[ Pioneer cdj 200 @ 20.05.2012. 09:06 ] @
Eto, valjda je naslov u redu Možemo malo za promjenu porazgovarati o digitaliji u tehnici. MCU ili mikrokontroler je mali računar građen u obliku procesora koji u grubo sadrži procesorsku jezgru, RAM i ROM te najčešće flash memoriju, programibilne ulaze i izlaze. Može sadržavati i A/D te D/A pretvornike. Najčešće korišteni mikrokontroleri su iz familija PIC i Atmel a moguće je nabaviti i gotove ploče spremne za upotrebu i programiranje. Tu su veoma poznate Arduino ploče.

Mikrokontroleri se najčešće programiraju u asembleru iako su danas dostupni i viši programski jezici poput C-a za njih. Atmel primjerice radi sa C-om, dok PIC uglavnom radi u asembleru no mislim da postoji compiler i za C.

U audiotehnici može služiti primjerice za sljedeće svrhe:
- primanje signala sa raznih uređaja (temperaturna sonda ili NTC otpornik na hladnjaku ili u kutiji, potenciometri za regulaciju jačine i boje tona, audio signal, IR receiver za daljinski upravljač i slično)
- obrada tih signala i upravljanje određenim dijelovima ili slanje na LCD/LED display (vumetar na displayu, ispisan odabrani ulaz, koliko je pojačano i slično, upravljanje motoriziranim potenciometrima ili pak digitalno kontroliranim pretpojačivačima i pojačivačima putem I2C protokola, upravljanje ventilatorima i slično)

Eto od mene mali seljački uvod Nadam se da će to mikikg lijepo objasniti budući da sam ja tek početnik u ovome. Postavljajte ovdje i slike svojih radova, ideje, te isto tako i ostalu digitaliju, I2C pojačala i pretpojačala, tunere i ostalo.

Evo jedan primjer kako to može izgledati: http://www.youtube.com/watch?f...yer_embedded&v=g1swz-2pjlM

Na ovom principu radim i ja za sebe. Potaklo me to kad sam vidio frenda kako radi čudesa sa MCU-ima i na licu mjesta nabavio isti ovakav LCD, PIC i nagovorio frenda da složimo tako nešto. Negdje sam imao sliku ploče i prvog pokretanja sa legendarnim "Hello World" ali zagubilo se.

Osim toga imao sam razne ideje za media playere i online wi-fi radio, na ovom principu pa sam htio preći na ARM procesore da mogu još dodat sviranje sa USB/SD kartica i naposlijetku sam naručio Raspberry Pi koji ne bude tu došao nikad drugo. Na njemu planiram digutni XBMC centar za muziku i ubacit neki dobar pretpojačavać da dobijem kvalitetan i jak signal na izlazu.
[ mikikg @ 20.05.2012. 11:34 ] @
Cestitam na otvaranju ovakve teme :)

Posto je tema poprilicno siroka, za pocetak evo jedan blok diagram sa pregledom razlicitih modula koji se danas koriste u novim audio uredjajima.



Firma Texas Instrumens (u daljem tekstu TI) je vodeci proizvodjac za vecinu ovih modula / IC. TI je jako ozbiljna firma i svaka preporuka za njihove proizvode, posebno od kad su kupili firmu Burr-Brown (tada visoko kotirane firme i jednog od glavnog snabdevaca za USA vojnu industriju) pa do skorog preuzimanja firme National Semiconductors (he he, ostaje im jos i dalje vrlo jak konkurent Analog Devices i Linear Technologies ali je i to pitanje dana kad ce da ih kupe!). TI proizvodi/IC se koriste u sirokom spektru aplikacija, od raznih sitnih gadgeta i prenosnih player spravica, preko notebook racunara i mobilnih telefona pa sve do veoma ozbiljne studiske i profesionalne opreme. Dodatno moja preporuka za njihove IC se zasniva na tome da imaju jako ozbiljnu tehnicku dokumentaciju i tehnicku podrsku koja je za digitalne IC vrlo bitna. Takodje, TI kao i svaki ozbiljniji proizvodjac pruza mogucnost slanja besplatnih IC uzoraka ;)

Evo link ka pregledu svh TI IC koji se mogu koristiti u audio tehnici (razni OP, Class D pojacivaci, AD i DA konverteri, digitalna obrada i kontrola signala itd):
http://www.ti.com/lit/sl/slyy013g/slyy013g.pdf

Generalno govoreci, ovi IC spadaju u sam vrh audio tehnike i izrada sprava baziranim na ovim IC nije ni malo jednostavna. Ovde pre svega mislim na IC koji se prave u SMD ili jos gore u BGA kucistima i bez specialnih alata za lemljenje to nije izvodljivo za sklapanje u kucnim uslovima. Dalje, da ne spominjem probleme oko stampanih PCB koje u startu moraju biti makar dvoslojne a ne retko sa 4 ili vise slojeva! Naravno ovde se moze probrati i nesto veca IC kucista koji se mogu prakticno koristiti u home-made uslovima.

Sto se tice MCU tj mikroprocesora zgodnih za ovakve sprave, moja preporuka je naravno prvo Microchip PIC. Atmel ne preporucujem nikako jer u poslenje vreme su poceli dosta da brljave, lako odustaju od svojih proizvoda i losa tehnicka dokumentacija. Microchip PIC je zgodan za razna "upravljanja", tj kontrolu ili merenje nekakvih sporednih parametara kao sto je jacina ulaznog signala, temperatura, napon / struja ispravljaca i prikazivanju na LCD ekranima. Ko ulazi u ove vode sa mikrokontrolerima, obavezno posetiti stranicu domace firme MikroElektronika koja nudi sirok spektar razvojnih plocica za skoro sve platforme procesora + brdo dodatnih modula.

Takodje, Arduino bazirani projekti (na stranu sto su bazirani na Atmel procesorima) su veoma popularni zbog velikog broja dodatnih modula i ogromnog "community" koji nudi sirok spektar gotovih aplikacija.

Za digitalnu "obradu" zvucnog signala (DSP) je nesto drugacija prica i naravno drasticno komplikovanija i tu moja preporuka prvo ide firmi Xilinx i njihovoj seriji Spartan-3 i Spartan-6 programibilnih logickih matrica tj FPGA a zatim na Microchip i njihovoj seriji dsPIC-ova.

Ko se bude odlucio na izradu AD ili DA konvertora za audio primenu, prva preporuka je firma Cirrus Logic.

Ovo je bio mali pregled sta se na trzistu trenutno desava pa ko voli nek izvoli ;)
[ mikikg @ 20.05.2012. 12:35 ] @
Da pokusam da se ne rasplinem a pak da dam samo mali uvod vezano za programiranje mikrokontrolera, tacnije pisanja programa, najefikasnije (po pitanju brzine izvrsavanja i zauzeza resursa) je pisanje programa u masinskom jeziku tj Assembler-u. Medjutim, ovo moze biti veoma komplikovano jer je neophodno poznavanje procesora u najsitnije moguce detalje, bukvalno mora se znati tacno sta svaki bit u nekom tamo registru znaci. Ovo je opcija koju obicno koriste iskusni profesionalni ili firme.

Sa druge strane moguce je pisati isto tako dobre i efikasne programe u nekim jezicima viseg nivoa kao sto su C/C++, Basic, Pascal ili Forth. Svi ovi jezici imaju prevodioce (compilers) za skoro sve platforme kontrolera. Neki deo tih prevodioca su iz klase komercialnih (placenih) proizvoda dok sa druge strane postoje i besplatne verzije koje isto tako dobro rade i "zavrsavaju posao". U slucaju sa jezikom Forth, on tehnicki nema prevodilac vec je interpreter tj njegov izvrsi code se moze u letu menjati sto je ekstra korisno kod razvoja - znaci nema ubadanja na programator pa analize sta je ispalo, nego "u letu" dok program/uredjaj radi, preko komunikacionog porta mogu se menjati "reci" itd ...

Za pocetnike svakako je Basic najprostiji mada iskreno ni C nije nista tezi. Takodje je bitno i programsko okruzenje (IDE) koje objedinjuje sve elemente potrebne za razvoj programa a sto ukljucuje tekstualni editor, debuger, kompajler / linker i sam program za fizicko programiranje procesora. Za PIC platformu svakako je najpopularniji MPLAB X i isto tako dobar IDE od MikroElektronike.

I za kraj samo oko programatora, za PIC ti programatori su krajnje prosti i svode se na sheme sa nekoliko tranzistora prikacenih na LPT ili COM port. Naravno ima i USB baziranih programatora ali tehnicki nema neke bitne razlike (osim ako ne zaglibite debelo u neki razvoj pa vam je potreban hardwerski in-cuircit debuger). Takodje, kod recimo ovog veoma zgodnog i vrlo pristupacnog (~2000 din) modulcica od MikroElektronike, prakticno vam nije ni potreban programator, jednostavno preko USB "spustite" program u PIC i nakon prvog reseta program je upotrebljiv.
[ Pioneer cdj 200 @ 20.05.2012. 12:56 ] @
Reci mi da li znaš postoji li neko digitalno pretpojačalo ili barem ton kontroler koji umije da svira dobro ili približno dobro kao pretpojačala poput Borinog standarda? Pada mi napamet da bi mogao neki takav IC nabaviti kad već imam PIC i povezati ih i dobiti hrpu opcija. Znam da takvi najčešće imaju Low, Mid, High kontrole, Loudness, podršku za više ulaza uz selekciju + podešavanje razine za svaki od ulaza, podršku za više izlaza uz podešavanje glasnoće za svaki od njih i slično. Sve to bi se moglo lijepo pratiti na LCD-u, kontrolirati daljinskim upravljačem i slično no brine me samo kvaliteta zvuka. Takvi čipovi se primjerice koriste kod auto radija no znamo da se kvaliteta u auto radiju nemože baš mjeriti sa kućnim Hi-Fi-em.

