno bila je odgovorna centralnoj vlasti pa je omogucila da nastava i ispiti teku normalno. Ipak, bojkot je bio veliki i stvarno u januarskom roku amfiteatri su bili skoro pa prazni.

U to vreme haosa ja sam bario jednu koleginicu i nikako nisam uspevao da je vidim u guzvi, a bas sam hteo da budemo zajedno na protestu. I tako sretnem ja nju u januaru konacno i pitam je gde ce, a ona kaze na ispit. Kako majku mu ispit ?! Mi rusimo vlast, a tebi je do tamo nekog ispita ? A ne ne, rece ona, ja samo studiram, mene politika ne zanima. Tako sam bio ljut na nju da me vise nije interesovala. Tako sam izgubio rok, devojku, a na kraju i godinu zbog nagomilanih ispita.

Iako je proslo vec 15 godina i dosta dugo ne zivim u Srbiji stalno se secam tih protesta i zime pogotovo gledajuci propadanje nase otadzbine pod ovom hohstaplerskom vlascu i sad bih dupe svoje pojeo sto sam i jedan jedini sekund zivota potrosio na bagru misleci da radim za dobro sebe i svoje zemlje.

Mladost-ludost reklo bih se. Moja poruka (malo) mladjima je da budu strogi, rigorozni prema nosiocima javnih funkcija. Nikada, ali nikada ne treba dati nekom bezrezervnu podrsku. Vlast treba biti pod lupom non-stop, danas postoje forumi, mobilni, blogovi... Politicari u Srbiji i danas vladaju na strahu. jedni kazu bez Evrope ima da nas nema, drugi kazu moramo sa Rusijom jer ce nas Evropa unistiti... Ali ostavimo sad politiku...

Imam veliku nadu u mlade u Srbiji koji vidim da mnogo bolje kapiraju situaciju... Protest medjutim mora biti precizan. Ne moze se srljati bezveze.


[ Milan M. Radovic @ 16.03.2012. 07:46 ] @
Na ovome se ne sme stati. Znam da je gotovo nemoguce ne sipati. Ali jos jednom neka poskupi za 1 makar - blokada pumpi i to CU se ja licno pobrinuti sa online reklamni materijal, ali samo jedna stvar - to je naftaska mafija, naftasi dizu marzu zbog toga sto gorivo poskupljuje pa ne zele da budu u gubitku (tj. u manjem dobitku), a drzava je ta koja mora da smanji akcizu za 20 din odnosno ~50%. Blokada pumpi je jedino resenje, jer tada nece moci niko da sipa gorivo. Sipanje goriva treba omoguciti samo vozilima GSP-a, Ambulantnim kolima,vatrogascima i policiji. Jer su ocigledno gazde Pripretili i naredili radnicima da kazu kako je prodaja uobicajena kako bi se obeshrabrio narod. Bice o ovome i dalje borba, ne smemo stati!
[ mihajilo @ 16.03.2012. 09:44 ] @
Citat:
Odin D.: Ako napises konkretno sta je to "stvarno zalosno" u onome sto sam napisao, potrudicu se da ti detaljnije objasnim sve eventualne nedoumice oko mojih tekstova.



Citat:
Svaki bojkot koji se ne desava u tiranijskoj drzavi je besmislen i smijesan.
Cemu sluzi bojkot u demokratskoj drzavi u kojoj funkcionisu izbori, referendumi, delegiranje, gradjanske inicijative i redovne zakonske mogucnosti za promjenu bilo cega u toj drzavi, pa cak i prevremeni izbori svake druge nedelje ako narod tako hoce?!


@Odine D. Ovde se jasno vidi ironija i kazem ako niste bili ironicni onda je to zalosno(da se ogradim, meni). Ne znam da li aludirate ovom prvom recenicom da su sve drzave na svetu "tiranijske" jer se svugde u tom "demokratskom" svetu ponekad desavaju bojkoti i protesti kada se desi nesto sto ne odgovara nekoj vecoj grupi(ne mora da bude vecini). Te "demokratske" vlade cesto "grese" i donose nepovoljne odluke po svoj narod i ako se narod ne buni nikom nista(cuveni sistem app). Ovo sto si ti napisao(druga recenica) u teoriji funkcionise, ali nazalost u praksi nijedne "demokratske" drzave ne pomaze puno. Nadam se da sam lepo razumeo tekstove, a ako nisam objasnite mi bar ovaj citat.

