[ Vodomar @ 26.05.2012. 14:38 ] @
AV-TEST mart/april 2012

najveće iznenađenje je da ESET nije sertifikovan > OVDE
[ Aleksandar Maletic @ 26.05.2012. 20:33 ] @
Ranije sam i verovao ovim testovima dok sam bio klinac, odavno sam shvatio o čemu se radi i šta je propaganda i marketing. Ko više da para, taj će biti bolje rangiran na listi.
Antiviruse je jako teško testirati i nijedan test nije merodavan.
[ Vodomar @ 30.05.2012. 17:21 ] @
ESET ima webinar na ovu temu počinje za pola sata http://www.eset.com/us/resource/presentations/webinars/?twitter
[ secureanywhere @ 31.05.2012. 09:15 ] @
Zanimljivo je to sto kada se desi da ESET ne bude sertifikovan, odmah se dovodi u pitanje merodavnost AV-Test nacina ocenjivanja.

Do sada im nacin ocenjivanja na ovom sajtu nije smetao, cak su se i hvalili kako su dobili odlicne ocene i sertifikat, a sada odjednom kada ne dobiju sertifikat drvlje i kamenje na AV-Test.

Ja u principu verujem ovom sajtu i njegovoj proceni stepena zastite antivirusnih programa. Videcemo kako ce Eset reagovati kod izvestaja za sledeci period.
[ Vodomar @ 31.05.2012. 11:44 ] @
Verujem im i ja.Slušao sam webinar i eset je naveo AV-TEST kao respektabilnu kompaniju niti jednom rećju ih nije spominjao u lošem kontekstu,jedino što su potpuno ignorisali poslednje rezultate.
[ ekof9 @ 01.06.2012. 08:01 ] @
Ok,verujete....Ali kako je moguce da u prethodnim izvestajima eset bude ok,a sad ne,a radi se o istoj verziji,ili blago upgrade-ovanoj?Pa sta se to promenilo?I neki levi proizvodi su "sertifikovani"...?
[ Vodomar @ 01.06.2012. 10:59 ] @
Pa ESET nije nešto briljirao na ovim AV-TEST-ovima ni u prošlosti.Čini se da ako ti je glavna ambicija da budeš lak na resursima onda kod trpi na opcijama za uklanjanje koja je i glavna zamerka ESET-u.
[ ekof9 @ 01.06.2012. 11:20 ] @
Skoro uvek su u prvoj grupi bili...Nisu ni oni kojima treba min 2 gb da ih poteras savrseni,naprotiv.
[ X Files @ 01.06.2012. 12:03 ] @
Neki proizvodi imaju ocenu 6.0/6.0, recimo i za PROTECTION i za REPAIR, a za USABILITY nema niko!

Šta to znači? Da proizvod 100% pronalazi malware i 100% se saniraju posledice? Ja sam mislio da je ovo zauvek nedostižni ideal! Ali sam zato bio siguran da interfejs može da bude ocenjen najvišom ocenom. Ispada da je teže napraviti interfejs nego umlatiti gamad.



Testovi se generalno ubrajaju u merne instrumente, i treba da ispunjavaju određene karakteristike: valjanost, objektivnost, osetljivost i pouzdanost.

[1] Valjanost (validnost) je merna karakteristika koja ukazuje da li test meri deklarativno definisani predmet merenja, a ne nešto drugo.

[2] Objektivnost je merna karakteristika koja govori o tome u kom su stepenu unapred određeni uslovi zadavanja (uzorka) i ocenjivanja, čime se smanjuje subjektivnost, pa svi ocenjivači na isti način zadaju i ocenjuju.

[3] Osetljivost (diskriminativnost) označava mogućnost testa da precizno meri razlike između ispitivanih uzoraka.

[4] Pouzdanost (relajabilnost) testa je merna karakteristika koja ukazuje na stepen doslednosti merenja, odnosno, da li ponovljeno merenje daje iste ili vrlo slične rezultate.

E sad, ne bi me začudilo da testovi mere velikodušnost direktora [1], i da se uzorci podešavaju da neki pronađu a neki ne pronađu to što se traži [2]. Skala do 6 (odnosno do 12) je pregruba [3] i uglavnom podešena za lepši DTP. Dajte nekoj drugoj kući da izradi uzorak, pa ni [4] neće biti ispunjeno.

Zato što je u praksi retko šta od ovoga gore ispunjeno, kao ključni argument se navodi da je ustanova koja sprovodi testiranje od autoriteta. Da bi rezultati koliko toliko bili merodavni, verujem da mora postojati neko nezavisno telo koje uzorke ažurira na dnevnom nivou i koji su unapred nedostupni.

[ Aleksandar Maletic @ 01.06.2012. 12:13 ] @
Citat:
X Files: Neki proizvodi imaju ocenu 6.0/6.0, recimo i za PROTECTION i za REPAIR, a za USABILITY nema niko!

Šta to znači? Da proizvod 100% pronalazi malware i 100% se saniraju posledice? Ja sam mislio da je ovo zauvek nedostižni ideal! Ali sam zato bio siguran da interfejs može da bude ocenjen najvišom ocenom. Ispada da je teže napraviti interfejs nego umlatiti gamad.



Testovi se generalno ubrajaju u merne instrumente, i treba da ispunjavaju određene karakteristike: valjanost, objektivnost, osetljivost i pouzdanost.

[1] Valjanost (validnost) je merna karakteristika koja ukazuje da li test meri deklarativno definisani predmet merenja, a ne nešto drugo.

[2] Objektivnost je merna karakteristika koja govori o tome u kom su stepenu unapred određeni uslovi zadavanja (uzorka) i ocenjivanja, čime se smanjuje subjektivnost, pa svi ocenjivači na isti način zadaju i ocenjuju.

[3] Osetljivost (diskriminativnost) označava mogućnost testa da precizno meri razlike između ispitivanih uzoraka.

[4] Pouzdanost (relajabilnost) testa je merna karakteristika koja ukazuje na stepen doslednosti merenja, odnosno, da li ponovljeno merenje daje iste ili vrlo slične rezultate.

E sad, ne bi me začudilo da testovi mere velikodušnost direktora [1], i da se uzorci podešavaju da neki pronađu a neki ne pronađu to što se traži [2]. Skala do 6 (odnosno do 12) je pregruba [3] i uglavnom podešena za lepši DTP. Dajte nekoj drugoj kući da izradi uzorak, pa ni [4] neće biti ispunjeno.

Zato što je u praksi retko šta od ovoga gore ispunjeno, kao ključni argument se navodi da je ustanova koja sprovodi testiranje od autoriteta. Da bi rezultati koliko toliko bili merodavni, verujem da mora postojati neko nezavisno telo koje uzorke ažurira na dnevnom nivou i koji su unapred nedostupni.


+1

[Ovu poruku je menjao Aleksandar Maletic dana 01.06.2012. u 16:23 GMT+1]
[ djoka_l @ 01.06.2012. 12:27 ] @
Citat:
X Files: Neki proizvodi imaju ocenu 6.0/6.0, recimo i za PROTECTION i za REPAIR, a za USABILITY nema niko!

Šta to znači? Da proizvod 100% pronalazi malware i 100% se saniraju posledice? Ja sam mislio da je ovo zauvek nedostižni ideal! Ali sam zato bio siguran da interfejs može da bude ocenjen najvišom ocenom. Ispada da je teže napraviti interfejs nego umlatiti gamad.


Na njihovom sajtu imaš za svaki antivirusni program detalje o tome kako je dobijena ocena, na primer:

http://www.av-test.org/no_cach...orts_pi1%5Breport_no%5D=121310
[ maksvel @ 01.06.2012. 12:36 ] @
Sećam se da je i pre ESET bio ćudljiv po pitanju testova.
U časopisu BUG su pre tako istestirali lom nekih AV, a ESET im jedini nije dozvolio da to rade i njihov AV su izostavili.
E, sad, kako proizvođač utiče na to da neko može ili ne da objavi rezultate testova, ne znam.

BTW, stvarno je zanimljivo da su svi isprašili NOD, uključujući i Security Essentials.
[ Vodomar @ 01.06.2012. 14:23 ] @
ESET preporučuje AV-TEST.Slušao i čuo.6/6 se odnosi na uzorak.
[ valjan @ 07.06.2012. 02:28 ] @
Kod AV testova se mora biti jako oprezan. Najpre, potrebno je znati na kom se uzorku vrši testiranje. Ako test kompanija spominje da je testiranje rađeno na uzorku od 100.000 "potpisa", nije svejedno da li u tih 100.000 ima i cookija, oštećenih fajlova, email pošalica i razih drugih slučajeva koje neki AV programi po defaultu detektuju a drugi ignorišu. Otuda često neki maltene anonimni AV programi imaju skoro 100% učinak, dok se neka "slavna imena" nađu na dnu liste. Isto kao što statistika da je neki lekar imao 1.000 pacijenata u toku meseca ne znači ništa, jer je on možda od tih 1.000 samo ispisao uput ili recept u 2/3 slučajeva, dok je neko drugi sa 700 intervencija možda imao 300 preloma, 100 infarkata, 50 slučajeva trovanja, i par stotina obolelih od raznih zaraznih bolesti, tako da učinak svakako ne može da se poredi samo količinski.

Druga stvar je "detection rate" - bez "false positive" stavke to je samo mrtva brojka na papiru. Ako neki AV otkrije 100% malware-a koji mu se poturi, ali usput i 200 legitimnih Windows sistemskih fajlova proglasi za malware, on je jednako beskoristan kao i AV koji detektuje manje od 50% malware-a, jer će čišćenjem napraviti više štete nego sam malware. Tako da ako u izveštaju ne vidite oba ova elementa, zaboravite na te rezultate.

Poželjno je da se vidi i koja je tačno verzija korišćena u testu, za koji OS, sa kojim podešavanjima, i koja vrsta skeniranja je tačno bila pokrenuta. Neki proizvođači AV programa idu u toliku krajnost da na testove šalju verzije sa opcijama koje nisu nikad dostupne u komercijalnoj verziji, ili ih prekonfigurišu tako da ostvare što bolji rezultat u određenoj kategoriji.

Naravno, svaki test gde se na direktan način proglašava "pobednik" treba odmah da se uzme sa velikom rezervom. Zatim, kućnom korisniku je bitno da AV ne zauzima mnogo mesta na HDD-u kad se instalira i da ne "koči" računar dok radi, dok je recimo nekom korporativnom adminu bitnije da ima dobro centralizovano upravljanje i eventualno rollback opciju da može jednostavno da uradi "undo" ako update krene naopako, tako da je važno znati i za koju ciljnu grupu je rađen test.

Ima tu još finesa & detalja, nadam se da je ovo bar nekome pomoglo da odluči koliko će verovati nekom testu.
[ Vodomar @ 14.06.2012. 19:08 ] @
OPSWAT Market Share Report June 2012

http://www.opswat.com/about/media/reports/antivirus-june-2012
[ Vodomar @ 27.07.2012. 15:54 ] @
AV-TEST June/July 2012: 25 home user products reviewed and certified on Win 7 (64 bit):

http://www.av-test.org/en/tests/home-user/mayjun-2012/
[ ekof9 @ 28.08.2012. 14:41 ] @
Zna li neko sto je av-comparatives.org u julskom izvestaju izostavio norton?
[ valjan @ 28.08.2012. 16:09 ] @
Citat:
ekof9:
Zna li neko sto je av-comparatives.org u julskom izvestaju izostavio norton?


Nisu ga oni izostavili nego je Norton odlučio da ne učestvuje: http://www.av-comparatives.org...hp?page=Thread&postID=3807
[ ekof9 @ 28.08.2012. 22:50 ] @
Sigurno nije bio zadovoljan tretmanom. Uzgred, koji je djavo Qihoo, dobro je kotiran?
[ agasoft @ 28.08.2012. 22:58 ] @
Antivirusna tržišta se menjaju.
Evo na primer, moj omiljeni firewall outpost, tojest kompanija Agnitum, kupila je Virus Buster i otvaraju svoju virusnu laboratoriju.
Pa na primer Avast, pre jedno šest sedam godina, za moj pojam je bio jako loš...
Sve to ide u nekom pravcu, ali kao što je neko napomenuo, verovatno su svi ti testovi pusta farsa.
[ Vodomar @ 20.09.2012. 08:22 ] @
VB100 - Windows 7

One third of products failed to achieve VB100 certification in a comparative test on Windows 7
http://www.virusbtn.com/vb100/latest_comparative/index