A budući da već imam 4 komada jednostrukih potenciometra, da bi zadržao "Hi-Fi izgled" i jednostavnost upotrebe, mogao bi ta četiri potenciometra povezati sa PIC-em koji bi detektirao pomicanje i "računao" na koliko su okrenuti i tako podešavao boju tona. Ujedno bi služili i kao "memorija" jer pri podizanju sustava bi PIC očitao položaj svih potenciometra i odmah podesio boju tona. Odnosno kad se ugasi pojačalo ako se ne diraju potenciometri bi pri sljedećem paljenju i bez potrebe za memorijom znalo kako je boja tona bila podešena. Znam i da PIC ima baš funkciju kojom provjerava postotak okrenutosti potenciometra, vjerojatno računa pad napona.

Isto tako postoje i tuneri na sličnom principu koji već imaju sve ugrađeno u sebi (memoriranje stanica, digitalno pretraživanje, RDS, PTY) i povezuju se putem I2C na MCU za upravljanje i prikaz na displayu.

Što se daljinskog upravljača tiće, prijatelj i ja smo imali jednu poprilično jednostavnu ideju na pogled ali upitno je dali će to funkcionirati. Spojili bi IR senzor na PIC i onda bi uzeo daljinski upravljač od starog DVD-a ili nečega (imam ih kolekciju doma) i pritiskali bi tipke i vidjeli što PIC dobiva. Ako bi uspjeli uhvatiti signale za pojedine tipke na daljinskom, mislim da bi bilo izvedivo onda uprogramirati PIC da kad detektira pojedini taj signal radi određenu funkciju (mjenja ulaz, okreće motorizirani potenciometar itd). Bi li to bilo izvedivo?
[ macolakg @ 20.05.2012. 13:27 ] @
@Pioneer cdj 200

Cestitam na zapocetoj temi!

Imace tu puno toga da se pise. :-)

[ mikikg @ 20.05.2012. 14:12 ] @
Heh, ja lepo postavih TI audio guide sa pregledom svih njihovih IC :) ...

Na stranici 14 tog PDF imas pregled IC-ova bas za volume control. Recimo PGA2320 je profi IC sa odlicnim karakteristikama (120dB Dynamic Range, 0.0003% THD+N at 1kHz, WIDE GAIN AND ATTENUATION RANGE: +31.5dB to −95.5dB with 0.5dB Steps) koji koristi SPI protokol za kontrolu. PGA je inace skracenica za "Programmable Gain Amplifier", tj operacioni pojacivac koji nekakvim spoljnim ulazom mozes uticati na pojacanje. U ovom slucaju sa PGA2320 je upravljanje digitalnim signalom a imas na raspolaganju i modele koji se upravljanje i analognim signalom. Obzirom da je operacioni pojacivac osnovni element za bilo kakvo dalje procesiranje signala (pa samim tim i recimo bojom tona), upotrebom PGA mozes napraviti i tonsku kontrolu bez problema. Sve sto treba tvoj MCU je da obezbedi bilo SPI protokol za komunikaciju (vecina PIC-eva ima HW SPI sto olaksava programiranje) bilo jednosmerni napon generisan preko DA konvertora sa kojim ces upravljati PGA. Prosto?! :)

Sto se tice potenciometra koje spominjes, u ovim slucajevima se to resava pomocu AD konvertora u samom PIC-u. Dakle, AD izmeri napon (0 - 5V), zatim to pretvori u neku brojcanu vrednost sa kojem dalje upravljas PGA. Imas takodje i jos jednu "fancy" opciju kod ovoga, a to je da koristis umesto pontenciometra rotacione enkodere koji mogu da budu multifunkcionalni, recimo jedan isti taj pot/enkoder moze imati visestruku ulogu a pomocu prekidaca u njemu (kada se pritisne taj enkoder) mozes birati na koju funkciju da utice, kako ko voli ...
Dalje, sto se tice "pamcenja" pozicije/vrednosti potenciometra, kada poristis MCU to je najmanji problem. Svi noviji PIC-evi imaju svoju internu korisnicku EEPROM memoriju koja sluzi upravo za cuvanje radnih parametara (nevezano od programske memorije).

U vezi IC radio prijemnika sa digitalnim kontrolom, mislim da Silicon Labs ima neka takva integrisanja resenja, pogledaj njihov site ...

Za IR kontrolu, i tu je situacija relativno prosta. Naime imas prvo IR module koji imaju digitalni izlaz zgodan za povezivanje direktno na MCU. Sto se tice kodova koji daljinci salju, tu takodje postoje manje-vise standardi (svaki code-e ima svoju oznaku) i tako mozes vrlo lako osposobiti nekakav daljinac, znaci nije neophodan reverse-ingenering da bi skontao code-ve ...

BTW: Silicon Labs ima nekoliko solucija za FM radio prijnike sa RDS podrskom http://www.silabs.com/products...fmreceivers/Pages/default.aspx Zanimljivo je kod tih IC prijemnika da se koristi digitalna obrada signala ista kao u SDR prijemnicima. Recimo oni ulazni signal preko I/Q demodulatora spuste u opseg zgodan za AD konverziju i onda nadalje vrse obradu tj demodulaciju FM signala cisto programskim putem (mini DSP u samom IC) i tako preskacu brdo problema koji postoje u klasicnim analognim izradama sa medju frekvencijom i diskriminatorima ... SDR je cudo i definitivno tehnika koja ce fundamentalno izmeniti radio uredjaje ;)

[Ovu poruku je menjao mikikg dana 20.05.2012. u 16:09 GMT+1]
[ Pioneer cdj 200 @ 20.05.2012. 16:09 ] @
Ma znam da ali tamo je cijela biblija tih čipova a ja po principu uvijek radije volim nešto izabrati po savjetu nekog stručnog nego sam iščitavati

Hmm ovaj IC koliko vidim je samo volume control? Na kojem principu bi se moglo izvest ton kontrole i sve ostalo putem njega? I ako mi možeš reći na koji način on PIC-u šalje što da prikaže na displayu: je li to već spreman signal ili treba to programski u PICu "dekodirati" i pripremiti za display?

Ovi tuneri mi se sviđaju: jednostavni, imaju RDS i sve. Samo mi izgledaju kao i pretpojačalo dosta jednostavni i da treba puno posla da se dobiju sve funkcije koje sam u prethodnom postu naveo. Možda se varam? Ja sam bio baš našao neke čipove koji su imali sve u sebi, a PICu su samo slali podatke za display i on njima kad je pritisnuta koja tipka a u samom čipu su već sve te silne kontrole i input selectori bili odrađeni, tuner je imao i RDS i 30 memorija za stanice i sve. Ali to je bilo za autoradija namjenjeno pa sumnjam u kvalitetu zvuka.

Na kraju krajeva, oće li moj PIC16F877 sve podnijeti?

Što se daljinskog tiće, i pretpostavljao sam da postoje moduli za to no sve je to dodatan trošak i mjesto u kutiji pa me baš zanimalo bi li to funkcioniralo ovako prosto da se direktno IR spoji na PIC i onda da se tzv. reverse engineeringom čitaju signali koje dobiva za pojedinu tipku i to onda koristi u programu.

Hvala ti mikikg za sve ove tekstove, baš me počelo zanimati malo ovo područje. U principu se ko krpelj držim audio tehnike zato sam totalni ovisnik o muzici a kako sada na faksu smo počeli sa digitalijama, mikroprocesorima i ostalim, počelo me i to zanimati no opet ću se držat audio dijela digitalije
[ ZAS011 @ 20.05.2012. 18:09 ] @
@Pioneer cdj 200: uzmi PIC16F887. Ima interni oscilator i jos svastanestovise od 877, uz to kosta manje.
Relejni 127-step atenuator imam razvijen, negde na jednom or racunara, mrzi me sada da trazim sa inkrementalnim enkoderom, tasterima za odabir ulaza, ...
Jos samo da "uhvatim" malo slobodnog vremena da sve to pretocim u hardver.
[ macolakg @ 20.05.2012. 18:41 ] @
Evo finog digi potenciometra:

http://datasheets.maxim-ic.com/en/ds/DS1804.pdf
[ mikikg @ 20.05.2012. 19:01 ] @
Citat:
Hmm ovaj IC koliko vidim je samo volume control? Na kojem principu bi se moglo izvest ton kontrole i sve ostalo putem njega? I ako mi možeš reći na koji način on PIC-u šalje što da prikaže na displayu: je li to već spreman signal ili treba to programski u PICu "dekodirati" i pripremiti za display?


Da taj IC je samo volume kontrola tj OP sa digitalno upravljanim pojacanjem. Kao sto sam vec rekao, moze se iskoristiti takav ili slican (verovatno i malo jeftiniji) neki PGA i funkciju OP-a iskoristiti u aktivnom filteru = tone kontrola.
Dalje, ne salje taj IC nista (bitno) nazad u PIC vec tok informacija ide uglavnom u jednom smeru PIC > PGA. To prakticno znaci da za recimo VU/peak metar trebas razmotriti neki totalno drugi pristup. Tacnije za to ti je potreban opet AD konvertor (iz PIC) na koji ces dovesti audio signal i kada on to izmeri da tako prosledi na LCD display.

Slicna prica i sa ovim FM prijemnim cipovima, tok informacija je PIC > IC. Znaci u PIC se vrte sve te neke bitne informacije (memorije stanica i sl, ajd za RDS ipak treba vratiti informacije nazad) i onda samo te podatke posaljes recimo ovom FM IC da se "usteluje" i isto tako LCD-u se posalje sta da ispise. Tehnicki sve se vrti u PIC programu i svaka od ovih periferija je prica za sebe i nema puno veze jedna sa drugom.

U vezi PIC 16F877 ili 16F887, tesko mogu ovako napamet da ti kazem da li moze da "izdrzi" sve ove funkcije. To tek kad pocnes da programiras ces videti kakva je prakticna situacija. Ja bih ti licno preporucio recimo PIC18F2550 koji su prilicno jaci sto po brzini sto po kapacitetu memorije (32KB flash memorije) + imaju hardwerski USB sto ce ti sigurno biti u nekom trenutku interesantno :) Zato sam i preporucio onaj mali kit od MikroElektronike jer upravo taj PIC koristi i simaticna mi je PCB koja je zgodna da se odmah butne negde u kutiju pojacivaca.