@Braksi Dobra prica, ali da li si onda bio svestan da si bio iskoriscavan od strane jedne interesne grupe da bi ona pokusala da ostvari svoje ciljeve? Da li si onda bio svestan da i ako uspe akcija "rusenja" tebi konkretno nece biti bolje osim ako nisi bio aktivan deo te grupe? Da li si sada svestan da se ni onda nisi borio za nase bolje sutra(vidim iz tvoje recenice da si to shvatio). Lepo sam rekao revolucije nam nece promeniti sudbinu, jer oni koji bi da ih dizu imaju primitivne ciljeve i nemaju nikakvu drustvenu odgovornost niti zelju da ikome bude bolje osim njima samim. U ovakvom sistemu je tesko otpoceti prave promene, ali ja jos mislim da nije nemoguce. Ipak ako me uspeju slomiti i prestanem verovati da su ovde promene na bolje moguce, verovatno cu i ja jednog dana kucati sa te strane i zaliti svoju otadzbinu koja propada.
[ SomiKnight @ 16.03.2012. 10:06 ] @
Citat:
A ne ne, rece ona, ja samo studiram, mene politika ne zanima.


Prosto je fascinantno koliko ima ljudi kojima ne smeta da zive kao robovi i da su jos ubedjeni kako zive svoj zivot kako dolikuje...

Skoro sam siguran da ta devojka sada radi fin posao, gde ne sme ni da pisne pred sefom, ne sme da ostane u drugom stanju, ne sme da izadje sa posla pre veceri, ne sme da ode na ljudski odmor... jer je to "ne zanima" , ipak ona je samo radnik i njen posao je da radi.

Tako da ne bih ja zalio za proslim dogadjajima niti bih ikome zavidio.

Isao sam do grada juce i primetio sam da je primetno bilo manje vozila na pumpama. Razocaran sam sto je uopste i bilo ikoga. Verujem da ima nekih koji su morali da sipaju bas tada, mada bi tada bilo svega poneko vozilo tu i tamo.
Ne razumem sta je problem ucestvovati u ovakvoj aciji koja ne zahteva skoro nikakvo odricanje. Valjda neki iracionalni strah.
Vidim puno ljudi se pravda ovde i protiv su akcije, verovatno traze opravdanja prvenstveno za svoj neuspeh jer nemaju ni snage ni volje da ucetvuju makar i u najlaskim akcijama, optimizam, volja, akcija, sve je to usahlo u njima, pa stoga toliko gorcine u njihovim postovima.
Bas kao sto drzavi odgovara, gomila uspavanih lepotica.

Ali dobro, bice bolje, uz nadu da ce makar neki od njih ako bude potrebno za sledecu akciju ici i biciklima sa svima nama, ako je i to potrebno za postizanje nekog cilja, pozdrav.
[ Braksi @ 16.03.2012. 10:17 ] @
Citat:
Dobra prica, ali da li si onda bio svestan da si bio iskoriscavan od strane jedne interesne grupe da bi ona pokusala da ostvari svoje ciljeve? Da li si onda bio svestan da i ako uspe akcija "rusenja" tebi konkretno nece biti bolje osim ako nisi bio aktivan deo te grupe? Da li si sada svestan da se ni onda nisi borio za nase bolje sutra(vidim iz tvoje recenice da si to shvatio). Lepo sam rekao revolucije nam nece promeniti sudbinu, jer oni koji bi da ih dizu imaju primitivne ciljeve i nemaju nikakvu drustvenu odgovornost niti zelju da ikome bude bolje osim njima samim. U ovakvom sistemu je tesko otpoceti prave promene, ali ja jos mislim da nije nemoguce. Ipak ako me uspeju slomiti i prestanem verovati da su ovde promene na bolje moguce, verovatno cu i ja jednog dana kucati sa te strane i zaliti svoju otadzbinu koja propada.


