[ nemanja11111 @ 02.06.2012. 15:38 ] @
Pozdrav svima, ako bi neko mogao da mi pomogne...evo o čemu se radi:

Želeo bih da otvorim sajt (eShop) gde bih legalno prodavao obrazovne aplikacije za decu (za početaku u Flash-u), koje bih ja pravio.
Da li za to moram da otvorim firmu? Ili postoji neka fora da to sve radim od kuće normalno, ali plaćam porez tek ako prodam nešto? Mislim, možda je pitanje smešno, ali meni ništa nije jasno... Koliko sam pročitao stvari na ovom forumu i po netu, došao sam do zaključka da moram otvoriti firmu, plaćati mesečne doprinose i čuda, što bi bilo minimum 20 000 din, bez obzira da li neko kupi moj softver ili ne.

Može li neko da mi pojasni sve to?

A ne bih želeo da pokrenem eshop i to sve radim, pa da mi neko zvekne kaznu. :|

[ nkrgovic @ 02.06.2012. 15:53 ] @
Mislim da ako prodajes fizickim licima moras imati fiskalnu kasu i generalno uci u taj sistem. Prilicno sam siguran da moras i da prijavljujes i obracunavas PDV. E sad, s'obzirom na sve to, po meni ti je isplativije da otvoris d.o.o. . Sustina - knjigovodju ces morati da imas i njega ces morati da placas, pa onda izaberi formu gde je rizik za tebe manji. Porez placas samo na ono sto zaradis, ali ne znam mozes li da nemas nijednog zaposlenog. Za sve zaposlene, naravno, placas neki porez i doprinose u zavisnosti od visine plate.
[ nemanja11111 @ 02.06.2012. 16:35 ] @
Da, ali kad pogledam, recimo da cena aplikacije ne prelazi 1000 (max. 1500 din, jer niko nije lud u Srbiji da pukne 20e za neku aplikaciju za decu), i da prodam 20 aplikacija mesecno, ne bih imao dosta da platim sve troskove za d.o.o. A zaradu ni da ne spominjem. Zar ne?
[ nkrgovic @ 02.06.2012. 17:36 ] @
Tako je. Sa 20K dinara mesecno ne mozes da zivis, niti da poslujes.

Sta da ti kazem osim da si u pravu? :/
[ nemanja11111 @ 02.06.2012. 17:59 ] @
Realno, sve pada u vodu. Eto, čovek hoće da radi, da zarađuje, da uredno plaća porez (na ono što je zaradio), ali ne...to tako ne ide.
[ bogdan.kecman @ 02.06.2012. 22:58 ] @
nadji nekog knjigovodju koji ima pojma i pricaj sa njim, ja imam odlicna iskustva sa firmom mentor (nalaze se u steva centru i rade konsalting za to koju firmu, kako firmu, sta je najbolje, kako je najbolje + mogu da ti pomognu da sve to napravis i odradis kako valja, od sitnih stvari poput toga sto tebi treba do krupnih stvari of shore firmi i velikih novaca)..

generalno 20k mesecno su suvise sitne pare i drzava ne dozvoljava da se ti normalno bavis tim poslom te te tera da ili radis nelegalno (pa onda kukaju na sivu ekonomiju) ili da ne radis uopste. Vidi sa nekim ko radi ozbiljno konsalting kako ti je najbolje da resis problem, ja npr dok sam drzao firmu imao sam nekoliko drugara koji su to radili preko mene, dakle oni su prodavali preko mene i koristili moju firmu da to sve zavrse, pare su legale na moju firmu, to je prodavano kao moj proizvod a oni su "nelegalno" dobijali kesh od mene i ja im naravno nisam naplacivao usluge knjigovodje i slicno posto sam to placao pa sam placao. Ono sto ti je nkrgovic napisao je 100% tacno
- da bi prodavao fizickim licima (maloprodaja) moras da imas fiskalnu kasu, to sto je prodaja preko neta je nebitno (DEBILAN ZAKON!!!!!)
- teoretski ako ti ubedis poreske lopuze da je "svaki tvoj projekat unikatan i da ti nemas jednu cenu za sve" mozes da prodjes bez kase - ali ti to nemas, ti ces imati igricu koju prodajes svima, dakle ta igrica ti je entry u fiskalnoj ..
- ako ides na str/szr/agencija varijantu imas trosak od oko 12k (i tu ti ide staz...) ali moras + da imas knjigovodju posto radis sa fiskalnom mora radis knjizenje bez obzira na to sto si ispod 3M godisnje (ovo proveri, moguce da gresim)
- ako ides na DOO porez ne placas pausalno vec po tome sta prodas i koliko zaradis ali opet mora platis knjigovodju + mislim da ne mozes da imas DOO bez bar jednog zaposlenog a za tog jednog zaposlenog mora da mu platis socijalno, penziono ... i to opet izadje ne malo para mesecno (bese oko 10k? nisam siguran) i opet ako to zaposlis sebe ide ti staz ..

