[ Stefan Markic @ 25.05.2012. 07:20 ] @
Za Windows već dugo samo Visual Studio koristim. Malo sam ispao iz koloseka sa drugim besplatnim IDE-ovima za Windows, pa nisam baš upućen kakve su besplatne ili jeftinije alternative (od faksa besplatno dobijamo Professional Edition, ali to neće večno). $400-500 nije neka cifra, skupiće se već, mada bi i pored besplatnog razvijanja Metro aplikacija bio pain in the neck ako bi svaka Metro aplikacija morala da prođe kroz Windows Store, pri čemu bi, kako autor članka kaže, submitovanje svake aplikacije verovatno moralo da se plati. Ono što mi se nije dopalo u članku sam ovde izvukao iz konteksta, pa vam preporučujem da pročitate ceo članak.

Citat:
Microsoft wants Windows developers to write Windows 8-specific, Metro-style, touch-friendly applications, and to make sure that they crank these apps out, the company has decided that Visual Studio 11 Express, the free-to-use version of its integrated development environment, can produce nothing else.

[...]

Microsoft has decided that if you want to use these things to write desktop apps, you have to pay. The free Express tools will produce only two things: Metro-style applications for Windows 8, and websites.

[...]

Redmond has decided not only that Visual Studio Express users should have the ability to develop Metro-style applications: they should have no other choice.

In practice, you'll probably have to pay even for Metro development. Windows 8 won't, in general, support side-loading of Metro-style applications. Developers won't be able to stick a Metro-style application that they wrote themselves onto their website and let people download it. Every application will have to go through the Windows store, and will be subject to Microsoft's approval. Submitting applications to the store will probably cost money, even for free applications; Microsoft charges Windows Phone developers $99 per year, and a similar pricing scheme is likely for Windows 8.

[...]

It gets worse

Just to make doubly sure that nobody will dare try to produce desktop applications without paying Redmond for the privilege, Microsoft has gone a step further than crippling Visual Studio Express. The Windows SDK for Windows 7 includes a C++ compiler and all the requisite bits and pieces to develop Windows applications. You'd have to do a bit more work to get things set up than you do with Visual Studio, as it's a little barebones, but it's enough. But that won't be the case for Windows 8: the Windows SDK for windows 8 will not include a compiler toolchain at all, lest any sneaky developers try to cheat the system and use it to write desktop apps.

[...]

for the company to completely rule out even the option of using its current tools for the free development of desktop applications, whether for hobbyists, beginners, or open source developers, is a huge step backward. It threatens to make Windows inaccessible to a large body of current and future programmers, and casts an ominous shadow over the entire desktop.


No-cost desktop software development is dead on Windows 8

[Ovu poruku je menjao Stefan Markic dana 25.05.2012. u 08:45 GMT+1]
[ ByteCode @ 25.05.2012. 09:33 ] @
Vec vidjeno, i apple radi isto. Pa se jabucarima ne zamera.
[ Nedeljko @ 25.05.2012. 11:56 ] @
Ne razumem kakve ovo ima veze sa onima koji budu koristili ne-MS okruženja za programiranje. Izgleda nikakve.
[ boyan3001 @ 25.05.2012. 13:15 ] @
Ovo je odlicno. Win 8 i njegov Metro ce ekspresno da propadnu kao projekat, a Windows 7ica ce onda duze da zivi. I tako i treba da bude.
[ Dexic @ 25.05.2012. 14:10 ] @
Ma, Arstechnica, "pro-MS" sajt :D /'nuff said.
[ ByteCode @ 25.05.2012. 15:49 ] @
A sta da kazete za Apple i njihov XCode ? Ne mozes da deplojujes svoju aplikaciju na svoj iPhone telefon ako nemas developersku licencu(kosta 99$ godisnje)
[ the_tosic @ 25.05.2012. 16:21 ] @
ByteCode, sta pokusavas da kazes, ne razumem...

Da nije glupost jer to radi Msft?
Da nije glupost jer to radi i Apple?

