[ nikost87 @ 22.05.2012. 00:13 ] @
Pisem rad o Cortex-M3 mikrokontrolerima i razvoju aplikacija na njima. Radim sa lpc1766-stk razvojnom plocom i prakticni deo sam zavrsio. Imam malo problema oko pisanja teorije, tacnije preveo sam na srpski dosta toga o cortex-m3 arhitekturi ali mi je potrebno jos nesto na srpskom kako bi uporedio neke pojmove iz tehnickog recnika, pa ako je neko pisao nesto slicno bio bih zahvalan ako bi mogao to da mi prosledi, obzirom da na guglu nema nista na srpskom sto se toga tice.

[Ovu poruku je menjao Gojko Vujovic dana 24.05.2012. u 16:10 GMT+1]
[ bogdan.kecman @ 22.05.2012. 12:49 ] @
domaci termini za 99% stvari ne postoje, koriste se ili nakaradni domaci termini (sucelje, kvaka, vozac i takve gluposti) ili se koriste nakaradizovani engleski termini (klokuj kor iz divajdera ...) ... ja licno naj-volem da pisem u originalu kako pise u datasheet-u i ne razmisljam ... ta tehnika postoji 50 godina, ako za 50 godina nismo uspeli da je imenujemo, sada vala mozemo da prihvatimo i te anglikanske termine, mnogo imaju vise smisla nego ove skaradne gluposti koje ovi moroni na domacim fakultetima pokusavaju da proguraju (.. otvoris kvaku na datoteku pa pronadjes odgovarajuci vozac i tom vozacu prosledis tu kvaku. Vozac ce sucelju poslati strukturu sa ... ?!?!?!?!? gde ovo normalan covek moze da cita a da ne vrisne od smeha)

[Ovu poruku je menjao Gojko Vujovic dana 24.05.2012. u 16:16 GMT+1]
[ dejan.tfc @ 24.05.2012. 11:14 ] @
nikost87 ja takođe radim rad ali o Cortex procesorima,pa bi mi dobrodošlo kada bi mi poslao to što si radio da pogledam.Ja jedino što sam našo na srpskom je na ovoj adresi: http://www.google.rs/url?sa=t&...CNFpN8vXQREXxhKNGVVXlCP6UbkPCw . Evo ti moj mejl pa mi pošalji to što si radio, bio bi ti puno zahvalan. [email protected]
[ nikost87 @ 09.09.2012. 13:05 ] @
Ako moze mala pomoc. U pitanju je jednostavna aplikacija koja ocitava temperaturu i cortex-m3 razvojni sistem lpc1766-stk. Na displeju se prikazuje grafik koji predstavlja promenu temperature u vremenu. Problem je sto uvek nakon restartovanja sistema ad konvertor prikaze neku pocetnu vrednost pa tek onda stvarnu vrednost temperature (odnosno napona) sto se na grafiku odrazi kao neki pik koji, kada je temperatura recimo 20 stepeni , iznosi 27 stepeni, pa se zatim vrati na normalu i meri trenutnu temperaturu. Aplikacija je radjena vecinom od funkcija koje idu uz razvojni sistem a slabija strana mi je manipulisanje bitovima jer nikad nista ranije nisam radio sa mikrokontrolerima


Code:

// ADC Init
  // Assign P1.24 to AIN5
  ANALOG_TRIM_PIN_SEL = 3;
  ANALOG_TRIM_PIN_MODE = 2;
  PINSEL1_bit.P0_24 = 1;
  PINMODE1_bit.P0_24= 2;
  
  PCONP_bit.PCAD = 1; // Enable ADC clk
  // Set ADC clk <4.5 MHz
  AD0CR_bit.CLKDIV = (SYS_GetFpclk(24) / 4500000) + 1;
  // Select AIN1
  AD0CR_bit.SEL = 1<<1;
  // Disable all interrupts
  ADINTEN = 0;
  // Enable ADC
  AD0CR_bit.PDN = 1;
  // Start conversion
  AD0CR_bit.START = 1;


while(1)
  {
AdcData = AD0GDR;
    
    if(AdcData & (1UL << 24))
      
    {
     
      AD0CR_bit.START = 1;
      ADCRaw=AdcData;
      ADCRaw >>= 4;
      ADCRaw &=0xFFF;
      
      Rx=(40950000/ADCRaw)-10000;
      Temperatura=1.0/(1/293.0+log(Rx/10000.0)/4000.0);
      
    T=(int)(Temperatura-273);
      AdcData >>= 10;
      AdcData  &= 0x7F;
}}
[ ZAS011 @ 09.09.2012. 16:43 ] @
Da bi izbegai taj "pogrešan pik" na početku, pre beskonačne petlje iščitaj AD konvertor jednom.

Kako si rekao da ti je slabija strana manipulacija bitovima, nauči se kako se njima manipuliše, neće ti više biti "slabija atrana". Takođe, čitanje datasheet-a tog mikrokontrolera će ti dosta pomoći.
[ nikost87 @ 09.09.2012. 18:22 ] @
Hvala na odgovoru. Tvoja ideja je uspela. Vidi se da je to za tebe sitnica.
Posto sam to resio imam jos jedno pitanje , pokusavao sam sam ali ne ide; Posto sam iscrtao grafik gde svakom pikselu odgovara jedna vrednost ad konvertora i pomera se u vremenu a na njegovo mesto dolazi sledeci piksel tj. sledece ocitavanje ad konvertora (niz[100]) sada je sa restartom sve uredu i iscrtava se grafik lepo. Medjutim kad se razvojna ploca iskljuci sa napajanja i ponovo ukljuci ti pikseli se pojavljuju razbacani po povrsini koja je definisana za iscrtavanje grafika a zajedno sa njima ide i normalan grafik i oni se pomeraju u vremenu i prodju i ostane samo normalan grafik. Kako bi mogao da uklonim tu smetnju. Nadam se da sam koliko-toliko jasan, u svakom slucaju vec si mi dovoljno pomogao...
[ bogdan.kecman @ 10.09.2012. 01:45 ] @
kada upalis mcu treba da inicijalizujes taj niz (da ne bi imao te random vrednosti) i pobrises ekran
[ nikost87 @ 10.09.2012. 09:49 ] @
Hvala, i to je pomoglo...