[ ByteCode @ 18.04.2012. 13:13 ] @
Iako su ih najavljivali kao fuziju dva velika giganta izgleda ipak ne ide tako dobro prodaja, android je ipak izlgeda napravio dovoljno veliku kriticnu masu, a MS i Nokija nemaju tako jaku crkvu kao kult jabuke.

http://www.pcpro.co.uk/news/37...would-sell-better-with-android
[ Tyler Durden @ 18.04.2012. 14:51 ] @
Jos u pocetku se i na ES govorilo o tome kako ova kombinacija nema sanse da upali.
Bila je ovo kocka, koja se nije isplatila, ili ajde, nece se isplatiti.
Problem nije u kocki, nego u tome sto se iz aviona vidjelo da nece uspijeti.
[ Nedeljko @ 18.04.2012. 16:25 ] @
Ja sam zbog kjuta iskreno navijao za nokiju, ali kada su potpisali sporazum sa majkrosoftom (protiv koga kao proizvođača nemam ništa), razočarao sam se videvši da su potpisali sopstvenu smrtnu presudu.

Nokija je od majkrosofta primila milijardu dolara obavezavši se da će svoju strategiju zasnovati na majkrosoftovim operativnim sistemima, koji su tada bili peti po zastupljenosti iza ajndroida, ajosa, blekberija i simbiana, a i sada su tamo. Da su primili petnaest milijardi dolara, možda bi nešto uradili sa velikim "možda", ali milijarda je definitivno crkavica da se na svetskom tržištu od babe napravi devojka.
[ degojs @ 18.04.2012. 18:24 ] @
Da vi ne pravite sahranu, a pacijenti jos zivi? Lumia modeli se u S. Americi prodaju, koliko citam vesti, jako jako dobro (naravno, relativno :-). Evropa, ne bas.

Videcemo, ali s obzirom da ce uskoro da se desi skoro potpuna integracija Windowsa, Xboxa, kao i telefona/tableta, nije to ni tako lose kako sada moze da izgleda. Racunajte da ce za godinu-dve da izadje i novi Xbox (i novi Kinect), a trebalo bi krajem ove ili pocetkom sledece da se pojavi i prilican broj tableta sa Win 8. Xbox je u S. Americi velika stvar, mislim da su vec preko godinu dana, svaki mesec, najprodavanija konzola. Sve ce to da gura jedno drugo.


Ne zaboravita da je i Xbox 360 godinama pravio samo gubitke (a u prvoj generaciji cak i velike hardverske probleme), ali poslednjih nekoliko godina MS zgrce pare na istom. Nista nije garantovano, ali rano je jos govoriti o neuspehu platforme.


Ja cu skoro sigurno da kupim Lumiu, samo nisam siguran da li neki od sadasnjih modela ili da sacekam Windows Phone 8 modele, meni je dovoljan samo jedan razlog: offline navigacija i offline mape (nije potreban data plan). Lumia 710 kosta ovde nekih $250, sto je vise nego odlicna cena. A aplikacija, za mene, ima daleko vise nego dovoljno. E sad, da sam u Srbiji, verovatno ne bih ni razmisljao o istim, vec neki Android, posto mi se cini da ima velik broj aplikacija prilagodjenih domacem terenu :)




[Ovu poruku je menjao degojs dana 18.04.2012. u 19:42 GMT+1]
[ Nedeljko @ 18.04.2012. 19:42 ] @
Iz tvojih usta u Božije uši. Nokija pravi odličan hardver, ali nisam optimista.

Ne znam kako će konzola da gura telefon, ali ajde.
[ bakara @ 18.04.2012. 19:46 ] @
Nece konzola da gura telefon, ali ako uspeju da sve integrisu i dobro povezu: tablet, telefon, desktop, konzola bice carevi...zbog toga je google prvi.
[ degojs @ 18.04.2012. 20:51 ] @
Citat:
Ne znam kako će konzola da gura telefon, ali ajde.


Kako kako? Pa kako je iPad gurao sve ostale Apple proizvode i vratio sam Apple u spotlight?

Prvo, imas interfejs koji je poznat i tamo i ovamo. Konzola se inace koristi ne samo za igrice. Drugo, mozes da odradis odlicnu integraciju telefona i konzole, npr. kao daljinskog upravljaca, kao dodatnog kontrolera u igricama, da pratis "stanje" u igrici (npr. u poteznim strategijama ili MMO) ili scoreboard ili.. ma sta sve ne, dok si van kuce, itd, itd. Ma ima milion mogucnosti.

Npr. na konzolama danas skoro da i nema strategija, mislim da je to pre svega zbog nepodesnog kontrolera. Ali ako ispred konzole stavis tablet (ili cak i telefon).. najednom imas super kontroler za takve igrice.

Izvadi telefon iz dzepa i odaberes neki film da se skida, dodjes kuci, film ceka na konzoli..

[Ovu poruku je menjao degojs dana 18.04.2012. u 22:15 GMT+1]
[ degojs @ 18.04.2012. 21:27 ] @
Inace, evo jos malo info za prodaju (uglavnom u Americi):

Citat:
The Windows Phone has reached the top of Amazon.com's Best Seller list and finding the Lumia 900 in-stock has been a bit of a challenge.


