[ MilosOskar @ 29.03.2012. 15:42 ] @
Na mestu gde mi je "glavni" RouterBoard (rb na koji se kače svi ostali rb-ovi, tačnije rb na kom je sav protok) nažalost postoje jako male skoro nikakve šanse da stavim neki desktop računar na kom bi se nalazio squid server, koji bi služio samo za keširanje saobraćaja.
I kada bih uspeo da stavim taj desktop računar na to mesto, ne bih imao pristup svaki dan tom računaru, što je problem.

Stavio bih taj računar kod sebe kući (na kom bi bio squid). Sa tim "glavnim" routerboard-om bih ga povezao preko posebnog interfejsa na 5.xx Ghz. Postoji odlična optička vidljivost, a vazdušna udaljenost iznosi oko 1500 m.

1. Zanima me da li bi to bio neki problem, što server i "glavni" ruter nisu povezani kablom već bežično ?
2. Da li mogu mnogo da izgubim na toj bežičnoj vezi, pa da se taj server pokaže skroz negativno (manje vremena treba kada se vuče sa neta nego sa servera) ?!

Koristio bih ova dva uređaja za bežičnu vezi između računara na kom je squid i "glavnog" rozterboarda:

http://www.netiks.rs/mikrotik-...sac-ac-dc-adapter-poe-injector

Toliko za sada...

Srdačan pozdrav
[ BigFoot @ 29.03.2012. 18:42 ] @
Citat:
MilosOskar: 1. Zanima me da li bi to bio neki problem, što server i "glavni" ruter nisu povezani kablom već bežično ?
Probaj i uporedi ping. Ako postigneš sličan rezultat, Squid neće znati da li dobija zahteve žičano ili bežičano...
Koju šemu povezivanja planiraš, tj. ako zahtevi idu po toj link liniji, kuda planiraš da se vrate?
[ MilosOskar @ 29.03.2012. 20:47 ] @
Pa zato i postavih temu. Da čujem Vaša mišljenja, da li može ili ne. Ako je to varijanta koja možda može ili možda ne može, onda se neću upuštati ako je nesigurno i džabe bacati novac.
Ali ako postoje dobre šanse da to može tako da se izvede i da radi kako treba, onda da radim na tome da realizujem pomenutu ideju...
Nemam kako da probam pomenutu ideju ali znam da kada pingujem postojeći link između dva rb-a, ping i nije nešto naročito dobar. Ide do 5 ms. Signal je oko -57 sa obe strane a CCQ se u zadnje vreme znatno povećao i iznosi u proseku 90/90 %. Internet radi ok, ali kao što rekoh ping i nije idealan.

Naravno da squid neće znati kako dobija zahteve. Ali verovatno da nije isto kada je server povezan direktno kablom sa tim routerboardom i kada je bežično povezan i kada je ping recimo kao kod pomenutog linka, 5 ms...

Citat:
BigFoot:
Koju šemu povezivanja planiraš, tj. ako zahtevi idu po toj link liniji, kuda planiraš da se vrate?


Ovo pitanje mi malo nije jasno. Verovatno da nisam toliko potkovan sa znanjem da bih razumeo isto.
Molio bih za malo objašnjenje.
Zar ne mogu preko istog linka i da se vrate zahtevi??

Pozdrav i hvala

[ BigFoot @ 29.03.2012. 21:12 ] @
Ja imam loš link na 5 GHz, na rastojanju od 7 km, sa -73/-75 dB, CCQ 76/91% i ping je 0 ms uz neki Mb protoka. Loš je jer treba da promenim kablove CFD-200 u CFD-400 da bih dobio signal oko -65 dB. Ako ti je ping 5 ms, onda nešto sa linkom nije u redu i nemoj preko njega ni pokušavati Squid.
Citat:
MilosOskar: Zar ne mogu preko istog linka i da se vrate zahtevi??
Mogu, ali imaj na umu da deo povratnog saobraćaja ide napolje, a deo korisnicima. Ako korisnik potraži nešto što Squid ima u cache-u, Squid mu to vraća, ali ako potraži nešto što nema, mora poslati zahtev napolje, prihvatiti odgovor, zapisati u cache i poslati korisniku.
[ MilosOskar @ 29.03.2012. 21:36 ] @
Hvala na info i savetima.

Citat:
BigFoot: Ako ti je ping 5 ms, onda nešto sa linkom nije u redu i nemoj preko njega ni pokušavati Squid.


