[ nedostizni @ 12.06.2012. 17:46 ] @
Skinuo sam jedan fajl sa ekstenzijom .c
Kako da ga pokrenem?

Koja aplikacija mi je potrebna?


Napominjem da ne znam nista o programiranju.

Hvala Vam.
[ Mihajlo Cvetanović @ 12.06.2012. 18:04 ] @
Ako imaš Windows onda ti treba ili Visual Studio (recimo 2010), koji se plaća, ili Visual Studio Express, koji se mora dodatno podešavati, ili Code::Blocks, o kome malo znam, ali ljudi ga koriste.
[ nedostizni @ 12.06.2012. 18:05 ] @
Da imam instaliran Windows XP.

Osim sto se plaća, Visual Studio je koliko vidim par gigabajta veličine.

Skinuo sam taj Code::Blocks verzija 10.05.

Išo na File-> Open, i otvorio taj *.c fajl

Kada idem na Run, dobijem poruku:

Code:
It seems that this file has not been build yet. Do you want to build it now?


I imam izbor Yes, No, Cancel.

Kada kliknem na Yes, nista se ne dešava nakon toga.

Kada kliknem na No, otvara se Command Prompt i u njemu piše:

Code:
Process returned 0 (0x0)  execution time: 0.000 s
Press any key to continue


Nakon sto pritisnem bilo koji taster, Command Prompt se gasi i ništa se više ne dogadja nakon toga.

U čemu je problem?

[Ovu poruku je menjao nedostizni dana 12.06.2012. u 19:16 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao nedostizni dana 12.06.2012. u 19:17 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao nedostizni dana 12.06.2012. u 19:17 GMT+1]
[ nedostizni @ 13.06.2012. 01:02 ] @
U redu, obzirom da mi ni Google nije pomogao da resim problem sa Code::Block-som, skinuo sam demo verziju Microsoft Visual Studio 2010 i pokrenuo ga.

Učitao sam moj *.c fajl preko File->Open

Šta dalje?

[Ovu poruku je menjao nedostizni dana 13.06.2012. u 02:15 GMT+1]
[ X Files @ 13.06.2012. 06:51 ] @
Kako u Code::Blocks prevesti C fajl (koji je u tekstualnom, izvornom obliku) i od njega napraviti izvršni (*.exe) program?

1. Treba da napraviš NOV projekat ("Create a new project")
2. Zatim, treba da izabereš TIP projekta. Ako je program konzolni (a to ne možemo da znamo dok ne vidimo kod), onda odabereš "Console application".
3. Zatim, u zavisnosti od toga kako je podešeno razvojno okruženje, uglavnom potvrđuješ: Go, Next...
4. Odabereš jezik, tj kada te pita da li C ili C++, odabereš C.
5. Daš naziv programu, na primer "Proba".

Kad sve to potvrdiš, sa leve strane se pojavi "stablo projekta". Pronađi gde je "main.c". Onda otvoriš u Notepadu (da ne komplikujemo) taj tvoj C fajl, selektuješ sve, kopiraš, i paste-uješ (overwrite) preko starog sadržaja "main.c" fajla.

Sada si spreman da POKUŠAŠ da prevedeš tvoj novi kod. Stisni "F9" da se započne prevođenje i eventualno startovanje programa ako nema grešaka. E sad, praksa pokazuje da ovo "ako nema grešaka", znači da 100% ima grešaka.

Da elaboriram ukratko, svaki C ili C++ program koji radi zaista nešto korisno (ukoliko nije neki trivijalni školski primer), razvijan je u nekom KONKRETNOM razvojnom okruženju sa KONKRETNOM verzijom kompajlera i KONKRETNIM eksternim bibliotekama i često ima još NEKOLIKO izvornih fajlova koji su u sastavu istog programa. To znači da je velika šansa da ćeš i ti morati da pronađeš baš taj kompajler, inače se sav posao pretvara u horor.

Probaj, pa ako se pojave neke misteriozne greške, kopiraj deo koda i deo grešaka koje prijavljuje okruženje, da pokušamo da zaključimo kojim razvojnim alatom je taj C kod razvijen.
[ nedostizni @ 13.06.2012. 11:51 ] @
Hvala Vam X files.
Radi bez problema!

Pretpostavljam da je potvrda toga da nema grešaka, to što sam dobio željene rezultate u command promptu i to što se levo od koda u kod editoru (a desno od brojeva redova) celom dužinom stoji zelena traka. Jel to znači da nema grešaka?

Koristio sam GNU GCC Compiler.
[ X Files @ 13.06.2012. 17:57 ] @
Izgleda da je sve u redu, cim si dosao do Command prompta.
[ nedostizni @ 13.06.2012. 23:29 ] @
Dakle command prompt se uopste ne otvara, u slučaju da postoji neka greška?
A šta je sa ovom zelenom trakom levo od koda?
[ X Files @ 14.06.2012. 06:55 ] @
Pojma nemam šta je zelena linija, jer slabo radim u Code::Blocks-u, samo poneki školski zadatak.

Verovatno je neka pomoć razvojnog okruženja, nešto kao debug režim. Ali, ako si u Command Promptu dobio željene rezultate, to je to.
[ nedostizni @ 15.06.2012. 00:33 ] @
U redu.

Neizmerno Vam hvala na pomoći!
[ nedostizni @ 19.04.2013. 00:18 ] @
I sada nakon nekoliko meseci pokušam opet da pokrenem taj isti .c fajl koji je radio tada, i ne uspevam.
Javlja mi poruku u codeblocksu:

Code:
"proba - Debug" uses an invalid compiler. Probably the toolchain path within the compiler options is not setup correctly?! Skipping...
Nothing to be done.


Isprobao SVAKI compajler i opet isto.
Ne mogu da verujem da je toliko komplikovano pokrenuti jedan najobičniji .c fajl od par reda koda.
[ nedostizni @ 19.04.2013. 00:47 ] @
Iz nekog razloga kao da se obrisao kompajler sa hardiska, iako ga nisam dirao.
Za one koji imaju isti problem resenje je da se skine verzija code blocksa sa kompajlerom. Dakle ne ona sa 28.2 vec 96.8MB. Dakle ja sam skinuo "codeblocks-12.11mingw-setup.exe" i sada .c fajl radi bez problema. Download odavde: