[ MAX_MARKO @ 02.05.2012. 22:03 ] @
Pozdrav

evo ovako izbacivao mi je osigurac glavni za jesnu fazu ali samo kad je opteretim (fen ,mikrotalasna , klima ) zovem majstora zameni osigurac (ista amperaza samo razlicit proizvodjac) stavimo kao kvalitetniji nakon ukljucivanja uredjaju koji nisu bili u radu vec samo ustekani u steker su crkli ( ves masina , vufer ,kompjuter, motor za kapiju ) zanima me samo kako je to moglo da se desi ?
[ gti2 @ 02.05.2012. 22:13 ] @
Prenapon u mrezi ili gubitak "nule".
[ MAX_MARKO @ 02.05.2012. 22:19 ] @
hvala na odgovoru... kako prenapon ? mislis da je majstor nekako spojio 2 faze ( izbacila bi sklopka a nije ) ? ili mislis da je naisla veca struja od 220 v ? i ovo za gubitak nule sad sam nesto gledao i zakljucio sam da na toj fazi nekako spojeno uzemljenje i nula jel to ok ?
[ test1234 @ 03.05.2012. 08:18 ] @
To sto su ti spojeni nula i uzemljenj se zove "zastita od napona dodira nulovanjem" i ponegde se koristi, verovatno i kod tebe. To i kada je uradjeno, uradjeno je u GRO glavnom razvodnom ormanu tako da ti to mozes da primetis tek ako detaljno razgledas GRO.

Kada ti se glavni i jedini nulti ( nula-plava zica) vod pokida ili otkaci dolazi do prenapona izmedju dve faze. Ide i do 350V. To se uglavnom desava tako sto ti je recimo ves masina uklucena i radi ili je zavrsila ali je i dalje pod naponom. U momentu kada se otkaci nulti vod prekida se i napajanje za masinu. Ali sada recimo zena ukljucuje ringlu od 2000W da nesto skuva ali posto je glavni nuti vod u prekidu ringla nece raditi ali ce preko nultog cvorista (ona sabirna klema gde su ubodene sve plave zice, nule) dovesti drugu fazu na ves masinu. Posto je otpor ringle veoma mali, negde 30 tak oma, a snaga velika, u tom momentu ces na uticnici vesmasine i svim ostalim uticnicama te faze dobiti oko 350V i sve sto je ukljuceno ce izgoreti za sekund. Prilikom crkavanja elektronskih sklopova struje nisu velike tako da osiguraci ne reaguju. Takodje i FID slopka ne vidi ovaj problem. Fen za kosu reaguje jer ima snagu recimo 1000W a dobije napon od 350V preko ringle i umesto 5-6 A povuce vecu struju i izbaci osigurac.
[ tdjokic @ 03.05.2012. 09:08 ] @
Meni se dogodilo ovo sa nulom, mojim licnim neznanjem i gluposcu. Imam "glavne" osigurace na razvodnoj tabli za stan, tako da mogu da iskljucim struju odmah tu, pri ruci mi je, da ne idem do glavnog ormana. Ali, stavio sam i nulu na svoj osigurac i kad sam jednom nesto radio, ja prvo ukljucivao faze i onda poce nesto da zuji i cvrci ... Na srecu, nije bilo mnogo stvari ukljuceno.

Medjutim, kako je ovo moguce samo za jedan osigurac, kao u konkretnoj temi? A nisu nista dirali nulu koliko sam shvatio iz prvog posta.
[ MAX_MARKO @ 03.05.2012. 12:33 ] @
ljudi hvala puno ali ja i dalje nemogu da resim problem sa majstorom spojene su nula i uzemljenje sve zivo smo poskidali, pa svaku posebno jednu po jednu taman nadjemo gde su spojene nula i uzemljenje ( roletne motor ) pojavi se da je spojeno i kod bojlera nula i uzemljenje ! odkacim onu malu led lampicu sve ok sad posle toga opet negde spojena nula i uzemljenje a nekad reaguje nekad ne. kao da nesto pipka kablove izmedju nule i uzeljenja na kratko . sad mi je cela tabla raspojena i majstor nezna o cemu se radi ? da napomenem to sto je izgorelo ne znam zasto ali bio sam tu nije ni tako nulu ( plave zice na tabli) i dalje mi nije jasno sta je izazvalo da sve zivo pogori
[ test1234 @ 06.05.2012. 18:47 ] @
Moze da bude i kod komsije. Recimo da komsijin sporet nesto nije u redu, da ringla bije na masu a da su nula i uzemljenje zamenili mesta prilikom povezivanja. A da struja kratkog spoja bude manja od recimo 5A a da mesto gde grejac ringle dodiruje masu ne bude bas jasan/dobar. A posto su sve vodovodne i ostale instalacije uzemljene dobijamo opsti cirkus.
[ vidovicb @ 21.08.2013. 08:44 ] @
Citat:
test1234:

Kada ti se glavni i jedini nulti ( nula-plava zica) vod pokida ili otkaci dolazi do prenapona izmedju dve faze. Ide i do 350V. To se uglavnom desava tako sto ti je recimo ves masina uklucena i radi ili je zavrsila ali je i dalje pod naponom. U momentu kada se otkaci nulti vod prekida se i napajanje za masinu. Ali sada recimo zena ukljucuje ringlu od 2000W da nesto skuva ali posto je glavni nuti vod u prekidu ringla nece raditi ali ce preko nultog cvorista (ona sabirna klema gde su ubodene sve plave zice, nule) dovesti drugu fazu na ves masinu. Posto je otpor ringle veoma mali, negde 30 tak oma, a snaga velika, u tom momentu ces na uticnici vesmasine i svim ostalim uticnicama te faze dobiti oko 350V i sve sto je ukljuceno ce izgoreti za sekund. Prilikom crkavanja elektronskih sklopova struje nisu velike tako da osiguraci ne reaguju. Takodje i FID slopka ne vidi ovaj problem. Fen za kosu reaguje jer ima snagu recimo 1000W a dobije napon od 350V preko ringle i umesto 5-6 A povuce vecu struju i izbaci osigurac.


Moje shvatanje FID-a i ovog problema.

Princip FID sklopke je da isključi napajanje pri javljanju struje greške koja izbacuje mehanizam iz ravnoteže pri spoju faze i zemlje, nule i zemlje-(ukoliko ima oprterećenja).

Dakle gledano za fidovku:
L+PE =KVAR
N+PE =KVAR
L+N ╪KVAR
L1+L2 ╪KVAR

Pri nestanku nule monofazni potrošači izgube linijsko napajanje i prestanu da ,,vuku” struju.
,,Mrtvim” provodnikom nule dobiju fazu produženu sa ringle šporeta i tako potrošači koji su na različitoj fazi od faze na kujoj radi ringla dobuju fazni napon (zbog otpora ringle do 350V).

FID sklopka ne reaguje jer je ulazna struja u fid jednaka izlaznoj, ako se to tako moze zaključiti tj. jedna faza prolazi i vraća se kroz FID sklopku i tako drži ravnotežu bez nule???

Ovo je moje viđenje, molim vas za kritike sugestije i ispravke ako griješim.

[ Java Beograd @ 21.08.2013. 09:10 ] @
Odgovaraš na pitanje od pre godinu dana.
[ vidovicb @ 21.08.2013. 11:28 ] @
Ovo je više pitanje nego odgovor, interesuje me da li sam u pravu, mozda će neko stručan pročitati moj post, vidjeti gdje griješim i ispravit me.

Nisam htio da otvaram novu temu jer se ponavlja x puta, ovo bi bio samo mali rezime.
[ Horvat I @ 21.08.2013. 12:32 ] @
Tačan ti je rezon
[ mutata @ 17.09.2013. 20:41 ] @
Citat:
vidovicb:
Citat:
test1234:

Kada ti se glavni i jedini nulti ( nula-plava zica) vod pokida ili otkaci dolazi do prenapona izmedju dve faze. Ide i do 350V. To se uglavnom desava tako sto ti je recimo ves masina uklucena i radi ili je zavrsila ali je i dalje pod naponom. U momentu kada se otkaci nulti vod prekida se i napajanje za masinu. Ali sada recimo zena ukljucuje ringlu od 2000W da nesto skuva ali posto je glavni nuti vod u prekidu ringla nece raditi ali ce preko nultog cvorista (ona sabirna klema gde su ubodene sve plave zice, nule) dovesti drugu fazu na ves masinu. Posto je otpor ringle veoma mali, negde 30 tak oma, a snaga velika, u tom momentu ces na uticnici vesmasine i svim ostalim uticnicama te faze dobiti oko 350V i sve sto je ukljuceno ce izgoreti za sekund. Prilikom crkavanja elektronskih sklopova struje nisu velike tako da osiguraci ne reaguju. Takodje i FID slopka ne vidi ovaj problem. Fen za kosu reaguje jer ima snagu recimo 1000W a dobije napon od 350V preko ringle i umesto 5-6 A povuce vecu struju i izbaci osigurac.


Moje shvatanje FID-a i ovog problema.

Princip FID sklopke je da isključi napajanje pri javljanju struje greške koja izbacuje mehanizam iz ravnoteže pri spoju faze i zemlje, nule i zemlje-(ukoliko ima oprterećenja).

Dakle gledano za fidovku:
L+PE =KVAR
N+PE =KVAR
L+N ╪KVAR
L1+L2 ╪KVAR

Pri nestanku nule monofazni potrošači izgube linijsko napajanje i prestanu da ,,vuku” struju.
,,Mrtvim” provodnikom nule dobiju fazu produženu sa ringle šporeta i tako potrošači koji su na različitoj fazi od faze na kujoj radi ringla dobuju fazni napon (zbog otpora ringle do 350V).

FID sklopka ne reaguje jer je ulazna struja u fid jednaka izlaznoj, ako se to tako moze zaključiti tj. jedna faza prolazi i vraća se kroz FID sklopku i tako drži ravnotežu bez nule???

Ovo je moje viđenje, molim vas za kritike sugestije i ispravke ako griješim.


u principu imas pravo.
ali zadnja teza tvog shvatanja fid sklopka registrira nad naponske kvarove kratke spojeve ili remecenje njihovih među napona uglavnom pri sastavljanju dvije faze fid sklopka ti nece uvijek registrirati kao kvar to se stalno dogadja u elektro magnetnim uredjajima bez iskakanja fid skolopke ili osiguraca.