Što se linka tiče, dao sam primer kakav mi je link između dva RB-a. Kao što rekoh, nije dobar zbog pinga. Pa reko da ne pokušavam ni squid da dižem na udaljenom mestu ako ping bude isto 5ms ili više...
Zato sam hteo Vas da pitam, da li da se upuštam u to ili ne?! Da li ipak MORA squid da bude "pored" tog glavnog rb-a, i da budu povezani utp-om ?

[ BigFoot @ 29.03.2012. 21:59 ] @
Ne mora.
[ MilosOskar @ 29.03.2012. 22:12 ] @
Zahvaljujem!

Sad još samo par reči o tome šta mislite o opremi koju sam naveo da ću koristiti prilikom povezivanja rb-a i servera.

http://www.netiks.rs/mikrotik-...sac-ac-dc-adapter-poe-injector

Jel ovaj uređaj ok za tu namenu?

Pozz
[ BigFoot @ 29.03.2012. 22:52 ] @
Namena opreme je pravljenje linka i to nema veze ni sa čim drugim, pa ni "povezivanjem rb-a i servera". Bolje daj neke parametre linka.
[ MilosOskar @ 29.03.2012. 22:56 ] @
RouterBoard i server su udaljeni 1500 m vazdušnom linijom. Postoji odlična optička vidljivost.
Šta predlažete od opreme ?
[ mckrsta @ 29.03.2012. 23:26 ] @
Kao sto ti je BigFoot rekao, sve je to izvodljivo, i moze da radi, stim sto se ni meni ni njemu ne svidja sto ce i cache i saobracaj koji server skida ici preko istog linka, mislim, postoji verovatno mnogo ovakvih konfiguracija koje rade...

A sto nebi stavio squid server tamo gde je glavni router, na njemu ces podici neki linux, iskonfigurisati squid, i vise ga neces pipnuti... osim da gledas reporte... sta ce ti to kuci... ako slucajno padne, zakacis se na RB, disable pravilo koje baca na squid i zavrsis posao...

plus sto ces da prsnes 20k da napravis link... bolje to ulozi u masinu za squid i natrpaj HDD-ove

Pozdrav
[ newtesla @ 30.03.2012. 07:57 ] @
Realno, squid je bio odličan out-of-the-box dok je net bio kilav: danas kad je latencija po telekomovoj mreži oko 10-11ms, i otkad su svi veliki u Srbiji u peeringu - squid mora baš pažljivo da se definiše, a o jutjubu i html5 da ne govorim ;)
[ BigFoot @ 30.03.2012. 11:40 ] @
Jeste za provajdere i one koji imaju pristup po optici. Ostali, sa manjim protocima, sa latencijama 50-60 ms, moraju da se snalaze. Osim funkcije keširanja, Squid ima i drugih mogućnosti.
[ MilosOskar @ 02.04.2012. 22:35 ] @
Hvala svima na izdvojenom vremenu i trudu za pomoć! Nisam stigao ranije da odgovorim zbog mnogobrojnih obaveza u zadnje vreme.

Citat:
mckrsta: Kao sto ti je BigFoot rekao, sve je to izvodljivo, i moze da radi, stim sto se ni meni ni njemu ne svidja sto ce i cache i saobracaj koji server skida ici preko istog linka, mislim, postoji verovatno mnogo ovakvih konfiguracija koje rade...

A sto nebi stavio squid server tamo gde je glavni router, na njemu ces podici neki linux, iskonfigurisati squid, i vise ga neces pipnuti... osim da gledas reporte... sta ce ti to kuci... ako slucajno padne, zakacis se na RB, disable pravilo koje baca na squid i zavrsis posao...

plus sto ces da prsnes 20k da napravis link... bolje to ulozi u masinu za squid i natrpaj HDD-ove

Pozdrav


Izgleda da je mckrsta u pravu. Ja sam malo požurio i pokušavam nešto da napravim što pre, neznajući neke stvari, poput te recimo da cache i saobraćaj koji server skida ne idu preko istog linka! Želja za poboljšanje mreže na što bolji nivo, želja za novim iskustvima i znanjima kao i mladost čine me brzopletim čovekom.
Gotovo sam bio spreman da kupim navedenu opremu ove nedelje, međutim odložiću to i radiću na predlogu od mckrste, da stavim računar kod tog routerboarda i povežem ih kablom preko ethernet portova (gde će veza biti daleko sigurnija i kvalitetnija od linka). A naravno novac ću onda uložiti u računar koji će služiti kao squid.