Citat:
Cyan Nokia Lumia 900 still out of stock at AT&T, Black models back in stock


Citat:
Canadian carriers and dealers happy with Nokia Lumia sales


Ili cak i ovo:

Citat:
Windows Phone dev making over $1000 per day with adverts on Taptitude


neko mora da koristi tu igricu ako ovi zarade $1000 dnevno od reklama.



Kako rekoh, jeste to relativno, ali ne izgleda, sve skupa, ni tako crno, pogotovo ako im ta integracija sa desktopom, konzolom i tabletima bude odradjena dobro.

Videcemo :-)
[ Nedeljko @ 18.04.2012. 21:51 ] @
Ako ja proizvodim igru za eksboks ili vindouz, ko će da me spreči da koristim bilo koji protokol za komunikaciju sa telefonom i napravim odgovarajuću android aplikaciju za njeno praćenje? Ne ide mi ta integracija baš u glavu.

Što se "poznatog interfejsa" tiče, to je razlog zašto je vindouz mobajl ostao na margini - kopirao je interfejs uspešnog sistema za sasvim drugu vrstu uređaja.

Tako da, ako misle nešto da urade, onda klasičan interfejs na desktop, metro na tablete, na telefon nešto prilagođeno tome, na konzolama ubaci i igraj, a ne jedan interfejs na različite tipove uređaja.
[ Milos911 @ 18.04.2012. 23:08 ] @
Citat:
Ako ja proizvodim igru za eksboks ili vindouz, ko će da me spreči da koristim bilo koji protokol za komunikaciju sa telefonom i napravim odgovarajuću android aplikaciju za njeno praćenje? Ne ide mi ta integracija baš u glavu.

Kao sto sad ima brdo android aplikacija za komunikaciju sa kompjuterom, i sve rade onako - jedva. Za prosecnog korisnika skoro nikako, jer su zesce komplikovane za konfiguraciju.

Citat:
Što se "poznatog interfejsa" tiče, to je razlog zašto je vindouz mobajl ostao na margini - kopirao je interfejs uspešnog sistema za sasvim drugu vrstu uređaja.

Tako da, ako misle nešto da urade, onda klasičan interfejs na desktop, metro na tablete, na telefon nešto prilagođeno tome, na konzolama ubaci i igraj, a ne jedan interfejs na različite tipove uređaja.

Pa niko nije rekao da ce biti identican interfejs... Preterujes...
[ degojs @ 19.04.2012. 00:06 ] @
Citat:
Ako ja proizvodim igru za eksboks ili vindouz, ko će da me spreči da koristim bilo koji protokol za komunikaciju sa telefonom i napravim odgovarajuću android aplikaciju za njeno praćenje? Ne ide mi ta integracija baš u glavu.


Pa ko onda, tj. zasto placa pretplatu za Xbox Live? Pokusaj da odradis (jedan igrac na konzoli, drugi na PC, treci na tabletu..) to sam, pa ces da vidis kako ce da ide i koliko je uopste moguce.

Dalje, sa WinRT/Metro ces, kako meni izgleda, dobiti mogucnost da napises jednom kod, a uposlis ga na svim tim uredjajima, uz nikakve ili minimalne izmene.

Citat:
Što se "poznatog interfejsa" tiče, to je razlog zašto je vindouz mobajl ostao na margini - kopirao je interfejs uspešnog sistema za sasvim drugu vrstu uređaja.


Pa kakve to veze ima sa sadasnjom, tj. buducom situacijom (Metro interfejs)?


Oni ako to urade kako treba, tu se otvara OGROMNO trziste, jer ljudi su vec na XBox Live, a potencijalno i na Win 8 (desktop, tablet) i Win Phone 8.

Nista nije garantovano, ali ima dobrih izgleda za uspeh.

Kad smo vec tu, cisto da se zna, i konkurencija nesto cacka po tom pitanju, evo vesti od pre par dana:
Citat:
Apple CEO Tim Cook has reportedly been seen visiting the Washington headquarters of Valve Corporation, the famous video game developer and owner of Steam gaming platform


Za razliku od naseg kolege sa foruma koji je pre par godina izjavio ovde:
Citat:

Citat:
degojs
Valve Steam. I dan danas rade super, koliko mi je poznato. Mislim.



Citat:
calimero
valve sta??


Yeah, pitaj Tima Cooka "Valve sta?".
[ Nedeljko @ 19.04.2012. 00:23 ] @
Izvini degojs, ali ja na kompu/telefonu ako nešto odigram to je uglavnom šah, ponekad frisel, pa nisam upućen u eksboksove, ali koliko se ja razumem, klijent treba samo da razume protokol komunikacije sa serverom, tako da je sasvim svejedno da li rade pod istim ili sličnim ili potpuno različitim sistemima, a kod igre mi neće mnogo pomoći da napravim aplikaciju za telefon koja proverava stanje u igri. Jednostavno, moram da znam i implementiram protokol.

Citat:
degojs: Pokusaj da odradis (jedan igrac na konzoli, drugi na PC, treci na tabletu..) to sam, pa ces da vidis kako ce da ide i koliko je uopste moguce.


Na čemu rade "besne ptice"? Koliko igara radi na konzoli, pi-si-ju i meku? Napraviš svoj api na kome praviš igrice, koji na jednoj platformi obmotava opendžiel, na drugoj dajerkteks, na trećoj nešto treće. Kada ga jednom razviješ, onda ga koristiš na svim platformama. A to da se upare u mreži je stvar protokola. Ne kažem, dobro je ako neko drugi odradi taj posao umesto tebe, a koliko je isplativo držati se samo majkrosoftovih platformi, koje su na telefonima pete po zastupljenosti, a ni na konzolama nemaju monopol?

