[ beshtija @ 28.02.2004. 22:36 ] @
Da li neko zna gde mogu da pronajem (na netu) neki tekst o samom e-poslovanju,sta je to,kako se razvija...vec kao opis nekog zanimanja..sta li :)treba da pisem neki text o tome,pa vas molim za pomoc...
[ Dragan Varagic @ 29.02.2004. 08:00 ] @
Ako ste novi na forumu, pročitajte prvo top teme, naročito http://www.elitesecurity.org/tema/10162 . Pogledajte i ostale teme, ima ih dosta, nemojte da vas mrzi.

Zatim, možete pogledati www.e-trgovina.co.yu, www.economy.co.yu, http://www.pretraga.co.yu/ebusiness/, http://www.google.com/search?q=elektronsko+poslovanje ...



[ beshtija @ 29.02.2004. 20:24 ] @
e bas Vam hvala :)))
i nemojte da ste na kraj srca...
uglavnom sam gledala takve sajtove i google (hih) naravnoo...al nema nista konkretno, pa reko mozda neko ovde zna nesto tacnije...eto :)
jos jednom Hvala!
[ Nikola Dasic @ 09.03.2004. 00:31 ] @
Ono što tražiš je Ok, ali ne zaboravi da je eBusiness toliko već uzeo maha u celom svetu (na žalost kod nas samo teorijski) da retko ko više i piše opšte tekstove na ovu temu - to je kao kad bi pisao uopšteno o ekonomiji (iako sam ekonomista mislim da ne bih znao odakle da počnem).

Ukoliko te ePoslovanje ozbiljno zanima mogao bi da kreneš sa studijama ili pds-om na fonu, a ako su ti samo trenutno potrebne informacije kao sredstvo da ostvariš neki cilj slobodno mi se obrati na mail i rado ću ti pustiti nešto od toga nazad.

Vrlo je bitno da razgraničiš trebali ti eBusiness ili iBusiness, jer u prvu grupu spadaju i bar kodovi, faksovi, trenutno popularne fiskalne kase, odnosno sve ono što je bazirano na elektronskim osnovama, dok je druga grupa usresređena na internet poslovanje konkretno.

Kao i mnogo toga (eBanking, eBroking, eCommerce, eProcurement, eGovernment...) eLearning je sastavni deo eBusiness-a, pa slobodno potraži adekvatnu pomoć na Internetu ukoliko ne uspeš sam da dođeš do rezultata svoje pretrage.

Pozdrav
[ Dragan Varagic @ 09.03.2004. 12:53 ] @
Pa ne bih baš rekao da je kod nas primena e-business modela ne postoji (tj. da je samo teorijska). Pošto vidim g. Nikola da niste dugo na ovom forumu, pogledajte malo postove, pa ćete videti i domaće primere elektronskog poslovanja.

Možete otići i na www.e-trgovina.co.yu i pogledati prezentacije različitih radova u protekle tri godine na temu praktičnih primena u domaćim uslovima, a možete se pojaviti i na istoimenom simpozijumu u aprilu ove godine, pa da lično čujete i upoznate neke od pojedinaca i firmi koji uspešno obavljaju poslovanje preko Interneta kako ovde, tako i u inostranstvu.
[ Nikola Dasic @ 12.03.2004. 18:45 ] @
Želeo bih da uputim izvinjenje g. Varagiću, koga smatram za izuzetno eminentan autoritet u ovoj oblasti na domaćim prostorima.

T.j. moj komentar da je e-Business kod nas još uvek u domenu teorije naravno da nije na mestu. Naime veliki sam ljubitelj ovog modela vođenja posla i ta konstatacija je uletela kao deo moje malodušnosti ili revolta prema stanju u našoj zemlji.

Strašno mi je žao da već par godina na izglasavanje čeka Zakon o elektronskom poslovanju i elektronskom potpisu, bez koga, priznaćete, svaki oblik domaćeg e-Businessa je vešto dovijanje, a ne ono što se dešava u svetu.

Naravno da znam da ima izuzetnih primera i u našoj zemlji, skidam kapu, i ja tome težim. Jedan od odličnih primera, složićete se, je i g. Timotijević sa svojim tenderi.com koga imam sreću i lično da poznajem. On me je sa svojim klasičnim start up-om uverio kako takav posao i kod nas može fenomenalno da funkcioniše. Ipak kako sam pomenuo nedostak zakonske regulative i infrastrukture znatno otežava automatizaciju određenih procesa tipa kvalitetne autentifikacije, plaćanja na mreži i slično.

S poštovanjem

N. Dašić