[ markodz @ 04.05.2012. 13:55 ] @
Pocetnik sam u Catia - ji . Dugo sam radio u Autocadu , pa mi dosta stvari onako nije bas najjasnije . Npr .

1. Zasto kad na crtez izvuceme presek otvora sa unutrasnjim navojem na crtezu u Catia-ji je samo otvor , a nema unutrasnjeg navoja . Pretpostavljam da se slicno desava i sa spoljasnjim navojem ? Jel onda takav crtez treba prepravljati u okruzenju za crtanje ?

2. Generalno sta mislite o okruzenju za crtanje u Catia-ji , ja sam presao sa Autocada i deluje mi - jako lose .

Toliko za sad .
[ enigma78 @ 04.05.2012. 18:21 ] @
1. Navoj postoji, ako si ga kreirao u 3D (pogledaj u stablu, vidjećeš ikonicu koja prikazuje navoj, nebitno dal je unutrašnji ili vanjski) samo ga ti ne vidiš u 3D-u. To je sve uredno i kad odeš u Drawing imaćeš navoj na dijelu gdje si ga i napravio. Znači ništa ne trebaš prepravljati. Ako ga u Drawingu nemaš znači da ga nisi kreirao u 3D-u.

2. Radno okruženje za crtanje u CATIA (a i kod ostalih 3D CAD parametarskih programa) je "skromnije" u odnosu na AutoCAD-ovo a to je prevashodno rezultat drugačije filozofije rada, parametarski 3D modeleri svoje "proizvode" primarno oblikuju u 3D okruženju za izradu Partova i to je Master model koji se sa drugim takvim modelima povezuje u sklopove i/ili se radi njihova grafička dokumentacija (koja ima tendenciju pada, pogotovo u svom papirnatom obliku), tako da ti programi u Drawing radnom okruženju imaju sve što treba za izradu dokumentacije ali ništa više (ili ne puno više) od toga. Znači, ti kad u CATIA imaš neki crtež nekog mašinskog dijela, ti taj dio ne definišeš u tom Drawingu, već je prethodno definisan u Part-u, i to je njegova primarna forma. Nasuprot tome, AutoCAD je crtaća tabla i njegov primarni zadatak jeste upravo izrada crteža, pa je za taj posao u 2D svijetu na raspolaganju puno više alatki. Ipak 3D digitalni modeli imaju puno više podataka od istih takvih predmeta urađenih u AutoCAD-u (masa, zapremina, težište, momenti inercije, ...)!

Lijep pozdrav!
[ MaliBatica @ 04.05.2012. 18:53 ] @
Citat:
markodz: Pocetnik sam u Catia - ji . Dugo sam radio u Autocadu , pa mi dosta stvari onako nije bas najjasnije . Npr .

1. Zasto kad na crtez izvuceme presek otvora sa unutrasnjim navojem na crtezu u Catia-ji je samo otvor , a nema unutrasnjeg navoja . Pretpostavljam da se slicno desava i sa spoljasnjim navojem ? Jel onda takav crtez treba prepravljati u okruzenju za crtanje ?

2. Generalno sta mislite o okruzenju za crtanje u Catia-ji , ja sam presao sa Autocada i deluje mi - jako lose .

Toliko za sad .


Desni klik na popgled i otkaci opciju(kvadratic) danavoj(Thread) bude vidljiv.Naravno pre toga desni klik i Activate View.
[ markodz @ 04.05.2012. 19:48 ] @
Hvala na odgovorima . Sad sam probao da trazim gde to treba da cekiram da bi video navoj u crtezu i nisam nasao . U stablu Part-a imam Thread - Diametar , Depth i Pitch , ali u crtezu i dalje ne vidim navoj .
[ enigma78 @ 04.05.2012. 23:14 ] @
Kad odeš u Drawing imaš takođe stablo, selektuj neki pogled, tj. projekciju (Front view, Top view, Left view) ili detalj (Detal view) ili presjek (Section view) u stablu pa klikni desnim tasterom miša, otvara ti se padajući meni pa idi na Properties, otvara ti se dijaloški okvir Properties sa aktivnom karticom View, u Dress-up odjeljku imaš Trhread, uključi taj kvadratić i imaćeš navoj.