Citat:
degojs: Pa kakve to veze ima sa sadasnjom, tj. buducom situacijom (Metro interfejs)?

Oni ako to urade kako treba, tu se otvara OGROMNO trziste, jer ljudi su vec na XBox Live, a potencijalno i na Win 8 (desktop, tablet) i Win Phone 8.

Nista nije garantovano, ali ima dobrih izgleda za uspeh.


Pa, ima, jer ako hoće jedan interfejs na svemu, taj jedan ne može biti najbolje rešenje za sve vrste uređaja.
[ degojs @ 19.04.2012. 00:39 ] @
Citat:
Izvini degojs, ali ja na kompu/telefonu ako nešto odigram to je uglavnom šah, ponekad frisel,

To si ti, a ti onda neces biti njihova musterija. I dobro.

Citat:

pa nisam upućen u eksboksove, ali koliko se ja razumem, klijent treba samo da razume protokol komunikacije sa serverom, tako da je sasvim svejedno da li rade pod istim ili sličnim ili potpuno različitim sistemima, a kod igre mi neće mnogo pomoći da napravim aplikaciju za telefon koja proverava stanje u igri. Jednostavno, moram da znam i implementiram protokol.


Pa kako ces da se povezujes sa igracima koji su na Xbox live, kako da pristupis informacijama sa istog i slicno?

Vidi, ti pricas sve u teoriji, a ja ti lepo kazem - aj uzmi tastaturu u ruke, pa mi pokazi kako ces to da odradis bez da koristis postojecu npr. XBox live infrastrukturu, koliko vremena ce ti trebati, koliko ti je potencijalno trziste i slicno.

Citat:
Na čemu rade "besne ptice"? Koliko igara radi na konzoli, pi-si-ju i meku? Napraviš svoj api na kome praviš igrice, koji na jednoj platformi obmotava opendžiel, na drugoj dajerkteks, na trećoj nešto treće. Kada ga jednom razviješ, onda ga koristiš na svim platformama. A to da se upare u mreži je stvar protokola.


Pa ajde sta cekas, napravi svoj API za sve to..??? Jesi ti pri sebi?

Pa sto se onda svi naslovi ne objavljuju i za OSX, kada je to tako jednostavno sve.. Ili, sto se svi naslovi sa iPhone ne objavljuju na Win Phone, samo razvijete svoj API, obmotate ga u ovo ili ono i eto, reseno :-)

Citat:
Ne kažem, dobro je ako neko drugi odradi taj posao umesto tebe, a koliko je isplativo držati se samo majkrosoftovih platformi, koje su na telefonima pete po zastupljenosti, a ni na konzolama nemaju monopol?


Pa sta onda sto su peti na telefonima i na konzolama nemaju monopol? Pa eno ti oni likovi zaradjuju $1000 dnevno od reklama za igricu na WP7. Malo li je? Sta, bez milion mesecno, nije vredno truda?

Fazon je kada ti saberes broj korisnika svih tih MS platformi, to je veliko trziste. I tako MS radi najbolje sto moze: mogu da posalju poruku developerima - kada programirate za WinRT/Metro, vi igricu ili aplikaciju mozete da prodajete ne samo na Win Phone telefonima, vec i na tabletima, PC, Xbox-u.. a to je velik broj korisnika.

(Doduse, sa WP8 moze da dodje do lomova ako ne obezbede upgrade za postojece WP7.x telefone, zivi bili pa videli sta ce uraditi..)

Citat:
Pa, ima, jer ako hoće jedan interfejs na svemu, taj jedan ne može biti najbolje rešenje za sve vrste uređaja.

Metro za sada izgleda i radi super za Xbox, tablete i telefone, a za desktop PC meni se licno ne svidja, ali zato i ima desktop mod, pa Metro mozes ipak minimalno da gledas ako te ne interesuje. Nije sjajno za desktop (a cisto sumnjam da nece poboljsati stvari sa Win 9, itd), ali opet, uporedi sa konkurencijom.. ipak su po tom pitanju (jedna platforma za razne uredjaje) u mnogo boljoj poziciji vec danas.

Pa da li ti uopste razumes kolika je to usteda u vremenu (=novcu) ako jednom isprogramiras i to uz minimalne (ili nikakve) izmene ide na sve te uredjaje? Koristeci postojecu infrastrukturu (npr. Xbox live)? Mislim da ne.


Mozda od svega nece biti nista, ali izgleda za uspeh itekako ima.




[Ovu poruku je menjao degojs dana 19.04.2012. u 02:10 GMT+1]
[ Nedeljko @ 19.04.2012. 01:12 ] @
Pogledao sam na vikipediji šta je eksboks lajv i i dalje mi nije jasno šta nekog sprečava da napravi linuks igra (linuks znači koji god sistem, nemoj sad o procentima) čiji se igrači povezuju preko tog servisa. Vlasnički protokoli ili protokoli gde treba jaja da ti otpadnu da bi ih sve implementirao? Rekao bih da je ovo drugo, ali kada imaš jednom sorseve za portovanje na još jednu platformu (uradiš ih), onda za sledeće ne radiš sve od nule. Onda kad posao jednom odradiš, koristiš ga mnogo puta.