Ontopic: svim snagama se trude da naprave alternativu marketu i da je ozive, da bi zadrzali domacice na win-u.
Prava steta ako osakate VSex jer je bio bez premca za te pare...
[ Nedeljko @ 25.05.2012. 17:25 ] @
Nikada mi nije bilo jasno zašto je besplatni VSE bez premca za te pare i zašto je komercijalni VS bez premca. Koga briga za to što zakopavaju sopstveni proizvod i jačaju konkurenciju.
[ Burgos @ 26.05.2012. 04:24 ] @
Visual C++ i nije nešto bez premca, postoje i drugi alati sa sličnim alatima, međutim sa drugim proizvodima iz familije (VC# express, ...) je druga priča.

Edit: Sad mi pade na pamet da sam pre neki dan instalirao VC++ Express 2005, jer je trebalo da povežem projekat sa CISCO VPN AnyConnect bibliotekom koja je prevedena istim kompajlerom - zaključak - preživeo sam užas živi dok sam uspeo da podesim okruženje da pronalazi Windows SDK instaliran na mestu koji nije na podrazumevanom mestu, i više sam proveo vremena rešavajući slične gluposti nego što sam zapravo radio.

[Ovu poruku je menjao Burgos dana 26.05.2012. u 06:03 GMT+1]
[ Nedeljko @ 26.05.2012. 11:29 ] @
.NET ima Java konkurenciju. Tako da ne vidim što je VC# Express u prednosti nad Java/Eclipse (a za javu su besplatni i Hybernate i Cassandra...). E, sad, ako neko kaže "ja hoću da radim u C#-u, a VC# Express je najbolje rešenje za te pare", to je drugo i svakako ne odgovara takvoj konstataciji bez "ja hoću da radim u C#-u".
[ Burgos @ 26.05.2012. 14:36 ] @
Mislim da se za RAD desktop razvoj na Windows sistemima C#/VS ne mogu porediti sa Java/Eclipse alatima, a mislim da je ova familija alata upravo ka njima orijentisana.
[ Dexic @ 26.05.2012. 14:50 ] @
Za pravi RAD postoje Delphi, C/C++ i C# Builder.
[ Burgos @ 26.05.2012. 14:59 ] @
Koliko znam, cena Delphi-ja i C++ buildera. je daleko od besplatne, a za C# builder sam mislio da je mrtav projekat odavno - što i izgleda da jeste.
[ Dexic @ 26.05.2012. 16:07 ] @
Besplatna nije, ali je daleko od "nemoguce misije", za Personal licencu. Ja samo kazem sta je dobar RAD alat.

MS pokusava nesto da forsira (Metro?), ali na cudan nacin. Market im nece uspeti, po meni, nevezanost MS-a i obicnih developera (odnosno, ne-kotrnola od strane MS-a) je bash ono sto je prevagnulo da DOS/Windows dobiju primat u OS areni.
[ Nedeljko @ 26.05.2012. 19:11 ] @
Ovde govorimo o besplatnim rešenjima

Ako neko hoće što pre da isklikće forme i napravi aplikaciju, a da ga to ništa ne košta i da može s tim da radi šta hoće, postoji Lazarus, a ako mu treba nešto moćno za desktop, Qt SDK i Java/Eclipse su kudikamo moćniji od VC# Express-a. Prihvatam ja da je VC# Express kvalitetno rešenje, ali ne vidim zašto je "ubica".
[ Burgos @ 26.05.2012. 19:52 ] @
Mislim da je to vrlo diskutabilno:

Danas sam na zahtev klijenta u Qtu napisao aplikaciju koja

i) Šalje GET zahtev serveru i dohvata odgovor u JSON formatu (dodatna funkcija za finished signal QNetworkAccessManager objekta sa sve if/else pristupom greškama, naspram jedne linije koda: WebClient:DownloadString ugneždene u try/catch blok)
ii) Dekoduje JSON i popunjava vrednosti promenjivih (ili ručno parsiranje - teško da će biti stabilno, izvršavanje skripta u QScriptEngine objektu (daleko najgora solucija) ili skidanje koda, dodavanje u projekat i prevođenje qjson biblioteke, naspram poziva JavaScriptConvert.DeserializeObject.
iii) Skida jedan fajl sa servera - ponovo deset/dvadeset linija koda naspram jednog poziva u try/catch bloku
iv) Pravi prečicu na desktopu sa zadatom ikonicom i tekstom, odnosno korišćenje COM objekata: Prvo, 66 linija koda sa MSDNa, pa žongliranje QString u LPCWSTR, pa prvi pokušaj, pa drugi, pa treći, naspram tri linije koda.


