[ Davor Stanković @ 15.05.2012. 20:17 ] @
Pozdrav,

Imam jedno konkretno pitanje i nedoumicu oko izbora CMS-a za jedan buduci projekat.

Naime, planiram pokrenuti jedan neprofitni portal koji bi imao potencijala da ostvari dosta veliku posjecenost, ali nisam siguran da li besplatna alternativa CMS-a (Wordpress/Joomla/Drupal) predstavlja pravi izbor, tj. nisam siguran da li moze da odgovori izazovu u smislu podrzavanja ozbiljnog portala sa znacajnim brojem posjeta?
Interesuje me da li postoji neka donja/gornja granica do koje taj portal moze da odgovori izazovu po pitanju performansi, pa i sigurnosti, odnosno prag posjecenosti preko kojeg bi se ugrozila stabilnost i normalno funkcionisanje?
Vecinom bi bili autorski tekstovi i ponesto audio zapisa, tako da baza ne bi trebala biti znacajna i zahtjevna...


Hvala svima unaprijed na odgovorima.

[ Davor Stanković @ 17.05.2012. 15:09 ] @
Niko, nista? :(
[ dorijan @ 17.05.2012. 15:19 ] @
Sta podrazumevas pod znacajnim posetama? Sa dobrim podesavanjima wordpressa i pametnim koriscenjem pluginova, moze da se gura i do veoma ozbiljnog broja poseta. Naravno, znacajnu ulogu u opterecenju igra i to na kakvom ti je serveru hostovan sajt...

Sto se tice joomle, nemam mnogo iskustva, ali prilicno sam siguran da bi ti i ona odradila posao. U sustini, ako se radi o oko nekoliko hiljada poseta dnevno, uz koriscnje kesh plugina, wordpress ti je sigurica i nema sta da brines... ako se radi o nekoliko desetina hiljada dnevno, e to vec ne mogu da garantujem, ali to su vec stvari koje se resavaju na drugaciji (hardverski) nacin....
[ Davor Stanković @ 17.05.2012. 20:09 ] @
Nisam ni sam siguran dokle bi to moglo stici, ali planiram da kroz nekoliko mjeseci dostigne ozbiljan nivo, naravno za nase uslove. Da recimo u BiH dogura u top 100 stranica po broju jedinstvenih posjeta. E sad, to se nuzno i ne mora ostvariti, moze sve propasti, ali moram da u startu odaberem pravu varijantu i da ocekujem takav scenarij, jer bi neka kasnije migracija mogla da bude problematicna i zahtjevna. Naravno, to se ne odnosi na hosting koji bi svakako vremenom bio predmet "selidbe" ka boljem.

Kao sto rekoh, hosting bi tu bio najmanji problem, mene brine iskljucivo CMS i njegov kapacitet/sigurnost/performanse, jer do sada nisam imao prilike da to ispitam na nekim ozbiljnim portalima.

Hvala na informacijama.
[ dorijan @ 17.05.2012. 20:57 ] @
Pa kao sto sam ti rekao, ako planiras da koristis WP za nesto slicno moras dobro da se upoznas sa 2 vrste pluginova:
-Cach plugins
-Security plugins

Ne znam opet koliko je to jedinstvenih poseta dnevno, ali ako je, kao sto sam rekao nekoliko desetina ili cak stotina hiljada dnevno, onda je hostig zapravo veoma veoma bitna stvar...
[ Davor Stanković @ 17.05.2012. 21:07 ] @
Troskovi oko hostinga i pravilan odabir mi ne predstavljaju problem (vasa iskustva su opet uvijek dobrodosla) jedino mi je bilo nepoznato kako se ponasa WP (ili neki drugi besplatni CMS) u navedenim uslovima. Navedene pluginove sam koristio, ali nikad do kraja i detaljno nisam ispitao sve mogucnosti, tako da cu to u narednom periodu da ispitam. Ne iskljucujem ni mogucnost angazovanja nekog ko ima vise iskustva, ali to su sad tehnicki detalji. Bitno je samo da CMS ispuni ocekivanja, nista vise od toga.

Hvala na informacijama, bice od velike koristi. Ako imate neke savjete glede hostinga, ili bilo cega drugog, svakako su pozeljni.
[ dorijan @ 17.05.2012. 21:18 ] @
To i jeste najznacajnije u startu, hosting uvek mozes da pojacas sa vise servera :)
[ cyBerManIA @ 18.05.2012. 04:18 ] @
U drupalu i wordpressu mozes, za joomlu nisam siguran jer je nisam mnogo koristio. Joomla je po defaultu (nakon instalacije) sporija od ova dva (benchmark rezulati),
a vidim i da stalno izlazi po neki exploit za nju. Ne kazem da nije sigurna kad se lepo upakuje. Moje neko licno misljenje, inace k'o sto rekoh, nisam je mnogo koristio.

Na jednom sajtu kog sam radio u WPu sam sa dosta agresivnim custom kesiranjem uspeo da izvucem oko ~400 trenutnih posetilaca ili oko 40 000 uniquea dnevno sa minimalnim opterecenjem procesora, i bez usporenja oko loada stranica. Sve to na shared hostingu.

