[ CONFIQ @ 12.06.2012. 21:57 ] @
Da li neko moze da mi objasni sta je to tacno "retina display", ko je tacno napravio i kolko PPI (Pixel Per Inch) je "retina display"?
Wikipedia kaze,

Citat:
Retina display is a trademark used by Apple for displays with pixel density so high....

...it describes a high resolution 326 ppi display technology developed by LG Display, giving the iPhone 4 a screen of 960×640 pixels


U prevodu, apple ima trademark dok LG je napravio tu tehnologiju. Zato sam totalno zbunjen - LG developuje tehnologju, apple trademark-uje i prodaje kao svoje.
IPhone ima 326 PPI dok mac book pro 220 PPI i sve je to "retina display"

Da li apple prodaje maglu ili stvarno ima ovde inovacije?
[ ventura @ 12.06.2012. 22:56 ] @
Kad ga Apple prodaje i 72ppi je retina...
[ Ivan Dimkovic @ 12.06.2012. 23:02 ] @
Retina Display je komercijalni trademark - ni vise ni manje od toga.

Bas kao sto je Gorilla Glass trademark za staklo jedne firme, iako takvo staklo moze da proizvodi ko god ima know-how (i verovatno proizvodi, ne razumem se u stakla...)

Inace to nije nesto specificno za Apple, vec je tipicno za USA - tamo sve mora da ima (TM) ime, cak i ako je u pitanju standardna tehnologija.

Ima to i dobre strane... dobre strane su sto daleko veci broj ljudi upamti nesto (daleko lakse ce zapamtiti Retina Display od "high DPI display", ili WiDi umesto "streaming of desktop to TV via wireless protocol" itd...

Jednostavno, kada se radi o proizvodima za siroko trziste, marketing mora biti takav. Nisu svi geekovi - >95% ljudi nema pojma sta je DPI uopste.

Sto se Applea i inovacije tice - argument da im neko drugi proizvodi kljucnu tehnologiju ne menja cinjenicu da Apple cesto ima onu stvar da izbaci nesto novo pre PC OEM-a - eto recimo >200 DPI ekrane niko od OEM-ova nije hteo da stavlja ranije iako je tehnologija sigurno postojala.

Zasto?

Zato sto PC OEM-i igraju na sigurno - do sada je Sony jedino imao m00da da eksperimentise zesce (Sony je prvi imao 13" ekrane sa Full HD-om - opet, te ekrane nije izmislio Sony niti ih oni proizvode vec Toshiba u pocetku a sada i gomila kineskih proizvodjaca), mada sada se situacija menja, kada je ASUS stavio Full HD ekran na 11" masinu...

Intel je morao da uleti sa debelom lovom (neko bi rekao mitom) kako bi naterao PC OEM-e da proizvode ultrabook-ove. Opet, ne moze covek ni da krivi PC OEM-e posto niko od njih sam nema toliku marketinsku masineriju i mogucnost da setuju trendove kao Apple... zbog toga je njihova strategija (cekaj pa izbaci nesto slicno sa malim promenama) daleko primerenija cisto ako gledamo iz ugla biznis logike.
[ mondexx @ 12.06.2012. 23:23 ] @
ja sam mislio da ima veze to sto ljudsko oko moze videti 300 pixela po inchu a oni su napravili sliku nekoliko pixela vise od toga..
[ boyan3001 @ 12.06.2012. 23:38 ] @
Pazi, vec na oko 250 ppi ces da se namucis da vidis tacku. Posebno ne kad gledas normalno u takav ekran iz ruke. Sve preko toga je poprilicno besmisleno i ne daje nikakvu posebnu prednost.
[ Ivan Dimkovic @ 13.06.2012. 19:07 ] @
DPI je sam po sebi besmislen podatak.

Zasto? Pa ako uzmete ekran sa 300 DPI, i gledate piksele sa par cm. - videcete piksele.

Potreban vam je DPI kao i udaljenost od oka. "Rezolucija" oka se opisuje minimalnim uglom koje retina moze da razluci.

http://en.wikipedia.org/wiki/Visual_angle
[ boyan3001 @ 13.06.2012. 19:45 ] @
Ok, naravno sto si blizi ekranu lakse ces videti piksele, ali 300ppi je toliko sitno da ne mozes razaznati piksele ni sa minimalne razdaljine na kojoj oko moze da ti se fokusira.
[ bakara @ 13.06.2012. 20:35 ] @
Citat:
mondexx: ja sam mislio da ima veze to sto ljudsko oko moze videti 300 pixela po inchu a oni su napravili sliku nekoliko pixela vise od toga..