Drugo, ja kažem da ima koliko hoćeš multiplatformskih igara (D2LoD koji sam nekad igrao na pi-si-ju koristi dajrekteks, a na mekintošu opendžiel), a ti mene pitaš jesam li pri sebi.

A ti likovi što valjaju kintu na igri za vindouz fon 7 je ne valjaju zbog ogromnog tržišta, već zato što je igra ekstra. Da su je napisali za ajfon, zarađivali bi više.

Znam ja da je ušteda pisanje za skoro jednu platformu, ali je takođe i suženje tržišta.
[ degojs @ 19.04.2012. 01:32 ] @
Okreni se oko sebe, pa vidi koji sistem na kucnim kompjuterima koriste ljudi koji su vise zainteresovani za igrice: OSX, Linux ili Windows. Isto kao i sto ako su vise zainteresovani za igrice na telefonima koriste iPhone i Android, a ne Win Phone. Pa ih pitaj zasto... ja odustajem da se dalje objasnjavam.
[ Nedeljko @ 19.04.2012. 10:54 ] @
Ti pričaš o svojoj poslovnoj politici kada bi se eventualno bavio igrama, a ja pričam o činjenici da masa proizvođača igara radi višeplatformski. Ne znam šta tu nije jasno.
[ ByteCode @ 19.04.2012. 10:57 ] @
Citat:
Nedeljko: Pogledao sam na vikipediji šta je eksboks lajv i i dalje mi nije jasno šta nekog sprečava da napravi linuks igra


Sprecava ga trziste od 1%, a tih 1% je razbijeno na 3 miliona distribucija kad spojis razne verzije koje su aktuelne pa tu poklopiti kompatibilnost sa svima, drugim recima mnogo mucenja za malo para. A posto od jave na desktop-u nema mnogo, jedina nada jeste da onaj kljakavi MONO pocne da lici na nesto a da ne kasni par godina za aktuelnim .NET-om tad ces se mozda i igrati na linux desktop-u.
[ ByteCode @ 19.04.2012. 10:59 ] @
Citat:
degojs: Pa ajde sta cekas, napravi svoj API za sve to..??? Jesi ti pri sebi?

Pa sto se onda svi naslovi ne objavljuju i za OSX, kada je to tako jednostavno sve.. Ili, sto se svi naslovi sa iPhone ne objavljuju na Win Phone, samo razvijete svoj API, obmotate ga u ovo ili ono i eto, reseno :-)


Srecom ima nesto slicno, http://unity3d.com/
[ Nedeljko @ 19.04.2012. 14:47 ] @
Ama, ko priča o linuksu i njegovih 1%? Jesi li ti pročitao ono u zagradi? Dakle, linuks tu označava kojigod nemajkrosoftov sistem. Može i da ne bude juniksolik, npr. soni plejstejšn 3 platforma, koja nema veze sa linuksom.

Drugo, ako baš hoćeš, pravljenje linuks aplikacije koja će raditi na svim nespecijalnim distribucijama nije nikakav naročit problem, ali to nije tema, kao ni linuks.

Treće, javi na desktopu ne fali ništa.

Četvrto, .Net i igre nemaju baš puno veze. Kada bi Mono.Net bio ekstra, opet bi igre ostale tu gde jesu.

Peto, da bi komunicirao preko eksboks lajva ili bilo čega drugog, trebaju ti samo protokoli - da ih znaš i implementiraš. Nema veze ni sa operativnim sistemom ni sa programskim jezikom.

[Ovu poruku je menjao Nedeljko dana 19.04.2012. u 16:03 GMT+1]
[ Milos911 @ 19.04.2012. 15:22 ] @
Da ne citiram sve poruke (Nedeljkove), da pitam:
Koliko multiplatformskih igrica znas, ali da stvarno rade pristojno na svakoj platformi? Da komuniciraju izmedju sebe, tj da nisu potpuno odvojeni sistemi? Koliko developer-a realno hoce da razvija nesto za sve platforme podjednako? Evo najveci timovi urade igrice solidno za xbox i ps3, pa ih portuju jadno da jadnije ne moze biti na pc. Zasto ih ne portuju kako treba? Zato sto je neverovatno lako i isplativo razvijati paralelno za sve sisteme? Zasto se ja danima mucim da podesim sharing fajlova izmedju androida i pc-ja? Zasto nema nekog native protokola za komunikaciju, nego svaki put sa instalacijom na android moram da instaliram i neko djubre na pc?
A sad ti opet reci "ja ne znam sta je to, u realnom svetu ti trebaju samo protokoli, i sve ce da radi na svemu i komunicira sa svim". Samo mi reci gde je taj realan svet, da se preselim u roku od odma'...
[ Nedeljko @ 19.04.2012. 15:36 ] @
Pa, eto i sam si pomenuo igre koje rade na dve platforme - eksboks i soni trojka. To je već multiplatformski. Ne kažem ja da je neko lud da razvija za baš sve platforme (niko nije lud da se zamlaćuje sa linuksom na primer), ali za značajne hoće ljudi da rade. Na koliko platformi rade "besne ptice"? Već sam pomenuo D2LoD, koji sam nekada igrao i koji radi na peci i meku.

