[ Ivan Dimkovic @ 11.06.2012. 18:35 ] @
Upravo su pre koji minut izbacili pravi upgrade - 15" sa retina ekranom, 2880x1800.

Ovo je vec bolje definitivno... mada je i dalje dobrih 2kg tezak sto je skoro duplo vise od Z2-jke... ali ima 16 GB, i brze QC procesore.

Ah... decisions, decisions...

Edit: Apple Macbook Pro 2012 update

[Ovu poruku je menjao -V-O-Y-A-G-E-R- dana 11.06.2012. u 22:55 GMT+1]
[ Tyler Durden @ 11.06.2012. 19:23 ] @
Lozacu :-)
Ode ti u jabuku do kraja....
[ Dexic @ 11.06.2012. 19:37 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Upravo su pre koji minut izbacili pravi upgrade - 15" sa retina ekranom, 2880x1800.

Ovo je vec bolje definitivno... mada je i dalje dobrih 2kg tezak sto je skoro duplo vise od Z2-jke... ali ima 16 GB, i brze QC procesore.

Ah... decisions, decisions...


Sa ovim cudom nema igranja ;) Ne postoji mobile grafika za tu rezoluciju osim za CS i FarCry MOZDA :)

Za brze QC IB, prvo da vidim koliko se greju :( Mislim da nije slucajno sto je vecina laptopova sa IB-em imala samo 3612QM (najslabiji i OEM only).
Rezolucija ce dati pravi domaci zadatak drugima.

No ethernet? $2200 starting point?
[ the_tosic @ 11.06.2012. 19:47 ] @
Citat:
Dexic:No ethernet? $2200 starting point?

Za ethernet ce izgleda moci da se uzme adapter za thunderbolt, al koj ce mu djavo :)
[ Ivan Dimkovic @ 11.06.2012. 19:59 ] @
Najgore sto i Z2 i ovaj novi MacBook imaju mane sto se mene tice:

- Z2: Nema 16GB, nema disktretnu grafiku nego moram da vucem dock ako idem negde i treba mi nesto jace od intel integruse
- Z2: Quad-core IB je 2.1 GHz i pitanje je da li to moze dugo da sljaka na 2.7 GHz pre nego sto throttluje (dual-core throttluje posle ~pola minuta na 100%)
- Z2: Jedna baterija je kratka (~5h), dok sa dodatnom sheet baterijom ima oko 10h, ali je onda vec skoro 2 kg tezak

- MacBook: Tezak je u pm... skoro ko dve Z2jke
- MacBook: Nisam siguran da je 15.4" bas portabilan format, sto se mene tice to mi je vec glomaznije
- MacBook: Sa tezinom od 2kg nisam bas previse impresioniran zivotom baterije od 7h (doduse, taj retina ekran sigurno vuce iha struje)

Sve u svemu... nisam jos 100% siguran sta cu uzeti jos. Jedno je sigurno, u USA idem za par nedelja pa ce nesto morati biti kupljeno hehe :)

Cisto komercijalno gledano, MacBook je daleko smisleniji uredjaj od Z2-jke iz prostog razloga sto je jedina ciljna grupa kojoj zaista treba quad-core arhitekti, 3D dizajneri - njima je 13" suvise malo. Z2-jka je neprevazidjen laptop sto se tehnike tice, ali jednostavno nema ciljnu grupu osim bogatih geekova dakle CTO-ova/VP-ova i sl... i studenata koji opterecuju svoje kreditne po USA :)

Sto je zapravo super sto se mene tice - samo ne za Sony :)

Moja idealna masina:

- Z2 sa diskretnom grafikom i 16 GB
ili
- Taj novi MacBook ali smanjen na 13" i bez jedne kile

Jbg..
[ Nedeljko @ 11.06.2012. 20:04 ] @
Smem li da pitam za šta koristite te zverine od laptopova? Ja ne znam šta bih video na toj rezoluciji. Da je barem sve skalabilno, pa da podešavam.
[ Ivan Dimkovic @ 11.06.2012. 20:06 ] @
Ono sto meni treba je skalabilno :-)
[ ventura @ 11.06.2012. 20:07 ] @
Jel to nema 15" Air-a ili samo još uvek nisu updateovali sajt?
[ Ivan Dimkovic @ 11.06.2012. 20:14 ] @
Nema 15" Air-a, ali je taj novi MBP duplo tanji od starog