moje ucesce u demonstracijama protiv Milosevica je bilo veoma skromno. Ja sam bio samo jedan od velikog broja studenata, anonimus, a najvise kod njega mi je smetalo sto je tvrdoglavo drzao zemlju u izolaciji. Pored toga, 90-te su bile godine posle pada komunizma i gamila mladih sa istoka evrope je hrlilo na zapad slobodno, putovalo, druzilo se, sticalo iskustva, samo smo mi Srbi stajali izolovani kao neki gubavci...

Jedna generacija je zaustavljena. Mislim, da je ovako razmisljalo 90% studenata demonstranata. Medjutim, videvsi kako je sve kasnije krenulo po zlu, mislim da nije vredelo demonstrirati jer ispada da se tako dao alibi hohstaplerima...



[ vladd @ 16.03.2012. 11:51 ] @
Uvek vredi demonstrirati, vredi izraziti svoje misljenje, makar i pogresno, vredi se boriti za bolje danas i mozda bolje sutra.

U sustini coveka je da se bori.

To sto neke interesne grupe postanu pobednici revolucije, a vecina gubitnici, to moze a ne mora da bude znacajno. NIje znacajno ako je zajednica losa i sastavljena od nekvalitetnih samozivih jedinki, jednostavno zajednica nije zrela za funkcionalni opstanak.

Srbija je pravolinijski na tom putu, pa su i bojkoti i "revolucije" manje smisleni, ili bolje receno malo vise besmisleni.

Licno sam zadovoljan kako je ovaj bojkot protekao. Bilo je objekata za prodaju goriva koji su se "dosadjivali" u velikoj meri.

Naravno, ova drzava je puna jedinki koje "moraju", "zure", "treba im" i imaju "normalan" potrosacki "nacin zivota", tako da posmatranje takvih jedinki u dobroj meri odslikava bednu perspektivu drzave.
Neki su razvijali i "patriotski inat", pa su iz inata juce kupovali gorivo, samo da im "ne bude" kao "90-ih".

Sve u svemu, solidan odziv, s obzirom na nacin kako je upucen apel, podrzanost medijima, veci deo obavestenja je isao preko neta, a internet koristi dramaticno mali procenat stanovnistva..

Poz
[ Sceka @ 16.03.2012. 19:46 ] @
Citat:
vladd: ...Sve u svemu, solidan odziv, s obzirom na nacin kako je upucen apel, podrzanost medijima, veci deo obavestenja je isao preko neta, a internet koristi dramaticno mali procenat stanovnistva..

Poz

Ja brate nista od toga nisam video! Sipao sam benzin 2 puta. Na obe pumpe je bila uobicajena "kolona", na prvoj sam bio treci u redu a na drugoj peti ali jedna "pecurka" nije radila pa verujem da je zbog toga bilo malo vise vozila. Nisam primetio da je manja guzva na ulicama, sto bi bilo efektnije i nesto sto mogu da podrzim, mislim na ideju da se ne vozi automobil jedan dan, pa i vise dana ako treba. Ja bih se tome pridruzio vrlo rado ali mislim da je to nesto sto je apsolutno nemoguce kod nas. I tako...


Pozdrav!
[ etjen @ 16.03.2012. 19:52 ] @
nažalost deluje da je totalno nemoguće, ali za sve postoji neki početak.
Ovakve akcije su dobre kao početak sličnog demonstriranja nezadovoljstva.
Za koju godinu verovatno će odziv biti veći. Treba na ovakav način polako dizati svest naroda i doćiće vreme kada će i kod nas ovakve akcije biti kao podržane kao sada po Evropi.
[ mist @ 17.03.2012. 21:53 ] @
Prvo na temu:
Protest protiv "naftaša" je besmislen, jer naftaši imaju jako malo uticaja na maloprodajnu cenu goriva.