Koliko sam ja zapamtio sa nekih apple predavanja retina display je upravo to ^^ toliko sitno da ljudsko oko ne razaznaje pixele.
[ bane4444 @ 13.06.2012. 22:36 ] @
Što kažete sve mora da ima TM i jak marketing da bi se posečnom potrošaču moglo prodati, ili "Dok je ovaca biće šišanja."

[ balavi @ 13.06.2012. 22:49 ] @
sisali me ne sisali, voleo bih da imam ovaj bombon, a i ovako brzo zarutavim ....
[ Ivan Dimkovic @ 13.06.2012. 23:03 ] @
Citat:
bane4444: Što kažete sve mora da ima TM i jak marketing da bi se posečnom potrošaču moglo prodati, ili "Dok je ovaca biće šišanja."


Sto sisanja? Ljudi kupuju robu zato sto smatraju da im vredi.

Recimo, nekom sw. developeru koji cesto radi na putu vrlo verovatno vredi visoka rezolucija zato sto moze da vidi vise koda, a masinu i ovako i onako otplati za nedelju ili manje. Ista prica za 3D dizajnere koji su mobilni, itd...

Sto bi Englezi rekli - "horses for courses" iliti "right tool for the right job".

Btw, jako malo "potrosaca" kupuje masine od $2000-4000 (otprilike, deca bogatih roditelja i likovi koji ne umeju da raspolazu sa svojim novcem)... takve masine po pravilu kupuju ljudi kojima su one korisne za posao.
[ deerbeer @ 14.06.2012. 09:42 ] @
Sada ce da patentiraju naziv pa ko pokusa da upotrebi rec "Retina" u nekom svom projektu (to vazi i za tebe Dimke ) naebo je od apple-ovih advokatskih timova
[ bane4444 @ 14.06.2012. 09:45 ] @
Nisam rekao da ne vredi, već je naprotiv odlična stvar.

Nažalost bez marketinga kakav radi Apple dosta proizvoda ne bi moglo da se spusti u mainstream vode.

Verujem da će programerima i dizajnerima ova rezolucija dosta značiti dok će prosečni ptrošači vrteti priču o svom novom retina displeju u društvu iako i ne znaju šta znači DPI :D. Sigurno ima dosta potrošača koji nemaju pojma šta je DPI jer da imaju Apple ne bi morao da naziva ovu tehnologiju Retina :D Nadam se da kapirate šta hoću da kažem :)

[ flighter_022 @ 14.06.2012. 09:51 ] @
Bilo bi zanimljivo zaviriti u Eplovo personalno odeljenje... imam ponekad utisak da imaju vise advokata nego inzenjera ;)
[ Ivan Dimkovic @ 14.06.2012. 10:19 ] @
Citat:
flighter_022: Bilo bi zanimljivo zaviriti u Eplovo personalno odeljenje... imam ponekad utisak da imaju vise advokata nego inzenjera ;)


Sudeci po novom MBP-u rekao bih da im je inzenjerski dept i te kako staff-ovan :)

@deerbeer, ne funkcionise trademark tako. Trademark vazi samo u tvojoj industriji. Microsoft, tako, ima trademark na rec "Windows" ali samo u kontekstu softvera. Ja mogu da prodajem pneumatski cekic ili kisobran i da ih nazovem "Windows" i MSFT mi ne moze apsolutno nista.

Ista stvar i za "Retina" displej - jedino sto ne mozes da radis je da svoj displej nazoves "Retina" ali bilo sta drugo, mozes.
[ peromalosutra @ 14.06.2012. 12:54 ] @
Citat:
Ja mogu da prodajem pneumatski cekic ili kisobran i da ih nazovem "Windows" i MSFT mi ne moze apsolutno nista.


.. ali mogu probati. Doduse nije MS, nego Apple :)

http://gawker.com/5853402/appl...an-cafe-whose-logo-is-an-apple
[ ByteCode @ 14.06.2012. 15:28 ] @
[ mondexx @ 14.06.2012. 15:42 ] @
hehe... stvarno je tako... apple ima tu srecu da ima hipnotisanu masu koja kupuje njihove proizvode, ne zato sto se razumeju u iste, vec sto je jabuka danas postala modni trend...

nista sto apple iznese na trziste nije revolucionarno, vec ono sto vec postoji, oni to "unaprede" i to plasiraju kao revolucionarno... ali to je vec stvar marketniga, a kad je marketing u pitanju... apple je tu van svake konkurencije...
[ deerbeer @ 14.06.2012. 16:01 ] @
Citat:

Ista stvar i za "Retina" displej - jedino sto ne mozes da radis je da svoj displej nazoves "Retina" ali bilo sta drugo, mozes.

