[ Pedja om @ 24.03.2012. 19:04 ] @
Treba da napravim neki sklop a stvar je u sledecem.Kada nestane jedna od faza ili kad je razlika napona veca od podesenog nivoa na Asimetriji,treba da mi se aktivira relej za zadrskom.Recimo nestane struje i ukoliko se u roku od 3 sekunde nevrati napon izlazni relej se aktivira.A posle toga recimo pola sata napon se vrati i ako je prisutan duze od 4 sekunde relj se iskljucuje.To je primer ako imate napajanje sa dva izvora od kojih je jedan primaran ukoliko on nestane upada drugi,a kad se prvo primarno napaja je vrati opet se uredjaji napajaju preko njega.Koliko sa razmislajo pored asimetrije potrebna su mi i dva vremenska releja?
Pa ako neko mozda ima semu da se tako sta poveze ili da smisli bio bih zahvalan?
[ veselinovic @ 24.03.2012. 20:26 ] @
Treba jos podataka.
Aj ovako:
1. Nestane jedne faze i dodje u roku od 4 sec - relej treba da vrati napajanje ( nestane faze ili bude asimetrija nebitno)?
2. nestane faze i to traje duze od 4 sec treba da se napajanje prebaci na drugu sabirnicu. Ako se u roku od pola sata vrati napajanje na sabirnici A prebaci na sabirnicu A?
2. a) A ako se ne vrati za 30 min, nego za 32 minuta sta onda?
3. ako se desio slucaj 2a) , a sabirnica B izgubila fazu - sta onda?
4. Sabirnica A izgubila fazu L1, a sabirnica B fazu L3 - treba li kombinovati faze ?
5. .....


Mozda je bolje reci sta su ti potrebe. Ja sam rjesavao nesto slicno za rafineriju pa ti mogu pomoci, ali moram znati mnogo vise podataka. Iduci problem je opasnost dvostrukog napajanja, opasnost od samopokretanja motora ....
Moze ti se pomoci ako objasnis konkretni problem.
[ Pedja om @ 27.03.2012. 20:26 ] @
Eee odlicno!
Onda ovako.
Gledamo da je sabirnica A (Mreza)primarna i sa nje se vrsi uvek napajanje svih potrosaca.A sabirnica B je uvek pod naponom(da uzememo da je uvek,i da je zovem "sigurnosno napajanje" )posto ce se ona napajati sa akumulatora preko invertora a opet taj akumulator pune fotonaponske celije.Snaga samih fotonaponskih celija je oko 4 kw.Ali da ne zamaram sada sa suvisnim podacima to nije sada bitno cinimi se.Dakle sabirnica B je uvek pod naponom,ukoliko nestane jedna od faza na sabirnici A ili je razlika veca od podesenog nivoa za odredjjeno vreme npr. 5 sec ukoliko se nevrati napajanje onada upada napajanje sa sabirnice B.I potrosaci se napajaju sa sabirnice B sve dok se stanje napona na sabirnici A nevrati u normalu,ali pod uslovom da to "normalno stanje" na sabirnici A potraje npr.8 sec.
Znaci ne treba istog momenta da mi reaguje na promene stanja napona,zato sam pitao da se to izregulise sa dva vremenska releja jedan sto ce prebacivati Sa napajanja A na napajanje B za npr. 5sec a drugi vremenski relej sto ce "cekati da se stanje na sabirnici A normalizuje i ukljuci napajanje sa A sabirnice npr za 8 sec.?I naravno vse to sa dva kontaktora koja ce jedno i drugo napajanje da ubacuju a opet da se preko kontakata "uslovljavaju" da nebi doslo do pucanja.
E sad da nema ni napajanja sa B sabirnice,to nebi uzimao u obzir.
E sada ja sam oavako izlozio i ovako mi je potrebno ali strucne sugestije dobro dosle.Da da neyaboravim narano komandni napon bi se dobijao sa sabirnice B koja je uvek pod naponom da bi to moglo da radi i da se kontaktori prebacuju.
E za to mi je potrebna sema,nadam se da nisam zakomplikovao,tu sam da pojasnim jos samo da dobijem pravu semu.Hvala!
[ Pedja om @ 27.03.2012. 22:30 ] @
Zamalo da sam zaboravio,ja cu sa invertora i tako imati monofazno napajanje sto je sabirnica B,ali bi sklop radio tako kao da je trofazno sto ne menja stvari samo ubaciti kontaktor.
I da ako slucajno nestane napajanje sa sabirnice B sto je sigurnosno napajanje ne treba nista da se dogodi nego da se uredjaji normlno nastave napajati sa sabirnice A sto je mreza.Sad tu je mozda sema komande malo zamrsena pa zato pitam za semu
[ test1234 @ 28.03.2012. 10:56 ] @
Ne znam da li ce biti od koristi.