@ZAS011 pa sto koristiti releje za menjanje pojacanja kad imaju ovako fini PGA :) A evo dok ovo pisem vidim macolakg je poslao i link za digitalni potenciometar sto je isto cool stvar i moze se iskoristiti za volume ili tone kontrolu.
[ ZAS011 @ 20.05.2012. 19:07 ] @
Auxxx, ne deluje mi nesto "prijemcivo" za audio. Single napajanje, ...
[ mikikg @ 20.05.2012. 19:14 ] @
@ZAS011 digi-pot da, ima tu nezgodnu osobinu da je za jednostruko napajanje. Sa druge strane onaj PGA2320 je itekako za (profi) audio primenu ;)
[ ZAS011 @ 20.05.2012. 20:16 ] @
Interesantno to PGA cipce, a i lepa mu cena kod Ti-a $7+ za 1kU.
Mada, jevtinije od 16 Omronovih maleckih relejceta.

Ocekujemo kuknjavu onih kojima 'vako nesto prestavlja prs' u oku
[ Pioneer cdj 200 @ 20.05.2012. 20:56 ] @
Pale su tu svakakve preporuke. Niste me razumijeli, ovaj PIC već imam znaći moram koristiti ovo što imam A ako baš nebude nikako mogao da izdrži, morat ću ga nekome prvo uvaliti pa eventualno nadoplatiti i uzet jači.

Ovo još uvijek nisam razumio sa ton kontrolama Jel to za filterima znači da bi trebao za svaku boju (volume, bas, visoki) jedan ovaj čip!? Neznam, nadao sam da postoji neki IC kao ovaj za autoradija sa svime unutra da ne masakriram PIC sa sto ulaza/izlaza, koji bi sve radio uz samo kontrolu sa PIC-a i slanje na LCD., samo da ima kvalitetan zvuk. Budem još malo prosurfao što TI nudi.

Tuner funkcionira onda taman kako sam mislio Za vumetar nema problema njega sam i mislio direkt na PIC audio signal i onda naći na netu neki dobar program jer toga ima budući da dosta njih tako radi vumetre.

Sve u svemu, nemojte misliti da ja pametujem i izmišljam toplu vodu, samo glasno razmišljam, kako bi 44250 rekao Uvijek tražim liniju manjeg otpora i izbjegavam kupovinu dodatnih komponenta/modula da se uštedi novac i prostor na ploči, naravno ako to funkcionira

I da, kako funkcionira onaj besplatan primjerak od TI-a? Jel to samo za firme ili bi mogao ja nekako se dočepati nečega od njih?
[ mikikg @ 20.05.2012. 21:11 ] @
@ZAS011 sta da se radi, profi IC profi cena ....

Evo PGA2311U je upola cene ali i dalje sa veoma ozbiljnim karakteristikama. Za oba modela spominju 120dB dinamike ... nek neko pokaze shemu pojacala sa recimo 110dB i ja mu skidam kapu :) Pojacala koja se prave u kucnoj radinosti su u rangu 70-100dB tako da imate sliku o kakvim IC-ovim se radi ... u pitanju je "samo" 10 - 20 dB razlike :) ... opet slikovito, recimo da pojacalo sa 100W ima 100dB dinamike, da bi dostigao recimo 110dB dinamike to pojacalo mora da ima 1kW (naravno pricam o cistoj tj RMS snazi) a da se pritom ne promeni donji prag shuma, ili za 120dB moralo bi da ima 10kW snage!

@Pioneer cdj 200, za uzorke iskljucivo samo sa firmama rade ...

Za tone kontrolu, treba imati po jedan OP za jedan band po jednom kanalu ... dakle za stereo sa 3 band kontrolom bi ti rebalo 6 takvih OP (tacnije 3 primerka posto se pakuje po 2 OP u kucistu) ...
[ Pioneer cdj 200 @ 20.05.2012. 21:29 ] @
Auu mislim da će to otpasti kao opcija. Daljinski mi nije toliko potreban, a onda mogu i Standard da uradim sa trostrukim potenciometrima da bi na LCD-u ispisao. Meni baš treba, ako ću se već bataliti digitalije da imam sve one prčkarije u čipu, nešto ovakvo:

http://pdf1.alldatasheet.com/d...w/6879/NEC/UPD17012GF-058.html

Samo ne mora bit tuner, njega mogu i odvojeno. Ali ovo je za auto :/ Nije to to...
[ mikikg @ 20.05.2012. 22:35 ] @
@Pioneer cdj 200 oni gore PGA sto spominjem su iskljucivo za volume kontrolu gde je vrlo bitan opseg regulacije (+31.5dB to −95.5dB with 0.5dB Steps). Za tone kontrolu mozes koristiti i neke dosta prostije (pa i jeftinije) VGA (Variable Gain Amplifier) jer je opseg kontrole drasticno nizi i krece se u rangu +/- 10-15dB. Imas recimo i LM1036, DC kontrolisana (analogna) ton kontrola.

Na zalost, tendecija u audio tehnici je da se kompletna obrada audio signala vise ne radi na analgnom nivou vec na digitalnom pomocu matematike (DSP) i zato nema vise (novih) IC-ova u ponudi za takve namene. Pogledaj onu sliku sa pocetka teme i videces AD, DSP i DA konvertere ...

Ista prica i sa ovim integrisanim radio prijemnikom koji je iz analogne generacije. Tedencija je SDR i oni IC od Silicon Labs ...

Mozda ja pricam isuvise "advanced" ali polazim od toga da ako krenem nesto da pravim i odvojim fino vreme (i novce) za to uvek cu prvo razmotriti trenutna nova i dostupna resenja ako imaju bar slicne karakteristike nego neka starija a ovde sa TI IC-ovima je situacija skroz jasna, perfomanse su otisle jako daleko u odnosu na starija resenja ... Cena moze da bude presudan faktor ali opet dal dati 1E ili 5E za neki IC nije toliko presudno za ukupnu cenu pojacivaca (gde jedan elko kosta ~10E, trafo > 50E, kutija, hladnjaci, konektori ...) a stedeti na prepojacivacu je najgore moguce mesto za tako nesto :) ... Bolje izbaci ceo PIC sklop ako hoces ustedeti i stavi dobar predpojacivac ako hoces da to stvarno dobro svira ... opet stvar ukusa i kako ko voli ... Ja vise volim AMP da dobro svira i da ima makar jedan jedini potenciometar (a moze i bez njega) nego da svicka na sve strane a da mu je kvalitet zvuka sekundarna stvar :)

BTW: Ja bih najvise voleo ako bi se pojavio neko na ovom forumu sa shemom ili gotovom konstrukcijom nekog 192KHz ADC-a ili DAC-a sa SPDIF ulazom ali ocigledno takvi ljdudi cute i k**** i prodaju svoje konstrukcije negde vani za fine svote novca ... :)

I da, besmisleno je pricati o HQ audio spravama ako ce mo na njima prvenstveno slusati MP3! CD i LP kao medijum je cool alo ko to vise koristi u eri Interneta :) ... Alternativa je naravno ne-kompresovan format poput WAV ili FLAC. U poslednje vreme sve vise je u opticaju i HQ zapisa u 96KHz ili 192KHz .. ako imate prilike i tehnickih uslova da slusate takve zvucne zapise (originalne novije snimke, ne ripove sa LP i sl), zaprepastice te se kako to "mocno" moze da se cuje!

[Ovu poruku je menjao mikikg dana 21.05.2012. u 00:27 GMT+1]
[ Pioneer cdj 200 @ 20.05.2012. 23:05 ] @
U principu ne volim pravit kompromise, pa se još uvijek nadam da postoji riješenje bez kompromisa koje će dobro sviruckati a ujedno imati i dosta opcija. Upravo sam se ove digitalije i uhvatio kad sam se sjetio gore navedenog auto-pretpojačala. Meni je zapravo od velike važnosti da imam ton kontrole i glasnoću a sve ostalo su samo finese koje bi volio ubacit ako je moguće pa sam pomislio da bi se dao naći neki čip pristojne cijene i pristojnih performansi sa malo više opcija Pod pristojno svakako se isključuje ovo za auto.

Uglavnom vjerojatno sad već pričam gluposti i pretjerujem, no ponavljam, glasno razmišljam Jel na kraju postoji takav utopijski čip koji ja tražim ili ne? Gledao sam malo katalog od TI i naletio na neku mrcinu sa više ulaza/izlaza, svaki se zasebno može regulirati (gain), graphic eq, AD, DA, loudness, input selector i ostalo. Pitanje je koliko za mrcinu treba izdvojiti a na eBayu nema.

EDIT: ja buncam prije nego li što sam pogledao ovaj LM. Ovo mi već izgleda zanimljivo, mada mi jako vuće na 1524 koji već imam. Vjerujem da je ovo puno kvalitetnije, jer u suprotnom mi se ne isplati mjenjat 1524 za njega ako nije razlika u kvaliteti.

No budući da izgleda ne postoji čip koji ja tražim ili me uporno odgovaraš od tih all-in-one čipova, kako bi se onda uz kombinaciju sa npr. ovim LM-om izveo input selector sa minimalnim gubitkom u kvaliteti? Ja sam u početku mislio koristiti 4066 no čuo sam da nisu baš zahvalni u audio primjeni. Znam da su releji najbolji i mogu se kontrolirati sa MCU, no mislim da je to dosta skupo riješenje, ne znam koliko koštaju releji jer ih nisam nikad trebao do sada no ne djeluju mi jeftino... Možda me instinkt vara

I još nešto, ako bi se već odlučio da to pojačalo svira kako treba pa odabrao opciju sa PGA, to znači da bi signal prvo došao recimo na bass kontrolu i tu bi bio jedan, pa onda na treble kontrolu i tu bi bio drugi pa naposlijetku treći za volume, ne bi li taj signal bio previše pojačan budući da je svaki od njih operaciono pojačalo?

