[ risp73 @ 08.05.2012. 07:14 ] @
Zna li neko kako da podesim elevaciju na npr. 40°.
Šta su mu ove dvije skale?

http://i370.photobucket.com/albums/oo146/risp73/IMG_2216-1.jpg
[ veljko_svrljig @ 08.05.2012. 13:13 ] @
na ovu dole skalu podesi na 40..to ce ti skoro ici uz levu stranu...a ovo gore samo kako se namesti.....predpostavljam da ces namestati fixni sistem
[ risp73 @ 08.05.2012. 14:26 ] @
Veljko hvala, ali neće moći tako.

Obrati pažnju da gornja skala ima vrijednosti 50 do 70, a donja 70 do 90,
kao da se radi o jednoj skali podijeljenoj na dva dijela: 50 do 70 i 70 do 90.

Ako na donjoj skali pogledaš rastojanje oznaka 70 i 90 vidjećeš da se u lijevom
dijelu (donje) skale ne može postaviti ni 50, kamoli 40.

Postavim li donju skalu u krajnji lijevi položaj (cca 55) antenu mogu da naginjem
koliko mi dozvoljava gornji prorez (centar kruga čiji dio je gornja skala, nalazi se
u krajnjem lijevom položaju donje skale) - ništa se neće samo namjestiti.

Promjenom položaja na gornjoj skali mijenjam nagib antene za čitavih dvadesetak
stepeni - previše.

Pozdrav

PS
Od četrdeset stepeni ni traga, kao da je antena pravljena za Afriku ;-)
[ Teratron @ 08.05.2012. 15:19 ] @
Elevacija je samo jedna ! ne mozete imati 5 elevacija .Konkretno ovde vam je elevacija zamisljena linija od donjeg centra matice ka gornjem centru matice .Ja cu pokusati da vam docrtam elevaciju na vasem primeru .



Namestite elevaciju (centar gornje i donje matice otprilike kao po crvenoj strelici .Pritegnite manje matice kada namestite elevaciju kao po slici i zapocnite sporu korekciju najaceg satelita . Sve ovo vazi naravno ako vam je stub tacno pod 90%.



Edit : U brzini sam zaboravio . Koji tip antene imate ?

Offset antena
Prime focus antena
Flat antena
Cassegrin antena
Multifocus ili multifeed antena




[Ovu poruku je menjao Teratron dana 08.05.2012. u 17:18 GMT+1]
[ veljko_svrljig @ 08.05.2012. 18:33 ] @
kao sto je kolega @Teratron objasnio na crtezu tako sam i ja mislio...i naravno zavisi tu sad i od tipa antene, da li je stub u vertikali...itd
[ risp73 @ 08.05.2012. 23:07 ] @
Hvala na odgovorima ali se bojim da je došlo do niza nesporazuma:

Citat:
Teratron: Elevacija je samo jedna ! ne mozete imati 5 elevacija ...

Nigdje nisam spominjao više elevacija. Na mojoj anteni se ona jedina elevacija može mijenjati
podešavanjem položaja zavrtnjeva na gornjoj, donjoj ili na obje skale istovremeno.

Citat:
Teratron:...Konkretno ovde vam je elevacija zamisljena linija od donjeg centra matice ka gornjem centru matice .

Ne znam na šta mislite, elevacija se u principu predstavlja uglom a ne pravom linijom.

Citat:
Teratron: ...Namestite elevaciju (centar gornje i donje matice otprilike kao po crvenoj strelici .
Pritegnite manje matice kada namestite elevaciju kao po slici i zapocnite sporu korekciju najaceg satelita .

Nije mi jasno šta podrazumijevte pod "manje matice". Postoje samo dvije matice iste veličine.

Ne znam kako ste odredili da podešenost prikazana crvenom strelicom predstavlja ono što meni treba, nigdje ne
spominjete onih mojih traženih 40°. Bi li istu preporuku dali i nekome kome treba elevacija od 47°?
Ustvari siguran sam da crvena strelica ni približno nije pravi položaj - pravi je ovaj na snimku (plava strelica), antena
je korektno funkcionisala a demontirana je zbog ugradnje multifeed holdera. Zavrtnji (i matice) nisu ni pipnuti.

Ali da se vratim na moje osnovno početno pitanje:
Šta označavaju ovi brojevi na skalama? Zar ne bi bilo logično da se tu nalaze brojevi koji označavaju elevaciju antene?
U tom slučaju bi bilo dovoljno da na neki način izračunam potrebnu elevaciju, npr. 40.407°, na skali nađem broj 40,
lagano pritegnem zavrtnje i onda krenem sa finim podešavanjem.

U pitanju je offset antena. Da je prime focus podešavanje elevacije ne bi predstavljalo nikakv problem.

I jedno dodatno objašnjenje: Određivanje elevacije mi u praksi neće predstavljati problem, imam je već podešenu.
Više me je interesovalo šta su ovi brojevi (koji koliko ja vidim nemaju direktne veze sa elevacijom) i zašto postoje dvije
mogućnosti podešavanja, zar ne bi bio dovoljan samo jedan prorez i sve bi funkcionisalo bez problema?
Moguće da za slučaj dvije skale postoji "neka matematika" kojom se na osnovu tražene elevacije određuju vrijednosti
na ovim skalama. Ko će mu ga znati.

