[ djyova @ 24.03.2012. 08:04 ] @
sreda, 21 mart 2012 15:10
Počela je digitalna era televizije

„Svako može samo da pritisne dugme, to mu neće promeniti život, ali mu može promeniti sliku“ , ovo je izjavio Ministar za kulturu, informisanje i informaciono društvo, Predrag Marković, prilikom puštanja u rad prvog signala Inicijalne mreže za testiranje emitovanja digitalne TV u Srbiji, u sredu 21.marta na Avalskom tornju. O važnosti ovog dana, direktor JP „Emisiona tehnika i veze“ Vladimir Homan, rekao je: „Ovaj dan je po značaju odmah iza onog daleke 1971.godine prošlog veka, kada je počeo da se emituje TV program u koloru“.

U okviru Inicijalne mreže biće emitovano 10 TV programa u standardnoj (SD) rezoluciji i jedan TV program u visokoj (HD) rezoluciji, a za prijem signala neophodan je TV prijemnik sa DVB-T2 tjunerom, ili set-top-box (uređaj koji dekoduje digitalni signal), ili poseban hardversko - softverski dodatak za prijem na PC računaru.

Tokom 2011. godine, JP ETV je izgradilo mrežu od 13 predajnika i 2 repetitora koji rade na istoj frekvenciji kao i matični predajinik (gap filler) i time su se stekli uslovi za početak digitalnog emitovanja u Srbiji. Najveći deo opreme za formiranje mreže obezbeđen je iz IPA fondova Evropske unije uz pomoć Ministarstva kulture, informisanja i informacionog društva RS, a sama realizacija mreže (planiranje, projektovanje, montaža i testiranje) delo je stručnjaka ETV, dok su potrebne dozvole izdale nadležne agencije RATEL i RRA.

Inicijalna mreža je u eksperimentalnoj fazi, namenjena je za testiranje sistema, predajnika i prijemnika, a sadašnja procena je da će digitalni signal Inicijalne mreže koju čini ukupno 15 emisionih lokacija i kanala, moći da primi oko 40% stanovništva iz Srbije.

Srbija se ovim činom pridružila većini evropskih zemalja u kojima je započet proces prelaska sa analognog na digitalno emtovanje TV programa, kroz mrežu zemaljskih predajnika, u trenutno najmodernijem i najefikasnijem standardu DVB-T2.



Izvor: JP Emisiona Tehnika i Veze


petak, 21 oktobar 2011 11:48
Inicijalna mreža

JP Emisiona tehnika i veze, je u saradnji sa Ministarstvom kulture, informisanja i informacionog društva – Upravom za digitalnu agendu, dogovorilo izgradnju promotivne - Inicijalne mreže (zvanični naziv je - Inicijalna mreža za testiranje emitovanja digitalnog TV signala), za emitovanje DVB-T2 signalom, na teritoriji Republike Srbije.

Inicijalnu mrežu sačinjava 13 + 2 emisione lokacije, sa kojih će se u periodu do konačnog analognog switch-off-a (kompletnog prelaska na digitalno emitovanje) vršiti istovremeno (simulcast) emitovanje analognog i digitalnog televizijskog programa.

Dve dodatne emisione lokacije (Košutnjak i Stojčino brdo) predviđene su za formiranje SFN mreže na teritoriji grada Beograda.

U skladu sa usvojenom Strategijom Vlade Republike Srbije o prelasku sa analognog na digitalno emitovanje radio i televizijskog programa u Republici Srbiji i Pravilnikom o prelasku sa analognog na digitalno emitovanje televizijskog programa i pristupu multipleksu u terestričkoj digitalnoj radiodifuziji, signal emitovan u Inicijalnoj mreži biće po standardu DVB-T2, uz primenu MPEG-4 kompresije video signala.

Emitovanje ima za cilj upoznavanje gledalaca, u zonama prijema, sa prednostima koje donosi digitalna televizija. Razlog tome je i potreba testiranja instalirane emisione opreme i otklanjanje eventualnih nedostataka pre uspostavljanja konačne mreže za digitalno emitovanje na teritoriji Republike Srbije. Emiteri će imati priliku da prepoznaju prednosti koje nudi digitalna televizija, i da njihovom primenom, obogate ponudu usluga koje pružaju.


Lokacije i kanali za pilot mrežu

Predajničke lokacije sa kojih će se vršiti emitovanje u Inicijalnoj mreži su:

* Avala 27. UHF
* Niš Gorica 21. UHF
* Subotica 47. UHF
* Kruševac Goč 26. UHF
* Vršac 54. UHF
* Ovčar 64. UHF
* Priboj Bić 66. UHF
* Crveni Čot 31. UHF
* Užice-Zabučje 57.UHF
* Loznica-Gučevo 27. UHF
* Novi Pazar-Šutenovac 64. UHF
* Košutnjak 27. UHF
* Valjevo-Pećina 42. UHF
* Raška-Gradac 47. UHF
* Stojčino Brdo 27. UHF


Programi koji će biti emitovani

Programi u SD rezoluciji:

1. RTS 1
2. RTS 2
3. RTS Digital
4. PINK
5. B92
6. PRVA
7. AVALA
8. RTV 1
9. RTV 2
10. Hepi
11. Studio B

Program RTS HD biće emitovan u HD rezoluciji

Izvor: JP Emisiona Tehnika i Veze
[ Pajica Ristic @ 24.03.2012. 19:26 ] @
da li će se lista kanala povećavati kasnije, i da li neko zna koji bi se još kanali mogli emitovati u DVB-T2 ?

da li će svi kanali biti dostupni na celoj teritoriji koju pokriva DVB-T2 signal ili postoji mogućnost uvođenja nekih lokalnih kanala u zavisnosti od lokacije?
[ Lighttwen @ 24.03.2012. 19:47 ] @
Citat:
Pajica Ristic: da li će se lista kanala povećavati kasnije, i da li neko zna koji bi se još kanali mogli emitovati u DVB-T2 ?

da li će svi kanali biti dostupni na celoj teritoriji koju pokriva DVB-T2 signal ili postoji mogućnost uvođenja nekih lokalnih kanala u zavisnosti od lokacije?

Imaćemo malo više kanala.
Biće dostupni naravno svi kanali, i plus tvoje lokalne televizije.
na www.etv.rs možeš pitati jel tvoj grad pokriva DVB-T2 signal!
[ djyova @ 24.03.2012. 20:42 ] @
Koliko se planira nacionalnih SD kanala, a koliko nacionalnih HD kanala nakon zavrsetka probnog emitovanja?
[ Stranger2 @ 25.03.2012. 19:05 ] @
Ja ne vreujem da tu postoji plan. ETV ce verovatno imati formiranu cenu za uslugu emitovanja HD kanala, izracunatu na osnovu troskova. A televizije ce same odlucivati koliko im se to isplati. Sve dok zarada na HD kanalima ne postane veca od one na SD kanalima sumnjam da ce uopste razmisljati o tome. Eventualno je moguce da ce pozuriti sa HD kanalima samo da bi popunili mux-eve i sprecili konkurenciju.

Kod digitalne televizije je privlacno to sto su mnogo manji troskovi i sto u jedan MUX (radio kanal) DVB-T2 tehnologije moze da se strpa preko 10 TV kanala (za sta je ranije bilo potrebno preko 10 radio kanala). U teroriji trebali bi da imamo mnogo vise TV kanala nego do sada i sve da bude jeftinije. Medjutim ja uopste nisam optimista. Mogu da se kladim da ce u prvi mux staviti privilegovane a onda ce napraviti zivu komplikaciju sa planovima i papirologijom i izmisljotinama o pokretanju drugog mux-a tako da ce vestackim putem odluciti koji ce kanali opstati a koji propasti.
Na primer, u hrvatskoj rade samo dva mux-a za celu drzavu i u njima pored 4 HRT-ova imaju samo jos dva RTL-ova, jedan NOVA i jos jedan neki. Znaci dva mux-a su podelili cetiri kompanije. ...I kako da se tu sada ubaci neki peti igrac? Za treci mux planiraju DVB-T2 tako da to nece poceti ko zna kada. A ostale ce koristiti samo za lokalne televizije. Malo sutra ce de pokrecu novi mux samo za neki petu kompaniju koja pozeli da pokrene svoju televiziju. ...TV pretplata im je ostala ista i ne spominje se vise ona prica o prednostima digitalizacije i vecem broju kanala.
Inzenjeri koji su smislili digitalnu televiziju su imali dobre namere i obavili su dobro svoj posao, ali na zalost, ne odlucuju oni kako ce se njihova tehnologija koristiti.
[ milooskv @ 25.03.2012. 23:38 ] @
Nemam obicaja da budem off topic, ali... dzaba sto ce se poboljsati kvalitet slike, kad ce kvalitet programa ostati isti... gledacemo Grand paradu HD edition... jupiiii!
[ Teratron @ 25.03.2012. 23:57 ] @
Poceli su sa kvalitetnim programom .. tesko sada nama
[ djyova @ 26.03.2012. 01:01 ] @
Ako se gleda sa ekonomske strane drzavi se vise isplati da odobri sto vise licenci i da pokupi sto vise para, al naravno da se kod nas skoro nikad ne gleda na taj nacin, vec se gledaju licni interesi i ciji ce dzep biti puniji.

[Ovu poruku je menjao djyova dana 26.03.2012. u 14:41 GMT+1]
[ llux @ 26.03.2012. 07:15 ] @
Ne razumem. Mislite da ce naplacivati kanale? Ne znam da li im se to isplati jer popularnost televizije opada. Ako bi se placalo, ne bih ni gledao.
[ Aleksandar Đokić @ 27.03.2012. 18:38 ] @
nisi razumeo, naplaćivaće televizijama za korišćenje multipleksa
[ bokivaol @ 28.03.2012. 21:00 ] @
Citat:
guslac: nisi razumeo, naplaćivaće televizijama za korišćenje multipleksa


Radi se o tome da ce ETV postaviti svoje predajnike po citavoj Srbiji, tako da ce biti cela Srbija pokrivena, a gde to nije moguce postavljace se gep fil-eri. Posto se u jedan MUX moze smestiti vise HD kanala, svi koji hoce da emituju program morace da emituju preko predajnika ETV-a, tako da im nece biti potrebna infrastruktura. Kad im ne treba infrastruktura, onda ce moci da imaju samo studio i link do pristupne tacke ETV-a, odakle ce ETV preuzimati njihov signal i dalje voditi do svojih predajnika. Ovime ce se ukinuti piratske TV stanice, jer ce samo onaj ko ima licencu za emitovanje TV programa, moci da emituje. Krajnji rok za napustanje analognog emitovanja TV programa je sredina 2015. godine, tako da ce od tog trenutka morati svi da emituju DVB-T2 signal.
[ DvbT-manijak @ 28.03.2012. 21:10 ] @
ni linkovi ne moraju biti njihovi (već sada nisu, ovo za Dvb-t2 uglavnom ide preko telekoma od stanica do ETV-a)
[ pisac @ 29.03.2012. 09:15 ] @
Citat:
bokivaol:Ovime ce se ukinuti piratske TV stanice, jer ce samo onaj ko ima licencu za emitovanje TV programa, moci da emituje.


Kako će se ukinuti? Ko će da spreči piratske stanice da emituju analogni signal? Ako će neko da ih spreči, što ih već sada ne sprečava?

A to sa DVB-T2 umesto DVB-T je pokazatelj koliko su ljudi koji odlučuju o bilo čemu u ovoj zemlji totalno operisani i od realnosti i od humanosti. Sada će oni da guraju najnoviji najnapredniji ultrasupermoderni T2 standard, a u međuvremenu se i dalje masovno kupuju LCD televizori koji imaju samo DVB-T tjuner. I šta sad... svi koji su kupili novi TV zadnjih godina (pa čak i u ovom trenutku) će ipak morati da dokupljuju i taj tzv. "set top box"...

Kada to povežem sa onom najavom da će višedecenijski brojevi milicije, hitne pomoći, i vatrogasaca da se menjaju sa 92,93,94, u 192,193,194 uz prelazni rok od samo par meseci, a sve zbog kojekakvih "usklađivanja sa EU" (što blage veze sa životom nema), svi likovi koje vidim na TV-u počnu jako da mi se gade.
[ mmiodrag @ 29.03.2012. 11:54 ] @
^^ U to ime predlažem da se vratimo na analogni crno-beli signal jer sam siguran da svi tv aparati u zemlji podržavaju taj vid signala, pa je to u skladu sa principima "realnosti i humanosti".

Ti koji su kupili supermoderan televizor danas će sigurno imati novca i za dodatni STB.
Ostalima, koji još uvek gledaju stare CRT-ove je svejedno da li će kupovati dvb-t ili dvb-t2 STB.

Bitno je samo da se pljuje po svemu i svačemu, pa makar to bilo i uvođenje savremenog sistema emitovanja umesto starijeg sistema koji je već na zalasku karijere.
[ vladared @ 29.03.2012. 12:34 ] @
ovo što je moj predhodnik rekao je čist nonsens. Dakle svi televizori maju DVB-T tjuner (novi) i ne koštaju nešto preterano. DVB-T2 tjuner skoro da niko nema. Hajde da mi časkom pređemo na hidrogensko gorivo, jer šta je časkom da napravimo benzinske pumpe na ovaj energent. To što nema automobila u serijskoj proizvodnji, ma to nije problem, prepravićemo mi postojeće...
[ yt7pwr @ 29.03.2012. 14:49 ] @
Nije problem u imanju ili nemanju novca za kupovinu DVB-T2 opreme vec u necemu sto je nazvano "Strategija digitalizacije..."
i koja je doneta pre dve godine (rad na njoj je trajao neko vreme pa se slobodno moze reci da je to dokument sa pocetka
mandata ove vlade). Posebno obrati paznju na pocetnu rec "STRATEGIJA" i uz malo citanja poruka u poslednje dve godine o
ovoj temi lako se dolazi do zakljucka koliko je ova vlada dorasla problemu. Sama cinjenica da je i danas 29.3.2012g. u ponudi
99% televizora koji se nece moci koristiti za gledanje programa emitovanih zemaljskim putem za kratko vreme, dovoljno
govori ko nama u zemlji vodi resor telekomunikacija. Koliko tacno ce trajati prelazni period niko ne zna. Da li ce i koliko
domacinstava biti subvencionisano niko ne zna. Puno je jos pitanja na koja je odgovor nepoznat ili maglovit.
[ djyova @ 29.03.2012. 14:51 ] @
Isto tako u Velikoj Britaniji na primer, svi televizori koji su u prodaji imaju DVB-T2, jer se drugaciji ne bi ni kupovali. Nije stvar do televizora vec do prodavaca. Prodaju ono sto narod kupuje.
[ pisac @ 29.03.2012. 21:48 ] @
Nije problem ni do naroda, narod nema pojma šta kupuje. Problem je do onih koji bi o potrebama tog naroda trebali da brinu, a oni lebde u nebeskim visinama i pišaju odozgo po tom narodu dok mu prodaju televizore po jednom standardu a istovremeno uvode drugi standard.

