[ zoligen @ 03.05.2012. 09:50 ] @
http://www.mikroe.com/eng/news...ilers-for-arm-coming-may-2012/

(nisu mi platili da sirim vest :) )

bice sve lakse i lakse koristiti i uciti o stm32 kontrolerima.
[ bogdan.kecman @ 03.05.2012. 09:57 ] @
mikroe kompajleri su laki za rad ali su vrlo zatvoreni a to ume da bude veliki problem za ozbiljniji rad
[ goran_68 @ 03.05.2012. 20:42 ] @
Video sam pre neki dan da imaju kompajler za STM32F4. Besplatan je do 8K koda. Hteo sam čak i da probam ali nisam zbog nedostatka vremena. Bogdane, kako to misliš zatvoreni?
[ milanmeh @ 03.05.2012. 21:53 ] @
Trenutno jos ne pordzavaju kortekse od ST-a, ali planiraju da izbace novu verziju kompajlera tokom maja.

Sto se tice zatvorenosti, to se odnosi na ugradjene biblioteke kompajlera za periferije, LCD displeje... koje su sve enkriptovane, tj. nema izvornog koda. Ja sam neko vreme testirao MikroC Pro AVR i imao sam nameru da ga kupim, ali sam ga batalio kada sa shvatio sta zapravo mikroE prodaje u svojim kompajlerima - zatvorene biblioteke upakovane u nasminkani IDE sa vrlo osrednjim kompajlerom. Po mom misljenju nista moze da zameni kontrolu nad kodom i samim programom mikrokontrolera kad koristis biblioteke koje si sam napisao ili imas gotove biblioteke sa izvornim kodom.

Isto se moze reci za MikroC Pro ARM i CooCox IDE.
[ goran_68 @ 03.05.2012. 21:59 ] @
Ne razumem. Ako ti smeta što nemaš kod za neki tamo njihov read_ds1820() uzmeš i napišeš sam. Mislim da je važnije da li je kompajler dobar i koliko košta. Ja nisam probao ali na sajtu piše:

101 new devices supported
Cortex™-M4F added

Latest release brings you support for 59 Cortex™-M3 and 42 new Cortex™-M4F microcontrollers. You now have it all!

I da je do 8K džabe.
[ milanmeh @ 03.05.2012. 22:17 ] @
Ako se gleda to koliko je koji kompajler bolji i koliko kosta onda nemora da se razmislja o MikroE, osim ako nekog mrzi da pise biblioteke. GCC + AS4 je besplatan i pravi daleko manji kod od MikroC Pro AVR, tako da tu nema dileme. Isti slucaj sa MikroC Pro ARM. CooCox najobicniji Blinke primer smesta u 872B, dok MikroC Pro ARM slicni zadatak odradi sa 2286B. Dzaba kompajler i manji kod je po meni cist WIN.

MikroC/Basic/Pascal Pro ARM za sada podrzavaju samo kortekse od TI, tj. Stelaris. STM32 i STM32F4 treba da budu dodati tokom maja.


[Ovu poruku je menjao milanmeh dana 03.05.2012. u 23:44 GMT+1]
[ bogdan.kecman @ 04.05.2012. 10:03 ] @
Citat:
goran_68: Ne razumem. Ako ti smeta što nemaš kod za neki tamo njihov read_ds1820() uzmeš i napišeš sam. Mislim da je važnije da li je kompajler dobar i koliko košta. Ja nisam probao ali na sajtu piše:


Ako ces svaku biblioteku da pises sam from scratch onda uzmes bilo koji gnuc kompajler za arm i radi sa njim. MikroC niti ima mnogo dobar kompajler niti im je IDE nesto znacajno bolji od drugih. Prednost mikroC-a u odnosu na druge je sto je odlican za pocetnike, imas biblioteke za sve zivo i sve je zapakovano u ok pakovanje.... no
- kompajler je prosecan ili cak ispodprosecan (optimizacije su pateticne, kod je prosecan)
- ne podrzava biblioteke
- svi biblioteke koje dolaze uz njega su 100% zatvorene, sto pored toga da ako je tvoja sprava "malo drugacija" pa ne mozes da promenis da nasiljis da radi sa tvojom spravom, problem je sto te biblioteke ubacuju cudo "dead code"-a. Najjednostavniji primer 16x2 karakter display, ne zanima te gotoxy, ne zanima te printf, ne zanima te ... hoces samo sendbyte ne vredi, on ce da ulinkuje i print i gotoxy i putc i svasta jos sto je deo te interne funkcije...
- 8k limit za free verziju nije dovoljan ni za malo bolji primer a kamoli za neki rad kada su 32bitni (pic32mx, arm cortex m# ...) kontroleri u pitanju
- ne znam kakav je za arm, znam da za pic ne podrzava ni jedan standardan debugging alat (pickit1/2/3, icd1/2, ice ..) vec samo mikroelektronikin alat, ako je za arm ista prica to je tek teska tuga

po meni mikroC ima samo 3 dobre osobine
- domaci proizvod (i to treba podrzati, naravno ne po svaku cenu)
- jeftiniji je od drugih komercijalnih alata (keil, iar ..) mada pitanje koliko moze da se poredi sa njima
- odlican je za pocetnike, sve im je pri ruci, jos ako kupuju module od mikroelektronike i stavljaju na mikroelektronikin dev kit imaju vec gotove funkcije i primere za svaki taj modul

na zalost, meni to nije dovoljno

Sto se CooCox-a tice, on koristi codesourcery++ kompajler koji je klasican gcc-arm kompajler, isti taj koriste i razna komercijalna resenja (kao npr atollic) on ima sve prednosti gcc kompajlera (mnoge optimizacije, odlican kompajler!!) ali mu fali deo koji prica sa hw-om (programer/debugger) i tu sada vecina tih paketa pravi svoj. Od open source resenje ja znam jedino za stlink gdbserver za unix, i nijedan drugi. CooCox ima svoj gdbserver koji podrzava sve zive adaptere ali nije open source, atollic ima isto gdbserver koji podrzava svasta, nije cak ni dzabe a kamoli open source... codesourcery isto ima svoj koji opet nije dzaba .. tako da tu pocinje problem zvani - ako hoces in circuit debugging treba ti neki gdbserver a jedini koji je free da ja znam da radi sa jtag adapterima je ovaj sto dolazi uz coocox
[ goran_68 @ 04.05.2012. 11:04 ] @
Hvala na informacijama. Ja mikroe alate ne poznajem i nisam ih nikada koristio. To sa bibliotekama jeste nezgodno ali sam hteo da kazem da nije nepremostiv problem ukoliko kompajler, jos za te pare, vredi. U svakom slučaju mislim da treba pohvaliti rad tih ljudi.
[ ha_23 @ 04.05.2012. 13:48 ] @
Nova verzija mikroE koj ce da podrzava STM32, imače podrsku za ST-LINK v2 hardware debugger.
Inace CooCox pokraj podrsku ostale debugera, ima i svoj debugger CoLink/CoLinkEx.
BRC-Electronics izbacili su i novu platformu koja e arduino kompatibilna (hardverski) bazirana na ARM Cortex M3: NXP LPC 1769
koja se zove SimpleCortex, ima i integrirani CoLinkEx.
Cena e 45$ : iteadstudio.com
[ bogdan.kecman @ 04.05.2012. 14:22 ] @
CoLink/CoLinkEx je obican ft232 adapter tako da je po meni bolje koristiti busblaster (35$) koji ima ft2232H + cpld tako da moze da izigrava raznorazne adaptere (default izigrava JTAGkey koji je podrzan od strane svih ovih free debagera) .. busblaster je bolji posto ga lako prebacis da bude "sta oces"

A sto se tice mikroe tima, njima SVAKA CAST. Imaju po meni najbolji dev kit koji postoji na trzistu za bilo koji mcu. Ima on svoje mane ali po meni - bolje ne postoji. IDE i kompajler su im zadovoljavajuce dobri (za pic16F na primer boljeg kompajlera po meni nema a ni bolje ide-a) .. problem je jedino ta otvorenost biblioteka koja je po meni bas bez veze al ..

Inace ima fora da se zaobidje to sa bibliotekama al .. nije za ovde :D sve u svemu, za ARM koji ima fraj kompajler, mislim da mikroE mora da ponudi nesto malo vise od ovoga sada da bi opravdao trosak "visoj klasi hobista ili profesionalcima", za pocetnike mikroE jeste najjednostavniji i najbolji sistem po meni (za bilo koji mcu).

Ja sam napravio u jednom trenutku 15 godina pauzu u bavljenju elektronikom, tada sam korisito neki paralelni programator za 8051 i to je sve od mcu-a sto sam koristio ... (bilo skupoooooooooooooooooooooooooooooo i nije bilo dokumentacije, 35ta kopija datasheet-a za '51 je bila "zlato") ... kada sam posle 15 godina krenuo nazad u elektronicarske vode, prvi alat mi je bio neki dlp modul sa ftdi cipom i 16f877a + csc c kompajler limitiran na 10F-16F (ne radi za 18F i jace) ... par meseci kasnije naleteo sam na mikroe i pickit3 i mikroC i moram priznati da mi je ta kombinacija (pickit3 + mikroC) bila ogromno olaksanje za povratak u pricu .. posle sam taj pickit3 nekome poklonio, mikroC batalio i presao na malo ozbiljnije sprave ali .. i dalje, svaka cast momcadiji u mikroe timu, spremni da pomognu, istrpe pitanja etc etc ... a alat im je odlican ..
[ Odin D. @ 10.05.2012. 11:18 ] @
Nedavno sam naletio (cini mi se preko linkova iz nekih vijesti) na dvije reportaze/intervjua o nasoj gorepomenutoj znamenitoj firmi.
Lik (vlasnik firme valjda) je bulaznio nesto u stilu onog Zarka Radosavljevica, maltene ispalo da su oni izmislili mikrokontrolere, pa ih jos i sami prave, a u svijetu nema ni jedne bitnije firme da ne ovisi o "nji'ovim" mikrokontrolerima i proizvodima, pa raspalio tipa Sony, BMW, NASA, raketle, avioni i svemirski brodovi....
Reko' tada sebi (nakon sto suzbih nagon za povracanjem) - nek me grom zvekne ako jos nesto od njih kupim... iz principa necu bas, a nije da nisam pazario ranije.
Sa'cu da razvalim onaj nji'ov EasyPic3, da povadim prekidace, diode i stekere, da oslobodim 3 dm2 prostora na polici.

EDIT: ispravka greske u nazivu proizvoda...

[Ovu poruku je menjao Odin D. dana 10.05.2012. u 13:24 GMT+1]
[ ZAS011 @ 10.05.2012. 12:18 ] @
Kakav nji'ov PicKit3? Oni to nemaju
A i azurni su u podrsci sto se tog nji'ovog programatora tice,....
Nji'ova softverska podrska za programator jos nema 12F617, tek noviji kompajleri im podrzavaju tog malisana.
Na svu srecu pa imam klonceka PicKit-2 koji se, za sada, ne buni za one piconje koje ME ne podrzava

[ Odin D. @ 10.05.2012. 12:24 ] @
Citat:
ZAS011: Kakav nji'ov PicKit3? Oni to nemaju :)

Ma EasyPic3, na to sam mislio.
Fala na primjedbi, ispravio sam prethodnu poruku.
[ ZAS011 @ 10.05.2012. 12:32 ] @