Rade Koncar iz zagreba je radio prilicno prostu automatiku za startovanj agregata. Prilikom nestanka struje odmah se palio dizel motor agregata, a prilikom dolaska mreznog napona iz trafo stanice, posle 8 sec se iskluci agregatsko napajanje i ukljuci redovno napajanje.

Ovde napajanje iz trafo stanice moze biti "B" a agregatsko napajanje moze biti "A" ili obrnuto.
[ Pedja om @ 28.03.2012. 18:57 ] @
Pa to je slicna stvar,agregat upada kad nema mreye a kad se vrati mreza agregat ispada i sve to sa zadrskom od nekoliko sekundi.
Gde bi takvu semu mogao naci kad si vec spomenuo?
[ radarac66 @ 28.03.2012. 19:44 ] @
8 sekumdi je premalo da se stabilizuje mreza, a i nakon ispada napajanje treba da se propusti tek nakon jednog minuta rada motora.

ta koncareva sema je debeeelo zastarela
[ veselinovic @ 29.03.2012. 05:46 ] @
Pedja,
tvoji zahtijevi su malo specificni i tesko ces naci gotovo rjesenje.
Ima tu malo mjerenja napona, pa nesimetrije, pa par vremenjaka i na kraju neki sklopovi koji pamte stanje.
Elem, podijeli stvar ovako, pa razradjuj jedno po jedno ( lakse je), a problematika je sledeca:

1. Mjerenje napona i okidanje releja kad napon na sab A ode gdje ne treba
2. Mjerenje napona na sab B ( cisto da se ne cimas sa prebacivanjem ako nema napona ni na B)
3. E sada treba osmisliti logiku i napisati program za mikrokontroler ili PLC ( ako uzmes uC ili PLC sa analogijom onda 1 i 2 spustis u uC/PLC)
4. Skontas izvrsne elemente ( kontakter, prekidac sa motorcetom....)
5. Rijesis problem paralelnog rada - tj odlucis smijes li imati paralelni rad sab A i sab B ili ne smijes
6. Sve sklopis
7. Probas - radi
8. Nece htjeti da radi bas kad ti bude najpotrebnije ( Marfi)
9. Vratis se na 1 ili ako si srecan na 3.

[ Horvat I @ 29.03.2012. 19:16 ] @
nije zastarelo i danas se koristi.
Kolko shvatam tebi je u stvari bitno 1F napajanje, Nek se uređaj stalno napaja sa pretvarača, na mrežu kačiš punjač,kad iskoči mreža a nema ni sunca da paneli pune bateriju, uskače agregat.
Na taj način ostvaruješ besprekidno napajanje sa prostom automatikom.
[ Pedja om @ 29.03.2012. 19:27 ] @
Ovo nije nikakva ozbiljna situacija,nije mi potrebna za industrijsku svrhu i nije potrebno toliko precizno merenje napona i cekanja da se stabilizuje.To napajanje ce eventualno napajati pumpe od po 100 w,i za rasvetu.Tako da mi je potrebna najprostija sema koja ovo moze da izregulise bez logickih kontrolera.Nema napona 4 sekunde upada sigurnosno napajnje,kada se mreya vrati ovo ispada i napajanje je opet preko mreze.Najprostije i bez komplikacija.Pa na osnovu ovog mi je potrebna sema.
[ Pedja om @ 29.03.2012. 19:38 ] @
E pa to,samo ovakje zahtev od vlasnika objekta a ne moja da upada napajanje sa pretvaraca kad nema mreze.
Ali nije zgoreg ako neko ima semu slicnih karakteristika da je posalje.
[ veselinovic @ 30.03.2012. 17:00 ] @
Neces mi vjerovati ali upravo radim na toj semi za ozbiljnu industriju.
Cim zavrsim poslacu ti, ali mislim da ti se nece svidjeti, posebno cijena ( procjena oko 30 kE).
[ Pedja om @ 31.03.2012. 15:10 ] @
Nije problem,naravno da se rad mora platiti.Moze onda i ozbiljnija sema a ja cu je sebi prilagoditi.Samo reci koja je cena i kako bi to izveli da ti dobijes pare a ja semu koj radi.
[ veselinovic @ 31.03.2012. 17:21 ] @
Sta od opreme mozes nabaviti i kog proizvodjaca.
Ja radim sa snajderovom opremom.
Ima unutra i jedan PLC tri prekidaca sa motornim pogonom i 6 transmitera U/I i jos akumulator sa napajanjem na 24V.
Masa uslova da ne dodje do paralelnog rada itd.
A sema mora da radi jer se montira u rafineriji, a tamo je zahebano kad nesto ne radi.
ili pukne do neba ili gazde prospu mnogo goriva u plamen koji gori