Imam još jedno pitanje, nadam se da se moderatori neće ljutiti što ga postavljam ovde, jer nije baš direktno vezano za naslov teme.
Pošto smo ustanovili da nije najbolje da dižem taj squid na daljinu i da poradim na tome da ga stavim na mesto gde se nalazi i glavni RB, kako do tada da pratim šta posećuje određeni korisnik na mreži. Da li postoji neki software koji mogu da dignem na mikrotiku preko kog mogu da pratim ili možda postoji nešto što mogu da instaliram kod kuće na računar (koji je konektovan na korisnički interfejs na mreži na mikrotiku) ??

Hvala svima na pomoći!
Srdačan pozdrav
[ BigFoot @ 03.04.2012. 10:50 ] @
Citat:
MilosOskar: cache i saobraćaj koji server skida ne idu preko istog linka!
To nije nikakav problem, ali mora da se iskonfiguriše. Zar kroz jedan link ne ide npr. sav saobraćaj svih korisnika, u oba smera? U čemu je razlika isto to za Squid?
Citat:
MilosOskar: kako do tada da pratim šta posećuje određeni korisnik na mreži.
Nikako. To sam MT ne može da uradi. Možeš jedino da podigneš Linux server, pa sa MT da radiš Remote Log na njega.
[ MilosOskar @ 03.04.2012. 21:31 ] @
Citat:
BigFoot:To nije nikakav problem, ali mora da se iskonfiguriše. Zar kroz jedan link ne ide npr. sav saobraćaj svih korisnika, u oba smera? U čemu je razlika isto to za Squid? 


U pravu si! Baš kao i za većinu stvari do sada, treba mi uglavnom ono čega nemam dovoljno - znanje. :)
Dobro, barem sam shvatio da squid ne mora da bude na istom mestu gde i routerboard (ali bi bilo idealno ako bi se nalazio pored rb-a). Što znači da ću dobro razmisliti da li da kupujem opremu pa da postavljam squid kući, ili da poslušam mckrstu pa da radim na tome da squid postavim na mesto na kom se nalazi i routerboard. Naravno, potrudiću se i da prikupim malo više znanja o tome kako "to" treba da se iskonfiguriše.

Što se tiče ove preporuke za Linux server i Remote Log-a sa Mikrotika, da li bih u tom slučaju znao šta i koji korisnik posećuje na internetu ?

Pozdrav
[ BigFoot @ 03.04.2012. 23:28 ] @
Da, možeš da loguješ svaku započetu konekciju. Npr. provajderi imaju i zakonsku obavezu da to rade.
[ mckrsta @ 03.04.2012. 23:39 ] @
na masini na kojoj ce ti biti squid instaliraj sarg... uz malo konfigurisanja, dobices lep web report koj korisnik, sta gde, koliko i tako dalje... mislim da na tako nesto mislis uzgred u tim logovima ce ti biti samo sto je proslo kroz proxy, a kao sto rece neko iznad, nadam se da vec imas neki log server????
[ BigFoot @ 04.04.2012. 10:57 ] @
I imaj na umu da sarg, cacti i sl. umeju da budu zahtevni, a Squid-u često nije dovoljna ni jaka totalno posvećena mašina, sa RAID diskovima. Zato se ta N u 1 rešenja ne koriste ako se želi neki rezultat, osim u pokazne svrhe i za vežbu.
[ MilosOskar @ 05.04.2012. 09:43 ] @
Citat:
mckrsta: na masini na kojoj ce ti biti squid instaliraj sarg... uz malo konfigurisanja, dobices lep web report koj korisnik, sta gde, koliko i tako dalje...


Izgleda da će squid malo sačekati bar što se tiče puštanja u rad u mreži, instaliraću ga prvo ovako na nekom Linuxu pa ću onda početi sa učenjem konfigurisanja istog! Vidim ima ovde na ES finih objašenjenja, a ako negde zapne (a hoće sigurno xD ) postaviću temu ovde. Čitao sam o sarg-u...

Citat:
mckrsta:nadam se da vec imas neki log server????


Citat:
BigFoot: Da, možeš da loguješ svaku započetu konekciju. Npr. provajderi imaju i zakonsku obavezu da to rade.