Apdejtovali su sajt - http://www.apple.com/macbook-pro/ samo sto radnja jos ne radi :)

$2799 je bolji model u USA
2899 EUR u Nemackoj :)
[ madamov @ 11.06.2012. 21:45 ] @
Citat:
the_tosic: Za ethernet ce izgleda moci da se uzme adapter za thunderbolt, al koj ce mu djavo :)

Treba, ako hoćeš gigabitnu mrežu, wireless je "samo" po n standardu, još nema "ac".
[ ventura @ 11.06.2012. 21:52 ] @
Proradio je i shop.... Samo mnogo je 3 soma dolara....
[ Dexic @ 11.06.2012. 21:54 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: - Z2: Nema 16GB, nema disktretnu grafiku nego moram da vucem dock ako idem negde i treba mi nesto jace od intel integruse

Skokni do US (ili bolje UK - posto Nemci nemaju "sales motivation" bulls*** :)), kazi hocu Z2, ali samo pod uslovom da stavite 16GB. Ne da ces ih dobiti nego ces dobiti i popust :)

Ako ti je premalo bez diskretne, zamisli sta bi tek bilo sa MBP RD rezolucijom :) Stvarno me zanima da li uopste mobilne grafike mogu da izvuku tu rezoluciju osim za neke smesne igrice i 2D. A kamoli tek da se ne pregreju.

Citat:
- Z2: Quad-core IB je 2.1 GHz i pitanje je da li to moze dugo da sljaka na 2.7 GHz pre nego sto throttluje (dual-core throttluje posle ~pola minuta na 100%)

Bolji binning na quad. Mada ti si verovatno imao SB DC, sto se po mom iskustvu vrlo slabo greje. 2860QM radi za ACAD u VAIO F, i masina ne prelazi 60*C. Z ima bolje hladjenje (po kvalitetu, ne gabaritu), sumnjam da na dobroj podlozi (ne docku) se ne greje nesto.

Throttle je vec verovatniji za DC, jer veci takt lakse podigne temperaturu.
[ milosbeo @ 11.06.2012. 22:23 ] @
Kakva maxina! Auuuuuuuuuuuuu
[ ac1bd4 @ 12.06.2012. 00:53 ] @
Mnogo će se taj arhitekta naraditi na displeju od 15", a tek što će mu tolika rezolucija pomoći bez lupe. Da ne spominjem da je mnogo udobno raditi za laptopom. Mislim da treba malo da se vrate u realnost sa brojkama mada ko ima para na bacanje eto idealne prilike.
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 12.06.2012. 01:37 ] @
Može kao i do sada da zakači sve na ext monitor, a po završetku posla da odnese laptop kući, pa tamo nastavi ako je potrebno. A kako izgleda tolika rezolucija na 15" i kako je na njoj raditi i ti i ja možemo samo da nagađamo.

Ali verujem da će se video montažeri i fotografi naraditi :)
[ Ivan Dimkovic @ 12.06.2012. 04:28 ] @
Citat:
Dexic
Ako ti je premalo bez diskretne, zamisli sta bi tek bilo sa MBP RD rezolucijom :) Stvarno me zanima da li uopste mobilne grafike mogu da izvuku tu rezoluciju osim za neke smesne igrice i 2D. A kamoli tek da se ne pregreju.


Hmmm... ne znam odakle ti to - diskretne graficke nemaju problema sa tim rezolucijama vec neko vreme. Ja moj trenutni Z2 furam na 2560x1600 30" ekranu i 2560x1440 27" ekranu - nije super brz, ali to je Intel integrusa dodjavola pa na jak 3D i ne racunam (svaki 3D je patetican sa Intel integrusama, bar pre Ivy Bridge-a).

Siguran sam da je NVidia 650M bar nekoliko puta jaca ako ne i vise od Ivy Bridge integruse koja je, opet, 30-50% brza od Sandy Bridge integruse koju ja trenutno imam na Sony-ju. Sumnjam da ce Kepler graficka imati problem da fura 2800x1800. Cak i za 3D zezanciju, u najgorem slucaju ces morati da smanjis AA sto ne bi trebao da bude problem vizuelno sa tolikim DPI-jem.