Zahvaljujem još jednom.
Pozdrav


[ Teratron @ 10.05.2012. 20:38 ] @
Citat:
Ne znam na šta mislite, elevacija se u principu predstavlja uglom a ne pravom linijom.




Vidim da su vam stariji nacini podesavanja SAT antena nepoznati ,pa se zato i iscudjavate zasto dve skale . Ali nije bitno , bitno je da ste namestili antenu a ja sam u brzini ,pogresno shvatio da vam treba pomoc oko elevacije antene. Izvinite .

Nama su nekad trebali od alata samo kompas , askat (slicno limbu pravljeno svojerucno ) i libela . Namontiram antenu na stub ,resiver i stari ruski Junoct 603 i za max 5 minuta nadjem sliku .Kad pogledam sa krova nigde SAT antena.

Vama danas zgodno ,SAT antene na sve strane, piskavci i 300 cuda pa i SAT aplikacije na telefonima .

I da zamalo da zaboravim . Konkretno deo ledja na kome su vam utisnute dve skale, proizvodi se u Rumuniji

Pozdrav
[ risp73 @ 11.05.2012. 08:42 ] @
Antenu sam bez problema podesio kad sam je kupio, pojma nemam kako, bilo je to poodavno.
Sada dodajem treći i četvrti LNB - ranije podešenu elevaciju naravno zadržavam. Dakle tu
nema problrma.
Ipak, gledajući dio leđa sa skalama zagolicalo me je kako bi se na osnovu poznate potrebne
elevacije (40.407°) i onih skala antena mogla postaviti u što povoljniji početni položaj od kojeg
treba nastaviti sa finim podešavanjem. Zato sam pitao da li neko zna vezu između elevacije
i brojeva na onim skalama
.

Pretpostavljao sam da je antena PRC ili sličnog porijekla, nisam ni pomišljao na Rumuniju.

Hvala i pozdrav
[ commando @ 11.05.2012. 09:24 ] @
A da ti saznas koji je tip oznaka i slicno te antene i ostalo pa da potrazis literaturu po netu ako nemas od nje.
Za sve ima literatura pa i za to. A ne da razbijas glavu napamet sta je sta?
[ risp73 @ 11.05.2012. 12:48 ] @
Da saznam tip u Rumuniji proizvedene, desetak godina stare antene,
antene na kojoj ne postoji niti je ikad postojala bilo kakva oznaka?
Ti si nepopravljivi optimista ;-)

Vjerovao sam da mnogo veće izglede za rješavanje problema imam
ako na forumu naletim na nekoga ko ima istu ili sličnu antenu.
Očigledno nisam uspio.
[ commando @ 11.05.2012. 13:23 ] @
Ocigledno. A i antene nisu skupe kao nekad 40 evra i sve pise u knjizici od a do slj

[Ovu poruku je menjao zilenk dana 12.05.2012. u 20:54 GMT+1]
[ stipo130475 @ 12.05.2012. 18:42 ] @
Pa odgovor je sasvim jednostavan.

Znači elevacija do 70° se podešava tako da je donji kraj savim lijevo, a gornji kraj postavimo na određeenu elevaciju između 50 i 70°. Ako nam treba veća elevacija onda gornji kraj ide skroz lijevo, a donji kraj podešavamo elevaciju od 70 do 90°. I to je sva mudrost ovog tanjura.

E sad, pretpostavljam da ćeš potrebitu elevaciju antene dobiti iz jednadžbe 90° - tvoja georafska širina

[Ovu poruku je menjao stipo130475 dana 12.05.2012. u 21:42 GMT+1]
[ risp73 @ 12.05.2012. 20:54 ] @
Citat:
stipo130475: Pa odgovor je sasvim jednostavan.

Znači elevacija do 70° se podešava tako da je donji kraj savim lijevo, a gornji kraj postavimo na određeenu elevaciju između 50 i 70°.

Stvarno jednostavno, samo ja sam više puta naglasio da meni treba elevacija 40.407°.

Antena podešena kao na gornjoj slici je godinama uspješno funkcionisala sa, po tvom naizgled logičnom objašnjenju,
elevacijom podešenom na cca 70° što je očigledno nemoguće, sa tom elevacijom ne bi nikad našao ni jedan satelit.

Tvoje objašnjenje na prvi pogled izgleda sasvim jednostavno i logično, po njemu se elevacija od 70° može postići
na dva načina:
a - gornji zavrtanj u krajnjem lijevom položaju a donji na cifri 70 (kao na slici) i
b - donji zavrtanj u krajnjem lijevom položaju a gornji na cifri 70.

E tu nastaje problem.
Da bi antenu preveo iz položaja a u položaj b gornji zavrtanj moraš da pomjeriš udesno, a donji ulijevo čime nosač
antene rotiraš udesno i postižeš očigledno višu elevacinju, a na skali po tvom objašnjenju i dalje piše da je podešena na 70°.

Ili ja tu nešto dobro ne vidim?
[ commando @ 13.05.2012. 11:39 ] @
To ti je izgleda za ruske satelite...