Izgleda da ja stvarno manje znam, nego što mislim da znam. :)

'Ajmo sad polako...
Pretpostavljam da kad kažete LOG SERVER, sigurno ne mislite na onaj na Mikrotiku.
Sad malo glupih pitanja, ali molim za razumevanje, kao i za pomoć.

Spomenuli ste da je to server na nekom Linuxu. Samim tim verovatno je to neki udaljeni komp (a i ne mora da bude) koji beleži sve živo što se dešava u mreži ?!
Jel može taj računar na kom je log server da bude nakačen na korisnički interfejs (na kom su i ostali korisnici) na Mikrotiku ili mora zaseban interfejs ?


Za sada toliko...

Hvala i pozdrav
[ BigFoot @ 05.04.2012. 20:45 ] @
Citat:
MilosOskar: Izgleda da ja stvarno manje znam, nego što mislim da znam. :)
Nisi valjda pomislio da je drugačije, ili nisi čitao Sokrata koji je davno rekao: ""Ja znam da ništa ne znam. (Scio me nihil scire)"?
Citat:
MilosOskar: Pretpostavljam da kad kažete LOG SERVER, sigurno ne mislite na onaj na Mikrotiku.
Naravno. To je samo jedna od funkcija MikroTik-a koji je ruter.
Citat:
MilosOskar: Samim tim verovatno je to neki udaljeni komp (a i ne mora da bude) koji beleži sve živo što se dešava u mreži ?!
Zašto udaljeni? Meni je spojen UTP kablom dužine 50cm sa MikroTik ruterom.
Citat:
MilosOskar: Jel može taj računar na kom je log server da bude nakačen na korisnički interfejs (na kom su i ostali korisnici) na Mikrotiku ili mora zaseban interfejs ?
Može. To zavisi od IP adrese koju mu dodeliš. Ako je iz korisničkog opsega, onda i mora.
[ MilosOskar @ 05.04.2012. 23:05 ] @
Citat:
BigFoot: Nisi valjda pomislio da je drugačije, ili nisi čitao Sokrata koji je davno rekao: ""Ja znam da ništa ne znam. (Scio me nihil scire)"?


Kod mene je bilo - Ja mislim da nešto znam. :)

Citat:
BigFoot: Zašto udaljeni? Meni je spojen UTP kablom dužine 50cm sa MikroTik ruterom.


Ma to udaljeni mi je postalo uzrečica kada pričam o bilo kakvom serveru, iz prostog razloga što sam "malo" onemogućen da stavim bilo kakav računar kod routerboard-a, pa kad god pomislim na neki server ja već odmah u glavi planiram kako je najbolje da ga bežično povežem, kao što sam pisao iznad.
Inače znam da bi najbolje bilo da ih povežem preko ethernet portova. ;)

Citat:
BigFoot: Može. To zavisi od IP adrese koju mu dodeliš. Ako je iz korisničkog opsega, onda i mora.


E, odlično! Dođosmo i do toga da ja taj server mogu da postavim kod kuće i da ga sa Mikrotikom povežem preko korisničkog interfejsa tj. bežično.
- Kako je najbolje da povežem taj računar sa Mikrotikom, mislim šta da koristim od wifi opreme za prijem signala (ruter, pci karticu...) ??
- Gde mogu da skinem instalaciju log servera ?

Pozdrav

[ BigFoot @ 05.04.2012. 23:50 ] @
Ja sad nisam siguran da te razumem. Npr. kada kažeš "da ga sa Mikrotikom povežem preko korisničkog interfejsa" mislio sam preko switch-a na istu LAN karticu, ali ispade "tj. bežično".
Možeš li ti da skiciraš šemu svoje mreže sa ip adresama kako bismo sagledali i lakše ti pomogli?

Log server je svaki pogodno konfigurisani Linux server. Ne postoji gotov "log server".
[ MilosOskar @ 08.04.2012. 22:09 ] @
Citat:
mckrsta
koliki ti je saobracaj na interfaceu ka korisnicima????


Na tom interface-u je sada oko 7 Mbps.

Na drugom RB-u ne postoje nikakve mogućnosti da postavim squid, čisto da napomenem.
Na glavnom su šanse male ali može da se izvede nekako, ali kao što rekoh ne bih imao pristup tom računaru (bar ne fizički).

Evo skice, pa pomagajte... :)



Pozdrav!