Prvo pročitajte ovaj članak: http://rastko.me/2012/02/23/milutinova-marza/

Čovek je malo analizirao cene u EU i u regionu i kod nas. Računicom se dobija da je cena goriva bez poreza kod nas, dakle cena koja uključuje veleprodajnu cenu plus maržu "naftaša" oko 71 evrocent.

Dakle, jeste, država je kriva, ona otima pare od svih nas i zato nam je skupo gorivo.

Odin D., prvi put se neću složiti sa tobom: ti tvrdiš da će smanjivanjem akciza na gorivo da se smanji ubiranje akciza i da će to da proizvede svakojake posledice po život u Srbiji.

To, međutim, nije tačno. Kažeš da ne veruješ da zakon o održanju materije i energije ne važi za novac. Ali ti si inženjer, pa ne znaš neke stvari o ekonomiji. A ekonomija nekad može da bude vrlo kontraintuitivna.

U ekonomiji postoje neke veličine koje se zovu "price elasticity of demand" i "cross elasticity of demand". Prvo je osetljivost tražnje neke robe na promenu cene robe i definiše se kao procentualna promena tražnje za robom podeljeno procentualnom promenom cene koja ju je izazvala. Drugo je međusobna osetljivost tražnje dvaju roba ili jedne robe u odnosu na tražnju za agregatnom robom (svim ostalim robama zajedno). U Srbiji se već desilo pre dve godine kada su drastično povećane akcize na gorivo da je tražnja za gorivom naglo pala i da su ukupna ubiranja akciza za gorivo smanjena umesto da su se povećala kada je povećana akciza. Deo ljudi je prestao da se vozi ili se vozio manje, a deo trgovine gorivom je prešao u sive tokove.

Dakle, moguće je smanjiti akcize za gorivo, a time i ukupnu cenu goriva, na taj način da se poveća ukupno ubiranje akciza za gorivo, jer bi se povećao promet goriva, a deo prometa bi se iz sive zone vratio u zvaničan promet. Zašto to ovi naši moroni ne rade - nemam pojma, pitaj njih.

E sada, na stranu ovaj argument, ja sam ipak za potpuno ili skoro potpuno ukidanje akciza za gorivo. Kada bi se to desilo, imali bismo najjeftinije gorivo u Evropi. Verovatno bi svi dolazili da toče kod nas, kao što mi točimo u Bosni i Makedoniji. Verovatno bi i mnogo više kamiona prolazilo ovuda, bez obzira na to što su putevi krš, a putarine idiotske. A ove društvene posledice, pa ispeglale bi se, ne sekiraj se. A koliko bi se tek to odrazilo na ukupnu kupovnu moć građana kroz smanjenje zavisnih cena...

A što se tiče političkih alternativa u Srbiji: nema ih. Sve partije su po ekonomskom programu izrazito levičarske. A svi zajedno su istovremeno i kleptokrate. Tako da, što se više opustite, lakše će da vam uđe.

[ Braksi @ 18.03.2012. 03:16 ] @
@mist

dobar odgovor, dao sam ti plus. Moram malo da dopisem

Citat:
Kada bi se to desilo, imali bismo najjeftinije gorivo u Evropi.


cene goriva su visoke tradicionalno u Evropi. Glavni argument, maltene dogma je bila da je to zarad smanjivanja zagadjenja. Nasa vlada tu nije izuzetak, a cene tu i tamo variraju od zemlje do zemlje.
[ Odin D. @ 18.03.2012. 12:03 ] @
Citat:
mist:To, međutim, nije tačno. Kažeš da ne veruješ da zakon o održanju materije i energije ne važi za novac. Ali ti si inženjer, pa ne znaš neke stvari o ekonomiji. A ekonomija nekad može da bude vrlo kontraintuitivna.

