[ drunkyduck @ 12.04.2012. 01:58 ] @
Pozdrav ljudi. Treba mi 'mala' pomoc u vezi sa sledecim problemom.

Evo o cemu se radi:

Pokusavam da postavim jedan sajt. Uzecu za primer da se radi o opisima filmova ili 'movie reviews'.

Znaci zeleo bih da kada posetioc stigne na moju glavnu stranicu (npr. w-w-w.mojsite.c-o-m) da u vrhu vidi slova od A-Z. Ako trazi npr. review od filma \'Minority Report\' kliknuce na slovo \'M\' i dobice nesto kao na ovoj slici:






Zatim ce sa spiska svih naslova koji pocinju slovom 'M', izabrati 'Minority Report' i kliknuti na link, i dobice nesto npr. ovako:







Probao sam da pronadjem ako ima neki plugin za wordpress (koji bih da koristim) ali nisam uspeo. Zatim sam instalirao drupal cisto da vidim kako izgleda posto sam cuo da drupal nudi mnogo vise mogucnosti nego wordpress. Ni tu nisam imao srece. Pretpostavljam da su potrebne neke izmene u code-u, da bih dobio ovo sto meni treba.

Moje pitanje: Da li neko zna plugin ili skriptu koja bi ovo omogucila u wodpressu (ili ako mora, u drupalu)? ILI da li postoji neka druga 'platforma' koja bi radila ovo sto meni treba?

Znam da bih ovo mogao da 'sklepam' tako sto bih rucno uploadovao 'gole' html fajlove koji zapravo sadrze review od nekog filma i da onda menjam index stranicu. Medjutim to nije ono sto zelim i bilo bi mucno sve to raditi 'pesaka' ako se ima u vidu da sajt moze imati preko 1000 review-a.
Znaci treba mi opcija kao kada se npr. pravi novi post u wodpress-u:

-stavis title posta (u ovom slucaju filma)
-u drugo polje za post stavis text opisa (review-a).
-odredis mu katergoriju i postujes

-zatim (ovo je vazan deo) 'nesto' (skripta ili plugin) 'pokupe' title tog posta i dodaju ga u index na pravilno mesto (znaci na pod-index za slovo M i to na mestu gde treba tj. ne na vrhu ili dnu spiska, vec da ga 'ugnezdi' medju vec postojece naslove, kako bi sve bilo poredjano abecedno. Znaci titlovi koji pocinju sa 'Ma' da budu iznad titla za 'Minority Report' jer on pocinje sa 'Mi'. Kao kada npr. u windowsu poredjate fajlove po imenu fajla.

-i na kraju, zeleo bih da posetioc ne moze da 'pogodi' pravi link do samog review-a nekog titla, tako sto ce npr. za 'Minority Report' da prestpostavi da se nalazi na w-w-w.mojsite.c-o-m/reviews/minorityreport/
...vec bih zeleo (posto sam vidja ovo gledajuci neke source-ve od drugih sajtova) da se za sam minority report page generise i neki random broj pa da link ne bude:

w-w-w.mojsite.c-o-m/reviews/minorityreport/
vec
w-w-w.mojsite.c-o-m/reviews/minorityreport-26236/

(naravno ako mi kasnije zatreba da dopunim review ili izmenim deo texta, zeleo bih da to mogu uciniti kao sto je u npr. wordpressu to moze ucinit klikoom na 'edit')




Verujem da ovo sto trazim nije nesto specijalno jer sam vec vidjao sajtove ovog tipa samo mi trenutno ni jedan ne pada na pamet da bih vam dao primer. Ali ako se setim, napisacu.

Hvala unapred na odgovorima i jos jednom, izvinite sto sam ovo postovao ovde. Znam da nije (bas) za ovu temu, ali vidim da ima dosta dizajnera koji posecuju istu, pa rekoh da pokusam dobiti odgovor ovde.

