[ maksvel @ 01.04.2012. 21:59 ] @
Planiram da postavim jedan NAS-server za potrebe bekapa.
Mislim se da kupim neki gotov, tj. onaj u koji posle idu samo hard-diskovi.
E, sad, šta za OS?
Znam da postoje razne varijante zasnovane na BSD-u i Linuxu, ali - šta preporučujete, onako iskustveno...?

I za HW može predlog, eventualno na PP, ako je previše "eksplicitan" (tipa link ka prodavcu)
Hvala :)

[ nkrgovic @ 02.04.2012. 10:08 ] @
Konkretan predlog - qNap. Par drugara to imaju i lepo radi.

Ako ces sam da ga pravis, i ako hoces nesto da naucis, plus da imas dodatne mogucnosti : Solaris + ZFS. Ako ti treba nesto jednostavno FreeNAS
[ maksvel @ 02.04.2012. 13:36 ] @
Najverovatnije ću da skrpim nešto sam. Čačkao sam nešto oko FreeNAS već, a ako bude vremena, rado bih čačkao oko Solarisa.
Hvala!
[ cheetah @ 12.04.2012. 09:50 ] @
Radio sam sa openFilerom, i vrlo sam zadovoljan, vucem neke ESX VM masine preko iSCSI sa openfilera, i to radi vrlo stabilno vec par godina

Guglaj malo freeNAS vs OpenFiler, ima dosta poredjenja, stabilnost, performanse itd.

Manual nije free, imam ga negde na emailu ako ti zatreba.

Poz
[ Ned123 @ 19.04.2012. 07:11 ] @
Dosta zavisi i od toga koliki nivo dostupnosti (ovo je ključni faktor) trebaš, da li će taj NAS biti iSCSI, NFS ili možda SMB tipa, količine disk prostora, potrebne brzine i sl.

Evo neka moja iskustva:

Ako te zanima iSCSI, lično tjeram iSCSI shared storage za tri ESXi servera i skoro 40 mašina na Openfileru 2.3 (imam malo stariji hardware na storage serveru :) ) sa ručno kompajliranim IETD 1.4.20.2 (OF 2.3 dolazi sa 1.4.19 koji ima ogromnih problema već sa VMware initiatorom u Vsphere 4.1). Ovih dana razmišljam o prelasku na Centos 6.2 (minimal) + trunk verzija IETD-a ali još testiram. Ostali iSCSI targeti su ili prekomplikovani za implementaciju (SCST zahtijeva recompile kernela), ili u pelenama (LIO).
Kao prvo Openfiler nemoj uzimati u obzir, to je skoro unmaintained software, 2.3 je napušten bez podrške za ozbiljan novi hardver a 2.99 je pun problema koji se ne rješavaju.
Ako iSCSI nije u pitanju, FreeNAS je sasvim OK ukoliko imaš nešto znanja oko FreeBSD-a, crna kutija za nešto kao backup appliance meni ne izgleda kao pametna ideja, slično je sa NexentaStor-om (OpenSolaris).

Uređaji sa 2-4 diska bez redundanse u storage procesoru, sa podrškom za NFS/iSCSI prodaju se za cijenu reda 500€ bez diskova (Synology?).
Redundantni "custom" uređaji za ozbiljan backup/virtuelizaciju sa 10 i više mjesta za diskove, koliko god izgledali primamljivi, idu nažalost do reda cijene namjenskih entry storage sistema (HP P2000, EMC VNXe3100)