Nisam neki ekspert za Qt, možda sam iskucao 10-20 hiljada redova koda, ali i pored toga što imaju sjajnu dokumentaciju, ako je za ovu jednostavnu aplikaciju trebalo pet puta više fizičkog rada nego u C# (ne računam listanje dokumentacije). Inače, vrlo sam zadovoljan sa Qtom u smislu podrške i celokupne biblioteke, ali radim sa njim samo kada se eksplicitno zahteva jer je i za ozbiljnije desktop aplikacije C# definitivno bolji izbor, naročito dok je besplatno moglo da se nabavi okruženje nebitno manje funkcionalno od profesionalnog.



Edit: Sad sam video poslednju rečenicu u tvojoj poruci - naravno da nije ubica, na kraju sam sve odradio i sa Qtom, ali je potez MSa da prekine podršku za vrlo upotrebljive alate i da time ogroman deo populacije potera kod konkurencije užasno loš.
[ Dexic @ 26.05.2012. 20:23 ] @
Koje konkurencije? OS ili dev. alati mislis? Za dev. alate ih bash briga ako neko sa frei njihovog resenje predje na ne-njihovo resenje - oni su na nuli.
[ Burgos @ 26.05.2012. 20:43 ] @
Mislim na dev. alate. Daleko od toga da su dugoročno na nuli - ponuda besplatnih verzija okruženja i služi da bi naveli vodu na svoju vodenicu (slično kao sa MS Academic programom i sličnim), a prodaja i podrška razvojnim alatima im se strašno isplati.
[ Nedeljko @ 26.05.2012. 22:04 ] @
Tako je. Davanje besplatnih verzija služi za navlačenje na svoju vodenisu i to se na kraju isplati.

Ja nisam ni napisao da je Qt dobar da se isklikće nešto prosto. Za to sam predložio Lazarus. Uz to, da li licenca za VC# Express dozvoljava komercijalnu upotrebu kao Qt i Lazarus ili je evaluation only kao VC++? Međutim, rekao sam da je Qt moćniji od VC# Express-a. Da li VC# Express ima na primer SVG renderer? Da li u VC#E možeš na jednostavan način nelinearno da transformišeš tekst ispisan željenim vektorskim fontom, kao u Qt-u (da to i dalje bude vektorska slika)? Da li u VC#E možeš na jednostavan način da generišeš DOC, PDF i SVG fajlove?
[ Burgos @ 27.05.2012. 03:16 ] @
Citat:
Can I use Express Editions for commercial use?
Yes, there are no licensing restrictions for applications built using Visual Studio Express Editions.


http://social.msdn.microsoft.c...90-6be5-44f6-8da9-2adb83e1aa82

Za doc i pdf sam siguran da se može na veoma jednostavan način završiti, a za svg ne znam, nisam imao iskustva, pa neću da se frljam, ali mislim da je svg direktno podržan od MS-a kroz http://svg.codeplex.com/, samo što se ne distribuira kroz .NET, već kroz jedan dll.
[ Nedeljko @ 27.05.2012. 18:36 ] @
Nisam stručnjak za .NET, ali da li si siguran da .doc fajlove možeš da generišeš bez instaliranog Word-a? A što se ove biblioteke tiče, bolje da nisi ni kačio link na taj blam

Citat:
SVG Rendering Engine - Documentation

This project does not have documentation yet. Visit the Discussions tab to ask questions.


Citat:
SVG Rendering Engine - Downloads

SVG 0.5.2

Released: Oct 29 2008
Updated: Oct 30 2008


Nema dokumentaciju i neće je ni dobiti, jer je napušten pre četiri godine u verziji manjoj od keca.

I ne reče mi šta bi sa nelinearnim vektorskim deformacijama (ako podrška za crtanje uopšte ima i linearne).
[ Burgos @ 27.05.2012. 20:17 ] @
Da, siguran sam.