Što se protokola tiče, možda moraš neku aplikaciju da stavljaš na pecu zbog androida zato što majkrosoft nije zainteresovan da podrži android (razlozi su jasni), ali imaš aplikaciju koju ti isporučuje proizvođač telefona. Šta bi više hteo? Ja za komunikaciju pece i androida koristim blutut.
[ Shadowed @ 19.04.2012. 15:42 ] @
Citat:
Nedeljko: Što se protokola tiče, možda moraš neku aplikaciju da stavljaš na pecu zbog androida zato što majkrosoft nije zainteresovan da podrži android (razlozi su jasni), ali imaš aplikaciju koju ti isporučuje proizvođač telefona. Šta bi više hteo? Ja za komunikaciju pece i androida koristim blutut.

Pa, potrebno je i da MS to dozvoljava :) (ne znam da li dozvoljava)
[ since1986BC @ 19.04.2012. 15:54 ] @
Neko je ovde pomenuo uspesnost Lumie u Ameriki.
Pa zar pre nesto dana nije otkriven nekakav soft bud sa tim telefonom, pa je Nokia od sramote ponudila nekakvu doplatu korisnicima zbog toga?
Placaju to sto MS nije umeo da uradi posao kako valja?


Evo sam ipak potrazio vest, pa koga ne mrzi da cita... stavicu i kratki citat za lencuge.
Nokia Lumia 900 hit by software bug
http://www.telegraph.co.uk/tec...a-900-hit-by-software-bug.html

Citat:
...
The Finnish giant, which is hoping the Lumia range will herald a resurgent challenge to Apple and Android manufacturers, however said it had identified and fixed the cause, and was already manufacturing devices without the bug.

Those who buy the Lumia 900 before 21 April will receive a $100 rebate as compensation, Nokia said, making it free on contract. Their devices will be fixed by a software update available from 16 April.

The glitch is a minor setback for the launch, which is seen as vital to Nokia’s turnaround plan. Last year it controversially abandoned its own smartphone operating systems to work exclusively with Microsoft on Windows Phone devices.


Dozvoljavaju da se brukaju zbog drugih.

Nokia releases software fix for Lumia 900 data bug, begs for your forgiveness
http://venturebeat.com/2012/04...bug-begs-for-your-forgiveness/
[ Nedeljko @ 19.04.2012. 16:05 ] @
Citat:
Shadowed: Pa, potrebno je i da MS to dozvoljava :) (ne znam da li dozvoljava)


A kad je vin bio zatvorena platforma da ne da ljudima da pišu softver?
[ Milos911 @ 19.04.2012. 17:12 ] @
Citat:
Nedeljko: Pa, eto i sam si pomenuo igre koje rade na dve platforme - eksboks i soni trojka. To je već multiplatformski. Ne kažem ja da je neko lud da razvija za baš sve platforme (niko nije lud da se zamlaćuje sa linuksom na primer), ali za značajne hoće ljudi da rade. Na koliko platformi rade "besne ptice"? Već sam pomenuo D2LoD, koji sam nekada igrao i koji radi na peci i meku.
.
Sto se tice angry birds-a, gori primer tesko da si mogao naci... Bas je tesko portovati igricu koja je na nivou fles igrica za browser... Ali i to je nebitno, jer su to dve razlicite igrice. I ako neko hoce da promeni nesto u jednoj, morace da pise drugi kod za drugu... Tako da mu dzaba sto igica radi i na ps3 i na xbox 360...

Citat:
Što se protokola tiče, možda moraš neku aplikaciju da stavljaš na pecu zbog androida zato što majkrosoft nije zainteresovan da podrži android (razlozi su jasni), ali imaš aplikaciju koju ti isporučuje proizvođač telefona. Šta bi više hteo? Ja za komunikaciju pece i androida koristim blutut.
Aplikacija koju mi proizvodjac nudi je bezvredna za moje potrebe. Blutut konekcija je prespora za moje potrebe. Hocu da mi se share-ovane particije vide na telefonu, tako da mogu da pristupim svom sadrzaju sa pc-ja. Hocu da strimujem video klipove sa bilo kog uredjaja na bilo koji uredjaj. Hocu da koristim telefon kao dzojstik. Hocu da koristim telefon kao volan. Hocu da mi konzola, pc i telefon na jedan klik, metodom next->next->next budu upareni, a ne da kucam ip adrese i ostale gluposti (ovo pisem sa stanovista prosecnog korisnika). Hocu da imam bekap sva tri uredjaja na remote uredjaj, a da taj bekap startujem sa bilo kog od tih uredjaja. Hocu notifications-e na sva tri uredjaja, jer ne znam koji cu koristiti u datom trenutku.

Uz svu tu otvorenost microsoft-a, androdia, i ostalih os-eva, jel to moguce na neki laksi nacin(ili za neke stvari na ikakav nacin)? Kao sto neko rece, ako neko ponudi vise usluga uparenih na ovaj nacin, lako ce preuzeti vecinu trzista...
[ degojs @ 19.04.2012. 17:25 ] @
Citat:
Neko je ovde pomenuo uspesnost Lumie u Ameriki.
Pa zar pre nesto dana nije otkriven nekakav soft bud sa tim telefonom, pa je Nokia od sramote ponudila nekakvu doplatu korisnicima zbog toga?
Placaju to sto MS nije umeo da uradi posao kako valja?


Sta je tu lose? Od sramote, ponudili $100 nazad i apdejt (ili novi uredjaj)? To je lose za kupce?

Bolje je da cute mesecima kao Apple i pricaju ti kako "pogresno drzis telefon"?