Pozdrav!


p.s. Jos jedna od ideja o kojoj sam mozgao kako se ovo moze izvesti je da npr. napravim 30-ak kategorija (tj. za svako slovo abecede po jedno) pa da se 'nekako' svako slovo na glavnoj index stranici veze nekom 'funkcijom' koja ce povlaciti sadrzaj kategorije za to slovo i presentovati ga u vidu obicnih 'klikabilnih' titlova, na koje bi dalje posetioc kliknuo i otvorio post koji je izabrao.
[ drunkyduck @ 17.04.2012. 06:17 ] @
Zar stvarno niko ne zna?
[ feniks-sd @ 17.04.2012. 12:10 ] @
U bilo kojoj od primjenjenih CMS aplikacija se to može napraviti. Nismo još spomenuli i Joomlu. Ako ne znaš to napraviti tada razmisli da taj posao za tebe odradi netko tko to zna i tko to može napraviti. Na webstranicama na kojima si ti to vidio sigurno se ne radi o instant rješenju nego o custum programiranju. Ma koliko se to činilo jednostavnim i nije. Još jednu stvar moraš naučiti, da se neke stvari u životu ne dobivaju besplatno. Sigurno nitko neće sada umjesto tebe ići tražiti neku skriptu koja možda samo tebi treba i nitko je do sada nije koristio na ovim prostorima.
Prije svega uvijek odaberi CMS platformu koju najbolje poznaješ.
[ SirPsycho @ 17.04.2012. 12:32 ] @
Ti koliko sam skontao hoćeš da napraviš ovako nešto?

SF FILMOVI


Pogledaj source kod stranice, jako je lepo odrađen...
Komentari su na srpskom, i tačno ćeš da znaš šta koji deo koda odrađuje...
[ drunkyduck @ 17.04.2012. 15:57 ] @
Lepo od tebe feniks-sd sto si se javio da mi 'objasnis' kako neke stvari u zivotu nisu besplatne i sto si unapred doneo sud da nisam trazio po netu pre nego sto sam ovde postavio topic, pa zato 'niko nece zbog mene ici i traziti resenje'.

Cisto da ti skrenem paznju da i ja znam gde je 'elance' i odesk sajt. Pa da sam hteo da platim, ne bih ovde ni postavljao pitanje. Medjutim, ti zaboravljas jednu stvar a to je da je ovo forum. Eto, savetujem ti da odes malo i potrazis po google znacenje termina forum, jer niko nece to uciniti umesto tebe, a ti ces i dalje imati krivu predstavu o tome sta forum predstavlja. (cisto da bude jasno, nista licno, vec reakcija na tvoj komentar).

Sto se tice koliko je sta komplikovano (iako tako ne izgleda ne prvi pogled), sve zavisi sta kome treba. Ja sam u medjuvremenu nasao wordpress AZIndex plugin, koji skoro 99% radi ono sto meni treba. Trebam ga jos malo testirati i verovatno cu se zadovoljiti njegovim funkcijama za sada. Ti naravno mozes reci da 'eto' i za taj plugin neko je morao uloziti svoje znanje da ga kreira. Slazem se, ali je taj plugin besplatno dostupan za sve i ne placa se.




@SirPsycho

Hvala na linku. Zanimljiva stranica. Ima dosta elemenata onoga sto meni treba, i par stvari koje mozda nisu potrebne (pop-up prilikom klika na naziv filma). Pogledacu source code. Mozda cu nesto i nauciti iz njega.

Jos jednom hvala za link.
[ feniks-sd @ 18.04.2012. 09:10 ] @
Eto vidiš, trebalo se još samo malo potruditi. I biiti malo strpljiviji, da netko uoči tvoj problem. Ja sam ponekad odovorio ljudima i nakon nekoliko mjeseci jer sam vidio da im nitko nije rješio problem, iako možda već i nije im bilo bitno, ili su sami rješili problem.