Možda im se sviđa ideja da će dodatno da zarađuju na PDV-u za te settopboksove. Ma gade mi se bre.
[ zentriks @ 29.03.2012. 22:13 ] @
Mada stvarno su strucnjaci ovi nasi, kako su oni zamislili da testiraju digitalno emitovanje kad u Srbiji nema 100 televizora sa DVB-T2?
[ vladared @ 30.03.2012. 06:46 ] @
Citat:
pisac: Nije problem ni do naroda, narod nema pojma šta kupuje. Problem je do onih koji bi o potrebama tog naroda trebali da brinu, a oni lebde u nebeskim visinama i pišaju odozgo po tom narodu dok mu prodaju televizore po jednom standardu a istovremeno uvode drugi standard.

Možda im se sviđa ideja da će dodatno da zarađuju na PDV-u za te settopboksove. Ma gade mi se bre.

Ovo potpisujem.
Inače dodao bi još jednu sitnicu koju neki ljudi previđaju, RTS je do sada puštao digitalni signal u DVB-t formatu, tako da ova priča kako će morati da menjaju opremu je smešna, pa oni upravo to sada rade... Menjaju postojeću opremu za neku novu.
[ djyova @ 30.03.2012. 10:36 ] @
Sta god ko mislio bolje je odmah preci na noviju tehnologiju nego postepeno prelaziti, pa uvoditi prvo staru a onda za 5 godina opet trositi pare iz budzeta pa prelaziti na noviju.
[ vladared @ 30.03.2012. 14:26 ] @
Citat:
djyova: Sta god ko mislio bolje je odmah preci na noviju tehnologiju nego postepeno prelaziti, pa uvoditi prvo staru a onda za 5 godina opet trositi pare iz budzeta pa prelaziti na noviju.

Onda su trebali dati instrukcije koji modeli da se uvoze i njihov digitalni program odmah da puste u DVB-t2 režimu, a ne narod da zavlače godinama... Usput za dvb-t kanale već postoji, tako da nije odmah prelaz, nego oprema postoji i radi godinama.
[ vkoja @ 30.03.2012. 15:21 ] @
Neko se tu dobro ugradio , sta nekog briga ko sta ima i sta moze , vazno da je neko od njih napunio dzepove , a mi obicni smrtnici da cekamo dok lepo sve to zazivi. Ili da izdvojimo par stotina eura za settopbox jer ko ce sada ponovo kupovati novi tv sa dvb t-2 tunerom i to ako ga nadjes ovde , cisto sumnjam , a vecina nas je vec kupila skupe lcd sa dvb-t tunerima . Najbolje da oni to vrate na staro....
[ djyova @ 30.03.2012. 17:40 ] @
Pa da li je vas neko terao da kupujete TV sa tehnologijom koja se nece primenjivati? Koliko ja znam vec par godina je poznato da kod nas nece ici DVB-T vec DVB-T2. Dakle za neobavestenost ne mozete kriviti nikog drugog vec samo sebe. I nije tacno da boxovi/risiveri/tjuneri kostaju po par stotina dolara/evra, vec ih ima od 25 evra pa na gore. To sto ih nema u prodaji kod nas je druga prica, ali ima i onih jeftinih.
[ vladared @ 30.03.2012. 18:58 ] @
Super, ja nemam uopšte niti me interesuje novi TV (koristim iptv), ali moji roditelji kada su pre 6 meseci išli da kupuju nisu mene pitali nego prodavca da li mogu da gledaju digitalnu TV, našta je ovaj odgovorio da mogu. Dobili su model sa dvb-t tjunerom. To su stariji ljudi preko 60 godina, misliš da oni treba da znaju šta je dvb-t i dvb-t2 tjuner?
Upravo to što nema prodaje kod nas je poenta, možda je postojala neka strategija, ali ništa nije urađeno povodom toga. Šta više, godinama su emitovali program u nečemu što sada govore kako ne žele da koriste jer je skupo menjati opremu ako krenu sa tim , ali niko ne govori da oni VEĆ IMAJU pomenutu opremu sa kojom VEĆ EMITUJU program (sada su ga ugasili pa ovo više naravno ne važi), tako da oni rade upravo ono što govore da ne žele da urade jer je previše skupo. Da li ovde neko primećuje nešto nelogično?
[ mmiodrag @ 30.03.2012. 21:03 ] @
To što ti kažeš da se već emitovalo u dvb-t radio je RTS na svoju ruku sa samo dve lokacije u Srbiji.
Rts i nije imao dozvolu za to emitovanje (mislim da su tek nešto naknadno dobili) i u mux-u su bili samo rts-ovi kanali jer u jednom dvb-t muxu ne bi bilo mesta i za komercijalne kanale i za HD kanal.

Odluka o dvb-t2 je doneta na državnom nivou i sprovodi je JP ETV i signal inicijalne mreže je dostupan sada u dobrom delu Srbije ( ne samo Bg i NS).
Zahvaljujući tome što sad ide u dvb-t2 sad je i meni dostupan rts hd a prijemnika će biti sasvim dovoljno već za mesec dva.

I uzmi malo i pročitaj specifikacije oba standarda pa dođi ovde da diskutuješ šta je i kako trebalo uraditi.

Mislim i da je usvojen dvb-t mpeg4 onda bi ovde dolazili oni sa dvb-t mpeg2 televizorima (a i njih nije malo) i jadikovali nad zlehudom sudbinom koja ih natera da sad kupuju dodatni STB.

Ko može raji ugoditi...
[ vkoja @ 30.03.2012. 21:46 ] @
Ali cekajte ljudi pa svako od vas ima bar iptv , sbb , total, polaris , digi ili dreambox .Stace vam dvb t-2 kad ionako tu ima samo par kanala , a i oni su svi u total.tv paketu , ne znam cemu toliko interesovanje za dvb t2. Nista tu novog nema...
[ djyova @ 30.03.2012. 22:21 ] @
Citat:
vkoja: Ali cekajte ljudi pa svako od vas ima bar iptv , sbb , total, polaris , digi ili dreambox .Stace vam dvb t-2 kad ionako tu ima samo par kanala , a i oni su svi u total.tv paketu , ne znam cemu toliko interesovanje za dvb t2. Nista tu novog nema...


Nema "samo par kanala", nego ima ukupno 12 kanala ako se uracuna tu i onaj RTS-ov HD kanal. Jeste, u pravu si, ima tih kanala u paketu, ali tamo se to placa a ovde je to Free To Air.
[ markodon @ 30.03.2012. 22:24 ] @
zato što je besplatno, a dobija se extra slika i zvuk, moguće uvođenja interakivnosti i sl.
[ djyova @ 30.03.2012. 22:34 ] @
Citat:
markodon: zato što je besplatno, a dobija se extra slika i zvuk, moguće uvođenja interakivnosti i sl.


Upravo tako, a ako se popune svi mux-evi u bajt, teoretski je moguce da se "nagura" do 150 kanala.
[ vladared @ 31.03.2012. 06:23 ] @
Citat:
mmiodrag: To što ti kažeš da se već emitovalo u dvb-t radio je RTS na svoju ruku sa samo dve lokacije u Srbiji.
Rts i nije imao dozvolu za to emitovanje (mislim da su tek nešto naknadno dobili) i u mux-u su bili samo rts-ovi kanali jer u jednom dvb-t muxu ne bi bilo mesta i za komercijalne kanale i za HD kanal.

Odluka o dvb-t2 je doneta na državnom nivou i sprovodi je JP ETV i signal inicijalne mreže je dostupan sada u dobrom delu Srbije ( ne samo Bg i NS).
Zahvaljujući tome što sad ide u dvb-t2 sad je i meni dostupan rts hd a prijemnika će biti sasvim dovoljno već za mesec dva.

I uzmi malo i pročitaj specifikacije oba standarda pa dođi ovde da diskutuješ šta je i kako trebalo uraditi.

Mislim i da je usvojen dvb-t mpeg4 onda bi ovde dolazili oni sa dvb-t mpeg2 televizorima (a i njih nije malo) i jadikovali nad zlehudom sudbinom koja ih natera da sad kupuju dodatni STB.

Ko može raji ugoditi...

Znam ja dobro šta je šta, ali valjda je logično, ako je usvojena neka nacionalna strategija i ako smo mi država (a očigledno da nismo), da se ne izda dozvola RTSu da emituje na svoju ruku nešto što nije predviđeno nacionalnom strategijom. Mislim da je logično da RTS se natera, u skladu sa nacionalnom strategijom (a treba da pomenem da je to državna televizija), da odmah emituje u skladu sa pomenutom strategijom, pa bi onda (valjda) time bilo rečeno sve svima jer ne bi mogli da gledaju, pa bi i prodavci nabavljali modele koji mogu to da omoguće.
Isto tako, mislim da valjda se prvo započne uvoz STB-ova, da imaš makar neku počentnu količinu na tržištu, pa tek onda puštaš program, što je ovde neko rekao, jak nam je test kada svega 100 TVa ovo može da vidi učitavoj Srbiji.
Ja nemam ništa protiv standarda kao standarda i znam da je bolji dvb-t2 od dvb-t, ali imam problema protiv onih koji se ponašaju kao da svi imaju ogromne plate i da za njih ne predstavlja problem još 5000 da izdvoje za STB, a jedva su uštedeli 18000 za neki krš od TVa koji se na kraju ispostavi da ne zadovoljava standarde, jer između ostalog je država omogućila van standardno emitovanje programa sa, recimo, Crvenog Čota, pa ljudi nisu mogli ni da znaju (npr.) da su prevareni.
[ zivanovic @ 31.03.2012. 11:22 ] @
Nema ništa od masovnog prelaska na DVB-T2, zato što su kablovski operateri, IPTV i TotalTv verovatno u dilu sa distributerima opreme. Ovi im daju deo kolača da ne bi uvozili STB-ove a narod gledao besplatno kvalitetnu sliku. Slična je situacija u ''našoj nam omiljenoj bratskoj državi'' gde je država uvezla milion komada, ali ih nema u prodaji (pogledaj RTS sajt, pa digitalizacija).
[ mmiodrag @ 31.03.2012. 14:20 ] @
^^ Ovaj aspekt je isto interesantan jer kablovskim operaterima sigurno ne treba ovakav vid konkurencije.

Naročito penzionerima i ne treba više od ovoga što se nudi u ovom jednom mux-u a pri tome štede hiljadarku za pretplatu.
Kada krene signal punom snagom za prijem će biti dovoljna i sobna antena i zato je njima u interesu da se prelazak što više odugovlači...
[ djyova @ 31.03.2012. 15:17 ] @
Ako se ja dobro secam, svojevremeno je pomenuto da su najveci kocnicari Pink i RTS. RTS jer je vec ranije na svoju ruku nabavio opremu za DVB-T, a Pink iz poznatih razloga odnosa njegovog vlasnika prema biznisu. Uloziti sto manje, a izvuci sto veci profit. Tada je isto pomenuto da su FOX (sadasnja Prva), kao i neke lokalne/regionalne televizije (koje su svojevremeno konkurisale za nacionalnu dozvolu ali je nisu dobile) izjavile da su u mogucnosti da predju na digitalno emitovanje cim za to dobiju dozvole.

U svakom poslu je konkurencija dobra stvar, a svakako ako bude nekoliko mukseva, broadband provajderi ce morati da reorganizuju svoje pakete kako bi ostali konkurentni. Na primer obaranjem cene osnovnog, i formiranjem boljih tematskih paketa.
[ pisac @ 31.03.2012. 15:17 ] @
Pa ja i sad gledam 9 programa sa sobnom antenom. Trenutno ne koristim ni kablovsku ni satelit, samo sobnu antenu. I to na starom katodnom TV-u tako da nemam nikakvih ličnih problema sa time da imam LCD koji mi neće ničemu služiti.

Ovde je u pitanju strategija nesposobnih koji svoju nesposobnost i megalomaniju prenose na celu zemlju.

Ovo sa uvođenjem T2 standarda koje nas nekako svrstava u tehnološki (i novčano) najnaprednije zemlje sveta, a pri tome je cela zemlja sve zaduženija jer se i nepotrebno novac pozajmljuje i bolesno rasipa na sve strane. To deluje potpuno identično kao i ponašanje nezrelog i siromašnog domaćina koji podiže kredite i ulazi u velike dugove da bi sebi kupio najbolji LCD i najbolji auto, iznad svojih mogućnosti, a onda posle crkava od gladi jer nema više para ni za hranu. Pa na kraju ostane i bez tog LCD-a i bez auta, i bez kuće i bez žene.

Pogledajte koliko smo (potpuno nerealno) tehnološki (i novčano) napredni, daleko ispred Francuske, Australije, Norveške Danske...ej bre, vodimo ceo krug i ispred nemačke!

Citat:
Wikipedia: There are however some countries where HDTV is broadcast using the old DVB-T standard with no immediate plans to switch those broadcasts to DVB-T2. Among countries using DVB-T for nationwide broadcasts of HDTV are France, Ireland, Italy, Norway, Denmark and Spain, though usually with MPEG4. Only Australia is using the earlier DVB-T with MPEG2 for HD.

Countries where DVB-T2 is in use include:
United Kingdom: one multiplex, soft launch in December 2009, full launch in April 2010
Italy: one multiplex, soft launch in October 2010
Sweden: two multiplexes, full launch in November 2010
Finland: five multiplexes, soft launch in January 2011, full launch in February 2011
Ukraine: four DVB-T2 multiplexes × 167 transmission sites, 150 of which have been officially launched on October 10, 2011[19]
Russia: one multiplex, full launch in March 2012
Denmark: one multiplex, with TV2 Danmark in HD will launch April 2012[20]
Colombia: Adoption starts on 2012[21]
Israel: Expected to begin in 2013.
Serbia: two multiplexes, soft launch in March 2012, full launch in April 2013[22] [23]

The Southern African Development Community announced in November 2010 that DVB-T2 would be the preferred standard for the region.[24] In Serbia, both SD and HD broadcasts will air in DVB-T2.[25]

It has been trialled in Spain[26] and Germany.[citation needed] Sri Lanka and [27]Austria is also expected to use it.[28]


Svaka nam čast. Samo što će to debelo da se razbije o glavu onih normalnih ljudi koji se ne rasipaju sa parama koje nemaju.
[ DvbT-manijak @ 31.03.2012. 18:37 ] @
Ako idemo u analizu problematke digitalnog emitovanja, glavno pitanje je zašto nije uvedeno sa dodelom frekvencija 2006.
Kako ovaj forum nije političke prirode, neću da širim preko granice, ali sam 100% siguran da je tada propuštena velika šansa. Do sada je mogla da bude i završena digitalizacija.