Citat:
Dozvoljavaju da se brukaju zbog drugih.


Otkud znas da je greska do MS-a? Mislim, nemaju svi WP7 uredjaji taj problem.. itd.

Kako god, ja ne vidim sta je tu lose uradjeno, naprotiv. Neki drugi bi mogli da se ugledaju na njih.
[ degojs @ 19.04.2012. 17:34 ] @
Citat:
Pa, eto i sam si pomenuo igre koje rade na dve platforme - eksboks i soni trojka. To je već multiplatformski.


Koje su to igrice? AAA naslovi sa budzetima od par miliona (ako ne i par desetina miliona)? Sa cenom od $30-$60 po komadu. Ili naslovi koje guraju velike kompanije. Njima se naravno isplati da to rade..

I kako Milos lepo primeti, kada se takve igrice portuju na PC, bez obzira na veliku prodaju i ukupne ogromne profite, ti portovi vrlo cesto pate od "konzolitisa", slabije su prilagodjene desktop okruzenju (mis, tastatura). Sta mislis zasto?


Nedeljko, uzmi tastaturu u ruke pa probaj, videces kako ide. A pricati ovde kako sve to moze, sve je lako, samo ovo, samo ono.. m'da. Pa moze, da.. moze.. samo po kojoj ceni, koliko vremena treba, itd.
[ degojs @ 19.04.2012. 17:40 ] @
Citat:

Četvrto, .Net i igre nemaju baš puno veze.


Ozbiljno? Pa u cemu se prave WP igrice (gde je potrebno imati standardni game loop, 2D/3D, itd)? I isti framework mozes da koristis za desktop i XBox igrice: XNA.


Citat:

Peto, da bi komunicirao preko eksboks lajva ili bilo čega drugog, trebaju ti samo protokoli - da ih znaš i implementiraš. Nema veze ni sa operativnim sistemom ni sa programskim jezikom.


Ajd pa probaj. Pa GamerServices nije jos dostupan ni za WP (kada sam ja zadnji put gledao, ne znam kako stvari stoje sa WP 7.5).



Sve u svemu, jasno je da pricas napamet. Besmislena rasprava.
[ degojs @ 19.04.2012. 17:47 ] @
Citat:
Kao sto neko rece, ako neko ponudi vise usluga uparenih na ovaj nacin, lako ce preuzeti vecinu trzista...


Veliko "mozda" :-)
[ Nedeljko @ 19.04.2012. 17:56 ] @
Citat:
Milos911: Tako da mu dzaba sto igica radi i na ps3 i na xbox 360...

I zašto se onda prave multiplatformske igrice kad se ne isplati?
Citat:
degojs: Koje su to igrice? AAA naslovi sa budzetima od par miliona (ako ne i par desetina miliona)? Sa cenom od $30-$60 po komadu. Ili naslovi koje guraju velike kompanije. Njima se naravno isplati da to rade..

Ključna reč je "isplati", a ostalo je nebitno.
Citat:
degojs: Ozbiljno? Pa u cemu se prave WP igrice (gde je potrebno imati standardni game loop, 2D/3D, itd)? I isti framework mozes da koristis za desktop i XBox igrice: XNA.

Čekaj, ista igra na telefonu i desktopu? Pa, to nije ozbiljna desktop igra. Koliko takvih igara rađenih u .net-u ima u odnosu na one rađene u c++-u?
[ bakara @ 19.04.2012. 18:00 ] @
Citat:
Milos911: Aplikacija koju mi proizvodjac nudi je bezvredna za moje potrebe. Blutut konekcija je prespora za moje potrebe. Hocu da mi se share-ovane particije vide na telefonu, tako da mogu da pristupim svom sadrzaju sa pc-ja. Hocu da strimujem video klipove sa bilo kog uredjaja na bilo koji uredjaj. Hocu da koristim telefon kao dzojstik. Hocu da koristim telefon kao volan. Hocu da mi konzola, pc i telefon na jedan klik, metodom next->next->next budu upareni, a ne da kucam ip adrese i ostale gluposti (ovo pisem sa stanovista prosecnog korisnika). Hocu da imam bekap sva tri uredjaja na remote uredjaj, a da taj bekap startujem sa bilo kog od tih uredjaja. Hocu notifications-e na sva tri uredjaja, jer ne znam koji cu koristiti u datom trenutku.

Uz svu tu otvorenost microsoft-a, androdia, i ostalih os-eva, jel to moguce na neki laksi nacin(ili za neke stvari na ikakav nacin)? Kao sto neko rece, ako neko ponudi vise usluga uparenih na ovaj nacin, lako ce preuzeti vecinu trzista...

Ja sam to na pocetku pomenuo...

Trenutno to nudi samo apple, i bas zbog te integracije su dovde dogurali, a dosli su dotle samo zato sto imaju svoj desktop, svoj telefon, svoj cloud, i svoj tablet i lako je bilo to sve to povezati i napraviti logicnu celinu.
Ono sto eplu fali je game, mada se vec neko vreme prica da ce da izbace uredjaj koji ce biti konzola i media centar (pricalo se da ce to da bude appleTV).

Najblizi eplu je google sa androidom i svojim cloud resenjima za integraciju koja su besplatna, ali njima fali desktop.

