[ mrki925 @ 24.03.2012. 00:18 ] @
Pozdrav svima koji citaju ovaj forum.
Potrebna mi je pomoc oko pravljenja ove sprave, http://www.youtube.com/watch?v=DaRubqstAEw.
Sluzi za uzgajanje mikroorganizama u tečnim podlogama na konstantnoj temperaturi i pri konstantnom mešanju. Brzina mešanja je od 50 do 250 rpm (rotations per minute) a temperatura u opsegu od 20 do 40 oC sa tačnošću od 0,1 oC.
Veličina ploče na kojoj stoje sudovi bi trebalo da bude oko 80 cm x 50 cm i da maximalno opterećenje bude oko 15 kg (nije uračunata težina ploče, a ako se ista uračuna onda bi max opterećenje bilo ne više od 22-23 kg). Ploču bi, preko osovine sa eks-centrom (ne znam da li se to tako zove ali radi se o dvema spojenim osovinama čije su centralne ose udaljene za određenu vrednost, u ovom slučaju to bi bilo 5 mm). Osovina eks-centra bi bila spojena, preko reduktora, sa elektromotorom kome je moguće podešavati brzinu u gore navedenom opsegu.
E sad, što se tiče motora, pojma nemam koje snage bi trebalo da bude (znam da šejker sa gora navedenog snimka troši 150 W ukupno, tj, sa sve grejanjem, motorom i ventilatorom i da je max opterećenje 2,5 kg). Poželjno je da motor bude monofazni jer mi je komplikovano da uvodim trofaznu struju. Dalje, motor bi trebalo da bude izdržljiv i da se ne pregrejava (ove sprave su često uključene nedeljama bez prestanka, tako da mi nikako ne treba motor koji će nakon 2 dana neprekidnog rada da pregori). Dakle, za motor mi treba snaga, da se ne greje i da je monofazni (osim ako baš mora trofazni)?
Za reduktor ću samo naći neki koji će smanjiti brzinu na 250-300 rpm.
Što se tiče kontrole brzine mešanje, da li je moguće koristiti potenciometar u tu svrhu ili mora frekventni regulator? Da li je za podešavanje brzine dovoljno imati samo frekventni regulator ili mora još nešto? I da li frekventni regulator i motor može da poveže neko ko je laik u elektrotehnici ili to treba prepustiti majstoru?
Za kontrolu temperature pretpostavljam da će mi termostat koji se koristi za održavanje temperature u inkubatorima za piliće biti dovoljan. Kao grejno telo bih koristio neki mali kalorifer ili jači fen (zapremina celog inkubatora ne bi bila veća od 200 L, pretpostavljam da bi kalorifer ili fen mogli da zagreju unutrešnjost na 37 Celzuijusa).
Prihvatam sugestije, ispravke, kritike za sve napisano .
Hvala unapred na odgovorima.
[ veselinovic @ 24.03.2012. 04:52 ] @
Step motor i to mozda dva komada pa se moze napraviti kakvo god mijesanje tecnosti.
Ionako mora mikrokontroler unutra, a on regulise temperaturu, pa ako uzmes neki krsteniji, lako ce odraditi i ta dva stepera.
Sve to moze i na 12V, pa na akumulator ako nestane struje.
Pitanje je hoces li sam da pravis ili da kupis?
[ ZAS011 @ 24.03.2012. 19:57 ] @
Video na jutubetu prikazuje cistokrvnog kineza. Bolje nadji nekog cistokrvnog nego da se upustas u pravljenje. Izacice te jevtinije.

@veselinovic: 150W pri 12V napajanju daje da uredjaj trosi, max, 12.5A. Za visednevni rad, akumulatorski, bio bi potreban neki accu za viljuskar, min 500 Ah
[ veselinovic @ 24.03.2012. 20:14 ] @
Scepo,
to jes sa te strane kad se gleda, ali nije stalno 150W, valjda ima neka izolacija pa se grijac povremeno ugasi,
i valjda ce doci struja nekad.
[ mrki925 @ 24.03.2012. 23:21 ] @
To sa step motorima i mikrokontrolerom sigurno ne bih mogao sam da uradim. Koliko bi otprilike koštalo da neko drugi to napravi? Samo 150 W je za šejker sa videa, onaj koji ja hoću da napravim je prilično veći, što znači i da treba jači motor.
Šejker sa inkubatorom zapremine oko 200 L košta 5000-10000 evra. Pravljenje istog pomoću elektromotora sa reduktorom i frekventnim regulatorom je desetostruko jeftinije. Ne znam kolika bi bila cena verzije sa step motorima i mikrokontrolerom.
[ ZAS011 @ 25.03.2012. 19:19 ] @
Za regulaciju temperature kupis gotov, kineski, termoregulator, od poznatog prodavca, sa sve garancijom.
Za sejker, moze da se odradi sa step motorom, to barem nije neki preterani problem, na tebi onda samo ostaje da odradis/isprojektujes limariju/mehaniku.
Utrosices podosta prohroma
[ mrki925 @ 26.03.2012. 17:04 ] @
@ZAS011 Limariju sam svakako planirao sam da radim :). Glavni problem za sad mi je koji motor i koje snage treba da bude. Da li znaš kome mogu da se obratim u vezi step motora?