Sto se 16GB i Sony-ja tice, nije problem u prodaji i motivaciji prodavaca, vec u faktu da taj modul ne postoji. A ne moze da postoji dok Sony ne odluci da ga napravi posto je proprietary form faktor, inace bi ga mnogi kupili vec sad (ukljucujuci i mene :-).

Ako nista drugo, siguran sam da ga sada vec prave posle izbacivanja ove nove Apple masine :-)
[ bigvlada @ 12.06.2012. 06:29 ] @
Citat:
Mnogo će se taj arhitekta naraditi na displeju od 15", a tek što će mu tolika rezolucija pomoći bez lupe.


Pre 25-30 godina arhitekti su kao manu sa neba dočekali džepne računare kao i kasnije modele koji su mogli da crtaju funkcije. Pa su kasnije ljudi vukli desetokilske unix laptopove sa sobom ili još gore ceo 286 desktop pc sa herkulesom i koprocesorom. U odnosu na sve to moderan petnaestoinčni laptop je hal 9000 lično.

btw. fina mašina
[ tdusko @ 12.06.2012. 08:30 ] @
Citat:
Thunderbolt is the fastest, most versatile I/O available, and this notebook has two Thunderbolt ports. That’s a huge advantage when you need to connect to just about anything — external displays, RAID arrays....


Jel ovo znaci da mogu dva eksterna monitora da se zakace na jedan lap?
[ cyofee @ 12.06.2012. 08:53 ] @
Da, i grafička može u isto vreme da gura sopstveni monitor + 2x Thunderbolt display.

Citat:
Dual display and video mirroring: Simultaneously supports full native resolution on the built-in display and up to 2560 by 1600 pixels on up to two external displays, at millions of colors
[ Dexic @ 12.06.2012. 09:19 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Hmmm... ne znam odakle ti to - diskretne graficke nemaju problema sa tim rezolucijama vec neko vreme. Ja moj trenutni Z2 furam na 2560x1600 30" ekranu i 2560x1440 27" ekranu - nije super brz, ali to je Intel integrusa dodjavola pa na jak 3D i ne racunam (svaki 3D je patetican sa Intel integrusama, bar pre Ivy Bridge-a).


Nisam rekao da je 2D nemoguc, vec da su 3D igrice "don't even try"; osim _mozda_ poneka extra prosta tipa CS ili FarCry. (ne bi mogli starcraft i Warccraft recimo :D preko LOW quality, pa razmisli dalje, kada su ovo jako "cheap machine friendly" engines)
Za Z2 i memoriju, onda je meni cova iz Sony-a (UK) pokusao da uvali nepostojeci modul :)

@tdusko, i na jedan port su valjda mogli da se prikace dva displeja, u daisy chain i radili.
[ Ivan Dimkovic @ 12.06.2012. 09:48 ] @
Pa sta znam, beaups sa notebookreview-a rece da jos nije video 16GB a on je IMHO pouzdaniji od sales rep-ova...

Prost check je - odes na japanski vaio sajt, ako TAMO nema 16 GB kao opcija, to znaci da 16 GB ne postoji za Z.

Otisao... nema (hint: http://www.sony.jp/vaio/pre_include/html/VZ11/spec_vom1.html#A1 :)

Videcu za 10-tak dana u USA, mada ako budem odlucio da uzmem ovaj novi MacBook moracu da ga porucim odavde nekoliko dana ranije, posto 2.7 GHz + 16 GB upgrade pise da imaju samo kao online opciju... a za sada nema ni in-store-pickup :( @edit - sh*t, izgleda su vec naprodali boga pitaj koliko komada, ETA je 2-3 nedelje @#(*

Videcemo kakva je grafika kad izadju benchmarci za GK650M...

Meni se svidja ideja sa Keplerom posto cu onda moci lepo da testiram CUDA kod i kad nisam kod kuce hehe

@tdusko,

Mozda je mouce nakaciti i 3 komada, posto za 2 monitora nije potreban extra thunderbolt slot.
[ flighter_022 @ 12.06.2012. 10:00 ] @
Citat:
Dexic:2860QM radi za ACAD u VAIO F, i masina ne prelazi 60*C.