Rekao sam da nisam nikada radio sa SVGom, pa ti o tome ne mogu reći ništa, žao mi je. Za biblioteku sam rekao da mislim, međutim, postoji mnogo boljih biblioteka kada sam pogledao drugi put (npr http://sharpvectors.codeplex.com i sl.).

Usput, što se tiče dokumentacije, mislim da Qt ima ubedljivo najupotrebljiviju dokumentaciju koju sam ikada čitao.
[ Nedeljko @ 27.05.2012. 20:42 ] @
Pa, ni ova nije nešto mnogo dokumentovana.

No, za mene je najbolja dokumentacija MSDN, jer je sveobuhvatna. Dokumentuje i WinAPI i aspekte jezika i pagma direktive i standardnu biblioteku i MS specifične biblioteke. Za razliku od toga, Qt-ova dokumentacija pokriva samo Qt, ali je sjajna.

No, šta bi sa vektorskim deformacijama?
[ Burgos @ 27.05.2012. 20:49 ] @
Ponovo kažem, ne znam, u sred sam projekta, pa ću pogledati večeras.

Ono što izdvaja Qt Doc od MSDNa su sjajni primeri koji su mi nebrojeno puta uštedeli po desetine minuta rada. Naravno, obuhvatnost je druga priča.
[ Nedeljko @ 27.05.2012. 21:36 ] @
Ja mislim da MSDN ne zaostaje sa primerima.
[ Shadowed @ 28.05.2012. 09:13 ] @
Citat:
Nedeljko: Nisam stručnjak za .NET, ali da li si siguran da .doc fajlove možeš da generišeš bez instaliranog Word-a?

Nisam siguran za .doc ali .docx (Word 2007 i 2010) moze jer je to zapravo zip fajl koji u sebi sadrzi .xml fajlove i dodatne potrebne (slike i sl.).
[ Nedeljko @ 28.05.2012. 10:39 ] @
Pa, znaš šta, tako gledano svaki jezik podržava sve formate, jer se na osnovu specifikacije sve da isprogramirati.
[ ravni @ 28.05.2012. 13:27 ] @
Citat:
Nedeljko:...I ne reče mi šta bi sa nelinearnim vektorskim deformacijama (ako podrška za crtanje uopšte ima i linearne).
Imas WPF koji podrzava razne transformacije
Sad da li ti je to dosta...
Neko je spomenuo Lazarus. Mogu samo da kazem da za komercijalnu primenu, taj alat jos nije zreo. FPC je u dosta dobrom stanju koliko sam ispratio, ali dobar i besplatan IDE za njega ne postoji.

Pokretacu teme preporucujem da pogleda Microsoftov BizSpark program koji startup firmama nudi razvojne alate besplatno.
[ Nedeljko @ 28.05.2012. 14:17 ] @
Aha, znači podržani su rotacija, translacija, skaliranje i smicanje, kao i kompozicije toga, odnosno afine transformacije. Nema čak ni projektivnih, jer za to trebaju 3x3 matrice, a ovde se barata sa 2x3. Nelinearnih ni od korova.

Mislio sam na nešto ovako:



Dakle, proizvoljan tekst je proizvoljni fontom proizvolno nelinearno deformisan.
[ Nedeljko @ 28.05.2012. 14:35 ] @
Radi se o tome da ne moraš da se razumeš u ttf format da bi iz crteža koji uključuje tekst izvukao krive i dalje sa njima radio šta hoćeš. To dalje omogućava pravljenje programa za vektorsko crtanje koji korisniku omogućava pretvaranje teksta u krive, kako bi se crtež ispravno prikazao na računarima na kojima odgovarajući font nije instaliran, bez potrebe za prenošenjem samog fonta (ako distribucija istog krši autorksa prava) kao što to omogućava CorelDRAW!
[ Shadowed @ 28.05.2012. 22:36 ] @
Citat:
Nedeljko: Pa, znaš šta, tako gledano svaki jezik podržava sve formate, jer se na osnovu specifikacije sve da isprogramirati.

Tacno, ali za stariji format nije bilo specifikacije dok za ovaj postoji. Pored toga, za xml imas vec standardne biblioteke za rad i nije ti potrebno placanje dodatnog software-a (Word).
[ Nedeljko @ 28.05.2012. 23:33 ] @
XML je mnogo širi pojam od docx formata. Kad sam pominjao doc(x) mislio sam da programer ne treba da zna ništa o ormatu, a ne da čita specifikacije i pravi docx do na XML.