sve u svemu sa zaradom od 20k mesecno ne mozes da pokrijes ni knjigovodju .. dakle navataj drugara sa firmom, daj mu neki % i neka prodaje to za tebe, ako ti je dobar drugar radice ti to i bez % ... i obavezno popricaj sa nekim kvalitetnim knjigovodjom (obrati paznju da su 99% njih nepismeni lopovi koji pojma o pojmu nemaju, dakle treba ti dobar knjigovodja koji zna fore, posto kako da otvoris agenciju i placas 12k mesecno mogu i ja da ti objasnim za 10 minuta)
[ nemanja11111 @ 03.06.2012. 00:32 ] @
Hvala na savetu i detaljnom odgovoru. Raspitacu se oko tih knjigovodja. Kad bi postojala neka varijanta, kao probni period(koja naravno nikad nece postojati), pa da covek koji otvori recimo ovo sto ja hocu, ne mora prvih godinu dana ili 6 meseci da placa ta mesecna cuda oko koje kakvih osiguranja, penzionih, socijalnih, itd, ma ni radni staz ne mora da mi ide godinu dana, ali da mogu leglano da poslujem, pa da vidim, hoce li to ici ili ne...e to bi bio posao. Zar nije bolje da 20 000 ljudi pokusa nesto da pokrene, nego da tih istih 20 000 sedi na birou i ceka limun?! Cudna je ovo drzava, puna nelogicnosti...kao u JNA sto si morao da nosis cesalj, a kosa ti 9mm. :|
[ technotize @ 03.06.2012. 01:18 ] @
inače. deluje da je na ovom podforumu pre jedno 9 dana otvorena tema koja se bavi sličnim rešenjem, kao što je ovde predloženo:

http://www.elitesecurity.org/t...a-profita-smanjivanja-troskova

zvanično postoji 1 firma prema državi, a u okviru nje posluje koliko vas hoće, prodajete/radite šta hoćete i dogovarate se međusobno, a zvanično imate samo taj zajednički trošak (oko 20k). a ne da otvorite po n firmi, pa bude trošak n puta 20k.

poz
[ S A J A @ 03.06.2012. 08:46 ] @
Kod poslovanja preko interneta, nebitno da li su kupci fizička lica ili pravna lica, nema obaveze imanja fiskalna kase i izdavanja fiskalnih računa. Jedino što je bitno jeste da se novac ne preuzima u kešu nego preko računa, kartica, kurirskih službi i slično.

Najbolja forma registrovanja firme za sitne poslove je paušalac. On ne mora da vodi knjige, ne mora da ima knjigovođu, porez i doprinose plaća u fiksnom iznosu koliko mu odredi poreska uprava, cirka 15000 mesečno i sve ostalo što zaradi je njegovo. Kao paušalac posao je potpuno legalan, to se vodi kao "firma", imaš pečat i izdaješ fakture. Takođe si i zdravstveno osiguran i ide ti staž.

Jedina mana je što nije dozvoljeno da se delatnost trgovine registruje kao paušalac. Koliko vidim, ovo jeste trgovina (prodaje se nešto) ali ne mora tako da se predstavi. Možeš malo da promeniš delatnost pa da kažeš da se baviš edukativno-zabavnim radom sa decom pa se uz to dobija aplikacija ili jednostavno i prosto "programiranje". Ja bi tako uradio.

