[ milenkovic1983 @ 15.03.2012. 21:35 ] @
Pozdrav svima na forumu. Imam mali problem, a nisam iskusan na polju radio tehnike. Imam COLLINS VHF250 radio stanicu koju bih trebao prilagoditi za upotrebu na zemlji. Inače radio stanica je izvađena iz aviona i funkcioniše na frkvencijama 118-136MHz.
Treba da služi za komunikaciju sa avionima, znači TX i RX ali sa zemlje. Potrebna mi je pomoć oko izbora antene i po mogućstvu neko uputstvo za pravljenje iste.
[ ELEKTROPIONIR @ 17.03.2012. 18:16 ] @
Mozes da napravis ovakvu GP antenu KLIKNI

Evo i PDF fajl za pravljenje vertikalnog dipola za AIR band 118-136Mhz TX&RX KLIKNI
[ milenkovic1983 @ 17.03.2012. 21:19 ] @
Hvala za ovo. Probacu sa vertikalnim dipolom. Pretpostavljam da je materijal alu, a postolje na koje je sve to postavljeno od plastike... Ima li neku ulogu razmak izmedju gornjeg i donjeg dela i koji bi precnik trebao da koristim za izradu? Interesu je me i duzina kabla od antene do stanice. Postoji li neka matematika za to? Trazio sam po netu nekoliko dana ali nisam nigde pronasao kompletne informacije. Skidao sam i silne programe za proracune antena, ali nekako su svi namenjeni ljudima sa osnovnim znanjem iz ove oblasti pa se nisam ni u tome snasao...
[ ELEKTROPIONIR @ 17.03.2012. 21:30 ] @
Ne mora alu,imas i bakarne cevi raznih precnika,ja recimo ne bi stavljao manji precnik od 5mm ni veci od 10mm sto mislim da je dovoljno za antenu te namene.Moze lako da se napravi od plasticnih vodovodnih cevi.Uzmes jednu cevku od 2m jer mislim da ne prodaju na manje ali nema veze jer kosta manje od 200 dinara.Uzmes jedno koleno koje kosta 30-40 dinara i jednu T racvu koja je 40-50 dinara i to ti je to sto se tice nosaca.Uzmes onda aluminijumsku ili bakarniu cev precnika da ulazi taman u plasticne cevi od vodovoda.Zalemis kabl i dodas par srafova i to ima da radi.Turis na neki stub koji opet mozes da napravis od vodovonih cevi ali onih veceg precnika,mislim da su 5-7cm u precniku.Cevka od 2m je oko 500 kinti.Sto znaci da za 20-30e moze da se napravi antena sa kvalitetnim kablom do 10m.Sto se tice duzine kabla vazi pravilo sto krace to bolje.U slucaju da je veca duzina bolje koristiti neki kvalitetniji low loss kabl veceg precnika tj. deblji.Dzabe dobra antena ako je kabl kurton.Ako sam nesto pogresio ispravice me neko.
[ milenkovic1983 @ 17.03.2012. 21:54 ] @
E ovako je slikovitije. Ovaj precnik od 5-10mm me je zanimao. Izvukao sam zakljucak da razmak izmedju gornjeg i donjeg dela nema nekog efekta (bitno je samo da ga bude) zar ne? A sto se tice kabla nece ga biti vise od 4m sigurno.
[ ELEKTROPIONIR @ 18.03.2012. 08:05 ] @
Bitno je da se ne spajaju cevi tj. da se ne dodiruju,dovoljan je razmak od par mm ili cm.Odlicno sto ti treba samo toliko kabla sto znaci da ce te ispasti sve na kraju jeftinije i bolje ce da radi.Evo i jedan klip kako se pravi,naravno za tvoju frekvenciju ide drugacija duzina cevi nego ove sa klipa,to je samo primer kako se pravi.

KLIKNI
[ lucky88 @ 21.03.2012. 00:19 ] @
Pa nije baš tako, da nije bitan razmak između cevi tog savijenog dipola.
Da li posedujete ikakvu mernu opremu, za kontrolu rada antene i predajnika?

Kakva je to komunikacija između zemlje i aviona, Avio Modelarstvo?

Što niste izvadili i antenu iz tog aviona?

Ovo mi sve liči na neke mutne radnje, nije mi jasno kako se na ovom elitnom sajtu
dozvoljavaju ovakve brljotine.

Ako je hobi u pitanju radio modelarstvo , onda u redu.
Ako neko sprovodi neki svoj biznis ili se igra sa pilotima i slicno. To je u domenu piraterije i to u AM modulaciji i opsezima!

[ yu1ny @ 21.03.2012. 08:52 ] @
Čekamo odgovore
[ milenkovic1983 @ 28.03.2012. 18:24 ] @
Izvinjavam se na cekanju odgovora.
Evo ovako stoje stvari:

Ne posedujem nikakvu opremu za kontrolu rada jer se nikada nisam bavio tom tematikom.
U pitanju je komunikacija sa pilotima. U pitanju su mali avioni i zmajevi.
Ne znam zasto nije izvađena antena iz aviona. Ovo činim drugaru tako da ne znam gde je nabavio stanicu i šta je sa tom antenom.
Nije nikakva mutna radnja ili biznis. Koriste se frekvencije sa dozvolom.
Možda sam ja izneo malo detalja kada sam otvorio temu ali nisam baš iskusan sa forumima pa nisam startni post napisao kako treba i nadam se da ne zamerate na tome.
Imam značajno iskustvo sa elektronikom i od drugara koji se iz hobija bavi letenjem dobijem radio stanicu VHF250 koja je izvađena iz aviona sa molbom da je prilagodim za rad na zemlji.
Znači moje bi bilo da dovedem napajanje, povežem zvučnik, mikrofon, taster za predaju i napravim antenu.
Nisam imao problema dok nije došlo do antene. E u tom trenutku sam potražio pomoć na forumu.
Počeo sam da pravim vertikalni dipol koji je predložio ELEKTROPIONIR pa ću napisati šta sam uradio.