[ ptosic @ 17.03.2012. 09:34 ] @
Pozdrav ljudi. Nov sam u podesavanju Linux servera pa mi je potrebna mala pomoc. O cemu se radi :

Instaliran je Centos6 i podignut mail server : postfix i dovecot, DNS : BIND i instaliran je WebMin . Podesavao sam sve po tutorijalima koje sam izgooglao i to sve lepo radi. U WebMinu mogu slati mailove izmedju korisnika, citati, brisati ... e sad, kada hocu da se konektujem preko telnet-a na server preko pop3 Dovecot pusta samo jednog usera, sve ostale odbacuje. Instaliran je SquirrelMail cisto radi probe i on, logicno, pusta samo tog jednog usera koji nije root i pripada samo svojoj grupi. Nista posebno nisam podesavao za tog usera pa da samo on ima privilegije. Greska koju SquirrelMail salje je ERROR: Connection dropped by IMAP server za svakog osim pomenutog usera.


Ako je potrebna jos koja informacija recite...


Hvala unapred
[ Tyler Durden @ 17.03.2012. 10:57 ] @
Pogledaj u logovima u /var/log/maillog sta javlja prilikom logovanja ostalih naloga. To iz SquirrelMaila ne znaci nista.
[ ptosic @ 17.03.2012. 11:19 ] @
Kaze ovako... obrisao sam ceo log i ponovo pokusao da se logujem..prvo kao onaj user koji pusta posle kao drugi user (zoka) i evo sta mi je izbacio :


Mar 17 12:12:02 localhost dovecot: pop3-login: Login: user=<pedja>, method=PLAIN, rip=xx.xx.xx.xx, lip=192.168.1.248, mpid=17575
Mar 17 12:12:04 localhost dovecot: pop3(pedja): Disconnected: Logged out top=0/0, retr=0/0, del=0/0, size=0
Mar 17 12:12:17 localhost dovecot: pop3-login: Login: user=<zoka>, method=PLAIN, rip=xx.xx.xx.xx, lip=192.168.1.248, mpid=17581
Mar 17 12:12:17 localhost dovecot: pop3(zoka): Error: user zoka: Initialization failed: Initializing mail storage from mail_location setting failed: mkdir(/home/zoka/mail) failed: Permission denied (euid=505(zoka) egid=506(zoka) missing +w perm: /home/zoka, euid is not dir owner)
Mar 17 12:12:17 localhost dovecot: pop3(zoka): Error: Invalid user settings. Refer to server log for more information.



znaci nema dozvolu da napravi dir ... jel dovoljno da na /home/zoka napravim dir mail i stavim chmod 775 ?

evo i podesavanja iz WebMin-a slikano sa clip2net : http://clip2net.com/s/1HShk
[ ptosic @ 17.03.2012. 11:35 ] @
bilo je dovoljno prebaciti /.imap folder (/home/user/mail/.imap) iz onog prvog usera, dodeliti (chown) za ovaj drugi user i proradilo je... e sad, jel postoji sansa da se to automatski pravi kada se kreira novi user ili moram za svakog posebno da odradim sve ovo ?
[ Aleksandar Olujic @ 19.03.2012. 08:40 ] @

http://www.linfo.org/etc_skel.html
[ ptosic @ 19.03.2012. 09:34 ] @
Nasao sam u WebMin-u podesavanje za automatsko kreiranje mail foldera (i sve sta ide sa njim) prilikom kreiranja novog usera i to kao radi za sada samo sto ne pravi to u /home/user/mail... nego u /var/spool/mail/user ... ne znam koliko je to pametno. Ipak hvala na onom linku koristice mi sigurno.

Imam jos jednu dilemu, kao sto sam rekao pocetnik sam :) . Radim neku kompleksnu aplikaciju (PHP / MySql) za firmu. E sad, na moje preporuke na server ide Linux ali ga u firmi ne zna niko tako da sam prepusten sam sebi. PHP znam odlicno ali sam do sada radio na zakupljenim serverima. Placanje treceg lica, naravno, ne dolazu i obzir ("lako ces ti to za par dana da naucis !"). Sad kada je doslo vreme da se sredi server u firmi je pocelo pametovanje (verovatno ste se sretali sa tim problemom, jel). Sad, da ne budem ja najpametniji, ima pametnijih ljudi pa hajde da ih pitam: ja cu pisati kako sam planirao pa me vi ispravite ako gresim.

Na server ide vise od 4GB RAM-a, SAS diskovi i.t.d. Da bi Linux video vise od 4GB treba 64bit Linux. Trenutno je na serveru Centos 6 32bit (apache, php, mysql). Za Centos 5 je isao kernal-pae da bi 32.bit Linux mogao da vidi do 64GB RAM-a ali ga za Centos 6 nema. Kolega mi govori kako Apache 64 bit radi lose (doduse nalazio sam po netu da zaista radi nestabilno ali na WIN-u !). Koje su vase preporuke : Centos 5 + kernel-pae (sve ostalo 32bit) ili Centos 6 64 bit ili nesto totalno trece. U obzir dolazi samo Centos jer sam tu distribuciju kao malo naucio i koliko je on siguran posto ce server biti vidljiv i napolju. Googlam vec mesec dana u vezi toga ali nigde konkretan odgovor.

Hvala unapred za bilo kakav odgovor :)
[ Tyler Durden @ 19.03.2012. 11:16 ] @
Stavi 64-bitnu verziju i ne brini nista. Nije ovo 1999. godina.
[ ptosic @ 19.03.2012. 11:26 ] @
To care... tako sam im slicno i ja rekao...hvala

ee da... da ne otvaram novu temu. Posto vidim da si Admin ES mozda znas da li se u srbiji igde mogu nabaviti poveci SAS diskovi (400GB +) ?

[Ovu poruku je menjao ptosic dana 19.03.2012. u 12:39 GMT+1]