Sad sam se sjetio ovoga: http://www.crotehnika.com/hi-fi-pretpojacalo-kontrolirano-pic-om/ No ovo je pomalo perverzno Cijelu kutiju je zauzeo...

[Ovu poruku je menjao Pioneer cdj 200 dana 21.05.2012. u 00:34 GMT+1]
[ mikikg @ 21.05.2012. 00:02 ] @
@Pioneer cdj 200 "mrcinu" od TI koju spominjes slobodno zaboravi za izradu u kucnim uslovima. To je sigurno neka "stonoga" za koju moras imati viseslojnu PCB ...

Za input selector, opcija sa relejima nije uopste losa, jednostavna i ima fine karakteristike, stim sto bih pre preporucio Reed-releje pre nego klasicne mehanicke zbog boljih mehanickih i elektricnih karakteristika a i imaju duzi radni vek.

Takodje za input selektor imas na raspolaganju pored dosta matorog 4066 recimo drasticno bolji 74CBT3253 (2 x 1:4 MUX) ali kao sto je ZAS011 spomenuo on radi samo sa jednostrukim napajanjem sto nije previse zgodno za audio primenu. Ja ga licno koristim u SDR prijemniku gde se barata sa mikrovoltima signala i odlicno mi radi ali zbog konstrukcije DC offset mi nije problem (a neophodan u slucaju sa ovim i slicnim IC) jer iza njega imam diferencialne pojacivace koji taj problem anuliraju.

"Prave" analogne prekidace sa dvostrukim napajanjem proizvodi Analog Devices i evo ovde pregled njihove serije (ADGxxx):
http://www.analog.com/en/switc...xers-muxes/products/index.html

Ovo sto spominjes PGA kod boje tone, nije neohodno da oni budu seriski povezani, vec nasuprot, paralelno, tako da za svaki "band" on radi nezavisno i ne utice svojim pojacanjem na ostatak lanca protoka signala.
[ Pioneer cdj 200 @ 21.05.2012. 00:20 ] @
Boga mi, ti imaš odgovor na sve :)

Poslije sam i razmislio za PGA da su paralelno no volume opet mora doći poslije njih jer on mora kontrolirati cijeli frekventni opseg. Ajde, veći broj čipova i nešto veća cijena se i može žrtvovati ako bi rezultiralo dobrim performansama i dobrim zvukom.

A ono jeste stonoga (kockasti je bio sa nogicama na sve strane) no drug je rekao da bi to smjestili prvo na jednu ploču i sve te pinove izvukli na veću udaljenost i onda to nekim flat kablom spojili sa drugom pločom gdje bi bile ostale kompomente. No ako će me nešto od toga odgovoriti to je cijena a pretpostavljam da nije mala pa će mi to ostat samo san.

Sad sam naletio na TDA7318. Što misliš o tome? Taman sve kontrole što mi trebaju, taman 4 inputa za koliko imam na kutiji konektora, 4 zvučnika (odnosno 2 stereo izlaza taman da jedan mogu poslati na izlazni stepen a drugi na audio out koji sam ionako planirao ugraditi). Samo, kakva li je kvaliteta toga? Evo kako to izgleda: http://www.youtube.com/watch?v=y1wI9PMFUws
[ mikikg @ 21.05.2012. 00:42 ] @
TDA7318 jeste mozda za tvoju primenu na prvi pogled zgodan ... ali ...

Kao prvo ovo je "osolete product", sto znaci da se vise ne proizvodi i nije preporucljiv za nove konstrukcije.

Skrenucu ti paznju na samo jedan parametar iz njihove dokumentacije, "Input Noise @G 18.75dB = 2μV" Ovo je ocajan parametar! To shusti po prolecna kisa :) Ove IC koje spominjem od TI imaju faktor shuma od 1 - 10nV ili ti nekih 2000 puta manje :)

A iskreno ne znam sto ti je ta tone kontrola toliko bitna? Znam da bi voleo to da imas, ali ako ne slusa muziku sa LP ili CD nego sa PC racunara to ti i nije toliko potrebno jer imas u svakom programu za pustanje muzike nekakav EQ sa kojim mozes da zvuk ustelujes kako ti odgovara i koji sigurno daleko bolje rade nego bilo kakva analogna tone kontrola ;)
[ D101h @ 21.05.2012. 00:55 ] @
Pozz!

Pogledaj ovaj ic: M61529FP
Ima višestruke ulaze, kontrola tona, kontrola za Bass, Mid, Treble, bass boost, itd...
Kontrolira se preko serijske veze, idealno za mcu. Šta se tiće pic kontrolera, ako bude malo mipsa, uvijek postoji kompatibiln 18F452, koj ima duplo više mipsa, i identičan pinout.
[ mikikg @ 21.05.2012. 01:09 ] @
Hmm, M61529FP jos jedan IC is low-end klase :(

Izgleda da sam ja previse zahtevan :) ... dolazim iz studiskih voda gde je stelovanje bass/treble "zakonom zabranjeno" kod preslusavanja master snimaka :))))
[ D101h @ 21.05.2012. 01:31 ] @
Problem sa tim audio procesorom je što Pioneer ga mora moći nabaviti po relativno niskoj cijeni, te mora ga biti u stanju kontrolirati relativno jednostavno.
Glavni izvor komponenti, osim lokalnih dućana je ebay, tako da bi ic trebao biti dostupan na ebay-u. Većina online trgovina iz inozemstva stavlja nerealno visoke cijene poštarine, npr. 50€ što se nikako ne isplati.
[ mikikg @ 21.05.2012. 01:52 ] @
@D101h hmm, ok ... a jel ste probali sa recimo http://www.digikey.com/, http://www.schukat.com/, http://uk.farnell.com/, http://www.mouser.com/ ili tako nekim "ozbiljnijim" distributerom el komponenti? Vrlo mi je cudno da se to kod vas tako desava ... Kod nas recimo ima uredba po kojoj se roba do 50E ne carini (naravno placa se samo postarina koju u vecini slucajeva sam prodavac daje free ako se recimo kupi preko 50$) ...
[ D101h @ 21.05.2012. 02:13 ] @
Ja sam već proučavao cijene takvih dobavljača, jer su mi često potrebne neke rijetke komponente, i u večinu slučajeva bude užasno skupo. Ali nisu sve tvrtke takve, no nažalost znam samo jednu takvu(www.unicornelectronics.com), no oni prodaju digitalne ic većinom. Eventualno bi se mogli užicat nekakav free sample direktno od proizvođaća. Zasad bi samo trebalo sastaviti nekakav popis ic koj bi bili poželjni, pa krajni izbor će vijerojatno odlučiti cijena nabave...
[ Pioneer cdj 200 @ 21.05.2012. 07:59 ] @
Pa trebaju mi ton kontrole da si mogu lijepo uštimati zvuk. Ne volim baš onaj čisti FLAT.

Pravo pojačalo (pod time ne mislim na izlazni stepen već na pojačalo kao cijelinu, integrirano pojačalo) bi trebalo da svira dobro bez vanjskih equilaizera jer nećeš uvijek biti u prilici da ih imaš. Ja svašta kačim na pojačalo, nekad slušam muziku sa mobitela, sa mp3 playera, sa računara, sa drugog laptopa, sa bluetooth prijamnika da mogu bežično itd. Svi imaju različite izlaze. U zadnje vrijeme i često slušam muziku na last.fm-u a on nema equilaizere jer se sa browsera sluša.

Što se šumova tiće, više sam alergičan na brum, ali ni šum nije dobro ako je baš izražen. Ovaj TDA1524 kad se pojača sve do kraja bez muzike dosta šumi, ali ne baš kao kiša. A on ima 310 uV šumova, znaći 20-ak puta više nego ovaj čip što je D101h dao. Samo što sam kod 1524 izbjegao njegovu volume kontrolu i ubacio običan potenciometar pa on uredno i šumove stiša skupa sa signalom.

Ali svi ste se uhvatili šuma a kvaliteta zvuka i samih kontrola je pala u drugi plan. Ovaj 1524 primjerice je dosta dobar, ako zanemarimo šumove ali opet nekad imam osječaj da bas više grmi nego udara. A kad ga stišaš, opet gubi najviše na udarcu i nešto na dubini.

Što smo zaključili? Očito je da treba sve poslušati i vidjeti kakav je zvuk, kako reagiraju kontrole i koliko je glasan šum.

[Ovu poruku je menjao Pioneer cdj 200 dana 21.05.2012. u 09:15 GMT+1]
[ macolakg @ 21.05.2012. 11:18 ] @
Hi-End naprave nemaju pravo menjati izvorni sadrzaj snimka, znaci FLAT :-)

Ni harmonike (boju tona), ni fazu, ni talasni oblik, samo da pojacaju....
[ yugaja @ 21.05.2012. 11:45 ] @
Pravio sam ja svasta nesto na tu temu jos od kraja 90tih pa na ovamo.

Stranica http://sites.google.com/site/yugaja/ je od pre 5-6 godina, ali sadrzi dovoljan info. To je ovaj "uredjaj"




Svasta sam probao od tih chipova, ali me iskreno mrzi da ponovo sve kucam. Vec sam se dovoljno raspisivao na tu temu ovde na eliteu.... Ko sto rece mikikg tendencija je da se sve gurne u brojeve. U isto vreme to znaci da chipovi nisu bas DIY friendly ili ako i jesu, tesko da se razvoj neceg takvog isplati...Za koliko se prodaju kineski 5.1 bioskopi? A oni, ako bas nisu najgori krsh, sadrze vec sve ovo: od DSP (npr oni korejanci - pulsus) do TI's D class pojacavaca i sl...