Društvene koristi od digitalizacije televizije su višestruke, od većeg broja programa, do digitalne dividende.
Naveća korist je dovođenje "multi-kanalne televizije" bez dodatnih preplata do širokih nadnih masa.

Ova rasprava o skupoći nije na mestu, jer je oduvek "nardodni tv" od 21` bio oko 500DM-600DM odnosno odgovarajuća svota €. Nema razloga da se ne veruje da će čem se tržište Dvb-T2 formira cena Dvb-T2 tv-a od 22´ biti oko tih 250€.

Zalaganje za opstanak analognom emitovanja u drugoj deceniji 21. veka ne samo da je anahronizam, već je i društveno štetan.

da se vratim na početak priče:
Pre 6 godina su zagovornici digitalizacije bili vrlo tihi, i dalji razvoj televizijskog emitovanja kod nas je bio čisto "analogan", a dokle smo došli možete videti čim upalite televizor koji je uključen na običnu antenu
[ vladared @ 31.03.2012. 18:44 ] @
Citat:
DvbT-manijak
da se vratim na početak priče:
Pre 6 godina su zagovornici digitalizacije bili vrlo tihi, i dalji razvoj televizijskog emitovanja kod nas je bio čisto "analogan", a dokle smo došli možete videti čim upalite televizor koji je uključen na običnu antenu

Aha, nemamo nikakvu sliku na digitalnom opsegu
[ mmiodrag @ 31.03.2012. 19:20 ] @
Citat:
pisac: Pa ja i sad gledam 9 programa sa sobnom antenom. Trenutno ne koristim ni kablovsku ni satelit, samo sobnu antenu. I to na starom katodnom TV-u tako da nemam nikakvih ličnih problema sa time da imam LCD koji mi neće ničemu služiti.


Vidim da imaš puno postova na forumu, međutim, ja sam te zapazio na satelitskom delu foruma koji ja redovno pratim.
I sećam se da si pre nekog vremena razmatrao nabavku satelitske opreme, i nedeljama peglao ljude na tom delu foruma koji su hteli da ti pomognu u najboljoj nameri, a ti si se stalno predomišljao, teoretisao, i evo sad vidimo da i dalje gledaš katodu sa sobnom antenom.

Evo sad i ovde se baviš socijalnom dinamikom, razglabaš o nezrelim domaćinima, troluješ temu svojom filozofijom a da te suštinski ova problematika i ne interesuje (bar ne praktično).
Bilo ti je mnogo da daš 50€ za običan dreambox, pa ne sumnjam da će ti i dvb-t2 prijemnik biti preskup.

Koliko sam shvatio iz tvog posta tebe televizija i ne interesuje, stoga stvarno ne shvatam tvoje učešće u ovoj temi...
[ markodon @ 31.03.2012. 19:21 ] @
Živite u zabludi, rts pink i kabl operateri ne koče prelazak. Jedino što koči prelazak je slaba ažurnost ministarstva i ETV-a. Razlog što nema STB je to što država nije testirala ispravnost tih uređaja, a i signal je još u test fazi.
[ pisac @ 31.03.2012. 20:27 ] @
Citat:
mmiodrag: Vidim da imaš puno postova na forumu, međutim, ja sam te zapazio na satelitskom delu foruma koji ja redovno pratim.
I sećam se da si pre nekog vremena razmatrao nabavku satelitske opreme, i nedeljama peglao ljude na tom delu foruma koji su hteli da ti pomognu u najboljoj nameri, a ti si se stalno predomišljao, teoretisao, i evo sad vidimo da i dalje gledaš katodu sa sobnom antenom.


Satelitsku antenu sam, živ mi ti bio, ja davno postavio potpuno sam bez ikakvih problema (iz prvog) sve zajedno sa DiseqC motorom i risiverom, tačnije 3 risivera, i hvatam sve 75E - 37.5W. I to sve gledam preko tebi mrske katode. A imam i kablovsku. Jedino što je to na drugoj lokaciji, ne na ovoj na kojoj sam zadnjih nekoliko meseci.

A bratac, to što ja pričam je apsolutno tačno i nema nikakve veze sa tvojim pominjanjem mog satelita. Bistroglavi mozgovi godinama uvode T2 standard u siromašnoj zemlji u kojoj niko nema T2 televozore i još uvek ne može da ih nabavi! Ovde je zadnjih godina nastao BUM prodaje LCD televizora koji imaju samo DVB-T tjuner, i svi misle kako su ti televizori spremni za buduće digitalno emitovanje o kome su načuli, a svo to vreme neke tehnokratske mozgonje znaju da će svi (zajedno sa celom zemljom) da budu debelo za*ebani ali ih jednostavno boli uvce za bilo koga i bilo šta.

Ti naravno ne vidiš dubinu tog problema, jer nisi svestan tokova novca i načina izvlačenja para iz cele zemlje. Nije to samo stvar da li će milion ljudi da plati dodatnih 50-100€ ili neće, nego gde će te pare da završe!

Te pare koje su date za DVB-T televizore, to su pare koje su izašle iz zemlje, to su pare koje su obogatile neke druge zemlje, one zemlje koje imaju proizvodnju tih televizora. Pare koje su izašle iz zemlje osiromašuju ekonomiju ove zemlje, i tada sve vrste proizvodnje u ovoj zemlji propadaju. A jedna od posledica isisavanja para je i da se uzimaju inostrani krediti radi vraćanja para u zemlju i vraćanja u život proizvodnje i ekonomije, i te kredite ćeš zajedno sa kamatom i ti i tvoja deca i svi mi da vraćamo. Potpuno je nebitno u toj priči da li neko lično ima para i želje da to plati ili ne, već je bitno gde će da završe sve te silne pare. Sada će eto ponovo pare da izlaze iz zemlje radi set top boksova ili kupovine novijih DVB-T2 televizora, tako da pare ovdašnjih ljudi potpuno nepotrebno ponovo odlaze i time za još malo osiromašuju ovu zemlju a obogaćuju neke druge zemlje (verovatno i neku od onih bogatih zemalja koje se uopšte ne pretržu da teraju svoje građane u nepotreban trošak kada nigde ne gori pod nogama, a koje su između ostalih razloga zato i bogate). Sve to samo zato što neki paraziti (uvoznici, lobiji, političari) grabe određeni procenat od para koje odlaze na taj način iz zemlje, i baš ih briga što time uništavaju celu zemlju.



[Ovu poruku je menjao pisac dana 31.03.2012. u 21:42 GMT+1]
[ zivanovic @ 31.03.2012. 20:38 ] @
Sramota je da Kragujevac nije pokriven signalom kao prvo, kupio bih odmah jer mi nije frka za pare, čisto da probam. Ima da se kupi na Amazonu STB http://www.amazon.co.uk/Humax-...-T2-Freeview-Set/dp/B0036TGN8K. Mada je skupo za prosečnog Srbina. Kod mene u soliteru je masa penzionera uzela kablovsku jer im je analogna slika sa antene očajna. Država bi trebalo da uveze na količinu 100.000, onda bi bilo jeftino. Mada to nije posao države, ali kad može da bude vlasnik gomile preduzeća može i da prodaje STB-ove, posao je sličan a u korist naroda.
[ mmiodrag @ 31.03.2012. 22:29 ] @
Citat:
Sada će eto ponovo pare da izlaze iz zemlje radi set top boksova ili kupovine novijih DVB-T2 televizora, tako da pare ovdašnjih ljudi potpuno nepotrebno ponovo odlaze i time za još malo osiromašuju ovu zemlju a obogaćuju neke druge zemlje (verovatno i neku od onih bogatih zemalja koje se uopšte ne pretržu da teraju svoje građane u nepotreban trošak kada nigde ne gori pod nogama, a koje su između ostalih razloga zato i bogate).


Pošto ćemo kupovati uglavnom kineske prijemnike, te pare će bogatiti bratsku nam Kinu, a ne mrski zapad.

Hvala za ovu lekciju iz svetske ekonomije ovaj put, jedva čekam da pročitam sledeće predavanje.

Inače, planska ekonomija je nestala zajedno sa državom u kojoj ti još uvek živiš - SFRJ, i danas u svetu svako proizvodi ono što najbolje ume a mi smo vazda bili zemlja seljaka.
Zato ćemo televizore uvoziti i za njih davati dragocene devize koje smo zaradili prodajom malina.

Suština je da je tek krenulo eksperimentalno emitovanje i da analogija i dalje jednako radi, televizori koji imaju dvb-t se ne moraju baciti na đubre (mada ti to tako predstavljaš) jer je ionako najveći broj prikačen na kabl ili IPTV pa njihovi vlasnici neće ni primetiti promenu.

Do gašenja analogije će kablovska i IPTV ostvariti još veću penetraciju tako da će broj onih koji će morati da kupe STB a već imaju dvb-t mpeg4 tv biti minimalan.

Sa druge strane, broj onih koji bi bili oštećeni time što bi im se u 2013. i 2014 nametao zastareli standard bi bio mnogo veći. Šteta je što se u digitalizaciju nije išlo znatno ranije, a sad kad već kasnimo daj bar da to bude kako valja a ne kao i uvek, kratkoročna rešenja koja na kraju uvek ispadnu i skuplja.
[ pisac @ 31.03.2012. 23:38 ] @
Citat:
mmiodrag: Inače, planska ekonomija je nestala zajedno sa državom u kojoj ti još uvek živiš - SFRJ,
Planksa ekonomija ne postoji jedino u anarhiji, i banana državama kao što je Nigerija, Srbija, Grčka, i silične koje su u fazi propadanja. One koje se uzdižu, one itekako planiraju svoju (a i tuđu) ekonomiju, pa eto i ta Kina.

Citat:
mmiodrag: Sa druge strane, broj onih koji bi bili oštećeni time što bi im se u 2013. i 2014 nametao zastareli standard bi bio mnogo veći.

Ček baš da vidimo kad će na DVB-T2 da pređu recimo osnivači i osovina evropske unije: Francuska i Nemačka. Ja mogu da naslutim: kad broj TV prijemnika sa DVB-T2 tjunerom pređe 70%.

Mi sve radimo naopačke, i zato nam se glava vuče po blatu dok nas ovi gore pomenuti osnivači drže za noge i istresaju zadnji dinar iz šupljih džepova.

Citat:
mmiodrag: Do gašenja analogije će kablovska i IPTV ostvariti još veću penetraciju tako da će broj onih koji će morati da kupe STB a već imaju dvb-t mpeg4 tv biti minimalan.


Procenat kablovskih pretplatnika u sledećih 10 godina neće biti veći od 65%. Meni 35% stanovništva Srbije ne zvuči kao minimalan broj.

I sem toga, uopšte nije u pitanju to da li ćemo uvoditi T ili T2, već u tome da nekog apsolutno boli dúpe što ljudi godinama masovno kupuju TV-e koji neće biti upotrebljivi za ono što je ovde već godinama "strategija". Ne da ih boli guza, nego čak verujem da to namerno rade upravo da bi dobili one procente od onih silnih para koje će ispare zbog toga iz ove zemlje.
[ mmiodrag @ 01.04.2012. 10:27 ] @
Citat:
Procenat kablovskih pretplatnika u sledećih 10 godina neće biti veći od 65%. Meni 35% stanovništva Srbije ne zvuči kao minimalan broj.


Od tih 35% koji neće biti na kablu, garantovano 30% će i dalje gledati CRT-ove jer su to ruralni i najsiromašniji krajevi, tako da ostaje tih 5% koji su kupili LCD i koriste ga isključivo za gledanje drljave analogije. Pa i oni ga biti "upotrebljivi" uz STB!!

Inače Nemačka je prešla na digitaliju još 2008. Šta misliš koliko su tada koštali i televizori i prijemnici?
Sigurno puno više nego sad. Da li Nemačka proizvodi televizore i STB-ove?
Ne, ali tamo niko nije kukumavčio nad odlivom novca jer su nemci nastavili da rade ono u čemu su oni najbolji - pravljenje automobila i zato i danas imaju rekordnu prodaju.
Da Nemačka ove godine startuje sa digitalijom apsolutno sam siguran da bi njihov izbor bio dvb-t2 bez obzira na broj odgovarajućih tv-prijemnika.

Baš briga Nemačku za keš iz srpskih, ionako praznih, džepova. Njih interesuju mnogo veća i bogatija tržišta a ne ova šaka jada ovde.
[ vladared @ 01.04.2012. 11:59 ] @
Citat:
mmiodrag
Da li Nemačka proizvodi televizore i STB-ove?
Ne, ali tamo niko nije kukumavčio nad odlivom novca jer su nemci nastavili da rade ono u čemu su oni najbolji - pravljenje automobila i zato i danas imaju rekordnu prodaju.
Da Nemačka ove godine startuje sa digitalijom apsolutno sam siguran da bi njihov izbor bio dvb-t2 bez obzira na broj odgovarajućih tv-prijemnika.

Baš briga Nemačku za keš iz srpskih, ionako praznih, džepova. Njih interesuju mnogo veća i bogatija tržišta a ne ova šaka jada ovde.


Ne znam odakle ti informacija da Nemačka ne proizvodi televizore?!? Pa jeste... Grundig,, Baumann Meyer, Metz, Loewe, Schaub Lorenz... I to samo vrh ledenog brega. Bilo bi bolje da se malo informišeš bolje.
A što se tiče ovog drugog, misliš da su Nemci gadljivi na naše pare?!? Još ako se nađe neko iz našeg političko-poslovnog miljea da mu ponudi neku finu zaradicu bez po muke... Zanimljivo razmišljanje...
[ pisac @ 01.04.2012. 13:30 ] @
Citat:
mmiodrag: Inače Nemačka je prešla na digitaliju još 2008. Šta misliš koliko su tada koštali i televizori i prijemnici?


Koliki je procenat nemaca tada već imao tv sa DVB-T?

Citat:
mmiodrag: Ne, ali tamo niko nije kukumavčio nad odlivom novca jer su nemci nastavili da rade ono u čemu su oni najbolji - pravljenje automobila i zato i danas imaju rekordnu prodaju.


Ne kukumavče nad odlivom novca zato jer i nemaju odliv novca. Oni su jedni od retkih koji imaju trgovinski suficit, odnosno više izvoze nego što uvoze.

Za razliku od njih, mi imamo odliv novca, veliki trgovinski deficit.

Oni rade pametno i ne žure se nigde da prave troškove koje ne moraju iako su bogati, a mi radimo glupo i trudimo se na sve načine da još više osiromašimo ionako siromašnu zemlju.

Šta treba još reći?
[ mmiodrag @ 01.04.2012. 14:56 ] @
Citat:
Za razliku od njih, mi imamo odliv novca, veliki trgovinski deficit.


