[ Tulumba @ 11.12.2001. 18:17 ] @
Pozdrav narode...
evo ubijamo se tri dana , pokusavamo da povezemo Delphi sa SQL Server-om...
povezujemo preko ADO komponenata, zapravo i nije promblem u tome, problem je
sto taj SQL Server uopste nije vidljiv i nije dostupan sa drugog racunara
(na tom racunaru na kom je instaliran radi bez problema iz Delphija). Znam
da je stvar obimnija, ali da li bi mogli da mi ukazete na neke osnovne
stvari na koje bi morao paziti... samo jos par napomena:

-SQL je na Win2000 (pre toga je bio na 98-ici ali nismo uspeli pa smo
instalirali NT)
-Server nije dostupan ni preko ODBC konekcije, kada ja pravim sopstvenu
konekciju sa SQL drajverima... opet se ne moze konektovati


...ajd pa ako ko zna ista bicu PUUUUUUUUUUNO zahvalan



[ Riste Pejov @ 13.12.2001. 07:22 ] @
jel mozes telnet na default port SQL servera (sa druge mashine)?
ako mozes telnet onda ti user nema prava da pristupi sa te mashine, proveri usere,
zajebi MS SQL server, uzmi InterBase ili MySQL,
MS SQL je spor, a jos preko ADO-a ... chovece katastrofa
Delphi + InterBase + IBX
ili Delphi+MySQL+Zeos
[ Tulumba @ 13.12.2001. 17:07 ] @
Ma upravo na kraju sam i odlucio da pokusamo sa InterBase serverom.... sto je najgore mi i nemamo potrebe za nekom robusnoscu, a ja uopste nemam iskustva sa bazama... ovo sto ce se raditi to je samo administracija skolskih knjiga i svega sto moze imati veze sa skolom (finansije, evidencije, elektronska arhiva ucenika... sa stampom diploma... evidencija profesora i placanja... ma sve zivo sto se sjetimo - ali to opet ne moze biti nesto ekstra puno, osim u slucaju da ne krenemo praviti software za kompletno skolstvo sa jednom glavnom bazom u ministarstvu ... ali toga nece biti uskoro...
[ Tulumba @ 13.12.2001. 17:07 ] @
znas sta me jos interesuje... ima li problema u povezivanju InterBase sa VB-om... posto ce neki da rade sa VB-om... pa rekoh da slucajno ne podrzava Basic
[ Riste Pejov @ 14.12.2001. 01:01 ] @
E nikad nisam povezivao IB sa VB ... ali sigurno radi preko ODBC-a
samo nikad nisam setirao ODBC driver za interbace ...
za MySQL mogu da ti garantujem da radi preko ODBC i sa VB i kod god hoces programskog jezika koja moze da se kaci na ODBC ..
[ Dragan @ 14.12.2001. 07:40 ] @
Citat:
Tulumba:
Ma upravo na kraju sam i odlucio da pokusamo sa InterBase serverom.... sto je najgore mi i nemamo potrebe za nekom robusnoscu, a ja uopste nemam iskustva sa bazama...


Pa sad, nisam bas siguran da je MS SQL pojam robusnosti :))
Sto se tice Interbase-a, ima sve sto treba + je besplatan.
Ako koristis klasicnu C/S arhitekturu nacin rada sa oba je isti, moras instalirati klijente na svaku masinu sa koje ces se kaciti na bazu.
Postoje i alternative kao sto je recimo MIDAS gde se koriste tzv. laki klijenti
sto znaci da ne moras instalirati glomazni klijentski software baza podataka.

Citat:
ovo sto ce se raditi to je samo administracija skolskih knjiga i svega sto moze imati veze sa skolom (finansije, evidencije, elektronska arhiva ucenika... sa stampom diploma... evidencija profesora i placanja... ma sve zivo sto se sjetimo - ali to opet ne moze biti nesto ekstra puno, osim u slucaju da ne krenemo praviti software za kompletno skolstvo sa jednom glavnom bazom u ministarstvu :)... ali toga nece biti uskoro...


U svakom slucaju moja preporuka ide za Interbase, narocito ako koristis Delphi. Sto se tice MySQL on jeste brz, ali je nedostatak storiranih procedura ozbiljna mana, bar za ovu vrstu primene koja tebi treba.
[ Riste Pejov @ 14.12.2001. 14:56 ] @
Nedostatak stored procs i nije tako nesto posebno ...
to ti je samo jedno olaksanje za mrzlivih codera ...

moze se preziveti i bez stored procs u najveci broj slucajeva
jedino ako ne radis neki bankarski softver ... sa 50+ tabela ...

u tvome slucaju ... ne treba ti stored procs ... nit nesto sto ti MySQL ne moze ponuditi ...

idi na MySQL ...

A kako sto je reko Dragan ... mozes proci i sa midas klientima
i DataSet provajdera koji se kaci na lokalni paradox .. ili access :P
[ Sajkasan @ 14.12.2001. 17:39 ] @
Ovo je samo jedna od mnogih mogucnosti:
Pokusaj da upotrebis ODBC ili BDE, i ako uspes da napravis pravilnu konekciju, onda je verovatnoca velika da upotrebljavas nepravilne ADO konfiguracije. U svakom slucaju, uvek je lakse upotrebiti BDE ili ODBC sa Client Server Database.

Ako nemas iskustva sa Client Server Databases onda upotrebi Advantage Server Database www.advantagedatabase.com.

I na kraju ovo moras da znas! Bez obzira koji program (development tool) upotrebljavas (in a Windows environment), uvek mozes da napravis konekciju sa bilo kojom PC-Database ili Client Server Database preko ODBC, ali moras imati database drivers instalirane i konfigurovane.

Regards,

Šajkašan
[ Tulumba @ 14.12.2001. 21:08 ] @
E narode SQL je proradio... nemam pojma kako, ali radi
Naravno pokusacu da uporedim i rad MySQL-a InterBase sa doticnim... pa cemo na kraju da vidimo sta cemo.

U svakom slucaju hvala vam