Ja sam ranije bio prvi za diy, medjutim u ovom vremenu mi je nekako veci gust da kupim matoru mrgu za 100-150 eura (a ona je npr svojevremeno kostala par hiljada DM) i da slobodno vreme trosim na slusanje muzike. Istina davno sam planirao da probam TAS dsp procesore od texasa (nesto sam vec i probavao pre par godina, dosta toga nabavio...) ali sve to zahtveva vreme za hw/sw. Ako ima interesenata, mogli bi da krenemo zajednicim snagama, ali sa labavim vremenskim rokovima...

poz!





[ Pioneer cdj 200 @ 21.05.2012. 11:59 ] @
Macolakg, sve to pada u vodu ako računar lošom integriranom zvučnom "upropaštava" tu snimku, a da ne govorimo o mp3-cama. Ja nisam ovdje spomenuo nikakav high-end, niti slušanje nekakvih zahtjevnih orkestra sa skupih CD playera na original CD-u. Mislim, tko voli nek izvoli, ja se držim svog računara i dance muzike, barem zasad

[Ovu poruku je menjao Pioneer cdj 200 dana 21.05.2012. u 13:19 GMT+1]
[ mikikg @ 21.05.2012. 12:11 ] @
@Pioneer cdj 200 ok, da ne skrecemo sa teme ... Da skratimo pricu ... dakle moja preporuka ti je neki od onih PGA ili VGA OP-ova sa kojim mozes napraviti kvalitetnu ton kontrolu a koju mozes digitalno da upravljas. Kombinovati ove high-end OP-ove (za volume kontrolu) sa low-end tonskom kontrolom nema puno smisla ...
[ Pioneer cdj 200 @ 21.05.2012. 12:18 ] @
U svakom slučaju hvala na preporuci, budem li se odlučio za to trebat će mi pomoć kako složit sve ton kontrole :) Za balance mislim da nema potrebe nikakav sklop, samo potenciometar.

Što se PGA tiće, budući da se digitalno upravlja, ima li veliki utjecaj dužina kablova koji povezuju digitalni potenciometar, PIC i sam PGA te njihov razmještaj u kutiji?

I reci mi još, barem po karakteristikama ako se da iščitati, hoće li bolje svirati takav neki sklop ili npr. Borin standard? Budući da će takav sklop opet biti prost i jednostavan, onda mi je praktički isto pravim li to ili Standard (sa kojega opet mogu dobiti ispis na displayu preko potenciometara i daljinski preko motoriziranog potenciometra), a odluku će donijeti odnos cijena/zvuk.
[ mikikg @ 21.05.2012. 13:07 ] @
PGA koje spominjem imaju funkciju nezavisne kontrole jacine levog i desnog kanala pa samim tim nemas potrebe za dodatnim potenciometrom za balance, znaci sve se digitalno upravlja iz MCU.

Sto se tice razvodjenja zica, kada su pitanju ne-zvucni signali (dakle jednosmerni napon sa analognog pot-a ili digitalni signal sa enkodera/pot i ostali) nema neki uticaj na ukupni rezultat i tu mozes opusteno da razvodis kako ti odgovara. Kod provodnika koji provode zvucni signal ostaje pravilo da to treba biti sto je moguce krace i kada trebas to sa plocice spojiti recimo sa ulaznim konektorima obavezno koristiti (sto je moguce bolje) koaksialne kablove. Ovi zahtevi rastu proporcinalno sa intezitetotm signala, dakle za ulaz u predpojacivac treba to resavati sto je moguce sa kracim provodnicima ili konstruisati tako PCB da ulazni konektori budu fizicki montirani na samom predpojacivacu a celu tu PCB montirati na zadnjem delu kutije.

Sto se tice Borinog Standard-a, koliko vidim po shemi i karakteristikama koje je naveo, to moze svirati bas fino (nisam prakticno pravio), stim sto bih ja tu samo zamenio TL072 i stavio nesto bolji OP kao npr NE5532 ili jos bolje poput LM4562 ili OPA2211. Nisam video na Borinoj prezentaciji da spominje detalje oko te konstrucije ali tu vazi kao i za sve ostale audio sprave da je pozeljno koristiti metal-film otpornike sa 1% tolerancije i kondezatore tipa silver-mica ili stiroflex (keramicki nisu preporucljivi za "zvucnu" primenu ali su OK recimo za filtriranje napajanja). Takodje SMD izrada moze imati prednosti u odnosu na klasicnu trough-hole varijantu.
[ Pioneer cdj 200 @ 21.05.2012. 14:36 ] @
Rijesio si mi dva problema: balance i smjestaj. Trenutno mi je pretpojacalo iza, tik do ulaza. A i cincevi su za plocu pa je otvorena opcija za postavljanje direktno na plocu.

Ima li kakva shema za ove filtere za bas i visoke preko PGA?

Za standard znam da dobro zvuci zato me i zanimalo da li i PGA umije da zvuci tako dobro? Mozda sada postavljam previse pitanja no cisto da znam da se ne razocaram. Rekli su tko pita ispadne budala 5 minuta, tko ne pita ispadne budala zauvjek

Pod "dobro" mislim iskljucivo na zvuk (da je cist, uravnotezen, definiran bas) a sum je manje vazniji.
[ ZAS011 @ 21.05.2012. 17:59 ] @
Auxxx, ne propratih temu par sati i procitah bas nesto sto sam i sam hteo da napisem, al' me mikikg preduhitrio, a propo tonkontrola.

Gomila ljudi "tupi" o karakteristikama pred/pojacala,... Medjutim, udjosmo u digitalne vode i to nam je sto nam je. Sto se dinamickog opsega tice, ovom "novim klincima" to uopste nije bitan podatak, njima je samo vazno da "gruva", "ubija od basa",... cvrcke ionako ne mogu da cuju, osteceniji im je sluh od ovog mog "u najboljim godinama" :) a FLAT zvuk je najbolji za slusanje, sve onako kako su autori osmislili, jel'te.
[ mikikg @ 21.05.2012. 20:34 ] @
@Pioneer cdj 200 Ja se izvinjavam, lose sam protumacio neke parametre za ovaj M61529FP koje je @D101h predlozio ...

U sustini ovaj IC i ne radi tako lose (bar po karakteristikama koje navode u DS), tako da mozes njega koristiti a ima i sve funkcije koje ti trebaju ...

Evo u prilogu DS pa pogledaj i konkretne sheme.
[ Pioneer cdj 200 @ 21.05.2012. 20:38 ] @
Mikikg, izvini što sam dosadan, nekako si mislim da se isplati probati ovaj M61529FP za tih 11$ a ako ne prodati nekome pa ići na nešto high-end. Osim šumova što još misliš da ne valja kod njega? Full primamljivo izgleda a kaže i drug jednostavno za programirati, a vrlo vjerojatno će on raditi softver

Usporedio sam ga sa 1524 koji trenutno imam, u svakom slučaju ima manje šumova i svega, jedino mislim da ima nešto slabije pojačanje bass/trebe. On ima +-8dB a 1524 +-15dB.

Primjetio sam i nešto što bi mi dosta olakšalo posao a to je izlaz za spectrum analyzer za display koji sam mislio ručno raditi.

EDIT: postao si taman odgovor dok sam ja pisao Proučio sam već DS. Ma naručit ću i probati pa nek me vrag odnese
[ mikikg @ 21.05.2012. 20:53 ] @
Probaj pa prenesi iskustvo :) ... ocekujm da ce to raditi skroz OK (da se sad ne gadajmo sa ciframa od tehnickih karakteristika) ...
Ako finalizujes tu konstrukciju, postavi ovde ako mozes (hoces) i PCB + SW za PIC kako bi i drugi clanovi foruma to mogli da naprave.
[ Pioneer cdj 200 @ 21.05.2012. 20:58 ] @
Neće biti PCB-a jer PIC već imam na ploči (bušenoj) a ovaj radi sam, ne trebaju mu koliko vidim nikakve dodatne komponente. Možda kupim jedino ovo za njega.

A utiske i program budem svakako postavio (za program ćemo trebat pitat D101h :) ) no malo ćete se načekati. U Zagrebu sam do kraja 6. mjeseca i tek tamo u sedmom ću moći zapravo nešto i početi. No vjerojatno ću ga odmah naručiti da stigne pravovremeno.
[ Pioneer cdj 200 @ 21.05.2012. 22:46 ] @
Što mislite o STA013? Jednog lijepog dana bi možda radio MP3 player preko PIC-a i svi koriste ovaj dekoder.

PS. mikikg, imaš li ti možda iskustva sa tim stvarčicama: usb/sd/wi-fi player sa MCU izveden?
[ mikikg @ 21.05.2012. 23:12 ] @
@Pioneer cdj 200 na zalost nemam iskustva sa tim ... imam nesto iskustva sa USB ali ne i sa MPEG Layer 1,2,3 codec-ima ...
Ako se racuna jedna od prvih stand-alone konstrukcija CD-MP3 plajera (pre nego sto je stigao kod nas u KG X-Wave player) koju sam pravio tamo davne 1997 ili 1998 (zaboravio sam) sa LCD prikacenim na LPT a to sve zbutano sa AT racunarom u desktop kucistu onda imam :))))
Secam se samo da smo glavni upravljaci software za tastere i LCD pisali moj matori i ja u Forth-u dok je u pozadini bio neki DOS dekoder koji je to i prakticno pustao na zvucnu karticu ...

[Ovu poruku je menjao mikikg dana 22.05.2012. u 00:28 GMT+1]
[ Pioneer cdj 200 @ 21.05.2012. 23:42 ] @
A ne znam možda se može i bez ovoga no gdje god sam tražio neki projekt s time na guglu, pojavi se ovaj dekoder. Ima i gotovih USB/SD modula, D101h je jednog kupio al nemože se iz njega izvaditi informacije za pisati na display. A i kvaliteta zvuka je loša pa zahtjeva dodatno pretpojačalo a uz ovaj dekoder je potreban još jedan koji to pretvara u analogni signal. A kakva je njegova kvaliteta ne znam.