Citat:
ravni: Neko je spomenuo Lazarus. Mogu samo da kazem da za komercijalnu primenu, taj alat jos nije zreo. FPC je u dosta dobrom stanju koliko sam ispratio, ali dobar i besplatan IDE za njega ne postoji.


Ja sam pomenuo Lazarus kao besplatan alat u kome se lako isklikće nešto an brzinu, a ne kao alat za ozbiljnu komercijalnu primenu.

A što se ozbiljne komercijalne primene tiče, moj stav o jezicima i alatima je da kojoj ovci runo smeta, tu nema ni ovce ni runa. Ko ne može pomoću npr. Lazarusa da zaradi pare, nijedan mu alat neće pomoći. Ako pak može da zaradi pare sa besplatnim alatkama, komercijalne će mu samo unaprediti posao.
[ Burgos @ 29.05.2012. 04:43 ] @
Citat:
A što se ozbiljne komercijalne primene tiče, moj stav o jezicima i alatima je da kojoj ovci runo smeta, tu nema ni ovce ni runa. Ko ne može pomoću npr. Lazarusa da zaradi pare, nijedan mu alat neće pomoći. Ako pak može da zaradi pare sa besplatnim alatkama, komercijalne će mu samo unaprediti posao.


Najpametnija stvar koju sam pročitao ove nedelje!
[ ravni @ 29.05.2012. 08:00 ] @
Ja mogu samo da prenesem svoje utiske, a oni nisu bili pozitivni. Radio sam nekoliko dana sa Lazarusom, i precesto mi se desavalo da izgubim pola forme na kojoj radim. Naprosto, IDE mi obrise sadrzaj DFM fajla. Ili, promeni nesto u njemu tako da forma izgubi skoro sve kontrole (iako je sadrzaj tamo). I sad ja treba opet pola sata da redjam kontrole i da im namestam propertije?! Rekao sam 'hvala lepo dovidjenja'.
[ mmix @ 29.05.2012. 09:14 ] @
Ododste malo u off, tema je lockdown desktop developmenta na Windows platformi.
[ Nedeljko @ 29.05.2012. 11:48 ] @
Pa, ja mislim da od sprečavanja drugih da prave besplatne razvojne alate nema ništa. Čika MS nije takav. A kako će valjati svoje alate? Pa, ubeđen sam da će biti neke Express varijante kojom će VS ostajati konkurentan.
[ mmix @ 29.05.2012. 12:21 ] @
Zaboravljas da Sinofsky sada tamo vuce sve konce. Kako sje*ava Windows, sje*ace i VS, sve je podredjeno Metro-u. On hoce da ubije Windos desktop i ne bira sredstva, nista gore od zilota na misiji, tu nema smisla razmisljati o racionalnosti.
[ Nedeljko @ 29.05.2012. 13:01 ] @
Citat:
ravni: Ja mogu samo da prenesem svoje utiske, a oni nisu bili pozitivni. Radio sam nekoliko dana sa Lazarusom, i precesto mi se desavalo da izgubim pola forme na kojoj radim. Naprosto, IDE mi obrise sadrzaj DFM fajla. Ili, promeni nesto u njemu tako da forma izgubi skoro sve kontrole (iako je sadrzaj tamo). I sad ja treba opet pola sata da redjam kontrole i da im namestam propertije?! Rekao sam 'hvala lepo dovidjenja'.


Izvini, nisam mislio da si ti ta ovca kojoj runo smeta, niti bilo ko ko je bacio jedan alat, uzeo drugi i završio posao. No, i sa tim problemom koji si naveo se može završiti posao, samo teže. Ja nemam nekog iskustva sa Lazarus-om jer je zasnovan na Pascal-u, pa ništa ozbiljno nisam pokušavao u njemu.