[ markodz @ 05.05.2012. 03:05 ] @
Druze hvala na trudu . To je to - dobio sam navoj . Sad sam opet malo nezadovoljan sto na tom navoju koji ide samo jednim delom vijka - nije debelom linijom obelezen kraj navoj kao sto bi trebalo po pravilima tehnickog crtanja . Bas sam nekako nezadovoljan tim okruzenjem za crtanje u Catiji .

Imam jos par pitanja koja su mi se u medjuvremenu pojavila :

1. Koncept layer-a u Catiji ? Da li uopste postoji ili moram za svaku liniju koju crtam da posebno biram debljinu i tip linije po sistemu klikni na liniju , klikni na tip linije , klikni na debljinu linije pa crtaj ?

2. Object snap - da li tako nesto postoji u okruzenju za crtanje ? Sad tek vidim koliko ja Autocad dobar za crtanje .

3. Neke kote su mi posivele u crtezu , dok je vecina crna , pretpostavljam da je neka zavisnost izmedju projekcija u pitanju ili tako nesto , ali nisam uspeo da odgonetnem tacno zasto je tih par kota sive boje ?

Pozdrav
[ enigma78 @ 05.05.2012. 07:11 ] @
Citat:
markodz: Druze hvala na trudu . To je to - dobio sam navoj . Sad sam opet malo nezadovoljan sto na tom navoju koji ide samo jednim delom vijka - nije debelom linijom obelezen kraj navoj kao sto bi trebalo po pravilima tehnickog crtanja . Bas sam nekako nezadovoljan tim okruzenjem za crtanje u Catiji .


To ćeš morati sam podesiti ručno, te finese!


Citat:
markodz:
1. Koncept layer-a u Catiji ? Da li uopste postoji ili moram za svaku liniju koju crtam da posebno biram debljinu i tip linije po sistemu klikni na liniju , klikni na tip linije , klikni na debljinu linije pa crtaj ?


Ja se nikad nisam služio Leyer-ima i nisam ih ni tražio (mislim da ih CATIA i nema) al nemoj se sa tim zamarati, nisu ni potrebni, nije to AutoCAD, što prije zaboraviš kako radi AutoCAD prije ćeš početi da učiš CATIA. Nemaš ti tu nekog velikog docrtavanja pa to što imaš je par linija najčešće i to je namjensko, zavisno šta želiš da finalizuješ, zato je tako da sam biraš debljinu i vrstu linije. Pa nećeš ti (ručno) crtat u Drawingu, zbog čega? Kreiran model u 3D imaš, prebaciš ga u Drawing sa projekcijama i detaljima, presjecima ako je neophodno, šrafure presjeka, kotiranje, sve ti je automatizovano.


Citat:
markodz:
2. Object snap - da li tako nesto postoji u okruzenju za crtanje ? Sad tek vidim koliko ja Autocad dobar za crtanje .


Nemoj žuriti sa zaključcima, kao što sam rekao u takvim programima kao što je CATIA Drawing radno okruženje nije primarno, sam dio koji modeluješ se definiše u Part-u, i Drawing nije predviđen da bude crtaća tabla kao u AutoCAD-u (drugačija filozofija rada) na to se moraš naviknuti al imaš puno više prednosti sa takvom koncepcijom, vidjećeš vremenom. Postoji nešto poput "Object Snapa", da budem precizniji, postoji mogućnost docrtavanja linija po želji i da ih vežeš za već postojeće linije, moraš samo pogled u kome to namjeravaš da radiš učiniti aktivnim. Idi na stablo i selektuj pogled koji želiš / Desni taster miša/ Active view. Sad ti je taj izabrani pogled aktivan i sve što crtaš novo biće vezano za ono već postojeće!


Citat:
markodz:
3. Neke kote su mi posivele u crtezu , dok je vecina crna , pretpostavljam da je neka zavisnost izmedju projekcija u pitanju ili tako nesto , ali nisam uspeo da odgonetnem tacno zasto je tih par kota sive boje ?


Uključena ti je ikonica "Filter Generated Elements" (nalazi se u donjem dijelu prozora), isključi je i sve na crtežu će ti biti crno-bijelo (crne linije na bijeloj podlozi)!


Lijep pozdrav!
[ cnc-project @ 05.05.2012. 07:44 ] @
Ovo što ti se događa je tipična greška ACAD-aša kada probaju CATY

Kako reče kolega, zaboravi ACAD , ako misliš raditi s CATY i sličnim parametarskim alatima.

3D model je zakon, a "crtača daska je za mamute(moja definicija)" koji egzistiraju u vukojebinama gdje je znanje (ispred učenja po školama i fakultetima) izjednačeno s vještičarenjem.
Kolko je jednostavnije prikazati sklop u 3D od 2D da jednostavbije pa nema nikakve potrebe za "crtačom daskom" .
U dva klika dobije se i kote s dimenzijama , tolerancije i sl. , jednostavno neusporedivo je to .

Ima takvih koji misle da se CAM obrada najbolje radi iz 2D crteža !!!


Nekada je ovaj forum bio prepun pitanja i objašnjenja, a danas... kao da su ljudi izumrli !



[Ovu poruku je menjao cnc-project dana 05.05.2012. u 08:59 GMT+1]
[ enigma78 @ 05.05.2012. 09:59 ] @
Citat:
cnc-project

Nekada je ovaj forum bio prepun pitanja i objašnjenja, a danas... kao da su ljudi izumrli !




Možda to i nije loš znak, možda smo i mi sami napredovali pa više nema tako mnogo pitanja...

U svakom slučaju ovaj podforum je potreban i koristan kako nama koji smo tu (i tako formirali jednu malu ali mislim jaku i značajnu grupu) tako i onima koji nisu aktivni članovi, već su tu više u prolazu, mislim da i oni mogu nešto da nauče...


Ovom prilikom bi apelovao da svi oni koji koriste bilo koji od CAD i/ili CAM/CAE programa i imaju bilo kakva pitanja (a i rješenja nekih praktičnih problema) da se javljaju na ovaj podforum, da ovdje postavljaju pitanja i daju odgovore, jer tako ojačavamo i ovaj podforum i grupišemo znanje iz oblasti CAD/CAM/CAE na jednom mjestu, tako da nema rasipanja i nema lutanja! Zajedno smo jači!

Lijep pozdrav!
[ markodz @ 05.05.2012. 13:25 ] @
Hvala jos jednom na odgovorima . Posebno mi je drago ako je forum malo "zamro" sto je zivnuo , a zamro je verovatno zato sto je u ovoj zemlji ili na ovim prostorima industrija i proizvodnja zamrla . Ko danas i gde na ovim prostorima radi u Catiji - reko bi jako slabo .

Ne bih ja bas tako nipodastavao Autocad , jeste to "crtaca tabla" , ali cesto bas treba ta "crtaca tabla" da crtez bude brzo gotov i da bude tehnicki potpuno ispravan .

I ja bi reko da taj koncept layer-a ne postoji u Catiji , ali mi nije jasno zasto onda postoji padajuci meni layer i mogucnost da ti napravis novi layer , ako on ne radi . Negde na google naleteh na na neku vezu filtera i layera - ali nisam uspeo da povezem o cemu se radi .

Ista je prica sa dimension stylom - ako hocu da mi je kotna strelica popunjena a ne otvorena da li na svaku kotnu strelicu moram da kliknem ?

Pa recimo pozicioniranje kota - da budu na 10mm rastojanja jedna od druge , tamo negde ima opcija da se cekira da to rastojanje bude 10mm , medjutim meni kota zavrsi tamo gde sam kliknuo itd .

Nov sam pa mozda sve opcije nisam pohvtao , ne mozda , vec sigurno , ali nije sve tako crno belo - reko da i jedan i drugi program imaju i svojih dobrih strana i mana .

Ja cu biti slobodan dok ucim da i dalje postavljam pitanja i da pomalo diskutujemo .

Pozdrav ,
[ enigma78 @ 05.05.2012. 17:40 ] @
Citat:
markodz:
Ne bih ja bas tako nipodastavao Autocad , jeste to "crtaca tabla" , ali cesto bas treba ta "crtaca tabla" da crtez bude brzo gotov i da bude tehnicki potpuno ispravan .


Niko ne nipodaštava AutoCAD, kad kažemo za AutoCAD da je "crtaća tabla" ne mislimo to u negativnom smislu... Brzina crtanja, zavisi prije svega od vještine i znanja onog ko to radi, s tim da opet moram da skrenem pažnju na jednu činjenicu, u AutoCAD-u se, kao što i sam kažeš, crta, dok se u CATIA (i drugim 3D parametarskim modelerima) modeluje, a sekundarni proizvod je crtež, to treba uvijek imati na umu... I još, tehnički crtež urađen u CATIA zaista je potpuno ispravan, u tehničkom smislu, bez obzira što se tebi sada čini da je to radno okruženje trivijalno (u odnosu na AutoCAD). Vidjećeš sa vremenom da je tako, dok se budeš upoznavao sa načinom rada programa. Nemoj se sad, u početku, toliko koncentrisati na taj Drawing, idi u Part Design i radi, modeluj, posle će ti se sve samo pokazati...

Citat:
markodz:
I ja bi reko da taj koncept layer-a ne postoji u Catiji , ali mi nije jasno zasto onda postoji padajuci meni layer i mogucnost da ti napravis novi layer , ako on ne radi . Negde na google naleteh na na neku vezu filtera i layera - ali nisam uspeo da povezem o cemu se radi .


Hajd snimi sliku pa okači u post, da vidim na šta misliš konkretno...

Citat:
markodz:
Ista je prica sa dimension stylom - ako hocu da mi je kotna strelica popunjena a ne otvorena da li na svaku kotnu strelicu moram da kliknem ?


Postoji mogućnost podešavanja ali se to radi u CATIA Amin modu, to ti je već za napredni nivo, a ako te baš zanima ima ovdje kolega koji su se baš dobro usavršili u CATIA pa su radili i to, objasniće ti...

Citat:
markodz:
Pa recimo pozicioniranje kota - da budu na 10mm rastojanja jedna od druge , tamo negde ima opcija da se cekira da to rastojanje bude 10mm , medjutim meni kota zavrsi tamo gde sam kliknuo itd .


Pravo da ti kažem, i mene to zanima, ja još nisam uspio naći to podešavanje (ako ga ima). Znam na šta misliš, u AutoCAD-u pri definisanju nekog svog stila kotiranja imaš mogućnost podešavanja da, recimo, prva kotna linija od ivice predmeta bude udaljena npr. 12 mm a svaka sljedeća kotna linija od one prethodne da bude udaljenja recimo 10 mm. To je korisna i potrebna osobina unutar programa i, po meni, trebali bi je imati svi CAD programi. Možda neko od kolega zna, pa ćemo obojica naučiti... :)


Samo se ti javi, ovdje uvijek ima neko ko će ti se javiti da pomogne, na kraju tako i sami učimo...

I, umalo da zaboravim, dobro došao na ovaj podforum i nadam se da ćeš nastaviti da postavljaš pitanja i dalje, a posle nekog vremena, i da daješ odgovore... :)

Lijep pozdrav!




[ SlavishaT @ 06.05.2012. 02:01 ] @
Pogrešan ti je pristup da pokušavaš u CATIA ili drugom parametarskom CAD/CAM alatu da odradiš posao kako si naučio u AutoCAD-u. U pitanju je potpuno drugačiji pristup kako u izradi 3D modela tako i u izradi tehničke dokumentacije.
- Umjesto Object Snap funkcija u CATIA imaš Constraints - geometrijska ograničenja, koja ostaju trajna (dok ne obrišeš Constraint), u odnosu na AutoCAD gdje je ograničenje zadano Object Snap alatkom privremeno.
- Osobine elemenata crteža (debljine i boje linija, boje kotnih linija, oblik strelica kota, font i veličina teksta ... ) definišeš u Drafting standardu. Zaboravi na Layer-e, Dimension Style i ostalo iz ACAD-a. Da bi mjenjao postojeće drafting standarde i izrađivao nove potrebno je da startuješ CATIA u administratorskom modu. Upiši ''CATIA drafting standards'' u google i naći ćeš za sve to objašnjenja. Ovo je prvo što google izbaci: http://www.edstechnologies.com...ting-standards-tips-tricks.pdf Ako to nije dovoljno traži dalje. Potraži i ovdje na forumu, bile su teme o tome.
- Za pozicioniranje kota koristi alatke sa Positioning palete u Drafting modulu.

Instaliraj CATIA V5 dokumentaciju i pređi oblast Interactive Drafting gdje je sve objašnjeno kada je u pitanju korištenje Drafting modula za izradu dokumentacije bez prethodnog modeliranja 3D modela dijela ili sklopa.
U Generative Drafting ti je objašnjena izrada dokumentacije na osnovu prethodno modeliranog 3D modela.

[ MaliBatica @ 06.05.2012. 10:52 ] @
Citat:
markodz: Hvala jos jednom na odgovorima . Posebno mi je drago ako je forum malo "zamro" sto je zivnuo , a zamro je verovatno zato sto je u ovoj zemlji ili na ovim prostorima industrija i proizvodnja zamrla . Ko danas i gde na ovim prostorima radi u Catiji - reko bi jako slabo .

Ne bih ja bas tako nipodastavao Autocad , jeste to "crtaca tabla" , ali cesto bas treba ta "crtaca tabla" da crtez bude brzo gotov i da bude tehnicki potpuno ispravan .

I ja bi reko da taj koncept layer-a ne postoji u Catiji , ali mi nije jasno zasto onda postoji padajuci meni layer i mogucnost da ti napravis novi layer , ako on ne radi . Negde na google naleteh na na neku vezu filtera i layera - ali nisam uspeo da povezem o cemu se radi .

Ista je prica sa dimension stylom - ako hocu da mi je kotna strelica popunjena a ne otvorena da li na svaku kotnu strelicu moram da kliknem ?

Pa recimo pozicioniranje kota - da budu na 10mm rastojanja jedna od druge , tamo negde ima opcija da se cekira da to rastojanje bude 10mm , medjutim meni kota zavrsi tamo gde sam kliknuo itd .

Nov sam pa mozda sve opcije nisam pohvtao , ne mozda , vec sigurno , ali nije sve tako crno belo - reko da i jedan i drugi program imaju i svojih dobrih strana i mana .

Ja cu biti slobodan dok ucim da i dalje postavljam pitanja i da pomalo diskutujemo .

Pozdrav ,


E ajde bez ikakvih veliki filozofija sta je pravia sta pogresan nacin videces i sam.A lepo imas opciju Save as .Dwg pa lepo to otvoris u Acadu i doradjujes koliko god hoces.
[ markodz @ 06.05.2012. 11:10 ] @
Hvala na odgovorima . Malo je tesko odvici se od tih nekih navika - koje su vec postale automatizam i ne razmisljati na Autocad nacin .

Malo je i ta literatura za Catiju siromasna u smislu da nema jedna knjiga tipa Bible koju kad procitas - sadrzi sve sto treba da znas da bi mogao da potpuno vladas softverom na pocetnickom nivou . Nisam sad stigao detaljnije da se bavim ovim savetima .

Imam sad jedno pitanje onako koje bi moglo da se kaze da je ozbiljnije , a vrlo je vazno u vezi veza izmedju modela i crteza . Na primeru cu da objasnim sta mi stvara konfuziju u glavi .

Napravio sam jedan model i za taj model crtez . I taj model treba da ostane takav kakva je i taj crtez da ostane takav kakav je .

E sad treba mi drugi model koji je slican ovom prvom modelu i hteo bi da prepravim taj prvi model i da se automatski preprvi i crtez , a da pri tom sacuvam prvi model i crtez . Ja sam juce kopirao taj prvi model , prepravio ga i ponovo pravio crtez .

Znaci pitanje je - kako kopirati i model i crtez i onda ih zajedno prepraviti , a da onaj original ostane nepromenjen . Nadam se da sam dovoljno jasno objasnio .

Pozdrav ,
[ cnc-project @ 06.05.2012. 11:43 ] @
copy -paste ...kao i windows komande, ali ga onda nazovi ili dodaj neku oznaku da se razlikuju
[ markodz @ 06.05.2012. 11:59 ] @
Nisam siguran da samo se razumeli .

Recimo imam Folder 1 i u njemu se nalaze fajlovi 1.CATPart i 1.CATDrawing .

Sad ta 2 fajla kopiram u Folder 2 . I sad u Folderu 2 imam 1.CATPart i 1.CATDrawing . Ali sad taj CATDrawing nije povezan sa ovim modelom u Folderu 2.