Ok . A ako hocu da mi se zove "ĆuRetina Display" ?
Znam da je jedno vreme i facebook imao tu foru da tuze firme koje rade socialne mreze koje imaju u nazivu "book" ili tako nesto ..

[ bane4444 @ 14.06.2012. 16:22 ] @
Isto kao i sa fejsbukom, ne možeš. :)
[ Marcus Naissus @ 17.06.2012. 12:58 ] @
Citat:
deerbeer: Ok . A ako hocu da mi se zove "ĆuRetina Display" ? :)
Znam da je jedno vreme i facebook imao tu foru da tuze firme koje rade socialne mreze koje imaju u nazivu "book" ili tako nesto ..

Ne bi bilo fer ni prema kupcima, ni prema firmi koja je smislila naziv da neko drugi ima proizvod sa sličnim imenom.

Evo jedan primer... Kad sam ja bio klinac, tad je SEGA bila kao sad PlayStation 3... i tetka mi rekla da će da mi je kupi. Otišla tetka u radnju i mislila je da je našla SEGU nešto jeftinije nego što je inače koštala (SEGA je tad bila 220 DM, a ona je platila to što je kupila 110 dolara)... i tako kupi ona to, donese meni poklon... kad ja otvorim kutiju, a ono nije SEGA, nego "SEGA Terminator". Kutija je bila skor ista, konzola je izgledala skoro isto, tu je bio i SEGA logo, ali to nije bilo to jer si na toj konzoli mogao da igraš samo igrice za onu kopiju Nintenda sa buvljaka, koja je koštala 20 maraka.

Eto, zbog toga nije fer da neko pravi različit proizvod koji ima sličan naziv kao neki drugi proizvod jer lako može da se desi da neko ko se ne razume u to što kupuje kupi pogrešan proizvod samo zato jer su nazivi jako slični.
[ Nedeljko @ 17.06.2012. 15:40 ] @
Ne samo da nije u redu, nego je i zabranjeno. Takođe, ako ideš na kvalitet, tebi je u interesu da se razlikuješ od drugih.
[ CONFIQ @ 17.06.2012. 15:52 ] @
Citat:
Marcus Naissus
Kad sam ja bio klinac, tad je SEGA bila kao sad PlayStation 3... i tetka mi rekla da će da mi je kupi. Otišla tetka u radnju i mislila je da je našla SEGU nešto jeftinije nego što je inače koštala (SEGA je tad bila 220 DM, a ona je platila to što je kupila 110 dolara)... i tako kupi ona to, donese meni poklon... kad ja otvorim kutiju, a ono nije SEGA, nego "SEGA Terminator". Kutija je bila skor ista, konzola je izgledala skoro isto, tu je bio i SEGA logo, ali to nije bilo to jer si na toj konzoli mogao da igraš samo igrice za onu kopiju Nintenda sa buvljaka, koja je koštala 20 maraka.


I kako si se ti osecao u vezi toga?

Ovaj... Tema je malo drugacija i ono sto mi smeta jeste da vecina ljudi sa kojima pricam i ne zna sta je "retina display".
Vecina ljudi (pa i ja do pre nekoliko dana) misle da je retina display Apple-ova proprietary tehnologija koja samo apple prodaje. Realnost je malo drugacija, LG je napravio tu tehnologiju a apple trade-ovao i prodaje.

Sto znaci da Nexus S ima vise PPI nego ipod 3 ali posto se ne naziva "retina display" vecina ljudi misle da je ipod 3 ekran kvalitetniji.

To je ono sto se zove "marketing at work" ili jednostavnije - prodaju maglu...
[ Ivan Dimkovic @ 17.06.2012. 23:28 ] @
Ne prodaju maglu vec kvalitetan ekran sa visokim DPI-jem.

To sto drugi nisu u stanju da svoju robu izreklamiraju nije problem Apple-a vec drugih proizvodjaca.

Drugo, svi proizvodjaci koriste (TM) imena za kojesta - nije Apple tu nista ni bolji ni gori od drugih.

Citat:

Realnost je malo drugacija, LG je napravio tu tehnologiju a apple trade-ovao i prodaje.


Da Apple nije narucio 2800x1800 15" displeje niko ih ne bi prodavao jos par godina.

Bas kao sto niko ne bi prodavao 1920x1080 13" displeje do pre nekoliko meseci, da Sony nije stavio Full HD 13" displej u svoje masine u 2008... U 2008 je standard za 13" bio pateticni 1366x768 - i mnogi i dan danas koriste tu rezoluciju za 13".

