[ zp_tron @ 26.04.2012. 16:06 ] @
Pozdrav,
imam problem sa ATI grafickim karticama iz naslova na prvoj je cip ATI Radeon9550 a na drugoj je ATI Radeon 9250.
Konfiguracija na kojoj imam problema sa njima je:
Maticna ploca: matsonic MS8308D/E
Procesor: AMD Athlon 1800+ 1533MHz
Ram: 1Gb SDRAM
Hard disk: 2x40Gb
Wireless kartica: tp-link tl-wn350gd

Da kazem na pocetku da maticna ploca ima integrisanu grafiku i da bez graficke konfiguracija radi normalno. Komp koristim najvise za kucanje i crtanje i do skoro mi je integrisana grafika bila dovoljna ali mi sada neki programi traze jacu grafiku pa sam nabavio gigabite gv-r925128de instalirao drajvere i onda se javio problem graficka se u radu jednostavno ugasi. Mislio sam da je zbog temperature pa sam makao staru silikonsku pastu i stavio tanak sloj nove i dodao ventilator za hladjenje ali nije bilo do toga. Probao sam sa updateom drivera ali ni to nije pomoglo u biosu sam iskljucio integrisanu grafiku (bar mislim da sam iskljucio izmedju dvije opcije za izbor Primary graphic adapter-a jedna je PCI a druga OnBoard AGP izabrao sam PCI)
ali je problem i dalje bio tu isto se dogadja i kada izaberem OnBoard AGP nema promene. Odlucio sam da probam sa drugom grafickom i kupio asus a9550ge/td ali se i sa njom javio isti problem graficka se nekad iskljuci a nekad zamuti boje i jave se uspravne linije na monitoru. Na staroj grafickoj nisam imao kontol panel a na novoj je sa driverima dosao i ATI catalist control centre koji ima opciju VPU Recover ali ni ta opcija ne moze da oporavi sliku vec je vrati zamucenu i sa linijama a kada se iskljuci ta opcija onda se grafika ugasi. Kada se ugasi grafika prebacivao sam kabal na integrisanu jer sam mislio da mozda prebacuje na nju i ni tamo nema slike. Obije graficke rade sa generickim windows-ovim driverima ali ne zadovoljavaju moje potrebe. Gigabite graficku sam probao i na drugoj maticnoj koja nema integrisanu grafiku i tamo sa svojim drajverima radi normalno asusovu sam tek uzeo pa nisam imao vremena da i nju testiram na taj nacin a na google-u sam nasao mnogo ovakvih problema ali bez resenja pa vas molim ako je negdje vec rijesen ovakav problem a ja nisam nasao da me uputite na taj sajt a u svakom slucaju pomoc mi je potrebna jer nisam znao sta vise sam da isprobam.
Unaprijed se zahvaljujem svima na pomoci

[Ovu poruku je menjao zp_tron dana 26.04.2012. u 17:49 GMT+1]
[ Binary Mind @ 27.04.2012. 11:27 ] @
Jel' mora bas ta ploca? Matsonicove ploce su poznate po ovakvim i slicnim problemima. Online podrska je bila nepostojeca za Matsonic ploce. Update BIOS-a na takvim plocama je uglavnom bio misaona imenica posto updatea BIOS-a za Matsonic ploce skoro da nije ni bilo. Ono sto mozes da probas je smanjivanje brzine AGP magistrale u BIOS-u ako takva opcija na toj ploci uopste postoji na toj ploci, update chipset drajvera i eksperimentsanje sa starijim ATI drajverima. Ako to ne upali menjaj plocu. Polovne socket A ploce nisu skupe...
[ zp_tron @ 27.04.2012. 12:06 ] @
Pogledacu u biosu ovo za promenu brzine, ne znam da li ima ikakve veze ali obije graficke rade sa svojim drajverima na drugoj matsonic ploci koja je starija od ove sto koristim oznaka je ms8127c+, a ploce mi nisu problem imam par socket 462 asus i gigabite nisam ih jos testirao da vidim da li su ispravne ali bi trebalo da jesu pa cu probati i sa njima ako ne bude htjelo uzecu neku plocu asus socket 478 posto vec imam procesor i memorije za nju a sa njima ne bi trebalo da bude problema.
Juce sam skidajuci drajvere napunio komp virusa pa sam ga reinstalirao i umesto windowsa instalirao linux kubuntu 11.10 i na njemu sve funkcionise u najboljem redu.
A sto se tice drivera za plocu postoji li neki besplatan driver scaner kao sto je uniblue samo da besplatno update-uje drivere bez potrebe za kupovinom licence jer jedino preko nekog takvog softvera mogu updateovati zastarele drivere medju njima je i driver za sis agp controler ako se dobro secam kako je pisalo u uniblue. Moze li da bude da zato nece da podrzi graficku?
[ Binary Mind @ 27.04.2012. 15:58 ] @
Naravno da moze da bude zbog SiS Processor to AGP controllera. On koliko se secam je deo SiS chipset drajvera... Sto se tice programa za update drajvera nisam bas vican u koriscenju istih tako da odgovor na to pitanje ostavljam nekom drugom.
[ zp_tron @ 01.05.2012. 12:12 ] @
Posto kao sto si rekao nisam mogao da update-ujem drivere za ovu matsonic plocu stavio sam gigabite ga 7VAX i na njoj mi sve radi kako treba, tako da ova matsonic ploca ide na poklon nekome ko nema nikakav racunar a treba mu za internet ili za microsoft office jer sa integrisanom grafikom ona je bila dosta stabilna kod mene i nije pravila probleme.
Hvala na pomoci!
Pozdrav