Mi nemamo deficit zato što previše uvozimo, već zato što ništa ne izvozimo. A da bi mogao nešto da izvezeš moraš biti najbolji u tome što radiš, da pratiš svetske trendove i koristiš najnovije tehnologije.
Ono što ti predlažeš je linija manjeg otpora, a to znači da ćemo ono što ne platimo na mostu, platiti na ćupriji.

Ja ovaj forum doživljavam kao mesto za entuzijaste, koji rado prihvataju nove tehnologije i uživaju u njima iako ih sve to kao early adopter-e nešto više košta.
Zato mi nisu jasni ljudi koji ovde dolaze da bi negodovali protiv novih tehnologija...
[ djyova @ 01.04.2012. 15:10 ] @
Ne znam samo zasto povezujete LCD televizore samo sa gledanjem TV-a. Ja na primer svoj LCD dosta koristim i za gledanje HD filmova preko kompa, i umesto monitora za komp, a znam dosta ljudi koji to isto rade. Ja sam znao da ce se kod nas uvesti DVB-T2, pa sam ipak kupio TV sa DVB-T(1) standardom. Razlog je vrlo jednostavan. Isti taj TV koji ja imam, odnosno model sa istim karakteristikama ali sa razlikom da ima ugradjen DVB-T2, je u trenutku kupovine kostao 300 evra vise od modela koji sam ja kupio. Dakle zasto da dajem 300 evra vise, kad mogu da kupim STB za 50 evra! Za razliku od 250 evra sam taman sklopio HTPC masinu.
[ vladared @ 01.04.2012. 16:00 ] @
Citat:
mmiodrag: Mi nemamo deficit zato što previše uvozimo, već zato što ništa ne izvozimo. A da bi mogao nešto da izvezeš moraš biti najbolji u tome što radiš, da pratiš svetske trendove i koristiš najnovije tehnologije.
Ono što ti predlažeš je linija manjeg otpora, a to znači da ćemo ono što ne platimo na mostu, platiti na ćupriji.

Ja ovaj forum doživljavam kao mesto za entuzijaste, koji rado prihvataju nove tehnologije i uživaju u njima iako ih sve to kao early adopter-e nešto više košta.
Zato mi nisu jasni ljudi koji ovde dolaze da bi negodovali protiv novih tehnologija...

Delimično si upravu. DAkle mi ništa ne izvozimo zato što nismo najbolji niučemu, tačnije više nismo. Sistematski nam je uništavana privreda zadnjih 20+ godina gde i grane gde smo bili izuzetni (npr. poljoprivreda, tekstilna industrija, delovi elektro i mašinske "industrije") su uništene bukvalno glupim odlukama, recimo liberalnog uvoza (da pocetim, svuda na svetu postoji nešto što se zove carina, koja osim lovljenja kriminala služi i za zaštitu domaće proizvodnje od nelojalne konkurencije tkz carinskim stopama) za koje su lobirali oni najveći uvoznici u to vreme (Mišković, Beko i njima slični) i to i kod starih, ali mnogo više kod novih vlasti, onih koji su došli posle 5. oktobra, jer su ih zadužili finasiranjem njihvog dolaska na vlasti - no da ne pobegnem od teme jer politika nije tema. Da smo štitili industriju i da je nismo upropašćavali gde god smo stigli zbog punih džepova političara, sada bi možda i bili u nekim stvarima najbolji, pa bi imali koliko toliko i izvoz koji bi mogao da finansira uvoz tamo gde nismo najbolji.
Elem, da ne pobegnem mnogo od teme (mada je delimično i ovo tema što sam predhodno napisao), nisam protivnik digitalizacije, ali sam protivnik stihiske digitalizacije, koja se upravo radi kod nas, gde određene interesne grupe će se faktički obogatiti na raji.Dakle, da se poštovala strategija RTS ne bi mogao da emituje u DVB-T formatu, nego bi odmah krenuo kako Bog zapoveda, pa ne bi imali problema sa svime gore navedenim. Sa obzirom da nisu na vreme krenuli kako treba, trebalo se razmotriti da li uopšte da krećemo sa dvojkom, nego, recimo da prilagodimo plan prema trenutnoj situciji, a da planiramo kada budemo imali para da uvedemo kako treba neku drugu digitalu... Previše smo siromašni da bi se razbacivali parama koje nemamo...
[ Stranger2 @ 01.04.2012. 18:00 ] @
Citat:
Da li Nemačka proizvodi televizore i STB-ove?
Proizvode i to jako dobre. A pored proizvodnje su i vlasnici i suvlasnici mnogih patenata pa uzimaju odredjene iznose licenci za mnoge televizore koji se proizvode u svetu. Takodje su i ucesnici DVB konzorcija i ucesnici u MPEG-4 standardu, pa pretpostavljam da njima ide odredjeni iznos i od svih STB-a bez obzira ko ih proizvodi.
[ KrkaCiC @ 01.04.2012. 19:36 ] @
Sto se tice same teme ovde,mene bas nesto ne dotice ova digitalizacija. Lepo je sto krecemo u korak sa svetom,ali meni (kao obicnom korisniku) to ne znaci ama bas nista. Kuci imam kablovsku,i zadovoljan sam kvalitetom. Naravno obicni CRT televizori su prikljuceni a LCD nemam. Zadovoljan sam kvalitetom slike preko kabla (najveci tv u kuci je oko 60 cm). Lcd bih kupio samo zbog velicine ekrana,zauzimanja manje prostora u sobi i naravno prikljucio bih ga na neki HD player,htpc,atv ili slican. Televiziju slabo gledam,a i ne interesuje me uopste. Da taj stb kosta 1000 din mozda bih ga i kupio,ali mozda. 50e bih pre potrosio na komp recimo.
Da rezimiram: nemam nista protiv digitalizacije,i dobro je ici u tom smeru.
[ Aleksandar Đokić @ 01.04.2012. 20:52 ] @
interesantan quote:

Citat:
je to što država nije testirala ispravnost tih uređaja


haha, pa zar su uvozili polovne uredjaje :)
[ mmiodrag @ 01.04.2012. 21:10 ] @
^^Slažem se sa ovim i mislim da se situacija previše dramatizuje.
Ja kad bih sabrao novac koji sam utrošio za svakojaki kompjuterski hardver (realno meni nepotreban) bio bih ovde na forumu optužen za veleizdaju po osnovu odliva novca :)

Mene dvb pre svega interesuje kao mogućnost da preko usb kartice imam tv na desktopu na drugom monitoru (recimo da pratim tenis dok nešto drugo radim), i na laptopu kad sam van kuće jer će prema najavljenim snagama prijem biti sasvim moguć i sobnim antenama.

Za običan tv su mi pre svega interesantne PVR mogućnosti STB-a i zato ću kupiti neki model čim se pojavi. Ima dosta televizora u kući tako da će taj STB naći svoje mesto i kad budem uzeo neki odgovarajući tv.
[ markodon @ 01.04.2012. 22:13 ] @
Citat:
Gostujući u Jutarnjem programu RTS-a, glavna i odgovorna urednica Digitalnog i satelitskog programa RTS dr Tatjana Ćitić, podsetila je na ranije najavljivanu proceduru, odnosno put TV opreme do naših rafova, objavljivanje specifikacije, ustanovljavanje laboratorija za testiranje, samo testiranje TV prijemnika i dekodera, što je preduslov da se odgovarajuća TV oprema za prijem digitalnog signala nađe na našem tržištu.

Izvor: RTS

Pre nego što nešto iskomentarišete proverite da li tačno.
[ DvbT-manijak @ 01.04.2012. 22:39 ] @
Šta da li je tačno?!


Labaratoija je uslov za početak dodele setifikata po onoj preporuci.

Postojanje sertifikata za pojedini uređaj omogućiće uvozniku/proizvođaču da zalepi nalepnicu


Niko neće braniti (kao što ni sada to ne čini) da se u prodaji nađu ili delimično kompatibilni ili totalno nekompatibilni uređaji.

Mislim da su crtu posltavili vrlo visoko i da će samo tv prijemnici lepiti ove nalepnice.

STB uređaji u SD formatu neće moći da dobiju nalepnice, tako da vam svima svetujem da, ako vam baš takav treba, tražite od prodavca da vam demonstrira u radnji...
[ wux @ 02.04.2012. 16:51 ] @
Citat:
pisac: ...I sem toga, uopšte nije u pitanju to da li ćemo uvoditi T ili T2, već u tome da nekog apsolutno boli dúpe što ljudi godinama masovno kupuju TV-e koji neće biti upotrebljivi za ono što je ovde već godinama "strategija".


Čas smo siromašna zemlja, čas ljudi masovno kupuju televizore za 600-1000€...
Iskreno, i mene zabole za ljude koji imaju višak para, a stalno kukaju. Pojedini ljudi nemaju tri obroka dnevno, a ja ću da sažaljevam nekog ko je kupio "najveći televizor u selo" što nema T2. Nemam ni ja DVB-T2, još uvek imam sivi Samsung CRT iz 2001. pa ne kukam. Svako ko ima nameru da kupi novi TV treba da sačeka da se pojave modeli koji podržavaju T2, a ako "baš mora", neka računa i na budući trošak za STB.

Mislim da je odluka da se ide na DVB-T2 na duge staze dobra, ljudi koji su kupili TV ranije mogu da kupe STB (ko je imao 500€ za TV imaće i 50 za STB), a emitovanje je svakako tek u početnoj/probnoj fazi i dok dođe vreme (2015.) da i ljudi u Donje Brijanje moraju da kupuju nove uređaje cene će svakako pasti na neki prihvatljiviji nivo.
[ vladared @ 02.04.2012. 18:00 ] @
Citat:
wux: Čas smo siromašna zemlja, čas ljudi masovno kupuju televizore za 600-1000€...
Iskreno, i mene zabole za ljude koji imaju višak para, a stalno kukaju. Pojedini ljudi nemaju tri obroka dnevno, a ja ću da sažaljevam nekog ko je kupio "najveći televizor u selo" što nema T2. Nemam ni ja DVB-T2, još uvek imam sivi Samsung CRT iz 2001. pa ne kukam. Svako ko ima nameru da kupi novi TV treba da sačeka da se pojave modeli koji podržavaju T2, a ako "baš mora", neka računa i na budući trošak za STB.

Mislim da je odluka da se ide na DVB-T2 na duge staze dobra, ljudi koji su kupili TV ranije mogu da kupe STB (ko je imao 500€ za TV imaće i 50 za STB), a emitovanje je svakako tek u početnoj/probnoj fazi i dok dođe vreme (2015.) da i ljudi u Donje Brijanje moraju da kupuju nove uređaje cene će svakako pasti na neki prihvatljiviji nivo.

??? Šta je sa onima koji su jedva izdvojili 200 eura za nešto što nemaju? Šta je sa onima čije su plate 20000 dinara. Hoće li njima 5000 dinara dovoljno za izdvajanje a od ostalih 15000 da prežive ostatak meseca. Ili možda njima nije ni potreban TV? Da li si svestan da većina Srbije ima plate ispod 300 eura? Ne kupuje se uvek TV zato što se ima viška para i nekupuju se uvek najskuplji modeli. Dakle ovde sažaljevamo većinu nacije, a ne one luzere koji imaju para u viškovima, njima neće smetati ni STB ni ništa drugo.
Ovde je priča da su prevareni skoro svi koji su zadnjih 6 godina kupovali TV aparate u nadi da će moći gledati digitalnu TV. Samo što neki konstantno okreću glavu na drugu stranu i viču "ali zato ćemo imati DVB-t2"...
[ wux @ 02.04.2012. 18:48 ] @
Ne bih sada da ulazim u neke lične diskusije, ali neko ko ima platu 20000 ne treba da kupuje LCD, a analogni signal se još uvek emituje, tako da nije nikakva frka.
Pre 6 godina LCD TV se nije kupovao za "siću" nego za ozbiljne pare, a većina tadašnjih modela je imala samo analogni tuner.
Većina nacije još uvek nema LCD nego nekakve Quart CRT televizore.
[ anon115774 @ 02.04.2012. 20:42 ] @
Citat:
vladared: Ovde je priča da su prevareni skoro svi koji su zadnjih 6 godina kupovali TV aparate u nadi da će moći gledati digitalnu TV.


A ko ih je prevario? Kupili su TV za koji su znali da nece funkcionisati jer se odavno znalo da ide T2 (mnogo pre nego sto su se pojavili TV prijemnici sa DVB-T tunerom po nekoj razumnoj ceni).

I sad mi treba da ih zalimo... zbog cega tacno?
[ zivanovic @ 02.04.2012. 20:43 ] @
Sivi Samsung iz 2001 ****************************** Epic Win
[ bordzija @ 02.04.2012. 22:57 ] @
Set top box će da uvozi neki demokrata i ošiša narod, pa to je ljudi demokratija zar ne? E baš mi ne pada na pamet da kupujem, ionako mi je tv u dnevnoj samo veliki monitor za projekcije filmova i probranih dokumentaraca.

A ovi bez škole će ionako nastaviti da ubijaju svoj mozak sa Tv programom

U Hrvatskoj je HRT davao tv pretplatnicima vaučer od 100 kuna za kupovinu tog tv risivera (najeftiniji je bio oko 150 kuna što je 20 evra)
E sad, ja sam se lavovski borio i zvao kao lud dok mi nisu poslali taj vaučer. Jednostavno nisu hteli da mi daju godinu dana. Meni je bilo svejedno jer tamo furamo MaxTv

[Ovu poruku je menjao bordzija dana 03.04.2012. u 00:21 GMT+1]
[ Zeka_SD @ 02.04.2012. 23:40 ] @
Verovatno će nešto slično i kod nas da bude, da oni koji plaćaju pretplatu dobiju vaučer za kupovinu!
[ Aleksandar Đokić @ 03.04.2012. 04:04 ] @
znaci dok nasi to ne "istestiraju" nema nista... lol,

da provere da li T2 prijemnik 'vata T2 signal :)
[ vladared @ 03.04.2012. 06:15 ] @
Neki ljudi misle da je ovo neki moj lični pohod i da sam prevaren i da zbog toga sve ovo pričam. Međutim istina je mnogo daleko. Lično nemam nikakvih potreba trenutno za stb-om, pošto sam na iptv i regularno imam već sve što je potrebno da imam. Ovde je više problem procedure gde sve nije urađeno kako treba (bar po meni).
Po meni bi bilo logično da su RTS naterali da umesto u DVB-t formatu emituje u DVB-t2 formatu.
Po meni bi bilo logično da su još pre koji mesec završili bazično testiranje aparata koji mogu da se koriste i recimo raspisali tender za nabavku neke osnovne količnine koja bi bila da li delimično plaćena (može da bude stimulacija tipa samo da su oslobođeni troškova carina ili poreza oni koji nabavljaju) ili čak u celosti od strane vlade i gde bi se našli ti testirani uređaji u prodaji.
Po meni bi bilo logično da već sada znamo kako će se uvoditi digitalizacija "u naše domove", gde bi mogli da znamo da li treba da kupujemo ili ćemo dobiti vaučere (kako je bilo u Hrvatskoj) ili ćemo dobiti besplatno (što čisto sumnjam). Zvanično znamo samo da će najugroženiji biti "pomognuti" a sve ostalo zavisi od rebalnsa budžeta. Kog kada?!? Da li da čekamo da čujemo da moramo da kupimo ili da čekamo da čujemo da li ćemo dobiti nešto.
Po meni bi bilo logično da su uvoznici "savetovani" da nabavljaju DVB-t2 uređaje. Ovo naravno ne mislim nikakvim pritiscima, ali kao što sam ranije rekao dovoljno bi bilo samo da je RTS zadnjih nekoliko godina emitovao u odgovarajućem formatu, pa bi to bio signal prodavcima da moraju da nabavljaju takve uređaje jer sa postojećim ne bi mogli ništa da urade.