Ni Apple ni Sony nisu izmislili te LCD panele ali su imali onu stvar da ponude trzistu kompletan uredjaj sa takvom komponentom, dok su ostali cekali da vide kuda trziste ide.

Tako da - i te kako mozes da zahvalis Apple-u i Sony-ju za guranje displej tehnologija na laptopovima.

Da se o tome pitaju Dell-ovi i sl... sve te stvari bi kasnile bar par godina, dok oni dobro ne izmuzu standardne komponente.
[ CONFIQ @ 18.06.2012. 02:08 ] @
Nemam ja problem sa apple sto prodaje ekran sa velikim PPI, naprotiv, svaka cast sto mogu da rizikuju tako. Sta vise, nameravam da glasam svojim novcanikom tako sto cu da kupim jedan ovakav kompjuter.

Mene nesto drugo pecka a to je sama rec "retina display" i definicija sta je to tacno. Retina display je trademark a nikakva tehnologija. Ja cesto pricam sa tehnickim osobama i vec me jako nervira kad neko kaze "retina display".
Ako bi to bila tehnologija koja svaka firma ima fer igru nad time, ja bi isto poceo da koristim "retina display" kao termenologiju. Nazalost to nije slucaj, vise bi rekao da je to "marketing tool" da bi prodavali bolje.
Ideja je jako lepa, naci neki deo oka koji ne svi ljudi znaju sta je to, dodati rec "display" na to i eto ti trademark ;) Meni je jos fascinantnije da apple nema nista sa tom tehnologijom.



[Ovu poruku je menjao CONFIQ dana 18.06.2012. u 08:45 GMT+1]
[ bachi @ 18.06.2012. 07:32 ] @
Ae jedno piglu pitanje... Ako 1920x1080 na 21,5' daje sitna slova, kakva su tek onda slova na 1920x1080 13" ekranu? Mislim, čemu to? Ide li i besplatna lupa uz takve ekrane ili je poenta da pribiješ glavudžu što bliže ekranu ko neki tenkre?

A tek 2800x1800 na 15"?
[ Shadowed @ 18.06.2012. 07:43 ] @
Promenis podesavanje dpi/ppi u Windows-u i bice normalna slova, samo ostrija.
[ Ivan Dimkovic @ 18.06.2012. 08:48 ] @
Citat:
bachi: Ae jedno piglu pitanje... Ako 1920x1080 na 21,5' daje sitna slova, kakva su tek onda slova na 1920x1080 13" ekranu? Mislim, čemu to? Ide li i besplatna lupa uz takve ekrane ili je poenta da pribiješ glavudžu što bliže ekranu ko neki tenkre?

A tek 2800x1800 na 15"?


Kao sto Shadowed rece, ako su ti sitna slova, a ti promenis DPI podesavanja.

Meni svakako nisu i prilicno sam siguran da ne pribijam glavurdzu "sto blize ekranu ko neki tenkre"... probaj, da ne ispadne da komentarises nesto sto nisi video k'o neki tenkre :)
[ tdusko @ 18.06.2012. 11:22 ] @
Bio pre neki dan u store-u i igrao se malo. Slova koliko god da smanjis ona se jasno vide, pitanje je samo koliko ti je dobar vid da mozes da citas sitno. Ja imam prethodni MBP i velicina slova mi je podesena tako da browser koristim na 2/3 sirine ekrana. Na ovom novom sam zoom out-ovao safari koliko god je moglo i normalno sam mogao da koristim browser koji tada staje na 2/5 sirine ekrana. E sad, nekome to moze da znaci, a mozda i ne, ali ja recimo programiram cesto u browseru i mogucnost da vidim konstantno 2 cela browsera na jednom ekranu mi vrlo olaksava zivot.
[ Ivan Dimkovic @ 18.06.2012. 11:48 ] @
Inace, ja sam milion puta cuo te komentare - jos kada sam kupio prvi FullHD 13" Sony pre par godina ko god je cuo rezoluciju i dijagonalu bio je u fazonu "kako se bilo sta vidi"...

A vidi se sve jako dobro - moguce je da dalekovide osobe imaju problema, ali neko sa normalnim vidom svakako ne bi trebao da ima problema sa tim... Ostaje samo pitanje ukusa i pitanje prakticnosti.

Meni je FullHD ekran >minimum< za bilo kakav rad - stavise, od kada sam presao na 2560x1600 na monitoru fullHD mi je prilicno neadekvatan za rad.