A sad, on topic.

mmix, neka sjebu VS ako hoće, njihova stvar, ne tiče me se. Postoje i druga rešenja.
[ mmix @ 29.05.2012. 13:28 ] @
Ne za WPF, sto je steta
[ Ivan Dimkovic @ 29.05.2012. 14:40 ] @
Citat:
mmix: Zaboravljas da Sinofsky sada tamo vuce sve konce. Kako sje*ava Windows, sje*ace i VS, sve je podredjeno Metro-u. On hoce da ubije Windos desktop i ne bira sredstva, nista gore od zilota na misiji, tu nema smisla razmisljati o racionalnosti.


Sto je zapravo super - bice dovoljno par kvartala pa da se cela ta ekipa posalje tamo gde joj je mesto.

Doduse postoji sansa da cela stvar zapravo bude uspeh u ovom novom cloud/youface/social-ovo-ono teletabis svetu, u kom slucaju ce krpa naci zakrpu. Ozbiljan svet koji nesto stvara sa racunarima ce morati da nadje neko alternativno okruzenje (ili da cuva svoje Win7 licence) dok ce teletabis ekipa dobiti jos jedan Lego DUPLO-like OS...
[ Nedeljko @ 29.05.2012. 14:56 ] @
A ko konkretno pripada teletabis svetu? Svi ljudi su nekakvi profesionalci u nečemu. Mora od nečega 'leba da se jede. Kome ne treba računar za posao? Advokatu? Lekaru? Nastavniku? Novinaru? Umetniku? Ah, da, zaboravio sam na fizikalce. Možda su njima dovoljni tablet i telefon. Oni koji pucaju na to da ogromnoj većini ljudi ne treba računar grdno greše u proceni.

Da ne zaboravimo na igrače. Znam, mogu se kupiti telefon, tablet i konzola, ali jedan uređaj je jeftiniji od dva ili tri. Šta će oni koji nemaju para za više uređaja?
[ mmix @ 29.05.2012. 15:51 ] @
nedeljko, postoji evolucija i revolucija. Firme tolerisu prvo, ne podnose drugo. Bilo je cak i BYOD eksperimenata (bring your own device) i efekti na produktivnost su uglavnom bili veoam losi. Prvo WIMP, ma koliko star bio je i dalje neprikosnoven u obavljanju poslova unosa i obrade. Jedino mesto na kome su tableti bili iole bolji je analiza, pod uslovom da je analiticki aparat (aplikacija) unapred podesen. Ovo su iskustva koja sam dobio iz prve ruke. Niko od mojih klijenata nema nameru da se mrda sa Win7 i Win2008r2, metro im jednostavno ne treba i nemaju ni preteranu nameru da investiraju u promenu R&D procesa i prebacivanje na WinRT. Decidno receno, cekaju da vide koliko ce MS da zase*e sa Win8 da bi videli koji ce im biti long term plan.

Windows 8 ce biti iskuliran za medalju, bar u biznis svetu.
[ Ivan Dimkovic @ 29.05.2012. 16:35 ] @
Citat:
Nedeljko: A ko konkretno pripada teletabis svetu? Svi ljudi su nekakvi profesionalci u nečemu. Mora od nečega 'leba da se jede. Kome ne treba računar za posao? Advokatu? Lekaru? Nastavniku? Novinaru? Umetniku? Ah, da, zaboravio sam na fizikalce. Možda su njima dovoljni tablet i telefon. Oni koji pucaju na to da ogromnoj većini ljudi ne treba računar grdno greše u proceni.

Da ne zaboravimo na igrače. Znam, mogu se kupiti telefon, tablet i konzola, ali jedan uređaj je jeftiniji od dva ili tri. Šta će oni koji nemaju para za više uređaja?


Ne-teletabis svet su ljudi koji su profesionalci u necemu gde je rad na racunaru kljucni deo stvaralackog procesa...

Evo ti neki od njih:

- Developeri
- Inzenjeri (ne samo sw. vec i hw., masinski, ...)
- Dizajneri (koji koriste alatke kao sto je Photoshop, Maya, 3DS Max, ...)
- Razni profesionalci ciji rad zahteva Office/productivity alate
- Muzicki umetnici ciji rad zavisi od sw. alatki za produkciju/stvaranje muzike

Sve u svemu, svi ljudi koji nesto zaista stvaraju na racunaru i kojima GUI koji se sastoji od nekakvih nabacanih kvadrata na ekranu nece raditi posao.

