[ A_c_a @ 06.06.2012. 00:11 ] @
Pozdrav svima na forumu!

Aplikaciju koju pokusavam izraditi ima nekoliko tabela u bazi, jedna od njih je tabela Gradovi sa gradovima koja sadrzi polja Id_grad i naziv_grada, a druga je tabela Zaposleni u kojoj se nalaze podaci o zaposlenima - Id_radnik, Ime, Prezime, Id_mesto_rodjenja, Id_mesto_rada... (Firma za cije se zaposlene vodi evidencija ima vise lokacija proizvodnje te radnici mogu raditi u raznim gradovima). Polja Id_mesto_rodjenja i Id_mesto_rada u tabeli Zaposleni su stranim kljucevima povezana sa tabelom Gradovi (Id_grad). Ono sto mi predstavlja problem trenutno, jeste, kako da prlikom join upita nad ove dve tabele dobijem nazive gradova tabele Gradovi ciji se Id-ovi upisuju u polja Id_mesto_rodjenja i Id_mesto_rada tabele Zaposleni.

Pokusao sam sa: select Zaposleni.Id_radnik, Zaposleni.Ime, Zaposleni.Prezime, Gradovi.naziv_grada from Zaposleni join Gradovi on Zaposleni.Id_mesto_rodjenja = Gradovi.Id_grad,

ali prilikom pokusaja dodavanja join za deo za Id_mesto_rada dobijam gresku. Da li se ovo moze uopste resiti dodavanjem jos jednog join query ili je potrebno izmeniti ceo upit?


Hvala unapred na odgovoru.

[ bogdan.kecman @ 06.06.2012. 07:09 ] @
select t1.ime, t1.prezime, t2.grad as odakle, t3.grad as gderadi from useri t1 join gradovi t2 on t1.odakle_id = t2.grad_id join gradovi t3 on t1.gderadi_id = t3.grad_id;

[ A_c_a @ 06.06.2012. 17:01 ] @
Hvala na odgovoru.

Pretpostavio sam da bi tako trebalo, ali imam samo jednu tabelu odakle uzimam id_grad, tj u polja id_mesto_rodjenja i id_mesto_rada upisujem vrednosti id_grad iz tabele gradovi, tj nemam tabelu t3 kao sto ste mi napisali u odgovoru.

Na koji nacin bih mogao to da resim samo pomocu ove dve tabele?


Hvala.
[ bogdan.kecman @ 06.06.2012. 17:29 ] @
pogledaj malo bolje to sto sam ti napisao, t2 i t3 su ista tabela
[ A_c_a @ 06.06.2012. 18:38 ] @
Da, upravu si, ipak nisam dobro ispisao upit. Tek nakon dodele t1, t2 i t3 postojecim tabelama u select upitu uspeo sam da resim ovaj problem, gde mi se kao greska javljala "Not unique table/alias: Gradovi";

Hvala jos jedanput, pozdrav!
[ bogdan.kecman @ 08.06.2012. 01:25 ] @
nema na cemu, bitno da je jasno sve :)