Zbog toga mislim da je MBP-ova 2800x1800 rezolucija idealna - bez problema mozes da imas 2 prozora ili sa dokumentima ili sa kodom jedan do drugog.
[ Marcus Naissus @ 18.06.2012. 12:10 ] @
Citat:
CONFIQ: I kako si se ti osecao u vezi toga?

Ovaj... Tema je malo drugacija i ono sto mi smeta jeste da vecina ljudi sa kojima pricam i ne zna sta je "retina display".
Vecina ljudi (pa i ja do pre nekoliko dana) misle da je retina display Apple-ova proprietary tehnologija koja samo apple prodaje. Realnost je malo drugacija, LG je napravio tu tehnologiju a apple trade-ovao i prodaje.

Sto znaci da Nexus S ima vise PPI nego ipod 3 ali posto se ne naziva "retina display" vecina ljudi misle da je ipod 3 ekran kvalitetniji.

To je ono sto se zove "marketing at work" ili jednostavnije - prodaju maglu...
^
Ne znam da li si ti razumeo šta je bila poenta onoga što sam napisao.

Poenta je da ako bi bilo dopušteno da neko drugi koristi sličan naziv za svoje ekrane, onda bi lako moglo da dođe do zabune i da neko ko se baš i ne razume u to greškom kupi nešto za šta misli da Appleova roba. Isto važi i ako bi neka druga firma pokušala da kopira izgled nekog Appleovog proizvoda.

Ne branim ja samo Apple ovde... isto tako i Sony ima pravo da zaštiti svoje proizvode, a i ostale firme imaju pravo da zaštite svoje proizvode.

Ima jako puno ljudi koji se ne razumeju baš nešto u tehnologiju, ali vide, na primer, da je neki njihov prijatelj kupio nešto i onda odu u prodavnicu da nađu isto to da kupe za sebe. Ili kad, na primer, baba ili tetka kupuju poklon nekom. Jeste da se kaže "Poklonjenom konju se zubi ne gledaju", ali i osoba koja ti greškom kupi nešto što nije ono što ti je rekla da će da ti donese se neugodno oseća kad sazna da to nije to, čak iako se ti samo smeškaš.

Imaju i druge firme pravo da prave ekrane visoke rezolucije, ali nek smisle svoj naziv i nek sami reklamiraju to, da bi i oni koji se ne razumeju u tehnologiju baš nešo mogli jasno da razlikuju šta je šta.

Citat:
CONFIQ: Mene nesto drugo pecka a to je sama rec "retina display" i definicija sta je to tacno. Retina display je trademark a nikakva tehnologija. Ja cesto pricam sa tehnickim osobama i vec me jako nervira kad neko kaze "retina display".

A šta tebi smeta što Apple za svoje proizvode koristi neku terminologiju koja je nešto drugačija od PC terminologije?

Oduvek je tako bilo...

Appleov WiFi se zove AirPort, koristi se izraz "trackpad" umesto "touchpad", koristi se izraz "logic board" umesto "motherboard", web kamera se zove iSight... i da ne nabrajam.

Apple je imao svoju terminologiju za svoje proizvode još u vreme dok ono što se danas smatra PC-jem (klonovi IBM PC-ja) nije ni bilo napravljeno.

Svaka firma ima pravo da koristi svoju terminologiju ako smatraju da neka drugačija terminologija neće da izazove zabunu među njihovim kupcima.

Citat:
bachi: Ae jedno piglu pitanje... Ako 1920x1080 na 21,5' daje sitna slova, kakva su tek onda slova na 1920x1080 13" ekranu? Mislim, čemu to? Ide li i besplatna lupa uz takve ekrane ili je poenta da pribiješ glavudžu što bliže ekranu ko neki tenkre?

A tek 2800x1800 na 15"?

Da si pogledao neku sliku Retina displaya na Appleovom sajtu (ono novi display pored starog, pa zumirano da vidiš razliku) pre nego što si napisao taj komentar, video bi da su i slova i ikonice iste veličine na ekranu, samo je sve oštrije.

Veća rezolucija ne znači automatski i da je sve sitnije.
[ Zoran Milovanovic @ 18.06.2012. 12:11 ] @
Nisam video kako izgleda 2800x1800 na 15", ali jesam fullHD na 13". Meni je to super.

BTW. isto pricaju i za ekrane na telefonima. "Sta ce ti to sitno, lupom da gledas..", a radi se o ostrini/prostoru, a ne mikroskopskim posmatranjem..

+1 za Apple.