Naravno, tu je najnezgodnija situacija što se ne zna koliko je stalan taj posao. Zakon nije naklonjen licima koji malo rade pa malo ne rade i tako u krug. Ako hoćeš povremeno da radiš onda je najbolje da nađeš neku firmu pa da se prilepiš ili da radiš na crno. Ako to preraste u "pravi" posao onda registracija firme.
[ doly @ 03.06.2012. 11:43 ] @
Svi pričaju o formi doo preduzeća a da li ste čuli za formu "zadruga" i da li znate njene prednosti ili mane?
[ bogdan.kecman @ 03.06.2012. 11:49 ] @
ima mnogo razlicitih formi (zadruga je prilicno nezgodna za IT mada mozda moze da se iskoristi) ... ovo sto kolega spominje oko "budzenja delatnosti", to je upravo razlog zasto rekoh - kontaktiraj dobrog knjigovodju koji zna posao i on ce ti naci kako najjeftinije to da odradis i kako da izbegnes kojekakve prepreke koje ti drzava postavlja ... "legalno na bum" da radis - ne isplati se
[ doly @ 03.06.2012. 17:18 ] @
Ne vidim zašto je forma "zadruge" nezgodna za IT industriju.
Citiraću: "U pravnom prometu zadruga istupa u svoje ime i za svoj račun, u svoje ime i za račun zadrugara, ili u ime i za račun zadrugara. Na firmu, sedište i delatnost zadruge shodno se PRIMENJUJU SE PRAVILA KOJA VAŽE ZA PRIVREDNO DRUŠTVO. Zadrugom upravljaju zadrugari, po principu jedan čovek jedan glas. Svaki zadrugar ima jednak udeo u zadruzi. Za obaveze u pravnom prometu zadruga odgovara celokupnom svojom imovinom, dok zadrugari odgovaraju solidarno, najmanje do visine svog udela, ako ugovorom o osnivanju ili zadružnim pravilima nije predviđeno da odgovaraju većim iznosom. Kao što je navedeno, zadruge se mogu osnivati radi ostvarivanja ekonomskih, ali i socijalnih i kulturnih interesa svojih članova."
[ S A J A @ 03.06.2012. 19:22 ] @
Kakve crne zadruge, ko se toga dosetio. Evo malo copy&pastovanog teksta, razni izvori, mrzi me da pišem pa pastujem:


Zadruga je oblik organizovanja fizičkih lica u kojoj oni, poslovanjem na zadružnim principima dobrovoljnosti i solidarnosti, demokratičnosti, ekonomskog učešća, jednakog prava upravljanja, samostalnosti, zadružnog obrazovanja i međuzadružne saradnje, ostvaruju svoje ekonomske, socijalne i kulturne interese.
Zadruge se osnivaju kao zemljoradničke – opšte i specijalizovane (žitarske, voćarske, vinogradarske, ratarske, stočarske, pčelarske, domaće radinosti i sl.), stambene, potrošačke, zanatske, zdravstvene, studentske, omladinske i učeničke, kao i druge vrste zadruga za obavljanje proizvodnje, prometa robe i vršenje usluga. Postoji zakon o zadrugama.

U Srbiji je registrovano oko 2.800 zadruga, ali je aktivno oko 2.200, od čega su 70 odsto zemljoradničke zadruge, omladinske zadruge 15 odsto i satmbene zadruge sa šest odsto. Zadruga vodi knjige kao i pravna lica. Dobit se raspoređuje kao i kod pravnih lica. Zadruga pored zadrugara može imati i zaposlene.

Zemljoradničku zadrugu može osnovati najmanje deset zemljoradnika i drugih fizičkih lica koji imaju u svojini ili po drugom osnovu koriste zemljište, objekte ili sredstva za rad u poljoprivredi.
Stambenu zadrugu može osnovati najmanje 30 fizičkih lica.
Potrošačku zadrugu može osnovati najmanje deset fizičkih lica.
Zanatsku zadrugu može osnovati najmanje deset fizičkih lica koja imaju stručnu spremu potrebnu za obavljanje poslova iz delatnosti zadruge.
Zdravstvenu zadrugu može osnovati najmanje deset fizičkih lica, od kojih najmanje jedno mora biti lekar.
Omladinsku i studentsku zadrugu može osnovati najmanje deset fizičkih lica (studenti, učenici i nezaposlena lica).
Učeničku zadrugu mogu osnovati škole i domovi učenika.
Drugu vrstu zadruge može osnovati najmanje deset fizičkih lica.
[ MagicMaster @ 03.06.2012. 20:15 ] @
Kako me to "zadruga" podseća na poljoprivredu i propas ... gde je sve bilo naše, a svi se odnosili prema tome kao da je tudje.
[ doly @ 03.06.2012. 20:24 ] @
Pa evo ja sam se dosetila...jer u zadrugama ste i vlasnici i zaposleni, nema poslodavaca, dobiti po oporezivanju, raspodeljuje se zadrugarima na način uređen i definisan ugovorom. Ne znam da li postoji IT zadruge pošto si pomenuo samo zemljoradnicke, stambene, zanatske i druge, ali evo ja predlazem jednu IT zadrugu. Zakon ne pravi razliku zbog delatnosti.
Koliko je minimum ljudi potrebno za osnivanje IT zadruge može da se proveri, ali zadruga koja ostvaruje prihod, odnosno dobit prodajom proizvoda / usulga na tržištu, obveznik je poreza na dobit i shodno tome dužna je da plati porez, po stopi od 10%, dakle isto kao u d.o.o. i tu nema razlike.