Pa vidi - novac u sustini samo predstavlja (u smislu - zastupa, reprezentuje, radi lakseg prometa) energiju i materiju (rad i proizvode).
Nakon bilo kakve serije manipulacija kakvih sa njime radis pomocu tih ekonomskih 'kontraintuitivnih' operacija, kad na kraju podvuces crtu i vidis sta imas - preostaje samo energija i materija kao jedina realna vrednost.
Ako si na neki nacin pomocu tih "kontraintuitivnih" puteva dobio za svoj novac vise energije i materije nego sto si zasluzio - znaci samo da si nekog drugog preveslao i zaejbao. Ovaj put. Ali pitanje je koliko puta ce ti to upaliti.
Srbija kao zemlja finansijskih amatera i vlade nesposobnjakovica tesko da moze da napravi bilo kakav profit pomocu tih "kontraintuitivnih" metoda.
Nije pametno bosti se sa rogatim.
[ mist @ 18.03.2012. 14:12 ] @
Citat:
Odin D.: Pa vidi - novac u sustini samo predstavlja (u smislu - zastupa, reprezentuje, radi lakseg prometa) energiju i materiju (rad i proizvode).
Nakon bilo kakve serije manipulacija kakvih sa njime radis pomocu tih ekonomskih 'kontraintuitivnih' operacija, kad na kraju podvuces crtu i vidis sta imas - preostaje samo energija i materija kao jedina realna vrednost.
Ako si na neki nacin pomocu tih "kontraintuitivnih" puteva dobio za svoj novac vise energije i materije nego sto si zasluzio - znaci samo da si nekog drugog preveslao i zaejbao. Ovaj put. Ali pitanje je koliko puta ce ti to upaliti.


Da, ovo spada u monetarnu teoriju. Međutim ja sam pričao o osnovama mikroekonomije.

Znači kada nacrtaš krivu tražnje (cena na x osi, količina na y osi), postoji deo te krive na kome za malo povećanje cene imaš dramatično smanjenje količine koja se troši. To se kod nas desilo. Dakle, tražnja nije linearna funkcija cene. Zato se desilo da po ceni goriva g = vp cena + marža + pdv + akciza se prodaje x litara goriva dnevno pa je ubiranje akcize bilo x * akciza, međutim kada je akciza i vp cena skočila, imali smo g1 = vp cena1 + marža + pdv + akciza1, prodavalo se y litara goriva dnevno, ali je to y bilo toliko manje od x, da je x * akciza bilo veće od y * akciza1.
[ Odin D. @ 18.03.2012. 14:28 ] @
Ma razumijem ja sta ti pricas, nego ja nisam stekao utisak da je to bas ili da bi bilo tako.
Meni izgleda (ne koristim parmetre nikakvih konkretnih istrazivanja - nego cisto moj subjektivni utisak) da se niko u Srbiji ne "vozika okolo" zato sto je benzin jeftin, nego se u 99% slucajeva kod 98% ljudi radi samo o tome da trose neophodno koliko moraju, a ne koliko mogu, zato sto je sveukupna situacija takva kakva je, pa onoj "visak" sto bi preostalo od potencijalno jeftinijeg benzina postaje "neophodan" za mlijeko, meso, obucu, struju....
Drugim rjecima - i da se cijena benzina prepolovi - i dalje je to "preskupo" za srbijanski standard, pa ne vjerujem da bi se zbog toga sad odjednom svi poceli vozikati naokolo dva puta vise nego dotad. Mozda malo vise da - ali tesko da bi to bilo onoliko vise koliko bi cijena bila manja.
Vecina jedva sastavlja kraj sa krajem, a i kad preostane koji dinar - sigurno ima sijaset prijatnijih nacina na koji se moze potrositi od vozanja naokolo u automobilu.

[ Braksi @ 18.03.2012. 14:45 ] @
Citat:
Da, ovo spada u monetarnu teoriju.


Ne, to ne spada u monetarnu teoriju. Monetarna ekonomija je ozbiljna nauka, a to je proizvoljno, liricko vidjenje stvarnosti. Da ne kazem halucinacija.
[ Odin D. @ 18.03.2012. 16:00 ] @
Zakon o odrzanju mase i energije je halucinacija samo za one koji su svoje obrazovanje stekli iz "Treceg oka", "Zone Sumraka" i slicnih izvora "znanja".
[ Braksi @ 18.03.2012. 17:20 ] @
Citat:
Pa vidi - novac u sustini samo predstavlja (u smislu - zastupa, reprezentuje, radi lakseg prometa) energiju i materiju (rad i proizvode).
Nakon bilo kakve serije manipulacija kakvih sa njime radis pomocu tih ekonomskih 'kontraintuitivnih' operacija, kad na kraju podvuces crtu i vidis sta imas - preostaje samo energija i materija kao jedina realna vrednost.


javi se na Kejmbridz.

