|
[ Sonec @ 19.05.2012. 14:31 ] @
| Interesuje me da li sam dobro resio sledeci zadatak:
Izracunati .
Resenje. Neka je . Dodefinisimo funkciju tako da ona bude neprekidna (na zadatim intervalima):

Dalje, , ali kako vazi i za , to mozemo reci da vazi za .
Dakle, , tj. funkcija je neprekidna.
Dalje, treba pokazati da , odnosno ravnomerno konvergira po .
Za vazi (sto (ogranicenje) ne zavisi od ), a kako (odnosno konvergira), to prema Vajerstrasovoj teoremi i ravnomerno konvergira za . (ako se ne bismo malo odmakli od nule, imali bismo problem ako hocemo da pokazemo preko Vajerstrasa, jer bi jedino mogli da kazemo da , a integral divergira, pa ne mozemo preko Vajerstrasa)
Dalje, moze se pokazati da ravnomerno konvergira po . Naime, konvergira (u 0 je limes 1, u beskonacnosti Dirihle), a kako ne zavisi od parametra on i ravnomerno konvergira po . Dalje, funkcija i funkcija je opadajuca (po ). Pa su ispunjeni uslovi Abelove teoreme i mozemo reci da ravnomerno konvergira po . (primetimo da za uslov teoreme (koja sledi) nam nije potrebno da ravnomerno konvergira po , vec je dovoljno da konvergira za bar jedno (sto i vazi, cak konvergira i u svim kao sto je upravo pokazano), ali da ce nam kasnije zatrebati ova osobina funkcije )
Prema jednoj od teorema (ciji su uslovi provereni u prethodnom delu) vazi za . Dakle, za vazi
, integral se resava posle dve parcijalne (mozemo reci za jer je bilo proizvoljno (naravno, takvo da vazi ))
Odnosno, dobijamo da je .
mozemo naci iz , jer je za . Dakle, dobijamo da vazi , odnosno .
E sad, treba izracunati integral i za .
To bi moglo ovako, ravnomerno konvergira po , a je neprekidna na , tako da prema jednoj od teorema vazi i da je neprekidna na , pa vazi . Pa vazi (kada se sve sklopi) da je .
Odavde se moze videti i da je Dirihleov integral . |
[ Nedeljko @ 19.05.2012. 21:08 ] @
Sjajno. Tako se radi analiza 2. Nemoj da nisi dobio 10, uši ću da ti iščupam!
[ Nedeljko @ 19.05.2012. 22:55 ] @
Imam jednu primedbu. Iz ravnomerne konvergencije na  za svako  ne sledi ravnomerna, već lokalno ravnomerna konvergencija na  , a uz konvergenciju u nuli i lokalno ravnomerna konvergencija na  . No, za razmatranje lokalnih osobina kao što su neprekidnost i diferencijabilnost, to je dovoljno.
[ Sonec @ 19.05.2012. 23:14 ] @
Da, da, vidim sta hoces da kazes. Meni je isto taj deo bio malo sumnjiv, osecao sam da nesto fali, ali nisam mogao da vidim sta. Moram takodje priznati da se do sada nisam cesto susretao sa terminom lokalne ravnomerne konvergencije (i slicno), mislim prvenstveno na vezbe, za predavanje to ne mogu reci, jer obicno se sve svodi na ispitivanje neprekidnosti i diferencijabilnosti, tako da se cak, usudio bih se reci, ti pojmovi uzimaju kao "ekvivalentni". Hvala na tome i na proveri resenja.
Copyright (C) 2001-2025 by www.elitesecurity.org. All rights reserved.
|