Jedino sto uspeva da pregreje 2860QM na mom Vaio F-u je SETI (BOINC), ako radi CPU+nVidia.
[ Dexic @ 12.06.2012. 13:49 ] @
@Ivan, pa oni i nemaju ko zna koliko komada tih sa 2.7GHz :) Tako se pravi hype. (ala sam te naucio, kazi :D)
[ Stator @ 13.06.2012. 14:20 ] @
Inace ovo je hladnjak za:
- GeForce GT 650M GPU (45 W)
- Core-i7 3720QM 2.6 GHz CPU (45 W)



Nadam se da znaju sta rade...
[ balavi @ 13.06.2012. 15:29 ] @
Ivy Bridge se pravi u 22 nm dok se sandy praviio u 32 nm, vazduh sada cirkulise bolje zahvaljujuci dodatnim otvorima sa strane, mislim da bi ovo trebalo da radi posao

ako ne, pitace tebe :)
[ Dexic @ 13.06.2012. 18:40 ] @
IB se vise greje, bez obzira na 22nm. Tako da - pitace ga ;) A i ne bi bio ni prvi, ni drugi poznati put da se mac pregreva ;)
[ Ivan Dimkovic @ 13.06.2012. 18:55 ] @
IB se >ne greje< vise. Vece temperature sa istim termalnim dizajnom su zbog manje povrsine u odnosu na SB i odluke Intela da koristi jeftini termalni interfejs na heat-spreaderu - kolicina toplote je ista.

Medjutim, jeftini TIM je samo prisutan na desktop procesorima - mobilni procesori nikad nisu ni dolazili sa heat-spreaderom, vec hladnjak direktno lezi na povrsini procesora. Tako da mobilni procesori svakako ne pate od problema koji imaju desktop Ivy procesori.

Evo objasnjenja o cemu se tacno radi sa desktop procesorima:

http://www.techpowerup.com/165...ge-Temperatures-After-All.html

Citat:

PC Watch findings show that swapping the TIM, if done right, can shave stock clock (3.5 GHz, Auto voltage) temperatures by as much as 18% (lowest temperatures by the Coolaboratory TIM), and 4.00 GHz @ 1.2V temperatures by as much as 23% (again, lowest temperatures on the Coolaboratory TIM). The change in TIM was also change the overclockability of the chip, which was then able to sustain higher core voltages to facilitate higher core clock speeds. The report concluded that Intel's decision to use thermal paste inside the IHS of its Ivy Bridge chips, instead of fluxless solder, poses a very real impact on temperatures and overclockability.


A i ti problemi su vezani samo za overclock - unutar standardne voltaze svi Intel procesori operisu unutar termalnog dizajna (a termalni dizajn je PRVA stvar koja se finalizuje uz mehanicki dizajn, i OEM-i imaju pristup termalnim simulacijama i preporukama vise meseci pre prvih ES1 semplova procesora). Ivy Bridge desktop CPU je b*lja za overclockere, ali Intel i ovako i onako ne dizajnira svoju robu za taj market (samo im baca po koju kosku u K i X verzijama procesora).

Sa svim ovim gore u vidu, taj Apple hladnjak je zaista mali. 90W je ozbiljna kolicina energije - videcemo kako stoje sa testovima koji drze procesor na 100% duze vremena.
[ Stator @ 14.06.2012. 09:48 ] @
Citat:
balavi: Ivy Bridge se pravi u 22 nm dok se sandy praviio u 32 nm, vazduh sada cirkulise bolje zahvaljujuci dodatnim otvorima sa strane, mislim da bi ovo trebalo da radi posao

ako ne, pitace tebe :)


Svejedno je da li imas 22nm proces ili 122nm, 45 W je 45 W.

Prvi testovi:
http://www.theverge.com/2012/6...-review-retina-display-15-inch

Citat:

the heat was in the ballpark of what we’d expect from our personal 2011 MacBook Pro. Which is to say, hot — particularly the metal rim around the ‘U’ key, which is about where the processor rests internally. It's hard to touch for more than a few seconds.