[ Odin D. @ 18.03.2012. 18:02 ] @
Citat:
Braksi: javi se na Kejmbridz.

Kaze se "Kembridz".
[ Braksi @ 18.03.2012. 19:03 ] @
Citat:
Kaze se "Kembridz"


mozda u tvom kraju, u Engleskoj ne.

http://upload.wikimedia.org/wi...mmons/1/14/En-uk-Cambridge.ogg
[ Odin D. @ 18.03.2012. 19:05 ] @
Nismo u Engleskoj.
A i da jesmo - ne pise se Kejmbridz nego Cambridge.
Odluci se hoces li da koristis srpski zapis sa srpskim izgovorom ili engleski zapis sa engleskim izgovorom.
Mijesanje je znak nepismenosti.
[ Odin D. @ 18.03.2012. 19:53 ] @
Mogao bi malo da se upristojis.
Ovo ti je vec 3-4 put da me vredjas bez ikakvog razloga, osim toga sto ti se moje misljenje ne svidja, a koje se ne tice tebe ni po kom osnovu.
[ Bojan Basic @ 18.03.2012. 19:54 ] @
Pravopis srpskoga jezika, str. 343: „Kembridž (engl. Cambridge)“. Toliko o Braksijevoj argumentaciji na osnovu koje je dozvolio sebi da druge naziva „ludim budalama“.
[ Braksi @ 18.03.2012. 20:04 ] @
Kejmbridz ili kembridz najmanji je problem. Problem je sa Odinom.

1. neopisivo lupeta
2. iznosi nebulozne tvrdnje

pratis li ti supermoderatore sta on pise ? Ejjj !
[ Odin D. @ 18.03.2012. 20:11 ] @
Citat:
Braksi
1. neopisivo lupeta
2. iznosi nebulozne tvrdnje!


To je samo tvoje licno misljenje, a ne nekakav aksiom koji vazi i za sve ostale clanove. Ima i korisnika sa drugacijim misljenjem, pa je pozivanje necega sa tvojim izdvojenim misljenjem besmisleno, neprimjereno i sebicno.
No, kakve god da su moje tvrdnje - ne odnose se ni na koga licno, tako da nema potrebe da ti na njih reagujes licnim uvredama.
Ne znam kako ti moderacija dopusta takvo ponasanje.
[ Braksi @ 18.03.2012. 20:29 ] @
Citat:
To je samo tvoje licno misljenje, a ne nekakav aksiom koji vazi i za sve ostale clanove. Ima i korisnika sa drugacijim misljenjem, pa je pozivanje necega sa tvojim izdvojenim misljenjem besmisleno, neprimjereno i sebicno.


ne kvekeci. Ako te neko i podrzava, samo te zicaju ne bi li i dalje uzivali u tvojim nebuloznim stavovima. Pa opameti se covece, na onom topiku smo morali Dimkovic i ja 3 puta uzimati rec da ti objasnimo da i roba i usluga ulazi u GDP. Onda si dalje tvrdio da nema smisla strajkovati u savrsenoj srpskoj demokratiji gde postoje izbori i referendum. Sad ovde govoris da je novac ekvivalent energije materije ?!?
[ Odin D. @ 18.03.2012. 20:39 ] @
Nemam primjedbi na tvoje teoretisanje, vec na tvoje ponasanje u vidu vredjanja.
Moji stavovi mogu da ti se svidjaju ili ne, ali ne mogu nikom biti opravdanje za ponasanje u vidu stoke.

Citat:
morali Dimkovic i ja 3 puta uzimati rec da ti objasnimo da i roba i usluga ulazi u GDP

Meni ne sigurno. Zamjenio si me s nekim. Citaj pazljivije kome se i zasto obracas.

http://www.elitemadzone.org/p3075637
Citat:
ala si ti uporan deerbeer.