[ doly @ 03.06.2012. 20:31 ] @
To što se nekome ne dopada naziv zadruga, ili ga podseća na poljoprivredne zadruge nema nikakve veze sa mogućnostima ovog oblika pravne forme, a to je da 10 ili više ljudi može da radi i zaradjuje, da nema poslodavca i da zavisi isključivo od sopstvenog rada.
[ S A J A @ 03.06.2012. 20:48 ] @
Citat:
doly: To što se nekome ne dopada naziv zadruga, ili ga podseća na poljoprivredne zadruge nema nikakve veze sa mogućnostima ovog oblika pravne forme, a to je da 10 ili više ljudi može da radi i zaradjuje, da nema poslodavca i da zavisi isključivo od sopstvenog rada.


Pa i DOO ne mora da ima zaposlene, može da ima samo osnivače koji mogu da budu ravnopravni u raspodeli dobiti ili kako se dogovore/ugovore.
[ MagicMaster @ 03.06.2012. 20:52 ] @
Dobro, bre, nisam rekao da ne valja, samo da me na to podseća.

[ bogdan.kecman @ 03.06.2012. 21:18 ] @
Citat:
S A J A:  DOO ne mora da ima zaposlene


ako se ja dobro secam, mora da ima jednog zaposlenog
[ technotize @ 03.06.2012. 21:40 ] @
da, baš sam i ja hteo da napišem da doo valjda treba da ima bar 1 osobu zvanično zaposlenu.

pa je u tamo jednoj firmi bila samo sekretarica zaposlena i primala platu/doprinose/itd. a osnivaci/vlasnici su bili samo to, tj. nisu se vodili kao zaposleni.

ali dobro, to je sad mozda malo van puta teme...

pozz
[ doly @ 03.06.2012. 21:59 ] @
Razlika je u odlučivanju. U doo se nakon osnivanja ljudi zaposljavaju, ne učestvuju u odlučivanju, dobijaju poslodavce a u zadrugu se učlanjuju i zajedno odlučuju. 1 član 1 glas.
[ doly @ 03.06.2012. 22:05 ] @
mislim da doo ne mora da ima nijednog zaposlenog
a sto se tice zadruga razlika je u odlučivanju. U doo se nakon osnivanja ljudi zaposljavaju, ne učestvuju u odlučivanju, dobijaju poslodavce a u zadrugu se učlanjuju i zajedno odlučuju. 1 član 1 glas.
[ S A J A @ 04.06.2012. 06:16 ] @
Citat:
bogdan.kecman: ako se ja dobro secam, mora da ima jednog zaposlenog


Ne mora. Mogu samo da budu osnivači.

Neko mora da bude direktor ali nije potrebno da bude zaposlen, pravi se poseban ugovor o "direktorskim poslovima".
[ bogdan.kecman @ 04.06.2012. 13:27 ] @
jeste u pravu si, ja sam kod mene u doo bio direktor a nisam bio zaposlen (posto sam placao vec doprinose preko agencije) ..

doduse prilicno ce brzo da se pojavi neka inspekcija ako krenu pare a nema zaposlenih
[ ivan.djordjevic @ 07.06.2012. 07:31 ] @
Po zakonu, porudžbine koje se realizuju preko neta, ne podležu izdavanju fiskalnog računa. Ti bi bio paušalac. Mesečni troškovi bi bili oko 35000 za jednog radnika minimalni + porez.
[ alen nikolic @ 09.07.2012. 18:16 ] @
Citat:
nemanja11111:
Pozdrav svima, ako bi neko mogao da mi pomogne...evo o čemu se radi:

Želeo bih da otvorim sajt (eShop) gde bih legalno prodavao obrazovne aplikacije za decu (za početaku u Flash-u), koje bih ja pravio.
Da li za to moram da otvorim firmu? Ili postoji neka fora da to sve radim od kuće normalno, ali plaćam porez tek ako prodam nešto? Mislim, možda je pitanje smešno, ali meni ništa nije jasno... Koliko sam pročitao stvari na ovom forumu i po netu, došao sam do zaključka da moram otvoriti firmu, plaćati mesečne doprinose i čuda, što bi bilo minimum 20 000 din, bez obzira da li neko kupi moj softver ili ne.

Može li neko da mi pojasni sve to?

A ne bih želeo da pokrenem eshop i to sve radim, pa da mi neko zvekne kaznu. :|



Da sam na tvom mestu ne bih ni pitao za firmu, zadrugu, AD ili nesto četvrto. Ti prodajes proizvod u elektronskom formatu, a za to mozes da koristi neki strani sistem placanja np. 2checkout. Otvaranje naloga kosta oko 50$ za jedan domen i mozes da naplacujes preko AlertPay-a, Paypal-a, elektronskih kartica,... i u Srbiji i u Inostranstvu.

Kasnije kad se nesto zaradi, mozes da otvoris i STR radnju u Knez Mihajlovoj...

Pogledaj kako funkcionise 2ckeckout, ali u sustini se svodi da ljudi uplate na 2ckeckout i dobiju link na kome mogu da download-uju flash aplikaciju.

Ako imas autorska prava da distribuiras te Aplikacije onda je sve ovo legalno.

[ S A J A @ 10.07.2012. 10:41 ] @
Citat:
alen nikolic: Da sam na tvom mestu ne bih ni pitao za firmu, zadrugu, AD ili nesto četvrto. Ti prodajes proizvod u elektronskom formatu, a za to mozes da koristi neki strani sistem placanja np. 2checkout. Otvaranje naloga kosta oko 50$ za jedan domen i mozes da naplacujes preko AlertPay-a, Paypal-a, elektronskih kartica,... i u Srbiji i u Inostranstvu.

Kasnije kad se nesto zaradi, mozes da otvoris i STR radnju u Knez Mihajlovoj...

Pogledaj kako funkcionise 2ckeckout, ali u sustini se svodi da ljudi uplate na 2ckeckout i dobiju link na kome mogu da download-uju flash aplikaciju.

Ako imas autorska prava da distribuiras te Aplikacije onda je sve ovo legalno.


Nije baš legalno. Kako će da preuzme taj novac? Ako mu stigne na račun u Srbiji onda se postavlja pitanje po kom osnovu, ako je poklon od tetke onda nikom ništa a ako je zarada onda mora da plati porez i doprinose. Druga stvar, kupac takvog softvera, ako ga kupi na taj način, kupio ga je "na crno". Drugim rečima, on u svojoj zemlji može da ima problema što nije platio porez i autorsku naknadu na softver. Ako su u pitanju fizička lica onda nije strašno a ako je firma onda je to podložno kontroli.

Vi ste mislili da to može tek tako da se posluje preko interneta, ti prodaš, ovaj ti plati, ti staviš pare u džep i pri tome oba države za*ebete za porez, doprinose i autorsku naknadu, dakle to može, dok te ne ufate.

Dosta ljudi misli da je trgovina preko interneta besplatna. Nije, ona podleže istim zakonima kao i "prava" trgovina samo što se teško otkriva pa ispada da je sve legalno. Ako neko kupuje softver u Srbiji, od zvaničnog distributera videće cenu koja je cirka 50% skuplja od one na internetu i naravno odma će da pomisli što bi njemu plaćao toliko skupo kad na netu ima duplo jefitnije. E pa pomenta je što je domaći distributer za taj softver platio uvozni pdv i autorsku naknadu a ti kad ga skineš sa neta, iako ga platiš, to je nelegalno.
[ MagicMaster @ 10.07.2012. 11:13 ] @
Evo upravo i na drugom forumu raspravljamo da li fizičko lice bez firme može i ima pravo da prodaje robu?
[ Dexic @ 10.07.2012. 11:49 ] @
Citat:
S A J A:
Dosta ljudi misli da je trgovina preko interneta besplatna. Nije, ona podleže istim zakonima kao i "prava" trgovina samo što se teško otkriva pa ispada da je sve legalno. Ako neko kupuje softver u Srbiji, od zvaničnog distributera videće cenu koja je cirka 50% skuplja od one na internetu i naravno odma će da pomisli što bi njemu plaćao toliko skupo kad na netu ima duplo jefitnije. E pa pomenta je što je domaći distributer za taj softver platio uvozni pdv i autorsku naknadu a ti kad ga skineš sa neta, iako ga platiš, to je nelegalno.

