[ infoxpress @ 29.02.2004. 14:14 ] @
U nasem narodu se kaze da se neko "kiti tudjim perjem" kada kao svoje predstavlja ono sta je ustvari tudje.

U svetu je uobiacajeniji izraz "plagijat".

Konkretan slucaj: firma za koju radim, InfoXpres, povremeno angazuje saradnike koji svakako daju odredjeni i autorski doprinos izgledu sajtova koje radimo. Ja sam recimo sve moje radove ustupio na koriscenje firmi InfoXpress, jer od toga imam i interes. Desilo se ovih dana da je jedna od saradnika (nije bitna adresa ni ime, jer raspravljamo sada o principima) koji je kod na sradio dizajn i flash, otvorio firmu i na sajtu svoje firme u portfoliju predstavio radove - sajtove koje je radio InfoXpress kao svoje. Nigde nije eksplicitno pisalo da je to radio infoxpress vec su samo navedeni sa opsiom tehnologija i modula: php, mysql, napredno pretrazivanje, CMS (administracija), aukcioini sistem itd.

Na moju molbu da ako zele te radove da predstave kao svoje da navedu sta su zapravo i radili: dizajn i flash, to su odbili, cak su napravili neku "crnu listu" gde su me odmah stavili sa napomenom da niko ne radi sa mnom ) itd... posle nekoliko dana ubedjivanja najzad su promenili stav i sklonili sa sajta sporne sajtove.

Interesuje me dakle sada misljenje ES javnosti: da li neko ko je u nekoj firmi radio kao radnik ili saradnik, moze bez saglasnosti firme da te sajtove u celosti predstavi kao svoje ili ne moze. Moj stav je da ne moze i da je to plagijat. Ako ima ovde pravnika zamolio bih za strucno misljenje, i moguce pravne lekove u slucaju ovakve zloupotrebe.
[ broker @ 29.02.2004. 14:26 ] @
Autorsko delo je neotudjivo, to jest moralni aspekt autorskog dela, tako da imaju pravo da u svojim referencama navedu sve sto su radili, cak i ako su radili pod drugom firmom, ali naravno, samo ono sto su radili.
[ infoxpress @ 29.02.2004. 14:30 ] @
Niko to pravo njemu nije osporio, cak sam mu ja licno podsetio sta su sve zabopravili da navedu u portfoliju. Medjutim protivio sam se navodjenju tehnologija i resenja koja nije on zaista i radio.
Sve sta sam trazio i oko cega je izbio spor je zahtev da napisu "ono sta zaista jesu radili"

Bojan Bašić: obrisan nepotreban citat
[ VRider @ 29.02.2004. 14:57 ] @
Sledeci put neka svaki radnik potpise ugovor sa firmom u kome ce se reci sta moze da radi a sta ne moze kad vise ne bude bilo deo firme. Ne moze da sajtove pretstavlja kao svoje, ali ce dobiti detaljnu preporuku.
[ Bananaman @ 02.03.2004. 01:17 ] @
Kako koji saradnik dodje u firmu, prvo mu tutnite u ruke unapred sastavljeni NDA (Non-disclosure Agreement; Ugovor o cuvanju poslovne tajne) da potpise i neka onda proba da to uradi...
[ Goran Aničić @ 02.03.2004. 06:21 ] @
Formalno-pravno gledano saradnik (pitanje je kako je regulisan odnos poslodavac/zaposleni) ima prava da objavi svoj udeo posla u nekom projektu. A sa druge strane, u praksi, teško možeš nekim redovnim sredstvima da nekome zabraniš da bilo šta objavi na šta nema prava.
[ Ivan Dimkovic @ 02.03.2004. 08:03 ] @
Citat:
Bananaman:
Kako koji saradnik dodje u firmu, prvo mu tutnite u ruke unapred sastavljeni NDA (Non-disclosure Agreement; Ugovor o cuvanju poslovne tajne) da potpise i neka onda proba da to uradi...


Non-Disclosure Agreement se odnosi na privatnu (ne-javnu) komunikaciju, pa te ne obavezuje da ne smes da pomenes nesto sto je vec javno poznato - recimo sadrzaj web sajta je javno poznata stvar i ti imas pravo da kazes da si radio engine za njega iako nisi mozda, ako je sajt u PHP-u, i vidis ekstenzije .php - ni jedan sud ti ne bi prihvatio da je recenica "radio sam php engine - referenca: blabla.com/index.php" poslovna tajna.

Ono na sta mozes da ih kacis je objavljivanje laznih informacija o pravnom licu - kako oni recimo tvrde da su radili aukcioni sistem za pravno lice - to je opasna stvar ako nije tacna, jer pravno lice ima mehanizme da stiti svoj ugled i sl...
[ alex @ 02.03.2004. 10:17 ] @
Nema potrebe za NDA, dovoljna je klauzula u ugovoru da zaposleni prebacuje sva autorska prava svega sto uradi na firmu. Koliko mi je poznato, to je na zapadu standardna klauzula u ugovorima, narocito u IT industriji.

Naravno, k'o sto rece broker, autorsko delo je neotudjivo, ali uz gorespomenutu klauzulu zaposleni napustanjem te firme ne sme te radove da koristi za svoju novcanu dobit. Moze ih koristiti za referencu, ali ne sme da dalje vrsi prodaju tih radova (npr. ukoliko se radi o nekom softveru).

// Napominjem da nisam advokat, tako da sve sto sam ovde napisao moze da bude i netacno

Pozdrav,
alex.
[ srki @ 02.03.2004. 10:33 ] @
Citat:
alex:
Nema potrebe za NDA, dovoljna je klauzula u ugovoru da zaposleni prebacuje sva autorska prava svega sto uradi na firmu. Koliko mi je poznato, to je na zapadu standardna klauzula u ugovorima, narocito u IT industriji.

Kod nas ne postoji ta mogucnost. Postoji samo mogucnost da se pojedinac odrekne materijalnih prava ali ne i autorskih prava. U Americi je sve podredjeno kompanijama a ne pojedincima i zato tamo postoji ta mogucnost dok kod nas ne postoji takav zakon.
[ infoxpress @ 02.03.2004. 10:48 ] @
Po Zakonu o autorskim i srodnim pravima, kada je softver u pitanju stvar je jasna:

6.2.3.5. Ugovor o narudzbini autorskog dela
Član 89.
(3) Ako je na osnovu ugovora o naruxbini autorskog dela izrađen računarski program, naručilac stiče sva prava iskorišćavanja računarskog programa, ako ugovorom nije drukčije određeno.
...
Član 91.
(1) Autorsko delo nastalo spajanjem priloga većeg broja autora u jednu celinu
(enciklopedija, antologija, računarski program, baza podataka i sl.), smatra se kolektivnim autorskim delom.
(2) Autori priloga u kolektivnom autorskom delu na isključiv način ustupaju sva svoja
imovinska prava licu koje je organizator izrade kolektivnog dela, ako ugovorom nije drukčije određeno.
(3) Lice koje je organizator izrade kolektivnog autorskog dela ima pravo da objavi i da iskorišćava delo pod svojim imenom, s tim da na svakom primerku dela mora biti navedena lista autora čije autorske priloge kolektivno delo sadrži.
...
7. Autorsko delo stvoreno u radnom odnosu
Član 92.
(4) Ako je autorsko delo računarski program trajni nosilac isključivih imovinskih prava
na delu je poslodavac, ako ugovorom nije drukčije određeno.

-----------
pitanje prava firme dakle nije sporno, medjutim moje pitanje na pocetku ove diskusije je i moja dilema - da li je objavljivanje onoga sta neko nije radio povreda autiorskih ili nekih drugih intelektualnih prava?

Dakle ovde konkretno kod nas niko nije "ukrao" softver, vec portfolio, drugim recima licnu kartu firme predtsavio kao svoju...
[ Ivan Dimkovic @ 02.03.2004. 10:56 ] @

To je objavljivanje laznih informacija koji steti ugledu firme.

(Naravno, nisam advokat i ovo moze da bude pogresno)
[ broker @ 02.03.2004. 21:26 ] @
Bice da nisam bas bio dovoljno jasan ali u sutini, oni nemaju pravo da predstavljaju vas program kao nesto sto su oni radili, ali bi mogli da ga koriste kao referencu na projekat u kome su ucestvovali (mislim da ne moraju d anavedu i sta su konkretno radili ali da mora biti jasno da su ucestvovali u projektu a ne da su ga u celini izveli)