[ acaelfak @ 11.05.2012. 23:46 ] @
Pozdrav!
Hteo sam i ja da postavim par pitanja u vezu pravljenja sajtova.
Na fakultetu smo radili HTML i sada radimo JavaScript. Kod pisemo u Notepad-u.

Sta mi je jos potrebno da bih mogao sam da pravim sajtove?

Unapred hvala.
P.S. Pokusao sam da postavim pitanje u nekoj starijoj temi, ali nisam dobio odgovor. Unapred se izvinjavam zbog eventualnog dupliranja teme.
[ SirPsycho @ 12.05.2012. 04:05 ] @
Sve zavisi kakve sajtove želiš da praviš...


U principu, potreban ti je Photoshop ili neki sličan program gde ćeš prvo da uradiš dizajn...
A onda, po meni najbolje rešenje, DREAMWEAVER - gde ćeš taj svoj dizajn da prebaciš u kod - HTML i CSS ...

Ako hoćeš CMS sajtove, onda pogledaj neke tutorijale o Joomli ili Wordpressu...

[ madcama @ 12.05.2012. 05:59 ] @
Zašto ljudi uvek predlažu skupa rešenja?
Za pisanje koda probaj sa Notepad++. Za razliku od aplikacije koja dolazi uz Windows ima i prepoznavanje sintekse, a možda i ume i da prepozna kod i da ti pomogne da malo brže kucaš.
Za pripremu grafike imaš Gimp kao besplatno rešenje.
[ acaelfak @ 12.05.2012. 09:34 ] @
Citat:
SirPsycho: Sve zavisi kakve sajtove želiš da praviš...


U principu, potreban ti je Photoshop ili neki sličan program gde ćeš prvo da uradiš dizajn...
A onda, po meni najbolje rešenje, DREAMWEAVER - gde ćeš taj svoj dizajn da prebaciš u kod - HTML i CSS ...


Dobro, Photoshop znam po malo da koristim. Ali mi reci sta podrazumevas pod dizajnom sajta? Da li je to smisljanje pozadine ili tako nesto? Nacrt formi sajta, tj podela na podstrane recimo?
Sta je CSS?
Citat:
SirPsycho: Sve zavisi kakve sajtove želiš da praviš...

Ako hoćeš CMS sajtove, onda pogledaj neke tutorijale o Joomli ili Wordpressu...


Sta su CMS sajtovi?
[ peca89bg @ 12.05.2012. 09:38 ] @
Druze na faxu si radio html i sada pocinjete sa js-om i ti pitas sta je CSS?
[ acaelfak @ 12.05.2012. 09:39 ] @
Citat:
madcama
Za pisanje koda probaj sa Notepad++. Za razliku od aplikacije koja dolazi uz Windows ima i prepoznavanje sintekse, a možda i ume i da prepozna kod i da ti pomogne da malo brže kucaš.
Za pripremu grafike imaš Gimp kao besplatno rešenje.


Kako se ta grafika povezuje sa kodom? Mogao bi neko da mi recimo posalje kod nekog sajta, ne preterano slozenog, da vidim kako to izgleda.
I jos jedna stvar... Kako se taj sajt moze povezati sa serverom? Recimo neko mi kaze da mu napravim sajt, ja iskucam kod, vidim kako izgleda. Sta mi treba da bi mi taj sajt videli ljudi na Internetu?
[ peca89bg @ 12.05.2012. 11:14 ] @
Te trci pred rudu. Ne mozes savladati sve za dan - dva.
Kao prvo, nauci HTML i CSS. Dobro mesto za pocetak je www.w3schools.com.
Napravi neki jednostavniji sajtic. Nadji negde free template, analiziraj kod..
Ako nemas ideju npr. nadj neki sajt i kreni da kucas da dovedes da izgleda kao taj.
Tada si savladao HTML i CSS.
Onda kreni sa Js-om, savladaj osnove pa kreni na Jquery, opet dobro mesto za pocetak je www.w3schools.com.
Da bi ti se sajt video na internetu i da bi ljudi mogli da ga posecuju potreban ti je domen i hosting.
Hosting kompanija imas koliko hoces a imas i besplatnih, jednostavno koristi google.
Za html i css, js, jquery u fazi ucenja hosting ti nije potreban jer su client side jezici
i za testiranje ti je potreban samo web browser.

Kad naucis gore pomenuto onda mozes da razmisljas o server side jezicima kao sto su php, asp, piton..


[ SirPsycho @ 12.05.2012. 14:14 ] @
Slušaj, najbolje ti je da pogledaš ovaj kurs:

DESIGNING WEB SITES FROM PHOTOSHOP TO DREAMWEAVER


to ti je idealno za početak... možda da pogledaš još neki kurs pre ovog, pošto već nemaš nikakvog iskustva sa CSS-om:

CSS FUNDAMENTALS


Kažem ti, ja lično volim da radim u Adobe programima i volim vizuelne editore kao što je Dreamweaver gde imaš opciju istovremenog pregleda koda, a možeš u isto vreme da vidiš kako će stranica da izgleda u browseru.


[ acaelfak @ 12.05.2012. 15:24 ] @
Hvala vam na odgovorima, uputili ste me u neke stvari. Dalje ne bih da postavljam pitanja, jer bi to bilo besmisleno dok ne procitam ovo sa sajtova. Prvo cu da citam ovo sto ste mi preporucili.
Hvala jos jednom.
[ peca89bg @ 12.05.2012. 15:32 ] @
Savet: nemoj samo da procitas. Svaki primer treba da ti prodje kroz prste!