Našao sam nešto tekstova pa ako nekome treba evo:

http://www.pjrc.com/mp3/sta013.html
http://www.teuthis.com/html/mp3.html

Na ovoj zadnjoj stranici ima i kompletan program u HEX, asembleru i C-u, PCB i sve:
http://www.walrus.com/~raphael/mp3/
[ D101h @ 24.05.2012. 22:58 ] @
Posto kolegi Pioneer treba mnogo funkcionalnosti, htijet će i FFT analizu...
Ja nisam matematičar, niti znam kako složit FFT algoritam, ali zanima me kako bi se najlakše implementirao nekakav jednostavan FFT za mcu. Ima li iko da zna to složit, da ga malo demistificira?
[ D101h @ 24.05.2012. 22:59 ] @
Posto kolegi Pioneer treba mnogo funkcionalnosti, htijet će i FFT analizu...
Ja nisam matematičar, niti znam kako složit FFT algoritam, ali zanima me kako bi se najlakše implementirao nekakav jednostavan FFT za mcu. Ima li iko da zna to složit, da ga malo demistificira?

Došlo je do nekakve greške, pa ako bi neki admin mogao obrisat duplu poruku.

[Ovu poruku je menjao D101h dana 25.05.2012. u 00:11 GMT+1]
[ mikikg @ 24.05.2012. 23:46 ] @
Uh, FFT :)

Ne znam sta da ti kazem, to je prilicno komplikovana oblast. To sa "obicnim" PIC nije izvodljivo iz dva razloga, prvo algororitam za to je prilicno zahtevan po pitanju procesorske snage zbog komplikovane matematike a drugo sta ces sa tim da radis, predpostavljam da hoces na neki graficki LCD da prikazes ali i za to ti treba dosta CPU snage. Sledece pitanje je sa kojom tacnoscu zelis da radis FFT i sto je veca tacnost to su zahtevi za CPU snagom sve veci. Zatim kojom brzinom zelis da osvezavas prikaz isto problem sa CPU. I na kraju ostaje pitanje kako ces dobiti ulazne podatke za FFT? Poenta sa FFT analizom u audio tehnici je da pokrijes bar zvucni opseg do 20Khz pa ti shodno tome treba i AD konvertor bar sa duplo vecim sample rate, dakle bar 40ksps ili vise, a pak data sream iz takvog AD (recimo da je 16bit) je reda 100 i vise kilobajta u sekundi sto je opet nemoguce obraditi sa obicnim PIC-ovima. Tehnicki, bez DSP procesora to sve nije izvodljivo.

Evo ovde malo detalja oko te problematike cisto za uvod:
http://ww1.microchip.com/downloads/en/appnotes/00681a.pdf
[ mikikg @ 25.05.2012. 00:37 ] @
Samo da se nadovezem oko FFT, prakticno to realizovati na najnizem nivou programiranja (sto specialni CPU, sto DSP) je jako tesko. Za ovakve varijante u kucnoj radinosti je mnogo bolje ici sa celim malim racunarima i onda to resavati na dosta visem programskom nivou i koristiti neke open source biblioteke koje relativno lako mogu da se implementiraju a dodatno imas na raspolaganju brdo drugih mogucnosti, sto za MP3 stream, BT, LAN i WiFi konektivnost a zasta je @Pioneer cdj 200 u nekom trenutku izrazio zelju :)

Rasmisli o ovakvim nekim gotovim mini racunarima sa touch screen zgodnih za ugradnju u kuciste pojacivaca ...
http://www.friendlyarm.net/products/mini2440

[ D101h @ 25.05.2012. 02:43 ] @
Ne samo da razmišljamo o takvim računalima, već svaki dan ja i kolega maštamo o njima... Već neko vrijeme pokušavamo nabavit Raspberry Pi računalo, ja sam gnjavio sve koj su se dali gnjavit... Prvo sam slao mail direkno u Raspberry Pi, onda sam se prijavio na RS, i Farnell, no tu su me svi uredno otpisali, jer sam iz Hrvatske pretpostavljam... Onda sam našao da je Altpro Farnelov jedini dobavljač za Hr, pa sam njih davio, oni su bili dosta ljubazni, pa su se malo raspitali, i prvo je bio rok za 4 mjesec pa 6 mjesec, pa sad je 8 mjesec, i nemogu mi ništa garantirat. Onda sam davio na 6502.org, di sam inače aktivan, pošto dosta njih je tamo iz engleske, a u engleskoj ga mogu jednostavno naručit i dobiti za koih tjedan dana, pa da žicao da mi nabave, ali nisu baš bili raspoloženi nešto... Jedino šta mi je ostalo je da davim po fakultetu profesore, da probaju oni to nekako nabavit, jer koliko sam primjetio daju fakultetima to da oni to dalje mogu razvijat...

Što se tiće procesorske snage za FFT, ja sam baš nedavno naručio 2x MC68882 FPU, a već imam ploču što sam sastavio kao projekt za faks naa kojoj je MC68000, DMA, i MC68881 FPU, to čudo ima dosta snage oko matematičkih proračuna, ali nisam sve do kraja polemio, niti isprobo fpu i dma, trebali bi radit, a osnovan dio radi(cpu,ram,rom, to sam isprobo i demnostriro). Također složio sam si računalo sa 6502 procesorom, i tu sam mislio isto ugradit mc68882, pa bi makar mogao raditi nekakav render, ako već neće moc real time... Također sam naručio AtMegu32, 16 mipsa, naspram 5 od pic, i nju spoit sa fpu, koj može radi na nekih 40MHz, mislim da bi se mogla neka jača matematika radit...
Što se tiće MC68882, prvo sam mislio nabavit Intel8087, ali on nema dosta trigonometriskih funkcija, i nema ljepo sučelje ko MC, pa sam uspio nać na kraju MC. Pordžava račun s 80 bitnim brojevima s pomičnim zarezom, i ima sve moguće operacije koje su potrebne... U biti trebao bi samo neki općenit algoritam, a da se u njemu modificiraju matematičke funkcije da koristi FPU umjesto ugrađenih funkcija. Idalno bi bilo kad bi bio neki algoritam u C koj prima neko polje vrijednosti, i daje neko drugo polje u kojem su zapisane vrijednosti po frekvencijama...

Osim toga vidio sam na youtube dosta videa kako su neki samo s mcu i nekim glcdom, složili stvar, i izgleda da im radi...
[ yugaja @ 25.05.2012. 10:00 ] @
Moze sa AVRovima

http://diy.elektroda.eu/analizator-widma-akustycznego/

A evo ga i jos jedan: http://elm-chan.org/works/akilcd/report_e.html



[ Pioneer cdj 200 @ 25.05.2012. 14:49 ] @
Uh ste se raspisali :P Kao prvo, nemam grafički display već običan 2x20. Kao drugo vidio sam masu njih sa time na internetu i ne vidim zašto ne bi radilo? Ako može običan vumetar može i ovo. Izvan procesora bi trebalo odvojiti audio signale i poslati mu unutra i ona jednostavno kreirati npr 5 različitih vumetra (za 5 različitih frekventnih opsega).

Ono što bi onda napravio je uzeo polovicu displaya za vumetar (možda nešto manje od polovice) i postavio ga vertikalno da skače od dolje prema gore i tako za 10 različitih opsega ili uzeo četvrtinu displaya i postavio samo 5 što isto izgleda dovoljno. Ono što bi tu bio problem je to što ne bi mogli jednostavno kockicu koristiti već custom charactere tako da svaki redak unutar jedne kockice (a kockica je 5x5 ako se ne varam) bude korišten. Točnije, budući da je između dvije kockice (pošto su dva reda) mali razmak, koristio bi onda po dva retka u kockici i jedan između kao razmak pa bi se to taman uskladilo, znaći 2 reda pa jedan red prazan pa opet dva reda pa razmak između kockica pa opet dva reda pa jedan prazan i opet dva reda.

Drugi dio displaya bi prikazivao odabrani kanal i eventualno nešto kao Volume: -35dB. Uz ulazak u meni trebalo bi CLS-at cijeli display i ispisat meni.

Zar ja stvarno toliko kompliciram? Nisam nikad pokušavao tako nešto programirati pa ne znam, ali znam kad radim web stranice da je samo nebo granica sa mogućnostima i uvijek realiziram sve svoje lude ideje pa sam povukao paralelu, jelte i pomislio kako je samo hardver zbog cijene ovdje granica. Zapravo jedini cilj je kad radiš nešto DIY da prilagodiš sebi i napraviš onako kako bi ti volio da to izgleda.

Što se samog MP3 playera i Wi-Fi radija tiće, ako mi stigne Rapsberry-Pi kao što je D101h rekao, napravio bi od njega multimedijski centar. Ima HDMI output, spojim ga lijepo na TV i on čita sa USB-a, preko interneta, što god. Mada uvijek sam, kad je u pitanju audio tehnika a i općenito stvari konkretne namjene, protiv upotrebe računala ili "mini" računala jer se tu onda pojavljuje čekanje dok se sustav podigne, štekanja, laggovi, padanje sustava i slično. Dotično izvedeno preko PIC-a ili ATMege mi dijeluje, ako se dobro napravi, da je pouzdano i da uvijek radi jednako.