I na kraju microsoft + nokia, koji u ovoj kombinaciji u stvari imaju najveci potencijal imaju i phone, i game, i desktop, i tablet (u tragovima), ali im nista nije povezano...ako im nokia ne pomogne microsoft i nokia ce da budu dva najveca luzera.
[ degojs @ 19.04.2012. 18:00 ] @
@Nedeljko:
Citat:
Čekaj, ista igra na telefonu i desktopu? Pa, to nije ozbiljna desktop igra. Koliko takvih igara rađenih u .net-u ima u odnosu na one rađene u c++-u?


Sta sad pricas? Rekao si da .NET i igrice nemaju veze, ja ti lepo pokazao da to nije tacno, a o cemu ti sad.. ???

Ja ne znam vise ni sta ti pitas, ni sta odgovaras, iskreno.

Citat:
Ključna reč je "isplati", a ostalo je nebitno.

Pa to "nebitno" odlucuje da li se isplati ili ne..

Moze, ali se ne isplati? Pa super, ali sta cemo da jedemo dok ne zavrsimo taj multiplatformski hit? I to pod pretpostavkom da ce uopste biti hit.


Samo ti kazem: uzmi tastaturu u ruke pa ces da vidis.

[ degojs @ 19.04.2012. 18:11 ] @
Citat:
Ono sto eplu fali je game


Fale im igrice za desktop, ali ne i za tablet i telefon (nisu to igrice kao AAA naslovi za Windows ili konzole, ali boze moj..)
[ Nedeljko @ 19.04.2012. 18:18 ] @
degojs, šta si ovde napisao?

Citat:
degojs: Njima se naravno isplati da to rade


Kako se sad odjednom ne isplati? Zašto tolke firme rade multiplatformske igre kad se ne isplati?
[ degojs @ 19.04.2012. 18:25 ] @
Pa oni prave naslove koji kostaju od $30-$60, imaju budzete u milionima, marketing masinu, itd.

Gde je neki indie developer u toj prici???

Pa cak ni oni ne urade potpuni port (pomenuti "konzolitis"). Pa sto ne urade kad je lako, jednostavno, itd???


Ma daj covece.. koje gubljenje vremena, ispamecujes, a ne znas o cemu pricas jednostavno. Sve moze, lako i jednostavno.. u teoriji.
[ bakara @ 19.04.2012. 18:38 ] @
Citat:
degojs: Fale im igrice za desktop, ali ne i za tablet i telefon (nisu to igrice kao AAA naslovi za Windows ili konzole, ali boze moj..)

U pravu si, dobro si primetio.

I nedeljko, nije tu problem samo u igricama ne znam sta si se samo za njih uhvatio.
[ Milos911 @ 19.04.2012. 18:47 ] @
Citat:
Nedeljko: I zašto se onda prave multiplatformske igrice kad se ne isplati?
Kako je lepo ignorisati ono sto sam hteo da kazem, i uhvatiti se za jednu rec... Dobro ti ide u ovoj temi, prvo pises jedno, pa drugo, pa trece...

Citat:
bakara: I nedeljko, nije tu problem samo u igricama ne znam sta si se samo za njih uhvatio.
I (isto Nedeljko), ono o cemu pricamo (valjda) nije to da je poenta napraviti igricu i za windows i za xbox i ps. To moze manje vise svako. Poenta je napraviti platformu na kojoj ce neki odredjene sadrzaje iz igrice (programa, bilo cega), moci da plasira na vise uredjaja, na lak nacin.
[ Nedeljko @ 19.04.2012. 19:12 ] @
A šta ja to pričam prvo, pa drugo, pa treće? Da nije to možda sa tobom slučaj?

Pričaš kako je pravljenje multiplatformskih igara nemoguća misija ili bar neisplativo, pa kad vidimo da to mnogi rade, onda šta. Onda napišeš ovo

Citat:
Milos911: Dobro ti ide u ovoj temi, prvo pises jedno, pa drugo, pa trece...


degojs,

Jeste, oni prave naslove koji koštaju $30-$60. A koji si naslovi najprodavaniji? Ti ili oni od $5? Kako će tvoj Indi da "pogura platformu"? Da je ne guraju možda baš ti naslovi od $30-$60?
[ degojs @ 19.04.2012. 19:46 ] @
^Ne razumem, kakve to veze ima? Lepo sam ti objasnio zasto oni to mogu da rade.. pa cak i oni gledaju da ustede ("konzolitis").

Koje to igrice za telefone ili tablete kostaju $30-$60?

Odustajem, sad stvarno..
[ Milos911 @ 19.04.2012. 19:47 ] @
Citat:
Nedeljko: A šta ja to pričam prvo, pa drugo, pa treće? Da nije to možda sa tobom slučaj?

