[ IcemanX @ 10.06.2012. 15:37 ] @
Postovanje,

Nadam se da sam pogodio pravu rubriku za ovu temu..tj trebam da resim sledeciproblem za domaci zadatak ,crtajuci UML class diagram,koristeci neki od design patterna.Problem glasi :

"Nacrtati UML dijagram klasa za navedeni sistem klasa. Naznačiti koji su projektni uzorci korišceni, kao i motivaciju za njihovo korišdenje na konkretnom sistemu klasa. Naznačiti uloge koje konkretne klasa igraju u realizaciji korišdenih uzoraka.

-Klasa Osoba ima ime i prezime, kao i jedinstveni identifikacioni broj.
-Klase Režiser, Glumac i Fotograf su osobe.
-Klasa Delo ima svoj naziv.
-Klasa Film je delo koje ima svog režisera i glumce.
-Klasa Fotografija je delo koje ima svog fotografa.
-Klasa Medijum je apstraktna klasa koja može sadržati proizvoljan broj dela.
-Klase Kaseta i Disk su medijumi, pri čemu film može da bude zapisan na kaseti ili disku, a fotografija samo na disku. Mogu se umnožavati tj. praviti kopije. Kasete mogu biti VHS ili MiniDV. Diskovi mogu biti CD ili DVD.
-Klasa Izdanje je medijum koji sadrži konkretnu kopiju medijuma u kutiji sa omotom.
-Klasa Videoteka sadrži vedi broj izdanja i jedinstvenu evidenciju u kojoj se vode zapisnici o
pozajmicama. Pri prvoj pozajmici nekog izdanja u evidenciji se formira kompletan zapis o tom izdanju, a pri slededim pozajmicama se samo u spisak pozajmica dodaje stavka koja referiše na taj zapis i na korisnika koji je pozajmio kopiju izdanja.
-Klasa Radnik je aktivna osoba koja iznajmljuje izdanja i vodi evidenciju iznajmljivanja.
"

Da li neko moze da mi predlozi pomocu koga design patterna je najbolje da se resi ovaj problem?
[ craft @ 10.06.2012. 18:36 ] @
Moze da se upotrebi:

Videoteka -> Singleton
Medijum, Kaseta, Disk ... -> Prototype
Kreiranje izdanja -> Abstract Factory

Trebalo bi da je dovoljno za pocetak.
[ IcemanX @ 10.06.2012. 21:55 ] @
Zahvaljujem,

I meni se cini kao dobro resenje.

Pozdrav