Ti uporedjujes strani softver na koji je placeno ne autorsko pravo vec porez na UVOZ autorskog prava.
Ako je njegov softver, tj. srpski softver, nema toga... znaci ta stavka ne bi postojala ni za "uvoznika".

A kako se tesko otkriva prodaja "preko neta" koja uvek ima trag? NAspram "Rada na crno" ili "sive ekonomije" gde postoji promet robe, ali bez IKAKVOG traga?
Manje se mozda gleda, ali da se teze otkriva - nikako.
[ madameasdf @ 09.08.2012. 07:51 ] @
DOO ne mora da ima zaposlene osim osnivača. A ni on ne mora da bude zaposlen u smislu uplaćivanja doprinosa preko fonda PIO. Može i preko poreske uprave.
Dalje, za legalizaciju posla koji donosi bruto 20.000 mesečno potrebno je biti mnogo veliki patriota i imati još neki posao iz koga bi se mogao plaćati deficit koji nastane iz ovog prvog.
[ mld @ 09.08.2012. 12:41 ] @
Proveri da li bi ti možda odgovarala firma tipa OD (ortačko društvo).
A nešto gledam i ovo sa paušalnim porezom, mislim da ti ne bi odgovaralo, IT je po tarifi nešto viša, a moraš da plaćaš bez obzira na mesečnu zaradu.
Bolja varijanta ti je da imaš kasu i da normalno radiš (mada postoje priče da će se za sitne korisnike možda kase i ukinuti). Ali ako tako radiš jednostavno plaćaš po prometu a ne neki paušal bez obzira na zaradjeno.
Ali moraš redovno da isplaćuješ poreze i doprinose na zaradu zaposlenog.
[ ivan.icin @ 22.02.2013. 20:55 ] @
Mislim da su većine stvari pomenute:

- možeš da napraviš doo bez zaposlenih (s tim da ako si kao vlasnik direktor moraš da plaćaš doprinose za penziono na minimalac)
- ne moraš da izdaješ fiskalne račune za prodaju preko interneta, postoji mišljenje ministarstva o tome
- sa 20.000 mesečno svakako ne plaćaš PDV
- posle ovih skidanja taksi nije nenormalno da otvoriš doo i sa 20.000 prihoda mesečno prodaje preko interneta.
- razmisli malo o tome kako ćeš vršiti naplatu (bojim se da je card processing u dinarima veći problem nego ova gore pravna pitanja...)
[ Deni web dizajn @ 03.06.2013. 16:14 ] @
Ja sam bio "svedok" osnivanja jedne it zadruge nije u Srbiji ali pricip je slican. Jedan covek je pokrenuo sve ulozio dosta para, drugi ga pratili, sirio se broj clanova i na kraju ga pregledali i izbacili.

Isto se moze desiti i sa udruzenjem gradjana stim da ono nema pravo da prodaje nesto nego samo uzima clanarine. Cak i te clanarine se podlozne proveri i jako lako moze da se desi da zaglavite u zatvor ako ih trosite na pogresan nacin.
[ mr. ako @ 03.06.2013. 18:38 ] @
Nisam siguran da ce postavljac dati neku preveliku vrednost ovoj tvojoj poruci, posle 100 dana. Preporuka: Nemoj to raditi.
[ Deni web dizajn @ 03.06.2013. 20:52 ] @
Mozda ne njemu ali drugima koji citaju ce mozda biti zanimljivo da ako otvore zadrugu uloze u nju trud da sutra x clanova moze da ih izbaci iz iste ili se vodi kako zeli vecina.

Ova tema i ako je stara dosta se cita i ovde moze neko steci utisak kako je zadruga nacin da se usteti novac od poreza a ustvari je dosta opasna igra....