Pričaš kako je pravljenje multiplatformskih igara nemoguća misija ili bar neisplativo, pa kad vidimo da to mnogi rade, onda šta. Onda napišeš ovo

Nemoguce ili neisplativo je praviti igrice koje ce biti skoro iste za sve uredjaje (sa programerske strane), i koje ce bez mnogo truda da iskoriste sav potencijal izabranih platformi. Naravno da je moguce napisati igricu za ps i xbox i pc, ali koliko stvari treba da se promeni da bi radilo na sve tri platforme? I kad se sve to zavrsi, jel moze igrica sa pc-a da komunicira sa igricom sa ps? Jel moze kontroler da bude isti za pc i ps, i da ako je neki custom da koristi iste drajvere za obe platforme? Jel moze da se naprave neki dodaci za igricu (naprimer trainer-i), koji ce raditi na obe platforme?
Jbt jedino da ti crtam, al svejedno kad bi se ti opet uhvatio za neku glupost. Stvarno ne vredi raspravljati sa tobom...
[ Nedeljko @ 19.04.2012. 20:38 ] @
Pa, objasni to onima koji uveliko prave multiplatformske igre da im se ne isplati i da su prsli.

degojs

Rasprava je koliko se sećam išla tako da si ti pričao o integraciji (kako će igre da guraju telefon) u fazonu da možeš da proveravaš stanje u mrežnoj igri preko telefona. Ko će npr. da spreči blizard da napravi android/ajos/kojigodsistem aplikaciju za proveru stanja u igri vrld ov vorkraft ili nekoj drugoj?

Da, jeste, upravo te skupe igre su glavno jelo za igrače.
[ Milos911 @ 20.04.2012. 01:04 ] @
Citat:
Nedeljko: Pa, objasni to onima koji uveliko prave multiplatformske igre da im se ne isplati i da su prsli.
Naravno, procitaj ono sto ti odgovara, protumaci onako kako ti odgovara, i posle odgovori nekom stupidnom odjebaus porukom. Mene bi bilo sramota ljudi koji kao se trude da normalno diskutuju, pa posle ispadnu budale...
[ Nedeljko @ 20.04.2012. 08:50 ] @
Pa, ne znam kako drugačije da tumačim. Iznosiš gomilu problema sa kojima se ljudi očigledno bore. Osim toga, šta ovo znači?

Citat:
Milos911: I kad se sve to zavrsi, jel moze igrica sa pc-a da komunicira sa igricom sa ps?


Da igrač sa kompa ne može da igra u mreži sa igračem sa konzole? Zašto ne bi mogao ako je igra ista, protokol isti, samo se ulazni uređaju razlikuju (svako koristi svoje)? Ako bi igra bila različita, to je druga stvar. Ne možemo igrati ja kvejk, a ti anril jedan protiv drugog jer scena nije ista. Valjda si hteo da kažeš ovo

Citat:
Milos911: Nemoguce ili neisplativo je praviti igrice koje ce biti skoro iste za sve uredjaje...


tj. da scena "iste" igre nije ista na konzoli i desktopu. Zašto ne bi bila? Imaš li neke primere? Ovo pitam jer ne znam.
[ ByteCode @ 20.04.2012. 10:08 ] @
Citat:
degojs: ^Ne razumem, kakve to veze ima? Lepo sam ti objasnio zasto oni to mogu da rade.. pa cak i oni gledaju da ustede ("konzolitis").

Koje to igrice za telefone ili tablete kostaju $30-$60?

Odustajem, sad stvarno..


Ne znam ni ja realno, i ove AAA igrice za telefone tablete su tu negde do 10$, primera radi Sims 3 za android je 7.50$
[ Nedeljko @ 21.04.2012. 09:44 ] @
degojs, mogu li da pitam kako si od stava da će konzola gurati telefon tako što ćeš preko telefona moći da proveravaš stanje u onlajn igri stigao do igara za telefon?

Uzgred,

http://www.b92.net/tehnopolis/...12&mm=04&nav_id=602485
[ degojs @ 21.04.2012. 19:21 ] @
Kako kako? Pa nastavili smo da laprdamo zasto i kako je to bolje ako je dobro integrisano; bolje i za korisnike i za one koji bi da prodaju softver na takvoj platformi. Mrzi me da se sad vracam nazad i gledam sta je ko rekao..

B92 tekst.. pa ne grese mnogo. Nokia telefoni, koliko ja pratim vesti, se slabo prodaju u Evropi, sto mene ne cudi - npr. u Srbiji, koliko znam, ima dosta aplikacija koje su prilagodjene za to podrucje, a to sa WP7 nije slucaj. Sa druge strane, u SAD i Kanadi se izgleda prodaju OK (naravno, relativno - brojevi su mali u odnosu na Android i iPhone, ne treba ni ocekivati da ce ih stici u skorijoj buducnosti).

Oni (MS) moraju sto pre da zavrse Win Phone 8, da bi olaksali posao Samsungu, HTC-u i drugim prozivodjacima: oni su svi odavno presli na masovnu proizvodnju Android telefona koji imaju multi-core procesore i SD slotove, itd, pa mislim da im je prava gnjavaza da moraju da se vracaju nazad u vreme samo zato sto WP7 ne podrzava te stvari. Lakse ce MS da ih nagovori da prave i Win Phone telefone ako moze da im kaze: pa napravite jedan telefon, stavite na njega i Android i WP8 i promenite ime i boju i eto dva modela sta vas kosta (pogotovo posto svi ionako placaju odstetu MS-u za svaki Android sto prodaju)...


Zivi bili pa videli, ja mislim da imaju dobru sansu sa Win 8 da poguraju prodaju i telefona i tableta (kojih ni nema tako reci), samo ako odrade tu integraciju kako treba. Sa programerske strane to je veliki plus, jer ako je neko odbijao da pravi igricu/aplikaciju za Win Phone 7 zbog malog broja korisnika, taj argument bi mogao da jednostavno nestane ako se Win 8 (desktop, laptop, ultrabook, tablet) bude prodavao iole OK.

A moze biti i da ce za 2 godine da kazu, pisi propalo.