GDP je zbir roba (goods) i usluga (services)...


A sad bi bilo krajnje vreme da prestanes sa offtopicom i vredjanjem.

[Ovu poruku je menjao Odin D. dana 18.03.2012. u 21:57 GMT+1]
[ Milan M. Radovic @ 20.03.2012. 08:20 ] @
Ljudi, presli ste u polemisanje o ekonomiji. Mene kao prosecnog gradjanina NE MORA da zanima uopste to. Ja hocu standard... znaci da mogu da imam makar priblizan odnos plate i potrosacke korpe, u ovom slucaju goriva koje utice evo vec vidimo na sva poskupljenja. Kupovna moc je jadna... a gorivo, crno zlato pre svega, je pokretac svega, ali i zaustavlja sve.

A tuzna vest... nova : http://www.b92.net/biz/vesti/s...03&dd=20&nav_id=592595

Ne znm sta treba da se desi da VISE POPIZDIMO! ko kuvane zabe smo, malo po malo i kuvaju nas! Daj narodu na kasiciciu i nisi svestan koliko moze da proguta! Dok dete ne zaplace, babica ne dolazi - moramo da pokazemo zube, oni nam uticu na egzistenciju, jer ce sve poskupeti... nije samo stvar da li cemo mi da se vozimo. Idemo u hiperinflaciju opet... nismo daleko. Dzaba sto cu ja voziti bicikli kada ce kroz par meseci sve poskupeti i doci ce na isto... mislim odnos zarada/potrosnja i to neophodna.... I sta kad dodje na tih 200? zamislite samo cene hleba pre svega i ostalih namirnica i sve sto gorivo povlaci a to je nazalost skoro sve. Nemamo para za elektricne automobile, zato mora da se borimo za bolje DANAS a ne "demokratsko" za bolje (malo)sutra!

Izludjuje me to sto niko nema JAJA, svi smo bre spustili glave ko nojevi. Gde nam je ponos? Jel ovo nasa drzava ili drzava tajkuna, kvazi-demokrata, naftasa i slicnih? Sta vi ocekujete za 10 godina? da bude bolje? pa ovako nece.... nece niko doci sa strane da nam utetosi i napravi bolje - to moramo sami! Ne mozemo cekati da se neka organizacija pojavi jer ce ona biti odgovorna ako pozove ljude na proteste... niko nece da se kaci. Evo male price da se podsetite, bili smo mali i svi smo slusali:

Citat:
Imao otac sedam sinova, sedam svađalica. Svađajući se zanemariše sav kućni posao i sve im pođe naopako.

Bilo je sebičnih i rđavih suseda koji su se radovali njihovom svađanju i njihov nazadak skretali su na svoju korist. Lako je grabiti onde gde nema ko da čuva, kad se čuvari među sobom svađaju.

Videvši da će biti zlo i naopako, otac se veoma zabrinu. Jedanput skupi sinove oko sebe, pa im pokaza sedam prutova povezanih u jedan snop i reče:
- Koji od vas ovaj snop prelomi, onome ću dati deset dukata.

Sedam sinova pokuša da prelomi snop:probali su ovako i onako. I naposletku svaki reče da ne može.

A otac će im onda:
- Čudim se da ne možete, jer je to sasvim lako.

On odreši uzicu kojom je bio snop vezan, štapići se razmakoše i on jedan po jedan prelomi bez po muke.

Sinovi su se nasmejali:
- E, to je lako! Tako bi moglo i nejako dete!

Otac završi:
- Evo vam, deco, slike i prilike vaše. Ne budete li snop (slozni), bićete sedam prutova koje, kao što ste sami rekli, može slomiti i nejako dete.



Evo, sa jednog foruma (Opel Team Srbija) Gde takodje vodim ovu diskusiju, jedna slika i prilika danasnjeg sveta

[Ovu poruku je menjao Milan M. Radovic dana 20.03.2012. u 13:51 GMT+1]