Posle 12 min CPUtest-a kuciste je bilo vrelo. Nazalost ovo je bilo ocekivano.
Ovakav hladnjak prema mojoj skromnoj proceni moze da izdrzi oko 25 W za CPU i oko 35 W za GPU a da se kuciste ne usija kao ringla.
Nazalost Intel nema quod-core od 25 W niti Nvidia ima GPU od 35W koji moze da zadovolji potrebe za ovaj laptop.

Moj stari MBP je imao isti problem, nemoguce ga je drzati u krilu posle vise od 10min zahtevnijeg rada.
[ CONFIQ @ 17.06.2012. 15:56 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic
Videcu za 10-tak dana u USA, mada ako budem odlucio da uzmem ovaj novi MacBook moracu da ga porucim odavde nekoliko dana ranije, posto 2.7 GHz + 16 GB upgrade pise da imaju samo kao online opciju... a za sada nema ni in-store-pickup :( @edit - sh*t, izgleda su vec naprodali boga pitaj koliko komada, ETA je 2-3 nedelje @#(*


Update-uj sta si uradio na kraju. Ja isto razmisljam da kupim MBP u Americi.

Ovde MBP kosta 3K €, vise mi se isplati da skoknem do NYC i kupim tamo :P

[Ovu poruku je menjao CONFIQ dana 17.06.2012. u 19:00 GMT+1]
[ Ivan Dimkovic @ 17.06.2012. 23:19 ] @
Narucio sam novi Vaio Z2 sa quad-core Ivy Bridge-om u USA, posto idem za USA za 10-tak dana a Sony USA ih ship-uje za 4-5 dana umesto za 3-4 nedelje kao Sony u DE.

Nisam mogao da cekam novi MBP posto je delivery time 3-4 nedelje. U Nemackoj online kosta od 2280 do 3850 EUR, u zavisnosti kako ga konfigurises ali, kao sto rekoh, kako god da to uradis ima da cekas.

Danas sam skoknuo do Apple Store-a u Amsterdamu posto sam bio u NL - imaju izlozene Retina MBP-ove i mogu reci da je jako lepa masina. Doduse, 2kg se ipak oseti i definitivno se ne moze pricati o super-portabilnoj masini. Opet, laksi je od bilo cega 15" sto sam video do sada.

Naravno, imaju samo 3 primerka koja su izlozena, a kada ce stici roba za prodaju - ne zna se...

Mozda, ako u San Francisku krajem meseca budem naleteo na Apple Store koji ima Retina MBP-ove uzmem jedan pa cu malo da se igram i sa Z2-jkom novom i sa MBP-om pa cu jedan od ta 2 da zadrzim, a drugi da bacim na ebay - posto kontam da cu na kraju biti u plusu ako bilo koji od ta 2 zavaljam ovde :)
[ Mefisto_soad @ 09.07.2012. 15:22 ] @
Zna neko mozda da li ovaj novi macbook pro sa retina displayom ima izlozen negde u Beogradu?

Poz.
[ madamov @ 09.07.2012. 19:39 ] @
Koliko znam, stigao je kod dilera, znam da je Macola imala sigurno, verovatno i ostali.
[ Mefisto_soad @ 10.07.2012. 19:10 ] @
Hvala za info .

Poz.
[ CONFIQ @ 14.07.2012. 13:42 ] @
ja sam na kraju kupio mac air.
nije mi se svideo mac pro.
Svakako nije vredan tolko novca...
[ Darko Selakovic @ 14.07.2012. 14:48 ] @
Napisao si:
Mac Air = to je MacBook Air,
Mac Pro = hteo si reći MacBook Pro sa Retina ekranom (Mac Pro je stoni računar).
[ Backy @ 15.07.2012. 01:35 ] @
Citat:
Darko Selakovic:
Mac Pro je stoni računar


iMac je stoni računar, Mac Pro mu više dođe podni :D
[ calimero @ 15.07.2012. 04:20 ] @
Citat:
Darko Selakovic:
Napisao si:
Mac Air = to je MacBook Air,
Mac Pro = hteo si reći MacBook Pro sa Retina ekranom (Mac Pro je stoni računar).

heh... ni ja nisam skontao...!

... ali tako ti je to kad PCjevci prelaze na MaC ;)


[Ovu poruku je menjao calimero dana 15.07.2012. u 05:32 GMT+1]