[ anakin14 @ 04.06.2012. 12:05 ] @
Zainteresovao sam se za mikrokontrolere i hteo bi jedan projekat koji treba da uradim probam sam da pocnem. Osoba koja se razume mi je preporucika da kupim mikroelektronika razvojni sistem sa pic mikrokontrolerom. E sad ono sto mene interesuje je sledece.

Provalio sam da je mikrokontroler u sustini procesor i da sav firmware koji treba da napisem ide u njega - e sad mene interesuje posto bih da napravim neki caluculator sa odrejdenom bazom podataka je sta mi je sve potrebno?

Provaljujem da mi treba programator - tj taj razvojni sistem, video sam na mikroelektronikinom sajtu i odredjene komponente - lcd screen i tastaturu, dalje verujem da mi zbog baze treba i neka memorijska jedinica, ali glavno pitanje je (laicki pokusavam da povezem stvari) kako se sve to spaja? Da li ja iz tog razvojnog sistema kada isprogramiram sofver dobijam integralno kolo koje trebam da ugradim na stampu tog calculatora ili kako? Ko izradjuje stampe i kojim alatima - da li i za to postoje neki alati? U sustini ako biste bili voljni da mi kazete sta mi je sve potrebno (mikrokontroler,lcd,tastatura,memoriska jedinica, stampa...) i gde je najbolje nabaviti i koja bi bila procedura - timeline izrade i spajanja komponenti, i mozda neki link za primere i literaturu bio bih vam veoma zadovoljan. Ponovo napominjem u pitanju je obican calculator sa odredjenom bazom podataka. I da jos jedno pitanje, posto je ono sto mi treba veoma jednostavno napisati recimo u C ili Basicu, da li postoje neki prevodioci ili ipak moram da pocenm sa ucenjem asemblera?

Hvala puno!
[ bogdan.kecman @ 04.06.2012. 13:18 ] @
Citat:
anakin14:
Provalio sam da je mikrokontroler u sustini procesor i da sav firmware koji treba da napisem ide u njega


mikrokontroler je

CPU (procesor)
FPU (negde ima negde nema)
Magistrala (jedna ili vise njih)
RAM (memorija)
ROM (flash, eeprom..)
Periferije (razne: gpio, usart, ccp, timer, dma, pll, adc, dac... )


Citat:
anakin14:
Provaljujem da mi treba programator - tj taj razvojni sistem


mikroelektronikin razvojni sistem dolazi sa programatorom ali je zgodno imati i externi programator da mozes da napeces pic koji je u tvom projektu, ja predlazem pickit2 klon ili pickit3 (pickit2 klon mozes da uzmes odlican ovde na forumu prave i prodaju kolege). doduse, za pocetak ti je easypic dovoljan dev kit, kada se naucis na njemu, lako ces dalje

Citat:
anakin14:
ideo sam na mikroelektronikinom sajtu i odredjene komponente - lcd screen i tastaturu, dalje verujem da mi zbog baze treba i neka memorijska jedinica, ali glavno pitanje je (laicki pokusavam da povezem stvari) kako se sve to spaja?


zavisi kolika je baza, neku kolicinu podataka mozes da spremis direkt u eeprom pic-a, ako ti treba vise onda ili externi eeprom/flash ili neka mmc kartica.

LCD vec imas na samom easypic-u, tastatura ti externa ne treba, imas dovoljno tastera na easypic-u

Citat:
anakin14:
Da li ja iz tog razvojnog sistema kada isprogramiram sofver dobijam integralno kolo koje trebam da ugradim na stampu tog calculatora ili kako?


razvojni alat je samo "primer plocice" koji ima mnogo ledara i tastera spojenih na sve izlaze mikrokontrolera.
Fora je da moras da imas osnovna znanja iz elektronike da bi se bavio mikrokontrolerima, bar osnovna, a izgleda da tebi fale osnove. Uvati tog lika koji ti je preporucio mikroelektroniku da te nauci osnove ..


Citat:
anakin14:
Ko izradjuje stampe i kojim alatima - da li i za to postoje neki alati?


ti nacrtas plocicu u alatu za to (ima ih milion, neki su dzabe a neki kostaju ogromne pare)
onda mozes sam da pravis plocicu kod kuce (pogledaj na forumu ima mnogo tema oko toga) ili da platis nekome d ti napravi (ima ljudi i firmi koji to rade usluzno)

Citat:
anakin14:da li postoje neki prevodioci ili ipak moram da pocenm sa ucenjem asemblera?


zaboravi asembler, imas i basic i pascal i c ..
[ anakin14 @ 04.06.2012. 19:11 ] @
Aha , shvatio sam, ta razvojni sistem je sve u jednom, i ja mogu napraviti u njemu uredjaj koji hocu.

Medjutim kada to zavrsim, sta mi je potrebno da recimo napravim jos 10 takvih, ali ne na razvojnoj jedinici gde nece sve komponente da se koriste, nego sa komponentama koje trebaju? Lcd screen, tastatura, mikrokontroler i pretpostavljam stampana ploca koja ce sve to da spoji.. E moje pitanje je sad jer se recimo kupuju prazni mikrokontroleri pa se pune softverom preko te razvojnog sistema ili kako?
[ bogdan.kecman @ 04.06.2012. 19:49 ] @
ti mozes da napeces mikrokontroler u tom dev kitu ali je mnogo bolje da ga peces direktno na tvom uredjaju
http://en.wikipedia.org/wiki/In-circuit_serial_programming
ww1.microchip.com/downloads/en/devicedoc/30277d.pdf

kako se pravi posle jos 10 takvih

1. uzmes program za crtanje sema pa nacrtas semu toga sto si napravio na dev kitu
2. uzmes program za crtanje PCB-a pa od te seme nacrtas PCB
3. napravis PCB po planu iz [2]
4. zalemis komponente
5. napeces mcu
6. koristis