Koriscenje racunara i sl. sprava za razonodu gde ces tapkati po ekranu prstima kako bi video novi YouTube clip ili refresh-ovao neciji Facebook profil ima sasvim drugacije GUI zahteve od profesionalih aplikacija.

Ja se samo pitam da li MSFT zeli da fundamentalno promeni ciljnu grupu za svoj softver, i da baci niz vodu poslovni i profesionalni svet, ili su samo njihovi dronovi u menadzmentu samo zaslepljeni sopstvenim kool-aidom...

Ako se uzme u obzir da je MSFT 5+ godina pokusavao prodavati ljudima ideju da im treba olovcica i start meni na mobilnom uredjaju, rekao bih da je ono drugo u pitanju.... Mada, moguce je da gresim - mozda MSFT zaista zeli da iskulira ceo biznis/pro sektor i da se fokusira na prodaju sarenisa masama... Jasno je odakle su dobili ideju, samo za razliku od te firme koja to radi - MSFT ne nudi kompletan proizvod vec samo softver....

[ bigvlada @ 04.06.2012. 10:05 ] @
Imali su oni takvih izleta u ludilo i ranije. Srećom, autori su završili u Arkamu.



Microsoft's Steve Ballmer mentioned Bob as an example of a situation "where we decided that we have not succeeded and let's stop".

Nadam se identičnoj izjavi dotičnog i po pitanju metroa.

Citat:
Da ne zaboravimo na igrače. Znam, mogu se kupiti telefon, tablet i konzola, ali jedan uređaj je jeftiniji od dva ili tri. Šta će oni koji nemaju para za više uređaja?


Da, evo biju se da igraju call of duty ili deus ex:human revolution mazanjem 10" ekrana prstima. Ili si mislio na ovakve igre?
http://www.bbc.co.uk/cbeebies/teletubbies/games/
[ Nedeljko @ 04.06.2012. 10:57 ] @
Taj jedan uređaj je naravno PC.
[ bigvlada @ 05.06.2012. 06:22 ] @
Pa ako tako gledaš da,nov pc može biti jeftiniji i od tableta i od igračkih konzola a svakako je upotrebljiviji za veći spektar poslova. Ali opaska se odnosila na činjenicu da igračka industrija nikada neće zameniti monitore i televizore nečim mnogo manjim. Tablet je jako ograničena platforma ako posmatraš samo industriju video igara i to ne samo zbog malog ekrana.
[ Ivan Dimkovic @ 05.06.2012. 12:09 ] @
Postoji velika razlika izmedju originalnog MS Bob-a i MS Bob-a 2012, zvanog Windows 8...

Bill Gates nije bio idiot i MS Bob je startovao kao side-projekat, pored mainstream Windows 95-tice... kako bi u slucaju flop-a, bilo lako ubiti isti bez ikakve stete po MS. Steva Celavi, sa druge strane, je odlucio da ubije normalni mainstream Windows i da ga zameni sa reinkarnacijom MS Bob-a.

Razlike u strategiji su ocigledne, kao i u nivou rizika :)
[ Nedeljko @ 05.06.2012. 16:16 ] @
Pa, koliko vidim, metro može da se isključi. Ovaj put samo eksperimentišu, hoće li se primiti. Lako će ga baciti.
[ mmix @ 05.06.2012. 16:54 ] @
Naravno lako je baciti hiljade inzenjerskih sati, no frks, to su samo pare deonicara... naravno da nece, to je sad politicko pitanje opstanka balmera, sinofskog i ostatka old boys kluba, pre ce saterati firmu u zemlju nego priznati svoju odgovornost, ipak su oni samo ljudi.
[ Nedeljko @ 05.06.2012. 19:11 ] @
Pa, znaš šta, mora se računati i sa nekim gubicima. Ne može sve da uspe. E, sad, poenta je da toga bude što manje, ali ne vidim da stoji ovo što Ivan kaže da je MS Bob bio sporedni projekat, a ovo baca staro u đubre (štagod to "staro" značilo, interfejs ili api).
[ Petar Petrović @ 11.06.2012. 13:41 ] @
Citat:
In response to pressure from the community, Microsoft has announced Visual Studio 2012 Express for Windows Desktop, a no-cost development environment for the creation of traditional desktop and command-line applications.


