[ mathelp @ 28.04.2012. 22:22 ] @
Pozz

Da li bi mi neko mogao pokazati kako se izvodi ili preporuciti literaturu gdje ima izvodjenje formula za vertikalni i horizontalni uzemljivac (cjevasti i trakasti)?

R = rho/(2*pi*l) (ln (4*l/d) - 1)

odnosno

R = rho/(pi*l) (ln (2*l / (2*a*d)^1/2) - 1)
[ test1234 @ 29.04.2012. 09:42 ] @
Bila je nekada knjiga za el.tehnicke skole "Elektricne instalacije" od pisca, mislim, Pendic. U njoj je bilo sve to sto trazis.
[ djordjep @ 07.05.2012. 16:46 ] @
Zoran Pendić je napisao knjigu "Električne mašine sa ogledanjima" za IV srednje. "Električne instalaije" postoje od Dragutina Lj. Petrovića, ali tu nema ništa o izveođenju formula, već samo postoje formule i u kojim slučajevima se primenjuju. Mislim da se te formule i ne mogu izvesti matematičkim putem, jer se radi o empirijskim formulama i one su takve kakve jestu. Možda grešim.
[ veselinovic @ 07.05.2012. 22:46 ] @
Ovo sto je dao mathelp su bas izvedene formule.
Na faksu je bila magnetika, ali mnogo davno, zaboravio sam, ali u igri je rotor i divergencija.
[ mathelp @ 11.05.2012. 12:49 ] @
Ja sam uspio pronaci u nekoliko radova da se ovo izvodi metodom srednjih potencijala, medjutim nigdje nikakve pomoci oko izvodjenja ne mogu pronaci.

Takodje, u knjigama elektrotehnike i elektromagnetizma koje ja imam nema nista o Metodi srednjih potencijala, pa ako neko zna nesto o tome, molio bih ga da napise, pa da na taj nacin pokusam doci do ovih formula.