EDIT: ovako sam to zamislio (naravno, sada nisam pazio da li ce mi stati sto se broja kockica i toga tice, samo koncept da pokazem):



Sto se izvedbe odvajanja opsega tice, pise ovaj cip da ima neki izlaz za spectrum analyzer (a to bi trebalo biti ovo jer se sjecam da sam na jednoj liniji imao opciju Spectrum Analyzer i palila je upravo to na VFD displayu) pa bi trebalo prouciti taj izlaz dal obavlja posao koji nam treba. A ako ne, zadovoljit ce me i obican horizontalni vumetar za koji sam uvjeren da se moze naci gotov program na internetu. Ne bi da iscjedim D101h svo vrijeme i zivce

[Ovu poruku je menjao Pioneer cdj 200 dana 25.05.2012. u 16:03 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao Pioneer cdj 200 dana 25.05.2012. u 16:05 GMT+1]
[ D101h @ 25.05.2012. 15:49 ] @
U krajnem slučaju, ako ti treba samo 5 opsega, uvijek možeš složiti 5 analognih filtra, i jednostavno napraviš 5 vumetra, osim toga pic ima mislim 5 ili čak i više a/d ulaza...
[ Pioneer cdj 200 @ 25.05.2012. 16:47 ] @
Mislim da broj opsega i nije bitan, ovo je ionako radi estetike. Samo da skače
[ Pioneer cdj 200 @ 31.05.2012. 23:22 ] @
Mikikg, što misliš o ovome: http://www.ebay.com/itm/3-2-in...=item3a742deb28#ht_3651wt_1307

Ima i kontroler i sve, D101h i ja razmišljamo da ga uzmemo. Usto je i touch screen :)
[ mikikg @ 01.06.2012. 08:43 ] @
Koliko vidim ovo je samo display module + touch screen. Ovde nema glavni CPU za korisnicki program ako si na to mislio.
Druga stvar o kojoj moras dobro da vodis racuna je tehnicka dokumentacija. Ovakvi moduli znaju doci bez dokumentacije ili sa dokumentacijom na Google-engleskom!
Njabolje da se raspitas na forumu nize i tamo ce ti se verovatno javiti @bogdan.kecman koji ima puno iskustva sa takvim stvarima - verovatno ce ti reci da ne kupujes ovaj i preporuciti neke druge module :)
[ Pioneer cdj 200 @ 01.06.2012. 10:02 ] @
Piše da ima kontroler za LCD i touch screen, pogledali smo u datasheet od tog kontrolera i ima sve unutra i memoriju i sve i piše da je PIC-friendly odnosno spaja se direkt na PIC i lako se programira.

Ovo već ispada iz konteksta ove teme, jer je stavljanje touch screen LCD modula u pojačalo perverzija no čisto nas je zanimalo tvoje mišljenje. Ovo bi sve bilo više za zabavu i da se nešto nauči, nego što je tolika digitalija potrebna za krpat pojačala. Dapače, meni se još uvijek kao optimalno audio riješenje čini standardno pojačalo + standardno pretpojačalo.

Na koji forum niže si mislio?
[ mikikg @ 01.06.2012. 10:08 ] @
Mislio sam na Elektronika forum ....
[ Pioneer cdj 200 @ 02.06.2012. 20:28 ] @
Izgleda da će umjesto PIC-a pasti ni više ni manje nego ARM procesor Na faksu će nam sa studentskim popustom prodavati pločice sa ARM-om od 72 Mhz. Na njega mislim da bi mogao nakeljiti i pretpojačalo i LCD touch screen i jednog dana i USB/Wi-Fi player.
[ STEFAN00000 @ 03.06.2012. 11:30 ] @
Sta mislite o arduino projektima ...moze li se sa time sta uraditi
[ Pioneer cdj 200 @ 03.06.2012. 14:15 ] @
Citat:
STEFAN00000: Sta mislite o arduino projektima ...moze li se sa time sta uraditi


Ako može i PIC može i Arduino. Za neke stvari je jedan bolji, za neke stvari drugi no u principu su tu negdje. Samo ovisi što misliš sve na njega trpati pa sa koliko ulaza/izlaza, ADC-a i s kolikim taktom uzmeš.
[ D101h @ 03.06.2012. 16:32 ] @
Uh, Arduino tek šta ima podrške, ali kod njega je ideja da se uzimaju gotovi moduli, tekozvani sheild, koj se samo pikaju na izlazima, i onda za njih postoji gotov kod koj se samo ubaci u projekt, i u 5 sekundi dodani modul radi...
Ja osobno nemam Arduino, doduše nemam niti jedan development board, no planiram nabaviti neki arm bazirani što bi se trebao ovih dana pojaviti u prodaji na fakultetu fer-u.
[ mikikg @ 03.06.2012. 20:22 ] @
Arduino je super zamisljena platforma za brz razvoj svakavih konstrukcija uz brdo gotovih primera.
Sa druge strane, PIC je malkice drugacija prica, prakticno to je isprogramirani IC (a ne cela plocica kao kod Arduino) pa su konstruktorske mogucnosti malo drugacije dostupe. Tacnije, jedan PIC sa tacno izabranim ostalim komponentama (za ulaze/izlaze) na jednoj PCB resava ceo problem sto bi kod Arduino islo sa specificnim dodacima (shield-ovima) sto je drasticno skuplja varaijanta posebmo za neku masovniju proizvodnju. Inace obe platforme prakticno pruzaju iste mogucnosti u istom rangu brzina procesora. PIC takodje ima jednu prednost sto postoje varijante sa 8 pinskim procesorima sto je vrlo korisno za nekakve male ali "pametne" spravice.
Ja licno vise volim PIC platformu posto sam prakticno ispratio sve njihove generacije procesora (jos iz vremena kada su imali "prozorcice" i brisali se sa UV lampama) pa samim tim imam i vise iskustava.
[ Pioneer cdj 200 @ 07.06.2012. 09:07 ] @
Evo stigao ARM s JTAG programatorom

http://i.imgur.com/xAbiF.jpg
[ mikikg @ 07.06.2012. 12:56 ] @
@Pioneer cdj 200 e to je vec fina spravica :) Ocekujemo neke zanimljive konstrukcije sa tim da vidimo ;)
[ Pioneer cdj 200 @ 07.06.2012. 13:25 ] @
Ma dobili smo ju preko faksa za neke jeftine pare pa sam uzeo. Sad treba skužit kako se sa time radi :P Otvorio sam topic u Mikrokontroleri podforumu.
[ Pioneer cdj 200 @ 25.02.2013. 23:13 ] @
Imam jedno pitanje oko rotary encodera. Zašto pišu steps odnosno koliko koraka ima? Ne okreću se oni u beskonačnost tako što daju samo impulse (kao prekidač)? Ili se to ne zove tako? Meni trebaju oni potenciometri kao što imaju linije, koji se okreću u beskonačnost (nema kraja). I kako ga okrećeš, šalje impulse mikroprocesoru a ovaj diže volume. Kad dođeš na MAX, ti možeš i dalje okretat potenciometar al se ništa ne dešava, javlja stalno da je na max. Kako se to zove? I naravno, onda će imat stepsa koliko odredi MCU a ne sam potenciometar. I da, treba mi da ima momentary push switch tako da mogu pritiskom na potenciometar recimo ulazit u meni. Po mogućnosti jedan da se samo okreće, onako teško ("audiofilski") za volume (imam takvog na liniji) a drugi bi bilo dobro kad bi onako imao "korake" (isto u beskonačnost ali škljoca kad se okreće), takve imaju AV receiveri za input selector.

Inaće, "složio" sam si 2x50W pojačalo u D klasi (modul s eBaya, zasniva se na TI chipovima) sa SMPS napajanjem (isto eBay) pa ću vjerojatno otvorit temu ako nekog zanima a i imam manjih poteškoća sa brumom. U njega planiram ubacit PIC mikrokontroler, display i onaj preamp-chip koji smo ovdje spominjali koji ima sve živo (equalizeri, input selectori, itd itd). Za to mi i trebaju dva takva encodera u beskonačnost sa switchevima. Jedan će biti volume control, a pritiskom na njega će se pristupat podešavanju baseva, visokih, balans itd (kao autoradio), a drugi će biti po defaultu input selector a pritiskom će se otvarat main menu. Dužim pritiskom će se palit/gasit a imat će i opciju preimenovanja ulaza pa će se okretanjem pota vrtit slova, pritiskom potvrdit slovo a dužim pritiskom recimo označit kraj unosa. Imam malo bujnu maštu ali sve je to moguće
[ zeoN_Rider @ 25.02.2013. 23:25 ] @
Citat:
Pioneer cdj 200U njega planiram ubacit PIC mikrokontroler, display i onaj preamp-chip koji smo ovdje spominjali koji ima sve živo (equalizeri, input selectori, itd itd). Za to mi i trebaju dva takva encodera u beskonačnost sa switchevima. Jedan će biti volume control, a pritiskom na njega će se pristupat podešavanju baseva, visokih, balans itd (kao autoradio), a drugi će biti po defaultu input selector a pritiskom će se otvarat main menu. Dužim pritiskom će se palit/gasit a imat će i opciju preimenovanja ulaza pa će se okretanjem pota vrtit slova, pritiskom potvrdit slovo a dužim pritiskom recimo označit kraj unosa. Imam malo bujnu maštu :D ali sve je to moguće


A uh, možda je ovo i moguće napaviti.
[ Pioneer cdj 200 @ 25.02.2013. 23:50 ] @
Citat:
zeoN_Rider: A uh, možda je ovo i moguće napaviti.


Moguće je sigurno. Taj chip ima sve već u sebi. Samo mikroprocesor treba primat informacije za ta dva encodera i njihova dva pripadna gumba i na temelju napisanog programa ovisno o promjeni/pritisku slat određene informacije chipu. A uprogramirat bilo što u mikroprocesor je najmanji problem

Samo me sad zbunjuju ti encoderi i njihovi stepovi. Što zapravo ja tražim (odnosno kako se to zove)?
[ ZAS011 @ 25.02.2013. 23:58 ] @
Proguglaj malko "rotary encoder" i "quadrature encoder", naćićeš obilje informacija. Ništa preterano "komplikovano". Step-ovi se verovatno pominju pošto postoji, najverovatnije, mehanička kontrapcja koja se oseća prilikom obrtanja enkodera kao "klik". Inače, obrću se do beskonačnosti i natrag
[ zeoN_Rider @ 26.02.2013. 00:01 ] @
Koliko Ja znam ti stepovi koje pojedini enkoderi imaju su za različite namene. Za neki prost preklopnik ulaznih signala sigurno meće upotrebiti enkoder sa mnogo stepova.

Čak ima nekih koji imaju i mehaničke stepove.