A ja bi zeleo da u Folderu 2 promenim imena 1.CATPart -> 2.CATPart i 1.CATDrawing -> 2.CATDrawing i da 2.CATPart i 2.CATDrawing ostanu povezani .
[ cnc-project @ 06.05.2012. 13:52 ] @
Part (3d model) osnova, a drawing od njega ovisan o njemu ... zato program pita kada mjenjaš ime dal mjenjaš i drawing ime...

folderi nemaju veze mogu biti u istome, jedan snimiš kao A , a onda drugi snimiš kao B i odradiš promjene na modelu i dobiješ i drugačiji drawing
dakako A ostaje isti kao i a drawing


dakel ako mjenjaš neku dužinu u 3d modelu i drawing se mjenja... ako je moguča promjena zbog ograničenja (Constraints) koje ti je enigma opisao.

ali možeš prekopirati pa poslje ograničenja jednostavno deletirati , na dnu su stabla i onda mjenjati Model i time drawing


uh...u stvari je jednostavno ali na početku se patiš jer neznaš kamo bi išao hel ?

prije si prouči kako se zovu osnovni oblici

za početak radi u Part dizajnu jednostavne oblike i bez Constrainta ako je moguće pa u drawingu iscrtavaj pozicije i što želiš

poslje kombiniraj partove u assembly i dodavaj Constraint između njih pa češ vidjeti da neke modele nečeš moći mjenjati , pojavljuje se crvenom bojom neko od onih silnih "zelenih" oggraničenja da nešto nije u redu


imena ne mjenjaj iz windowsa !!! snimi kao novi part

tako se zadržavaju "putanje 3d modela i ostalih izvedenica "

ja sam inače koma kao objašnjivač pa se nemoj čuditi da se ne razumijemo
[ cnc-project @ 06.05.2012. 13:58 ] @
da te ne forsiraju na CATY lakše bi se snašao u Solidworksu
[ markodz @ 06.05.2012. 16:41 ] @
Ma svaki odgovor je dobar i iz njega moze nesto da se izvuce . A i svaki pocetak je tezak , pogotovo ovako kad literatura nije bas dobra - vec se treba dovijati i citati iz raznih tutorijala od kojih ni jedan nije potpun , vec sam nekako moras da sklopis mozaik .

Hvala u svakom slucaju na svakoj pomoci . Ako neki zna neki dobar link sa dobrom literaturom moze biti i na engleskom neka okaci ili neka mi pusti na mejl [email protected]

A ja cu evo da dam 2 knjige na srpskom ako nekome moze da pomogne :

http://www.baneprevoz.com/e-kn...ia-V5-Kreiranje-projekata_546/

http://www.baneprevoz.com/e-kn...atia-V5-Dizajn-mehanizama_545/

Pozdrav ,

[ cnc-project @ 06.05.2012. 19:03 ] @
ne znam kakvi su manuali sada, ali ono prije je više spetljalo nego pomoglo početniku , a da ne govorim kako smo se mi koji smo več i nešto znali pokušavajući po tim knjigama raditi totalno izgubili...pa onda možeš misliti kako su neki spetljali stvari

možda je bolje da probaš nabaviti sada ne znam napamet točno , ali tex777 ti sigurno zna ...Companion diskovi tako nešto...

to je koliko se sječam jedino kako tako bilo čak i za naprednije stvari

za početak ti je dobro prvo učiti što koji modul radi (ima u helpu koji skineš online) pa da znaš šetati modulima pri radu...jer nekada se neke operacije nedaju napraviti u Part dizajnu pa moraš u neki drugi dizajn pa ...itd.
[ SlavishaT @ 06.05.2012. 22:03 ] @
Citat:
markodz

Imam sad jedno pitanje onako koje bi moglo da se kaze da je ozbiljnije , a vrlo je vazno u vezi veza izmedju modela i crteza . Na primeru cu da objasnim sta mi stvara konfuziju u glavi .

Napravio sam jedan model i za taj model crtez . I taj model treba da ostane takav kakva je i taj crtez da ostane takav kakav je .

E sad treba mi drugi model koji je slican ovom prvom modelu i hteo bi da prepravim taj prvi model i da se automatski preprvi i crtez , a da pri tom sacuvam prvi model i crtez . Ja sam juce kopirao taj prvi model , prepravio ga i ponovo pravio crtez .