Vec sam kacio na nekoj temi, evo i ovde:

- RealTime
- CPU usage u tom trenutku
- Statistika za 4 dana


Lufta za nove posete je i dalje bilo. Po potrebi bi' presao i na VPS ili dedicated, ali nije bilo potrebe.
Zamisli na jakoj masini koliku brojku mozes da izvuces, kad ovako radi na shareovanom, samo je fora doci do jos posetilaca

Wordpress i drupal su u startu dosta sigurani, no uvek treba obratiti paznju. U 99% slucajeva su teme i pluginovi busni. Sigurnost servera gde se hostuju fajlovi je takodje bitna.

Kao odgovor na tvoja pitanja mogu da ti preporucim wordpress ili drupal kao resenja koja mogu da ispune tvoja ocekivanja. Za Joomlu ne mogu da pricam, pa ce to neko drugi ko se vise igrao s njom.
Pozdrav
[ Predrag Supurovic @ 18.05.2012. 05:24 ] @
Joomla zaobidji. To je veliko đubre z akoje mi nikako nije jasno kako j emoglod apostane popularno kod ljudi koji se iole razumeju u posao. Mislim da to koriste samo skrip kiddies jer je vrlo lako dobiti neki rezultat koji izgleda dobro. ALi ipsod haube, to je obično đubre.

Wordpress je značajno bolji što se tiče zahteva za resursima ali i on je prilično zahtevan. Jednostavno svi ti opšti CMS sistemi zbo svoje široke primenljivosti moraju da imaju gomilu univerzalnih mehanizama koji moraju da budu aktivni čak i ako nisu potrebni za konkretan posao.

Mnogo je bolje da napraviš sosptveni sistem koji je optimizovan da radi baš ono što tebi treba, mada se na kraju sve uvek svodi na to da obezbediš onoliko resursa koliko je aplikaciji potrebno, tako da ti je u celoj toj ideji najvažnije da sebi ostaviš prostora za hardversku nadgradnju kada se stvori potreba za tim.
[ ivan.mojsilovic @ 18.05.2012. 09:10 ] @
^mislim da nema potrebe da pravi nesto svoje pogotovo ako nema potreba za ludim funkcijama. Od nule pravis ako pravis aplikacije koje su veoma specificne i koje zahtevaju previse custom coda i prilagodjavanja, integracija itd.

Ukoliko ti treba CMS, wordpress ce ti gurati desetine ako ne i stotine hiljada poseta dnevno da se ne nerviras.
[ dorijan @ 18.05.2012. 09:16 ] @
Citat:
ivan.mojsilovic: ^mislim da nema potrebe da pravi nesto svoje pogotovo ako nema potreba za ludim funkcijama. Od nule pravis ako pravis aplikacije koje su veoma specificne i koje zahtevaju previse custom coda i prilagodjavanja, integracija itd.

Ukoliko ti treba CMS, wordpress ce ti gurati desetine ako ne i stotine hiljada poseta dnevno da se ne nerviras.


Apsolutno se slazem...
[ ivan.a @ 18.05.2012. 15:42 ] @
Citat:
dorijan: Apsolutno se slazem...
Takođe...morao sam da dodam.
Citat:
Predrag Supurovic: Joomla zaobidji. To je veliko đubre z akoje mi nikako nije jasno kako j emoglod apostane popularno kod ljudi koji se iole razumeju u posao. Mislim da to koriste samo skrip kiddies jer je vrlo lako dobiti neki rezultat koji izgleda dobro. ALi ipsod haube, to je obično đubre.
To meni i dan danas nije jasno. Predpostavljam da ljudi uopšte ne znaju šta Joomla radi, kako radi i koliko je loše napisana. Jedan moj ortak je jednom prilikom rekao da danas treba biti bukvalno lud ili neuk/neupućen da bi koristio Joomlu.
"Joomla"-u ću možda koristiti ili preporučiti drugima kada se kod napiše od 0, kako bi odgovaralo minimalno današnjim standardima što se tiče web programiranja, optimizacije, SEO i svega ostalog. Samo je problem u tome što se to verovatno nikada neće desiti :) .
Dakle i moj odgovor je -Joomlu zaobiđi u širokom krugu. Drupal ili Wordpress su danas definitivno najbolji izbori.
[ Davor Stanković @ 18.05.2012. 22:38 ] @
Zahvaljujem na konstruktivnim komentarima, sigurno su od ogromne pomoci.
[ Predrag Supurovic @ 19.05.2012. 12:53 ] @
Citat:
ivan.mojsilovic: ^mislim da nema potrebe da pravi nesto svoje pogotovo ako nema potreba za ludim funkcijama. Od nule pravis ako pravis aplikacije koje su veoma specificne i koje zahtevaju previse custom coda i prilagodjavanja, integracija itd.


Upravo ako mu ne trebaju gomile komplikovanih funkcionalnosti vec nesto jednostavno sto ce da radi brzo, nece nepotrebno da trosi resurse, i narocito ako se ocekuje velika posecenost, mnogo je bolje napraviti sopstvenu apliakaciju.

To naravno ne znaci da su CMS los izbor. Za manje projekte, gde posecenst nije toliko velika, moze svaki da prodje. Joomla sama sebe ubija i kada nema posecnosti. Wordpress je mnogo bolji ali daleko od toga sto moye da se uradi jednostavnim kodom koji radi tano ono sto treba i samo to sto treba. Mislim da bi se Drupal tu pokazao kao pristojan izbor. Ali, kako god okrenes, najbolje je napraviti sopstvenu apliakciju koja bi bila maksimalno optimizovana.