Citat:
Informer: A ko ih je prevario? Kupili su TV za koji su znali da nece funkcionisati jer se odavno znalo da ide T2 (mnogo pre nego sto su se pojavili TV prijemnici sa DVB-T tunerom po nekoj razumnoj ceni).

I sad mi treba da ih zalimo... zbog cega tacno?

Tvoja pretpostavka je da svi ljudi barataju tehničkim terminima savršeno dobro i da svi znaju tačnu razliku između T i T2 signala. Voleo bih te da probaš jednom penzošu da to objasniš, pa onda da ga pustiš da ode u prodavnicu TVa da vidiš kako će tražiti odgovarajući TV aparat. Gotovo sigruan sam da će pitati prodavca "Da li imate TV onaj što može da pišta ovu novu TV?". Sada to pitanje ima smisla, ali pre koji mesec bi ovaj ladno odgovorio, da imam i dao mu neki sa DVB-T tjunerom i taj penzoš bi mogao da gleda RTS digital. E ti su prevareni. Svi koji nisu tehnički potkovani se mogu smatrati kao prevareni. Zašto? Zato što imam utisak da su namerno uvozili modele koji sigurno neće zadovoljavati standarde, jer prosto nemoguće je da trenutno gotovo da nema uopšte TVa koji odgovaraju traženim specifikacijama?
[ wux @ 03.04.2012. 17:21 ] @
RTS je emitovao u DVB-T formatu pre nego što je DVB-T2 standard formulisan i mnogo pre nego što je usvojena agenda da se ide na DVB-T2 i bio je glavni oponent takvoj odluci.
Drugo, zaista ne bi bilo korektno da trgovci danas prodaju "obične" DVB-T televizore ljudima koji žele da prate DVB-T2 ubeđujući ih da je to isto, možda nije bilo korektno ni prošle godine jer se znalo da od 2012. kreće DVB-T2, ali nije ni korektno prozivati trgovce koji su "stari" standard prodavali pre 5-6 (pa ni 2-3) godina jer tada nije ni bilo DVB-T2 signala, a i modeli sa DVB-T2 nisu ni postojali ili su bili retki.
I još jednom: nije nikakva frka niti bilo ko gubi bilo šta (sem entuzijasta) ukoliko sada odmah ne počne sa digitalnim prijemom. Gašenje analognog signala je odloženo za 2015. godinu,
[ DvbT-manijak @ 03.04.2012. 21:22 ] @
nije, kreće od nove godine 2013. ubrzanim tempom
[ wux @ 03.04.2012. 22:18 ] @
Ups, moja greška, pogrešno sam razumeo jednu vest...
U svakom slučaju, onda je malo veća frka, ali još uvek imamo fore celu godinu, nije nikom "o glavu" da sutra kupi novi televizor.
[ DvbT-manijak @ 03.04.2012. 22:46 ] @
Da, ali ko baš sada hoće ili iz nekog razloga mora da kupi tv mora da otvori četvore oči.

Prva isključivanja analognih predajnika biće već posle nove godine. Sad će skeptici reći da su i pre odlagali i tako to, što i jeste tačno.

Danas je 4.4.2012., dan kada je po staroj Strategiji bilo planiran totalni prelazak sa analognog na digitalno emitovanje u jednom danu.

Iako verovatno u Srbiji nema čoveka koji bi to više voleo od mene, mogu da kažem, hvala bogu da su odustali od toga.

Tako da je to prvo gašenje jednog regiona nekog januara 2013. zapravo kašnjenje od 9 meseci, a svaka sledeća regija će kasniti još više. Naravno da je moguće da se ceo proces otegne do kraja 2014.

Ipak, stvar je pokrenuta, došla je u hedove na svim glavnim medijima, priča se o tome. I prodavci su počeli da se raspituju, i da testiraju opremu.

Po mom sudu, stvar koja će drastično ubrzati digitalizaciju biće pojava jeftinih STB urešaja u SD formatu.
Kad kažem jeftinih, mislim do 30€ za osnovni, do 35€ za model sa USBom, i do 45€ za najjeftiniji PVR.

I naravno, treba pustiti još par predajnika (Crni Vrh, Besna Kobila, Pirot, i neki kod Bora)
[ pisac @ 04.04.2012. 00:08 ] @
Ja smatram da je krajnja besmislica potpuno ukidati analognu TV. Jednostavno bi trebalo ostaviti prvi program televizije da se emituje analogno, dok god ima korisnika koji koriste analogne televizore. Jel to baš toliko strašno što će da zauzme jedan kanal? Koliko samo ima ljudi po selima kojima uopšte ne treba 10 kanala i superextraHD slika na LCD 16:9, već im treba samo prvi program da pogledaju vesti i poneku emisiju na svom starom TV-u. I sada će oni pod prisilom da kupuju kojekakve uređaje koji vrede više nego sami televizori preko kojih gledaju vesti?

I tek da vam kažem, možda ćete pomisliti da nema veze sa temom, ali ima itekako: Pre desetak meseci su zakonom zabranili prodaju živinih toplomera u apotekama, jer su kao "opasni"! To možda znate a možda i ne znate. Ono što je bitno u vezi toga je da su se odlični živini toplomeri proizvodili u Srbiji, i koštali su 10x manje nego ovi digitalni koji se sada uvoze jer domaća proizvodnja ne postoji. A znate šta sve to znači: uništavanje domaće proizvodnje, dodatna zarada na carini, veća zarada na PDV-u na veću cenu. A to je sam jedna kap u moru sličnih odluka, koje sistematski uništavaju sve što se u ovoj zemlji proizvodi, da bi kasnije doveli "spasioce" iz inostransva koji će da "pokrenu privredu".

Eto toliko.
[ mmiodrag @ 04.04.2012. 09:16 ] @
Evo, moja pokojna baba je proživela svojih 80 godina bez ikakvog televizora. Jedino što je nju interesovalo oko televizije se svodilo na pitanje: šta su javili za vreme sutra.
Nije koristila ni živine, ni digitalne toplomere i opet joj je bilo super.

Međutim, život se ne može zaustaviti, i to što njoj nije bilo potrebno, meni je potrebno a mom detetu će verovatno biti neophodno.
I sad ovde, umesto da raspravljamo o tome kako da što brže i lakše usvajamo nove tehnologije, i svojoj deci omogućimo bolju startnu poziciju za surovi kapitalizam koji ih očekuje, mi ovde predlažemo da se ostavi analogija u životi sve dok i poslednji Ei Niš tv ne crkne. Aman čoveče!
[ DvbT-manijak @ 04.04.2012. 09:58 ] @
Kao što dan danas RTS radio 1 (takozvani "RB1") radi još uvek na srednjim talasima, trošeći vrlo ozbiljne pare za šaku slušaoca, mislim da bi RTS1 mogao da ostane do 2015. u analognom emitovanju na svim predajnicima koji ne koriste VHF11 i VHF12.

Drug Pisac nikako da shvati da je ideja digitalizacije, zapravo levičarska ideja, u duhu "tehnika narodu" i sl.

Da ponovim, po 100x put.

Osnovni ciljevi digitalizacije su:

- pružanje usluge "multikanalne tv" širokim narodnim masama (sa manjim jednokratnim troškom, bez dodatne mesečne pretplate)

- povećanje ukupnog broja slobodno dostupnih (FTA) tv i radio programa

- oslobađanje frekvencija kroz digitalnu dividendu, koje će se koristiti uglavnom za 4G, koji donosi relativno jeftin internet u najzabitije krajeve


I ajde molim te kaži mi šta je ovde loše i problematično?!

To što su naši nesposobni da prizvedu digitalni toplomer i LCD televizor? Nisu nesposobni, već ne umeju da naprave jeftino i dobro, a eto Kunezi (kumunisti) umeju. A ni plate im nisu nešto manje od naših.


A što se cene uvođenja tiče, svako ko ima tv prijemnik, moći će za nekih 30€ da kupi STB u SD formatu, bez dodatnih opcija i da dobije digitalnu sliku.

3300dinara su recimo = boks cigara + 30 najjeftinijih dnevnih novina + nekolko flaša piva
[ pisac @ 04.04.2012. 10:05 ] @
Citat:
mmiodrag: ovde predlažemo da se ostavi analogija u životi sve dok i poslednji Ei Niš tv ne crkne. Aman čoveče!


Pa zar nisam dao normalan predlog kako da se usvoje nove tehnologije mnogo lakše nego što će sada da se usvajaju pljačkanjem građana?

Ostavimo RTS da ima jedan kanal koji se emituje i analogno i u DVB-T2, a sve drugo prebacimo isključivo na DVB-T2. Eto rešenja! Nema rasipanja VHF/UHF opsega, a niko nije prisiljen da kupuje ni novi televizor ni boks. Onaj ko želi više kanala on će kupiti a onaj kome ne treba on će nastaviti da gleda analogni signal. Kad za 5-10 godina odumru svi koji gledaju analogni signal, onda se on ukine i rešen problem.

Ali ne, to ne odgovara onima koji hoće da brzo i efikasno zarade na uvozu, a ujedno i dobiju "pohvalu" iz svojih inostranih (EU) centara koji im izdaju zapovesti: "sad uništi ovo, sad opljačkaj ono, sad prodaj to..."!
[ pisac @ 04.04.2012. 10:10 ] @
Citat:
DvbT-manijak: A što se cene uvođenja tiče, svako ko ima tv prijemnik, moći će za nekih 30€ da kupi STB u SD formatu, bez dodatnih opcija i da dobije digitalnu sliku.
3300dinara su recimo = boks cigara + 30 najjeftinijih dnevnih novina + nekolko flaša piva


Pa to je to, čuveno "sit gladnome neveruje".

Da li si ti svestan da je nekome 3000din ogroman novac? I sem toga, nema šanse da bude 3000din, biće više.

U tome što si ti naveo sve je loše ako se to radi pod prisilom. Ja sam lepo rekao kako može da se izvede i da pri tome ne bude nikakve prisile.

Jel jedan analogni kanal kvari bilo šta u tim ciljevima koje si ti naveo?
[ nenadjow @ 04.04.2012. 10:44 ] @
Ajde i ja da se prikljucim ovoj raspravi. Analogni signal nece biti iskljucen sutra, vec ce se to raditi postepeno, pretpostavke da ce analogija raditi sve do 2015god kada je poslednji rok za prelazak na digitaliju. Vama u ovom trenutku izgleda jednostavno, sto ne bi ostavili jedan analogni kanal dok ne izumre svaki tv koji ga podrzava, a shvatate da se to nigde u svetu ne radi, cak i u Hrvatskoj ne postoji uopste vise analogija, ako su se oni prilagodili prilagodicemo se i mi! Ocajne su ovakve reakcije jer je to odlika Balkana, na svaku novu tehnologiju i nesto sto nam je nepoznato. Ostaviti jedan analogni kanal znaci zrtvovanje 10-15 kanala u DVB-T2 formatu, izvinite ali moje misljenje je da ne bih da zrtvujem 15 potencijalno dobrih kanala, da bi neko gledao analogni RTS!
[ pisac @ 04.04.2012. 11:13 ] @
Tvoje mišljenje se u stvari svodi na sledeće:

"Ja želim da gledam 60 digitalnih kanala umesto 45, i zbog toga treba prisiliti sve one kojima to ne teba da plate kako bi mogli da gledaju bilo šta, odnosno moraju da gledaju ono meni treba"

Takvo ponašanje je po meni čist sebičluk. Ti imaš para i tebi treba 60 kanala, a onaj koji nema para i ne treba mu 60 kanala taj neka crkne. Sve zbog tih tvojih 15 kanala više.
[ pisac @ 04.04.2012. 11:19 ] @
Imam i drugi predlog, koji zadovoljava i takve sebične prohteve samoživih ljudi

Mada naravno neće sigurno zadovoljiti one u ovoj državi koji gledaju da namaknu što više para u svoje službene mercedese i avione, i koji zbog toga i rade ovo što rade.

Dakle, svi koji su u trenutku prelaska na DVB-T2 platili TV pretplatu u zadnjih godinu dana, treba da dobiju boks besplatno.

Eto, jel' ima protivnika ove ideje?
[ DvbT-manijak @ 04.04.2012. 12:14 ] @
Citat:
pisac: Pa to je to, čuveno "sit gladnome neveruje".

Da li si ti svestan da je nekome 3000din ogroman novac? I sem toga, nema šanse da bude 3000din, biće više.


Pa prijatelju, nisam ni ja baš nešto "sit", i znam koliko je 3000dinara.

Prvo, ja sam rekao 30€, a to je 3300 i još neki dinar, i tvrdim ti da će za par meseci biti moguće kupiti najosnovniji STB u za te pare. Pričamo o najosnovnijem uređaju, koji nema HD, nema HDMI, nema USB, ne čita MPH... ima samo daljinski i činč (i eventualno SCART).

Često ulazim u kuće ljudi sa ekonomskog dna, i znam da će oni i pored sve bede kupiti tu stvar, jer je njima televizija jedina zabava. I osećaće se srećno i dobro što konačno mogu da vide dobru sliku na omiljenim kanalima.

Šta je tu loše, šta je tu pogrešno?!


Citat:
pisacJel jedan analogni kanal kvari bilo šta u tim ciljevima koje si ti naveo?


Ne, kao što sam i sâm napisao, par postova gore.
[ pisac @ 04.04.2012. 13:03 ] @
Citat:
DvbT-manijak: Često ulazim u kuće ljudi sa ekonomskog dna, i znam da će oni i pored sve bede kupiti tu stvar, jer je njima televizija jedina zabava. I osećaće se srećno i dobro što konačno mogu da vide dobru sliku na omiljenim kanalima.

Šta je tu loše, šta je tu pogrešno?!


Loše i pogrešno je što se teraju da silom plate kako bi gledali te nove kanale, a možda im to apsolutno ne treba? Ono što bi bilo pošteno jeste da se ostavi dotični jedan informativni/opšti kanal za one kojima ne treba pink/grand/hitparada/trtmrt, sve dok broj korisnika koji prate analognu TV ne padne na recimo par hiljada.