Znaci pitanje je - kako kopirati i model i crtez i onda ih zajedno prepraviti , a da onaj original ostane nepromenjen . Nadam se da sam dovoljno jasno objasnio .

Pozdrav ,


To može kako je rekao cnc-project. Kopiraš part i drawing u drugi folder recimo i nazoveš ih drugačije. Recimo originali su A.CATPart i A.CATDrawing, a kopije preimenuješ u B.CATPart i B.CATDrawing. Međutim to ne funkcioniše odmah, jer B.CATDrawing ostaje i dalje linkom vezan za original: A.CATPart. Možeš mjenjati B.CATPart, ali na B.CATDrawing se ništa ne dešava.
Potrebno je nakon promjene B.CATPart-a da uradiš sljedeće:
1. Otvori B.CATDrawing. Kao što sam rekao neće biti nikakvih promjena. Potrebno je link koji vodi prema originalu A.CATPart da preusmjeriš na kopiju: B.Catpart
2. Idi u glavnom meniju na Edit\Links... Izaberi Pointed documents listić i tu ćeš vidjeti da link ''hvata'' A.CATpart. Potrebno je preusmjeriti link da umjesto A hvata B part.
3. Klikni na Replace, nađi gdje je snimljen B.CATpart i odaberi ga. Potvrdi na OK.
4. Apdejtuj crtež klikom na Update alatku, ili desni klik na crtež u strukturnom stablu pa odaberi Update Selection.
To je to, crtež će se preoblikovati prema B.CATPart-u.

Sad sve zavisi šta si sve mjenjao na B partu u odnosu na A. Ako si mjenjao samo vrijednosti kota sve će da radi glatko bez problema. Ako si dodavao nove fičere i time vršio promjenu oblika B parta u odnosu na original A, onda može doći do grešaka na crtežu, to jeste da neke kote postanu neupotrebljive i da trebaš da ih ukloniš pa dodaš nove. Tu pomaže Analysis Display Mode, koga je kolega enigma 78 pominjao.

Drugi način je da umjesto Copy/Paste u Windows-u koristiš Save As za kreiranje kopija, pri čemu preporučujem da koristiš Save Management, kod modeliranja sklopova obavezno!
Kopije mošeš praviti i sa File/New From... .
Naravno i u ovim slučajevima potrebno je da provjeriš da li link iz drawing-a ''hvata'' odgovarajući part.

Slažem se sa kolegom cnc-project da bi bezbolniji prelazak sa AutoCAD-a bio na SolidWorks, kao i na Inventor, ali i tu treba da se oslobodiš koordinata, layera i dr. i da razmišljaš na drugačiji način. Recimo zadržan je princip selektovanja geometrije kao u AutoCAD-u, QuickSnaps u SW je nešto slično Object Snap, a kada je podešavanje parametara crteža u pitanju i to je sličnije AutoCAD-u jer sve definišeš u Drawing Template-u. Usudio bih se reći i da su funkcionalniji u odnosu na CATY kada je parametarsko Solid (zapreminsko) modeliranje u pitanju. Ali čini mi se samo u tome hehe



[Ovu poruku je menjao SlavishaT dana 06.05.2012. u 23:17 GMT+1]
[ markodz @ 07.05.2012. 00:37 ] @
Hvala bas to mi treba Edit -> Links ! A i savet da ne treba copy -> paste u windowsu nego snimati fajlove iz Catije na drugu lokaciju je dobar savat - samo sam to uradio i veza je sacuvana !

Evo jedan link za Catiju V6 - treba se samo registrovati to je 30sek - http://www.4shared.com/office/CdNp88qj/catia_v6.html

Iako sam poceo u V5 pretpostavljam da moze i ta knjiga da bude od koristi i iako sam bas na ovom forumu procitao da ljudi nisu bas odusevljeni novom verzijom .

Ne znam zasto , ali imam neku averziju prema helpovima - nekako se osecam idiotski ko da citam telefonski imenik .

A savet da ja Soliworks ili Inventor laksi - nije od nikakave koristi , traze mi bas Catiju . Tako da moracemo da nastavimo ovim trnovitim putem .

Sad sam hteo da dodam smajli - ali ne znam kako !