Jednog dana cemo svi terati (najmanje) 4K displeje na telefonima (ovo nece bas tako skoro :P), tabletima, laptopovima, monitorima i niko se nece drnciti, vec ce biti zadovoljni.
[ bachi @ 18.06.2012. 13:09 ] @
Ja zato i pitam i naglasio sam da je piglu pitanje, baš zato što je do sada bilo što veća rezolucija, to sitnija slova (i sve ostalo). Š'a se odma' busate koji đavo?
[ Shadowed @ 18.06.2012. 14:29 ] @
Pa, nije to bas "do sada" :) Imao si to podesavanje i na XP-u a rekao bih i na starijim Windows-ima (mrzi me da trazim sada..).
[ bachi @ 18.06.2012. 18:31 ] @
Mogao si i na Win 98 da povećaš DPI, kao i na W2K, XP i ostalima, ali je onda dolazilo do degradacije grafičkih elemenata. Pretpostavljam da na toj ultra mega giga retini nije slučaj.
[ Ivan Dimkovic @ 18.06.2012. 19:18 ] @
Nope, do "degradacije grafickih elemenata" dolazi i danas na aplikacijama koje nisu pisane tako da podrzavaju skaliranje DPI-ja.

Btw, od tog problema boluju i Win i Mac aplikacije - Engadget je bas pisao o tome, da gomila Mac aplikacija izgleda lose na Retina ekranu.

Sami OS-evi, tj. Mac i Win vec nekoliko godina nemaju taj problem - ali 3rd party aplikacije su kocka, neke renderuju kako treba, neke ne.
[ bachi @ 19.06.2012. 07:10 ] @
Što znači šta? Držati se "normalnih" ekrana sa "normalnom" rezolucijom gde će svaka aplikacija izgledati "normalno" ili se zaleteti na Retinu gde ćeš imati ultra mega giga oštru sliku i super grafiku, ali samo na onim aplikacijama koje podržavaju skaliranje? Eeee... Možda za godinu, dve, još uvek se ne bih zaletao na to, sem ako bih se bavio nekom delatnošću gde bi mi retina bila super.


Kada sam poslednji put DPI povećao za 25%, ne samo da je dolazilo do "grafičke degradacije", već i do bljak izgleda samog prozora, kada traka za Meni ne može da stane, pa ide u drugi red i slično.
[ Shadowed @ 19.06.2012. 07:39 ] @
Pa, ako si to radio na standardnom ekranu, naravo da nije mogla da stane :)
Ali se slazem za problem sa postojecim aplikacijama koje nisu uzimale u obzir drugaciju gustinu piksela od "uobicajene".
[ ByteCode @ 19.06.2012. 10:26 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Nope, do "degradacije grafickih elemenata" dolazi i danas na aplikacijama koje nisu pisane tako da podrzavaju skaliranje DPI-ja.

Btw, od tog problema boluju i Win i Mac aplikacije - Engadget je bas pisao o tome, da gomila Mac aplikacija izgleda lose na Retina ekranu.

Sami OS-evi, tj. Mac i Win vec nekoliko godina nemaju taj problem - ali 3rd party aplikacije su kocka, neke renderuju kako treba, neke ne.


Jos je linux tu najbolji, jer od starta imas mali milion razlicitih okruzenja i nista nije staicno, vec je sav gui pisan u duhu da je sve relativan layout, za razliku od ovih komercijalnih OS-eva gde je bilo ma daj nabudzi da samo izgleda "profi" nece to niko da menja. Zato i ne zele da menjaju dimenzije ekrana za iphone/ipad. Da slucajno aplikacije ne bi pocele da izgledaju "muljavo".
[ CONFIQ @ 19.06.2012. 10:35 ] @
Za linux ne znam. Unity ovako izgleda sa tim ekranom:



Sto se tice PPI i aplikacija. Ovako izgleda chrome:
pre/posle:





http://www.engadget.com/2012/0...retina-display-canary-channel/
[ Ivan Dimkovic @ 19.06.2012. 10:45 ] @
@bachi,

Ne znam jos za Retinu ali meni na 168 dpi (Vaio Z) svakako nije potrebno da bilo sta skaliram, i ima jos bafera za "manja" slova.

Retina je 216 dpi - nisam 100% siguran ali moguce je da ljudima sa dobrim vidom nije potrebno da skaliraju bilo sta.
[ Marcus Naissus @ 19.06.2012. 11:01 ] @
Citat:
bachi: Što znači šta? Držati se "normalnih" ekrana sa "normalnom" rezolucijom gde će svaka aplikacija izgledati "normalno" ili se zaleteti na Retinu gde ćeš imati ultra mega giga oštru sliku i super grafiku, ali samo na onim aplikacijama koje podržavaju skaliranje? Eeee... Možda za godinu, dve, još uvek se ne bih zaletao na to, sem ako bih se bavio nekom delatnošću gde bi mi retina bila super.