[ Pioneer cdj 200 @ 26.02.2013. 00:34 ] @
Citat:
ZAS011: Proguglaj malko "rotary encoder" i "quadrature encoder", naćićeš obilje informacija. Ništa preterano "komplikovano". Step-ovi se verovatno pominju pošto postoji, najverovatnije, mehanička kontrapcja koja se oseća prilikom obrtanja enkodera kao "klik". Inače, obrću se do beskonačnosti i natrag


Ahaa, znaći koliko puta napravi klik prije punog kruga. Meni treba jedan takav koji klikce i jedan bez kliktanja po mogucnosti (isto ovo sto ja zelim ima moj Sony AV receiver, oba su u beskonacnost, samo ovaj za input selector i upravljanje menijem klikce a onaj za volume se okrece bez klika, onako tesko da odaje nekakav dojam kvalitete ).

Citat:
zeoN_Rider: Koliko Ja znam ti stepovi koje pojedini enkoderi imaju su za različite namene. Za neki prost preklopnik ulaznih signala sigurno meće upotrebiti enkoder sa mnogo stepova.

Čak ima nekih koji imaju i mehaničke stepove.


To stoji. Samo meni trebaju oni za napredne namjene hahah...
[ zeoN_Rider @ 26.02.2013. 00:38 ] @
Tih enkodera imam bar dvadesetak i svu su izvađeni iz pocrkalih AV risivera, ali ni jedan nema taster na pritisak u pravcu samog.

To imaju radio aparati za auto. Provereno
[ Pioneer cdj 200 @ 26.02.2013. 08:25 ] @
Ja imam doma autoradia na izvoz, možda bi se dalo nešto iskoristit A ako ne, radit će eBay.
[ zeoN_Rider @ 26.02.2013. 13:14 ] @
Prvo vidi to što imaš, lako je kupiti.
[ Pioneer cdj 200 @ 26.02.2013. 13:18 ] @
Istina, samo sad sam se sjetio, ti od autoradija neće proći nikako. Oni su namjenjeni montiranju na ploču, ne na šasiju. Meni treba za šasiju kao obični, i da ima onaj običan "nastavak" da mogu uturat kapice za obične potenciometre na njega. Bio sam i liniju rastavljao, njezin ima taj običan "nastavak" ali nema za šarafit na šasiju.
[ zeoN_Rider @ 26.02.2013. 13:22 ] @
Napravi štampu a nju montiraj uz pomoć "L" profila na šasiju. Snađi se.
[ Pioneer cdj 200 @ 26.02.2013. 15:28 ] @
Previše komplicirano. Nisam ja snalažljiva osoba. Čak i rad sa plastičnom kutijom mi predstavlja izazov Tako da kad je u pitanju kutija, tu maksimalno nastojim pojednostavnit stvari.
[ goran_68 @ 26.02.2013. 17:14 ] @
Evo biraj:

http://www.digikey.com/scripts...tity=0&PV393=2&PV394=1
[ Pioneer cdj 200 @ 26.02.2013. 21:03 ] @


Uff, pa koliko vrsta tih čuda ima?
[ zeoN_Rider @ 26.02.2013. 21:06 ] @
Citat:
Pioneer cdj 200: Uff, pa koliko vrsta tih čuda ima? :)


Koliko i uređaja.
[ Pioneer cdj 200 @ 01.09.2013. 23:22 ] @
Evo kako se to radi kad naručiš SMD IC sa 42 pina i krivi konverter sa SMD na obično:



I na kraju zalijeno Epoxy dvokomponentnim ljepilom:



IC je M61529FP a ovo je uradio D101h (nema šanse da bi ja ovako nešto izveo)
[ zeoN_Rider @ 02.09.2013. 00:02 ] @
Joooj!
[ Pioneer cdj 200 @ 02.09.2013. 00:10 ] @
Ako to bude radilo, D101h skidam kapu. Al prije ljepljenja, svi su pinovi provjereni, nema kratkih spojeva i sve je bilo spojeno. Ove žice su izolirane (iako ne izgledaju tako). Čip je naravno za audio namjenu
[ Pioneer cdj 200 @ 15.10.2014. 18:53 ] @
Trebam pomoć: dakle želim izvesti Balance opciju, a moj audio procesor to nema nego imam mogućnost posebnog podešavanja glasnoće za lijevi i posebno za desni kanal. Kako bi od toga napravio balans a da radi kako treba? Moja ideja je bila sa postotcima, dakle ako je recimo balans okrenut na L02, to znači da se desni kanal mora čuti 20% slabije nego lijevi. Dakle lijevom pridodam vrijednost ukupne glasnoće, a desnom 0.2*ukupna glasnoća (zaokruženo na cijeli broj). Međutim, mislim da to neće dobro raditi, jer kod jako malih glasnoća mi se te vrijednosti izjednače i ispada da opet sviraju oba kanala jednako. Dakle što je manja glasnoća, to je i manja razlika.

Druga ideja je da kad okrećem balans prema lijevo, da on smanjuje desni volume a lijevi ostaje isti. Međutim opet, što je veći ukupni volume, to će balans trebati praviti veću razliku. Recimo da imam 10 koraka balansa sa svake strane, ako je ukupni volume trenutno 20, onda će korak trebati biti za 2, ali ako je ukupni volume 18, korak mora biti 1.8 !? Sad kako to izvesti? Mogu zaokružiti na 2, ali onda će već nakon 9 koraka doći na nulu i 10-ti će napraviti s*anje.

Dakle ideja je izvesti balans kako to biva na autoradijima, linijama i ostalim audio uređajima, a to moram napraviti sa posebnom kontrolom glasnoće lijevog i desnog kanala.
[ zeoN_Rider @ 15.10.2014. 19:00 ] @
Onda napravi za svaki posebno tjs. po potenciometar za svaki kanal. Jedino moraš da baždariš.
[ Pioneer cdj 200 @ 15.10.2014. 19:39 ] @
Ne bi tako, jako je nepraktično, jer onda moram kad pojačavam/smanjujem onda moram oboje pojačavati. A pošto se radi o digitalnoj spravi kontroliranoj mikrokontrolerom, neću imati potenciometar već rotacioni enkoder, baš kao kod linija i radija za kola. Jer balans će mi služiti recimo ako mi je jedan zvučnik dalje od drugog, pa da njega malo pojačam. Ali jednom kad to namjestim, želim da tako ostane i da kad okrenem master volume, da se pojačaju oba zvučnika. Vjerojatno znate kako balans funkcionira na radiju za kola ili na liniji, e upravo to želim napraviti.
[ zeoN_Rider @ 15.10.2014. 20:06 ] @
Citat:
Pioneer cdj 200 Vjerojatno znate kako balans funkcionira na radiju za kola ili na liniji, e upravo to želim napraviti.


Nemam pojma, davno sam prestao da se bakćem sa rim igračkama.

[ ZAS011 @ 15.10.2014. 20:42 ] @
Kod jačine zvuka se nikako ne priča u procentima. Pitam se pitam, zašto su Volume potenciometri Logaritamski
Pošto se audio procesorom upravlja uz pomoć mikrokontrolera, mora da se radi matematika (Logaritmi memorijski zahtevni)
[ Pioneer cdj 200 @ 16.10.2014. 13:09 ] @
Recimo da imam dovoljno jak PIC mikrokontroler (planiram s njime i da radim FFT radi spectrum analyzera na displayu) pa to ne bi trebao biti problem, ali koji je algoritam u pitanju? Ja sam jučer sjedio i razmišljao i ne mogu doći do nekog algoritma da taj balance radi kako spada. A ne zahtjevam sada ništa extra, već da radi identično onako kako to radi na komercijalnim uređajima (tipa autoradio, linija i slično). Ni Google nije bio od prevelike pomoći.

Ovako izgleda protokol za volume, dakle kao što rekoh ima brojeve od 0 - 31, binarno, 31 je najslabije, a 0 najjače. I tako mogu slati za svaki kanal zasebno.



Također, kad sam već spomenuo FFT, ako netko možda ima gotov projekat za to u Basicu, bio bi zahvalan da podijeli Našao sam kompletan projekat negdje na internetu, uz kod, shemu i sve skupa ali je u C-u a ja sam već sve ostalo napisao u Basicu, u Proton IDE s obzirom da mi MplabX nije radio. Cilj je spojiti oba kanala u jedan (to već imam, kao izlaz iz audio procesora, i to prije svih ton kontrola) i onda taj signal uz pomoć LM386 i još nekih komponenata dovesti na što prijateljskiji oblik PIC-a i onda vršiti FFT da dobijem polje sa vrijednostima za 16 frekvencija (jer imam 16x2 LCD).

Citat:
zeoN_Rider:

Nemam pojma, davno sam prestao da se bakćem sa rim igračkama.



Funkcionira na isti način kao i analogni balans kod starijih pojačala. Dakle okretanjem na lijevo lijevi zvučnik zadržava konstantnu glasnoću a desni se smanjuje. I onda okretanjem master volumea, obojica se pojačavaju ali razlika ostaje onako kako je balans namješten. To zvuči jednostavno, ali nemam pojma kojim algoritmom da to implementiram.
[ zeoN_Rider @ 16.10.2014. 15:58 ] @
A da probaš nešto sa Arduino modulom. To je sada koliko mogu da vidim veoma popularno u audio svetu.
[ mikikg @ 16.10.2014. 16:04 ] @
Sa Basic neces daleko dogurati bar kad je matematika i FFT u pitanju na tim "skromnim" PIC-evima.
U svakom slucaju preporucujem MplabX i C/C++ za programiranje a tim pre ako izaberes neki 16bit (dsPIC) ili 32bit (PIC32) kontroler.
[ Pioneer cdj 200 @ 16.10.2014. 17:25 ] @
To sam i pretpostavljao ali Basic mi je super jer je jako jednostavan, sve je intuitivno. PIC je 18F4860, ako se ne varam.
[ yugaja @ 17.10.2014. 14:43 ] @
https://www.youtube.com/watch?v=u1PGpFTX5do