Ako ti veruješ da će to zaista da plane i da će svi siromasi i drugi da pokupuju boksove kako bi gledali ultradobru sliku, onda opet nemaš nikakav problem jer će dakle broj korisnika analogne vrlo brzo da padne i eto gašenja signala.

Inače kakvu će to dobru sliku da vide na TV-u koji je star 20 godina? Neće primetiti nikakvu razliku.
[ wux @ 04.04.2012. 14:42 ] @
@pisac
Zamisli da narod u koloni prelazi na neko bolje mesto za život i svi čekaju babu od 90 godina - ne ide to tako. Nisam za to da se baba ostavi (ili nešto gore) ali mogu da naprave nosiljku, ponesu babu i tako brže stignu do cilja.
Tako je sa svakim napretkom. Ne treba ljudima sa dna socijalne lestvice ukinuti televiziju, ali ne može ni cela država biti njihov taoc. Naći će se rešenje i najsiromašniji će STB verovatno dobijati besplatno ili po nekoj smešnoj ceni.
I za kraj: pusti demagogiju i brigu za siromašne. U našoj državi je postalo uobičajeno da se kuka i prenemaže i svi nešto umiru od gladi (ima i takvih ljudi, ali jako malo), a troše nemilice na kojekakve gluposti i statusne simbole, piju sokove umesto vode, u svakom trenutku u kući mora da bude alkohola kao u manjem kafiću, slave se slave k'o da su svadbe... najgori su mi oni što puše dve kutije cigareta dnevno, a "nemaju deci za patike" - samo jedna kutija najjeftinijih cigareta dnevno na godišnjem nivou je 35-40000, pa računaj koliko je to "osrednjih" patika. Ja nisam socijalni slučaj, pa sam klincu na rasprodaji kupio jako dobre patike (bavio sam se sportom pa se malo razumem) za 2800 dinara.
[ anon115774 @ 04.04.2012. 17:02 ] @
Citat:
pisac: Pa zar nisam dao normalan predlog kako da se usvoje nove tehnologije mnogo lakše nego što će sada da se usvajaju pljačkanjem građana?


Nisi.

Zamisli da ceo sve oslobodi taj deo frekventnog opsega za 4G a mi jedan kanal zauzmemo za analognu televiziju. I sad, svi proizvodjaci 4G opreme u svetu treba da se prilagode cinjenici da se jedino u Srbiji nije oslobodio opseg koji je u ostatku sveta oslobodjen?

Zamisli samo na sta bi svet licio kada bi taj tvoj predlog pretocio na ostale sfere zivota...
[ djyova @ 04.04.2012. 22:06 ] @
@pisac

Drzava ce subvencionisati kupovinu STB-ova za najugrozenije i za socijalno ugrozene gradjane, onima sa prosecnim primanjima ce subvencionisati samo deo, dok ce oni koji imaju nad-prosecna primanja morati sami da kupuju STB-ove, tako da tvoja prica da je nekom i 30 evra mnogo za STB ne stoji. Tim ljudima koji nisu u mogucnosti da izdvoje 30 evra, jer su socijalno ugrozeni, drzava ce subvencionisati STB u punom iznosu.
[ pisac @ 04.04.2012. 23:43 ] @
Citat:
Informer: Zamisli da ceo sve oslobodi taj deo frekventnog opsega za 4G a mi jedan kanal zauzmemo za analognu televiziju. I sad, svi proizvodjaci 4G opreme u svetu treba da se prilagode cinjenici da se jedino u Srbiji nije oslobodio opseg koji je u ostatku sveta oslobodjen?


Mrzi me da kopam po vikipediji, ali ti govoriš vrlo samouvereno pa pretpostavljam da znaš koji se frekventni opsezi koriste sada za VHF/UHF, a koji će se frekventni opsezi koristiti za DVB-T2. Daj nam te podatke, zajedno sa širinom jednog analognog i jedno DVB-T2 kanala, pa ćemo odmah proveriti da li tvoja tvrdnja ima smisla.

Citat:
wux: Zamisli da narod u koloni prelazi na neko bolje mesto za život i svi čekaju babu od 90 godina - ne ide to tako. Nisam za to da se baba ostavi (ili nešto gore) ali mogu da naprave nosiljku, ponesu babu i tako brže stignu do cilja.


Pa pazi da ti kažem, postoji jedan stari vic koji se šaputao još u Socijalizmu: Stara vlast je dovela zemlju na ivicu provalije, a nova vlast je napravila odlučan korak napred.

Šta hoću reći? Pa hoću reći da nije uvek bolje mesto za život kad kreneš "napred", odnosno kada imaš 100 digitalnih kanala, niti 200, niti 1000, već je bolje mesto za živiot tamo gde su ljudi smireni, ispunjeni, i obraćaju pažnju na potrebe drugih ljudi. Bolje mesto za život može biti i tamo gde uopšte nema televizije .

A ja ću iz prve ruke da ti kažem da je Beograd sedamdesetih bilo daleko bolje mesto za život nego što je sada, a imao je samo 2 TV kanala (na prvom je recimo postojao redovni školski/obrazovni program prepodne od oko 9h do oko 12h, pa pauza u radu 1. programa, pa repriza popodne oko 14h, pa onda vesti u 17h i ostale emisije do oko 23h). I mogao si da izađeš u sred noći bilo gde, a da ti ne fali dlaka s glave. Godišnje bilo par ubistava i sva se reše. Pljačke banaka i pošti nisu postojale. itd...

Sada na ovih 80 kanala kablovske televizije možeš da uvatiš samo bljuvotine i budalaštine. Ja sam recimo sa televizora (onog što mi je tamo gde imam kablovsku) pobrisao oko polovine kablovskih kanala, a i sa preostale polovine uglavnom gledam samo nekoliko: national geografic, discovery, viasat explorer, ID, i slične programe na kojima nešto može da se nauči. Žalosno je da mi kao zemlja nemamo redovni školski/obrazovni program na Srpskom jeziku gde bi deca mogla nešto da nauče, ali zato imamo gomilu crtanih filmova sa svakakvim nasiljem. Pa se onda tu prave kojekave emisije gde se wannabe mudraci iščuđavaju kako to da je maloletnički kriminal i nasilje u porastu, i kako taj problem da se reši? Hahaha, o glupih li ljudi.

Tako da, ja ne vidim bolji život u DVB-T2 formatu. Naročito kad se neko trudi da svoj "bolji život" postigne preko leđa drugih ljudi.

Nego, čekam od Informera informacije o frekventnim opsezima, pa da vidimo da li njegova 4G priča ima smisla.
[ pisac @ 05.04.2012. 08:13 ] @
Da preduhitrim nečiji post... nisam ja protiv DVB-T2, niti protiv digitalizacije. Nego protiv haotičnog i grubog načina na koji se to odrađuje "navrat-nanos i na silu" preko leđa svih građana, a u korist nekih drugih u zemlji i van zemlje.

Isto kao što nisam ni protiv digitalnih toplomera, čak štaviše imam jedan iz nemačke dok su još bili težak raritet pre mnogo godina, ali sam protiv toga da se dekretima zabranjuje upotreba živinih toplomera i guši domaća privreda da bi uvoznici i drugi u zemlji i van zemlje opet ućarili neku korist.

I hiljade drugih sličnih dekreta koji uništavaju i cede ovu zemlju, mic po mic...
[ tanasko @ 05.04.2012. 09:28 ] @
Ode tema u off, koliko ja vidim...
[ pisac @ 05.04.2012. 11:02 ] @
Nije. Čekamo info or Informera o frekventnim opsezima i širini kanala na analognom i DVB-T(2) sistemu.

Pa onda možemo da se bacimo na tehničku analizu i drugu priču.
[ vkoja @ 05.04.2012. 11:11 ] @
Najbolje bi bilo , kada bi se neko iz vlasti setio sada pred izbore , a ujedno bi bilo i kao kampanja , da podele besplatno ili sa nekom simbolicnom cenom STB-OVE , bar onim korisnicima koji redovno placaju tv. pretplatu . Mislim da to nije losa ideja i onako uzaludno placamo pretplatu , a nemamo nista od toga...
[ DvbT-manijak @ 05.04.2012. 12:43 ] @
Frekventni opseg kod analogne tv:

VHF I 2-4
VHF III 5-12
UHF 21-69


Digitalna tv nakon druge dividende:

UHF 21-50


(band VHF III je određen za digitalni T-DAB radio)



izguglati za frekvencije odgovarajućih kanala...


Mislim da tema nije otišla u off, jer su tehnički aspekti priče vrlo prosti, osim za samog operatera mreže koji formira MUX, jedino njega boli glava. Društveni i politički aspekti digitalizacije su velika tema svuda po €uropi.
[ djyova @ 05.04.2012. 12:45 ] @
Evo, pocinje prodaja uskoro i na nasem trzistu:

Emisija Polarotor o pomenutom uredjaju:

http://youtu.be/mFocje9rQ-0?t=22m50s


http://www.strong.tv/en/produc...trial/high-definition/srt-8500

http://www.pearl-s.rs/strong/atlas/srt8500.pdf






Tema na ES-u o DVB-T2 uredjajima: http://www.elitesecurity.org/p3087644
[ pisac @ 05.04.2012. 21:54 ] @
Citat:
DvbT-manijak: Frekventni opseg kod analogne tv:

VHF I 2-4
VHF III 5-12
UHF 21-69

Digitalna tv nakon druge dividende:

UHF 21-50



To nije frekventni opseg već brojevi kanala. Svejedno, dovoljno je i ovo. Jedan analogni signal zauzima 1-2 kanala, odnosno nije preporučljivo da se u susednim kanalima nalaze programi koji se emituju istom polarizacijom. Ali zato mogu da se nalaze ukoliko je polarizacija suprotna. Znači, ako se svi signali emituju sa horizontalnom polarizacijom, onda u opsegu 21-50 imamo 15 raspoloživih kanala (recimo 21,23,25...47,49). Ako dodamo i vertikalnu polarizaciju, onda imamo još 14 kanala (recimo 22,24,26...48,50). Za vertikalnu polarizaciju antena mora biti okrenuta vertikalno. To se u ovoj zemlji nikada nije praktikovalo.

Znači, u opsegu koji će ostati za digitalnu DVB-T2 može se smestiti 29 analognih kanala.

E sad, koliko jedan DVB-T2 kanal zauzima ovih UHF kanala, i koliko programa može da se smesti u taj jedan T2 kanal?
[ DvbT-manijak @ 05.04.2012. 23:38 ] @
Standardna polarizacija ti je horizontalna, i svi kanali su H, osim pojedinih malih repetitora u nekim zemljama koji idu V.

Sa iste lokacije ne možeš da emituješ kanal za kanalom ni u analognoj ni u digitalnoj tehnici, ali se područija predaje preklapaju, tako da celokupan opseg može biti popunjen stanicama, koje (teorijski) sve mogu biti različite)

Inače ide jedan predajnik, jedan kanal, 7MHz za VHF, 8MHz za UHF, volja ti digitalni, volja ti analogni. Istini za volju, digitalni bolje iskorišćavaju sam kanal, ali to ne menja priču.

Band VHF I (2-4) je napušten na područiju Evrope, a samim tim i Srbije.
Band VHF III (05-12) je podeljen na tv (05-10) i radio (11a-12d), ali mislim da bi bilo pametno da ceo ode za radio.
Od banda UHF (21-69) će se izdvojiti prva dividenda (60-69) i to je završen posao.

Ostaje 39 kanala UHF-a i 6 VHF-a, ukupno 45.


U analognoj formi to je 45 stanica, a u Dvb-T2 digitalnoj u SD do čak 720!


Frekvencije nađi sam, ne budi lenj, ja ih znam napamet.
[ pisac @ 06.04.2012. 13:43 ] @
Pa ne trebaju mi frekvencije, sve je jasno iz onoga što si rekao.

Znači da ide 16 programa po jednom digitalnom kanalu.

Znači da ne postoji nikakav razlog da se analogni kanali silom guše, jer kada se stave u previđeni opseg ne zauzimaju ništa što će se koristiti za druge potrebe. 720 digitalnih kanala nikada nećemo imati, ili bar ne u sledećih 10 godina, što znači da prostora ima na pretek da se ostavi jedan ili dva osnovna analogna kanala dok god ima dovoljno korisnika analogne TV!

Sada da mi neko kaže, zašto se (iz evrope) forsira gašenje analognih kanala koji nikome nigde ne smetaju? Eto, da čujem neko normalno obrazloženje?
[ Memomax @ 07.04.2012. 09:41 ] @
Citat:
pisac

Sada da mi neko kaže, zašto se (iz evrope) forsira gašenje analognih kanala koji nikome nigde ne smetaju? Eto, da čujem neko normalno obrazloženje?


iz evrope se forsira svašta, i to je jedan od razloga sve većih primedbi i gunđanja na račun eu. recimo, štedljive sijalice je gurao neki poslanik iz litvanije valjda, iako ne postoje uopšte relevantne studije koje pokazuju njihovu superiornost glede zaštite životne sredine bla, bla...a koliko se sećam imao je tu i ličnog interesa.



[ DvbT-manijak @ 07.04.2012. 10:03 ] @
Citat:
pisacSada da mi neko kaže, zašto se (iz evrope) forsira gašenje analognih kanala koji nikome nigde ne smetaju? Eto, da čujem neko normalno obrazloženje?



Evo ja ću ti reći.

1. gašenje analognih kanala ne forsira €u kao takva, već organizacija ITU kao članica UN, na globalnom nivou.

2. ovde i nije ključno pitanje gašenje analognih kanala, već uvođenje digitalnih, i tom smislu je neophodno gašenje izvesnih analognih, koji smetaju digitaliji.


Za analogni RTS1 se slažem 100%, i sâm sam više puta pisao o teme.

Možda bi i moglo da se napravi kompromisno rešenje, gde bi ostali pojedini analogni predajnici i nakon prelaska na digitalnu tv. Tu je samo pitanje ko bi emitovao, jer bi umesto sadašnjih 7-9 predajnika po lokaciji ostale, (uz RTS1) po 2-3 frekvencije.

Ja lično, mislim da je digitalizacija normalan sled u razvoju televizije. Znaš ona je, praktično, već sprovedena u skoro sim karikama lanca prizvodnje i emitovanja tv signala. Ostaje samo još ova jedna, zemaljski predajnici.

Na kraju, Beograd, Vojvodina, i još par gradova po Srbiji su pokriveni pristojnim signalom. Trenutno niko nikog ne tera da pređe na digitaliju, jer analogno emitovanje radi normalno. Živo me interesuje koliko će se uređaja prodati u prvih 6 meseci. Ja sam potpuno siguran da će to biti ozbiljan broj, veći 100.000 komada.

[Ovu poruku je menjao DvbT-manijak dana 07.04.2012. u 11:17 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao DvbT-manijak dana 07.04.2012. u 11:18 GMT+1]
[ osvetakana @ 13.04.2012. 00:30 ] @
E sad mene ovde zanima sledeće pitanje:

Da li se kanali emitovani u SD tehnici mogu pratiti običnim DVB-T prijemnikom ili mora DVB-T2.
To pitam jer na policama u prodavnicama vidjam samo DVB-T prijemnike.

I ako mogu na kojim kanalima?

Tx.
[ Pajica Ristic @ 13.04.2012. 09:05 ] @
da bi gledao srpske zemaljske digitalne kanale (bez obzira da li su SD ili HD), treba ti DVB-T2 prijemnik.

e,sad, i ja imam jedno pitanje. kada budem imao DVB-T2 prijemnik, da li ću preko njega moći da gledam i DVB-T kanale, npr hrvatske?
[ boris72 @ 13.04.2012. 10:07 ] @
Naravno
[ zivanovic @ 13.04.2012. 13:34 ] @
Ako bude imao ugrađen DVB-T prijemnik pored DVB-T2
[ zilenk @ 13.04.2012. 15:17 ] @
Citat:
zivanovic: Ako bude imao ugrađen DVB-T prijemnik pored DVB-T2


Mislim da DVB-T2 tuner podržava i DVB-T, a da samo obrnuto nije taj slučaj.
[ pisac @ 14.04.2012. 11:32 ] @
Citat:
DvbT-manijak: 1. gašenje analognih kanala ne forsira €u kao takva, već organizacija ITU kao članica UN, na globalnom nivou.
2. ovde i nije ključno pitanje gašenje analognih kanala, već uvođenje digitalnih, i tom smislu je neophodno gašenje izvesnih analognih, koji smetaju digitaliji.


Naravno, teba gasiti analogne kanale da bi se na njihovo mesto stavili digitalni, ali ne teba na silu gasiti analogne kanale iako i dalje ima koliko god hoćeš prostora da se postave digitalni. Jasno je da je gašenje analogije od strane ITU-a (čiji je centar u Evropi) zatraženo samo i isključivo da bi se narod isforsirao da da pare za digitaliju. E, od tog davanja para će neke zemlje još i da profitiraju, a neke zemlje će isključivo da izgube jer svu tehniku uvoze.

Inače, evo baš sam pustio analogni satelitski risiver ovih dana, i gledam nemačke analogne kanale na Astri. Nemci, još uvek emituju analogne satelitske kanale (oko 30 programa), iako svaka od tih stanica koje se emituju ima i paralelno digitalno emitovanje. Zašto to rade? Pa očigledno iskljivo zbog nemaca koji koriste analogne risivere. I to radi zemlja koja verovatno ima najjaču privredu u EU i najbolje plate, odnosno građane koji najlakše mogu da kupe digitalni risiverčić od 20-30€. Pročitao sam na jednom kanalu informaciju da se ukida 30.aprila, možda će tada i ostali biti najzad ukinuti (ne razumem baš nemački pa nisam shvatio da li su svi u pitanju). Dakle, nemci niti žure da teraju svoje građane u DVB-T2 trošak, niti su žurili da pogase analogne satelitske kanale.

Ali zato mi nemamo taj problem, mi smo zemlja sa velikim finansijskim kapacitetima za uvoz svakojake hi-tech opreme i bacanje sve zastarele elektronike u kontejnere (ili u đubrišta pored reka).
[ Banex5 @ 14.04.2012. 12:15 ] @
@pisac,
to sto je srediste ITU u Zenevi nema nikakve veze sa planetarnim procesom digitalizacije RTV signala.
U tom procesu nisu samo evropske drzave vec se digitalizacija sprovodi na svim kontinentima.
Tvoji argumenti su OK ali kontekst je netacan, 192 od 193 clanica UN su clanice ITU.
Trenutno se digitalna tranzicija vrsi i u drzavama poput Kube, Irana i Vijetnama npr. "Bratska" Rusija se fokusira na kompletan zavrsetak digitalizacije za 2015. godinu ali je pitanje da li ce uspeti .
Batali kontekst zluradih birokratizovanih evropskih bogatasa koji ugnjetavaju nas sirote.
Mnogo bitnije pitanje je angazovanost nase drzave u tom procesu, nepostovanje sopstvenih odluka, nepostojanje volje, neimanje strategije, niz nepoznanica pocevsi od one najbitnije oko subvencija najsiromasnijima pri kupovini STB uredjaja...
[ mpejcic @ 21.04.2012. 19:32 ] @
Mislim da nerazumete srz problema.RTS i drzava nemogu da nam naplacuju rtv pretplatu na dosadasnji nacin,pokusali su i zakonski i ustavno krse pravila i njihove tuzbe ne prolaze na sudu.Iz tog razloga guraju DVB-T2 emitovanje da bi nas naterali da sa njima potpisemo ugovore da bi dobili STB dekodere i tog momenta smo u obavezi da placamo pretplatu, kao sto placamo SBB ili TOTAL TV.Znaci pre nego sto ga uzmete razmislite da li se to uopste isplati, a verovatno ce i operatere zakon naterati da ispotpisuju ugovore sa RTS-om i kroz pakete nama da naplacuju harac drzavi.
[ DvbT-manijak @ 21.04.2012. 21:34 ] @
Sve televizije koje imaju zemaljsku dozvolu idu i ići će FTA, tako da ne razumem tvoju priču?!
[ motorola123 @ 22.04.2012. 09:24 ] @
Ovo šta kaže SvbT-manijak je tačno, svi koji imaju dozvolu za analogno emitovanje automatski dobijaju i frekvenciju u DVBT2 etru (mislim da sadašnje dozvole traju do 2016). Ovo je ujedno najbolji način da se ugase piratski emiteri.
[ my name is bond @ 01.05.2012. 07:56 ] @
Citat:
A ja ću iz prve ruke da ti kažem da je Beograd sedamdesetih bilo daleko bolje mesto za život nego što je sada, a imao je samo 2 TV kanala (na prvom je recimo postojao redovni školski/obrazovni program prepodne od oko 9h do oko 12h, pa pauza u radu 1. programa, pa repriza popodne oko 14h, pa onda vesti u 17h i ostale emisije do oko 23h). I mogao si da izađeš u sred noći bilo gde, a da ti ne fali dlaka s glave. Godišnje bilo par ubistava i sva se reše. Pljačke banaka i pošti nisu postojale. itd...

Sada na ovih 80 kanala kablovske televizije možeš da uvatiš samo bljuvotine i budalaštine. Ja sam recimo sa televizora (onog što mi je tamo gde imam kablovsku) pobrisao oko polovine kablovskih kanala, a i sa preostale polovine uglavnom gledam samo nekoliko: national geografic, discovery, viasat explorer, ID, i slične programe na kojima nešto može da se nauči. Žalosno je da mi kao zemlja nemamo redovni školski/obrazovni program na Srpskom jeziku gde bi deca mogla nešto da nauče, ali zato imamo gomilu crtanih filmova sa svakakvim nasiljem. Pa se onda tu prave kojekave emisije gde se wannabe mudraci iščuđavaju kako to da je maloletnički kriminal i nasilje u porastu, i kako taj problem da se reši? Hahaha, o glupih li ljudi.

slažem se u svemu
[ B3R1 @ 04.05.2012. 14:27 ] @
Ionako ce vec za par godina da pocne postepena migracija ka full IPTV emitovanju, uz postepeno gasenje DVB-T(2) i ostalih legacy sistema. Ne kazem da ce to da se desi sutra ili prekosutra, ali za nekih 10-20 godina verovatnoca je prilicna. Stvari definitivno idu u tom pravcu. A onda ce ljudi opet reci: bitno je da ste nam uzeli pare za DVB-T2, sram vas bilo, ko ce da odgovara za to itd.

Zivi bili, pa videli ...
[ DvbT-manijak @ 04.05.2012. 17:37 ] @
Na osnovu čega to govoriš?

Ako pričamo o klasičnom tv emitovanju (1slika na mnogo prijemnika) Dvb sistemi su najefikasniji način prenosa.

Ako prilamo o samoj slici sistemi IPTV i Dvb-T2 koriste isti kodek (h.264)

Ja lično smatram da je budućnost tv-a u HbbTV sistemu, o čemu naširoko pišem na >>>.
[ pdetlic @ 04.05.2012. 21:04 ] @
Ja i sad više gledam preko interneta (formulu 1; fudbal; serije; filmove ... ) nego klasičnu TV. Imam i satelitsku TV koju nekad uveče upalim i gledam dok mi se ne prispava, ukupno 30 - 60 minuta dnevno. Nema veze što je u HD-u + CS.
Sin je video u Češkoj (nije kupio, mrzelo ga) DVB-T2 sa Androidom za oko 50€. Bilo mi je krivo što nije doneo, ali gledam danas malo zemaljsku TV, 50% vremana reklame (hvatam 14 analognih kanala + 12 DVB-T Hrvate i Mađare). Za takav program mi ne treba digitalizacija i HD.
[ Horvat @ 05.05.2012. 13:55 ] @
radi ovo nekome? ima neke fotke kakva je slika sto se tice kvaliteta?
[ osvetakana @ 07.05.2012. 14:01 ] @
Trenutno u prodaji ima VIVAX DVB-T 410. Navodno je Mpeg4/H.264. Ima li ko taj prijemnik i da li može da se njime hvata sadašnji signal? Inače cena je oko 55 evra. Ima USB/SCART/HDMI.
[ code797 @ 07.05.2012. 15:13 ] @
Citat:
osvetakana: Trenutno u prodaji ima VIVAX DVB-T 410. Navodno je Mpeg4/H.264. Ima li ko taj prijemnik i da li može da se njime hvata sadašnji signal? Inače cena je oko 55 evra. Ima USB/SCART/HDMI.


Ne moze. Iskljucivo DVB-T2 uredjaji.
[ passatb @ 07.05.2012. 16:51 ] @
Pozdrav svima, hteo sam da pitam da li se uvek moze gledati ovi stari (glomazni) televizori kad dodje to vreme i kupi se taj aparat, i da li se isplati da kupujem novu antenu neka cetvrtasta zuta. Pitam zbog toga jer mi treba ta nova antena planiram da kupim a ujedno i da izbusim zid da stavim drzac gore,zbog toga najvise pitam,jer ako mora nekad da se kupi lcd sa dvb-t2 onda da ne postavljam drzac za dzabe.
[ code797 @ 07.05.2012. 19:06 ] @
@passatb

Ovde ti sve pise: http://www.etv.rs/digitalizaci...sta-se-menja-na-strani-prijema
[ passatb @ 07.05.2012. 20:31 ] @
hvala kralju
[ Vic @ 08.05.2012. 08:52 ] @
Ako u specifikaciji Panasonic plasme pise DVB-T, DVB-T (MPEG4-AVC [H.264]), DVB-C (MPEG4-AVC [H.264]), da li to znaci da ima T2?
[ comi 1342 @ 08.05.2012. 18:24 ] @
Gde ti tu čitaš T2 ?
[ Vic @ 08.05.2012. 20:31 ] @
Lepo sam pitao posto dva puta stoji t.
[ popusicko @ 09.05.2012. 07:21 ] @
Hehehe.Pa lepo pise, T+T=2T a ne T2.
[ Vic @ 09.05.2012. 07:40 ] @
Hvala na odgovorima :-). Potrazio sam na netu i nasao detaljniju specifikaciju: Integrated Tuners :PAL-I; DVB-T, DVB-T/T2 (MPEG4-AVC [H.264]), DVB-S/S2 (MPEG4-AVC [H.264]).
[ calexx @ 09.05.2012. 08:40 ] @
Samo ne zaboravi da postoje razne varijante televizora i da je to možda neki uopšteni opis a konkretni modeli imaju konkretne mogućnosti. Ako ćemo na prvu loptu, ne znam šta ćeš ovde da radiš sa PAL-I tjunerom ... koji se koristi u Engleskoj i još par mesta. Ovo je verovatno specifikacija za televizore namenjene njima a onda sigurno ima T2.
[ Vic @ 09.05.2012. 08:52 ] @
Realno, cisto me zanimalo, inace nije mi potreban T2 jer koristim kablovsku televiziju. Bas iz razloga sto su specifikacije razlicite, pitao sam ovde jer sam racunao na neko iskustvo forumasa. I ova specifikacija nije potpuna, jer TV ima PAL B/G/I... tjuner. Doduse nisam ocekivao odgovore kakve sam dobio, ali ok.
[ comi 1342 @ 10.05.2012. 15:31 ] @
Panosonik plazme sa poslednjim slovom E u oznaci, nemaju DVB T2, samoone sa B ili Y, pisao sam već...
[ Miladinovic @ 21.05.2012. 11:50 ] @
Malo sam vodio konverzaciju sa ljudima iz ETVa zašto je recimo kvalitet slike na Prvoj TV u digitalnom multipleksu lošiji, nego analogni. Saznao sam ono što sam i pretpostavljao da oni analogni signal primaju običnom antenu na Košutnjaku gde se formira multipleks i onda ga digitalizuju :o :o :o Iz tih razloga su na Prvoj TV prisutni duhovi i ostali nedostaci vezani za analognu televiziju. Praktično, kvalitet slike na pomenutoj stanici je bolji kada se prima analogno.


http://www.etv.rs/vesti/74-pilot-mreza

Kakav apsurd i neprofesionalizam, ovo se samo u Srbiji može dešavati!
[ Fac Ut Vivas @ 22.05.2012. 13:24 ] @
Nešto mi ovde nije jasno:

Citat:
Svaki emiter je dužan da svoj modulacioni signal „doturi“ do mesta gde se formira multipleks, u skladu sa tehničkim mogućnostima na terenu, i na način kako njemu najviše odgovara.


Citat:
Kvalitet signala pojedinih TV stanica zavisi od načina prihvata na mestu gde se formira multipleks. U konkretnom slučaju, u Košutnjaku se prima putem TV antene kao analogni signal (dakle, s refleksijom u slici).


Ispada da svaka televizija mora da o svom trošku doturi signal do predajnika?!? Ili postoji jedno mesto gde se formira multipleks pa onda ETV taj mux šalje do svih predajnika?!?
[ DvbT-manijak @ 22.05.2012. 15:23 ] @
Citat:
Fac Ut Vivas
Ispada da svaka televizija mora da o svom trošku doturi signal do predajnika?!? Ili postoji jedno mesto gde se formira multipleks pa onda ETV taj mux šalje do svih predajnika?!?