Kada sam poslednji put DPI povećao za 25%, ne samo da je dolazilo do "grafičke degradacije", već i do bljak izgleda samog prozora, kada traka za Meni ne može da stane, pa ide u drugi red i slično.

Nikako ne možeš da porediš izgled aplikacija na Retina displayu sa povećavanjem DPI na nekom običnom monitoru koji uopšte nije pravljen za taj DPI.

Ako već nisi video kako to izgleda na Retina displayu, imaš Google, pa se informiši.

Aplikacije koje ne bi prepoznale da neko koristi Retina display bi takođe bile skalirane na OS X, ali pošto one nisu pravljene za Retina display, ne bi izgledale toliko oštro kada se skaliraju, to jest izgledale bi slično kao da ih gledaš na nekom običnom monitoru, pa bi imao utisak da su blago zamućene.

Uzgred... Prosečan korisnik OS X-a uglavnom koristi Appleove aplikacije (svaki nov Mac dolazi sa skoro svim aplikacijama koje jednom prosečnom koriniku mogu da zatrebaju... a Apple ima i svoje aplikacije za profesionalnu audio i video obradu), a Apple će svoje aplikacije da prilagodi za Retina display, tako da će skoro sve aplikacije koje prosečan korisnik koristi vrlo brzo da podrže Retina display, a i 3rd party developeri će morati da požure da prilagode svoje aplikacije za Retina display da bi zadržali svoje mušterije.
[ Ivan Dimkovic @ 19.06.2012. 11:17 ] @
Citat:
Marcus Naissus
to jest izgledale bi slično kao da ih gledaš na nekom običnom monitoru, pa bi imao utisak da su blago zamućene.


Sorry, na mom "obicnom kucnom monitoru" od 108 DPI nista ne izgleda "blago zamuceno" pa, prema tome, nikakvih slicnosti ne moze biti. Vid mi je sasvim u redu, 'fala bogu.

Aplikacije koje nisu u stanju da skaliraju svoje UI assete ce izgledati GORE nego na native DPI ekranu ako ih OS nasilno skalira. I ni milion marketinga to ne moze da promeni.

Koliko gore je pitanje ukusa + visok DPI Apple-ovog ekrana ce nesto umanjiti problem ali svakako ne mogu izgledati isto kao da nije doslo do skaliranja iz prostog razloga sto supersampling ima artefakte i ne moze da izgleda kao original nikako.

U pitanju je cista matematika, protiv koje RDF ne pomaze.

A evo, i novinari su to jako lepo primetili:

http://m.engadget.com/2012/06/...=8&icid=eng_latest_art_nxt

Citat:

Right now, seemingly every third-party app on the Mac looks terrible.

The primary Apple apps -- Safari, Mail, the address book, etc. -- have all been tweaked to make use of all these wonderful pixels. Sadly, little else has. While we got assurances that third-party apps like Adobe Photoshop and AutoCAD are in the process of being refined, right now, seemingly every third-party app on the Mac looks terrible.

Yes, terrible. Unlike a PC, where getting a higher-res display just means tinier buttons to click on, here OS X is actively scaling things up so that they maintain their size. This means that non-optimized apps, which would otherwise be displayed as tiny things, instead are displayed in their normal physical dimensions with blurry, muddy edges. You do have some control over this scaling, with five separate grades to choose from, but none will make these classic apps look truly good. At least, not until their developers release the updates they're no doubt frantically working on at this very moment.


Tako da, sorry - ili ce aplikacije biti u stanju da same renderuju korektno GUI na vecim DPI vrednostima ili ce izgledati muljavo na Mac OS X-u. U Windowsu covek bar moze da ostavi matore aplikacije na miru tako da se ne skaliraju - pa ako neko ima dovoljno dobar vid na 208 DPI, nece imati nikakav problem.

Posto Mac OS X nasilno skalira sve - aplikacije koje nisu high-DPI-aware ce izgledati muljavo. I, koliko god fantastican bio, Apple-ov RDF to ne moze da promeni :)
[ Nedeljko @ 19.06.2012. 12:56 ] @
Meni nije jasno o kakvoj vi "promeni DPI-ja" pišete. DPI se može promeniti na dva načina - promenom veličine ekrana i promenom rezolucije. DPI je ništa drugo do količnik rezolucije i veličine ekrana u inčima, pa imamo DPI po horizontali i DPI po vertikali. DPI se najbolje menjao na CRT monitorima, a na ostalim se na manju rezoluciju od fizičke može preći odbacivanjem nekih piksela (kada se ne menja DPI) ili glumatanjem da su dva piksela jedan.
[ Marcus Naissus @ 19.06.2012. 16:34 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Sorry, na mom "obicnom kucnom monitoru" od 108 DPI nista ne izgleda "blago zamuceno" pa, prema tome, nikakvih slicnosti ne moze biti. Vid mi je sasvim u redu, 'fala bogu.