[Ovu poruku je menjao MilosOskar dana 09.04.2012. u 00:26 GMT+1]
[ mckrsta @ 09.04.2012. 12:41 ] @
pa najbolje na Glavnom eth2 i eth 3, sto se tice fizickog pristupa, moj squid je upravo na 3 metara od mene, znas kad mu fizicki pristupam... nikad... jednio sto imam od toga sto je u istoj prostoriji kao i ja jeste buka koju proizvodi od desetak ventilatora koje ima u sebi... ne kazem da nikad nece da ti zatreba fizicki da mu pristupis, prilikom svake ponovne instalacije... ovaj squid nije diran jedno 4-5 meseca, podignut je na ubuntu radi kao sat...
[ adnan_89 @ 09.04.2012. 14:36 ] @
Tesko ce ti to raditi na bezicnoj vezi izmedju squida i mreze tvoje. Nije vise fazon ni u mb-itima nego u paketima. Velika kolicina prolazi prema squid i vraca se, a na 100 korisnika mislim da ces ustediti 3% linka samo sa kesom, jer je 1:100 da se potrefi da dva korisnika koriste isti saobracaj na netu. Mozda youtube par klipova glava ce te bolit dok ga uspostavis da radi kako treba. Vezi ga fizicki za RB ali glavni, gdje radis masku i sve ostalo. Mnogo lakse ce ti biti
[ MilosOskar @ 10.04.2012. 00:57 ] @
Dakle, ništa mi drugo ne preostaje osim da poradim na tome da ga povežem utp-om sa glavnim ruterboard-om, odnosno da ga stavim odmah pored.

Citat:
mckrsta: pa najbolje na Glavnom eth2 i eth 3, sto se tice fizickog pristupa, moj squid je upravo na 3 metara od mene, znas kad mu fizicki pristupam... nikad... jednio sto imam od toga sto je u istoj prostoriji kao i ja jeste buka koju proizvodi od desetak ventilatora koje ima u sebi... ne kazem da nikad nece da ti zatreba fizicki da mu pristupis, prilikom svake ponovne instalacije... ovaj squid nije diran jedno 4-5 meseca, podignut je na ubuntu radi kao sat...


Jel keširaš youtube ?

Citat:
adnan_89: Tesko ce ti to raditi na bezicnoj vezi izmedju squida i mreze tvoje. Nije vise fazon ni u mb-itima nego u paketima. Velika kolicina prolazi prema squid i vraca se, a na 100 korisnika mislim da ces ustediti 3% linka samo sa kesom, jer je 1:100 da se potrefi da dva korisnika koriste isti saobracaj na netu. Mozda youtube par klipova glava ce te bolit dok ga uspostavis da radi kako treba. Vezi ga fizicki za RB ali glavni, gdje radis masku i sve ostalo. Mnogo lakse ce ti biti


Hvala na savetima!
Što se tiče svrhe squid-a odnosno smanjenja opterećenosti samog linka, mislim da ću tu dobiti dosta.
Mreža mi se trenutno sastoji od 15 korisnika (ljudi koje sve lično poznajem - komšije, drugari, rođaci...) i svi MI posećujemo skoro sve iste sajtove na internetu, znam provereno! Neki od njih su: google, hotmail, blic novine, facebook, youtube, mojauto, polovniautomobili.com , sajtovi raznih visokoškolskih ustanova (drugari) i drugi. Ako mogu tako da kažem mreža je skroz pasivna, uglavnom se sve svodi na posećivanje istih sajtova (gore navedeni), eventualno ponekad neko "švrlja" po netu pa otvara neke "nove", "ne istražene" sadržaje interneta (ali retko). :)
Imam svega 2 torrentaša u mreži i svega 5 ljudi koji koriste skype. :D
A što se youtubeta tiče, sad ću Vam reći ali ne verujem da će mi iko verovati! Skoro da svi slušamo iste pesme, naravno to je nemoguće, ali znam tačno "šta se sluša" u mreži. :D Kao što rekoh, kod većine ovih korisnika idem svako drugo veče na kafu... ;)

Moja želja je napraviti dobar (dobro konfigurisan i jak) squid server gde bih mogao "natrpati" određene sadržaje sa neta, pogotovo youtubeta i verujem da bih rasteretio link za 30%.

E sad, znam da malo idem van teme ali bilo bi ok kad bi mi neko napisao makar okvirnu konfiguraciju računara koji bih koristio kao squid server u mreži koja ima 50 korisnika.
Da bih znao koliko novca bih trebao da izdvojim za jedan takav računar!

Srdačan pozdrav i hvala na pomoći svima!
[ BigFoot @ 10.04.2012. 11:56 ] @
Citat:
MilosOskar: Što se tiče svrhe squid-a odnosno smanjenja opterećenosti samog linka, mislim da ću tu dobiti dosta.
Ne očekuj previše. Dobija se, ali treba puno podešavanja i poznavanja Squid-a.
Citat:
MilosOskar: uglavnom se sve svodi na posećivanje istih sajtova
Isti sajtovi uglavnom nemaju isti sadržaj, a navedeni nikad.
Citat:
MilosOskar: A što se youtubeta tiče
Budi srećan ako ga budeš uspešno keširao.
Citat:
MilosOskar: kod većine ovih korisnika idem svako drugo veče na kafu...
Deset kafa svako drugo veče je previše za Squid

Što se konfiguracije tiče, nema nekog okvira. Uvek je bolje što brža, a to znači skuplja, reda 400-600 EUR (bez monitora). Jedino obrati pažnju na diskove. Najbolje je da budu u RAID-u.
[ Aleksandar Đokić @ 10.04.2012. 18:25 ] @
Citat:
MilosOskar: A što se youtubeta tiče
Budi srećan ako ga budeš uspešno keširao.


slazem se, pogotovo sto u poslednje vreme ima nekih problema, ja nemam squid al sam procitao da se ljudi zale
[ mckrsta @ 10.04.2012. 18:42 ] @


Uploaded with ImageShack.us

bilo je problema, ali uz promena na skripti... radi...
[ BigFoot @ 10.04.2012. 19:07 ] @
Radi to i bez izmene skripte, osim ako već nije bila neispravna.

P.S. Odakle ti ovakav zeleni ispis na crnoj pozadini kao na nekadašnjim terminalima na železničkim stanicama?
P.P.S. Prvi HIT pa baš youtube?
[ mckrsta @ 10.04.2012. 19:33 ] @
Citat:
BigFoot: Radi to i bez izmene skripte, osim ako već nije bila neispravna.

P.S. Odakle ti ovakav zeleni ispis na crnoj pozadini kao na nekadašnjim terminalima na železničkim stanicama?
P.P.S. Prvi HIT pa baš youtube? 8)


P.P.S da ne verujes ali mi je smanjilo vreme pripreme slicice,

P.S. Zeleni zapis je sa SecureCRT, a koliko znam moze i putty, smao podesavas pozadinu terminala i slova, a skripta je morala da ima izmene, zbog skorasnjeg menjanja necega na youtube... sta god da je to bilo
[ newtesla @ 23.04.2012. 13:29 ] @
Samo nikako RAID za squid direktorij, jasno je naznačeno sa wikiju da squid više voli da sam radi paralelne upise/čitanje na različitim mountpoint-ima: tako lakše postiže paralelni rad.
[ MilosOskar @ 23.04.2012. 23:38 ] @
Aj da ne bih otvarao novu temu, bolje ovu malo da oživimo. :)

Nađoh uputstvo (neko osnovno) za instalaciju squid-a i sarg-a na Windows.
Poskidao sam ove alatke i instalirao ih uspešno.
Nakon toga sam u browser-u ručno podesio proxy. U vidu moja ip adresa računara i port 4480.
Nakon toga posetio par sajtova i "skoknuo" do access.log da vidim ima li šta. Sve je "upisao", svaki zatraženi sajt sa interneta.
Onda sam instalirao i Internet Access Monitor for Squid. Podesio ga i isprobao. Daje odlične report-e, kada kažem odlične mislim na sam pregled - datum,vreme,zatraženi sajt na netu, ip, protokol, država servera na kom je zatraženi sajt itd.

Vidim da u lokalu funkcioniše baš lepo.
Pa je moje pitanje sledeće:
1. Može li se ova kombinacija (squid+sarg+internet access monitor) upotrebiti samo za "nadgledanje" mreže u vidu šta i koji korisnik posećuje ? Znači bez keširanja, čisto podnošenje izveštaja! Računar sa ovim alatkama bi bio nakačen na isti interface na koji su nakačeni i ostali korisnici u mreži (bežično). Pošto sada ne kešira ništa verujem da neće smetati pošto je na istom interface-u na kom i korisnici ??

Pozdrav