Ne do predajnika, već do mesta formiranja MUX-a, o svom trošku, naravno...
[ Fac Ut Vivas @ 22.05.2012. 22:05 ] @
A gde se formira mux? Vidim da se ovde spominje Košutnjak, je l' to jedino mesto gde se formira mux?
[ boki78 @ 25.05.2012. 23:45 ] @
Da li bi neko mogao da mi kaže da li postoji neki način da sa sigurnošću mogu da utvrdim imam li DVB-T2 signala na mojoj lokaciji, živim u Pančevu i teoretski moja lokacija je pokrivena, Avala se čak ranije i po lepom vremenu videla sa terase moje kuće, sada su neke druge kuće sagrađene ali ne zaklanjaju je u potpunosti, udaljenost do Avale je maksimalno nekih 15 km ali verovatno i manje. Znam da mogu sa sigurnošću to utvrditi ako uzmem i spojim neki DVB-T2 risiver ali ne poznajem nikoga lično da ga ima a glupo je da ga ja kupujem ako nisam siguran imam li signala. Ranije sam bez problema imao DVB-T1 signal na svom TV-u ali na osnovu informacija koje imam pokrivenost sa DVB-T2 signalom je jako loša i signal sa Avale nije punog kapaciteta, negde sam pročitao da je maksimalna udaljenost za prijem signala nekih 9 km od repetitora. Risiver bih eventualno uzimao zbog praćenja Evropskog prvenstva u fudbalu i olimpijade u Londonu tako da mi poboljšanje signala za par meseci ne igra mnogo, bitno mi je kakva je situacija sada. Takođe da li je neko kupio neki od risivera koji se nude ovde i da li je zadovoljan?
[ Fac Ut Vivas @ 25.05.2012. 23:53 ] @
Postavi isto ovo pitanje na sajtu ETV-a, ako već nisi.

http://www.etv.rs/vesti/74-pilot-mreza
[ boki78 @ 26.05.2012. 00:21 ] @
@Fac Ut Vivas

Hvala ti na veoma brzom odgovoru, videću da pitam i tamo samo se bojim da će mi oni dati odgovor kako to u teoriji izgleda i kako će biti jednog dana, naime ja sam sigurno pokriven signalom teorijski ali ne znam kako to deluje u praksi jer sam čuo da Avala radi sa smanjenim kapacitetom i da je pokrivenost veoma loša...
[ Miladinovic @ 30.05.2012. 14:01 ] @
Evo mape pokriventosti


Ako na tvojoj lokaciji primaš dobro analogne kanale sa Avale

RTS1 - VHF ch 6
RTS2 - UHF ch 22
TV Avala - UHF ch 28

A posebno kanale koji se emituju manjom snagom sa Avale
Pink - UHF ch 45
B92 - UHF ch 57
Happy - UHF ch 64

Evo terenske mape za lokaciju Pančevo do predajnika Avala


Teoretski ti nemaš prepreka ni za prijem sa Čota


A ni iz Vršca
[ boki78 @ 30.05.2012. 16:09 ] @
@Miladinovic

Hvala ti što si postavio mape, što se tiče analognog prijema svi kanali koje si spomenuo, dakle i oni sa jačim i oni sa slabijim signalom imaju dobru sliku bez smetnji i snega. (naravno kada kažem dobra slika mislim za pojmove analognog prijema SD kanala). Kao što sam i rekao ranije DVB-T1 signal sam takođe hvatao bez problema sa antenom loga 3 na tavanu kuće. Sredinom sledeće nedelje bih trebalo da dobijem isti uređaj kao tvoj pa ću napisati kakva je situacija sa prijemom signala, veliki pozdrav!
[ uabanke @ 06.06.2012. 14:52 ] @
Citat:
Mislim da nerazumete srz problema.RTS i drzava nemogu da nam naplacuju rtv pretplatu na dosadasnji nacin,pokusali su i zakonski i ustavno krse pravila i njihove tuzbe ne prolaze na sudu.Iz tog razloga guraju DVB-T2 emitovanje da bi nas naterali da sa njima potpisemo ugovore da bi dobili STB dekodere i tog momenta smo u obavezi da placamo pretplatu, kao sto placamo SBB ili TOTAL TV.Znaci pre nego sto ga uzmete razmislite da li se to uopste isplati, a verovatno ce i operatere zakon naterati da ispotpisuju ugovore sa RTS-om i kroz pakete nama da naplacuju harac drzavi.


Kako da ne prolaze tužbe na sudu, odakle ti ova informacija ??
[ boki78 @ 09.06.2012. 14:04 ] @
Stigao mi je risiver pre 3 dana, sve radi odlično. Živim u Pančevu i udaljen sam 23km vazdušnim putem od Avale ali nemam ni jednu prepreku, jačina signala mi je oko 90-95% a kvalitet signala mi varira od 09-25%, nemam seckanja i drugih smetnji na slici, mada ne znam zašto je ovoliko velika razlika između ova dva parametra. Ovo sam napisao čisto da bi ljudi koji žele da kupe neki risiver radi gledanja programa putem DVB-T2 signala imali neku informaciju o dometu.
[ Stranger2 @ 11.06.2012. 00:38 ] @
Citat:
jačina signala mi je oko 90-95% a kvalitet signala mi varira od 09-25%, nemam seckanja i drugih smetnji na slici, mada ne znam zašto je ovoliko velika razlika između ova dva parametra.
Najverovatnije si se zabunio. Svugde gde sam ja (i još par ljudi) gledao je obrnuto.
Snaga signala je slaba zbog daljine i zbog toga što se emituje slabom snagom. A kvalitet je visok dovoljno da risiver pohvata dovoljno podataka i prikaže sliku. Da nije tako, bilo bi prekida slike.

U stvari... kad bolje razmislim, moguće je da ti imaš pojačalo pa da je zato kod tebe snaga čak 90%.

Na primer da spojiš pojačalo i bez ikakve antene i signala bi pokazivao veću snagu ali bi kvalitet bio nula jer nema signala nikakvog.
[ boki78 @ 11.06.2012. 14:42 ] @
Proverio sam još jednom i ipak se nisam zbunio, signal strenght odnosno jačina signala mi je stabilnija i varira između 90-95% dok mi signal quality varira između 09-33%, ne koristim nikakvo pojačalo, antena mi je loga 3 na tavanu, nemam nikakvih seckanja ili smetnji. Koliko sam primetio za ovih par dana koliko koristim risiver jačina i kvalitet signala su nešto slabiji danju a bolji uveče. Ostavljam i link ka slici na kojoj se može videti.

http://imageshack.us/photo/my-images/811/albab.jpg/
[ Lighttwen @ 12.06.2012. 12:35 ] @
Vazniji je kvalitet signala od signala...
Najbolje bi bilo kada je kvalitet oko 80% a signal oko 60%
[ boki78 @ 12.06.2012. 13:43 ] @
Naravno, ali meni je bitno u ovom trenutku što mi i sa ovakvim vrednostima sve radi dobro, slika mi ne secka niti imam drugih smetnji. Vremenom će biti jači signal sa Avale pa će mi i kvalitet signala biti bolji.
[ ulise @ 12.07.2012. 17:48 ] @
Bilo je I vreme
[ vkoja @ 12.07.2012. 22:28 ] @
Koliko je jak trenutno signal dvb t2 sa avale ? Probao sam sa danas da ulovim signal iz pozarevca ali nema istog , dok sam dvb-t dok je isao imao pun signal...Da li ce biti pojacanja ili je ovo samo test signal ?
[ zilenk @ 13.07.2012. 07:08 ] @
Svi signali su u test fazi i idu sa dvadesetak posto stvarne jačine. I ja imam taj problem (sever Vojvodine)sa Čota i imam signal samo posle 22h. Zato ukoliko nešto i pokušavaš to uradi u večernjim satima.
[ kale @ 13.07.2012. 09:16 ] @
Ima li iko da gleda dvb-t2 kanale preko predajnika na Ovcaru i Zabucju (Uzice)?
Jedan izvor iz ETV-a tvrdi da Ovcar, Zabucje i Bic ne rade dok drugi da ne radi samo Bic.
Ja sigurno znam da Bic (Priboj) ne radi.
[ zilenk @ 13.07.2012. 11:13 ] @
Sve to što piše, okači mačku o rep. Nema ti druge, a tako sam i ja uradio, kupiš pa probaš. Ako nema, čekaš. To je početak i kraj ove, od početka, nemušte priče o T2 u Srbiji.
[ vkoja @ 13.07.2012. 13:35 ] @
Sinoc sam oko 22h uhvatio svih 10 kanala sa avale iz Pozarevca , sa Falkonom 2200 , izuzetno dobar uredjaj...
[ zivanovic @ 13.07.2012. 22:36 ] @
Da li neko zna kada će biti signal za Kragujevac?
[ vkoja @ 14.07.2012. 19:34 ] @
Trebalo bi da mozes , probaj okreni antenu prema avali i skeniraj , kod mene 80km od avale 100% signal.
[ acatheking @ 14.07.2012. 21:26 ] @
Video sam ovde, neko je spomenuo da je pusten signal sa Stojcinog brda, pa me zanima da li je neko iz visih delova Mirijeva testirao signal? Zivim u na nekih 1500m udaljenosti od antenskog stuba. Takodje, u istoj liniji vidim i toranj na Avali (udaljenost 15-ak km) pa me zanima da li bi bilo problema zbog "oba" signala koji se mogu uhvatiti? :)
[ vkoja @ 15.07.2012. 00:11 ] @
Neces imati problema.
[ DvbT-manijak @ 15.07.2012. 06:31 ] @
...ako sve radi kako treba, inače...
[ bokisaacdc @ 19.07.2012. 09:24 ] @
Citat:
djyova:
Ne znam samo zasto povezujete LCD televizore samo sa gledanjem TV-a. Ja na primer svoj LCD dosta koristim i za gledanje HD filmova preko kompa, i umesto monitora za komp, a znam dosta ljudi koji to isto rade. Ja sam znao da ce se kod nas uvesti DVB-T2, pa sam ipak kupio TV sa DVB-T(1) standardom. Razlog je vrlo jednostavan. Isti taj TV koji ja imam, odnosno model sa istim karakteristikama ali sa razlikom da ima ugradjen DVB-T2, je u trenutku kupovine kostao 300 evra vise od modela koji sam ja kupio. Dakle zasto da dajem 300 evra vise, kad mogu da kupim STB za 50 evra! Za razliku od 250 evra sam taman sklopio HTPC masinu.

Taj sam.
[ kale @ 22.07.2012. 10:44 ] @
Imate li zvuka na Avali?
Kod mene nema.
[ boki78 @ 22.07.2012. 14:10 ] @
Tek sada videh poruku, u ovom trenutku meni signal sa Avale radi sasvim normalno.
[ pilebre @ 25.07.2012. 18:23 ] @
Sva ta digitalizacija je ok, podrzavam svaki razvoj novih tehnologija, i svidja mi se sto se trudite da priblizite tematiku i svoja iskustva obicnim ljudima jer skoro da nema javnih informacija o tome.Cak vam pomalo i zavidim, lepo je gledati program u visokoij rezoluciji(kakav god on bio, nije to sad tema). Ali da skrenem paznju da i ja zivim u istoj toj Srbiji i da digitalizacija u moje selo nece skoro da stigne. Pa mi jos uvek kacimo antene po krosnjama, blizu puta i kojekakvim mestima i jedva 'vatamo 4-5 kanala i to sve sa snegom. I jos da dodje neko da mi trazi da placam pretplatu... ma daj molim te, bolje da me opsuje.
[ vladanet @ 30.07.2012. 12:01 ] @
Da li mi neko moze reci da li stojcino brdo radi kad kod kazu da radi ja proverim i ne radi nije mi jasno kako smeju siriti lazne vesti.Ima li nekoga da proveri sta je sa ovom babom.
[ digisat @ 15.08.2012. 22:06 ] @
Avala i stojcino brdo u ovom momentu ne rade.
[ Lighttwen @ 05.03.2013. 11:02 ] @
Ljudi, i ja sam kupio ovaj FALCOM, ne hvatam nijedan kanal, zivim u centru Uzica, po mapi pokrivenosti ja sam pokriven.
[ kale @ 05.03.2013. 14:35 ] @
Idi kod nekoga ko ima odlican prijem analognih kanala jer emituju smanjenom snagom digitalni signal.
Ako i dalje ne radi, onda zovi sluzbu za prijavu smetnji.
Velika je verovatnoca da im ne radi predajnik, a posto znaju da skoro niko nije upoznat sa digitalnim emitovanjem, nece da se cimaju da ga popravljaju.
Tako je bilo sa predajnikom Priboj-Bic.
Tek kad sam ih zvao i prijavio da ne radi nasli su za shodno da priznaju da ne radi i da ce poslati ekipu da popravi.
Jos su mi rekli da se oprema kvari kao luda jer su ih izgleda uvalili zesci skart.
[ zilenk @ 06.03.2013. 07:19 ] @
Obrati se ovde i raspitaj se da li je Užice pokriveno signalom.

Code:
http://www.digitalizacija.info/pomoc/
[ Lighttwen @ 06.03.2013. 11:44 ] @
Digitalni signal je puno slab.
Ja vidim predajnik na brdu, živim u centru, možda nema 2KM.
Kada idem na ručno traženje kanala, izaberem kanal 57, jačina signala je 42%
Zadovoljan sam, RTS HD radi super kao i svi kanali.
Evo test

http://www.youtube.com/watch?v=Cp0DqI4myFw

Rekli su kako se sada Digitalna televizija emituje manjom snagom, i da će snaga emitovanja biti povećana do kraja 2013 godine :)
[ zilenk @ 06.03.2013. 12:55 ] @
Dobro, samo ne znam kako si tvrdio pre toga da nema signala?. Signali u pilot fazi idu sa dvadesetak posto jačine, tako da imaš sreće što si blizu predajnika. Signal se neće pojačavati u toku ove godine.
[ Lighttwen @ 06.03.2013. 13:29 ] @
Pre toga nije bilo signala jer antena nije bila dobro usmerena.
Na sajtu www.etv.rs sam dobio informaciju iz prve ruke da se snaga emitovanja pojačava do kraja 2013 godine tamo gde je to tehnički moguće (da ne šteti analognom signalu).
Takođe na sajtu piše sledeće:


Avala 27. UHF
Niš Gorica 21. UHF
Subotica 47. UHF
Kruševac Goč 26. UHF
Vršac 54. UHF
Ovčar 64. UHF
Priboj Bić 66. UHF
Crveni Čot 31. UHF
Užice-Zabučje 57.UHF
Loznica-Gučevo 27. UHF
Novi Pazar-Šutenovac 32. UHF
Košutnjak 27. UHF
Valjevo-Pećina 42. UHF
Raška-Gradac 47. UHF
Stojčino Brdo 27. UHF

Znači, Užice 57 kanal, išao sam na Manuelno pretraživanje, izabrao 57 kanal i pomerao antenu dok nisam dobio najbolji signal.
I našlo je 9 kanala.

RTS1
RTS2
RTS DIGITAL
RTS HD
PINK
TV PRVA
B92
TEST (REZERVISAN)
HAPPY