Znaš na šta sam misio, što se vidi i iz ovoga što si napisao:
Citat:
Ivan Dimkovic: Koliko gore je pitanje ukusa + visok DPI Apple-ovog ekrana ce nesto umanjiti problem ali svakako ne mogu izgledati isto kao da nije doslo do skaliranja

Znači, aplikacije koje ne porepoznaju Retina display bi renderovale sliku kao za neki običan monitor, ali to svakako ne bi izgledalo onoliko zamućeno kao kad se na običan ekran stavi rezolucija koja nije native jer bi duplo veći DPI ekrana dosta umanjio problem, tako da bi to opet izgledalo slično kao da nešto gledaš na običnom ekranu. U poređenju sa aplikacijama koje su prilagođene za Retina display bi to izgledalo blago zamućeno iz prostog razloga što aplikacije koje podržavaju Retina display izgledaju oštrije nego što je to moguće na običnom ekranu, ali opet ne bi bilo neke baš primetne razlike u poređenju sa onim kako te aplikacije izgledaju na nekom običnom ekranu.

Znači, kao kad na novi iPhone staviš neku stariju aplikaciju iz vremena dok iPhone nije imao Retina display. Da li stare aplikacije na iPhonu izgledaju mutno? Možda u poređenju sa aplikacijama koje podržavaju Retina display, ali te aplikacije izgledaju otprilike kao i što bi izgledale na nekom starijem iPhonu koji nema Retina display ili na nekom prosečnom pametnom telefonu.

Citat:
Ivan Dimkovic: U Windowsu covek bar moze da ostavi matore aplikacije na miru tako da se ne skaliraju - pa ako neko ima dovoljno dobar vid na 208 DPI, nece imati nikakav problem.

Ne znam nikog kom bi se svidelo da mu slova na monitoru izgledaju više nego duplo sitnija od normalne veličine jer bi to za prosečnu osobu već bilo naporno za čitanje sa neke normalne razdaljine od monitora. Ti možeš da podesiš kako da se skaliraju aplikacije (ima 5 režima za skaliranje u podešavanjima na Macovima koji imaju retina display), ali će većina verovatno da izabere da im i one aplikacije koje nisu prilagođene za Retina display budu neke normalne veličine.

Citat:
Nedeljko: Meni nije jasno o kakvoj vi "promeni DPI-ja" pišete. DPI se može promeniti na dva načina - promenom veličine ekrana i promenom rezolucije. DPI je ništa drugo do količnik rezolucije i veličine ekrana u inčima, pa imamo DPI po horizontali i DPI po vertikali. DPI se najbolje menjao na CRT monitorima, a na ostalim se na manju rezoluciju od fizičke može preći odbacivanjem nekih piksela (kada se ne menja DPI) ili glumatanjem da su dva piksela jedan.

Pa o tome i jeste reč ovde... Gustina pixela je veća na Retina ekranu, a ono što Ivanu smeta je to što bi Retina display stare aplikacije prikazivao kao da su 4 piksela (dva vodoravno i dva uspravno) jedan da bi te aplikacije zadržale neku standardnu veličinu.


[Ovu poruku je menjao Marcus Naissus dana 19.06.2012. u 17:49 GMT+1]
[ Nedeljko @ 19.06.2012. 18:10 ] @
Ma, jasno je meni da ekran A ima veću gistinu (DPI) od ekrana B, ali ovde se govori o nekim "podešavanjima", a ne o promeni ekrana.
[ bachi @ 20.06.2012. 07:13 ] @
Pa možeš da povećaš u OSu DPI ako su ti sitna slova i ikonice na prirodnoj rezoluciji.
[ Nedeljko @ 20.06.2012. 10:26 ] @
Koliko vidim, tu se radi o promeni veličine teksta u pikselima tipa, ako ti je DPI ekrana 96, onda je podrazumevana veličina prava stvar za tebe. Dakle, ne menjam ja tu DPI, nego veličinu teksta u pikselima prilagođavam DPI-ju ekrana.
[ Shadowed @ 20.06.2012. 12:36 ] @
Paa, u sustini da, ali ti tu na centralnom mestu odredis proporciju pa dalje Windows to radi na svim mestima. I ne odnosi se samo na fontove.