[ recumbent @ 26.05.2012. 16:23 ] @
Pozdrav ljudi,

Treba na jednom mestu da imam elektro motor, ali ne ispod 1 kw. Problem je što je to mesto 40 metara udaljeno od najbliže trofazne utičnice, a trofaznih motora imam na pretek kojih mogu iskoristiti za taj posao. Elem, imam monofaznu utičnicu, dovedena PPY 3x1,5 kabelom, i na nju bi trebao prikopčati taj motor.

Čitajući po forumu, došao sam do zaključka da mogu to izvesti sa trofaznim mozotorom od 1,5 kW u Steinmetzovom spoju.

1. E sada, zanima me pošto ima na raspolaganju više vrsta trofaznih motora, koji je bolji tip izvođenja spoja. Da li je bolji zvezda ili trougao. Ne pitam to tako bezveze, jer imam motora koji u trouglu rade na 400 v ( pa mora u zvezdu da se veže ), a i motora kojiu trouglu rade na 230 V.

2. Takođe me interesuje, da li snaga motora, teoretski opada za 1/3, ili može još više da opadne od 1/3?

3. Jedan primer, 3f motor, u trouglu radi na 230 v, vuče npr 5 A, ako ga vežemo u Steinmetzov spoj, sa kojim faktički izbacujemo jedan namotaj iz rada, da li će se povećati struja na ova dva druga namotaja koji su ostali da rade, ili ostaje ista?

4. Da li motor koji je bio predviđan za stalni rad, prevezan Steinmetzovim spojem isto može da bude u stalnom radu?

Unapred hvala na pomoći.
[ djura63 @ 26.05.2012. 19:14 ] @
https://static.elitesecurity.o....fazni%20motor%20na%2022ov.pdf