http://arstechnica.com/informa...urns-with-express-for-desktop/
[ Ivan Dimkovic @ 11.06.2012. 13:48 ] @
Malo su se zaleteli, pa je palo vaspitavanje... Osecam da je Sinofsky video dosta vrlo ljutih e-mailova :)

Cenim da je ovo tek pocetak, mada osecam da vec rade na blokiranju e-mailova od strane corporate kupaca :-)
[ Ivan Dimkovic @ 13.06.2012. 21:22 ] @
AHahahaha sad instaliram Visual Studio 2012 RC, da vidim kako izgleda...

Ladno paint-uju prozore tako da izgledaju "ravno"... i na Win7... HAHAHAHAHA mora da je Boss naredio da mora da se zatre bilo sta sto nije "metro look"...

Osecam da je tim programera radio na ovome... I naravno, kada se prvi put startuje, help prozor se ne paint-uje kako treba.

Kakvi pateticari, strasno...



I neki ogroman font na menijima... k'o da sam corav...

A evo i dezurnog droida koji to hvali:

http://blogs.msdn.com/b/visual...face-updates-coming-in-rc.aspx

"More energy and contrast"... sto Maddox kaze... I wish I am making this up :)

I naravno, svi komentari pozitivni. Steva Celavi je stvarno zastranio.
[ dejanet @ 13.06.2012. 21:48 ] @
Citat:
I neki ogroman font na menijima... k'o da sam corav...

.. da mozemo da nabodemo prstom.

[ mmix @ 13.06.2012. 23:16 ] @
Tuga, neverica i nesreca...

Sto je najgore to ce isto, bezocno i bezobzirno da urade i sa nasim aplikacijama.

FU*K, ali ljudi, to nije veliki font na menijima, to je ALLCAPS!
[ Ivan Dimkovic @ 13.06.2012. 23:26 ] @
Sto, ALLCAPS je bas kul - taman u duhu Lego DUPLO kockica za decu do od 18 meseci do 5 godina :)

Citat:

For RC the only UI area where we will be using All Caps titling is for top level menu titles.


Hihihi, izgleda ce da allcapsuju sve :))))))

Mozda i kod, ko zna :)

Balmer je definitivno u pravu - ovo je najveci bet do sada. Mozda je vreme da se shortuju MSFT akcije :)
[ Shadowed @ 13.06.2012. 23:34 ] @
Citat:
mmix: Sto je najgore to ce isto, bezocno i bezobzirno da urade i sa nasim aplikacijama.

E, cek, ovo je ozbiljno. Sta ce tacno da urade?
[ mmix @ 14.06.2012. 08:02 ] @
Pa cuo si da ukidaju Aero, sto znaci da ce i default theme u WPFu (Aero i Classic) da strada da bi se iskljucio transparency, a posto su teme pod njihovom kontrolm realno je ocekviati da ce se Aero i Classic izjednaciti i biti ovaj metro-look-alike crap (istorijski kad god su menjali chrome menjali su u cmctl libu i menjali ti izgled aplikacije samo sto nikad do sad to nije bilo ovoliko nasilno). Jedino da mozda napravis kopiju sadasnje Aero teme i da forsiras kopiju ali je pitanje nasta ce to da lici kad desktop composer bude odbio da renderuje pola stilova (valjda da bi sacuvao bateriju na dekstopu).

[ mmix @ 14.06.2012. 08:32 ] @
Sto je najgore, sve sto to videlo jos pre godinu dana sa Jupiterom. Samo mislim da niko nije ocekivao da ce da bude ovako gadno.

http://blog.brillskills.com/20...-the-windows-8-jupiter-fiasco/

[ Nedeljko @ 14.06.2012. 21:45 ] @
Citat:
dejanet: .. da mozemo da nabodemo prstom.


Pa, kako se programira nego prstima. Lepo će da ti naprave da prevučeš "if" na radnu površinu i molim lepo.
[ Impaler @ 15.06.2012. 07:22 ] @
^
pa neces tako programirat, nego u minecraftu ces slagat kockice i taj save game file ce se pustit kroz kompajler. </šala> ;-))